عسل گون؛ ۱۳خاصیت جادویی آن در سلامتی!

عسل گون یکی از محصولات فوق العاده زنبور عسل می باشد که برای بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات گوارشی عالی عمل می کند. این عسل به دلیل ساکارز پایین برای افرادی که دچار قندخون بالا هستند بسیار توصیه می شود. همچنین وجود اسید فرمیک در این عسل باعث شده که برای درمان دردهای مفصلی و استخوانی نتیجه خوبی از خود نشان دهد.

تاریخچه گیاه گون

گیاه گون Astragalus در جهان حدود ۳۲۸۰ گونه دارد که ۵۰۰ گونه آن در آمریکا و بقیه در دیگر قاره ها پراکنده است؛ البته با این تفاوت که قاره استرالیا فاقد گون می باشد و بدین جهت بزرگترین جنس گیاهی شناخته می شود. از این میان ۸۴۴ گونه گون که تقریبا ده درصد کل گیاهان ایران را در بر می گیرد، به صورت علفی، یک ساله، چندساله چوبی، بوته ای یا درختچه ای در ایران وجود دارند. از این تعداد ۶۲۰ گونه به طور انحصاری در ایران موجود هستند؛ بدین مفهوم که هیچ جای دیگر دنیا دیده نمی شوند.

محل رویش گیاه گون

بیشترین پراکندگی گون های ایران در زاگرس و سلسله جبال مرکزی است. در محدوده جنگل های شمال (هیرکانی) فقط ۶ گونه از گون ها رویش دارند و بقیه آن ها متعلق به مناطق خشک تر هستند. بنابراین گون ها، جزء گیاهان خشکی پسند به شمار می روند که با رطوبت کم و نیاز آبی اندک به حیات خود ادامه می دهند. گون ها با داشتن آرایش برگ های شانه ای و همچنین ساختار گل های زیبا و معطر به رنگ های مختلف از جمله سفید، آبی، صورتی، بنفش، زرد و قرمز جلوه خاصی به مراتع کوهستانی ایران بخشیده است.

گونه های متنوع گون یکی از مهم ترین گیاهان مولد شهد و گرده ایران هستند که سهم بسیار زیادی در جریان ورودی شهد به کندو دارند. گونه های این جنس با تنوع گونه ای بسیار بالا در کنار تراکم و پراکندگی بسیار وسیع، عسل کوهستان های ایران را تامین می نمایند و از این جهت مهم ترین گیاه مولد شهد مناطق کوهستانی ایران است که در صورت عدم شهد آوری، منجر به کاهش محسوس شهد و عسل ذخیره ای به کندو می شود.

اولویت فعالیت زنبور عسل بر روی گونه های گون جمع آوری شهد است و در بیشتر گونه ها زنبورعسل، شهد بیشتری نسبت به گرده از این گیاه جمع آوری می کند.

نتیجه آزمایش عسل گون آهوتا

عنوان مقدار
درصد قندهای احیاء کننده ۷۴٫۷۵
نسبت فروکتوز به گلوکز ۱٫۱۰
ساکارز ۱٫۷
اسدیته ۱۸
رطوبت ۱۴٫۴
هیدروکسی متیل فورفورال ۶٫۵
رنگ کهربایی
کریستالیزاسیون متوسط

خواص عسل گون

خواص عسل گون

۱. بهبود بی خوابی

مطالعات زیادی برا روی خواص عسل ها با شهدهای مختلف انجام شده است و نشان داده که همه عسل ها برای درمان بی خوابی فوق العاده عمل می کنند و عسل گون هم در رفع این مشکل کمک بسیاری می کند چون عسل گون هم مثل خیلی از عسل های با شهدهای دیگر و متنوع باعث بالا رفتن سطح هورمون انسولین می شود و منجر شده تا اضطراب فرد کاهش یابد که همین ویژگی عسل به خواب بهتر کمک خواهد کرد.

۲. درمان کم خونی با عسل گون

امروزه به دلیل تغذیه نامناسب و نرسیدن ویتامین های مورد نیاز بدن، افراد زیادی در جهان دچار مشکلات کم خونی هستند. در نتیجه بهتر است محصولات طبیعی از جمله عسل گون که نقش بسزایی در درمان کم خونی ایفا می کند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. همچنین شما می توانید برای درمان کم خونی از عسل مرکبات هم بهره ببرید که خواص بی شمار دیگری نیز به همراه دارد.

۳. مناسب برای گرفتگی صدا

روزهای سرد پاییز و زمستان می تواند مشکلاتی از قبیل گرفتگی صدا، مشکلات سینه و حنجره برای شما به وجود بیاورد. اما شما می توانید با مصرف عسل گون این مشکلات را در روزهای سرد پاییز و زمستان کاهش دهید و از سرماخوردگی در امان بمانید.

۴. التیام زخم های حلق و ریه

جهت بهبود زخم های حلق و ریه بهتر است از محصولاتی استفاده شود که درصد قدرت میکروب کشی آن ها بالا باشد. همچنین باید سیستم ایمنی بدن توانایی بیشتری برای بهبود زخم ها داشته باشد تا زخم ها هرچه سریع تر بهبود یابند. شما می توانید با مصرف نمودن عسل گون که قدرت ضدمیکروبی بسیار بالایی دارد به درمان این زخم ها کمک کنید.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله درمان زخم با عسل مراجعه کنید.

عسل گون

۵. تقویت حافظه

خوردن عسل گون هم مانند هر عسل طبیعی و خام  می تواند به تقویت حافظه کمک کند و وجود استیل کولین و ویتامین B در آن بی تاثیر نیست. همچنین مصرف آن باعث تولید ملاتونین با مقدار بیشتری می شود که باعث می شود شما هر موضوعی را بهتر به حافظه خود بسپارید. به خصوص برای افرادی که در شب های امتحان دچار کمبود انرژی و خستگی مغز می شوند، می تواند منبع خوبی برای تامین انرژی باشد.

۶. سلامت قلب

قلب یک عضو مهم است که دارای حساسیت زیادی می باشد و از بدو تولد شروع به فعالیت می کند، قلب بیشترین انرژی را نسبت به سایر اعضای بدن مصرف می کند و هرگز استراحتی ندارد، به همین دلیل انرژی ضروری را باید از راه سوخت گلوکز در بدن آزاد کند. در نتیجه عسل گون می تواند یک گزینه مناسب و منبع خوبی از گلوکز باشد که انرژی مورد نیاز برای عملکرد قلب را فراهم کند.

۷. ضد پیری

عسل گون سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که با رادیکال های آزاد در بدن مقابله می کند. این رادیکال ها در بدن هر شخص باعث می شوند سلول ها را در معرض خطر قرار دهند و شخص دچار پیری زودرس و مشکلاتی در پیری خواهد شد. مطالعات نشان می دهد که خوردن یک قاشق از عسل گون در طی روز می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

۸. درمان دیابت

دیابت به خاطر عوامل متعددی بروز می کند، به طور مثال اگر شخص دارای استرس و اضطراب بالا بوده و رژیم غذایی نامناسبی داشته باشد باعث شده قندخون و انسولین آن شخص بالا برود. اما بهتر است بدانید اکثر عسل ها از جمله عسل گون برای افرادی که دچار قندخون بالایی هستند در مقایسه با شکر، قندخون را مقدار کمتری بالا برده و همچین زمانی که عسل می خوریم نسبت به قندهای مصنوعی میزان کمتری مصرف می کنیم. همین موضوع باعث می شود که قند بدن به مقدار کمتری بالا برود.

شما می توانید برای اطلاع بیشتر در این زمینه به مقاله عسل دیابتی مراجعه کنید.

۹. ضد تومور

تحقیقات نشان می دهد که عسل گون هم مثل خود گیاه گون برای کنترل سرطان نقش بسزایی دارد و تا حد قابل قبولی از تشدید سرطان جلوگیری می کند. همچنین باعث از بین بردن باکتری ها و ویروس ها می شود و دیگر عواملی که باعث رشد سلول های سرطانی می شود را مهار می کند.

۱۰. درمان سینوزیت

به منظور بهبود و پیشگیری از بیماری سینوزیت، شما می توانید در طی روز سه بار عسل گون را به مقدار یک تا دو قاشق چای خوری میل کنید؛ زیرا عسل خاصیت تسکین دهندگی دارد، همچنین التهاب را کاهش می دهد و میکروب ها را نابود می نماید.

۱۱. کمک به هضم غذا

عسل گون خاصیت ملین بسیار زیادی دارد که می تواند به هضم راحت تر غذا کمک کند و عملکرد سیستم گوارشی را متعادل و نرمال سازد. به این منظور شما می توانید یک قاشق عسل را به یک لیوان شیر ولرم افزوده و قبل از خواب میل نمایید.

۱۲. تقویت روده

وجود قندهایی مانند پروبیوتیک، ترکیبات ضدالتهابی و باکتری های پروبیوتیک در عسل ها از جمله عسل گون می تواند برای آن دسته افرادی که از بیماری های مرتبط با روده رنج می برند یک انتخاب درست باشد.

فواید عسل گون

۱۳. کاهش فشار خون

از آنجایی که عسل گون سرشار از آنتی اکسیدان های مفید برای فرد می باشد، افراد می توانند با مصرف عسل گون از ابتلا به بیماری های عروقی جلوگیری کنند. همچنین مصرف این عسل باعث شده تا هورمون استرس کمتر در بدن فعال شود و فشارخون به حالت تعدیل درآید.

سایر خواص عسل گون:

 • بهبود درد مفاصل
 • بهبود مشکلات مغز و استخوان
 • ضد تشنج و صرع
 • بهبود آلرژی
 • درمان استرس
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تنظیم کلسترول خون
 • خواص آنتی اکسیدان
 • خواص ضدالتهابی
 • درمان سرماخوردگی
 • بهبود بیماری های کلیوی
 • درمان مشکلات گوارشی
 • کاهش خستگی
 • محافظت از کبد

عسل گون را چگونه مصرف کنیم؟

1- بصورت مستقیم

 • به عنوان جایگزین شکر در برخی از رژیم های غذایی.
 • استفاده به تنهایی یا با نان و دیگر محصولات خوراکی.

2- تزئین غذا

 • اضافه کردن به سالاد ها.
 • اضافه کردن به غذاهای گرم و حتی سرد.

3- در نوشیدنی‌ های گرم

 •  افزودن عسل گون به چای و دمنوش.
 • افزودن عسل گون یه قهوه.

4- در نوشیدنی های سرد

 •  اضافه کردن به آب میوه ها.
 • اضافه کردن به لیموناد و موهیتو.
 • اضافه کردن به شربت ها.

5- در دسرها و شیرینی ها

استفاده در تهیه کیک، کلوچه و دسرهای دیگر.

6- بصورت ماسک برای پوست

ترکیب عسل گون با دیگر مواد طبیعی برای تهیه ماسک چهره.

 

هشدار

آیا مصرف عسل گون عوارض جانبی دارد؟ برخی از افراد در صورت مصرف محصولات زنبورعسل دچار واکنش های آلرژیک و حساسیت می شوند که به این افراد توصیه می کنیم از خوردن عسل گون و هر محصول دیگر زنبورعسل خودداری کنند. همچنین افرادی که به خود گیاه گون حساسیت دارند توصیه می شود از خوردن عسل آن هم اجتناب کنند.

از کجا عسل گون تهیه کنم؟

برای تهیه عسل گون میتوانید به زنبورداران معتمد و با تجربه مراجعه کنید. همچنین از طریق فروشگاه اینترنتی آهوتا میتوانید بهترین عسل گون موجود را با قیمت مناسب و ضمانت نامه و برگه آنالیز تهیه کنید.

خرید عسل گون

535 هزار تومان

منطقه برداشت : خراسان شمالی 1402

رنگ : کهربایی

قابل مصرف برای بیماران دیابتی

دارای ضمانت بازگشت وجه

اطلاعات بیشتر

شما چه تجربه ای از مصرف عسل گون دارید؟ لطفا در صورت مصرف این عسل تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

8 دیدگاه برای “عسل گون؛ ۱۳خاصیت جادویی آن در سلامتی!

 1. جواد گفته:

  سلام ایا عسل شما طبیعی است و به هیچ عنوان به زنبور خوراکی نمیدهد چون خیلی از زنبور دارها ادعا می کنن عسل ما طبیعی است ولی در واقع خالص خالص نیستن

 2. ناشناس گفته:

  با معذرت کتیرا صمغیست که از گون میگیرند گیاهی به نام کتیرا نداریم تو سایت نوشتید عسل کتیرا

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   گون بالای 900 گونه انحصاری درایران دارد .کتیرا یکی از گونه های گون هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *