گرده گل، بهترین مکمل برای سالمندان

بهترین مکمل برای سالمندان چیست؟ پدربزرگ شما به اندازه کافی غذا نمی ‌خورد؟ آیا او بیش از حد معمول دچار سرماخوردگی می ‌شود یا کمی وزن کم کرده است؟ جهت بهبود وضعیت سلامت او از یک مکمل طبیعی برای سالمندان استفاده کنید.

ویدئو گرده گل بهترین مکمل برای سالمندان

[jwp-video n=”1″]

مناسب برای سالمندان و آسان کردن رژیم غذایی 

گرده گل یک مکمل طبیعی می باشد که برای اکثر افراد  به خصوص سالمندان مناسب است.

می‌ توانید گرده گل را برای اطمینان بیشتر از زنبوردار تهیه کنید.

با این حال، افرادی که مبتلا به آلرژی یا آلرژی به زنبور هستند باید از محصولات گرده اجتناب کنند چون ممکن است علائمی مانند خارش، تورم، تنگی نفس را ایجاد کرده و بهتر است با پزشک خود مشورت کنند.

چندین مطالعه آزمایشگاهی تایید کرده ‌اند که گرده زنبور خاصیت ضدمیکروبی قوی دارد.

گرده زنبور سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و به شما کمک می کند تا از بیماری ‌ها و واکنش ‌های ناخواسته جلوگیری کنید.

مکمل طبیعی برای سالمندان

کودکان و افراد مسن دچار سوءتغذیه می‌ شوند. بدین معنی که رژیم غذایی آن‌ ها به هر دلیلی ضعیف است. کودکان دوست دارند تنها خوراکی‌ های شیرین بخورند و افراد مسن غذاهایی با مزه‌ های خاص را می ‌پسندند. برخی تنها غذای ترش دوست دارند (با وجود اینکه این عادت در زمان جوانی وجود نداشته است) و برخی دیگر غذاهای تند و پر ادویه را ترجیح می ‌دهند و از غذاهای دیگر غافل می‌ شوند.

 

مکمل طبیعی برای سالمندان
بهترین مکمل برای سالمندان و افراد مسن

این موضوع به عنوان واکنش طبیعی بدن شناخته می ‌شود (میل به یک مزه خاص، به دلیل وضعیت کلی ارگانیسم بدن ایجاد می ‌شود). با این حال، این نوع تغذیه گزینشی (معروف به اختلال در چشایی یا بویایی) تمام نیازهای بدن را پوشش نمی ‌دهد.

[wpipa id=”3199″]

این مشکل در افراد مبتلا به بیماری‌ های مختلف جدی ‌تر است. عدم جذب انرژی پروتئین نیز در افراد سالخورده و بیماران بستری رایج است. برخی دلایلی که باعث از بین رفتن اشتها و بنابراین سوءتغذیه می ‌شوند، عبارتند از: اختلالات تیروئید، عفونت ‌های تشخیص داده نشده و مشکلات سلامت دهان و دندان، عوارض جانبی داروهای رایج.

بدتر اینکه افراد مسن کمتر از کودکان از توصیه‌ ها و دستورات پیروی می‌ کنند. آن ‌ها به نحوی به شما می‌ گویند که خودشان بهتر می‌ دانند که چه چیزی برای آن‌ ها مناسب است، چه بخورند و چه زمان این کار را انجام دهند؛ و در صورتی که این صحبت ‌های آن ‌ها را قبول نکنید، آن را به معنای بی ‌احترامی تلقی می‌ کنند. بحث با افراد مسن در این زمینه، همواره به دعوا و مشاجره منجر خواهد شد.

همچنین، عدم دریافت انرژی پروتئین نیز در افراد مسن و بخصوص در بیماران مسن که سوء تغذیه یکی از عوامل مهم برای ناخوشی و احتمال مرگ آن‌ هاست، بسیار حائز اهمیت است. از این گذشته، افراد مسن سرعت کمی در ریکاوری بدن خود از وضعیت سوءتغذیه یا پس از بیماری ‌ها از خود نشان می‌ دهند.

آیا سوءتغذیه در افراد مسن بسیار خطرناک است؟

سوءتغذیه ممکن است موجب آشکار شدن یا بدتر شدن تغییرات درونی مرتبط با سن از قبیل تغییرات دستگاه گوارش، متابولیسم پروتئین و ناهنجاری ‌های دستگاه ایمنی بدن شود. در زنان مسن، لاغری اندام، عملکرد اسکلتی-عضلانی و وضعیت سیستم ایمنی ممکن است در سازگاری با مصرف پروتئین پایین موفق عمل نکنند.

مطالعات نشان داده ‌اند که موش‌ های پیر، در برابر محدودسازی طولانی مدت رژیم غذایی، بخصوص از لحاظ متابولیسم پروتئین، سازگاری کمتری را نسبت به موش‌ های جوان ‌تر از خود نشان دادند. در موش ‌های پیر، سوءتغذیه باعث کاهش قابل توجه وزن بدن شده و تعادل نیتروژن و مقدار پروتئین بافت‌ ها را، بخصوص در سطح احشاء و عضلات، تحت تأثیر قرار داد. بنابراین واضح است که در سطح مولکولی، سوءتغذیه مرتبط با وزن، با اختلال متابولیسم پروتئین مرتبط است.

مکمل های سالمندان

کاری که شما می‌ توانید در این زمینه انجام دهید این است که به مکمل ‌ها رجوع نمایید. مکمل ‌های بسیار زیاد غیردارویی وجود دارند که جهت بهبود اشتها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. افراد مسن به دلیل مشکلات سلامتی خود داروهای زیادی را مصرف می‌ کنند، بنابراین استفاده از قرص ‌های مکمل را به راحتی قبول نخواهند کرد.

بهترین مکمل برای سالمندان
بهترین مکمل برای سالمندان

بهترین مکمل برای سالمندان

در اینگونه موارد، فرآورده ‌های زنبور عسل به شدت توصیه می ‌شوند. عسل، صرف نظر از قند موجود در آن، یکی از موادی است که باید مورد مصرف قرار گیرد. ژل رویال، نان زنبور عسل و گرده گل نیز انتخاب‌ های بسیار مناسبی هستند. ژل رویال باید هر روز صبح زود مصرف شود، بنابراین ممکن است پدر بزرگ یا مادربزرگ شما از این کار خودداری کنند. و در حالی که نان زنبور عسل می ‌تواند بهترین گزینه برای این مشکل باشد، یافتن آن بسیار دشوار و قیمت آن نیز بسیار بالاست. به همین دلیل گرده گل در دسترس ‌ترین و قابل اعتمادترین گزینه برای این موضوع است.

گرده گل، مکملی طبیعی برای سالمندان

گرده گل مکملی عالی برای افراد مسن است. گرده گل تازه حاوی مواد مغذی مورد نیاز افراد دچار سوءتغذیه است. این ماده در شکل ‌های مختلف وجود دارد، اما دانه‌ های تازه آن، حاوی موثرترین ترکیبات برای این افراد هستند. متأسفانه یافتن گرده گل تازه کار ساده ‌ای نیست، زیرا به دلیل وجود مقدار نسبتأ بالای آب در آن، باید منجمد یا خشک شود تا بتوان آن را در دمای اتاق نگهداری کرد. برخی از اجزای مفید این ماده، بوسیله خشک کردن آن از بین می ‌روند، اما گرده گل همچنان یک مکمل فوق ‌العاده به شمار می ‌رود. برای خرید گرده گل تازه می توانید به فروشگاه آهوتا مراجعه کنید.

گرده گل را چگونه مصرف کنیم؟

گرده گل، فعالیت میتوکندری و میزان پروتئین عضلانی را در افراد مسن مبتلا به سوء تغذیه بهبود می ‌بخشد.

– تحقیق انجام شده توسط جروم سالس و همکارانش در سال ۲۰۱۴ با عنوان «گرده گل میزان متابولیسم انرژی و پروتئین عضلانی را از طریق مداخله در فعالیت میتوکندری و مسیرهای علامت ‌دهی Mtor بهبود می ‌بخشد»، اثر مکمل گرده گل تازه بر بازده تغذیه مجدد موش ‌های پیر مبتلا به سوءتغذیه بررسی کردند.

این تحقیق بر روی موش‌ های پیر ۲۲ ماهه ویستر (Wister) انجام شد که به مدت ۱۲ هفته رژیم غذایی ضعیفی به آن‌ ها داده می ‌شد. موش‌ هایی که گرده گل حاصل از چند گل را دریافت می ‌کردند، در مقایسه با گروه شاهد، افزایش قابل توجهی در عضلات از خود نشان دادند. دوره تغذیه ضعیف باعث کاهش نرخ سنتز پروتئین عضلات شد، اما رژیم حاوی ۱۰٪ گرده گل، قادر به بازیابی این مولفه‌ ها بود.

همچنین به دلیل محدودیت‌ های غذایی، فعالیت میتوکندری نیز کاهش یافت، اما با تغذیه مجدد بوسیله رژیم‌ های حاوی گرده گل تازه، بهبود یافت. نتیجه ‌گیری این تحقیق این بود که رژیم‌ های تغذیه مجدد که حاوی گرده گل حاصل از چند گل هستند، حجم عضلات و متابولیسم موش‌ های پیر دارای سوءتغذیه را بهبود بخشید.

 

بهترین مولتی ویتامین برای افراد مسن
بهترین مکمل برای سالمندان

دانشمندان ثابت کردند که در موش ‌ها نیز همانند انسان ‌ها، واکنش به تغذیه مجدد تحت تأثیر سن قرار دارد. این دانشمندان نشان دادند که با افزودن فوری مقدار زیادی پروتئین به رژیم غذایی در موش‌ های مبتلا به سوءتغذیه، متغیرهای ایمنی و تغذیه ‌ای را می ‌توان بهبود بخشید.

بنابراین، افراد مسن مبتلا به سوءتغذیه، احتمالاً به دلیل مصرف کم پروتئین در بافت ‌های احشائی خود، ممکن است نیازمند مقدار بیشتری پروتئین در رژیم غذایی خود باشند.

مصرف گرده گل به همراه داروهای مسکن (NSAID) ممکن است اثر داروها را کاهش دهد. همین اتفاق برای گینکو بیلوبا یا گلوکزامید نیز رخ می‌ دهد.

پژوهش «سیترولین باعث تنظیم متابولیسم پروتئین عضلانی در موش ‌های پیر مبتلا به سوءتغذیه می ‌شود» که در سال ۲۰۰۶ توسط ازوفسکا اس. و همکارانش در فرانسه منتشر شد، نشان داد که مکمل سیترولین (نوعی آمینو اسید) منجر به افزایش سنتز پروتئین و مقدار پروتئین در عضلات شد.

نتیجه‌ گیری این تحقیق این بود که رویکردهای درمانی امن و واقع‌گرایانه مبتنی بر مکمل‌ های مغذی، نظیر آمینو اسیدها، قادرند تا متابولیسم پروتئین عضلانی را در وضعیت ضعف مرتبط با سوءتغذیه ناشی از افزایش سن بهبود ببخشند.

استفاده از گرده گل بجای مکمل های موجود در بازار

بنابراین استفاده از گرده گل که حاوی مکمل‌ های زیاد، نه تنها آمینو اسیدها بلکه مواد مغذی کلیدی دیگر است، می ‌تواند رویکرد جایگزین ارزشمندی باشد.

گرده گل، سوءتغذیه بیماران مبتلا به سیروز کبدی را درمان می ‌کند.

سوءتغذیه، بخصوص عدم دریافت کالری پروتئین، در بیماران مبتلا به سیروز کبدی رایج است. زمانی که سوءتغذیه پدید می ‌آید، مشکلات افزایش می ‌یابند، عملکرد کبد بدتر می‌ شود و پیش‌آگاهی بیماران مبتلا به سیروز کبدی بدتر می‌ شود.

تحقیقی با عنوان «خوراکی ترکیبی گرده گل آلبومین سروم خون را در موش ‌های مبتلا به سیروز افزایش می ‌دهد» که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، تقویت کننده مغذی Noveliver، نوعی خوراکی ترکیبی حاوی گرده گل را در موش ‌های مبتلا به سیروز ناشی از تتراکلرید کربن بررسی نمود. نتیجه ‌گیری این تحقیق این بود که هم Noveliver و هم خوراکی ترکیبی پروتئین با گرده گل، آلبومین سروم خون را افزایش داده و سوءتغذیه موش ‌های مبتلا به سیروز با بهبود بخشیدند (ریکاوری آبومین سروم ممکن است با ترمیم آسیب کبدی و بازسازی کبد مرتبط باشد).

آیا گرده گل را می توان به عنوان بهترین مکمل برای سالمندان معرفی کرد؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

خرید گرده گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *