تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی بیشتر از 10 روش خانگی وجود دارد که همگی ادعا میکنند دقت کارشان بسیار بالاست و به راحتی میتوانید تقلبی بودن عسل را با یک کبریت یا مورچه تشخیص بدهید. اما آیا این روش‌ها واقعاً قابل اطمینان هستند؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و به بررسی روش های مختلف تشخیص عسل طبیعی بپردازیم.

از طریق این مقاله قول می‌دهیم نه تنها با ترفندهای اشتباه تست عسل آشنا شوید بلکه کمک تان میکنیم تا با روش های واقعی و اصولی تشخیص عسل طبیعی آشنا شوید که خود زنبورداران از آن استفاده میکنند. پس با ما همراه شوید تا در این سفر به دنیای شگفت انگیز عسل، از نزدیک نگاهی به اصالت آن داشته باشیم

تشخیص عسل طبیعی

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاهده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱. تشخیص عسل طبیعی بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲. تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

۳. آیا از روی رنگ عسل میتوان تشخیص داد؟

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

عسل طبیعی چه رنگی ست؟

۴. تشخیص عسل  اصل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵. تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

۶. تشخیص عسل واقعی با ریختن روی ناخن

این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

۷. تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی شکرک می زند؟

متاسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند عسلی که رس ببندد یا به اصطلاح شکرک بزند تقلبی است اما در واقع این یک فرآیند کمتر درک شده است که برای عسل طبیعی رخ میدهد. در مقاله چرا عسل طبیعی شکرک میزند؟ درباره این موضوع کامل توضیح داده ایم که میتوانید مطالعه کنید.

عوامل بسیاری باعث کریستالیزه شدن عسل می شوند مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. بدلیل اطلاعات اشتباهی که در بین مردم عادی وجود دارد برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از رس بستن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود.

به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم عسل خام استفاده کنید و از مصرف عسل هایی که برای بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر شدن حرارت دیده اند خودداری کنید.

آیا بر اساس طعم عسل میتوان به طبیعی یا تقلبی بودن آن پی برد؟

طعم عسل یکی از ویژگی های آن است که به عنوان نتیجه‌ ای از گونه های مختلف گلی که زنبورها از آن تغذیه کرده اند شکل می‌گیرد. عسل طبیعی ممکن است طعمی شیرین، میوه‌ ای، تلخ یا حتی تند داشته باشد. این تنوع طعم به عواملی مانند نوع گیاهان محل تغذیه زنبور ها، منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. بنابراین نمیتوان بر اساس طعم عسل به طبیعی یا تقلبی بودن آن پی برد

10 آزمون تشخیص عسل طبیعی

نسبت فروکتوز به گلوکز حداقل 0.9
گلوکز 20- 35 درصد
فروکتوز حداقل 30 درصد
ساکارز حداکثر 5 درصد
هیدروکسی متیل فورفورال HMF حداکثر 40mg/kg
قند احیاء کننده حداقل 65 درصد
رطوبت حداکثر 20 درصد
پرولین حداقل 180mg/kg
فعالیت دیاستازی (کیفی) مثبت
فعالیت دیاستازی (کمی) حداقل 8 DN

 

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند. احتمالا پیش خودتان میگویید این هم شد روش! من یک روش سریع و خانگی میخواهم ولی باور کنید هیچ روش سریع و آسانی برای تشخیص عسل وجود ندارد. حتی خود زنبوردارها برای اطلاع از کیفیت عسل هایشان آن را به آزمایشگاه میفرستند، اما متاسفانه برخی از عزیزان با ادعای بسیار میگویند ما قادر به تشخیص عسل طبیعی هستیم!

در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است برای مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر 5 درصد باشد اما عسل کنار جزء استثناها می باشد و در بسیاری از موارد حتی اگر ساکارز بالای 5 نیز داشته باشد طبیعی است.

راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

گول ساکارز پایین را نخورید!

دقت کنید در تله ساکارز نیفتید، برخی از افراد هنگام خرید عسل طبیعی تنها فاکتوری که بررسی میکنند میزان ساکارز آن است و از دیگر عوامل چشم پوشی میکنند، در صورتی که ساکارز یکی از فاکتورها می باشد که اتفاقا بسیاری از فروشندگان عسل و زنبورداران با افزودی موادی به عسل آن را براحتی تغییر می دهند و در برخی اوقات به حد صفر می رسانند.

اگر فقط جستجو کردید تا با چند روش سریع و خانگی آشنا شوید همین الان مرورگرتان را ببندید چون در این سایت چنین چیزی پیدا نخواهید کرد و مطمئن باشید دیگر سایت هایی که روش هایی معرفی کردند صرفا برای جذب بازدید و اینکه چیزی گفته باشند این مطالب را گفته اند و هیچ شناختی نسبت به ویژگی های فیزیکی عسل ندارند.

اما اگر میخواهید بطور دقیق عسل طبیعی را تشخیص دهید و یک عسل شناس حرفه ای شوید بزودی یک دوره رایگان بر روی سایت قرار خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه عسلی را که خریده اید با حداقل هزینه به آزمایشگاه بفرستید، با تمام فاکتورهای شناخت عسل آشنا شوید و بر روی تک تک پارامترها مسلط باشید و چگونه مطمئن شوید عسلی که خریده اید کاملا خالص و ارگانیک است!

فراموش نکنید تمام خواصی که برای عسل معرفی می شود مربوط به عسل های خالص و خام است نه عسل های تقلبی و مضوعی که قطعا مضرات زیادی برای شما خواهند داشت.

اگر در این باره نظر یا سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید، همه نظرات را میخوانیم و اگر نیاز باشد حتما پاسخ خواهیم داد.

خرید عسل

167 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

 1. حسین عابدینی گفته:

  یه قاشق عسل رو تو یه لیوان اب ولرم حل کنید تو یه ظرف در بسته تکون بدید اگه کف کرد اصله. شکر کف نمیکنه

 2. بنده خطاکار گفته:

  سلام.من نه زنبور دارم نه هیچ.فقط بابا خدا بیامرزم زنبور داشت از این کندوهای قدیمی.میگفت تو زنبور داری اگه خیانت کنی چنان کله پا میشی که نتونی از سرجات بلند شی اگرم روراست باشی چنان برکتی ب زندگیت میده که خودت نفهمی از کجا میاد که اخرشم به خودم خیانت کردن تاوونشم دیدم با پول کارگری دوتا کندو زنبور ده قاب با ذوق وشوق خریدم بردم قاطی زنبورای یکی از اشناها که اتفاقا یکی از رفیقامم با اون زنبوراشون قاطی بود بردن کوه.یعنی خودش گفت بیار قاطی من.چند نفرم بهم گفتن زنبور تو به اون نده ادم درستی نیست دیگه روم نشد برم بیارمشون اخر سال یه شونه عسل اورد گفت یکی از زنبوراتم مرده منتم سرم گذاشت گفت یکی دیگتم به زور شکرو این حرفا نگهش داشتم زنبورت ضعیفه.زمستون شد بدون اینکه ب من بگه گفت زنبورامو بردم بندر از توروهم بردم.هیچی بهار شد زنبوراشو اورد البته اینم بگم منطقه ما خراسان رضویه.سردسیره.دیگه هیچی اخرشم گفت.زنبور دیگتم مرده.گفتم اشکال نداره.ی روز رفیقم که باهاش قاطی بود گفت زبورات چی شد بیار جا زنبور من اگه دوست داشتی.چون من دیدم ادم درستی نیست ازش جداشدم.گفتم زنبورام گفته مردن.گفت هرچهارتاش.گفتم دوتا بیشتر نداشتم قاطیش که گفته مردن.قسم خورد البته قسمم داد که بهش نگم.گفت زنبورات از زنبورات من واون شنگول تر بودن تازه دوتا بچه هم ول دادن شدن چهارتا.خلاصه منم گفتم میسپرمش بالا سریش اگه خیانت کرده خیانت میبینه.نه اینکه ازش بترسم چون قسمم داده بود بهش نگم وگرنه خودشو بازنبوراش تو کندو میکردم.خلاصه اینقدر حالم خراب شد.حتی نگفتم جعبه ها خالیشو برام بیار گفتم باشه آشو با جاش ببره تاوونشو پس میده. فک کنم پارسال بودزنبورشو برده بود بندر.خودش اینجا بود بهش زنگ زدن بیا سیل اومده کندوهاتو همرو اب برده.میگفتن نزدیک دویستا کندو داشته حتی یدونشم پیدا نکرده.امسال اومد بگفته داداشش 20تا خریده بوده از سرباغ اقا دزده میاد همرو یجا بار میزنه میبره.مخواستم بگم نه من بچه پیغمبرم.نه پیغمبرزاده.ولی زنبور که هیچ تو هیچ کاری خیانت برنمیداره ادم باید تا میتونه تو زندگیش با همه روراست باشه.ولی همسادمون زنبور داره خیلیم ادم درسته شغلش فقط زنبوره حاضرم قسم بخورم همین الان کم کمش صد میلیارد سرمایه داره.خدا هزار برابرش کنه براش زحمت کشیده) میگه اولش من با 5تا کندو شروع کردم.مستاجرم بودم الان فقط چهارتا خونه با چندتا مغازه تو شهرستان خودمون داره بی نیاز از مال دنیا.اینم سرگذشت زنبور داری بما والبته خیانت به زنبور.ببخشید که طولانی شد.خدا خیروبرکت به زندگیتون بده هرجای دنیا که هستین.ممنون از سایت خوبتون

  • Daruosh گفته:

   دمتگرم کلن کاردنیاهمینه،حالان فقط زنبور،توهرکاری ازهردست که بدی ازهمون دست هم میگیری.

 3. علی گفته:

  قربون قدیم به هیچکس
  نمیشه اعتماد کرد چون اکثرا یاد گرفتن
  کلاه سر آشنا می‌گذارند قدیم حق نمک را
  بجا میاوردن الان نمک را می‌خورند بعد دهنت
  را سرویس میکنن

 4. MƏHDI گفته:

  باتشکر از مطالب آموزنده سایت
  من خودم پدرم کندوداره و تنها راه تشخیص رو بهتون میگم
  (عسل رو از زنبور دار مطمئن تهیه کنید)
  عسل مغازه احتمال تقلبی بودنش بالاس و متاسفانه امروزه متقلبین به راهی دست پیدا کردن که عسلی که کاملا تقلبیع و حتی زنبور روش فعالیتی نکرده رو جوری تولید میکنن که آزمایشگاه هم نمیتونه تشخیص بده ما خودمون عسل بدون شکر تولید میکنیم ولی به اونایی که قصد خرید عسل رو دارن میگم شما دعا کنید حداقل عسلی که میخرید تغظیه شده با شکر باشه تا به اینکه تقلبی باشه چون بالاخره عسلی که تغظیه شده باشه بازهم بخاطر فرایندی که زنبور روش کار میکنه خواص فراوانی داره و خیلی بهتر از مرباس
  ولی عسل تقلبی هیچ خواصی نداره و مربا خواصش بیشتر از اونِ

 5. مردم گفته:

  واقعا کسایی که جنس تقلبی به خورد مردم میدن با خودشون چی فکر می کنند؟؟؟ این نونی که میخوردید رو اسمش رو چی میشه گذاشت… خرج چی میکنید؟؟؟
  دزدا از شما شرفشون بیشتره… دروغ، خیانت به اعتماد ملت، به بیماری کشوندن ملت و…
  امیدوارم در قیامت در دیگ هایی داغ از همین مواد فرو بروید…

 6. علی عطرچیان گفته:

  سلام بنظرم همین تشخیص هایی که متداول هست بهترین روش برای تقلبی بودن عسل هست اینجا برای اینکه عسل های تقلبی فروش برن میگن نه این آزمایش هایی که میگن((آتش زدن-داخل آب حل کرد)) درست نیست کاملا منطقی و درسته بااین وصفی که دراین متن ها گفتن باید بریم 2میلیون هزینه کنیم تاببینیم داخل آزمایشگاه چی میگن

 7. کندوی چوبی کویر گفته:

  سلام من خودم و خدا رحمت کنه عموی من زنبوردار بودیم و هستم بهترین گزینه برای خرید عسل طبیعی اعتماد به زنبور داره، زنبورداری که تو کارش تقلب باشه یه سال نشده چنان زمین میخوره که خودش نمیفهمه من اینو به عینه دیدم نه تنها این شغل بلکه همه شغلا این شغل بنظرم چون خداوند سوره بنام زنبور عسل نامگذاری کرده پس تقلب توش مساوی با زمین خوردن
  پیروز و پاینده باشید ممنون از سایت آهوتا

 8. ساعتساز گفته:

  عسل رو در قاشق استیل بریز رو آتیش بگیر تا بجوشه اگه ناخالصی داشته باشه یا شکری باشه بعداز جوش خوردن حباب ها در قاشق باقی میماند زیاد یا کم حباب درصد خالصی رو نشون میده

 9. ساده لوح نباشیم گفته:

  بعضی ازاین روشها هم درسته وهم غلط.من خودم سوغات شهرم عسله.بخاطرفقط عسلی اصله که زنبوربصورت طبیعی توی کوه کندو درست کرده باشه وچندسال طول کشیده باشه ساختنش واینجور کندوها توکوهای اطراف ماپرهست.اینوبدونید زنبوربایدشهدگل بخوره که پرازخاصیتهای مفیده وخودزنبور این خواسیت هاروچندبراربرمیکنه.ولی زنبوردارهامیان بچای شهدبهشون شکرمیدن.درسته عسلش طبیعیه ولی خواصیتی که شهدگل داره رونداره.بخاطراینه من چون عسل طبیعی خوردم.وجونمیگیرم بگم تجربه دارم نه اصلانم تجربه ندارم.ولی حداقل مزه عسل اصل زیرزبونمه.وچنین اصلی روهیچ زنبورداری تولیدنمیکنه.

 10. سعید گفته:

  سلام فقط دو روش صحیح برای شناخت عسل طبیعی وجود داره. اول اینکه با یک قاشق استیل کمی عسل بردارید و در یک لیوان آب بچرخانید تا حل بشه. در همین حین هر چند بار که هم میزنید قاشق رو در بیارید و بهش نگاه کنید. این قسمتش خارق‌العاده است!!!!! اگه عسل طبیعی باشه همون شکل هندسی موم زنبور عسل روی قاشق پدیدار میشه!!!! امتحان کنید حتما شگفت زده میشد. دوم اینکه در عسل طبیعی ماده ای وجود داره که مورچه ها رو دور می‌کنه. اگه عسل کمی قاطی داشته باشه مورچه بهش جذب میشه. ماشاالله مورچه هم که همه جا هست
  اینم که دوستان نوشتند که عسل طبیعی ته گلو رو میزنم کاملا درسته. عسل طبیعی رو فکر نکنم کسی دوست داشته باشه😅 من نیم کیلو خریدم نمیتونم بخورم

  • ع.م گفته:

   من دوستم ازشمال برام عسل میاره وتقریبا قبول داریم که عسل اصله ایندفه که اورد ۳ماه توخونش موندم وقتی رفتم بیارم گفت توخونه هرچی بذاریم مورچه جمع میشه ولی خداروشکر اصلا به عسلا نزدیک نشده بود فهمیدم که واقعا عسلش اصله واقعا ادم منصف وراستگوییه هرچندوقت یبار که دوستم میره شمال پیش خانواده شوهرش بش میگم برام بیاره چون تواهواز به کسی اعتماد ندارم وکلا به هیچ عسل فروشی جز این آقا اعتماد ندارم

 11. محمد گفته:

  سلام
  از بچگی زنبوردار بودم اگر به زنبور شکر بدهید و زنبور با ان شکر عسل درست کند عسل خالص نیست ولی کلا شکرک می زند .
  عسل خوب سوزشی در گلو (انتهای گلو) و طعمی متفاوت دارد و بوی و رنگ آن بستگی به شهد گلهایی دارد ک استفاده میکند .
  دوستان عسل هر منطقه با مناطق دیگه (دشت،جنگل،کوه) فرق میکنه و کلاهبرداران نیز زیاد شدن و به نظر من از عسل های شرکتی حتی معروف هم استفاده نکنید چرا که آنها به دنبال سودشان هستند و اگر هم واقعا عسل را از کندوی زنبور هم در آورده باشند به آنها مقادیر زیادی آب شکر دادند .( اگر به یک کندو آب شکر ندهید کمتر از دو کیلو در شرایط متوسط عسل می دهد و اگر شرایط عالی باشد با فراوانی گل و گیاه حدود 7 کیلو(نهایت)

 12. محمد گفته:

  سلام یعنی یه آزمایش ساده وجود نداره که عسل طبیعی را از عسل واقعی تشخیص داد ما کاری به درصد موادش نداریم

 13. حمید گفته:

  خب مگه نمیشه عسل تقلبی رو ساخت جوری که مواد سازندش مث عسل طبیعی باشه، دیگه آزمایش به چه دردی میخوره

 14. علیرضا گفته:

  کاملا درست گفتند تنها راه تشخیص همون آزمایشگاهه.من فقط یه مطلب اضافه کنم.بارها دیدم افراد پولهای کلانی بابت عسل میدند با این توهم که این عسل خالصه و از گل کامل بدست اومده است.اینکار صرفا پول هدر دادنه.چون اولا اکثر زنبورداران به زنبور شکر میدند و به صرف تغذیه با گل نمیشه نتیجه مطلوب گرفت چون همیشه گل به قدر کافی نیست و زنبور رو نمیشه بدون شکر نگه داشت.ثانیا از نظر علمی عسل فرایندیه که توسط زنبور درست میشه چه با شکر چه با شهد گل.نتیجه هر دو عسله و خواص هردو تقریبا یکیه.اینجوری نیست که عسل شهد گل دو برابر عسل شکر خاصیت داشته باشه.جفتش ارزش غذایی یکسانی دارند.فریب این حرفها رو نخورید.این زنبوره که عسل تولید میکنه اونم با تبدیل قندها به عسل.شهد گل هم که میخوره در اصل همون مواد قندی مشابه شکر سفید هستند.برای اینکه کمتر فریب بخورید از فروشنده معتمد عسل با موم بگیرین.عسل شرکتی نگیرین.عسل با موم بین تخته یا در ظرف.عسل با موم غرق شده در عسل نگیرین.سعی کنین همون موم عسل باشه و دهانه موم ها هم بسته باشه.عسل با موم تقلبش کمتره.چون واقعا سخته طرف بخواد عسل با موم تقلبی درست کنه و در حفره هاش هم مشابه خود زنبور ببنده.متقلبین ترجیح میدن کار راحتتر رو انتخاب کنند.این دوستمون درست میگه عسلهای شرکتی رو برای اینکه رنگش فریبنده بشه حرارت میدند.عسل خام رنگ روشن زرد و شل کاملا طبیعیه.اتفاقا عسلهای مصنوعی که با شکر درست میکنن اکثرا رنگشون تیره و غلیظه.در حالیکه اغلب عسلهای طبیعی زرد روشن و شل هستند.البته عسل طبیعی غلیظ تیره هم داریم منتها عسل مصنوعی که با شکر میسازند رنگش نمیتونه روشن بشه و در عسلهای خام رنگ روشن تشخیص با چشم راحتتره.چون شکر رو وقتی حرارت میدند رنگش به تیرگی و قرمزی میره و شبیه عسلهای تیره تر میکنن که فریبندگیش بیشتر بشه در حالیکه عسلهای رنگ روشن داخل موم بسته احتمال تقلبش خیلی کمتر میشه.نمیگم محاله میگم سخته تقلبی رو این رنگی دربیارند.عسل خام داخل موم با رنگ روشن و شفاف که حفره هاش بسته باشه احتمال تقلبش پایین تره.این روش برای افراد عادی که شناخت و تجربه کافی ندارند روش مطمینیه

 15. جهانی گفته:

  من خواهش میکنم یک روشی ابداع بشه که همه بدون آزمایش عسل را تشخیص بدن .درضمن این اختراع باعث می شود دلال بازی وسو استفاده بازی در این صنعت شگفت انگیز به اتمام برسد.فقط یک آدم خلاق ونابغه نیازاست که به این مهم دست یابد.

  • Hosein گفته:

   دوستان بهترین روش برای عسل تقلبی و اصل اینه:الان تواین زمونه توهرخانواده ای ۱ نفر دیابتی هست یه قاشق عسل بدید بخوره اگر تقلبی باشه و شکر داشته باشه سریع نشون میده و قندش بالا میره و میفهمه اگر اتفاقی نیوفته و احساس راحتی کنه طبیعیه عسلش و خیالتون راحت باشه😉😉😉
   من عسل رو میدم بابام تست میکنه،بهتر از آزمایشگاه عمل میکنه😂😂😂😂

 16. تابش گفته:

  ایا رس شدن عسل دلیل بر خوب بودن یا انهم یک نوع حقه است عسل خریدم روزی یک قاشق چای خوری مصرف کردم دچار مرض قندشدم انهم عسل کارخانه ای ومعروف

 17. احمد کفاشان گفته:

  سلام
  اینکه ادم ۱ کیلو عسل بخره مثلا ۳۰۰ تومن بعد برای ازمایش n تومن پرداخت کنه فکر کنم با این هزینهای پزشکی که سر بفلک میزنه ی ازمایش عسل از خوده قیمت عسل بیشتر بشه ، پس بهتره این مورد رو هم به نخوردنیهای دیگمون اضافه کنیم .

 18. محمد گفته:

  مقدار کمی عسل از یک زنبور دار بگیرید مستقیم برای تست خیلی راحت میشه فرق عسل طبیعی و مصنوعی فهمید

  • خسرو گفته:

   سلام گیریم زنبور دار موقع ازمایش عسل خوب بهت داد بعد آزمایش شکر خالص چیکار میکنی

 19. حسین گفته:

  سلام
  در بیشه ها و درختان کنار اطراف شوشتر زنبورهای وحشی هر سال تشکیل کندوهای زیادی میکنند که اگر زرنگ باشی و به موقع سراغشون بری عسل کاملا طبیعی نصیبتون میشه
  بله با خوردن عسل طبیعی در گلو احساس سوزشی خاص میکنی
  بعد هم در سرتاسر بدن احساس گر گرفتگی خواهی داشت خصوصا عسل کنار

  • احسان گفته:

   سلام بله درست می فرمائید احساس گز گز یا سوزش خفیف داره اگه عسل طبیعی بود و شکر نداشت بوی شکر هم هرجور آنزیمی باشه نمی تونه از بین ببره خوشبختانه اگه معده تون ترش کرد و احساس سوزش تو نای و مری داشتین حتماً عسل دارای مقدار زیادی شکر هستش و اصلا مرغوب نیست من بارها و بارها کلوچه های مختلف امتحان کردم و قصد تبلیغ برند خاصی رو نکی کنم و پول هم نگرفتم میتونم ریز حساب بانکی خودم روهم براتون پرینت بگیرم ولی کلوچه نادری مرغوب ترین کلوچه ایرانه من نوشی هم خوردم ولی چنان سوزش و ترشی معده داشتم که تا دوروز حل نشد آخرش رفتم پیش پزشک

 20. رضا گفته:

  با اجازه شما قسمتی ازاطلاعات مقالتون رو در جهت اطلاع رسانی صحیح در شبکه های خودم قصد انتشار دارم.. البته با ذکر منبع.. قصدایجاد سایت کوچک فروشی رو دارم… خوشحال میشم تبادل اطلاعات کنیم و ا تجربتون استفاده بشه..

 21. رضا گفته:

  سلام از اطلاعات دقیق و صحیح ک در اختیار عموم گذاشتید ممنونیم.. تولید کننده یا بهتر بگم زنبور دار تولیدش عسله.نسبت به تولیدش خدایش انقدری بزرگ هست ک به فکر تقلب نباشه..معمولان دلالان بین اطلاعات ناصحیح رو میدن به مشتری.. خیلی جاها مشاهده شد عسل رو زنبوردار با کیفیت ۷۰ درصد شهد روز فروخته اما دلال اونو صد در صد فروخته… از اونجایی ک عسل صد در صد طبیعی فقط نوع وحشی عسله …بهترین روش انتخاب زنبور دار درست و در بعد ازمایشگاه..

 22. کیانوش گفته:

  من خودم برداشت کننده عسل کنار،در خوزستان هستم. تنها روش موجود چیدن عسل بوسیله دستان خودتان است واگر میتوانید از یک اشنا مورد اعتماد تهیه کنید. اگر یک بار عسل طبیعی بخورید براحتی میتوانید ان را از تقلبی تشخیص دهید زیرا عسل طبیعی شیرینی اش ته گلو را میزند وکمی حس بد به شما میدهد که انگار چیزی گلوی شما را بسته است. این درحالی است که عسلی که تقلبی باشد ویا قاطی داشته باشد اینگونه نیست ومثل اب قند میماند وتاثیری بر روی گلو نم یگذارد. امید وارم این مطلب برای دوستان مفید باشد.

 23. فرزاد گفته:

  باسلام
  شغل بنده پخش موادغذایی هست و تجربه بسیار خوبی در مورد تشخیص عسل و یا روغن زیتون اصل دارم
  و اونم اینکه فقط و فقط این دومحصول را از اجناس معروف ویا متفرقه موجود در بازار که گاها خودم هم انها رو پخش میکنم برای مصرف منزل خودم استفاده نمیکنم و برای خرید خودم فقط به شخصی که خودش زنبور دار هست و یا زیتون خودش را پای دستگاه روغن میگیره و قبولش دارم مراجعه میکنم

 24. حمید گفته:

  سلام
  من کندو دار می شناسم ازش عسل می خرم بهش اعتماد دارم به نظرم من از کسی که می خرید باید شناخت داشته باشید واعتماد کنید

 25. آرش گفته:

  عسل طبیعی مورچه نمیزند در فریزر یخ نمیزند مجموع قندهای آن در یک قاشق غذاخوری نباید بیش از ۱۰۰ واحد قند خون افراد دیابتی را بالاتر ببرد البته با معده خالی. چون خودم انسولینی هستم و لوزالمعده ام انسولین ترشح نمیکند این را بارها و بارها در عسلهای مختلف تست کرده ام. البته عسلی که در زمان کم بارش بدست میاد کمی قند بالاتری دارد.عسل کنار هم کمی قندش بالاتر از سایر عسلهاست

  • عاطفه گفته:

   چرا نباید مورچه بزنه؟ مگه سم داخل عسل هست؟ مورچه سمم حتی میخوره چه برسه عسل شیرین و خوشمزه رو

  • امیر گفته:

   آرزو ب دلمون موند ک یبار عسل طبیعی بخوریم هر چی خریدیم تقلبی بوده من نمی‌دونم چطور بعظیا ب این راحتی حروم میخورن

  • هخامنش گفته:

   بازار پره از عسل تقلبی
   به جرات میتونم بگم نود درصد حجم بازار عسل ایران تقلبی است و چیزی که مینماین نیستن.
   اگه عسل طبیعی میخوای بهترین راهش گرفتن عسل از فردی زنبور دار و مورد اعتماد هستش،
   اگه این فرد رو نداری آزمایشگاه
   اگه اونو هم نتونستی اوکی کنی من میتونم عسلی براتون بفرستم که هیچگونه ناخالصی نداره و در صورت عدم رضایت تمام هزینه رو بر میگردونم.
   من رنبور دارم و زنبورام توی چارمحالن
   پارسال یک قطره هم عسل نگرفتم
   اما امسال اوضاع گل و گَون بقدری خوبه که از پس عسل گیری بر نمیایم.

 26. قدمیاری گفته:

  سلام به جز آزمایشگاه هیچ روشی دیگر وجود ندارد طبیعی بودن عسل تشخیص داد مثلا نیم کیلو عسل بخریم باید هزینه آزمایشگاه بدیم

 27. صادق گفته:

  سلام ببینید عسل طبیعی اگر میگی قابل تشخیص نیست فقط آزمایشگاه اصلا خود عسلی طبیعی آزمایشگاه نمیخواهد چون بهترین دوارو شفاء تو عسل هست پس مسله حل شدفقط عسلی که میخوریم طبیعی نیست که شکرش وگلوگزش وچیزایه مضر دیگه چقدر هست که آزمایشگاه باید فرستاده بشه

 28. مرادی گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من از اهوازم میخواستم در مورد اینکه گفته میشه برای هر منطقه ای بهتره عسل همون منطقه مصرف بشه بپرسم تا چه اندازه علمی و درسته

 29. جواد گفته:

  بهترین روش تشخیص عسل طبیعی در یک کلمه . وجود شرافت انسانی . که متاسفانه در جامعه ایران ۹۵ درس ازبین رفته نخورید نخوریم . فقط

 30. بینام گفته:

  به نظرم خودم برم کوه یه کندو بزارم با خیال راحت میرم عسلو برداشت میکنم آزمایشگاه هم نمیرم و عسل طبیعی استفاده میکنم.

 31. ناشناس گفته:

  سلام و عرض ادب
  این همه در مورد تقلبی یا طبیعی بودن عسل صحبت کردین ،آهای آدمای با وجدان یک کلام بگید بهترین روش تشخیص طبیعی بودن عسل ( به غیر از آزمایشگاه ) چیست
  اینو در نظر بگیرین شاید عدهای برای معالجه و بیماری عسل رو خریداری میکنن
  سپاس از انسانهای با وجدان

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ما در اینجا فقط از روش های علمی و تایید شده صحبت میکنیم
   بصورت خانگی تاکنون هیچ روش تایید شده ای برای تشخیص عسل طبیعی گزارش نشده است .

 32. ناشناس گفته:

  حالا بجای شناخت عسل طبیعی بیاید مشخصات عسل تقلبی را بگید و مواد راه درست کردن تا تقلبی ها شناخته بشه

 33. p.o گفته:

  موم عسل هیچ خاصیت خوراکی ندارد فقط موم کوهی اصل برای مشکل زخم معده خوبه که توضیحات داره و همین موم کوهی دیگر هیچ خاصیتی ندارد و بطور کامل از بدن دفع میشه، موم عسل پرورشی رو به هیچ عنوان مصرف نکنید جدا خودداری کنید توضیحات داره جدا خودداری کنید. فقط در صورت استفاده برای زخم معده از کوهی استفاده کنید که اونم تنها خاصیتش برای زخم معده است و دیگر هیچ هیچ

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بله کاملا صحیح هست . فقط موم طبیعی زنبور عسل هست که خواص متعددی داره
   ضمن اینکه حتی موم طبیعی نباید قورت داده بشه و باید بعد جویدن باید دور انداخته بشه .

 34. سهیلا گفته:

  سلام من چهار سال پیش یک شیشه عسل بزرگ از ترکیه خریدم که خیلی معطر بود و همین منو به شک انداخت قلابیه چون در حال وزن کم کردن بودم دیگه استفاده نکردم حالا بعد چهار سال رفتم سراغش همونقدر شفاف و روان و خوشبوس بنظرتون قلابیه ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بهترین زمان مصرف عسل دو سال اول از زمان برداشت هست و بعد دوسال عسل از کیفیت لازم برخوردار نیست .
   عطر و بوی عسل بستگی به منطقه برداشت عسل دارد ، تعدادی معدودی از عسل ها با گذشت زمان رس نمیندند .
   با توجه به گزینه ها ذکر شده بهتر است از این عسل استفاده نکنید .

   • احمدی گفته:

    سلام عرض ادب بنده قصد دارم بعد از چندین خرید عسل از یک مجموعه ایی آن را تست کنم خواستم بپرسم حداقل یا حداکثر هزینه این تست آزمایشگاهی تخصصی چقدر میباشد ممنون از شما و تیم آهوتا

    • پشتیبان سایت گفته:

     سلام آقای احمدی
     هزینه آزمایش با توجه به فاکتورهای مورد نظر و آزمایشگاه متفاوت می باشد.
     با شماره های پشتیبانی تماس بگرید تا قیمت حدودی با توجه به موردی که میخواهید اعلام شود.

    • علی گفته:

     سلام آقای احمدی من سال گذشته برای آزمایش عسل در تهران برای دو تا زمایش گلوکز و یه مورد دیگه 350 هزار تومان پرداخت کردم

 35. امینی گفته:

  سلام
  سپاس از راهنمایی و تجربیات ارزنده شما … تستر هایی با روش شکست نور هست که سه آیتم میزان رطوبت، Brix , Baume را دقیق تعیین می کنند…. آیا میزان تعیین شده این سه می تواند عسل اصل را از تقلبی نشان دهد مثلا رطوبت اگه از 20 بالاتر رفت و به 24 یا 25 رسید عسل تقلبی است؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   روش هایی مانند این روش دقت کافی را ندارند چرا که با یک یا دو معیار به تنهایی نمی توان کیفیت عسل را مشخص کرد. رطوبت عسل طبق استاندارد باید حداکثر 20 درصد باشد.

 36. دهانی گفته:

  عسل طبیعی از اسمش معلومه!
  عسلی که در طبیعت بدون دست داشتن انسان ساخته بشه… عسلی که تو شکاف وسوراخ های کوه صحره ها ساخته میشه

 37. محمدرهروان گفته:

  آیا اکستراکور همان حرارت دادن است یا آب کردن موم چون یکی ازدوستان کندوی عسل دارد ومن هم در ئیلاق وهم در پایین یعنی در جنگل دیدم اما بعد از برداشت عسل هرروز شکر را آب می کند ویه زنبورها می دهد ومن شک کردم که عسل طبیعی باشدآیا آدم عسل شانه ای بگیرد بهتر است یا بعد از استراکتور کردن

 38. مسلم اصلانی گفته:

  با سلام. من یک زنبوردار در جنوب غرب کشور هستم راههای تشخیص اعلام شده در بهترین حالت برای تشخیص عسل تقلبی از عسل کندویی کاربرد داره در حالیکه ب جرات میگم ۹۵ درصد عسل کندویی ایران تغذیه ای است یعنی علاوه بر شهدآوری زنبور در فصل برداشت ،زنبوردار از شربت شکر برای افزایش محصول استفاده میکنه. میانگین برداشت من از هر کندو در طول پنج سال اخیر کمتر از ۶ کیلو بوده در حالیکه همکارام بالای ۲۵ کیلو برداشت میکنن. البته نمیخام بگم فقط من خیلی آدم سالمی هستم و بقیه رو تخطئه کنم فکر اقتصادی پشت این کار اینه که من هر کیلو رو ۲۵۰ هزار تومن میدم و اونا کیلویی ۵۰ . نکته دوم اینکه عسل تغذیه ای(درجه ۲) هم بسیار مفیده فقط تقلب اونجاس که اونو بجای ارگانیک بفروشیم. بالاخره همه توان خرید عسل درجه ۱ رو ندارن همونجوری که تهیه برنج ایرانی اصل برای همه مقدور نیست

  • علی گفته:

   با عرض سلام و خداقوت آقای اصلانی
   قبل از هر چیزی ان شاءالله خدا سلامتی به شما و خونوادتو بده و برکت به که و کسبتون??
   آقای اصلانی خواستم ازتون بپرسم چون تجربه ی این کار رو دارین آیا شکر آب شده فقط به زنبورها میدن بخورند یا اینکه مستقیم هم به عسل اضافه میشه؟
   و اینکه فرمودین عسلی که همکارتون تهیه میکنند درجه ۲ هستش کاملا درسته چون زنبور هرچی بخوره تصفیه میکنه ولی چون شکر مقدار گلوکوز و لاکتوز و… بیشتر از شهد داره بخاطر همین عسلش به درجه ۲ و ۳ درجه بندی میشه
   ????⚘⚘⚘⚘⚘?????????????????????????????????????

   آقای اصلانی خیلی گلی ان شاءالله عمرتون مثل گل نباشه ولی بنده این گل ها رو اوردم واستون که بزارین واسه زنبوره?✋?✌❤

 39. نگار گفته:

  سلام، من عسل خریدم و مومش رسوب سفید رنگ گذاشته، می خواستم ببینم عسل طبیعی هست یا نه و این به چه علته؟

 40. بهار گفته:

  چرا آزمایشگاه های تخصصی عسل ، عسل همه ی مارک ها رو آزمایش نمی کنه نتیجه اش رو به طور عمومی اعلام بکنه؟یعنی درآمد کارخونه دار از سلامت مردم بشتر هست؟ بیماران دیابتی اگه عسل تقلبی مصرف کنند جونشون به خطر می افته.

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   برندهای عسل بسیار زیاد هستند و هر کدام ده ها نمونه عسل دارند و نمی توان توقع داشت آزمایشگاه ها چنین کاری انجام دهند مخصوصا اینکه بعد هر برداشت نتایج میتواند متفاوت باشد. بهترین راهکار این است که خود مصرف کننده از زنبوردار خرید کند و نتیجه آنالیز آزمایشگاهی را فروشنده بخواهد.

 41. وحید گفته:

  فقط یک روش برای تشخیص عسل اصل وجود داره اونم اینه که انسان در ایجاد اون عسل دخالتی نداشته باشه وقتی دست تو کار زنبور وطبیعت برده میشه تقلبی باید خودتون برید تو جنگل و خطرات ازقبیل نیش زنبور و غیره تقبل کنید تا بتونید به عسل اصل دست یابید

 42. امیرعلی بویرحسنی گفته:

  یکی از سریع ترین راه ها برای ثابت شدن عسل طبیعی این است که بعد از خوردن عسل حس بکنی در وجود خود که تاثیرات مثبتی روی بدن تان گذاشته از نظر انرژی که این روش یکم زمان می برد این یک روش روشی که مد نظر من است این است که دو یا سه تا قاشق غذاخوری داخل یک ظرفی که نه بزرگ باشد نه کوچک کف آن نسبتاً ۱۰ تا ۱۵ سانت باشد بعد از ریختن عسل یک لیوان یا یک و نیم لیوان آب معمولی داخل آن بریزیم و به آرامی تکان بدهیم اینقدر تکان بدهیم تا لونه زنبوری داخل عسل پیدا میشه به شکل لونه زنبوری این یک روش بسیار ساده عسلی که به نظر خودتون از طبیعی است و اصلی که به نظر خودتون تقلبی از هر دو روش را امتحان کنید به نتیجه می رسید

  • پشتیبان سایت گفته:

   مخاطبان گرامی دقت بفرمایید که این نظرات صرفا از این جهت منشتر می شود تا با باورهای اشتباهی که درباره تشخیص عسل در بین عموم وجود دارد آشنا شوید وگرنه کاملا اشتباه و غیر علمی هستند.

 43. زهرا سیفی گفته:

  سلام . لطفا آزمایشگاهی در شهر کرج بمن معرفی کنید. برادرم زنبوردار هستن ، عسل مرکبات دارن . میخوام عسل و برای تست ببرم .‌

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام خانم سیفی
   کافیست کلمه “آزمایشگاه تخصصی عسل” + نام شهر خودتان را در گوگل جستجو بفرمایید. آزمایشگاه های بسیاری در سطج کرج وجود داره.
   موفق باشید

 44. هادی گفته:

  درصورتی که جای عسل گلوکز بهتون قالب کنن راحت می شه تشخیص داد از وسایل شیرینی فروشی گلوکز بخرین اونو بخورین بد عسل رو بخورین از رو طعمش می شه فهمسد گلوکزه یا نه

 45. نوری گفته:

  سلام من از بک فروشگاه عسل عسلی خریدم که به شاخه درخت بود طبق گفته فروشنده عسل از جنگل های اطراف بدست آمده رنگ موم متمایل به سغیدی وروشن بود آیا اینگونه عسل ها اصلی هستند

 46. امیر گفته:

  معلومه تا حالا عسل طبیعی نخوردین وگرنه این حرفارو نمزدین
  کافیه یکبار عسل طبیعی خورده باشین تا بشناسین
  عسل اگه طبیعی باشه رنگش سیاهه و عطر و بوی زیادی داره‌‌. وقتی هم با یه قاشق از بالا میگیرین چند دقیقه طول میکشه تا پایین بیاد و تموم شه چون زنبور تلاش کرده و خیلی سفته

 47. محسن امینای گفته:

  خدارو شکر که شخصی صادقانه این اطلاعات در اختیار مردم شریف ایران قرار میده ما مردم سادهی هستیم چون دلمان پاک و یک سری از این جریان سواستفاده میکنن عسل بدون ازمایشگاه به هیچ عنوان قابل شناسای نیست حتا الان تو خود عسل چیزهای میزنن که ساکاروز عسل میاره زیر پنج پس بنابراین به ازمایشگاه هم نمیشه اتمینان کرد و فقط به ساکاروز عسل دقت نکنید خیلی فاکتورهای دیگهم باید باش

 48. یارمحمدی گفته:

  آقا عسل باید بوی عسل و طعم عسل بده،عسلی که بوی گل و گیاه بده و هر طعمی به جز طعم مخصوص عسل بده،عسل نیست،حالا میخوای بدونی عطر طعم مخصوص عسل بدون اسانس چچجوریه؟

 49. اسی گفته:

  یکی از سریعترین راه های تشخیص عسل طبیعی همین کشیده شدن عسله ۲ ومین راه طعم و مزه و بو عسل طبیعی هستش کافیه شما قبلا حس کرده باشید روش دیگه اعتبار مکانیه که عسلو ازش خریداری میکنید ولی روش خونگی مهم اینه عسل طبیعی تو یخچال بذاری روانی خودشو حفظ میکنه ولی خوب ممکنه کیفیت عسل پایین بیاد مهمترین روشی که میشه گفت یک عسل صد درصد طبیعی هستس اینه که با موم خریداری بشه و مومش هیچ شکل منظمی نداشته باشه حتی ممکنه شاخه درخت تو عسل و موم هنوز باشه

 50. علی مرادی گفته:

  آزمایشگاه که میگید من نمیدونم منظورتون چه آزمایشگاهیه؟یعنی همین آزمایشگاههای پزشکیه؟ازکجا بدونم که تومحله امون ازمایشگاه تست عسل وجود داره یانه؟

 51. امیرعباس گفته:

  سلام . عسل عالی و درجه یک از کجا تهیه کنم و لطفا پارامترهای آزمایشگاهی شناخت عسل را در سایتتون بگذارید ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   برای تهیه عسل طبیعی میتوانید به زنبورداران مورد اعتماد مراجعه کرده و یا از طریق فروشگاه آنلاین آهوتا محصولات مورد نظر خود را سفارش داده و همراه با برگه آزمایشگاه و ضمانت نامه درب منزل تحویل بگیرید.
   درباره پارامترهای آزمایشگاهی هم بله حتما افزوده خواهد شد.

 52. ناشناس گفته:

  خیلی ممنون بابت مقاله تون. خیلی جالب بود و البته با منطق جور در میومد. ممنون که راهنمایی کردید که واقعا هیچ راه قطعی برای تشخیص عسل اصل از تقلبی به غیر از آزمایشگاه وجود نداره.

 53. نوید گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  عذرخواهی میکنم حدودا 1 سال گذشت از نگارش این نوشته.
  بزرگواری میفرمایید روش تست که قبلا قول داده بودید رو به انتشار بگذارید؟
  ممنون میشم

 54. محمد گفته:

  باسلام من خودم تازگی زنبورداری رو شروع کردم و مصرف عسل زیادی دارم عسل طبیعی قاشق بزنید وبه اندازه یک متربالا بکشید عسل مثل مو کش میاد ولی تقلبی یا کش نمیادیا مثل مو نیست عسل طبیعی شله و تودهن به سرعت آب میشه و درمنطقه ما کوهستانی عسل میخوری طمع گل گیاه حس میکنی و عسل منطقه ما شفاف هست برادر من مردم سرکار گذاشتی تواین گرونی مردم نیم کیلو عسل میخره اونم بزن زیر بغلش دنبال آزمایشگاه شما واقعا میخواید کمک کنید تجربه دارید که من تجربه خودمو گفتم درمورد عسل کوهستان شمازبنوردار هستید تجربه درمورد عسل خودت ندارید بزارید مردم از تجربه انسانهای درست استفاده کنند مثله اینه ماشین آدم توراه خراب بشه یکی بیاد بکه ببر تعمیرگاه آخه اینم راهنمای نیم یایک کیلو عسل چقدر هزینه آزمایششه +ایاب ذهاب از کارشدن تازه جنگ پس دادنش با فروشنده بماند

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام محمد عزیز
   توصیه میکنیم حداقل بعد از پنج سال زنبورداری و کسب تجربه حداقلی درباره این حرفه مشورت بدهید و به قدیمی تر ها و با تجربه های این حرفه اجترام بگذارید. بزرگان زنبورداری ما پس از گذشت 50 سال تجربه هم می گویند قادر به تشخیص عسل طبیعی از تقلبی نیستیم. اگر مایل بودید میتوانیم بطور رایگان چند ساعت مشاوره زنبورداری به شما بدهیم تا در این مسیر بیراهه نروید.
   سعی کنید همواره حقیقت را بگویید حتی اگر تلخ باشد، حقیت این است که روش سریع و خانگی برای تشخیص عسل طبیعی وجود ندارد حال ما هم میتوانیم مانند بسیاری سایت های دیگر که ذره ای شناخت نسبت به عسل و زنبورداری ندارند روش های ساختگی و بی اساس بگوییم ولی عذرخواهم ما اینگونه نمیتوانیم!
   شاد باشید و سلامت

  • هاشم گفته:

   دوست عزیز شما که میگی زنبورداری و راه شناخت رو میدونی پس چرا توی این سایت کامنت گذاشتی معلومه که هنوز به نتیجه قطعی نرسیدی و دنبال یک راه مطمئن میگردی؟ بَدِه بنده خدا راستشو میگه که راه تشخیص آزمایشگاه هست؟ والا مثل بقیه یه دوز و دقلی درست میکرد و یه راه که مناسب فروشش بود ارائه میداد و خودش رو راحت میکرد درسته؟

  • Hk گفته:

   یک نفر اومده بین این همه سایت که روش های غیر قابل استناد معرفی میکنند ، حقیقت را گفته
   مردم باید حقیقت را بدوند ، حالا یا آزمایش را انجام میدهند یا نه ، اون دیگه به خودشون مربوطه

   شما میگی چون هزینه آزمایش زیاده ، حقیقت را نگیم و بزاریم بنده های خدا با همون روش های غلط خوش باشند !!!!!

   خب بروید خوش باشید
   این همه سایت و وبلاگ ، چرا اینجا اومدی

   شما در واقع میترسید که مردم به این روش روی بیاورند و کسب و کار متقلب ها کساد بشه

 55. یونس گفته:

  سلام یک ساعت خوندم ولی جزردتمام چیزهایی که شنیده بودم چیز نفرمودیدکه به تشخیص عسل اصل ازتقلبی کمک کند لااقل همه مواردمیتونستی بایک خط بگی که اینها اشتباست کی میره بخاطر یک قوطی عسل آزمایشگاه وهزینه ووقت میزاره که ایااین عسلی که میخاد بعدسالی یک بارمیخوره اصل است یانه

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام یونس عزیز
   دقیقا ما نیز گفتیم تمام این روش ها اشتباه است! ولی لازم دانستیم توضیح کامل بدهیم که اگر می گوییم رنگ عسل ملاک تشخیص نیست به چه علت است و چه عواملی بر روی رنگ عسل تاثیر گذار هستند. اکثریت مشتریان ما عسل ها را خودشان به آزمایشگاه می برند زیرا برای سلامتی شان ارزش قائل هستند.

 56. افسانه افخمی گفته:

  شما خیلی پر حوصله ای اولش بنویس هیچ راه تشخیصی نیس مگه ما چقد عسل میخریم ک ببریم ازمایشگاه همه دنبال راه خونگی ان شد شد نشدم مطمعن باشید ازمایشگا نمیبرن مگه بیکارن همینجوری میخورن میگن هرچه باداباد

  • پشتیبان سایت گفته:

   افراد بسیاری هستند که سلامتی برایشان بسیار مهم هست و عسل ها را به آزمایشگاه تخصصی می برند.
   قاعدتا عزیزانی که عسل را صرفا به عنوان یک خوراکی معمولی از سوپر مارکت تهیه میکنند چنین کاری انجام نخواهد داد.

 57. محمد گفته:

  سلام
  ممنون که جواب دادین .
  در مورد کدر بودن عسل و این که کش نمیاد و زود قطع میشه توضیح ندادین .خواهش میکنم دقیق تر توضیح بدین شاید کسی اینجا همین مشکل منو داشته باشه.!
  من آزمایشگاهی سراغ ندارم که عسل رو آنالیز کنه ،اگه هست راهنمایی کنید .لطفا
  ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   دوست عزیز کش آمدن و قطع شدن عسل هیچ ربطی به کیفیت عسل ندارد، ما که نمی توانیم که از خودمان روش تشخیص بسازیم!
   همانطور که گفته شد قطعی ترین روش تشخیص عسل طبیعی آزمایشگاه است.

 58. محمد گفته:

  سلام
  من تابستان از مازندران(چمستان) عسل چهل گیاه کوهی خریدم به نظر خودم بسیار عسل خوبی بود.دوباره در زمستان تلفنی از همون فرد عسل گرفتم ،وقتی به دستم رسید و باز کردم با یک عسل کدر و شل مواجه شدم ،وقتی با فروشنده تماس گرفتم اصرار فراوان داشت که عسل خالص خالصه و عسل پاییزه شل و کدر میشه چون پاییز تو منطقه ما رطوبت زیاده ،ولی عسل پاییز بسیار ارزش غذایی بیشتری داره. و وقتی من گفتم اون عسل قبلی بسیار کش میومد و مثل مو میشد ولی قطع نمیشد ،گفت این عسل بخاطر رطوبت فصل اینجوریه .
  حالا از شما عزیز کمک میخوام تا راهنماییم کنید لطفا لطفا لطفا لطفا

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   رطوبت، غلظت، رنگ و طعم عسل در هر منطقه با منطقه دیگر میتواند متفاوت باشد و این ارتباطی با کیفیت عسل ندارد.
   حتی ممکن است از یک منطقه برداشت عسل صورت بگیرد ولی رنگ و غلظت عسل با سال های قبل متفاوت باشد.

 59. ناشناس گفته:

  سلام لطفاروشهای تشخیص سریع عسل طبیعی غیرازازمایشگاه روبگوییدکه درموقع خریدازفروشگاه یاازمایشگاه به دردمان بخورد

 60. بهزا د گفته:

  میشه خواهش کنم شما نتیجه آزمایشگاه عسل خود را منتشر کنید.
  البته ممنون میشم این آزمایشگاه آزمایشگاه رازی باشه

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   نتیجه آنالیز تمام محصولات همراه با سفارشات برای مشتریان ارسال می شود.
   بدلیل سوء استفاده برخی از زنبورداران و فروشندگان عسل از ارائه نتایج بر روی سایت معذوریم.
   موفق باشید

 61. حق شناس گفته:

  سلام فرمودید که با توجه به اینکه بعضی از زنبورداران موادی استفاده میکنند که ممکنه درصد ساکارز هم در آزمایش کم نشون بده پس چه آزمایشی نشون میده که واقعا به زنبور تغذیه داده شده یا نه؟ راجع به درصد فروکتوز به گلوکوز من شنیدم که مهمه و این مورد رو نشون میده. این رو یک توضیحی بدید ممنون میشم

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   جناب حق شناس، همانطور که گفته شد شما باید حداقل 5 تا 7 فاکتور اصلی عسل را که بالاتر ذکر شده آزمایش کنید و صرفا به ساکارز اکتفا نکنید.
   اطلاعات بیشتر را بزودی در چند ویدئو خواهیم گفت.

 62. اشکان گفته:

  بهترین روش قیمت آن است و خرید از جای مطمئن عسل طبیعی کیلویی دویست تومان و یا بیشتر است

 63. باباپور گفته:

  شما هم خواستی یه چیز بنویسی فقط. همه میدونن عسل طبیعی سیاه رنگه و عسلای زرد و روشن همه شون شکر و نباته وگرنه به گل و گیاه نگه کنید متوجه میشن همه شون سیاهن

  • ن گفته:

   چشم بسته غیب گفتی!!؟؟
   گل و گیاه سیاهه؟؟ دقیقا کدوم گل و گیاه سیاهه؟؟
   عسل تیره فقط طبیعیه؟؟ عسل کوهی باز یه چیزی
   عسل زرد و کمرنگ تقلبیه!!؟؟
   من زیاد کوه میرم ،چنباری عسل کوهی بین سنگا پیدا کردم اما خیلی کم بوده مقدارش، هم تیره رنگ هم روشن . ولی خب رو و عطرش چیز دیگس . خیلی سنگینه و نمیشه زیاد ازش خورد
   خاهشا از روی بخار معده نظر ندین .
   از سایتتونم ممنون اخوی حداقل فهمیدم کل روشا دروغه

  • نوید گفته:

   تو هم معلومه از ادمایی هستی که حاضر نیستی واقعیت رو قبول کنی اقای باباپور شما باید بری تا عسل تقلبی بدن بهت نوش جان کنی بیشتر از این که نیستی .
   تشکر فراوان از نویسنده بزرگوار این مقاله جهت افزایش اگاهی مردم

 64. محبوبه گفته:

  جناب براتی شما تلویحا تمام روشها را رد میکنید اگه ممکنه ادرس یا شماره ای لطف کنید از اونجا تهیه کنم چون دیابت دارم میخوام عسل طبیعی استفاده کنم ممنون میشم

  • براتی گفته:

   سلام
   ما تمام روش های اشتباه را معرفی کردیم.
   کافیست به زنبورداران مورد اعتمادی که میشاسید مراجعه کنید و درخواست عسل کاملا خالص داشته باشید، اگر نیز به چنین عزیزانی دسترسی ندارید میتوانید از قسمت فروشگاه سفارش خود را ثبت نمایید یا برای راهنمایی بهتر با شماره های 05836242521 و یا 09152555501 تماس بگیرد.

 65. محسنی گفته:

  وقت بخیر. در وبلاگی خوندم که میشه عسل طبیعی رو از روی شکرک زدن آن تشخیص داد. این مطلب صحت داره؟

  • براتی گفته:

   سلام
   از آنجایی که برخی از عسل ها دیرتر رس میبندند و برخی نیز اصلا رس نمیبندند نمیتوان این روش را بصورت قطعی معرفی کرد.

   • محسنی گفته:

    چون که من عسلی دارم از خوانسار و برچسب روی اون زده زیر پنج درصد ساکاروز. عسل های خوانسار طبیعیه؟

    • براتی گفته:

     سلام جناب محسنی
     اگر واقعا همانطور که نوشته شده باشد میتوانید به عنوان عسل درجه 2 و نه خالص استفاده نمایید.
     البته در صورتی که کاملا مطمئن هستید زیرا روی اکثر همین عسل ها نیز نوشته شده 100 درصد طبیعی!

    • حمید بوالحسنی گفته:

     عسل خوانسار از همجا تقلبی تره با چشمهای خودم دیدم که زیر بشکه های 200 لیتری اجاق میذارن و با شکر وآب و اسانس وارد این شیشه ها میکنن

 66. ma گفته:

  سلام من یه شیشه عسل از یه دوست گرفتم خودش خیلی تعریفش رو کرد و میگه عسلش عالیه من راه هایی رو امتحان کردم مثل آتش زدن و بو خوب دادن عسل ولی الان که میگین این راه ها خیلی نشان دهنده خوب بودن عسل نیست حالا نمیدونم واقعا این عسلی که من دارم خوب هست یا نه آخه گذاشتم یخچال بعد شش ماه مثل دمبه شده بود خیلی سفت و به هم بسته بود لطفا راهنماییم کنید آخه قیمت این عسل تک گیاه خییییلی پایین بود

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   هیچ کدام از روش هایی که فرمودید برای تشخیص عسل طبیعی کاربرد نداند. بهترین راه این است که مقداری از عسل را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید ونتیجه آنالیز را دریافت کنید.

 67. فرزاد گفته:

  باسلام
  لطفا در خصوص اعمال تخفیف در صورت خرید عمده با توجه به قیمت انواع محصولات توضیحاتی را ارائه نمایید
  ودرصورت امکان شرایط اعطای نمایندگی فروش در شهرستان را نیز بیان فرمایید.
  سپاس از توجه

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر، تخفیف محصولات با توجه به نوع محصول و حجم خرید متفاوت می باشد، لطفا در این باره تماس بگیرید تا قیمت دقیق خدمت تان عرض شود.
   نمایندگی نیز در حال حاضر اعظاء نمی شود.
   شاد باشید و سلامت

 68. امین اسفندیاری گفته:

  با سلام. تشخیص طبیعی بودن عسل فقط از طریق آزمایش میزان ساکارز در عسل هست که به طور طبیعی یک الی دو درصد از آن را تشکیل میدهد و بیشتر از آن نشان دهنده ی تقلبی بودن آن است. آزمایش این مسله هم تجهیزات آزمایشگاهی لازم دارد و به این سادگی نیست.

  • براتی گفته:

   سلام جناب اسفندیاری
   ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید.
   کلیت موضوعی که گفتید صحیح است و آزمایشگاه بهترین روش تشخیص عسل طبیعی می باشد. فقط چند موضوع مهم:
   1- امکان تشخیص عسل فقط از طریق میزان ساکارز نمی باشد، ساکارز تنها یکی از فاکتورها می باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
   2- متاسفانه تقلب در ساکارز هم بسیار رایج شده و بسیاری از افراد با افزودن برخی مواد به عسل ساکارز آن را بسیار کمتر از میزان واقعی نشان میدهند.
   3- ساکارز هر عسل با دیگری متفاوت است برای مثال عسل کنار کاملا طبیعی ساکارز بسیار بیشتر از این مقداری دارد که فرمودید یا عسل مرکبات خالص نیز همینطور می باشد و بطور کل نمی توان برای تمام عسل ها یک مقدار مشخص کرد.
   شاد باشید و سلامت

 69. حمزه گفته:

  با سلام.ببخشید من دیدم تو بازار عسل با کندو و حتی چوب درختی که روی آن زنبورها درست کردند باز هم تقلبی یا اصل خواهشن جواب بدید ممنون میشم.

  • براتی گفته:

   سلام
   متاسفانه به این موارد هم نمی شود اعتماد کرد. در قسمتی که به عسل وحشی خواهیم پاسخ سوال شما را بطور کامل خواهیم داد.

 70. kian گفته:

  بنظر من عسل خوب رو باید از ادم مطمئن خرید بهترین راه همینه بقیه راهها فقط سردرگمیه .من خودم شانس بیارم از کوههای محل زندگیم تو ایلام عسل پیدا میکنم واستفاده میکنم دوستان هم که کارشون عسل بری هست و خبره هستن میفروشن

 71. مراد بیک امانی گفته:

  من خواز مطالعه مقالات کلا گیچ شدم حال نمیدانم کدامش درست وکدامش غلط است .

  • عبدالله گفته:

   فقط یک اعلان تجارتی است.
   خودشان هم تشخیص درست ندارند معلومات درمورد عسل در کتاب ها زیاد است

 72. سالن زیبایی BORG گفته:

  یکی از نشانه های عسل طبیعی داشتن (اصطلاح شکرک) است. البته این اصطلاحه و شکرک نیست. بدلیل اینکه عسل در واقع در دمای محیط جامد هست این اتفاق می افته ولی بدلیل ماهیت آن و ترکیبات خاص ما آنرا بصورت مایع میبینیم. یکی از رههای تشخیص اصل بودن همین وجود نشانه های شکرک است (نه اینکه شکر بزنن و شما شکر رو ببینید، اینو دقت کنید)

 73. جواد گفته:

  اصلا هم اینطور نیست. من خیلی وقته عسل میخورم.
  عسل طبیعی رو از فاصله ۱۰ متری میشناسم. عسل اگر طبیعی باشه باید عطر و بوش کل خونه رو بگیره وگرنه تقلبیه
  چون عسل از گل و گیاه تشکیل میشه و خب بوی همونارو میده
  از طریق عطر و بو راحت میشه تشخیص داد

  • براتی گفته:

   سلام
   ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید، اتفاقا عطر و بوی عسل به هیچ وجه نشانه طبیعی بودن عسل نیست. بسیاری از شرکت های صنعتی و برخی زنبورداران برای اینکه عسل عطر و بوی گل و گیاه داشته باشد به آن اسانس و افزودنی های دیگری اضافه می کنند که در نتیجه عسل عطر و بوی بسیاری زیادی میگیرد.
   سلامت باشید

  • محمد گفته:

   سلام دوست عزیزعسل را با اضافه کردن اندکی عصاره همان گیاهی که شمامی پسندی میشه بودارش کرد!!!!.
   پس بابوتشخیص ممکن نیست.

 74. سیدکاظم میرنظامی گفته:

  سلام
  لطفا راه های شناخت عسل طبیعی را بفرمایید
  از مطالب سایت چیزی دستگیرمان نشد !

 75. میثم گفته:

  عسل طبیعی در اب سرد به صورت عمود پایین میاد و دیر حل میشه..حتی بعد از هم زدن هنوز عسل طبیعی کامل حل نشده و به قاشق چسبیده

  • براتی گفته:

   سلام
   ممنون که تجربه تان را با ما در میان گذاشتید.
   این موضوع هم یک باور اشتباه است به این دلیل که حل شدن عسل در آب ارتباط مستقیمی با رطوبت آن دارد. اگر بخواهیم طبق این روشی که فرمودید عسل ها را به عسل خوب و بد تقسیم کنیم، تمام عسل های مرکبات، بهارنارنج، جنگلی و زیرفون که کاملا طبیعی هستند ولی بدلیل شرایط خاص منطقه برداشت رطوبت بالایی دارد، تقلبی محیوب می شوند.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بله همانطور که در مقاله نیز ذکر شده تشخیص با کبریت به هیچ وجه پشتوانه علمی ندارد و کاملا غلط می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *