۱۷ خواص ژل رویال برای سلامتی که نمی دانید!

خواص ژل رویال طبیعی باعث شده تا بسیاری از مردم از آن، به عنوان دارو استفاده کنند. برخی از فواید ژل رویال که شاخص تر هستند را در این مقاله و ویدئو مورد بررسی قرار خواهیم داد. ژل رویال (ژل سلطنتی) بخاطر اسمش، به نظر دارای اعتبار خاصی می آید و باعث ایجاد کنجکاوی می شود که این تا حدی منطقی است. اسم آن به تنهایی می تواند شما را جذب کند، اما چه چیزهای دیگری به آن جذابیت می دهد؟ برای شروع گزارش، درباره خواص ژل رویال می توان به ضد تومور، ضد باکتری و ترمیم زخم ها اشاره کرد.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ترشحی پروتئینی می باشد که توسط زنبورهای کارگر و از غدد هیپوفارِنکس و فک پایینی آن ها تولید می گردد و شیر زنبور عسل نیز نامیده می‌ شود؛ زیرا تنها غذای لارو پس از تولد و در روزهای اول رشد است و تنها غذای ملکه زنبور عسل به حساب می آید. ژل رویال برای رشد صحیح کندو یک ماده ضروری است و به دلیل غنی بودن از مواد مغذی و طبیعت ارزشمندی که دارد مانند بره موم یا گرده گل، یک اَبَر غذا محسوب می شود.

 

ژل رویال چگونه تولید می شود؟

این ماده مغذی توسط زنبورهای کارگر تهیه می شود و میزان قابل توجهی پروتئین دارد که برای رشد و تکثیر سلول ها مهم است. درست مثل عسل، منبع آن کندوی زنبورها می باشد، اما زنبورها این ماده را برای دلایلی کاملا متفاوت تولید می کنند. در حالی که عسل منبع انرژی زنبورهای کارگر است، ژل رویال بعنوان غذای اصلی مختص ملکه استفاده می شود. از اینجاست که ژل رویال یعنی ژل سلطنتی نام گرفته است.

ژل رویال چیست؟

ویژگی های ژل رویال

رنگ سفید مایل به زرد کم رنگ
عطر و بو تند و شدید
طعم ترش و گس مانند
شکل ظاهری ژلاتینی
PH اسیدی

 

همچنین ژل رویال حاوی پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آمینو اسیدهای آزاد، ویتامین و مواد معدنی می‌ باشد. ژل رویال از ۶۰ الی ۷۰ درصد آب، ۱۲ الی ۱۵ درصد پروتئین، ۱۰ الی ۱۶ درصد شکر، ۳ الی ۶ درصد چربی و ۲ الی ۳ درصد ویتامین، نمک و آمینو اسید تشکیل شده است. البته ترکیب آن بسته به منطقه جغرافیایی و آب‌ و هوا متفاوت می‌ باشد.

17 خاصیت ژل رویال

درست مثل تمام استفاده های ویژه عسل، ژل رویال نیز برای موارد درمانی زیادی مثل درمان طبیعی آسم، سلامت استخوان ها، حفظ جوانی و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. حتی بعنوان راهی احتمالی برای جلوگیری از رشد سرطان نیز به آن اشاره شده است.

 

خواص ژل رویال

خواص ژل رویال برای تقویت سیستم ایمنی

۱. تقویت سیستم ایمنی بدن

بر اساس نتایج آزمایشی منتشر شده در سال ۲۰۰۱ از مجله International Immunopharmacology ژل رویال می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. در این آزمایش، واکنش هیستامین به آلرژن ها فورا سرکوب شد و نشان داد که امکان دارد ژله رویال بتواند به کاهش علائم آلرژی فصلی کمک کند. با این حال، هنوز تحقیقات بیشتری برای تأیید خواص ضد حساسیت ژل رویال لازم است.

۲. خواص ژل رویال برای بیماران آلزایمری

پژوهش های اخیر می گوید ژل رویال می تواند حافظه کوتاه مدت را تقویت کند زیرا ثابت شده به طور کلی نقش تقویتی روی عملکرد اعصاب دارد. می دانیم بیماری آلزایمر به طور کلی یعنی اختلالات حافظه و یادگیری، برای همین آزمایشی برای بررسی تاثیر ژل رویال روی یادگیری و حافظه، در نهاد تحقیقات بیومدیک پیشرفته (Advanced Biomedical Research) مطرح شد. به دلیل اینکه بافت مغز اسید های چرب سیر نشده زیادی در خود دارد که به ویژه در برابر حمله رادیکال های آزاد ضعیف اند، مواد آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال می توانند نقش مهمی در درمان و پیشگیری بیماری های مختل کننده اعصاب داشته باشد.

۳. حاوی پروبیوتیک های مفید است

بنظر می رسد ژل رویال منبع مهم بیفیدوباکتری است که باکتری های مفید در حفظ سلامت مسیر گوارشی هستند. مطالعات بالینی دیگری مانند: ضد سرطان بودن و افزایش ایمنی را نیز به وجود بیفیدوباکتری ها در مسیر گوارشی ربط داده اند. ترکیب ویژه عسل می تواند به رشد، فعالیت و پایداری بیفیدو باکترهای درون محصولات لبنی تخمیر شده کمک کند. همچنین مصرف ژل رویال برای معده خواص بسیاری دارد.

۴. عوارض و مشکلات یائسگی و پس از یائسگی را تسکین می بخشد

تحقیقات نشان می دهد که خوردن ژل رویال می تواند عوارض یائسگی را کاهش دهد و احساس سلامتی را در زنان یائسه بهبود ببخشد. ترکیبی از ژل رویال، روغن پامچال شب، دامیانا و جینسنگ هم می تواند عوارض یائسگی را کم کند.

ژل رویال برای پوست

۵. کاهش درجه کُلاژِن برای داشتن پوست بهتر

آزمایشی انجام شده توسط گروه علوم پزشکی شرق و غربِ دانشگاه کیونگ هی (Kyung Hee) کره گزارش می دهد که ژل رویال چروک های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش B را تنظیم می کند. این تاثیرات ضد پیری روی پوست با تعیین محتوای کلاژن و ضخامت اپیدرمی بافت پوست اندازه گیری شدند. درجه پرو کلاژن نوعِ ۱ در مواردی که رژیم غذایی آنها یک درصد ژل رویال داشت افزایش پیدا کرد. این نتایج مشخص می کند که ژل رویال می تواند با افزایش تولید کلاژن، از پوست در برابر پیری محافظت کند.

۶. خواص ژل رویال برای پوکی استخوان

گروه ارتوپد و تروماتولوژیِ دانشکده پزشکی دانشگاه اروسیوس (Erciyes) ترکیه تاثیر ژل رویال و گرده گل روی کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی را بررسی کردند. تراکم مواد معدنی استخوان را اندازه گرفتند، از بافت ها نمونه برداری و نمونه های خون را برای آزمایش جمع آوری کردند. با تصویر برداری از همه این ها در میکروسکوپ الکترونی می توان میزان کلسیم و فسفات استخوان ها را مشخص کرد.

تفاوت های بارزی بین نمونه ها یافت شد که سلامت بالاتر استخوان های ستون فقرات و قسمت بالایی استخوان ران (proximal femur) در گروه های مصرف کننده ژل رویال و گرده گل را نشان می داد. میزان کلسیم و فسفات بافت استخوانی در نمونه های این گروه بیشتر بود پس ژل رویال و گرده گل می توانند باعث کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی شوند.

۷. درمان زخم ها

مدت زیادی است که عسل بعنوان کمکی در درمان زخم ها شناخته می شود. تحقیقات نشان می دهد ژل رویال نیز فایده های قابل توجهی در درمان زخم دارد. در آزمایشی در سال ۲۰۱۰، زخمی بلافاصله با ژل رویال به غلظت های مختلف تا حد ۴۸ ساعت تحت درمان قرار گرفت. کوچ یاخته (فرآیندی پایه‌ای در رشد و نگهداشت جانداران) با اندازه گیری بسته شدن حاشیه های زخم مورد بررسی قرار گرفت.

کوچ یاخته های فیبروبلاست پس از گذشت ۲۴ ساعت از ایجاد زخم شروع شد و درمان ژل رویال به طور قابل ملاحظه ای سرعت کوچ را بالا برد. به طور کلی، این آزمایش نشان داد که ژل رویال کوچ یاخته های فیبروبلاست را تسریع می کند. فیبروبلاست سلولی در بافت بهم پیوسته است که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید می کند و باعث تعادل چربی های متنوع موجود در فرآیند درمان زخم می شود.

۸. درمان ناباروری مردان

نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله داروهای گیاهی ابن سینا (Avicenna Journal of Phytomedicine) فواید ژل رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش ها را ارزیابی کرده است. تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آن ها در این آزمایش آنالیز شدند. نتایج، اشاره بر این دارد که درمان توسط ژل رویال می تواند ناباروری جنس نر را بهبود بخشد.

ژل رویال و دیابت

۹. خواص ژل رویال برای دیابت

پژوهش هایی حاکی از اینکه ژل رویال می تواند یک سری نشانگرهای دیابت نوع دو را در مردان و زنان بهبود بخشد وجود دارد. در یک آزمایش بالینی با افراد راندوم، چهل بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ موظف به خوردن روزانه ۳ گرم ژل رویال یا یک عدد قرص پلاسیبو (بی اثر و تلقینی) بصورت ناشتا شدند. با اینکه اثرات فوری نبود و پژوهش های بیشتری در این زمینه لازم است، تغییراتی در درجه گلوکز خون صورت گرفت که می تواند برای دیابت نوع 2 مفید باشد. یعنی ژل رویال می تواند درمان طبیعی برای دیابت باشد.

۱۰. به کاهش ناراحتی های ناشی از موکوزیت (التهاب غشاء مخاطی) کمک می کند

مطالعات نشان می دهد که ژل رویال (شاه انگبین) می تواند در زمان بهبودی بیماران تحت پرتو درمانی و شیمی درمانی کمک کند. همراه با درمان استاندارد با دهان شویه، مشخص شد که عوارض موکوزیت دهان را بهبود می بخشد. داده ها حاكی از آن است كه استفاده از ژل رویال تاثير شايعی در موكوزيت شديد دهان داشته و این تاثیر ناشی از فعاليت های ضد التهابی يا آنتی اكسيدانی آن است.

۱۱. کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی

بیماران شیمی درمانی، عوارض جانبی درمان سرطان و کاهش پاسخ ایمنی  را با زخم های دردناک و زخم های دهانی تجربه می کنند. در مطالعه 103 بیمار مبتلا به سرطان، مصرف ژل رویال (1 گرم در روز) باعث بهبود زخم های دهان و کاهش زمان بهبودی شد. ژل رویال را در دهان گذاشته و قورت دهید.

۱۲. بهبود سلامت روان

در یک مطالعه، 31 داوطلب 3 گرم ژل سلطنتی را به مدت شش ماه مصرف کردند؛ که این ارزیابی نتایج مثبتی در پی داشت.

۱۳. افزایش سلول های قرمز خون

ژل رویال ممکن است گلبول های قرمز را افزایش داده و باعث کاهش کم خونی شود. در یک مطالعه شش ماهه بر روی 31 داوطلب که روزانه 3 گرم ژل سلطنتی مصرف می کردند، مشخص شد که  تعداد گلبول های قرمز آن ها افزایش یافته بود. ژل رویال با افزایش سطح تستوسترون، تعداد گلبول های قرمز را بالا می برد.

فواید ژل رویال برای کلسترول

۱۴. کاهش کلسترول خون

ژل رویال می تواند سوخت و ساز چربی را افزایش دهد. در یک مطالعه، 7 داوطلب در هر روز 6 گرم ژل رویال مصرف کردند. بعد از 4 هفته، کلسترول این افراد کاهش یافت.

۱۵. محافظت از مغز

ژل رویال ممکن است موجب محافظت مغز از بیماری آلزایمر شود. طی آزمایشی بر روی موش هایی که دارای بیماری آلزایمر بودند معلوم شد مصرف ژل رویال باعث بهبود حافظه مکانی، یادگیری و عملکرد مغز شد. موش هایی که ژل رویال را تغذیه می کردند قادر به حرکت در مارپیچ ها بودند و به رغم بیماری های مغزی، مسیر را به یاد می آوردند.

۱۶. درمان بیماری های عصبی

با توجه به اینکه شاه انگبین منبعی غنی از استیل کولین و فسفولیپید به شمار می رود، در روند درمان مشکلات عصبی مانند آلزایمر، ام.اس، فراموشی و پارکینسون نقش مهمی را ایفا می کند. ژل رویال به دلیل دارا بودن مقادیر بسیاری از ویتامین های B Complex، هورمون های طبیعی، مواد معدنی، اسید فولیک و برخی اسید های چرب علاوه بر نتایج مثبت بر روی مغز و سیستم عصبی در کاهش دردهای میگرن، درمان افسردگی، کاهش استرس و بی خوابی های شبانه و همچنین باعث بهبود ضعف اعصاب، اختلالات روانی، هیجان زیاد و جلوگیری از اثرات سوء روانپزشکی می شود.

افزایش طول عمر با ژله رویال

۱۷. افزایش طول عمر

مصرف ژل رویال خالص بصورت مداوم می تواند باعث افزایش طول عمر و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی گردد. البته در صورتی که می خواهید ژل رویال را بصورت مداوم مصرف کنید، بهتر است پس از 3 ماه مصرف یک دوره 1 ماهه قطع مصرف داشته باشید.

 

ارزش غذایی ژل رویال

ویتامین ها

نام ویتامین  مقدار در هر 100 گرم فعالیت بیولوژیکی
ویتامین A 1.10 میلی گرم ایمنی، حفظ سیستم بینایی و حفظ یکپارچگی سلولی اپیتلیال
ویتامین B1 2.06 میلی گرم متابولیسم چربی ها، پروتئین ها و نوکلئیک اسید
ویتامین B2 2.77 میلی گرم پیش ساز FMN و FAD
ویتامین B3 (نیاسین) 42.42 میلی گرم افزایش سطح کلسترول خوب (HDL)
ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک) 52.80 میلی گرم ماده تشکیل دهنده کوآنزیم A، متابولیسم اسیدهای چرب
ویتامین B6 11.90 میلی گرم ترانس آمینواسیون و دکربوکسیلاسیون اسیدهای آمینه
ویتامین B9 (اسید فولیک) 0.40 میلی گرم بیوسنتز و متیلاسیون DNA
ویتامین B12 0.15 میلی گرم تشکیل گلبول های قرمز خون و حفظ سیستم عصبی مرکزی
ویتامین C (اسید اسکوربیک) 2.00 میلی گرم آنتی اکسیدان
ویتامین D 0.2 میلی گرم جذب کلسیم
ویتامین E 5.00 میلی گرم فعالیت آنتی اکسیدانی

{منبع}

شکل های مختلف ژل رویال

مکمل های ژل رویال و محصولات موضعی معمولا در فروشگاه مواد غذایی بهداشتی به فروش می رسد؛ همچنین این ماده مغذی به اشکال مختلف وجود دارد.

1.ژل رویال خام

ژل رویال را می توان به عسل اضافه کنید یا با چای یا اسموتی صبحگاهی خود مصرف نمایید.

2. ژل رویال یخ زده

ژل رویال به صورت یخ زده ماندگاری بیشتری داشته و بهتر می تواند خواص خود را حفظ کند؛ زیرا انجماد در مقایسه با نگهداری این ماده در دمای اتاق و یخچال بیشتر باعث حفظ کیفیت آن می شود.

3. فرمولاسیون ژل مانند و مایع

این نوع از ژل رویال می تواند حاوی مواد نگهدارنده و حتی عسل برای بهبود طعم آن باشد؛ بنابراین هنگام خرید باید برچسب مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.

4. کپسول های حاوی پودر ژل رویال

ژل رویال به شکل کپسول از طریق دهان مصرف می شود که به صورت قابض و خشک بوده و مزه و طعم کمی تلخ دارد.

5. محصولات موضعی

از ژل رویال به عنوان یک داروی موضعی نیز استفاده می شود که می توان برای بهبود پوست از آن استفاده کرد.

ژل رویال چه طعم و رنگی دارد؟

ژل رویال به رنگ سفید مایل به زرد، کرمی و با بو و طعم قوی است و معمولا مزه تند، اسیدی، کمی تلخ و شیرین دارد. این ماده به تنهایی طعم شیرینی شبیه عسل نداشته؛ بلکه طعمی «دارویی» دارد. افرادی که ژل رویال را به صورت خام مصرف می کنند باید برای طعم دهی به آن باید ژل رویال را با عسل مخلوط کنند.

بر اساس نوع گل هایی که زنبور از آن ‌ها تغذیه می کند ژل رویال به دست آمده از زنبور عسل می تواند بافت متفاوتی داشته باشد. برای مثال در برخی مواقع به دلیل وجود ذرات حل نشده ژل رویال کمی دانه دانه است.

مصرف ژل رویال چه خطراتی دارد؟

هیچ گونه اثر سمی در ژل رویال برای مصارف خارجی، بعنوان ماده غذایی یا برای تزریق مشاهده نگردیده است. با وجود این عکس العمل های حساسیت در نتیجه تماس یا تزریق آن ممکن است روی دهد. همانند همه موارد حساسیت زا، در مقادیر کم باید چند روزی قبل از استفاده از دوز کامل آزمایش گردد. در صورت بروز واکنش های حساسیت مصرف آن باید فورا قطع شود.

عوارض جانبی ژل رویال

موارد احتیاط مصرف ژل رویال

 • اگر سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت دارید از مصرف ژل رویال خودداری کنید، چون می تواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا هرگونه داروی دیگری مصرف می کنید، حامله هستید یا شیرده، حتما قبل از خوردن ژل رویال با دکتر خود صحبت کنید.
 • حائز اهمیت است که بدانید از علت های موارد زیادی آنافیلاکسی، آسم و کولیت هموراژی، مصرف ژل رویال گزارش شده است. افرادی که حساسیت شدید به نیش زنبور عسل دارند هرگز نباید ژله رویال مصرف کنند.

اگر پس از مصرف ژل رویال علائم زیر را داشتید حتما با پزشک خودتان مشورت کنید.

 • خارش زیاد بدن
 • گیجی و سردرد
 • بروز مشکلات تنفسی
 • حالت تهوع
 • مشکلات گوارشی، مثل درد شکم یا اسهال
 • استفراغ

در این باره بخوانید : عوارض ژل رویال و خطرات مصرف آن

مقدار مصرف ژل رویال چقدر است؟

دوز مناسب ژل رویال به فاکتورهای زیادی همچون سن مصرف کننده، سلامتی و شرایط دیگر او بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کامل و مناسبی درباره دوز بندی ژل رویال نداریم. بخاطر داشته باشید که هر محصول طبیعی در صورت مصرف زیاد آن، همیشه مفید و بی خطر نیست، بنابراین دوز بندی ضروری است. مصرف زیر زبانی ژل رویال، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره های معده که این کار را فقط کُند ساخته و مختل می کنند، فراهم می سازد. مصرف هر ظرف ۱۲۵ گرمی باید یک هفته و نیم طول بکشد.

بنابراین، در هر دوره درمانی ضرورتاً باید دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل مصرف شود. برای کودکان، از مقادیر کمتر (۲ گرم یا حتی 1 گرم برای کودکان کم سن در ۱۲۵ گرم عسل) استفاده می شود. اگر می توانید ژل رویال خالص را مستقیما از زنبوردار تهیه کنید، هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت ۳ هفته انجام دهید. ولی توصیه می کنیم که مراقب ژل رویال خالصی که توسط عسل تثبیت نشده و در مدت کوتاهی از بین می رود باشید.

تنها یک زنبوردار واقعی می تواند ژل رویال خالص که به شکل مناسبی نگهداری شده باشد به شما بدهد. حتما از توضیحات روی بسته بندی محصولات پیروی کنید و قبل از مصرف با پزشک یا دارو ساز خود مشورت کنید.

مقدار مصرف ژله رویال

میزان و مدت مصرف ژل رویال

کودکان بیش از یک سال ۱ گرم قبل از صبحانه
بزرگسالان   ۱ تا ۳ گرم در سه وعده قبل از غذا

بهترین شکل مصرف برای استفاده از خواص ژل رویال، مصرف آن به صورت دو دوره درمانی بیست و یک روزه، یکی در پاییز و دیگری در بهار می باشد. در هر دوره درمان دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل، از هر ظرف را با ۶ گرم ژل رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیر زبان قرار داده تا با بزاق دهان مخلوط گردد.

این شکل مصرف بهترین روش ممکن است. مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژل رویال باید یک و نیم هفته طول بکشد. برای کودکان از مقادیر کمتری ۱ تا ۲ گرم ژل رویال در ۱۲۵ گرم عسل استفاده می شود. اگر امکان تهیه ژل رویال خالص باشد هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته ادامه دهید.

نظر شما درباره خواص ژل رویال چیست؟ با ما مطرح کنید.

خرید ژل رویال

172 دیدگاه برای “۱۷ خواص ژل رویال برای سلامتی که نمی دانید!

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   بله میتواند موثر باشد ولی مصرف پودر عصاره گیری شده بره موم همراه با عسل کتیرا بیشتر توصیه می شود.

 1. Ahuora گفته:

  واقعا مقاله وتوضیحاتتون عالی ومفید بود سپاسگزارم
  در زمینه زنبور داری اگه ممکنه مقاله ای هم نشر فرمایید تشکر

 2. مهران گفته:

  سلام من پدرم بر اثر فشار خون بالا سکته مغزی کردن و سمت چپشون لمس شده ایا مصرف ژل رویال براش بی خطره !و فشارشو با لوزارتان 25 تنظیم نگه میداریم

 3. معین گفته:

  سلام من تقریبا بیشتر از یک ماه هست از روز صبح ها بصورت ناشتا به اندازه ی نخود از ژل رویال را در یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط میکنم و مصرف میکنم. الان 5 روزه یجورایی سر گیجه دارم اصلا هم رفع نمیشه. فشارمو گرفتم 10.5 روی 4.5 بود نمک دریا استفاده کردم غذاهای نمکی استفاده میکنم فایده نداره. میتونین راهنمایی ام بکنین؟؟؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار
   این موضوع ارتباطی با مصرف ژل رویال ندارد، دیگر مواد غذایی که استفاده کردید را بررسی کنید و یا به پزشک مراجعه کنید.

 4. شهرزاد گفته:

  سلام من یه توده خوش‌خیم در سینه سمت راستم دارم، ژل رویال میتونم مصرف کنم؟ چون دیدم زدین سرطان سینه منع مصرف داره

 5. اشراقی گفته:

  سلام مادرم تو کلیه ش توده سرطانی بوده و خارج کردن و توده هاش مولدن آیا خوردن ژل رویال براشون ضرر داره ؟

 6. عبدالرحمن گفته:

  سلام و خداقوت
  آیا ژل رویال عسل برای کسی که ریه اش درگیر ویروس کرونا شده تأثیر داره یا نه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   طبق تجربیات بسیاری از افراد موثر بوده ولی هنوز هیچ تحقیقات معتبری در این باره منتشر نشده.

   • کریم زاده گفته:

    سلام
    برادر من یک تومور در ران پا داره و استخوان دنده اش هم درگیره، آیا منع مصرف داره؟. واینکه چه مقدار و چه موقع باید ژل رویال مصرف کنه. متشکرم

 7. الهیاری گفته:

  با سلام،پدرم بیماریitp(پلاکت خون پایین دارن) ایا استفاده از ژل رویال براش خوبه یا نه؟یعنی افت پلاکت خون نمیاره؟

 8. مهناز گفته:

  سلام پدر من دوره 20 روزه کروناشو پشت سر گذرونده و مشکل قلبی هم داره وبسیار بدنش ضعیف شده میشه به ایشون داد ومقدار مصرف و طرزاستفادش چجوریه ممنون

 9. احمد گفته:

  سلام برای تقویت عمومی بدن و مصرف روزانه عسل و ژل رویال به چه نسبت وزنی باید با هم مخلوط شوند؟
  مثلا ده گرم ژل رویال برای چه وزنی از عسل مناسب است؟
  ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   متاسفانه هیچ دوز بندی استانداردی وجود نداره و اکثر مطالبی که میبینید بر اساس تحقیقاتی هست که در کشورهای دیگر صورت گرفته.
   برای مصرف کوتاه مدت ترکیب دو برابر ذکر شده و برای ترکیب جهت نگهداری طولانی حتی تا 125 برابر نیز ذکر شده.

 10. محمد گفته:

  سلام
  پسرم 2 سال و پنج ماهشه
  تحت شیمی درمانی قرارگرفته و فعلا دور اولش انجام شده
  برای تقویت و کاهش عوارض روزانه چقدر باید بهش بدم و چجوری باید داد؟
  یعنی مخلوط با شیر یا آب یا خودش به تنهایی؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار
   امیدوارم هر چه زودتر بهبود پیداکنند. لطفا قبل از مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

  • برهان وکیلی گفته:

   درود بر شما مصرف ۱-۳ گرم ژل رویال بعد از دوره شیمی درمانی به کاهش عوارض شیمی درمانی و رفع رادیکال های آزاد کمک شایانی میکنه

 11. عبدالحسین گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان
  من یه بیمار ضایعه نخاعی دارم تازه عمل کرده اما از گردن به پائین نخاع آسیب دیده و قادر ب حرکت نیست خواستم سوال کنم کسی هست که بنده رو راهنمایی کنه اخه خیلی جوونه 19 سالشه توی تصادف این اتفاق براش افتاد. ممنون میشم اگه کسی راهنمایی کنه

  • علی گفته:

   توی کرج جنب بیمارستان کسری دکتر شیخ مظفر هست عمل میکنه کارش خیلی درسته از تمام کشورهای میان برای درمان

  • عاطفه گفته:

   سلام انشاله بهبودی کامل حاصل بشه دکتر ارتوپدی میشناسم که معجزه میکنه فوق العاده می تونه به شما کمک کنه بنده از اقوام که دچار مشکل حاد نخاع بودند پیش ایشون رفتن و جواب گرفتن

    • زهره گفته:

     من کسایی و میشناسم که میتونن در این زمینه کمکتون کنند اگر مایل بودید شماره خودتون رو قرار بدید تا باهاتون تماس بگیرم و توضیح بیشتری بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *