تحولات مهم تاریخ زنبورداری

تحولات مهم تاریخ زنبورداری را می‌توان به 3 دسته مختلف تقسیم کرد :

۱- کشف حقایق مهم درباره زنبور عسل

لوئیس مندز دی تور (luis mends detur) اسپانیایی در سال 1586 کشف کرد که ملکه زنبور عسل ماده می باشد و تخم ها توسط ملکه گذارده می شود و ملکه مادر تمام زنبورهای درون کندو می باشد.

باتلر (buttler) محقق انگلیسی در سال 1609 میلادی در کتابش به نام femine monarchie زنبورهای نر در کندو را مشخص کرد.

ویدیو تحولات مهم تاریخ زنبورداری

[jwp-video n=”1″]

در سال ۱۶۳۷ رمنانت (remnant) بیان نمود که همه زنبورهای کارگر درون کندو ماده می باشند.

تحولات مهم تاریخ زنبورداری

در سال ۱۷۷۴ میلادی موربوست  موضوع جفت گیری ملکه با زنبورهای نر را مشخص نمود، روبز در سال ۱۷۵۰ میلادی به تشریح تولید موم پرداخت و در سال ۱۷۷۱ میلادی، جانشاه گرده افشانی گل ها توسط زنبور عسل را مشخص نمود.

۲- پیشرفت حرفه زنبورداری

زنبورداران هر بار که قصد برداشت عسل از کندو های بومی را داشتند به مسائل و مشکلات بسیاری برخورد می‌کردند و بدون بیرون کردن یا در بعضی موارد از بین بردن زنبورها دستیابی به عسل درون کندو برای آن ها ناممکن بوده است. در نتیجه برای حل این مسئله سه روش زیر را ابداع نمودند:

در روش اول چند کندو با یکدیگر ادغام می شدند تا علاوه بر امکان برداشت عسل بدون از بین بردن زنبورها یک کندوی پرجمعیت و نیرومند جهت زمستان گذرانی ایجاد شود.

در روش دوم زنبوردار در هر سال، زمان جمع آوری عسل یک سوم شان های کندوهای بزرگ را جدا می‌کرد و استفاده می نمود، زنبورها در سال آینده قسمت بریده شده را بازسازی می کردند.

در روش سوم، یک قسمت اضافی روی کندوی اصلی قرار می گرفت تا زنبورها درون آن شان بسازند و عسل ذخیره کنند. پس از آن در زمان برداشت عسل زنبوردار آن قسمت را که سرشار از عسل بود را برمی داشت و دوباره در سال بعد آن قسمت را روی کندو قرار می داد.

درباره تاریخچه زنبورداری در ایران چقدر اطلاعات دارید؟

تحولات مهم تاریخ زنبورداری

تا پیش از سال ۱۸۵۱ میلادی کندو های جعبه ای قاب دار هم ساخته شد ولی فاصله قاب ها و فاصله بین قاب ها و بدنه کندو به نحوی بود که زنبورها قاب ها را به وسیله موم و بره موم به همدیگر و همچنین به بدنه کندو می چسباندند و به همین دلیل برداشتن قاب ها بسیار سخت و نیازمند بریدن مقدار زیادی موم بود.

تا اینکه در سال ۱۸۵۱ میلادی، لورنزو لورایین لانگستروت که اهل فیلادلفیای آمریکا بود، کشف نمود در صورتی که فاصله میان قاب ها و فاصله میان قاب ها و بدنه کندو 9.3 میلی متر انتخاب شود، زنبورها دیگر قاب ها را به یکدیگر و به بدنه کندو متصل نمی کند. پس از آن لانگستروت این فاصله را فضای زنبور نامید و همین اصلِ فضای زنبور به عنوان مهم‌ترین دگرگونی در ایجاد کندوهایی با قاب های متحرک در صنعت زنبورداری پذیرفته شد.

فضای زنبور

بعد از اختراع ماندگار لانگستروت در سال های ۱۸۵۱ تا ۱۸۷۱ میلادی  ابزارهای دیگری مثل برگه مومی آج دار یا موم پرچ شده، دستگاه استخراج عسل از موم یا اکستراکتور، دودی و شبکه ملکه (جداکننده یا پنجره ملکه) اختراع گردید. در واقع در طول ۱۳۰ سال قبل، هیچ مورد مهمی که بتوان نام اختراع را روی آن گذاشت در صنعت زنبورداری جهان وارد نشده است و صرفاً در شکل و نوع اختراعات ذکر شده تفاوت و تنوع هایی بوجود آمده است.

پیدایش و توسعه زنبورداری

اگرچه شواهد حاکی از آن هستند که زنبورداری نیز به قرن هفتم پیش از میلاد باز می‌گردد و توسعه بازار برای خدمات گرده‌افشانی بسیار جدیدتر است.

در سال ۱۸۹۸ همزمان با نشان دادن ارزش زنبورها در بهبود محصولات کشاورزی مثل: شبدر، گندم سیاه و بیشتر میوه‌ها به آن‌ها اشاره شد. اولین کلونی‌های ثبت‌شده برای گرده‌افشانی در آمریکای شمالی در سال ۱۹۱۰ بود، در حالی که اولین زنبور برای گرده‌افشانی در نیوجرسی در سال ۱۹۰۹ اجاره شد. پرورش دهندگان پنبه شروع به اجاره کندو برای”خدمات گرده‌افشانی” در جنگ جهانی اول کرده‌اند و موفقیت آن‌ها منجر به توسعه روش‌های مشابه پرورش دهندگان میوه و خشکبار شده‌ است.

این تحقیق به بررسی توسعه سریع بازارهای گرده‌افشانی در اوایل دهه ۹۰ میلادی برای تولید بذر یونجه پس از تحقیقات اشاره کرد.

همچنین نشان داد برخی از افراد در ماه‌های فوریه و مارس قسمتی از مستعمرات خود را به کالیفرنیا انتقال می‌دادند. در آن زمان، هزینه گرده‌افشانی کمی کم‌تر برای سیب‌های محلی و گیلاس بودکه در بین اولین محصولات گرده‌افشانی شده در واشنگتن در بهار بود.

۳- انتشار زنبور عسل در جهان

همان گونه که اشاره گردید زنبور عسل متعلق به دنیای قدیم است و پیش از قرن ۱۶ میلادی زنبور عسل در دنیای جدید یعنی آمریکا، استرالیا و زلاندنو وجود نداشته است. زنبور عسل نیز مثل اکثر حیوانات اهلی در مهاجرت های انسان همراه بوده و هر جا که انسان می رفته آن ها را منتقل می کرده. بعد از کشف قاره ای نو، زنبور عسل نیز به آنجا راه پیدا کرده و مستقر شده است.

زنبورداری

8 دیدگاه برای “تحولات مهم تاریخ زنبورداری

  1. نازی گفته:

    میشه لطفا در مورد برداشت عسل و کی باید برداشت شود یا اینکه چه زمانی باید کندو اضافه کرد و اینکه آیا لازم هست در زمستان آب شکر داد هم توضیح بفرمایید

  2. اکبر باباصفری گفته:

    با سلام و تشکر فراوان از مطالب ارزشمند شما
    از درگاه احدیت و خالق سراسر شگفتی زنبور عسل ، برای شما و همه کسانی که با نیت خیر و کمک به توسعه این حرفه پر خیر و برکت، دانش و اندوخته سالها تلاش خود را در طبق اخلاص قرار می دهند، آرزوی تندرستی ، شادی و برکت روز افزون را دارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *