تحولات مهم تاریخ زنبورداری

تحولات مهم تاریخ زنبورداری را می‌توان به ۳ دسته مختلف تقسیم کرد :

۱- کشف حقایق مهم درباره زنبور عسل

لوئیس مندز دی تور (luis mends detur) اسپانیایی در سال ۱۵۸۶ کشف کرد که ملکه زنبور عسل ماده می باشد و تخم ها توسط ملکه گذارده می شود و ملکه مادر تمام زنبورهای درون کندو می باشد.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !

 

باتلر (buttler) محقق انگلیسی در سال ۱۶۰۹ میلادی در کتابش به نام femine monarchie زنبورهای نر در کندو را مشخص کرد.

درحال بارگذاری...

در سال ۱۶۳۷ رمنانت (remnant) بیان نمود که همه ی زنبورهای کارگر درون کندو ماده می باشند.

تحولات مهم تاریخ زنبورداری

در سال ۱۷۷۴ میلادی موربوست  موضوع جفت گیری ملکه با زنبورهای نر را مشخص نمود، روبز در سال ۱۷۵۰ میلادی به تشریح تولید موم پرداخت و در سال ۱۷۷۱ میلادی، جانشاه گرده افشانی گل ها توسط زنبور عسل را مشخص نمود.

۲- پیشرفت حرفه زنبورداری

زنبورداران هر بار که قصد برداشت عسل از کندو های بومی را داشتند به مسائل و مشکلات بسیاری برخورد می‌کردند و بدون بیرون کردن یا در بعضی موارد از بین بردن زنبورها دستیابی به عسل درون کندو برای آن ها ناممکن بوده است. در نتیجه برای حل این مسئله سه روش زیر را ابداع نمودند:

در روش اول چند کندو با یکدیگر ادغام می شدند تا علاوه بر امکان برداشت عسل بدون از بین بردن زنبورها یک کندوی پرجمعیت و نیرومند جهت زمستان گذرانی ایجاد شود.

در روش دوم زنبوردار در هر سال، زمان جمع آوری عسل یک سوم شان های کندوهای بزرگ را جدا می‌کرد و استفاده می نمود، زنبورها در سال آینده قسمت بریده شده را بازسازی می کردند.

در روش سوم، یک قسمت اضافی روی کندوی اصلی قرار می گرفت تا زنبورها درون آن شان بسازند و عسل ذخیره کنند.  پس از آن در زمان برداشت عسل زنبوردار آن قسمت را که سرشار از عسل بود را برمی داشت و دوباره در سال بعد آن قسمت را روی کندو قرار می داد.

تحولات مهم تاریخ زنبورداری

تا پیش از سال ۱۸۵۱ میلادی کندو های جعبه ای قاب دار هم ساخته شد ولی فاصله قاب ها و فاصله بین قاب ها و بدنه کندو به نحوی بود که زنبورها قاب ها را به وسیله موم و بره موم به همدیگر و همچنین به بدنه کندو می چسباندند و به همین دلیل برداشتن قاب ها بسیار سخت و نیازمند بریدن مقدار زیادی موم بود.

تا اینکه در سال ۱۸۵۱ میلادی، لورنزو لورایین لانگستروت که اهل فیلادلفیای آمریکا بود، کشف نمود در صورتی که فاصله میان قاب ها و فاصله میان قاب ها و بدنه کندو ۹٫۳ میلی متر انتخاب شود، زنبورها دیگر قاب ها را به یکدیگر و به بدنه کندو متصل نمی کند. پس از آن لانگستروت این فاصله را فضای زنبور نامید و همین اصلِ فضای زنبور به عنوان مهم‌ترین دگرگونی در ایجاد کندوهایی با قاب های متحرک در صنعت زنبورداری پذیرفته شد.

فضای زنبور
فضای زنبور

بعد از اختراع ماندگار لانگستروت در سال های ۱۸۵۱ تا ۱۸۷۱ میلادی  ابزارهای دیگری مثل برگه مومی آج دار یا موم پرچ شده، دستگاه استخراج عسل از موم یا اکستراکتور، دودی و شبکه ملکه (جداکننده یا پنجره ملکه) اختراع گردید. در واقع در طول ۱۳۰ سال قبل، هیچ مورد مهمی که بتوان نام اختراع را روی آن گذاشت در صنعت زنبورداری جهان وارد نشده است و صرفاً در شکل و نوع اختراعات ذکر شده تفاوت و تنوع هایی بوجود آمده است.

۳- انتشار زنبور عسل در جهان

همان گونه که اشاره گردید زنبور عسل متعلق به دنیای قدیم است و پیش از قرن ۱۶ میلادی زنبور عسل در دنیای جدید یعنی آمریکا، استرالیا و زلاندنو وجود نداشته است. زنبور عسل نیز مثل اکثر حیوانات اهلی در مهاجرت های انسان همراه بوده و هر جا که انسان می رفته آن ها را منتقل می کرده. بعد از کشف قاره ای نو، زنبور عسل نیز به آنجا راه پیدا کرده و مستقر شده است.

منبع : آهوتا

تاریخچه زنبورداری در ایران
مطالعه
4.4/5 ( 5 بازدید )

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *