تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

تشخیص عسل طبیعی آن هم بوسیله آب و کبریت دروغی است که بسیاری از افراد ناآشنا با زنبورداری و صنعت غذایی مطرح میکنند. گاهی نیز روش های عجیبی می شنویم  که واقعا سرمان سوت میکشد. مثلا چندی پیش یکی از مشتریات آهوتا با ما تماس گرفته بود و ادعا داشت عسل که خدمت شان ارسال شده تقلب است! زمانی که دلیل این ادعا را پرسیدیم گفتند یکی از دوستانم گفته اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبور عسل در آن دیده شود!

قبل از آنکه بخواهیم درباره روش های دقیق تشخیص عسل طبیعی با هم صحبت کنیم، میخواهیم روش های غیر علمی و غلط درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را بازگو کنیم.

چرا این مقاله را نوشتم؟

واقعیت را بگویم، بدلیل مشغله کاری هیچ قصدی نداشتم درباره این موضع مطلبی بنویسم تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستانم ویدئویی نشان داد از یک خانم محترم که روش های تشخیص عسل طبیعی را از روی ظاهر و بوسیله کبریت معرفی میکند! داستان از آن جایی جالب شد که ایشان فروشگاه عسل راه اندازی کرده اند ولی متاسفانه کمترین شناختی نسبت به این ماده شگفت انگیز نداشتند. این شد که تصمیم گرفتم هر آنچه که درباره تشخیص عسل طبیعی میدانم و اهمیت دارد را به شما نیز بگویم.

خرید عسل چهل گیاه

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱- تشخیص عسل بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز میگویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲- تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی میدانید در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

۳- تشخیص عسل طبیعی از روی رنگ

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر میکنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

۴- تشخیص عسل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵- تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

۶- تشخیص عسل با ریختن روی ناخن

این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

۷- تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

چرا این روش های اشتباه رایج شده است؟

متاسفانه روش های فوق در بین عموم بسیار پخش شده و کنار زدن آن ها کار سختی است، در این بین برخی از افراد به انتشار این اشتباهات کمک زیادی کرده اند.

۱- شرکت ها و فروشندگان متقلب

در برخی موارد شرکت هایی که عسل های مصنوعی و تقلبی تولید میکنند برای اینکه راحت تر بتوانند محصولاتشان را بفروش برسانند ویژگی های محصول خود را بعنوان محصول طبیعی از طریق روش های مختلف پخش میکنند.

۲- فروشندگان عسل

دومین مقصر اصلی، فروشندگان کم اطلاع هستند که صرفا شنیده های خود را بعنوان روش های تشخیص منتشر میکنند که متاسفانه با توجه به شغلی که دارند معمولا مورد قبول عامه مردم قرار میگیرد.

۳- نشریات زرد

در بسیاری از موارد این روش های تشخیص توسط بلاگر ها نوشته می شود تا صرفا محتوایی برای وبلاگ و سایت خود تولید کرده باشند اما متاسفانه اکثر نوشته هایشان بدون بار علمی می باشد.

۴- خود شما!

در برخی از اوقات پیش می آید که افراد مختلف یک نمونه تجربه محدود و خاص خود را بطور گسترده برای تمام عسل ها در نظر می گیرند. برای مثال فردی که چند مرتبه از زنبورداران مختلف عسل طبیعی تهیه کرده و در این چند مورد رنگ عسل تیره و دارای عطر و بوی زیادی بوده، اینگونه برداشت میکند که عسل طبیعی باید حتما تیره رنگ بوده و عطر و بوی بسیاری داشته باشد.

این مقاله در حال تکمیل است، لطفا چند ساعت بعد دوباره بازدید کنید.

16 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بله همانطور که در مقاله نیز ذکر شده تشخیص با کبریت به هیچ وجه پشتوانه علمی ندارد و کاملا غلط می باشد.

 1. میثم گفته:

  عسل طبیعی در اب سرد به صورت عمود پایین میاد و دیر حل میشه..حتی بعد از هم زدن هنوز عسل طبیعی کامل حل نشده و به قاشق چسبیده

  • براتی گفته:

   سلام
   ممنون که تجربه تان را با ما در میان گذاشتید.
   این موضوع هم یک باور اشتباه است به این دلیل که حل شدن عسل در آب ارتباط مستقیمی با رطوبت آن دارد. اگر بخواهیم طبق این روشی که فرمودید عسل ها را به عسل خوب و بد تقسیم کنیم، تمام عسل های مرکبات، بهارنارنج، جنگلی و زیرفون که کاملا طبیعی هستند ولی بدلیل شرایط خاص منطقه برداشت رطوبت بالایی دارد، تقلبی محیوب می شوند.

 2. سیدکاظم میرنظامی گفته:

  سلام
  لطفا راه های شناخت عسل طبیعی را بفرمایید
  از مطالب سایت چیزی دستگیرمان نشد !

 3. جواد گفته:

  اصلا هم اینطور نیست. من خیلی وقته عسل میخورم.
  عسل طبیعی رو از فاصله ۱۰ متری میشناسم. عسل اگر طبیعی باشه باید عطر و بوش کل خونه رو بگیره وگرنه تقلبیه
  چون عسل از گل و گیاه تشکیل میشه و خب بوی همونارو میده
  از طریق عطر و بو راحت میشه تشخیص داد

  • براتی گفته:

   سلام
   ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید، اتفاقا عطر و بوی عسل به هیچ وجه نشانه طبیعی بودن عسل نیست. بسیاری از شرکت های صنعتی و برخی زنبورداران برای اینکه عسل عطر و بوی گل و گیاه داشته باشد به آن اسانس و افزودنی های دیگری اضافه می کنند که در نتیجه عسل عطر و بوی بسیاری زیادی میگیرد.
   سلامت باشید

 4. سالن زیبایی BORG گفته:

  یکی از نشانه های عسل طبیعی داشتن (اصطلاح شکرک) است. البته این اصطلاحه و شکرک نیست. بدلیل اینکه عسل در واقع در دمای محیط جامد هست این اتفاق می افته ولی بدلیل ماهیت آن و ترکیبات خاص ما آنرا بصورت مایع میبینیم. یکی از رههای تشخیص اصل بودن همین وجود نشانه های شکرک است (نه اینکه شکر بزنن و شما شکر رو ببینید، اینو دقت کنید)

  • عبدالله گفته:

   فقط یک اعلان تجارتی است.
   خودشان هم تشخیص درست ندارند معلومات درمورد عسل در کتاب ها زیاد است

 5. kian گفته:

  بنظر من عسل خوب رو باید از ادم مطمئن خرید بهترین راه همینه بقیه راهها فقط سردرگمیه .من خودم شانس بیارم از کوههای محل زندگیم تو ایلام عسل پیدا میکنم واستفاده میکنم دوستان هم که کارشون عسل بری هست و خبره هستن میفروشن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button