خاصیت ضد باکتری بره موم که کمتر کسی می داند!

خاصیت ضد باکتری بره موم  از طریق موادی که بخشی از آن‌ها بوسیله علم شناخته شده‌اند، قادر به از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و هر نوع میکروارگانیزم مضر است. در این مقاله از آهوتا درباره خواص ضد باکتری بره موم بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویدیو خواص ضد باکتری بره موم

[jwp-video n=”1″]

در طی ۴۰ سال گذشته، صدها مقاله و کتاب درباره خواص بره موم و تقویت سلامتی و بیولوژیکی، تاثیر بره موم بر بیماری های دستگاه تنفسی، فواید بره موم برای مراقبت از پوست، درمان سرطان و … منتشر شده‌اند. در حالی که کشورهایی وجود دارند که بره موم در آن‌ها بطور رسمی به عنوان دارو شناخته می‌شوند (مانند سوئیس و آلمان)، کشورهایی وجود دارند که بره موم همیشه بدون نیاز به مجوز رسمی، در آنجا به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته است (تمام کشورهای آسیایی) و کشورهایی که در آنجا به عنوان مکمل در نظر گرفته شده و پذیرفته شده است (مانن اکثر کشورهای اروپایی)، کشورهایی وجود دارند که مصرف بره موم در آنجا کاملاً نادیده گرفته شده است.

علم، اثرات بره موم بر آزمایشات سلولی و حیوانات و چند آزمایش بالینی را مورد سنجش قرار داده است. انواع اصلی بره موم که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، بره موم صنوبر و باکاریس هستند. در حالی که این دو نوع بره موم، مواد تشکیل دهنده فعال متفاوتی دارند، ثابت شده است که دارای خواص بیولوژیکی یکسانی هستند و در حالی که تحقیقات علمی ما همچنان در حال انجام هستند، تاکنون تمام ترکیبات بره موم را شناسایی نکرده‌ایم، با این حال فواید آن برای سلامتی شناخته شده‌اند. به عنوان مثال، بره موم باکاریس (سبز) خواص ضدویروسی از خود نشان داده است، اگرچه هیچ ماده‌ای در آن شناسایی نشده است که باعث این خاصیت آن باشد.

به نظر می‌رسد که اثرات تقویت سلامت، در بخش قابل استخراج اتانولی بره موم، به نام بلسان، وجود دارند. فعالیت بیولوژیکی عصاره‌های اتانولی، معمولاً بوسیله عصاره‌های اتانول ۷۰ تا ۱۰۰ درصد آزمایش می‌شوند. محلول‌های آب-الکل ۶۰ تا ۸۰ درصد، دارای واکنش بیولوژیکی بالایی نسبت به تنتورهایی هستند که با آب‌های کمتر یا بیشتر تهیه می‌شوند.

خاصیت ضد باکتری بره موم که کمتر کسی می داند
خواص ضد باکتری بره موم

فعالیت ضدباکتریایی

از میان تمام محصولات کندو، بره موم دارای بالاترین میزان فعالیت ضدباکتریایی است. در اینجا منظور ما تمام باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، کپک‌ها و انگل‌های مضر و پاتوژنیک است.

مطالعات علمی متعددی درباره بره موم وجود داشته‌اند که خاصیت ضدباکتریایی بره موم  را که در مقابل باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی، یعنی هر دو نوع هوازی و بی‌هوازی از خود نشان داده‌اند، را تأیید می‌کنند.

اگرچه ترکیب بره موم با توجه به منشأ گیاهی آن، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند، تمام انواع آزمایش شده بره موم، فعالیت ضدباکتریایی قدرتمندی از خود به نمایش گذاشته‌اند. برخی تفاوت‌ها در فعالیت ضدباکتریایی برخی انواع بره موم وجود دارند که به دلیل نوع زنبور عسلی هستند که بره موم‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند. مثلاً بره موم صنوبر جمع‌آوری شده بوسیله زنبور عسل اروپایی قفقاز دارای خاصیت ضدباکتریایی بالاتری نسبت به بره موم جمع‌آوری شده توسط زنبور عسل اروپایی آناتولی و زنبور عسل اروپایی کارنیولی دارند.

در اینجا فهرستی از مواردی که تاکنون بر روی آن‌ها آزمایش نموده‌ایم و مواردی که پاسخ مطلوبی به درمان بوسیله بره موم نشان داده‌اند را ارائه می‌کنیم:

باکتری‌های گرم مثبت

باسیلوس سرئوس، باسیلوس مسنتریکوس، گونه‌های کورینه‌باکتریوم، کورینه‌باکتریوم دیفتری، دیپلوکوکوس پنومونیه، گونه‌های انتروکوکوس، گونه مایکوباکتری‌ها، مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوکوس (کریتکوس، اپیدرمیس، فاکالیس، موتانس)، پایوژنس، ویریدانس، سوبرینوس، میکروکوکوس لوتئوس

باکتری‌های گرم منفی

برانهامالا کاتارالیس، اشریشیا کولی، هلیکوباکتر پیلوری، کلبسیلا اوزامه، کلبسیلا پنومونه، پروتئوس وولگاریس، سودوموناس آئروژینوزا، سالمونلا (کلرازوئیس، پوبلین، انتریدیتیس، اکسنری، گالیناروم، پولوروم، تیفیموریوم، پاراتیفی-آ، پاراتیفی-ب، تیفی)، شینگلا (دیسینتریا، سونئی)

قارچ

گونه آسپرژیلوس، کاندیدا (آلبیکانز، گویلیرموندی، پاراپسیلوزیس، تروپیکالیس)، گونه کریپتوکوکوس، کریپتوکوکوس نئوفرمانس، هیستوپلاسما انکپسولاتوم، مادورلا میستومی، میکروسپوروم (آودوینینی، کانیس، سپلئو، دیستورتوم، فروگنئوم، جیپسئوم)، پیدرا هورتا، فیالفورا جینسلمی، گونه‌های ساکارومایسس، گونه تریکوفیتون (منتاروفیتس، روبروم، تریکوسپورون کوتانئوم)

ویروس‌ها

آدنو ویروس، کورونا ویروس، تبخال ساده، ویروس آنفلوآنزا A و B، ویروس بیماری نیوکاسل، ویروس فلج اطفال، آبله گاوی، روتاویروس، ویروس ورم تاول‌دار دهان، ویروس کرونار

انگل‌ها

کلوموناس پارامسیوم، ایمریا (ماگنا، مدیا، پرفورانس)، جیاردیا لامبیا، جیاردیا دودنالیس، تریکوموناس واژینالیس، تریپانوزوما کروزی، تریپانوزوما اوانسی.

اگرچه در مطالعات پیشین ادعا شده است که لیستریا مونوسیتوژنس، نسبت به بره موم حساس نیست، اما تحقیقات اخیر، فعالیت ضدباکتریایی قابل توجه آن را نشان دادند.

با افزایش مقاومت بدن انسان در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها در چند سال اخیر، بره موم به عنوان یک عامل دارای خاصیت ضدباکتریایی، مورد توجه بسیاری از پزشکان قرار گرفته است. اثر ضدباکتریایی بره موم، باکتریسیدیایی است، یعنی باکتری‌ها را می‌کُشد و این کار را از طریق مهار تحرک آن‌ها انجام می‌دهد. موضوع بسیار جالب توجه این است که هر نوع بره موم، مواد ضدباکتری متفاوتی دارد.

[wpipa id=”3196″]

خاصیت آنتی‌بیوتیک بره موم در طول زمان کاهش نمی‌یابد

حتی نکته جالب‌تر درباره بره موم این است که اگرچه فرض شده است که فعالیت بیولوژیکی بره موم در طول زمان کاهش می‌یابد، اما مشخص شده است که بره موم محلول در اتانول، که به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال ذخیره شده، افزایش در خاصیت ضدباکتریایی بره موم  به وجود آمده است.

فعالیت ضدقارچی

بره موم صنوبر نوعی محصول زنبور با بالاترین فعالیت ضدقارچی آزمایش شده بر روی ۴۰ گونه مخمر کاندیدا آلبیکانز، کاندیدا گلابارتا، کاندیدا کروسی و گونه‌های تریکوسپورون است.

تحقیق اخیر بر روی بره موم، اثرات قارچ‌کُشی آن بر روی قارچ گندیدگی عصاره‌ای کاندیدا فاماتا، کاندیدا گلابراتا، کاندیدا کفیر، کاندیدا پلیکلوسا، کاندیدا پاراپسیلوزيس و پیچیا اومری را نشان داده است.

فعالیت ضدویروسی

بره موم قارچ‌ها و همچنین ویروس‌ها را از بین می‌برد، در حالی که از رشد ویروس‌ها نیز جلوگیری می‌کند. بره موم با ویروس آنفلوآنزا مقابله می‌کند. این فعالیت در بره موم‌های دارای منشأ متفاوت و بخصوص در بره موم سبز برزیلی مشاهده شده است.

خاصیت ضد باکتری بره موم که کمتر کسی می داند
خواص ضد باکتری بره موم

فعالیت ضدانگلی

بره موم علیه چند مورد انگل نیز عمل می‌کند. بنابراین، می‌تواند در مقابل انگل‌های گوارشی، مانند سالمونلا مانسونی و در مقابل تروفوزیت‌های جیاردیا دودنالیس، به عنوان یک عامل محافظتی عمل نماید. بره موم به عنوان یک مکمل رژیمی برای پیشگیری از این انگل‌ها توصیه شده است.

هشدارها:

بارداری و شیردهی:

در صورت حاملگی یا شیردهی در صورت مصرف بره موم احتیاط کنید.

آسم:

بعضی از متخصصان معتقدند مواد شیمیایی خاص در بره موم ممکن است آسم را بدتر کند. اگر آسم دارید، از بره موم استفاده نکنید. و یا حداقل با پزشک خود مشورت کنید.

شرایط خونریزی:

یک ماده شیمیایی خاص در بریدگی ممکن است باعث لخته شدن خون شود. مصرف پروپولیس ممکن است خطر خونریزی در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی را افزایش دهد.

آلرژی:

از پروپولیس استفاده نکنید اگر به محصولات زنبور عسل آلرژی دارید، از جمله عسل، گرده گل، بره موم و…

عمل جراحی:

یک ماده شیمیایی خاص در بریدگی ممکن است باعث لخته شدن خون شود. مصرف بره موم ممکن است خطر خونریزی در طول و بعد از جراحی را افزایش دهد. 2 هفته قبل از جراحی مصرف بره موم را متوقف کنید.

نتیجه‌گیری

بره موم به عنوان یک مکمل رژیمی، در محصولات تولید شده جهت محافظت از سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها، موجود است. همچنین این ماده در داروهای زیستی و به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده لوازم آرایشی یافت می‌شود. در حالی که نمی‌توان این ماده را تحت عنوان «آنتی‌بیوتیک» یافت، می‌توانیم آن را بصورت خام و به شکل عصاره یا تنتور جهت شفا دادن خودمان از دست میکروارگانیزم‌های ناخواسته، مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها استفاده کنیم. جهت مشورت بیشتر در این مورد، به یک زنبور درمانگر مراجعه نمایید.

نظر شما درمورد خاصیت ضدمیکروبی بره موم چیست؟ نظر خود را در در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید.

healthywithhoney

خرید بره موم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *