تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

تشخیص عسل طبیعی آن هم بوسیله آب و کبریت دروغی است که بسیاری از افراد نا آشنا با زنبورداری و صنعت غذایی مطرح می کنند. گاهی نیز روش های عجیبی می شنویم که واقعا سرمان سوت می کشد. مثلا چندی پیش یکی از مشتریان آهوتا با ما تماس گرفته بود و ادعا داشت عسلی که خدمت شان ارسال شده تقلبی است! زمانی که دلیل این ادعا را پرسیدیم گفتند یکی از دوستانم گفته اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبور عسل در آن دیده شود!

ویدئو تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

قبل از آنکه بخواهیم درباره روش های دقیق تشخیص عسل طبیعی با هم صحبت کنیم، می خواهیم روش های غیر علمی و غلط درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را بازگو کنیم.

ویژگی های عسل طبیعی!

10 فاکتور تشخیص عسل طبیعی

نسبت فروکتوز به گلوکز حداقل 0.9
گلوکز 20- 35 درصد
فروکتوز حداقل 30 درصد
ساکارز حداکثر 5 درصد
هیدروکسی متیل فورفورال HMF حداکثر 40mg/kg
قند احیاء کننده حداقل 65 درصد
رطوبت حداکثر 20 درصد
پرولین حداقل 180mg/kg
فعالیت دیاستازی (کیفی) مثبت
فعالیت دیاستازی (کمی) حداقل 8 DN

چرا این مقاله را نوشتم؟

واقعیت را بگویم، بدلیل مشغله کاری هیچ قصدی نداشتم درباره این موضوع مطلبی بنویسم تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستانم ویدئویی نشان داد از یک خانم محترم که روش های تشخیص عسل طبیعی را از روی ظاهر و بوسیله کبریت معرفی می کند! داستان از آن جایی جالب شد که ایشان فروشگاه عسل راه اندازی کرده اند ولی متاسفانه کمترین شناختی نسبت به این ماده شگفت انگیز نداشتند. این شد که تصمیم گرفتم هر آنچه که درباره تشخیص عسل طبیعی می دانم و اهمیت دارد را به شما نیز بگویم.

تشخیص عسل طبیعی

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاهده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱. تشخیص عسل طبیعی بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲. تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

۳. تست عسل طبیعی از روی رنگ

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

عسل طبیعی چه رنگی ست؟

۴. تشخیص عسل  اصل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵. تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

۶. تشخیص عسل واقعی با ریختن روی ناخن

این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

۷. تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی شکرک می زند؟

تشخیص عسل طبیعی
برای دریافت فایل با کیفیت بالا روی تصور کلیک کنید

متاسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند عسلی که رس ببندد یا به اصطلاح شکرک بزند تقلبی است اما در واقع این یک فرآیند کمتر درک شده است که برای عسل طبیعی رخ میدهد. در مقاله چرا عسل طبیعی شکرک میزند؟ درباره این موضوع کامل توضیح داده ایم که میتوانید مطالعه کنید.

عوامل بسیاری باعث کریستالیزه شدن عسل می شوند مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. بدلیل اطلاعات اشتباهی که در بین مردم عادی وجود دارد برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از رس بستن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود.

به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم عسل خام استفاده کنید و از مصرف عسل هایی که برای بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر شدن حرارت دیده اند خودداری کنید.

چرا این روش های اشتباه رایج شده است؟

متاسفانه روش های فوق در بین عموم بسیار پخش شده و کنار زدن آن ها کار سختی است، در این بین برخی از افراد به انتشار این اشتباهات کمک زیادی کرده اند.

۱. شرکت ها و فروشندگان متقلب

در برخی موارد شرکت هایی که عسل های مصنوعی و تقلبی تولید می کنند برای اینکه راحت تر بتوانند محصولاتشان را بفروش برسانند، ویژگی های محصول خود را بعنوان محصول طبیعی از طریق روش های مختلف پخش می کنند.

۲. فروشندگان عسل

دومین مقصر اصلی، فروشندگان کم اطلاع هستند که صرفا شنیده های خود را بعنوان روش های تشخیص منتشر می کنند که متاسفانه با توجه به شغلی که دارند معمولا مورد قبول عامه مردم قرار می گیرد.

۳. نشریات زرد

در بسیاری از موارد این روش های تشخیص توسط بلاگرها نوشته می شود تا صرفا محتوایی برای وبلاگ و سایت خود تولید کرده باشند اما متاسفانه اکثر نوشته هایشان بدون بار علمی می باشد.

۴. خود شما!

در برخی از اوقات پیش می آید که افراد مختلف یک نمونه تجربه محدود و خاص خود را بطور گسترده برای تمام عسل ها در نظر می گیرند. برای مثال فردی که چند مرتبه از زنبورداران مختلف عسل طبیعی تهیه کرده و در این چند مورد رنگ عسل تیره و دارای عطر و بوی زیادی بوده، اینگونه برداشت می کنند که عسل طبیعی باید حتما تیره رنگ بوده و عطر و بوی بسیاری داشته باشد.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند. احتمالا پیش خودتان میگویید این هم شد روش! من یک روش سریع و خانگی میخواهم ولی باور کنید هیچ روش سریع و آسانی برای تشخیص عسل وجود ندارد. حتی خود زنبوردارها برای اطلاع از کیفیت عسل هایشان آن را به آزمایشگاه میفرستند، اما متاسفانه برخی از عزیزان با ادعای بسیار میگویند ما قادر به تشخیص عسل طبیعی هستیم!

در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است برای مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر 5 درصد باشد اما عسل کنار جزء استثناها می باشد و در بسیاری از موارد حتی اگر ساکارز بالای 5 نیز داشته باشد طبیعی است.

راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

گول ساکارز پایین را نخورید!

دقت کنید در تله ساکارز نیفتید، برخی از افراد هنگام خرید عسل طبیعی تنها فاکتوری که بررسی میکنند میزان ساکارز آن است و از دیگر عوامل چشم پوشی میکنند، در صورتی که ساکارز یکی از فاکتورها می باشد که اتفاقا بسیاری از فروشندگان عسل و زنبورداران با افزودی موادی به عسل آن را براحتی تغییر می دهند و در برخی اوقات به حد صفر می رسانند.

اگر فقط جستجو کردید تا با چند روش سریع و خانگی آشنا شوید همین الان مرورگرتان را ببندید چون در این سایت چنین چیزی پیدا نخواهید کرد و مطمئن باشید دیگر سایت هایی که روش هایی معرفی کردند صرفا برای جذب بازدید و اینکه چیزی گفته باشند این مطالب را گفته اند و هیچ شناختی نسبت به ویژگی های فیزیکی عسل ندارند.

اما اگر میخواهید بطور دقیق عسل طبیعی را تشخیص دهید و یک عسل شناس حرفه ای شوید بزودی یک دوره رایگان بر روی سایت قرار خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه عسلی را که خریده اید با حداقل هزینه به آزمایشگاه بفرستید، با تمام فاکتورهای شناخت عسل آشنا شوید و بر روی تک تک پارامترها مسلط باشید و چگونه مطمئن شوید عسلی که خریده اید کاملا خالص و ارگانیک است!

فراموش نکنید تمام خواصی که برای عسل معرفی می شود مربوط به عسل های خالص و خام است نه عسل های تقلبی و مضوعی که قطعا مضرات زیادی برای شما خواهند داشت.

اگر در این باره نظر یا سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید، همه نظرات را میخوانیم و اگر نیاز باشد حتما پاسخ خواهیم داد.

4.7/5 - (51 امتیاز)

128 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

 1. تابش گفته:

  ایا رس شدن عسل دلیل بر خوب بودن یا انهم یک نوع حقه است عسل خریدم روزی یک قاشق چای خوری مصرف کردم دچار مرض قندشدم انهم عسل کارخانه ای ومعروف

 2. احمد کفاشان گفته:

  سلام
  اینکه ادم ۱ کیلو عسل بخره مثلا ۳۰۰ تومن بعد برای ازمایش n تومن پرداخت کنه فکر کنم با این هزینهای پزشکی که سر بفلک میزنه ی ازمایش عسل از خوده قیمت عسل بیشتر بشه ، پس بهتره این مورد رو هم به نخوردنیهای دیگمون اضافه کنیم .

 3. محمد گفته:

  مقدار کمی عسل از یک زنبور دار بگیرید مستقیم برای تست خیلی راحت میشه فرق عسل طبیعی و مصنوعی فهمید

  • خسرو گفته:

   سلام گیریم زنبور دار موقع ازمایش عسل خوب بهت داد بعد آزمایش شکر خالص چیکار میکنی

 4. حسین گفته:

  سلام
  در بیشه ها و درختان کنار اطراف شوشتر زنبورهای وحشی هر سال تشکیل کندوهای زیادی میکنند که اگر زرنگ باشی و به موقع سراغشون بری عسل کاملا طبیعی نصیبتون میشه
  بله با خوردن عسل طبیعی در گلو احساس سوزشی خاص میکنی
  بعد هم در سرتاسر بدن احساس گر گرفتگی خواهی داشت خصوصا عسل کنار

 5. رضا گفته:

  با اجازه شما قسمتی ازاطلاعات مقالتون رو در جهت اطلاع رسانی صحیح در شبکه های خودم قصد انتشار دارم.. البته با ذکر منبع.. قصدایجاد سایت کوچک فروشی رو دارم… خوشحال میشم تبادل اطلاعات کنیم و ا تجربتون استفاده بشه..

 6. رضا گفته:

  سلام از اطلاعات دقیق و صحیح ک در اختیار عموم گذاشتید ممنونیم.. تولید کننده یا بهتر بگم زنبور دار تولیدش عسله.نسبت به تولیدش خدایش انقدری بزرگ هست ک به فکر تقلب نباشه..معمولان دلالان بین اطلاعات ناصحیح رو میدن به مشتری.. خیلی جاها مشاهده شد عسل رو زنبوردار با کیفیت ۷۰ درصد شهد روز فروخته اما دلال اونو صد در صد فروخته… از اونجایی ک عسل صد در صد طبیعی فقط نوع وحشی عسله …بهترین روش انتخاب زنبور دار درست و در بعد ازمایشگاه..

 7. کیانوش گفته:

  من خودم برداشت کننده عسل کنار،در خوزستان هستم. تنها روش موجود چیدن عسل بوسیله دستان خودتان است واگر میتوانید از یک اشنا مورد اعتماد تهیه کنید. اگر یک بار عسل طبیعی بخورید براحتی میتوانید ان را از تقلبی تشخیص دهید زیرا عسل طبیعی شیرینی اش ته گلو را میزند وکمی حس بد به شما میدهد که انگار چیزی گلوی شما را بسته است. این درحالی است که عسلی که تقلبی باشد ویا قاطی داشته باشد اینگونه نیست ومثل اب قند میماند وتاثیری بر روی گلو نم یگذارد. امید وارم این مطلب برای دوستان مفید باشد.

 8. فرزاد گفته:

  باسلام
  شغل بنده پخش موادغذایی هست و تجربه بسیار خوبی در مورد تشخیص عسل و یا روغن زیتون اصل دارم
  و اونم اینکه فقط و فقط این دومحصول را از اجناس معروف ویا متفرقه موجود در بازار که گاها خودم هم انها رو پخش میکنم برای مصرف منزل خودم استفاده نمیکنم و برای خرید خودم فقط به شخصی که خودش زنبور دار هست و یا زیتون خودش را پای دستگاه روغن میگیره و قبولش دارم مراجعه میکنم

 9. حمید گفته:

  سلام
  من کندو دار می شناسم ازش عسل می خرم بهش اعتماد دارم به نظرم من از کسی که می خرید باید شناخت داشته باشید واعتماد کنید

 10. آرش گفته:

  عسل طبیعی مورچه نمیزند در فریزر یخ نمیزند مجموع قندهای آن در یک قاشق غذاخوری نباید بیش از ۱۰۰ واحد قند خون افراد دیابتی را بالاتر ببرد البته با معده خالی. چون خودم انسولینی هستم و لوزالمعده ام انسولین ترشح نمیکند این را بارها و بارها در عسلهای مختلف تست کرده ام. البته عسلی که در زمان کم بارش بدست میاد کمی قند بالاتری دارد.عسل کنار هم کمی قندش بالاتر از سایر عسلهاست

  • هخامنش گفته:

   بازار پره از عسل تقلبی
   به جرات میتونم بگم نود درصد حجم بازار عسل ایران تقلبی است و چیزی که مینماین نیستن.
   اگه عسل طبیعی میخوای بهترین راهش گرفتن عسل از فردی زنبور دار و مورد اعتماد هستش،
   اگه این فرد رو نداری آزمایشگاه
   اگه اونو هم نتونستی اوکی کنی من میتونم عسلی براتون بفرستم که هیچگونه ناخالصی نداره و در صورت عدم رضایت تمام هزینه رو بر میگردونم.
   من رنبور دارم و زنبورام توی چارمحالن
   پارسال یک قطره هم عسل نگرفتم
   اما امسال اوضاع گل و گَون بقدری خوبه که از پس عسل گیری بر نمیایم.

 11. قدمیاری گفته:

  سلام به جز آزمایشگاه هیچ روشی دیگر وجود ندارد طبیعی بودن عسل تشخیص داد مثلا نیم کیلو عسل بخریم باید هزینه آزمایشگاه بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه ارسال تمام محصولات تا پنج شنبه رایگان است !
بریم به فروشگاه
close-image