تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

تشخیص عسل طبیعی آن هم بوسیله آب و کبریت دروغی است که بسیاری از افراد ناآشنا با زنبورداری و صنعت غذایی مطرح میکنند. گاهی نیز روش های عجیبی می شنویم  که واقعا سرمان سوت میکشد. مثلا چندی پیش یکی از مشتریات آهوتا با ما تماس گرفته بود و ادعا داشت عسل که خدمت شان ارسال شده تقلب است! زمانی که دلیل این ادعا را پرسیدیم گفتند یکی از دوستانم گفته اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبور عسل در آن دیده شود!

قبل از آنکه بخواهیم درباره روش های دقیق تشخیص عسل طبیعی با هم صحبت کنیم، میخواهیم روش های غیر علمی و غلط درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را بازگو کنیم.

چرا این مقاله را نوشتم؟

واقعیت را بگویم، بدلیل مشغله کاری هیچ قصدی نداشتم درباره این موضع مطلبی بنویسم تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستانم ویدئویی نشان داد از یک خانم محترم که روش های تشخیص عسل طبیعی را از روی ظاهر و بوسیله کبریت معرفی میکند! داستان از آن جایی جالب شد که ایشان فروشگاه عسل راه اندازی کرده اند ولی متاسفانه کمترین شناختی نسبت به این ماده شگفت انگیز نداشتند. این شد که تصمیم گرفتم هر آنچه که درباره تشخیص عسل طبیعی میدانم و اهمیت دارد را به شما نیز بگویم.

خرید عسل چهل گیاه

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱- تشخیص عسل بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز میگویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲- تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی میدانید در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

۳- تشخیص عسل طبیعی از روی رنگ

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

۴- تشخیص عسل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵- تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

۶- تشخیص عسل با ریختن روی ناخن

۷- تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این مقاله در حال تکمیل است، لطفا چند ساعت بعد دوباره بازدید کنید.

13 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بله همانطور که در مقاله نیز ذکر شده تشخیص با کبریت به هیچ وجه پشتوانه علمی ندارد و کاملا غلط می باشد.

 1. میثم گفته:

  عسل طبیعی در اب سرد به صورت عمود پایین میاد و دیر حل میشه..حتی بعد از هم زدن هنوز عسل طبیعی کامل حل نشده و به قاشق چسبیده

  • براتی گفته:

   سلام
   ممنون که تجربه تان را با ما در میان گذاشتید.
   این موضوع هم یک باور اشتباه است به این دلیل که حل شدن عسل در آب ارتباط مستقیمی با رطوبت آن دارد. اگر بخواهیم طبق این روشی که فرمودید عسل ها را به عسل خوب و بد تقسیم کنیم، تمام عسل های مرکبات، بهارنارنج، جنگلی و زیرفون که کاملا طبیعی هستند ولی بدلیل شرایط خاص منطقه برداشت رطوبت بالایی دارد، تقلبی محیوب می شوند.

 2. جواد گفته:

  اصلا هم اینطور نیست. من خیلی وقته عسل میخورم.
  عسل طبیعی رو از فاصله ۱۰ متری میشناسم. عسل اگر طبیعی باشه باید عطر و بوش کل خونه رو بگیره وگرنه تقلبیه
  چون عسل از گل و گیاه تشکیل میشه و خب بوی همونارو میده
  از طریق عطر و بو راحت میشه تشخیص داد

  • براتی گفته:

   سلام
   ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید، اتفاقا عطر و بوی عسل به هیچ وجه نشانه طبیعی بودن عسل نیست. بسیاری از شرکت های صنعتی و برخی زنبورداران برای اینکه عسل عطر و بوی گل و گیاه داشته باشد به آن اسانس و افزودنی های دیگری اضافه می کنند که در نتیجه عسل عطر و بوی بسیاری زیادی میگیرد.
   سلامت باشید

 3. سالن زیبایی BORG گفته:

  یکی از نشانه های عسل طبیعی داشتن (اصطلاح شکرک) است. البته این اصطلاحه و شکرک نیست. بدلیل اینکه عسل در واقع در دمای محیط جامد هست این اتفاق می افته ولی بدلیل ماهیت آن و ترکیبات خاص ما آنرا بصورت مایع میبینیم. یکی از رههای تشخیص اصل بودن همین وجود نشانه های شکرک است (نه اینکه شکر بزنن و شما شکر رو ببینید، اینو دقت کنید)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button