عسلک؛ روش جمع آوری عسلک، خواص و مضرات آن!

در بعضی از مناطق جهان عسلک منبع اصلی عسل می باشد، در یونان منبع 65 درصد از عسل های تولید شده عسلک می باشند. در زمان جاری شدن عسلک غیر ممکن است که گرده نیز وجود داشته باشد، لذا به کلنی ها باید گرده و یا جانشین گرده داده شود تا زنبوران بتوانند به پرورش نوزادان ادامه دهند.

عسلک و ترکیبات آن

منابع آن مانند: شهد و شیره گیاهان می باشد، شهد در اثر فعالیت گیاه ترشح می شود در حالی که عسلک با میانجیگری حشرات مکنده تولید می گردد که شامل شپشک های نباتی، لاچنیدها و شته ها می باشند. قطعات دهانی زننده، مکنده حشرات مذكور، آن ها را قادر می سازد قسمت های مختلف گیاه را سوراخ کرده و از شیره موجود در داخل آوندها تغذیه کنند.

شیره در اثر فشار درونی گیاه به بیرون تراوش کرده و با مکیدن حشره خروج شيره بیشتر می شود. شیره پس از هضم به روده حشره وارد شده پس از اضافه شدن مایعی به آن به روده میانی و سپس به روده پیشین و بالاخره به روده پسین وارد و از میان خانه های مخصوص فیلترداری خارج و از طریق مخرج حشره به صورت عسلک به بیرون دفع می گردد.

روش جمع آوری عسلک

عسلک به صورت قطرات کوچکی در روی گیاه باقی مانده و به وسیله حشرات جمع آوری می گردد. از جمله حشرات مذکور می توان به زنبوران عسل، واسپ ها و مورچه ها اشاره کرد. مورچه ها نقش مهمی در تولید آن بازی می کنند. آن ها حشرات مکنده گیاه را در مقابل شکارچیان مورد حمایت خویش قرار می دهند.

عسلک

طول و مقدار تولید عسلک

مقدار و طول مدت تولید عسلک بسیار کمتر از مدت جاری شدن شهد و مقدار آن می باشد و تولید آن به تعداد جمعیت حشرات مکنده از گیاه مناسب بستگی دارد. شرایط آب و هوایی نیز در میزان عسلک تولیدی مؤثر بوده و به جمعیت انواع مورچه ها نیز وابسته است. ترکیب این محصول با ترکیب عسل تفاوت هایی دارد. عسلک دارای آنزیم هایی می باشد که از روده و بزاق حشره مکنده گیاه سرچشمه گرفته است.

بعضی از عسلك ها دارای مقداری ملزیتوز می باشند که به طور کامل در آب حل نمی شود و به همین جهت عسلك امكان دارد در روی گیاه رس کند. عسل های تولیدی از عسلک نیز خیلی زود رس می کنند، لذا آن ها را نباید برای تغذیه زمستانه زنبوران در کندو باقی گذاشت.

منابع گیاهی عسلک

مهم ترین منبع عسلکی درختان می باشند و در بین آن ها تیره مخروطیان بیشترین مقدار عسلک را به وجود می آورند. تعداد کمی از درختان برگ ریز مقدار زیادی عسلک و سایر درختان از هر دو آن ها (شهد و عسلک) تولید می کنند. گونه های زیادی از گیاهان مقدار کمی عسلک تولید می نمایند ولی عسلک تولیدی اغلب آن ها مورد پسند زنبوران قرار نمی گیرند.

این محصول دارای خاصیت چسبندگی است و در مناطقی که هوا آلوده است گرد و خاک و دود موجود در هوا را جذب می کند. اگر مواد مذکور توسط زنبور جمع آوری و به داخل کندو حمل و پس از عمل آوری با سایر عسل ها در شان ها ذخیره شود کیفیت عسل تولیدی آن کندو کاهش پیدا می کند.

ارزش عسلک

در مورد ارزش عسلک به عنوان منبع تولید عسل توسط زنبوران یادآوری میگردد که حشره مارچلینا هلنیکا در روی گیاه کاج آلپی زندگی می کند و بیشترین مقدار عسلک را در روی گیاه مذکور و در سرزمین های مدیترانه ای شامل یونان، ترکیه، کرت و سایر جزایر تولید میکند. در اواخر تابستان زنبورداران ۵۰۰ هزار کندوی زنبورعسل را به جنوب شرقی مخصوصا به ناحيه میوگلا برای استفاده زنبوران از جاری شدن عسلک مذکور انتقال می دهند و اسنادی نشان دهنده صادرات عسل در ۲۵۹ سال قبل از میلاد مسیح به کشور مصر از سرزمین مذکور می باشد.

آیا شما هم اطلاعاتی درباره عسلک، خواص و عوارض جانبی آن دارید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

1 دیدگاه برای “عسلک؛ روش جمع آوری عسلک، خواص و مضرات آن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *