بره موم چیست؟ خواص درمانی اثبات شده بره موم

بره موم یکی از محصولات زنبور عسل است؛ شاید نسبت به خواص درمانی آن کمتر کسی آگاهی داشته باشد، هرکدام از محصولات زنبور عسل خواص درمانی فوق العاده ای دارند، اما شاید آنچه کمتر اهمیت داده شده است شناخت و مطالعه دقیق و علمی بر روی خواص درمانی این محصولات است؛ ما در این مقاله از آهوتا از بره موم برای شما خواهیم گفت و به بررسی دقیق و علمی خواص درمانی آن می پردازیم.

 

ویدیو بره موم چیست؟

در حال بارگذاری...

 

مقدمه

بره موم یک ماده رزینی معروف است که بوسیله زنبورها از شکوفه‌ها و مواد ترشح شده از گیاهان، جمع‌آوری شده و با آنزیم‌های زنبور، گرده گل و موم ترکیب می‌شود. لغت یونانی «Propolis» کاربرد این ماده در کندو را مشخص می‌کند: pro=برای یا «در دفاع از» و polis=شهر، که معنی آن «دفاع از کندو» می‌باشد. زنبورها از بره موم برای نرم‌تر شدن دیواره‌های داخلی کندو، درزگیری حفره‌های شانه عسل و پوشاندن اجساد موجودات مهاجم که در درون کندو مرده‌اند، برای جلوگیری از تجزیه آن‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بره موم به دلیل تأثیر ضدعفونی کنندگی و خواص ضدمیکروبی خود، از کلونی در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند.

محققان گزارش داده‌اند که قرار گرفتن در معرض آن، به کاهش ایجاد دو ژن مرتبط با سیستم ایمنی زنبورعسل (هیمنوپتائسین و آمیستر به ترتیب در بره موم‌های برزیلی و مینه‌سوتا) شده و ظرفیت‌های باکتریایی در کلونی های تحت درمان بره موم مینه‌سوتا که ممکن است بر سلامت و بازده کلونی اثر بگذارند، تأثیر داشته و مشخص نموده است که محیط لانه زنبور ممکن است تولید ژن‌های سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار دهند.

بره موم به دلیل خواص ضدعفونی کنندگی و بی‌حسی موضعی خود، توسط تمدن‌های مختلف، برای درمان سرماخوردگی، جراحات و زخم‌ها بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفته است. مصری‌ها از این ماده برای مومیایی کردن مردگان خود استفاده می‌کردند و اخیراً در طول جنگ بوئر، جهت بهبود جراحات و احیای بافتی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین به دلیل خاصیت‌های ضدمیکروبی، ضدالتهابی، ضدتومور، تنظیم سیستم ایمنی و آنتی‌اکسیدانی آن، خواص درمانی آن  در طب جایگزین کاربرد دارد.

در دهه‌های اخیر، بره موم به موضوع تحقیقات مختلف انجام شده در سراسر جهان تبدیل شده و ترکیب شیمیایی و خواص بیولوژیک آن بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. اخیراً، برخی مکانیزم‌های عملکرد پیشنهاد شده‌اند و کاربردهای درمانی آن مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند که اهمیت این فرآورده زنبور عسل را نشان می‌دهند، اگرچه، معیارهای استانداردسازی کاربرد بره موم، همچنان ناکافی هستند.

بره موم چیست؟ خواص درمانی اثبات شده بره موم
ترکیبات شیمیایی بره موم

 

ترکیبات شیمیایی بره موم

بطور کلی، بره موم ذاتاً از ۳۰ درصد موم، ۵۰ درصد رزین و بلسان گیاهی، ۱۰ درصد روغن‌های عصاره‌ای و معطر و ۵ درصد از گرده گل و سایر مواد تشکیل شده است. تاکنون اجزای زیادی از ترکیبات شیمیایی آن شناسایی شده‌اند. برخی محققان، ۴ اسید اینترپنی و سرینج‌آلدهید را در بره موم برزیلی شناسایی و از آن استخراج کرده‌اند. همچنین ۱۵ نمونه بره موم با منشأهای گیاهی و جغرافیایی مختلف مورد بررسی قرار گرفتند، که تفاوت‌های چشمگیر آن‌ها از لحاظ مقادیر پلی‌فنول‌ها، فلاوونوئیدها و اجزای فعال بین بره موم تازه و کهنه مشاهده شد. ترکیب شیمیایی بره موم بدست آمده از بلغارستان، ترکیه، یونان و الجزایر نیز مورد بررسی قرار گرفتند که نشان می‌داد همه آن‌ها عمدتاً حاوی فلاوونوئیدها و استرهای اسیدهای کافئیک و فرولیک هستند.

در نواحی معتدل نیمکره شمالی، زنبورها بره موم را تنها در طول تابستان  جمع‌آوری می‌کنند که شامل اواخر بهار و اوایل پاییز نیز می‌شود، در حالی که در برزیل، ممکن است بره موم در سراسر طول سال جمع‌آوری شود، بنابراین انتظار اختلافات فصلی وجود دارد. این ویژگی، یک کاربرد عملی نیز دارد: بره موم می‌تواند در طی فصل‌ها، حاوی غلظت‌های مختلفی از ترکیبات فعال بیولوژیکی باشد. بنابراین، بره موم تولید شده بوسیله زنبورهای آفریقایی (Apis mellifera L.) و زنبورهای ایتالیایی (Apis mellifera ligustica) در تمام طول سال، به منظور تحلیل محتویات آن‌ها و مقایسه فعالیت‌های آن‌ها در آزمایش‌های بیولوژیکی مختلف، مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات بدست آمده نشان دادند که اختلافات فصلی در ترکیب آن، قابل توجه نبوده و عمدتاً کیفی بودند، که نشان می‌دهد که زنبورها آن را از گروه گیاهی یکسان و در یک ناحیه جغرافیایی خاص جمع‌آوری کرده‌اند، زیرا زنبورها اساساً از منابع گیاهی یکسان استفاده می‌کنند. همچنین هیچ تفاوتی بین زنبورهای آفریقایی و ایتالیایی مشاهده نشد، زیرا ترکیبات بره موم تولید شده توسط این زنبورها، از لحاظ کیفی، مشابه یکدیگر بوده است.

ماده ترشح شده از شکوفه گونه‌های مختلف سپیدار، منبع اصلی بره موم در نواحی معتدل، از جمله اروپا، آسیا و آمریکای شمالی هستند. نمونه‌های بدست آمده از این نواحی، بوسیله ترکیب شیمیایی مشابه خود شناخته می‌شوند. به نظر می‌رسد که مهم ترین جزء تشکیل دهنده این بره موم‌ها، فلاوونوئیدها، اسیدهای معطر و استرهای آن‌ها هستند.

ترکیب بره موم‌های مختلف کاملاً متغیر است، که استفاده پزشکی از آن و استانداردسازی آن را دچار مشکل می‌کند. یکی از محققان گزارش داده است که ترکیب شیمیایی متفاوت آن بدست آمده از منشأهای مختلف، ممکن است باعث فعالیت‌های بیولوژیکی متفاوت آن‌ها شود. هرچند، نمونه‌های مختلف می‌توانند نوعی خاصی از فعالیت را مشترکاً از خود نشان دهند. استانداردسازی جهانی بره موم می‌تواند دشوار و پیچیده باشد، بطوری که بررسی دقیق ترکیبات بره موم و منشأ گیاهی آن، ضروری است، زیرا ترکیب آن بوسیله ترکیبات منبع گیاهی آن مشخص می‌شود. روش بررسی خواص آن و انجام تحقیقات مقایسه‌ای، استفاده از نمونه‌های مشخص شده شیمیایی برای آزمایشات بیولوژیک می‌باشد که راهنمایی‌هایی برای استانداردسازی و کنترل کیفیت یک نمونه مشخص را ارائه می‌دهد.

[wpipa id=”3155″]

 

خواص بیولوژیک بره موم

گروهی از محققان روشی برای اضافه کردن عصاره‌های اتانولی بره موم به محلول‌های آبی ارائه کردند و نشان دادند که آن، به عنوان آنتی‌اکسیدان و محافظ امواج رادیویی عمل می‌کند، احیای بافت را تحریک نموده و خصوصیات تنظیم سیستم ایمنی را از خود نشان می‌دهد. مقالات دیگر، دستاوردهای محققین در بکارگیری بره موم برای درمان سوختگی‌ها، زخم‌های وریدی، التهاب چرکی استخوان و ورم مفاصل، همچنین عوارض جراحتی پس از عمل جراحی را توضیح داده‌اند.

بره موم در مدل‌های آزمایشی مختلف، اثرات حفاظتی از خود به جای گذاشته است. این ماده از بافت کلیوی در مقابل مسمومیت، رادیکال‌های آزاد و سایر اثرات جانبی ناشی از دیاتریزوات محافظت کرد. بره موم سبز تایوانی، از کبد در مقابل بیماری‌زایی فیبروز (تصلب بافت‌ها) محافظت می‌کند. عصاره آن، از بیضه در مقابل مسمومیت ناشی از دوکسوروبیسین محافظت می‌کند، بدون اینکه قدرت ضدسرطانی آن را کاهش دهد. اگرچه، موارد کمی از آلرژی نسبت به بره موم و التهاب تماسی پوست گزارش شده‌اند، اما زنبورداران معمولاً حساسیت نسبت به آن را گزارش می‌دهند.

محققان گزارش نموده‌اند که آلرژی تماسی نسبت به بره موم، در میان زنبورداران رایج بود، اما به نظر نمی‌رسد که این افراد، مشکل را شناسایی کرده و خود را بخوبی در برابر این مسئله محافظت کرده باشند. همچنین جوش‌های پوستی در یک بیمار، در واکنش به قرارگیری مرتب در معرض بره موم ایجاد شده بود. برخی خصوصیات بیولوژیک، بطور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته‌اند و بیشترین تحقیق در مورد بره موم تاکنون درباره خاصیت ضدمیکروبی آن بوده است. همچنین، خواص ضدالتهابی، ضدتومور، آنتی‌اکسیدانی و تنظیم سیستم ایمنی و سایر خواص آن نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بره موم چیست؟ خواص درمانی اثبات شده بره موم
فعالیت ضد میکروبی بره موم

 

فعالیت ضدمیکروبی بره موم

خاصیت ضدباکتری بره موم بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است و محققان مختلف، فعالیت ضدباکتریایی آن را اثبات کرده‌اند. برخی از این محققان، تأثیر بره موم در برابر میکروارگانیزم‌های مرتبط با التهاب لثه در افراد با HIV مثبت را بررسی نموده و نتایج امیدوارکننده‌ای در برابر بیوفیلم، بدون عوارض جانبی در حفره دهانی، دست یافته‌اند. همچنین تأثیرات بره موم بر گروه‌های استرپتوکوک میوتانس اثبات شده که نشان دهنده قدرت بره موم و ترکیبات آن به عنوان عامل‌های کاریواستاتیک و توسعه فرآورده‌های بیوتکنولوژیک جهت کنترل پوسیدگی دندان و سایر بیماری‌های عفونی است.

بره موم در محیط آزمایشگاهی می‌تواند بطور مستقیم بر میکروارگانیزم‌ها اثر بگذارد. از طرف دیگر، می‌تواند سیستم ایمنی درون بدن را تحریک نموده و مکانیزم‌های درگیر در از بین بردن میکروارگانیزم‌ها را فعال نماید. ترکیب آن با داروهای ضدمیکروبی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. یافته‌های پیشین نشان داده‌اند که بره موم، مقاومت دیواره باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش داده و اثرات مضاعفی را به همراه آنتی‌بیوتیک‌ها در تأثیر بر ریبوزوم از خود نشان دادند، اما به نظر می‌رسد که با آنتی‌بیوتیک‌های اثرگذار بر روی DNA یا اسید فولیک، تعامل ندارند.

بره موم دارای اثرات ضدویروسی نیز می‌باشد. این ماده می‌تواند از طریق مسدودسازی روند ورود ویروس به درون سلول‌ها، نوعی فعالیت ضدویروسی از خود نشان دهد که بر مراحل چرخه تکثیر ویروس درون سلول‌ها تأثیر گذاشته و به تجزیه RNA پیش از ورود ویروس به درون سلول‌ها و پس از آزاد شدن ویروس از مایع رویی سلول می‌شود.

فعالیت ضدقارچی بره موم نیز ثبت شده است. محققان گزارش نموده‌اند که بره موم قارچ آفلاتوکسینی را مهار کرده و درصد رشد کنیدیا در کشت آزمایشگاهی آسپرژیلوس فلاووس را کاهش داده است.

[wpipa id=”3142″]

محققان، فعالیت ضدقارچی بره موم برزیلی در مقابل سی. آلبیکانز، کاندیدا تروپیکالیس، کاندیدا کروسی و کاندیدا گیلرموندی جدا شده از بزاق، و همچنین کاهش تعداد کاندیدا در بیماران دارای یک ردیف کامل دندان مصنوعی، که از بک عصاره هیدروالکلی بره موم به عنوان دهان‌شویه استفاده کرده بودند را مشاهده نمودند. همچنین تأیید کردند که سی. آلبیکانز و کاندیدا تروپیکالیس در مقابل بره موم برزیلی، آسیب‌پذیر هستند.

فعالیت ضدانگلی بره موم نیز گزارش شده است. محققین، فعالیت ضدتک‌یاخته‌ای نمونه‌های بره موم لیبیایی که دارای ترکیبات معمولی بره موم مدیترانه‌ای بود را در مقابل تری‌پانوزوم بروسه‌ای بررسی کردند.

 

فعالیت ضدتومور بره موم

محققین مختلف خاصیت ضدتومور بره موم در بدن را از طریق آزمایش بر روی موش‌های آزمایشگاهی و خوکچه‌های هندی گزارش کردند. فعالیت سیتوتوکسیک (سمیت سلولی) آن در آزمایشگاه نیز با استفاده از خطوط سلولی توموری متعدد مورد مطالعه قرار گرفته است. القای مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده، متوقف نمودن چرخه سلولی، مهار متالوپروتئینازهای محیطی، خاصیت ضد رگ‌زایی و جلوگیری از متاستاز و هجوم بافتی با مکانیزم‌های فعالیت آن در مقابل سلول‌های تومور مرتبط بوده‌اند.

اسید کافئیک و استر فنتیل (CAPE) و آرتپیلین سی. با توجه به اثرات ضدتوموری خود، بطور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته‌اند و همچنین سایر ترکیبات دارای قدرت ضدتوموری و درگیر در فعالیت ضدتکثیری بره موم اشاره شده است. این ترکیبات، مسیرهای ژنتیکی و بیوشیمیایی مختلف پیشرفت سرطان را هدف قرار می‌دهند.

بره موم چیست؟ خواص درمانی اثبات شده بره موم
بهبود سیستم ایمنی بدن

 

بهبود سیستم ایمنی بدن

بره موم ایمنی غیراختصاصی را تنظیم می‌کند. بره موم و برخی اجزای تشکیل دهنده آن، تولید TNF-α و اینترلوکین IL-1β توسط میکروفاژهای موشی را تحریک کردند. در مورد گونه‌های واسطه اکسیژن، بره موم تولید پراکسید هیدروژن توسط میکروفاژهای موش‌های آزمایشگاهی را افزایش داده و تولید نیتریک اکسید را مهار کرده است. در مقابل، محققان دیگر، اثر مهارکنندگی بره موم و برخی اجزای آن بر تولید آنیون سوپراکسید توسط نوتروفیل‌های خرگوش را مشاهده کرده‌اند. بره موم و برخی ترکیبات پلی‌فنولی، تعداد غده‌های توموری در ریه موش‌های آزمایشگاهی را کاهش داده‌اند.

فعالیت ضدمتاستاز آن، بالاتر از فعالیت ضدمتاستاز اجزای تشکیل دهنده آن بوده است. میکروفاژها، به محض فعالسازی، واسطه‌هایی مانند TNF-α، H2O2 و NO که در مهار سنتز DNA و تخریب سلول‌های تومور نقش دارند را آزاد کرد. در انسان‌ها، بره موم نوعی فعالیت تنظیم سیستم ایمنی بر روی گیرنده‌های سلولی، تولید سیتوکین و فعالیت ضدقارچی مونوسیت‌ها را نشان داد که ظهور این خاصیت‌ها، به غلظت بره موم مورد استفاده بستگی داشت. با توجه به واکنش ایمنی مزاجی، محققان متعدد گزارش کرده‌اند که بره موم و اجزای تشکیل دهنده آن، تولید آنتی‌بادی با استفاده از مدل‌ها و آنتی‌ژن‌های مختلف را افزایش داده‌اند. این اطلاعات، ظرفیت بره موم در کمک به واکسن‌ها را نشان می‌دهد.

[wpipa id=”3153″]

 

فعالیت ضدالتهابی بره موم

در این مورد، تکثیر در شرایط آزمایشگاهی مشاهده شد. در درون بدن، مصرف بره موم به مدت ۱۴ روز توسط موش‌های آزمایشگاهی، به مهار تولید IL-1β، IL-6، IFN-γ، IL-2 و IL-10 توسط سلول‌های طحال منجر شد، که نشان دهنده فعالیت ضدالتهابی آن است، زیرا به خوبی شناخته شده است که سیتوکین‌ها، ویژگی‌های التهابی مزمن بیماری‌های مختلف را ساماندهی کرده و حفظ می‌کنند.

بره موم می‌تواند هم فعالیت پیشگیری از التهاب و هم ضدالتهابی از خود نشان دهد که به غلظت آن، دوره مصرف و شرایط آزمایشی بستگی دارد و همچنین بروز فعالیت‌های مهارکنندگی یا تحریک‌کنندگی نیز انتظار می‌رود. بعلاوه، درباره بازده بالینی بره موم، اطلاعات کمی وجود دارد.

 

التیام زخم ها با بره موم

بره موم به عنوان گزینه‌ای عالی برای درمان سوختگی‌ها، تقویت فعالسازی، رشد و تکثیر سلول‌های پوستی شناخته می‌شود. تأثیر درمانی آن از طریق تحلیل‌های کمّی و کیفی ایجاد و تجزیه کلاژن نوع ۱ و نوع ۳ در محیط زخم تأیید شده است، که نشان دهنده این است که بره موم می‌تواند محیط بیوشیمیایی مطلوبی ایجاد نماید که به رشد مجدد بافت پوششی پوست منجر می‌شود. فعالیت بیولوژیکی بره موم در ترمیم زخم و احیای بافتی، ممکن است با خواص ضدمیکروبی، ضدالتهابی و تنظیم سیستم ایمنی آن مرتبط باشد.

محققان اثرات استفاده موضعی بره موم بر ترمیم و انسداد زخم‌های دیابتی در یک مدل موش مبتلا به دیابت نوع ۱ ناشی از استرپتوزوتوسین را بررسی کردند، و نشان دادند که بره موم، انسداد زخم را تسریع بخشیده، متالوپروتئیناز محیطی و التهاب محل زخم را کاهش می‌دهد.

بره موم چیست؟ خواص درمانی اثبات شده بره موم
خواص درمانی بره موم

 

 خواص درمانی بره موم

صرف نظر از مصرف گسترده بره موم در طول زمان، خواص درمانی آن به عنوان عامل درمانی در طب سنتی در نظر گرفته نشده است، زیرا استانداردسازی مناسب ترکیب شیمیایی و فعالیت بیولوژیکی آن هنوز دچار کمبود می‌باشد. بنابراین، شناسایی انواع مختلف بره موم با توجه به منشأ گیاهی و نمایه شیمیایی آن الزامی است. این اطلاعات، برون‌یابی فعالیت احتمالی و مکانیزم فعالیت بره موم جدید تحت مطالعه را ممکن ساخته و راهنمایی‌های اساسی درباره توسعه داروهای جدید ارائه می‌نماید. محققین استفاده از آن برای اهداف مختلف با استفاده از نانوذرات و محصولات بیولوژیک را آزمایش کرده‌اند. گزارش شده است که کاربرد بالینی بره موم در موارد ابتلا به سرطان و سایر بیماری‌ها، به دلیل حلالیت آبی ضعیف و در نهایت، دسترسی زیستی سیستمی کم، محدود بوده است. درمان پیش‌بالینی عفونت واژنی کاندیدیاز نیز، با استفاده از ژل حاوی بره موم، که خاصیت ضدقارچی مشابه کرم کلوتریمازول را نشان دادند، در موش‌های آزمایشگاهی آزمایش شده است.

بره موم، در موش‌های قرار گرفته در معرض استرس، فعالیت مشابه داروهای ضدافسردگی را از خود نشان داده است، که نشان دهنده این است که این ماده می‌تواند درمانی جایگزین برای بیماران دارای اختلالات اعصاب و روان و درمانی نوین برای افسردگی باشد.

همان طور که پیشتر اشاره شد، بره موم می‌تواند برای التیام زخم مفید باشد. محققان کاربرد درمانی غشاهای بیوسلولزی حاوی بره موم را تأیید کردند که نوعی فعالیت ضد باکتریایی و مفید برای ترمیم بافت در زخم‌های عفونی در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت را نشان دادند.

اثرات درمانی بره موم در بیماری‌های دهان و دندان نیز بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. برخی محققان فعالیت بره موم در کودکان دارای پوسیدگی فعال دندان را بررسی کردند و دهان‌شویه‌ حاوی بره موم را به مدت ۱۵ روز متوالی به ۱۵ کودک دادند. پس از ۲۱ روز، همان دهان‌شویه به همراه کلرهگزیدین (CHX) استفاده شد. فعالیت ضدعفونی کنندگی محلول بر تجمع بیوفیلم‌های دهانی و تعداد استوفیلوکوک میوتانس درون بزاق مورد ارزیابی قرار گرفتند که مشاهده شد که بره موم نیز دارای فعالیت ضدمیکروبی مشابه کلرهگزیدین می‌باشد.

منبع گیاهی بره موم توجه محققان را به خود جلب کرده است. همانطور که پیشتر اشاره شد، ترکیب بره موم به گیاه منبع و موقعیت مکانی گل آن بستگی دارد و ترکیبات گیاهان، ترکیب بره موم و در نهایت خواص آن را تعیین می‌کنند. استفاده از نمونه‌های مشخص شیمیایی در آزمایشات بیولوژیک، باید شامل منبع گیاهی آن‌ها با هدف استانداردسازی و کنترل کیفیت آن‌ها باشد. در طی سال‌های اخیر، محققان نه تنها بر فعالیت‌های دارویی آن، بلکه بر مکانیزم‌های عملکردی مسئول چنین فعالیت‌هایی تمرکز داشته‌اند. گیرنده‌های مختلف، مسیرهای درون سلولی، عامل‌های رونوشت‌سازی، پیامرسان‌های ثانویه، میکروRNAها، مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده، توقف چرخه سلولی و سایر رویدادها، به منظور توصیف نحوه عملکرد بره موم و اهداف احتمالی متأثر از بره موم و اجزای تشکیل دهنده آن، در آزمایشگاه و درون بدن موجودات زنده، مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته‌اند.

[wpipa id=”3196″]

اخیراً، فرمول‌ها و نانوذرات جدید یا محصولات جدید حاوی بره موم (دهان‌شویه‌ها، ژل‌ها، آدامس‌ها و پمادها) برای اهداف درمانی مختلف طراحی شده و تعداد تقاضاها برای اینگونه محصولات جدید، افزایش چشمگیری داشته است. برخی از این محصولات جدیداً تولید شده، با فعالیت‌های بره موم یا استفاده آن در خمیردندان‌ها یا در درمان بیماری‌های دندان سروکار دارند و به عنوان عامل ضدالتهابی، داروی کمکی برای درمان‌های ضدسرطان و محصولات آرایشی-بهداشتی حاوی بره موم استفاده می‌شوند، که اهمیت بالای محصولات زنبور عسل را نشان می‌دهد. عصاره‌های بره موم، برای مدت زمانی طولانی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. محصولات حاوی بره موم، با توجه به تولیدکنندگان یا فروشندگان مختلف که به ترکیبات شیمیایی، منبع گیاهی و روش‌های عصاره‌گیری آن اشاره‌ای نمی‌کند، توصیه‌های مختلفی را پیش روی ما می‌گذارند. بعلاوه، از نظر نتایج مورد انتظار، این توصیه‌ها باید شامل غلظت‌ها، دوز مصرف و مدت زمان مصرف نیز باشند.

زنبوردرمانی به مدت چندین قرن در بسیاری از کشورها به عنوان طب جایگزین بکار رفته است. اگرچه بشر از عصاره بره موم برای مدت طولانی استفاده می‌کرده و همچنان از آن استفاده خواهد کرد، اما یکی از متداول‌ترین انتقادات درباره تحقیق بر روی بره موم این واقعیت است که، نمونه‌های مجزا را نمی‌توان با یکدیگر مقایسه نمود و برای اهداف مشابه مورد استفاده قرار داد.

امروزه، ابزارهای موجود نظیر پیوند مولکولی، پروتئومیک، متابولومیکس، توالی رونویسی، تحلیل ریزآرایه‌ای بیان ژن، و سایر ابزارها، به پیشرفت تحقیق درباره اهداف و مکانیزم‌های فعالیت بره موم یا اجزای تشکیل‌دهنده آن کمک می‌کند. بطور خلاصه، دیدگاه‌ها مشخص می‌کنند که هنوز تحقیقات زیادی باید در این زمینه صورت بگیرند.

تجربیات افراد در نتیجه مصرف بره موم:

 • با مصرف بره موم فقط به مدت سه هفته، صد در صد نسبت به قبل احساس بهتری دارم خوابم بهتر شده، اشتهایم بهبود یافته و به تسکین تنگی نفس نیز کمک کرده است و حالت پوستم بهبود یافته و کمتر سرما میخورم.
 • با مصرف بره موم گلو و سینه ام بسیار صاف شده است و روی هم رفته احساس بهتری دارم، حتی موهایم نیز پر پشت تر شده اند و در طول زمانی که بره موم مصرف می کنم احساس می کنم پر انرژی تر شده ام.
 • مصرف بره موم تحول عظیمی در حال عمومی ام ایجاد کرد. دیگر خستگی و هیچ گونه عفونت گلو یا زخم های دهانی که همگی قبلا بسیار رخ می دادند، ندارم. ناخنهایم ضخیمتر شده اند و موهایم پرپشت تر شده، حتی به رفع دردهای قاعدگی ام نیز کمک کرده است.
 •  با مصرف کرم بره موم جوش های پوستی به آرامی ناپدید گشتند و پوستم بسیار صاف تر شد. از هر کرم تجویز شده موثرتر بود.
 • به شادابی پوستی دستانم کاملا کمک کرد و درد پاهایم نیز ۴۰٪ بهبود حاصل شد. حال عمومی ام از زمانی که بره موم را مصرف می کنم کاملا بهتر است.
 •  کرم بره موم را که مصرف کرده ام جوش های پوستی روی یکی از پاهایم به طور کامل و روی پای دیگرم تقریبا برطرف شده است و دردهای مفاصلم نیز کاهش یافته اند.
  و با مصرف کرم بره موم قسمت های ترک خورده پوستم و نیز لکه های قرمز پوستی ام همگی برطرف شدند.

 

نظر شما درمورد خواص درمانی بره موم چست؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید.

ncbi.nlm.nih

4 دیدگاه برای “بره موم چیست؟ خواص درمانی اثبات شده بره موم

  • براتی گفته:

   سلام
   اگر دقت بفرمایید در پایین تمام مقالات سایت آهوتا منابع معتبر جهانی ذکر شده و هیچ گاه مطلبی از خودمان اضافه نکرده ایم بلکه نتایج تحقیقات را منتشر کرده ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button