۵ باور غلط درباره زنبورها

تقريباً ۲۰,۰۰۰ گونه­ زنبور تاکنون شناسايي شده­ و عملاً مي­توان در هر جايي آن­ ها را يافت. با توجه به ميزان فراواني زنبورها، حتماً به اين فکر خواهيد کرد که بايد دانش زيادي درباره­ آن­ ها داشته باشيد. اگرچه، موضوع اصلي اين نيست. اکثر ما برخي موارد عمومي را درباره­ زنبورها و رابطه آن­ ها با توليد عسل را مي­دانيم، ولي اين موارد اکثراً موضوعاتي هستند که همه­ ما از آن­ ها آگاه هستيم.

 

ویدیوی ۵ باور غلط درباره زنبورها

درحال بارگذاری...

 

تاریخ آشنائی و فعالیتهای انسان برای بهره برداری از زنبور عسل

آنچه تاکنون مسجل شده، این است که زنبورعسل خیلی پیش از انسان در روی زمین بوجود آمده و زندگی می کرده است. اولین اثر وجودی انسان در روی زمین که در کاوشهای زمین شناسی تاکنون بدست آمده متعلق به ۶۰۰۰۰۰ سال پیش است و حال آنکه همین کاوشهای علمی در اعماق زمین نشان می دهند که زنبور عسل حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش وجود داشته و مشغول فعالیت و زاد ولد بوده است.

منتها با این تفاوت که در آن زمان فاقد یک زندگی اجتماعی بوده و مثل خیلی از زنبورهای غیر عسلی امروزی زندگی انفرادی داشته و هر زنبور لانه مخصوص بخود را ساخته و در آن زندگی می کرده است.
حدود ۵۰ میلیون سال بعد که دوره رشد و تکثیر شدید گیاهان و گل دادن آنها شروع شد. زنبورها از حالت انفرادی خارج و زندگی اجتماعی را ترجیح دادند و جمعیتها را بوجود آوردند.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم!  09152555501- 05836242521

 

 

باورهای غلط درباره زنبورعسل ها

عدم وجود اطلاعات باعث مي­شود که اطلاعات نادرست به عنوان اطلاعات درست منتشر شوند، که اين امر دليل وجود بسياري از تصورات اشتباه مي­باشد. در اينجا جهت کمک به شما، فهرستي از برخي باورهای غلط رايج درباره­ زنبورها را ارائه مي­کنيم.

باورهای غلط درباره زنبور

۱- کُلوني­ هاي زنبورها به آساني در طبيعت دوام مي ­آورند

کُلوني­ هاي زنبورها در طبيعت به دليل عدم وجود حفره­ هاي مناسب درون لانه­ هايشان، محدود هستند و قادر به ذخيره­ عسل کافي براي زمستان نيستند. اگر ذخيره­ غذايي آن­ ها براي ماه­ هاي سرد زمستاني کافي نباشد، کل کُلوني­ در معرض ريسک مردن به دليل گرسنگي يا سرما قرار مي­گيرد. با فقدان غذا، زنبورهاي جوان ضعيف مي­شوند و ممکن است خيلي زودتر از زنبورهاي سالمي که تغذيه­ مناسبي دارند، بميرند. همچنين، انگل ­ها و ويروس­ها، اغلب کل کُلوني را نابود مي­کنند.

مطالعه  آیا میدانید زنبورها میخوابند؟

طبيعت با زنبورها مهربان نيست، بطوري که مي­توان با استفاده از کُلوني هاي زنبور که با انسان ­ها ارتباطي ندارند، اين موضوع را اثبات نمود. در فصل بهار، هر کُلوني حداقل يک اجتماع بزرگ ايجاد خواهد نمود؛ جمعيت کُلوني ها حداقل تا دو برابر افزايش خواهد يافت. ولي از آنجايي که اندازه کُلوني ها ثابت است، تنها کُلوني هاي اصلي در زمستان جان سالم به در خواهند برد. حتي تحت شرايط مطلوب و جمعيت ثابت، هر ساله نسل کُلوني ها نابود مي­شوند.

 

۲- زنبورها با مواد شيميايي مشکل دارند

زنبورها موجودات باهوشي هستند؛ آن­ ها اغلب از محيط پيرامون خود بهره ­برداري مي­کنند. يکي از مثال ­ها براي اين موضوع، تمايل آن­ ها براي جستجو و جمع ­آوري مواد سمي است. زنبورها برخي از سمي ­ترين مواد شيميايي موجود در طبيعت را با هدف استفاده از آن­ ها در جهت مبارزه با ميکروارگانیسم ­ها، انگل ­ها و دفع مورچه­ ها جمع آوري مي­کنند. مواد شيميايي جمع­ آوري شده به کندو برده شده و تمام سطح کندو به اين مواد آغشته مي­شود.

مواد شيميايي مورد علاقه­ زنبورها، رزين­هاي ترشح شده توسط گياهان در شيره­ دفاعي­ شان هستند (که ما آن­ ها را با نام «پروپوليس» مي­شناسيم). زنبورها دانشمندان کوچکي هستند؛ آن­ ها مي­توانند برخي از مواد شيميايي که در طبيعت يافت مي­شود را سم­ زدايي کنند. بسياري از مواد سمي اين چنيني، بصورت گرده يا شهد يافت مي­شوند. به عنوان مثال، گرده­ بادام سرشار از سم آميگدالين است، که در صورت خورده شدن توسط انسان، از خود سيانيد آزاد کرده و فرد را مسموم مي­کند.

هرچند، آفت­ کش ­ها و آلاينده ­هاي ساخت انسان، موجب افزايش نگراني بوده و مي­توانند جزو عامل­ هايي باشند که تأثيري منفي بر جمعيت زنبورها دارند.

 

۳- اکثر زنبورها درون کندوها زندگي مي­کنند

واقعيت اين است که تنها زنبورهاي اجتماعي، درون کندوها زندگي مي­کنند. زنبورهاي اجتماعي ۱۰ درصد جمعيت زنبورهاي جهان را تشکيل مي­دهند، اما درصد کمي از آن ­ها براي خود کندو درست مي­کنند. اکثر زنبورها تنها بوده و در لانه­ هاي منحصربفرد خود درون خاک يا تنه­ درختان زندگي مي­کنند.

مطالعه  آیا میدانید زنبورها میخوابند؟

باور غلط درباره زنبور

۴- زنبورداري بدون درمان، عمل درستي است

برخي زنبورداران بر اين باورند که به دليل اينکه ممکن است برخي آلودگي ­ها يا بيماري­ ها رخ دهد، نبايد کلونی را درمان نماييد. کمک به کلونی هایی که بايد از بين بروند، نوعي اقدام بر خلاف طبيعت است، بنابراين بايد از آن خودداري کرد.
اگرچه، انجام اين کار به ساير زنبورداران صدمه مي­زند. کنترل نکردنِ يک مشکل موضعي آلودگي ­ها ممکن است به کلونی های مجاور سرايت کرده و تلاش­هاي يک همکار زنبوردار را از بين ببرند. اثر دومينويي حاصل ممکن است منجر به از بين رفتن تمام کلونی های منطقه شود.

پرورش زنبور عسل با چنين روشي نتيجه مي­دهد، اما اغلب زنبورهايي را انتخاب مي­کند که خصوصيات بدي نظير تحريک ­پذيري و ازدحام بيش از حد دارند. از آنجاييکه ماده­ ژنتيکي از ملکه­ زنبورها بدست مي­آيد، دليلي براي کشتن تمام زنبورهاي کارگر درون يک کلونی پرحاصل بالقوه وجود ندارد.
تنها اعضاي کلونی که بايد بميرند، زنبورهاي نر و ملکه­ زنبورها هستند. کشتن عمديِ آن­ ها در زمان مناسب، کار آساني است، و ملکه را نيز مي­توان جايگزين نمود. در نتيجه، شما به جاي يک کلونی از زنبورهاي مرده، عسل به دست خواهيد آورد.

 

۵- تمام زنبورها نيش مي­زنند

اين مورد، يکي از رايج­ ترين تصورات اشتباه درباره­ زنبورها بوده و همچنين دليل ترس برخي از افراد از تمام زنبورها مي­باشد. هرچند، تمام زنبورها نيش نمي­زنند. نيش زنبور، يک شيوه­ تخم­گذاري تغييريافته است، بنابراين تنها زنبورهاي ماده داراي نيش هستند. به جز زنبورهاي آفريقايي، زنبورها اغلب موجوداتي غيرتهاجمي هستند. آن­ ها فقط مي­خواهند از بيشترين گل­ های ممکن بازديد کرده و به بچه­ هاي خود غذا دهند.

زنبورها تنها در زمان دفاع از لانه ­هايشان، تمايل به نيش زدن پيدا مي­کنند، بنابراين نبايد آن­ ها را خشمگين کنيد. بياييد به دوستان کُرک­دار خود (زنبورها) کمک کنيم و تصورات اشتباه را از بين ببريم.

زنبورها مخلوقات خارق­ العاده­اي هستند که نقش مهمي در طبيعت ايفا مي­کنند. آن­ ها عسل توليد کرده و باعث گرده ­افشاني محصولات کشاورزي ما مي­شوند، پس بياييد با آن­ ها مهربان باشيم و تصورات اشتباه در مورد آن­ ها را از بين ببريم.

4/5 ( 5 نظر )

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا