تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

تشخیص عسل طبیعی آن هم بوسیله آب و کبریت دروغی است که بسیاری از افراد نا آشنا با زنبورداری و صنعت غذایی مطرح می کنند. گاهی نیز روش های عجیبی می شنویم که واقعا سرمان سوت می کشد. مثلا چندی پیش یکی از مشتریان آهوتا با ما تماس گرفته بود و ادعا داشت عسلی که خدمت شان ارسال شده تقلبی است! زمانی که دلیل این ادعا را پرسیدیم گفتند یکی از دوستانم گفته اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبور عسل در آن دیده شود!

ویدئو تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

قبل از آنکه بخواهیم درباره روش های دقیق تشخیص عسل طبیعی با هم صحبت کنیم، می خواهیم روش های غیر علمی و غلط درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را بازگو کنیم.

10 فاکتور تشخیص عسل طبیعی

نسبت فروکتوز به گلوکز حداقل 0.9
گلوکز 20- 35 درصد
فروکتوز حداقل 30 درصد
ساکارز حداکثر 5 درصد
هیدروکسی متیل فورفورال HMF حداکثر 40mg/kg
قند احیاء کننده حداقل 65 درصد
رطوبت حداکثر 20 درصد
پرولین حداقل 180mg/kg
فعالیت دیاستازی (کیفی) مثبت
فعالیت دیاستازی (کمی) حداقل 8 DN

چرا این مقاله را نوشتم؟

واقعیت را بگویم، بدلیل مشغله کاری هیچ قصدی نداشتم درباره این موضوع مطلبی بنویسم تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستانم ویدئویی نشان داد از یک خانم محترم که روش های تشخیص عسل طبیعی را از روی ظاهر و بوسیله کبریت معرفی می کند! داستان از آن جایی جالب شد که ایشان فروشگاه عسل راه اندازی کرده اند ولی متاسفانه کمترین شناختی نسبت به این ماده شگفت انگیز نداشتند. این شد که تصمیم گرفتم هر آنچه که درباره تشخیص عسل طبیعی می دانم و اهمیت دارد را به شما نیز بگویم.

تشخیص عسل طبیعی

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاهده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱. تشخیص عسل طبیعی بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲. تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

۳. آیا از روی رنگ عسل میتوان تشخیص داد؟

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

عسل طبیعی چه رنگی ست؟

۴. تشخیص عسل  اصل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵. تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

۶. تشخیص عسل واقعی با ریختن روی ناخن

این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

۷. تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی شکرک می زند؟

تشخیص عسل طبیعی
برای دریافت فایل با کیفیت بالا روی تصور کلیک کنید

متاسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند عسلی که رس ببندد یا به اصطلاح شکرک بزند تقلبی است اما در واقع این یک فرآیند کمتر درک شده است که برای عسل طبیعی رخ میدهد. در مقاله چرا عسل طبیعی شکرک میزند؟ درباره این موضوع کامل توضیح داده ایم که میتوانید مطالعه کنید.

عوامل بسیاری باعث کریستالیزه شدن عسل می شوند مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. بدلیل اطلاعات اشتباهی که در بین مردم عادی وجود دارد برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از رس بستن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود.

به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم عسل خام استفاده کنید و از مصرف عسل هایی که برای بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر شدن حرارت دیده اند خودداری کنید.

چرا این روش های اشتباه رایج شده است؟

متاسفانه روش های فوق در بین عموم بسیار پخش شده و کنار زدن آن ها کار سختی است، در این بین برخی از افراد به انتشار این اشتباهات کمک زیادی کرده اند.

۱. شرکت ها و فروشندگان متقلب

در برخی موارد شرکت هایی که عسل های مصنوعی و تقلبی تولید می کنند برای اینکه راحت تر بتوانند محصولاتشان را بفروش برسانند، ویژگی های محصول خود را بعنوان محصول طبیعی از طریق روش های مختلف پخش می کنند.

۲. فروشندگان عسل

دومین مقصر اصلی، فروشندگان کم اطلاع هستند که صرفا شنیده های خود را بعنوان روش های تشخیص منتشر می کنند که متاسفانه با توجه به شغلی که دارند معمولا مورد قبول عامه مردم قرار می گیرد.

۳. نشریات زرد

در بسیاری از موارد این روش های تشخیص توسط بلاگرها نوشته می شود تا صرفا محتوایی برای وبلاگ و سایت خود تولید کرده باشند اما متاسفانه اکثر نوشته هایشان بدون بار علمی می باشد.

۴. خود شما!

در برخی از اوقات پیش می آید که افراد مختلف یک نمونه تجربه محدود و خاص خود را بطور گسترده برای تمام عسل ها در نظر می گیرند. برای مثال فردی که چند مرتبه از زنبورداران مختلف عسل طبیعی تهیه کرده و در این چند مورد رنگ عسل تیره و دارای عطر و بوی زیادی بوده، اینگونه برداشت می کنند که عسل طبیعی باید حتما تیره رنگ بوده و عطر و بوی بسیاری داشته باشد.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند. احتمالا پیش خودتان میگویید این هم شد روش! من یک روش سریع و خانگی میخواهم ولی باور کنید هیچ روش سریع و آسانی برای تشخیص عسل وجود ندارد. حتی خود زنبوردارها برای اطلاع از کیفیت عسل هایشان آن را به آزمایشگاه میفرستند، اما متاسفانه برخی از عزیزان با ادعای بسیار میگویند ما قادر به تشخیص عسل طبیعی هستیم!

در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است برای مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر 5 درصد باشد اما عسل کنار جزء استثناها می باشد و در بسیاری از موارد حتی اگر ساکارز بالای 5 نیز داشته باشد طبیعی است.

راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

گول ساکارز پایین را نخورید!

دقت کنید در تله ساکارز نیفتید، برخی از افراد هنگام خرید عسل طبیعی تنها فاکتوری که بررسی میکنند میزان ساکارز آن است و از دیگر عوامل چشم پوشی میکنند، در صورتی که ساکارز یکی از فاکتورها می باشد که اتفاقا بسیاری از فروشندگان عسل و زنبورداران با افزودی موادی به عسل آن را براحتی تغییر می دهند و در برخی اوقات به حد صفر می رسانند.

اگر فقط جستجو کردید تا با چند روش سریع و خانگی آشنا شوید همین الان مرورگرتان را ببندید چون در این سایت چنین چیزی پیدا نخواهید کرد و مطمئن باشید دیگر سایت هایی که روش هایی معرفی کردند صرفا برای جذب بازدید و اینکه چیزی گفته باشند این مطالب را گفته اند و هیچ شناختی نسبت به ویژگی های فیزیکی عسل ندارند.

اما اگر میخواهید بطور دقیق عسل طبیعی را تشخیص دهید و یک عسل شناس حرفه ای شوید بزودی یک دوره رایگان بر روی سایت قرار خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه عسلی را که خریده اید با حداقل هزینه به آزمایشگاه بفرستید، با تمام فاکتورهای شناخت عسل آشنا شوید و بر روی تک تک پارامترها مسلط باشید و چگونه مطمئن شوید عسلی که خریده اید کاملا خالص و ارگانیک است!

فراموش نکنید تمام خواصی که برای عسل معرفی می شود مربوط به عسل های خالص و خام است نه عسل های تقلبی و مضوعی که قطعا مضرات زیادی برای شما خواهند داشت.

اگر در این باره نظر یا سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید، همه نظرات را میخوانیم و اگر نیاز باشد حتما پاسخ خواهیم داد.

خرید عسل

152 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

 1. بنده خطاکار گفته:

  سلام.من نه زنبور دارم نه هیچ.فقط بابا خدا بیامرزم زنبور داشت از این کندوهای قدیمی.میگفت تو زنبور داری اگه خیانت کنی چنان کله پا میشی که نتونی از سرجات بلند شی اگرم روراست باشی چنان برکتی ب زندگیت میده که خودت نفهمی از کجا میاد که اخرشم به خودم خیانت کردن تاوونشم دیدم با پول کارگری دوتا کندو زنبور ده قاب با ذوق وشوق خریدم بردم قاطی زنبورای یکی از اشناها که اتفاقا یکی از رفیقامم با اون زنبوراشون قاطی بود بردن کوه.یعنی خودش گفت بیار قاطی من.چند نفرم بهم گفتن زنبور تو به اون نده ادم درستی نیست دیگه روم نشد برم بیارمشون اخر سال یه شونه عسل اورد گفت یکی از زنبوراتم مرده منتم سرم گذاشت گفت یکی دیگتم به زور شکرو این حرفا نگهش داشتم زنبورت ضعیفه.زمستون شد بدون اینکه ب من بگه گفت زنبورامو بردم بندر از توروهم بردم.هیچی بهار شد زنبوراشو اورد البته اینم بگم منطقه ما خراسان رضویه.سردسیره.دیگه هیچی اخرشم گفت.زنبور دیگتم مرده.گفتم اشکال نداره.ی روز رفیقم که باهاش قاطی بود گفت زبورات چی شد بیار جا زنبور من اگه دوست داشتی.چون من دیدم ادم درستی نیست ازش جداشدم.گفتم زنبورام گفته مردن.گفت هرچهارتاش.گفتم دوتا بیشتر نداشتم قاطیش که گفته مردن.قسم خورد البته قسمم داد که بهش نگم.گفت زنبورات از زنبورات من واون شنگول تر بودن تازه دوتا بچه هم ول دادن شدن چهارتا.خلاصه منم گفتم میسپرمش بالا سریش اگه خیانت کرده خیانت میبینه.نه اینکه ازش بترسم چون قسمم داده بود بهش نگم وگرنه خودشو بازنبوراش تو کندو میکردم.خلاصه اینقدر حالم خراب شد.حتی نگفتم جعبه ها خالیشو برام بیار گفتم باشه آشو با جاش ببره تاوونشو پس میده. فک کنم پارسال بودزنبورشو برده بود بندر.خودش اینجا بود بهش زنگ زدن بیا سیل اومده کندوهاتو همرو اب برده.میگفتن نزدیک دویستا کندو داشته حتی یدونشم پیدا نکرده.امسال اومد بگفته داداشش 20تا خریده بوده از سرباغ اقا دزده میاد همرو یجا بار میزنه میبره.مخواستم بگم نه من بچه پیغمبرم.نه پیغمبرزاده.ولی زنبور که هیچ تو هیچ کاری خیانت برنمیداره ادم باید تا میتونه تو زندگیش با همه روراست باشه.ولی همسادمون زنبور داره خیلیم ادم درسته شغلش فقط زنبوره حاضرم قسم بخورم همین الان کم کمش صد میلیارد سرمایه داره.خدا هزار برابرش کنه براش زحمت کشیده) میگه اولش من با 5تا کندو شروع کردم.مستاجرم بودم الان فقط چهارتا خونه با چندتا مغازه تو شهرستان خودمون داره بی نیاز از مال دنیا.اینم سرگذشت زنبور داری بما والبته خیانت به زنبور.ببخشید که طولانی شد.خدا خیروبرکت به زندگیتون بده هرجای دنیا که هستین.ممنون از سایت خوبتون

 2. علی گفته:

  قربون قدیم به هیچکس
  نمیشه اعتماد کرد چون اکثرا یاد گرفتن
  کلاه سر آشنا می‌گذارند قدیم حق نمک را
  بجا میاوردن الان نمک را می‌خورند بعد دهنت
  را سرویس میکنن

 3. کندوی چوبی کویر گفته:

  سلام من خودم و خدا رحمت کنه عموی من زنبوردار بودیم و هستم بهترین گزینه برای خرید عسل طبیعی اعتماد به زنبور داره، زنبورداری که تو کارش تقلب باشه یه سال نشده چنان زمین میخوره که خودش نمیفهمه من اینو به عینه دیدم نه تنها این شغل بلکه همه شغلا این شغل بنظرم چون خداوند سوره بنام زنبور عسل نامگذاری کرده پس تقلب توش مساوی با زمین خوردن
  پیروز و پاینده باشید ممنون از سایت آهوتا

 4. ساده لوح نباشیم گفته:

  بعضی ازاین روشها هم درسته وهم غلط.من خودم سوغات شهرم عسله.بخاطرفقط عسلی اصله که زنبوربصورت طبیعی توی کوه کندو درست کرده باشه وچندسال طول کشیده باشه ساختنش واینجور کندوها توکوهای اطراف ماپرهست.اینوبدونید زنبوربایدشهدگل بخوره که پرازخاصیتهای مفیده وخودزنبور این خواسیت هاروچندبراربرمیکنه.ولی زنبوردارهامیان بچای شهدبهشون شکرمیدن.درسته عسلش طبیعیه ولی خواصیتی که شهدگل داره رونداره.بخاطراینه من چون عسل طبیعی خوردم.وجونمیگیرم بگم تجربه دارم نه اصلانم تجربه ندارم.ولی حداقل مزه عسل اصل زیرزبونمه.وچنین اصلی روهیچ زنبورداری تولیدنمیکنه.

 5. سعید گفته:

  سلام فقط دو روش صحیح برای شناخت عسل طبیعی وجود داره. اول اینکه با یک قاشق استیل کمی عسل بردارید و در یک لیوان آب بچرخانید تا حل بشه. در همین حین هر چند بار که هم میزنید قاشق رو در بیارید و بهش نگاه کنید. این قسمتش خارق‌العاده است!!!!! اگه عسل طبیعی باشه همون شکل هندسی موم زنبور عسل روی قاشق پدیدار میشه!!!! امتحان کنید حتما شگفت زده میشد. دوم اینکه در عسل طبیعی ماده ای وجود داره که مورچه ها رو دور می‌کنه. اگه عسل کمی قاطی داشته باشه مورچه بهش جذب میشه. ماشاالله مورچه هم که همه جا هست
  اینم که دوستان نوشتند که عسل طبیعی ته گلو رو میزنم کاملا درسته. عسل طبیعی رو فکر نکنم کسی دوست داشته باشه😅 من نیم کیلو خریدم نمیتونم بخورم

 6. محمد گفته:

  سلام
  از بچگی زنبوردار بودم اگر به زنبور شکر بدهید و زنبور با ان شکر عسل درست کند عسل خالص نیست ولی کلا شکرک می زند .
  عسل خوب سوزشی در گلو (انتهای گلو) و طعمی متفاوت دارد و بوی و رنگ آن بستگی به شهد گلهایی دارد ک استفاده میکند .
  دوستان عسل هر منطقه با مناطق دیگه (دشت،جنگل،کوه) فرق میکنه و کلاهبرداران نیز زیاد شدن و به نظر من از عسل های شرکتی حتی معروف هم استفاده نکنید چرا که آنها به دنبال سودشان هستند و اگر هم واقعا عسل را از کندوی زنبور هم در آورده باشند به آنها مقادیر زیادی آب شکر دادند .( اگر به یک کندو آب شکر ندهید کمتر از دو کیلو در شرایط متوسط عسل می دهد و اگر شرایط عالی باشد با فراوانی گل و گیاه حدود 7 کیلو(نهایت)

 7. محمد گفته:

  سلام یعنی یه آزمایش ساده وجود نداره که عسل طبیعی را از عسل واقعی تشخیص داد ما کاری به درصد موادش نداریم

 8. مسعود رحمانی گفته:

  من مستقما از کندودار عسل در رودبارک کلاردشت خریدم ولی متاسفانه تقلبی بود

 9. علیرضا گفته:

  کاملا درست گفتند تنها راه تشخیص همون آزمایشگاهه.من فقط یه مطلب اضافه کنم.بارها دیدم افراد پولهای کلانی بابت عسل میدند با این توهم که این عسل خالصه و از گل کامل بدست اومده است.اینکار صرفا پول هدر دادنه.چون اولا اکثر زنبورداران به زنبور شکر میدند و به صرف تغذیه با گل نمیشه نتیجه مطلوب گرفت چون همیشه گل به قدر کافی نیست و زنبور رو نمیشه بدون شکر نگه داشت.ثانیا از نظر علمی عسل فرایندیه که توسط زنبور درست میشه چه با شکر چه با شهد گل.نتیجه هر دو عسله و خواص هردو تقریبا یکیه.اینجوری نیست که عسل شهد گل دو برابر عسل شکر خاصیت داشته باشه.جفتش ارزش غذایی یکسانی دارند.فریب این حرفها رو نخورید.این زنبوره که عسل تولید میکنه اونم با تبدیل قندها به عسل.شهد گل هم که میخوره در اصل همون مواد قندی مشابه شکر سفید هستند.برای اینکه کمتر فریب بخورید از فروشنده معتمد عسل با موم بگیرین.عسل شرکتی نگیرین.عسل با موم بین تخته یا در ظرف.عسل با موم غرق شده در عسل نگیرین.سعی کنین همون موم عسل باشه و دهانه موم ها هم بسته باشه.عسل با موم تقلبش کمتره.چون واقعا سخته طرف بخواد عسل با موم تقلبی درست کنه و در حفره هاش هم مشابه خود زنبور ببنده.متقلبین ترجیح میدن کار راحتتر رو انتخاب کنند.این دوستمون درست میگه عسلهای شرکتی رو برای اینکه رنگش فریبنده بشه حرارت میدند.عسل خام رنگ روشن زرد و شل کاملا طبیعیه.اتفاقا عسلهای مصنوعی که با شکر درست میکنن اکثرا رنگشون تیره و غلیظه.در حالیکه اغلب عسلهای طبیعی زرد روشن و شل هستند.البته عسل طبیعی غلیظ تیره هم داریم منتها عسل مصنوعی که با شکر میسازند رنگش نمیتونه روشن بشه و در عسلهای خام رنگ روشن تشخیص با چشم راحتتره.چون شکر رو وقتی حرارت میدند رنگش به تیرگی و قرمزی میره و شبیه عسلهای تیره تر میکنن که فریبندگیش بیشتر بشه در حالیکه عسلهای رنگ روشن داخل موم بسته احتمال تقلبش خیلی کمتر میشه.نمیگم محاله میگم سخته تقلبی رو این رنگی دربیارند.عسل خام داخل موم با رنگ روشن و شفاف که حفره هاش بسته باشه احتمال تقلبش پایین تره.این روش برای افراد عادی که شناخت و تجربه کافی ندارند روش مطمینیه

 10. جهانی گفته:

  من خواهش میکنم یک روشی ابداع بشه که همه بدون آزمایش عسل را تشخیص بدن .درضمن این اختراع باعث می شود دلال بازی وسو استفاده بازی در این صنعت شگفت انگیز به اتمام برسد.فقط یک آدم خلاق ونابغه نیازاست که به این مهم دست یابد.

  • Hosein گفته:

   دوستان بهترین روش برای عسل تقلبی و اصل اینه:الان تواین زمونه توهرخانواده ای ۱ نفر دیابتی هست یه قاشق عسل بدید بخوره اگر تقلبی باشه و شکر داشته باشه سریع نشون میده و قندش بالا میره و میفهمه اگر اتفاقی نیوفته و احساس راحتی کنه طبیعیه عسلش و خیالتون راحت باشه😉😉😉
   من عسل رو میدم بابام تست میکنه،بهتر از آزمایشگاه عمل میکنه😂😂😂😂

  • قاسم سلیمانی گفته:

   احسنت بارك الله اينم يك انسان خلاق و باهوش واهل خودكفايي وتوليد ملي خيلي خوشم امد از نظر شما

 11. تابش گفته:

  ایا رس شدن عسل دلیل بر خوب بودن یا انهم یک نوع حقه است عسل خریدم روزی یک قاشق چای خوری مصرف کردم دچار مرض قندشدم انهم عسل کارخانه ای ومعروف

 12. احمد کفاشان گفته:

  سلام
  اینکه ادم ۱ کیلو عسل بخره مثلا ۳۰۰ تومن بعد برای ازمایش n تومن پرداخت کنه فکر کنم با این هزینهای پزشکی که سر بفلک میزنه ی ازمایش عسل از خوده قیمت عسل بیشتر بشه ، پس بهتره این مورد رو هم به نخوردنیهای دیگمون اضافه کنیم .

 13. محمد گفته:

  مقدار کمی عسل از یک زنبور دار بگیرید مستقیم برای تست خیلی راحت میشه فرق عسل طبیعی و مصنوعی فهمید

  • خسرو گفته:

   سلام گیریم زنبور دار موقع ازمایش عسل خوب بهت داد بعد آزمایش شکر خالص چیکار میکنی

 14. حسین گفته:

  سلام
  در بیشه ها و درختان کنار اطراف شوشتر زنبورهای وحشی هر سال تشکیل کندوهای زیادی میکنند که اگر زرنگ باشی و به موقع سراغشون بری عسل کاملا طبیعی نصیبتون میشه
  بله با خوردن عسل طبیعی در گلو احساس سوزشی خاص میکنی
  بعد هم در سرتاسر بدن احساس گر گرفتگی خواهی داشت خصوصا عسل کنار

 15. رضا گفته:

  با اجازه شما قسمتی ازاطلاعات مقالتون رو در جهت اطلاع رسانی صحیح در شبکه های خودم قصد انتشار دارم.. البته با ذکر منبع.. قصدایجاد سایت کوچک فروشی رو دارم… خوشحال میشم تبادل اطلاعات کنیم و ا تجربتون استفاده بشه..

 16. رضا گفته:

  سلام از اطلاعات دقیق و صحیح ک در اختیار عموم گذاشتید ممنونیم.. تولید کننده یا بهتر بگم زنبور دار تولیدش عسله.نسبت به تولیدش خدایش انقدری بزرگ هست ک به فکر تقلب نباشه..معمولان دلالان بین اطلاعات ناصحیح رو میدن به مشتری.. خیلی جاها مشاهده شد عسل رو زنبوردار با کیفیت ۷۰ درصد شهد روز فروخته اما دلال اونو صد در صد فروخته… از اونجایی ک عسل صد در صد طبیعی فقط نوع وحشی عسله …بهترین روش انتخاب زنبور دار درست و در بعد ازمایشگاه..

 17. کیانوش گفته:

  من خودم برداشت کننده عسل کنار،در خوزستان هستم. تنها روش موجود چیدن عسل بوسیله دستان خودتان است واگر میتوانید از یک اشنا مورد اعتماد تهیه کنید. اگر یک بار عسل طبیعی بخورید براحتی میتوانید ان را از تقلبی تشخیص دهید زیرا عسل طبیعی شیرینی اش ته گلو را میزند وکمی حس بد به شما میدهد که انگار چیزی گلوی شما را بسته است. این درحالی است که عسلی که تقلبی باشد ویا قاطی داشته باشد اینگونه نیست ومثل اب قند میماند وتاثیری بر روی گلو نم یگذارد. امید وارم این مطلب برای دوستان مفید باشد.

 18. فرزاد گفته:

  باسلام
  شغل بنده پخش موادغذایی هست و تجربه بسیار خوبی در مورد تشخیص عسل و یا روغن زیتون اصل دارم
  و اونم اینکه فقط و فقط این دومحصول را از اجناس معروف ویا متفرقه موجود در بازار که گاها خودم هم انها رو پخش میکنم برای مصرف منزل خودم استفاده نمیکنم و برای خرید خودم فقط به شخصی که خودش زنبور دار هست و یا زیتون خودش را پای دستگاه روغن میگیره و قبولش دارم مراجعه میکنم

 19. حمید گفته:

  سلام
  من کندو دار می شناسم ازش عسل می خرم بهش اعتماد دارم به نظرم من از کسی که می خرید باید شناخت داشته باشید واعتماد کنید

 20. آرش گفته:

  عسل طبیعی مورچه نمیزند در فریزر یخ نمیزند مجموع قندهای آن در یک قاشق غذاخوری نباید بیش از ۱۰۰ واحد قند خون افراد دیابتی را بالاتر ببرد البته با معده خالی. چون خودم انسولینی هستم و لوزالمعده ام انسولین ترشح نمیکند این را بارها و بارها در عسلهای مختلف تست کرده ام. البته عسلی که در زمان کم بارش بدست میاد کمی قند بالاتری دارد.عسل کنار هم کمی قندش بالاتر از سایر عسلهاست

  • عاطفه گفته:

   چرا نباید مورچه بزنه؟ مگه سم داخل عسل هست؟ مورچه سمم حتی میخوره چه برسه عسل شیرین و خوشمزه رو

  • هخامنش گفته:

   بازار پره از عسل تقلبی
   به جرات میتونم بگم نود درصد حجم بازار عسل ایران تقلبی است و چیزی که مینماین نیستن.
   اگه عسل طبیعی میخوای بهترین راهش گرفتن عسل از فردی زنبور دار و مورد اعتماد هستش،
   اگه این فرد رو نداری آزمایشگاه
   اگه اونو هم نتونستی اوکی کنی من میتونم عسلی براتون بفرستم که هیچگونه ناخالصی نداره و در صورت عدم رضایت تمام هزینه رو بر میگردونم.
   من رنبور دارم و زنبورام توی چارمحالن
   پارسال یک قطره هم عسل نگرفتم
   اما امسال اوضاع گل و گَون بقدری خوبه که از پس عسل گیری بر نمیایم.

   • فرح گفته:

    برای داشتن عسل طبیعی زنبور رو بسپرین به طبیعت و تو کارش دخالت نکنید.
    اونوقت نیازی به آزمایشگاه برای تعیین میزان ساکاروز و فروکتوز و گلوکزو …. نیست.

 21. قدمیاری گفته:

  سلام به جز آزمایشگاه هیچ روشی دیگر وجود ندارد طبیعی بودن عسل تشخیص داد مثلا نیم کیلو عسل بخریم باید هزینه آزمایشگاه بدیم

 22. صادق گفته:

  سلام ببینید عسل طبیعی اگر میگی قابل تشخیص نیست فقط آزمایشگاه اصلا خود عسلی طبیعی آزمایشگاه نمیخواهد چون بهترین دوارو شفاء تو عسل هست پس مسله حل شدفقط عسلی که میخوریم طبیعی نیست که شکرش وگلوگزش وچیزایه مضر دیگه چقدر هست که آزمایشگاه باید فرستاده بشه

 23. مرادی گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من از اهوازم میخواستم در مورد اینکه گفته میشه برای هر منطقه ای بهتره عسل همون منطقه مصرف بشه بپرسم تا چه اندازه علمی و درسته

 24. جواد گفته:

  بهترین روش تشخیص عسل طبیعی در یک کلمه . وجود شرافت انسانی . که متاسفانه در جامعه ایران ۹۵ درس ازبین رفته نخورید نخوریم . فقط

 25. بینام گفته:

  به نظرم خودم برم کوه یه کندو بزارم با خیال راحت میرم عسلو برداشت میکنم آزمایشگاه هم نمیرم و عسل طبیعی استفاده میکنم.

 26. ناشناس گفته:

  سلام و عرض ادب
  این همه در مورد تقلبی یا طبیعی بودن عسل صحبت کردین ،آهای آدمای با وجدان یک کلام بگید بهترین روش تشخیص طبیعی بودن عسل ( به غیر از آزمایشگاه ) چیست
  اینو در نظر بگیرین شاید عدهای برای معالجه و بیماری عسل رو خریداری میکنن
  سپاس از انسانهای با وجدان

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ما در اینجا فقط از روش های علمی و تایید شده صحبت میکنیم
   بصورت خانگی تاکنون هیچ روش تایید شده ای برای تشخیص عسل طبیعی گزارش نشده است .

 27. ناشناس گفته:

  حالا بجای شناخت عسل طبیعی بیاید مشخصات عسل تقلبی را بگید و مواد راه درست کردن تا تقلبی ها شناخته بشه

 28. p.o گفته:

  موم عسل هیچ خاصیت خوراکی ندارد فقط موم کوهی اصل برای مشکل زخم معده خوبه که توضیحات داره و همین موم کوهی دیگر هیچ خاصیتی ندارد و بطور کامل از بدن دفع میشه، موم عسل پرورشی رو به هیچ عنوان مصرف نکنید جدا خودداری کنید توضیحات داره جدا خودداری کنید. فقط در صورت استفاده برای زخم معده از کوهی استفاده کنید که اونم تنها خاصیتش برای زخم معده است و دیگر هیچ هیچ

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بله کاملا صحیح هست . فقط موم طبیعی زنبور عسل هست که خواص متعددی داره
   ضمن اینکه حتی موم طبیعی نباید قورت داده بشه و باید بعد جویدن باید دور انداخته بشه .

 29. سهیلا گفته:

  سلام من چهار سال پیش یک شیشه عسل بزرگ از ترکیه خریدم که خیلی معطر بود و همین منو به شک انداخت قلابیه چون در حال وزن کم کردن بودم دیگه استفاده نکردم حالا بعد چهار سال رفتم سراغش همونقدر شفاف و روان و خوشبوس بنظرتون قلابیه ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بهترین زمان مصرف عسل دو سال اول از زمان برداشت هست و بعد دوسال عسل از کیفیت لازم برخوردار نیست .
   عطر و بوی عسل بستگی به منطقه برداشت عسل دارد ، تعدادی معدودی از عسل ها با گذشت زمان رس نمیندند .
   با توجه به گزینه ها ذکر شده بهتر است از این عسل استفاده نکنید .

   • احمدی گفته:

    سلام عرض ادب بنده قصد دارم بعد از چندین خرید عسل از یک مجموعه ایی آن را تست کنم خواستم بپرسم حداقل یا حداکثر هزینه این تست آزمایشگاهی تخصصی چقدر میباشد ممنون از شما و تیم آهوتا

    • پشتیبان سایت گفته:

     سلام آقای احمدی
     هزینه آزمایش با توجه به فاکتورهای مورد نظر و آزمایشگاه متفاوت می باشد.
     با شماره های پشتیبانی تماس بگرید تا قیمت حدودی با توجه به موردی که میخواهید اعلام شود.

 30. امینی گفته:

  سلام
  سپاس از راهنمایی و تجربیات ارزنده شما … تستر هایی با روش شکست نور هست که سه آیتم میزان رطوبت، Brix , Baume را دقیق تعیین می کنند…. آیا میزان تعیین شده این سه می تواند عسل اصل را از تقلبی نشان دهد مثلا رطوبت اگه از 20 بالاتر رفت و به 24 یا 25 رسید عسل تقلبی است؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   روش هایی مانند این روش دقت کافی را ندارند چرا که با یک یا دو معیار به تنهایی نمی توان کیفیت عسل را مشخص کرد. رطوبت عسل طبق استاندارد باید حداکثر 20 درصد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *