بره موم چیست؟ 14 خواص بره موم

خواص بره موم از جمله عجایب طبیعت است که به واسطه زنبورعسل به عنوان یک ماده دفاعی و ضد میکروبی شناخته می‌شود. بره موم شامل رزین، مواد مختلف گیاهی و مواد ضد باکتریایی است. از زمان‌های قدیم، بره موم به عنوان یک ماده دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و حتی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. این خواص بره موم را به یکی از محصولات برجسته واقع در دنیای طب سنتی تبدیل کرده است. در این مقاله ما به بررسی خواص بره موم و کاربردهای آن در حفظ سلامتی می‌پردازیم.

ویدیو بره موم چیست؟

مقدمه

در دهه‌ های اخیر، بره موم به موضوع تحقیقات جدی مختلف در سراسر جهان تبدیل شده که در آن ها ترکیب شیمیایی و خواص بیولوژیک بره موم بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. اخیراً، برخی مکانیزم‌ ها و عملکرد بره موم پیشنهاد شده‌ و کاربردهای درمانی آن مورد ارزیابی قرار گرفته‌ است که اهمیت این فرآورده زنبور عسل را نشان می‌ دهد. اگرچه، معیارهای استاندارد سازی کاربرد بره موم، همچنان ناکافی هستند.

بره موم

بره موم چیست؟

بره موم یک ماده رزینی معروف است که بوسیله زنبورها از شکوفه‌ ها و مواد ترشح شده از گیاهان، جمع‌آوری شده و با آنزیم‌ های زنبور، گرده گل و موم ترکیب می‌ شود. لغت یونانی «Propolis» کاربرد این ماده در کندو را مشخص می‌ کند که pro به معنی دفاع و polis به معنی شهر است که اینجا همان کندو می باشد و معنی کلی آن «دفاع از کندو» می شود. زنبورها از بره موم برای نرم‌ تر شدن دیواره‌ های داخلی کندو، درزگیری حفره‌ های شان عسل و … استفاده می کنند. همچنین بره موم به دلیل خواص ضد عفونی و ضد میکروبی که دارد، می تواند از کلونی در برابر بیماری‌ ها محافظت کند.

بره موم چیست؟

بره موم، به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی و بی‌ حسی موضعی که دارد در زمان های قدیم توسط تمدن‌ های مختلف برای درمان سرماخوردگی، جراحات و زخم‌ ها بطور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت. مصری‌ ها از این ماده برای مومیایی کردن مردگان خود استفاده می‌ کردند و اخیراً در طول جنگ بوئر، جهت بهبود جراحات و احیای بافت از آن استفاده می کردند. همچنین به دلیل خاصیت‌ های ضد میکروبی، ضد التهابی، ضد تومور، تنظیم سیستم ایمنی و آنتی‌ اکسیدانی آن، در طب بسیار کاربرد داشته است.

بره موم

ترکیبات شیمیایی بره موم

بطور کلی، بره موم ذاتاً از ۳۰ درصد موم، ۵۰ درصد رزین و بلسان گیاهی، ۱۰ درصد روغن‌ های عصاره‌ ای و معطر و ۵ درصد از گرده گل و سایر مواد، تشکیل شده است. تاکنون اجزای زیادی از ترکیبات شیمیایی آن شناسایی شده‌ اند. ترکیب شیمیایی بره موم در بلغارستان، ترکیه، یونان و الجزایر مورد بررسی قرار گرفت که همه آن ها نشان می‌ داد بره موم حاوی ترکیباتی نظیر فلاونوئیدها و استرهای اسیدهای کافئیک و فرولیک می باشد. ماده ترشح شده از شکوفه گونه‌ های مختلف سپیدار، منبع اصلی بره موم در نواحی معتدل، از جمله اروپا، آسیا و آمریکای شمالی است.

ترکیبات بره موم‌ های مختلف کاملاً متغیر است که استفاده پزشکی از آن و استانداردسازی را دچار مشکل می‌ کند. یکی از محققان گزارش داده است که ترکیب شیمیایی متفاوت آن بدست آمده از منشأهای مختلف، ممکن است باعث فعالیت‌ های بیولوژیکی متفاوت آن‌ ها شود. هر چند، نمونه‌ های مختلف می‌ توانند نوعی خاصی از فعالیت را مشترکاً از خود نشان دهند. استاندارد سازی جهانی بره موم می‌ تواند دشوار و پیچیده باشد، بطوری که بررسی دقیق ترکیبات بره موم و منشأ گیاهی آن، ضروری است، زیرا ترکیب آن بوسیله ترکیبات منبع گیاهی آن مشخص می‌ شود. روش بررسی خواص آن و انجام تحقیقات مقایسه‌ ای، استفاده از نمونه‌ های مشخص شده شیمیایی برای آزمایشات بیولوژیک می‌ باشد که راهنمایی‌ هایی برای استاندارد سازی و کنترل کیفیت یک نمونه مشخص را ارائه می‌ دهد.

خواص بره موم

خواص درمانی بره موم

گزارش شده است که کاربرد بالینی بره موم در موارد ابتلا به سرطان و سایر بیماری‌ ها، به دلیل حلالیت آبی ضعیف و در نهایت، دسترسی زیستی سیستمی کم، محدود بوده است. درمان عفونت واژنی کاندیدیازیس نیز، با استفاده از ژل حاوی بره موم، که خاصیت ضد قارچی مشابه کرم کلوتریمازول را نشان داده، در موش‌ های آزمایشگاهی آزمایش شده است.

اثرات درمانی بره موم در بیماری‌های دهان و دندان نیز بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. برخی محققان فعالیت بره موم در کودکان دارای پوسیدگی دندان را بررسی کردند و دهان شویه‌ حاوی بره موم را به مدت ۱۵ روز متوالی به ۱۵ کودک دادند. پس از ۲۱ روز، همان دهان‌ شویه به همراه کلرهگزیدین (CHX) استفاده شد. فعالیت ضدعفونی کنندگی این ماده بر تجمع بیوفیلم‌ باکتری های دهانی و تعداد استافیلوکوک موتانس درون بزاق مورد ارزیابی قرار گرفتند که مشاهده شد که بره موم نیز می تواند مانند کلرهگزیدین عمل کند.

۱. ضد میکروب

خاصیت ضدباکتری بره موم بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است و محققان مختلف، فعالیت ضد باکتریایی آن را اثبات کرده‌ اند. برخی از این محققان، تأثیر بره موم در برابر میکرو ارگانیزم‌ های مرتبط با التهاب لثه در افراد با HIV مثبت را بررسی نموده و نتایج امیدوار کننده‌ای در برابر بیو فیلم، بدون عوارض جانبی در حفره دهانی، دست یافته‌ اند. همچنین تأثیرات بره موم بر گروه‌ های استرپتوکوک موتانس اثبات شده که نشان دهنده قدرت بره موم و ترکیبات آن به عنوان عامل‌ های کاریو استاتیک و توسعه فرآورده‌ های بیوتکنولوژیک جهت کنترل پوسیدگی دندان و سایر بیماری‌ های عفونی است.

بره موم در محیط آزمایشگاهی می‌تواند بطور مستقیم بر میکرو ارگانیزم‌ ها اثر بگذارد. از طرف دیگر، می‌ تواند سیستم ایمنی درون بدن را تحریک نموده و مکانیزم‌ های درگیر در از بین بردن میکرو ارگانیزم‌ها را فعال نماید. ترکیب آن با داروهای ضدمیکروبی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. یافته‌ های پیشین نشان داده‌ اند که بره موم، مقاومت دیواره باکتری‌ها در برابر آنتی‌ بیوتیک‌ ها را کاهش داده و اثرات مضاعفی را به همراه آنتی‌ بیوتیک‌ها در تأثیر بر ریبوزوم از خود نشان دادند، اما به نظر می‌ رسد که با آنتی‌ بیوتیک‌ های اثرگذار بر روی DNA یا اسید فولیک، تعامل ندارند.همچنین محققان گزارش کرده اند که بره موم ضد قارچ نیز می باشد. این ماده می تواند درصد رشد قارچ آفلاتوکسینی و آسپرژیلوس فلاووس را کاهش دهد.

بره موم برای سرطان و شیمی درمانی

 ۲. ضد تومور

محققین مختلف خاصیت ضد تومور بره موم در بدن را از طریق آزمایش بر روی موش‌ های آزمایشگاهی و خوکچه‌ های هندی گزارش کردند. فعالیت سیتوتوکسیک آن در آزمایشگاه با استفاده از خطوط سلولی توموری متعدد مورد مطالعه قرار گرفته است. آنها دریافتند که القای مرگ سلولی برنامه‌ ریزی شده، متوقف نمودن چرخه سلولی، مهار متالوپروتئینازهای محیطی، خاصیت ضد رگ‌ زایی و جلوگیری از متاستاز و هجوم بافتی با مکانیزم‌ های فعالیت آن در مقابل سلول‌ های تومور مرتبط بوده‌ اند.

کافئیک اسید و فنتیل استر و آرتاپلین سی با توجه به اثرات ضد توموری خود، بطور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته‌ اند که این ترکیبات، مسیرهای ژنتیکی و بیوشیمیایی مختلف پیشرفت سرطان را هدف قرار می‌ دهند.

۳. بهبود سیستم ایمنی بدن

بره موم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. محققان دریافته اند که مصرف بره موم باعث می شود نوعی فعالیت تنظیم سیستم ایمنی بر روی گیرنده‌ های سلولی، تولید سیتوکین و فعالیت ضد قارچی مونوسیت‌ ها بر روی انسان ها داشته باشد که این خاصیت‌ های بارز به دوز مصرف بره موم بستگی دارد. همچنین محققان متعدد گزارش کرده‌ اند که بره موم و اجزای تشکیل دهنده آن، تولید آنتی‌ بادی را با استفاده از آنتی‌ ژن‌ های مختلف را افزایش می دهند. این اطلاعات، ظرفیت بره موم در کمک به تولید واکسن‌ ها را نشان می‌ دهد.

بره موم

۴. مناسب برای پوست

این که پوست شما آسیب می بیند دلایل زیادی نظیر هوا آلوده، اشعه ماورای بنفش خورشید، دخانیات، آکنه، کم آبی، کمبود خواب و … دارد که این عوامل باعث آسیب رساندن به پوست شما به عنوان مثال چین و چروک و لکه های پوستی  و غیره را به وجود می آورد. فواید بره موم برای پوست با توجه به ترکیباتی که دارا می باشد، باعث کمک به ترمیم این آسیب ها می شود.

۶. خواص بره موم برای روده

فرآیندهای التهابی و زخم معده یا روده، مانند گاستریت یا کولیت و موکوزیت، بخش قابل توجهی از مردم را در سراسر جهان مبتلا کرده است. نقش داروهای مشتق از گیاهان دارویی به منظور تدوین راهکارهای مؤثر و ایمن برای بهبود روش های درمانی دستگاه گوارش مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعات نشان داده که اثربخشی بره موم برای مشکلات روده امیدوار کننده می باشد و بره موم در درمان چندین بیماری پاتولوژیک مؤثر است.

۷. مفید برای رحم

با توجه به خاصیت ضد باکتری بره موم که حائز اهمیت است، اما باید در نظر گرفت که این ماده شبیه یک داروی شیمیایی عمل نمی کند که باکتری ها، ویروس ها و به طور کلی میکروب ها را تخریب کند، بلکه این ماده توانایی بدن را برای مقابله با بیماری و از بین بردن عفونت و میکروب های های رحم، بیشتر می کند. همچنین بره موم تنظیم کننده هورمون ها و یک آنتی بیوتیک قوی است که باعث رفع خارش، عفونت در رحم و کاهش دردهای دوران قاعدگی می شود. در نتیجه با مصرف بره موم می توانیم روزی تعداد زیادی از داروهای شیمیایی با اثرات جانبی بسیار را از میان برداریم.

۸. بهبود عملکرد ریه

بره موم یک مکمل طبیعی بسیار کارآمد برای مدیریت آسم است. مطالعات همچنین اثرات مفید آن بر بیماری انسداد مزمن ریوی و سرطان ریه را ثابت کرده است، اما اخیراً محققان ثابت کرده اند که این محصول زنبورعسل برای افراد دارای آسم نیز مفید می باشد. هنگام ابتلا به آسم، فرد احساس اختلالات تنفسی، احساس خفگی و گرفتگی دارد. در نتیجه بره موم برای کل دستگاه تنفسی و  همچنین بیماری های ریوی مفید است.

درمان زخم معده

۹. التیام زخم ها

بره موم به عنوان گزینه‌ ای عالی برای درمان سوختگی‌ ها، تقویت فعال سازی، رشد و تکثیر سلول‌ های پوستی شناخته شده است. تأثیر درمانی آن از طریق تحلیل‌ های کمّی و کیفی ایجاد و تجزیه کلاژن نوع ۱ و نوع ۳ در محیط زخم تأیید شده است و نشان دهنده این می باشد که بره موم می‌ تواند محیط بیوشیمیایی مطلوبی ایجاد نماید که به رشد مجدد بافت پوششی پوست کمک می کند.

فعالیت بیولوژیکی بره موم در ترمیم زخم و احیای بافتی، ممکن است با خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و تنظیم سیستم ایمنی آن مرتبط باشد. محققان اثرات استفاده موضعی بره موم بر ترمیم و انسداد زخم‌ های دیابتی در یک مدل موش مبتلا به دیابت نوع ۱ را بررسی کردند و نشان دادند که بره موم، انسداد زخم را تسریع بخشیده و متالوپروتئیناز محیطی و التهاب محل زخم را کاهش می‌ دهد.

۱۰. آب مروارید چشم

بره موم از ایجاد آب مروارید جلوگیری کرده و قرنیه را از عواقب صدمات شیمیایی محافظت می کند. تحقیقات بر روی موش های دیابتی نشان داده که Propolis می تواند به طور قابل توجهی از شروع و پیشرفت آب مروارید در موش ها جلوگیری کند و مرگ سلولی را کاهش دهد.

۱۱. خواص بیولوژیک

گروهی از محققان روشی برای اضافه کردن عصاره‌ های اتانولی بره موم به محلول‌ های آبی ارائه کردند و نشان دادند که آن، به عنوان آنتی‌ اکسیدان و محافظ امواج رادیویی عمل می‌ کند، احیای بافت را تحریک نموده و خصوصیات تنظیم سیستم ایمنی را از خود نشان می‌ دهد.  دستاوردهای دیگر محققین در بکارگیری بره موم برای درمان سوختگی‌ ها، زخم‌ های وریدی، التهاب چرکی استخوان و ورم مفاصل، همچنین عوارض های پس از عمل جراحی را مورد بررسی قرار داده اند.

بره موم در مدل‌ های آزمایشی مختلف، اثرات حفاظتی از خود به جای گذاشته است. این ماده از بافت کلیوی در مقابل مسمومیت، رادیکال‌ های آزاد و سایر اثرات جانبی ناشی از دیاتریزوات (آمیدوتریزوئیک اسید) محافظت می کند. همچنین بره موم سبز تایوانینیز می تواند از کبد در مقابل بیماری‌ فیبروز (تصلب بافت‌ ها) محافظت کند. عصاره آن محافظ بیضه ها در مقابل مسمومیت ناشی از دوکسوروبیسین می باشد، بدون اینکه قدرت ضد سرطانی آن را کاهش دهد. اگرچه، موارد کمی از آلرژی نسبت به بره موم و التهاب تماسی پوست گزارش شده‌ است، اما زنبورداران توصیه می کنند که در مصرف آن احتیاط کنید.

سلامتی دهان و دندان با محصولات زنبور عسل

۱۲. خواص بره موم برای دندان

پوسیدگی دندان یا باکتری در سطح دندان می تواند به پلاک دندان آسیب برساند. در صورت عدم درمان، باکتری ها می توانند مینای دندان را خراب کنند و منجر به حفره، درد، ریزش دندان یا بعضاً عفونت های جدی تر شود. بهداشت مناسب دهان، محصولات فلوراید و مراجعه به دندان پزشک می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری یا کنترل کند. خواص بره موم برای دندان باعث جلوگیری از رشد این باکتری ها و پوسیدگی دندان می شود و از سایر عفونت های دهانی جلوگیری می کند.

۱۳. عفونت مجاری ادراری

اشرشیاکلی (E.coli)، باکتری اصلی موجود در عفونت های مکرر مجاری ادراری می باشد. در یک مطالعه این، ارتباط بره موم و پروآنتوسیانیدین نوع A برای کاهش فعالیت ضد چسبندگی باکتریایی E.coli بر روی سلول های ادراری را ارزیابی شده است. نتیجه ارزیابی نشان داد که کپسول پروپولیس می تواند این باکتری و کرم الگانس را از بین ببرد.

۱۴. تسکین علائم آلرژی

گفته می شود بره موم حاوی ترکیباتی است که ممکن است اثر ضد حساسیتی در بدن داشته باشد. برای برخی افراد ممکن است استفاده از بره موم در این زمینه موثر و مفید باشد. با این حال، شواهد علمی کافی وجود ندارد که ثابت کند بره موم می تواند قطعی به کاهش علائم آلرژی کمک کند.

سایر خواص

 •  کنترل سرطان
 •  بهبود عفونت مجاری تناسلی
 •  نقرس
 •  احتقان سینوس
 •  بیماری های گوش
 •  زخم معده
 •  اگزما
 •  سینه پهلو
 •  بیماری های ریوی
 •  ویروس های معده
 •  سر درد
 •  میخچه
 •  ورم ملتحمه
 •  گرفتگی صدا
 • آلرژی
 • تورم و التهاب گلو
 • سرماخوردگی
 • برونشیت
 • ورم معده
 • مشکلات گوش
 • تورم مفاصل
 • سر درد
 • بیماری پارکینسون
 • زگیل ها

عصاره بره موم

طریقه مصرف بره موم

در ابتدا مقدار کمی از بره موم را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید.

دوز مصرف بره موم به مقدار 1 تا 5 گرم قبل هر وعده غذایی می باشد که برای افراد با سنین مختلف دوز آن تغییر می کند. همچنین توصیه می شود بره موم را همراه با عسل طبیعی استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه مصرف و مقدار آن توصیه میکنیم مقاله ” طریقه مصرف بره موم ” را مطالعه کنید.

چگونه می توان پروپولیس با کیفیت تهیه کرد؟

اگر می خواهید از مزایای بی نظیر بره موم استفاده کنید، حتما باید آن را از یک منبع معتبر تهیه نمایید. شما می توانید بره موم طبیعی را به طور مستقیم از زنبوردار و یا از فروشگاه آنلاین آهوتا تهیه کنید.

عوارض جانبی بره موم

استفاده از بره موم برای برخی افراد ممکن است مناسب نباشد. در زیر افرادی را که باید در استفاده از بره موم دقت کنند یا بهتر است از آن خودداری کنند را ذکر کرده ایم:
1. حساسیت به زنبورعسل:
   افرادی که دارای آلرژی به زنبورعسل هستند، باید از استفاده بره موم خودداری کنند. زیرا ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و حساسیت پوستی شود.
2. تحت درمان دارویی خاص:
   افرادی که تحت درمان های خاص، مثل درمان‌های تحت نظارت پزشکی هستند، بهتر است قبل از استفاده از بره موم با پزشک خود مشورت کنند.
3. بیماری های پوستی شدید:
   افرادی که دارای بیماری های پوستی شدید مثل اگزما، پسوریازیس یا پوست حساس هستند، باید از استفاده موضعی بره موم پرهیز کنند، زیرا ممکن است واکنش پوستی به وجود آورد.

 

نظر شما درباره فواید بره موم برای بسیاری از بیماری ها چیست؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با کاربران آهوتا به اشتراک بگذارید.

wellnessmama.com ncbi.nlm.nih

خرید بره موم

64 دیدگاه برای “بره موم چیست؟ 14 خواص بره موم

 1. محمد گفته:

  لطفا بره موم خام برای خوردن استفاده نکنین. باید مولکولهای بره موم شکسته بشن و بهترین راه سنتی تبدیل کردنش به خوراکی اینه که به مدت ۱۵ روز در الکل خوراکی بالای ۹۰ درصد در جای تاریک نگهداری بشه و سه روز یکبار بطری الکل رو تکون بدین که خوب حل شه. بعد از ۱۵ روز شما بره موم خوراکی دارین . هر روز صبح ناشتا یک قاشق چایخوری ازش بریزن توی یک لیوان آب ولرم و بخورین. برای صاف کردنش هم میتونین از یه چای صاف کن استفاده کنین که تفاله رو جدا کنین. میتونین قبلش تا برسه به تفاله هاش بریزینش توی یه ظرف شیشه ای و وقتی تفاله نزدیک ریختن شد با چای صاف کن جداش کنین. خواستین تحقیق کنین بزنین نحوه درست کردن پروپولیس(بره موم) خوراکی

 2. امید گفته:

  آیا برای از بین بردن کیست پروستات مناسب هست.و اگه نه چه چیزی مناسب هست.ممنون

 3. عبدالحلیم کر گفته:

  سلام بنده کارشناس تحقیقات علوم دامی هستم وسی سال تمام در دوران کارمندی و ۶ سال در مرحله بازنشستگی روی زنبور کا رکردم و میکنم ، بره موم را برروی انواع بیماران سرطانی آزمایش کردم ، که خیلی‌ها با مصرف بره موم نجات پیدا کردند ، بیماران درشرایط قبل از عمل جراحی ، شیمی درمانی و پرتو درمانی بودند، که دکترها به بیماران گفتند واقعا معجزه شده ، بله عزیزان بره موم برایربیماران سرطانی معجزه میکند .
  نحوه مصرف تجویزی بنده: صبح ناشتا به اندازه نخود بزرگ جویده و خوب با شیره های بزاقی مخلوط و درنهایت قورت داده شود وشب نیز ۲ ساعت بعد از شام این کار انجام شود .
  طی ۱۵دالی ۲۰ روز نتیجه کاملا مشهود میشود ،موفق باشید .
  با این طریق جان چندین نفر را تا به اکنون نجات دادم، شماهم آیت توصیه را به آشنایان برسانید تا برای نجاتشان کمک کرده باشید

 4. هاشم گفته:

  سلام
  من روی حنجرم دونه زده و صدام دو رگه شده و وقتی بیشتر صحبت میکنم تقریبا صدام میگیره.
  ضمنا ریفلاکس معده هم دارم.
  آیا بره موم می‌تونه کاری برام بکنه؟

 5. Ameneh گفته:

  سلام بره موم عالیه.شما برای هر چیزی که استفاده کنید کاملا اثر بخش هست.من تجربه استفاده از آنرا در خودم و از اطرافیان دیدم

 6. سراج احمد آریا گفته:

  سلام
  فرق بین بره موم و موم چیست ایا مقاله در باره موم هم در سایت موجود است لینک بدهید لطفا

 7. رضایی گفته:

  با سلام من چند روزی برای معده دردم قبل از هر وعده غذایی از بره موم استفاده میکنم به صورت آدامس می جوم آیا روش استفاده ام درست هست یا نه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   مصرف بره موم خام را به دلیل غیر بهداشتی بودن و وجود بال و پر زنبور و … به هیچ وجه توصیه نمیکنیم.
   حتما از عصاره بره موم استفاده کنید.
   در حال حاضر پودر بره موم و قرص بره موم بصورت عصاره گیری شده موجود می باشد که میتوانید از طریق لینک زیر تهیه کنید.
   https://ahoota.com/product/propolis/

 8. زهرا حسینی فر گفته:

  سلام برای عفونت لثه به چه شکلی استفاده کنم؟ آیا ماساژ بدم روی لثه؟ با چه چیزی مخلوطش کنم که به شکل کرم در بیاد؟؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون

 9. میلاد رحیمی گفته:

  سلام من برای کبد و میکروب زدایی بدن میخوام بره موم خام استفاده کنم
  بهترین روش مصرفش چیه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   حتما از عصاره بره موم استفاده کنید. بصورت پودر میتوانید همراه با عسل ترکیب نموده و مصرف کنید

 10. عاطفه گفته:

  من مدتیه اسیر شدم با میکروب معده. نه میتونم چیزی بخورم نه قرصای شیمیایی بهترش میکنه. شنیدم بره موم عالیه برا میکروب معده. توروخدا اگه تجربه کردین و میدونین کمکم کنین. چجوری باید خوردش چه مقدار و..

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بره موم در زمینه درمان مشکلات گوارشی و معده تاثیرات زیادی دارد
   روزانه 3 تا 5 گرم بره موم قبل هروعده غذایی استفاده کنید .

  • ناشناس گفته:

   باسلام میکرب معده علاج قطعی دمنوش گیاه گلپر است ناشتا بتراست یک هفته قبل از هروعده غذا یک قاشق غذا خوری میکس شده را جوش داده بخورید حتما خوب میشوید

  • Taha farhadi گفته:

   باسلام دورود خدمت شما دوست عزیز من بره گرفتم و استفاده کردم خیلی خوب جواب داد مصرف بره موم به این ترتیب است همراه با عسل مخلوط کرده ویا با آب ولرم وعسل مخلوطکرده استفاده کنی و همراه با ماست یادوغ هم میشه استفاده کرد ولی بهترین راهش با عسل مخلوط کنید

 11. مجتبی گفته:

  من چند روزی هست شروع کردم مصرف بره موم
  ۲ بار در روز
  نیم ساعت قبل از نهار و شام
  واسه معده درد و اسپاسم روده تحریک پذیر مصرف میکنم
  امیدوار به امید خدا جواب بگیرم
  قورت میدم همراه آب
  میخواستم بدونم روش مصرف درسته؟
  ممنون از شما

 12. فرخی گفته:

  سلام لطفا راهنمایی بفرمایید میخواستم از بره موم برای درمان کیست سینه و فیبروم رحم استفاده کنم ولی جایی مطالعه کردم که بره موم حاوی هورمونه آیا درسته؟ آیا مشکل کیست سینه و فیبروم رو بدتر میکنه؟ ممنونم از شما

 13. زهره گفته:

  من چند ساله بره موم استفاده کردم معجزه میکنه ولی باید بگم متاسفم برای اونایی همیشه میخان جنس خارجی تهیه کنن باید بگم ماها موجودات مز… هستیم تو ایران اینهمه کوهستان های دبش و عالی داره که بهترین عسلا رو یه زنبور میتونه بدست ما برسونه بعد ما دنبال برزیلیش هستیم فقط میتونم بگم متاسفم

 14. عیسی آقا پور گفته:

  سلام لطفاً برای ما زنبورداران مبتدی نحوه صحیح عصاره‌گیری و نحوه مصارف دارویی را آموزش بدهید

 15. ناشناس گفته:

  من وارفارین میخورم ميخواستم ببینم روی پی تی تاثیر داره یا نه خون رقیق میکنه یا.غلیظ لطفا راهنمایی کنید

 16. فهیمه گفته:

  دست برنامه نویس و طراح سایتتون درد نکنه.یه سایت خوب حال آدمو خوب میکنه.
  از مطالب سایت هم لذت بردم.
  موفق و پیروز باشید

 17. صناعی گفته:

  سلام دوستان
  من مدتی بود گارمعده ام زیاد شده بود اذیت میشدم ضمنا تنگی نفس هم داشتم با مصرف بزه موم بیش از 80/مشکلم حل شد

 18. نیلوفر گفته:

  سلام من تازه بره موم از کندو برداشت کردم و دارم مصرف میکنم اگه بیماریم درمان شد حتما میام تو سایتتون نتایج درمانمو میذارم تا دوستان هم متوجه بشن ایا موثره یا خیر!

 19. حسام گفته:

  سلام و خسته نباشید . سوالی داشتم از خدمتتون شنیدم بره موم برزیلی از نظر انتی بیوتیک قوی تره … ایا بره موم ایرانی هم داریم که از نظر نوع گیاهان و نوع زنبور شبیه به نوع برزیلی باشه … چون ظاهرا نوع زنبور و نوع گیاهانی که استفاده میکنن زنبورها در محصول نهایی تا حدودی فرق داره .

  • براتی گفته:

   سلام
   تفاوت بقدری نیست که میفرمایید.
   مهم این است که بره موم خالص باشد و بصورت صحیح عصاره گیره شده باشد.

 20. سیدابوالقاسم احمدی کاسوایی گفته:

  کولیت روده دارم و هر روز مدفوع توام با خون میباشد.
  بره موم میتواند جوابگوی بنده باشد.

  • براتی گفته:

   سلام
   اگر دقت بفرمایید در پایین تمام مقالات سایت آهوتا منابع معتبر جهانی ذکر شده و هیچ گاه مطلبی از خودمان اضافه نکرده ایم بلکه نتایج تحقیقات را منتشر کرده ایم.

  • شهدین عسل گفته:

   واقعا جواب داده.برای ما در زگیل .میخچه.سر درد..عفونت لثه.زخم معده
   زخم مری.ریه .جای سوختگی و ورم بخیه..اینارو ما شخصا تجربه کردیم

  • ناشناس گفته:

   من برای همسرم استفاده کردم برای ریه هاشون درگیر کرونا شده بود حالا خیلی بهترند خداراشکر

   • مهدی گفته:

    سلام من براپنج نفرکه کروناداشتن برموم دادم دوروزه خوب شدن یعنی روزسوم بیرون بودن وتست هم که دادن منفی بودبرموم رومثل ادامس بجوی به مدت ده دقیقه روزی دوباراب دهنت هم قورت بدی بعدش خودش هم قورت بدی کروناررودرمان میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *