۱۷ خاصیت فوق العاده ژل رویال که نمی دانید!

خواص ژل رویال طبیعی باعث شده تا بسیاری از مردم از آن، به عنوان دارو استفاده کنند. برخی از فواید ژل رویال که شاخص تر هستند را در این مقاله و ویدئو مورد بررسی قرار خواهیم داد. ژل رویال (ژل سلطنتی) بخاطر اسمش، به نظر دارای اعتبار خاصی می آید و باعث ایجاد کنجکاوی می شود که این تا حدی منطقی است. اسم آن به تنهایی می تواند شما را جذب کند، اما چه چیزهای دیگری به آن جذابیت می دهد؟ برای شروع گزارش، درباره خواص ژل رویال می توان به ضد تومور، ضد باکتری و ترمیم زخم ها اشاره کرد.

فهرست مطالب

ژل رویال چیست؟

ژل رویال یک ترشح پروتئینی است که از غدد هیپوفارِنکس و فک پایینی زنبورعسل کارگر خارج می شود. تنها غذایی است که در طول عمر ملکه، به او داده می شود و همچنین همه لاروهای کوچک در سه روز اول پس از اینکه از تخم خارج شدند با ژل رویال تغذیه می شوند. این غذای زنبور ملکه، دارای ویژگی های مختلف بیولوژیکی مفید برای سلامت انسان مانند: فعالیت های آنتی اکسیدانی، اثرات ضد باکتری، افزایش ایمنی و اثرات ضد تومور است.

ویدیوی خواص ژل رویال

در حال بارگذاری...

ژل رویال چگونه تولید می شود؟

احتمالا می پرسید ژل رویال چگونه تولید می شود و یا بهتر است بگوییم از کجا بدست می آید؟ این ماده مغذی توسط زنبورهای کارگر تهیه می شود و میزان قابل توجهی پروتئین دارد که برای رشد و تکثیر سلول ها مهم است. درست مثل عسل، منبع آن کندوی زنبورها می باشد، اما زنبورها این ماده را برای دلایلی کاملا متفاوت تولید می کنند. در حالی که عسل منبع انرژی زنبورهای کارگر است، ژل رویال بعنوان غذای اصلی مختص ملکه استفاده می شود. از اینجاست که ژل رویال یعنی ژل سلطنتی نام گرفته است.

خواص فیزیکی و ترکیبات شیمیایی ژل رویال

رنگ: زرد کمرنگ

بو: تند و شدید

طعم: ترش

شکل ظاهری: ژلاتینی

همچنین ژل رویال حاوی پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آمینو اسیدهای آزاد، ویتامین و مواد معدنی می‌ باشد. ژل رویال از ۶۰ الی ۷۰ درصد آب، ۱۲ الی ۱۵ درصد پروتئین، ۱۰ الی ۱۶ درصد شکر، ۳ الی ۶ درصد چربی و ۲ الی ۳ درصد ویتامین، نمک و آمینو اسید تشکیل شده است. البته ترکیب آن بسته به منطقه جغرافیایی و آب‌ و هوا متفاوت می‌ باشد.

خواص ژل رویال

درست مثل تمام استفاده های ویژه عسل، ژل رویال نیز برای موارد درمانی زیادی مثل درمان طبیعی آسم، سلامت استخوان ها، حفظ جوانی و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. حتی بعنوان راهی احتمالی برای جلوگیری از رشد سرطان نیز به آن اشاره شده است.

علم و تاریخچه ژله رویال

خواص ژل رویال در دهه پنجاه میلادی بسیار مورد توجه پاپ قرار گرفت که از پیری و مشکلات تنفسی رنج میبرد. در آن زمان بسیاری از کاتولیک ها و مسیحیان خواستار آن شدند، که همین باعث شد کمیاب و گران قیمت شود. همچنین چینی ها و مردم قاره آسیا نسل هاست از آن استفاده می کنند. پنجاه درصد وزن خشک ژل رویال را پروتئین تشکیل داده. گزارش شده که ۹ تا از پروتئین های اصلی ژل رویال ۸۰ الی ۹۰ درصد کل پروتئین ها را تشکیل می دهند. دیگر پروتئین ها مانند آلفا گلوکوزیداز، گلوکز اکسیداز و آلفا آمیلاز نیز شناسایی شده اند.

علاوه بر این، ژل رویالِ زنبورعسل (Apis mellifera) به دلیل خواص محافظتی آن، دارای تاریخچه طولانی در بین داروهای طبیعی برای انسان است. برای درک بیشتر و پایه ای و جامع از چربی های موجود در آن، به طور کلی، بیشتر شامل اسیدهای چرب (الیفاتیک) می باشد که تقریبا همه آن ها اسیدهای چرب آزاد هستند. لیپیدها یک دسته از ترکیبات ارگانیک هستند که اسیدهای چرب بحساب می آیند و در آب حل نمی شوند، بلکه در حلال های آلی قابل حل هستند. این دسته شامل بسیاری از روغن های طبیعی، واکس ها و استروئیدها نیز می شود.

بیشتر اسیدهای چرب ژل رویال، اسیدهای چرب زنجیره میانی هستند. لیپیدها به عنوان داروهای پیشگیرانه و تقویت کننده مورد استفاده قرار می گیرند. با ویژگی هایی که شامل: مهارکنندگی قوی رشد سرطان، تقویت سیستم ایمنی، درمان جایگزین برای یائسگی، محافظت از پوست در برابر پیری و موارد دیگر می شود.

خواص ضدباکتریایی ژل رویال

ژل رویال پایداری میکروبی قابل توجهی از خود نشان می‌ دهد، اگرچه در برابر تکثیر میکرو ارگانیزم‌ها بسیار حساس است. در سال‌ های اخیر، ترکیبات شیمیایی شامل رویالیسین و ژلئین از ژل رویال استخراج شده‌ اند که خواص ضدباکتریایی از خود نشان می‌ دهند. هر چند مکانیزم دقیق آن‌ ها ناشناخته باقی مانده است، اثر ضد باکتریایی اولیه آن ممکن است به دلیل فعل و انفعال پپتیدها با غشای سلول‌ ها باشد. پپتیدهای ضد باکتریایی، به دلیل وجود رسوبات آرژینین، هیستیدین و لایسین، دارای بار مثبت هستند که امکان واکنش آن‌ ها با فسفولیپیدهای آنیونی غشای سلول را فراهم ساخته و باعث تخریب آن می‌ شود. رویالیسین یکی از قوی‌ ترین پپتیدهای ضد باکتری یافت شده در ژل رویال است.

مشخص شده است که این ماده در غلظت‌ های پایین، دارای خاصیت ضد باکتری قوی در برابر باکتری‌ های گرم مثبت است، اما بر باکتری‌ های گرم منفی تأثیری ندارد. تاکنون، ۴ نوع ژلئین، یعنی ژلئین ۱ تا ۴ با استفاده از روش فاز معکوس، یعنی رنگ‌ نگاری مایع با عملکرد بالا، شناسایی شده‌ اند. اختلافات بین ژلئین ۱ تا ۴ به یک پسماند در دنباله محدود می‌ شود و این اختلاف تأثیر قابل توجهی بر بازده ضد میکروبی آن‌ ها دارد. ژلئین ۱ تا ۳ هم در مقابل باکتری‌ های گرم مثبت و هم گرم منفی، خاصیت ضد میکروبی از خود نشان می‌ دهند، اما ژلئین ۴ اینگونه نیست.

تحقیقات انجام شده

در سال ۲۰۰۲ در تایلند، محققان خواص ضد باکتریایی ژل رویال خام و عصاره‌ های دارای چربی و بدون چربی آن را آزمایش کردند. آن‌ ها همچنین به منظور افزایش میزان نگهداری از ژل رویال، ترکیبات مختلف، زمان و دمای ذخیره‌ سازی آن را نیز ارزیابی کردند. ژل رویال تازه جمع‌ آوری شده در دمای اتاق (۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد)، دمای یخچال (۲ تا ۴ درجه سانتی گراد) و انجماد عمیق (۱۸- درجه سانتی گراد) به مدت ۱۲ ساعت، ۲۴ ساعت و ۳ روز نگهداری شده و سپس در مقابل باکتری‌ های مختلف آزمایش شد. نتایج نشان دادند که نگهداری ژل رویال در دمای انجماد، بر خاصیت ضد باکتریایی و خاصیت متوقف کنندگی رشد باکتری‌ ها اثر نمی‌ گذارد. در عوض، محققان نوعی کاهش فعالیت ضد باکتریایی در طی زمان نگهداری در تمام دماهای آزمایش شده دیگر را مشاهده نمودند.

محقق دیگری در سال ۲۰۰۵، خواص ضد باکتریایی مختلف ژل رویال خام، بخش غیر قابل انحلال در اتر و بخش قابل حل در اتر این ماده غذایی را در مقابل باکتری‌ های مختلف آزمایش کرد. نتایج این آزمایش، نوعی اثر باز دارندگی واضح ژل رویال خام را نشان دادند. گونه استافیلوکوکوس اورئوس حساس‌ترین باکتری بوده و پس از آن باکتری‌ های استرپتومایسس گریسئوس و اشریشیا کولی بالاترین حساسیت را به آن نشان دادند. بخش قابل حل در اتر مربوط به ژل رویال، عملکرد ضد باکتری بیشتر از ژل رویال خام از خود نشان داد، در حالی که بخش غیرقابل حل در اتر، حاوی رویالیسین، اثر بخشی کمتری (حتی نسبت به ژل رویال خام) داشت.

در سال ۲۰۱۳، محققان خاصیت ضد باکتریایی ژل رویال مصری (دو نمونه جمع‌ آوری شده در دو دوره زمانی مختلف) و یک نوع ژل رویال چینی را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها گزارش کردند که باکتری‌ های گرم مثبت، نسبت به تمام این سه نمونه ژل رویال، حساس‌ تر از باکتری‌ های گرم منفی بودند. بعلاوه، فعالیت باکتری‌ زدایی یا توقف رشد باکتری در ژل رویال، ارتباط نزدیکی با منشأ جغرافیایی، گونه‌های گیاهی مرتبط و تنوع ژنتیکی کولونی‌ ها داشت.

خواص ژل رویال

بعضی افراد از ژل رویال بعنوان دارو استفاده می کنند، اما مهم این است که آن را با گرده گل و زهر زنبورعسل اشتباه نگیرید، چون این مواد کاملا متفاوت اند. به چند مورد از خواص ژل رویال اشاره می کنیم.

خواص ژل رویال

۱ . تقویت سیستم ایمنی بدن

بر اساس نتایج آزمایشی منتشر شده در سال ۲۰۰۱ از مجله International Immunopharmacology ژل رویال می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. در این آزمایش، واکنش هیستامین به آلرژن ها فورا سرکوب شد و نشان داد که امکان دارد ژله رویال بتواند به کاهش علائم آلرژی فصلی کمک کند. با این حال، هنوز تحقیقات بیشتری برای تأیید خواص ضد حساسیت ژل رویال لازم است.

۲ . خواص ژل رویال برای بیماران آلزایمری

پژوهش های اخیر می گوید ژل رویال می تواند حافظه کوتاه مدت را تقویت کند زیرا ثابت شده به طور کلی نقش تقویتی روی عملکرد اعصاب دارد. می دانیم بیماری آلزایمر به طور کلی یعنی اختلالات حافظه و یادگیری، برای همین آزمایشی برای بررسی تاثیر ژل رویال روی یادگیری و حافظه، در نهاد تحقیقات بیومدیک پیشرفته (Advanced Biomedical Research) مطرح شد. به دلیل اینکه بافت مغز اسید های چرب سیر نشده زیادی در خود دارد که به ویژه در برابر حمله رادیکال های آزاد ضعیف اند، مواد آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال می توانند نقش مهمی در درمان و پیشگیری بیماری های مختل کننده اعصاب داشته باشد.

۳ . حاوی پروبیوتیک های مفید است

بنظر می رسد ژل رویال منبع مهم بیفیدوباکتری است که باکتری های مفید در حفظ سلامت مسیر گوارشی هستند. مطالعات بالینی دیگری مانند: ضد سرطان بودن و افزایش ایمنی را نیز به وجود بیفیدوباکتری ها در مسیر گوارشی ربط داده اند. ترکیب ویژه عسل می تواند به رشد، فعالیت و پایداری بیفیدو باکترهای درون محصولات لبنی تخمیر شده کمک کند.

۴ . عوارض و مشکلات یائسگی و پس از یائسگی را تسکین می بخشد

تحقیقات نشان می دهد که خوردن ژل رویال می تواند عوارض یائسگی را کاهش دهد و احساس سلامتی را در زنان یائسه بهبود ببخشد. ترکیبی از ژل رویال، روغن پامچال شب، دامیانا و جینسنگ هم می تواند عوارض یائسگی را کم کند.

۵ . کاهش درجه کُلاژِن برای داشتن پوست بهتر

آزمایشی انجام شده توسط گروه علوم پزشکی شرق و غربِ دانشگاه کیونگ هی (Kyung Hee) کره گزارش می دهد که ژل رویال چروک های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش B را تنظیم می کند. این تاثیرات ضد پیری روی پوست با تعیین محتوای کلاژن و ضخامت اپیدرمی بافت پوست اندازه گیری شدند. درجه پرو کلاژن نوعِ ۱ در مواردی که رژیم غذایی آنها یک درصد ژل رویال داشت افزایش پیدا کرد. این نتایج مشخص می کند که ژل رویال می تواند با افزایش تولید کلاژن، از پوست در برابر پیری محافظت کند.

۶ . خواص ژل رویال برای پوکی استخوان

گروه ارتوپد و تروماتولوژیِ دانشکده پزشکی دانشگاه اروسیوس (Erciyes) ترکیه تاثیر ژل رویال و گرده گل روی کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی را بررسی کردند. تراکم مواد معدنی استخوان را اندازه گرفتند، از بافت ها نمونه برداری و نمونه های خون را برای آزمایش جمع آوری کردند. با تصویر برداری از همه این ها در میکروسکوپ الکترونی می توان میزان کلسیم و فسفات استخوان ها را مشخص کرد.

تفاوت های بارزی بین نمونه ها یافت شد که سلامت بالاتر استخوان های ستون فقرات و قسمت بالایی استخوان ران (proximal femur) در گروه های مصرف کننده ژل رویال و گرده گل را نشان می داد. میزان کلسیم و فسفات بافت استخوانی در نمونه های این گروه بیشتر بود پس ژل رویال و گرده گل می توانند باعث کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی شوند.

۷ . درمان زخم ها

مدت زیادی است که عسل بعنوان کمکی در درمان زخم ها شناخته می شود. تحقیقات نشان می دهد ژل رویال نیز فایده های قابل توجهی در درمان زخم دارد. در آزمایشی در سال ۲۰۱۰، زخمی بلافاصله با ژل رویال به غلظت های مختلف تا حد ۴۸ ساعت تحت درمان قرار گرفت. کوچ یاخته (فرآیندی پایه‌ای در رشد و نگهداشت جانداران) با اندازه گیری بسته شدن حاشیه های زخم مورد بررسی قرار گرفت.

کوچ یاخته های فیبروبلاست پس از گذشت ۲۴ ساعت از ایجاد زخم شروع شد و درمان ژل رویال به طور قابل ملاحظه ای سرعت کوچ را بالا برد. به طور کلی، این آزمایش نشان داد که ژل رویال کوچ یاخته های فیبروبلاست را تسریع می کند. فیبروبلاست سلولی در بافت بهم پیوسته است که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید می کند و باعث تعادل چربی های متنوع موجود در فرآیند درمان زخم می شود.

۸ . درمان ناباروری مردان

نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله داروهای گیاهی ابن سینا (Avicenna Journal of Phytomedicine) فواید ژل رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش ها را ارزیابی کرده است. تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آن ها در این آزمایش آنالیز شدند. نتایج، اشاره بر این دارد که درمان توسط ژل رویال می تواند ناباروری جنس نر را بهبود بخشد.

حتما مطالعه کنید : درمان ناباروری با ژل رویال

خواص ژل رویال

۹. خواص ژل رویال برای دیابت

پژوهش هایی حاکی از اینکه ژل رویال می تواند یک سری نشانگرهای دیابت نوع دو را در مردان و زنان بهبود بخشد وجود دارد. در یک آزمایش بالینی با افراد راندوم، چهل بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ موظف به خوردن روزانه ۳ گرم ژل رویال یا یک عدد قرص پلاسیبو (بی اثر و تلقینی) بصورت ناشتا شدند. با اینکه اثرات فوری نبود و پژوهش های بیشتری در این زمینه لازم است، تغییراتی در درجه گلوکز خون صورت گرفت که می تواند برای دیابت نوع ۲ مفید باشد. یعنی ژل رویال می تواند درمان طبیعی برای دیابت باشد.

۱۰ . به کاهش ناراحتی های ناشی از موکوزیت (التهاب غشاء مخاطی) کمک می کند

مطالعات نشان می دهد که ژل رویال (شاه انگبین) می تواند در زمان بهبودی بیماران تحت پرتو درمانی و شیمی درمانی کمک کند. همراه با درمان استاندارد با دهان شویه، مشخص شد که عوارض موکوزیت دهان را بهبود می بخشد. داده ها حاكی از آن است كه استفاده از ژل رویال تاثير شايعی در موكوزيت شديد دهان داشته و این تاثیر ناشی از فعاليت های ضد التهابی يا آنتی اكسيدانی آن است.

۱۱. کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی

بیماران شیمی درمانی، عوارض جانبی درمان سرطان و کاهش پاسخ ایمنی  را با زخم های دردناک و زخم های دهانی تجربه می کنند. در مطالعه ۱۰۳ بیمار مبتلا به سرطان، مصرف ژل رویال (۱ گرم در روز) باعث بهبود زخم های دهان و کاهش زمان بهبودی شد. ژل رویال را در دهان گذاشته و قورت دهید.

۱۲.  بهبود سلامت روان

در یک مطالعه، ۳۱ داوطلب ۳ گرم ژل سلطنتی را به مدت شش ماه مصرف کردند؛ که این ارزیابی نتایج مثبتی در پی داشت.

۱۳. افزایش سلول های قرمز خون

ژل رویال ممکن است گلبول های قرمز را افزایش داده و باعث کاهش کم خونی شود. در یک مطالعه شش ماهه بر روی ۳۱ داوطلب که روزانه ۳ گرم ژل سلطنتی مصرف می کردند، مشخص شد که  تعداد گلبول های قرمز آن ها افزایش یافته بود. ژل رویال با افزایش سطح تستوسترون، تعداد گلبول های قرمز را بالا می برد.

خواص ژل رویال

۱۴. کاهش کلسترول خون

ژل رویال می تواند سوخت و ساز چربی را افزایش دهد. در یک مطالعه، ۷ داوطلب در هر روز ۶ گرم ژل رویال مصرف کردند. بعد از ۴ هفته، کلسترول این افراد کاهش یافت.

۱۵. محافظت از مغز

ژل رویال ممکن است موجب محافظت مغز از بیماری آلزایمر شود. طی آزمایشی بر روی موش هایی که دارای بیماری آلزایمر بودند معلوم شد مصرف ژل رویال باعث بهبود حافظه مکانی، یادگیری و عملکرد مغز شد. موش هایی که ژل رویال را تغذیه می کردند قادر به حرکت در مارپیچ ها بودند و به رغم بیماری های مغزی، مسیر را به یاد می آوردند.

۱۶.درمان بیماری های عصبی

با توجه به اینکه شاه انگبین منبعی غنی از استیل کولین و فسفولیپید به شمار می رود، در روند درمان مشکلات عصبی مانند آلزایمر، ام.اس، فراموشی و پارکینسون نقش مهمی را ایفا می کند. ژل رویال به دلیل دارا بودن مقادیر بسیاری از ویتامین های B Complex، هورمون های طبیعی، مواد معدنی، اسید فولیک و برخی اسید های چرب علاوه بر نتایج مثبت بر روی مغز و سیستم عصبی در کاهش دردهای میگرن، درمان افسردگی، کاهش استرس و بی خوابی های شبانه و همچنین باعث بهبود ضعف اعصاب، اختلالات روانی، هیجان زیاد و جلوگیری از اثرات سوء روانپزشکی می شود.

۱۷. افزایش طول عمر

مصرف ژل رویال خالص بصورت مداوم می تواند باعث افزایش طول عمر و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی گردد. البته در صورتی که می خواهید ژل رویال را بصورت مداوم مصرف کنید، بهتر است پس از ۳ ماه مصرف یک دوره ۱ ماهه قطع مصرف داشته باشید.

 

سایر خواص ژل رویال

 • درمان نازایی
 • بهبود خستگی مفرط
 • درمان لک
 • بهبود کک و مک
 • تعادل هورمونی
 • مبارزه با عفونت های ویروسی
 • انسداد شریان ها
 • کلسترول بالا
 • فشار خون
 • آسم
 • کنترل وزن
 • کمبود رشد
 • عفونت مثانه
 • تورم
 • کم خونی
 • مشکلات کبدی
 • انواع آرتریت
 • سوء تغذیه
 • خستگی روحی
 • خستگی بت ضعف چشم ها
 • تقویت و نیرو زایی

 

انواع مختلف ژل رویال

طعم ژل رویال معمولا خشک، گس و ترش بوده که تاثیر آن در دهان باقی می ماند. طعمی که پس از مصرف آن در دهان می ماند گاهی ممکن است شامل کمی دوز زهر زنبور عسل باشد و حالت بی حسی به دهان و زبان بدهد، به همین دلیل افرادی که حساسیت شدید به زهر زنبور دارند نباید ژل رویال مصرف کنند. تنها مصرف ۱ تا ۳ گرم ژل رویال به صورت روزانه کافی است تا از خواص بسیار آن بهره ببرید. می توانید خام یا به همراه عسل با صبحانه یا در چای یا نوشیدنی خود آن را مصرف کنید.

ژل رویال را می توانید از فروشگاه های آنلاین عسل یا حتی داروخانه ها تهیه کنید. اگر بنظرتان زیاد استفاده ای ندارید، ژل رویال خشک شده برای نگهداری طولانی مدت مناسب تر است و بیشتر خواص خود را در دمای اتاق حفظ می کند. وقتی از آن قرص و کپسول می سازند معمولا برای پر کردن کپسول مواد دیگری نیز اضافه می کنند، پس حتما توضیحات روی بسته را بخوانید. اگر از ژل رویال خشک نشده استفاده می کنید، حتما فریز شده آن را تهیه کنید؛ زیرا انجماد در مقایسه با نگهداری در دمای اتاق یا نگهداری در یخچال، کیفیت آن را بهتر حفظ می کند. می توانید ترکیبات مایع ژل رویال را نیز تهیه کنید که البته، اغلب دارای مواد نگهدارنده و مقداری عسل برای بهبود طعم هستند.

مصرف ژل رویال چه خطراتی دارد؟

هیچ گونه اثر سمی در ژل رویال برای مصارف خارجی، بعنوان ماده غذایی یا برای تزریق مشاهده نگردیده است. با وجود این عکس العمل های حساسیت در نتیجه تماس یا تزریق آن ممکن است روی دهد. همانند همه موارد حساسیت زا، در مقادیر کم باید چند روزی قبل از استفاده از دوز کامل آزمایش گردد. در صورت بروز واکنش های حساسیت مصرف آن باید فورا قطع شود.

موارد احتیاط مصرف ژل رویال

 • اگر سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت دارید از مصرف ژله رویال خودداری کنید، چون می تواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا هرگونه داروی دیگری مصرف می کنید، حامله هستید یا شیرده، حتما قبل از خوردن ژل رویال با دکتر خود صحبت کنید.
 • حائز اهمیت است که بدانید از علت های موارد زیادی آنافیلاکسی، آسم و کولیت هموراژی، مصرف ژل رویال گزارش شده است. افرادی که حساسیت شدید به نیش زنبور عسل دارند هرگز نباید ژله رویال مصرف کنند.

 

در این باره بخوانید : عوارض ژل رویال و خطرات مصرف آن

مقدار مصرف ژل رویال چقدر است؟

دوز مناسب ژل رویال به فاکتورهای زیادی همچون سن مصرف کننده، سلامتی و شرایط دیگر او بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کامل و مناسبی درباره دوز بندی ژل رویال نداریم. بخاطر داشته باشید که هر محصول طبیعی در صورت مصرف زیاد آن، همیشه مفید و بی خطر نیست، بنابراین دوز بندی ضروری است. مصرف زیر زبانی ژل رویال، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره های معده که این کار را فقط کُند ساخته و مختل می کنند، فراهم می سازد. مصرف هر ظرف ۱۲۵ گرمی باید یک هفته و نیم طول بکشد.

بنابراین، در هر دوره درمانی ضرورتاً باید دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل مصرف شود. برای کودکان، از مقادیر کمتر (۲ گرم یا حتی ۱ گرم برای کودکان کم سن در ۱۲۵ گرم عسل) استفاده می شود. اگر می توانید ژل رویال خالص را مستقیما از زنبوردار تهیه کنید، هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت ۳ هفته انجام دهید. ولی توصیه می کنیم که مراقب ژل رویال خالصی که توسط عسل تثبیت نشده و در مدت کوتاهی از بین می رود باشید. تنها یک زنبوردار واقعی می تواند ژل رویال خالص که به شکل مناسبی نگهداری شده باشد به شما بدهد. حتما از توضیحات روی بسته بندی محصولات پیروی کنید و قبل از مصرف با پزشک یا دارو ساز خود مشورت کنید.

جهت اطلاع بیشتر این مقاله را بخوانید: طریقه مصرف ژل رویال و مقدار آن

میزان و مدت مصرف ژل رویال

الف: کودکان بیش از یک سال ۱ گرم قبل از صبحانه

ب: بزرگسالان ۱ تا ۳ گرم در سه وعده قبل از غذا

بهترین شکل مصرف برای استفاده از خواص ژل رویال، مصرف آن به صورت دو دوره درمانی بیست و یک روزه، یکی در پاییز و دیگری در بهار می باشد. در هر دوره درمان دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل، از هر ظرف را با ۶ گرم ژل رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیر زبان قرار داده تا با بزاق دهان مخلوط گردد. این شکل مصرف بهترین روش ممکن است. مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژل رویال باید یک و نیم هفته طول بکشد. برای کودکان از مقادیر کمتری ۱ تا ۲ گرم ژل رویال در ۱۲۵ گرم عسل استفاده می شود. اگر امکان تهیه ژل رویال خالص باشد هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته ادامه دهید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم بطور علمی بیان کنیم که ژل رویال چیست؟ و چه خواصی دارد؟ ژل رویال محصولی طبیعی است که به عنوان غذا مصرف می‌ شود و می‌ تواند سلامت را ارتقاء بخشیده و میزان ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد. بر اساس شواهد و تحقیقات جدید، محصولات زنبوردارای طیف وسیعی از عملکردهای دارویی را به منظور ارتقای سلامت فراهم می کند. بر اساس نتایج بدست آمده توسط مطالعات متعدد درباره خواص ضد باکتریایی ژل رویال، به نظر می‌رسد که این محصول کندوی زنبور عسل، می‌تواند موضوع بالقوه تحقیقات آینده توسط دنیای علم باشد.

یافته‌ های جدید در رابطه با اجزای فعال آن، مکانیزم‌ های عملکرد داخلی آن‌ ها و امکان جدا سازی و تصفیه مواد خالص آن، نشان‌ دهنده نقطه آغازی برای تهیه محصولات جدید برای کاربردهای درمانی و دارویی به عنوان جایگزینی برای آنتی‌بیوتیک‌های رایج می‌باشد. پپتیدهای طبیعی، همانند پروتئین‌های اصلی ژل رویال را شاید بتوان به عنوان جایگزین‌ های بالقوه برای این منظور در نظر گرفت. استفاده از ژل رویال می‌تواند به تحقق استفاده از محصولات غذا دارویی با ارزش افزوده قابل ملاحظه منجر شود.

علیرغم اینکه مصرف این محصولات زنبور توسط انسان باعث مسمومیت نمی‌شود، تعدادی عوارض جانبی از جمله واکنش‌ های آلرژیک در مورد این دسته از مواد غذایی مشاهده شده است. بنابراین تحقیقات بالینی و واگیرشناسی بیشتر درباره این محصولات، از لحاظ عوارض جانبی و فعل و انفعالات آن‌ ها با سایر مکمل‌ها و داروها، امری ضروری است. ژل رویال معروف به “سرچشمه جوانی و زیبایی” تشکیل شده از ویتامین B5 و دیگر ویتامین‌های خانواده B، بیوتین، اینوسیتول، فولات، اسید نوکلئیک، گاما گلوبولین و ۱۷ آمینو اسید متفاوت از جمله هشت آمینو اسید اصلی است که بدن انسان نمی‌تواند تولید کند.

علاوه بر این حاوی پتاسیم، کلسیم، مس، سولفور، روی، آهن و منگنز نیز می‌ باشد. تعجبی ندارد که این مقطع غذایی مطلوب، خواص نشاط آفرین و انرژی بخشی دارد.این ویژگی ها به ژل رویال این قابلیت را می‌دهند که بدن را جوان و تازه کرده و مانع روند پیری شود، رنگ پوست را حفظ نماید، درد آرتروز را کاهش دهد، بعنوان داروی ضد افسردگی عمل کند، به افرادی که از بیماری آلزایمر رنج می‌برند کمک کند، توانایی واضح فکر کردنمان را تقویت کند، عدم تعادل هورمونی را درمان کند و سلامت قلب را تقویت کند. این لیست بزرگیست!

نظر شما درباره خواص ژل رویال چیست؟ با ما مطرح کنید.

خرید ژل رویال

82 دیدگاه برای “۱۷ خاصیت فوق العاده ژل رویال که نمی دانید!

 1. اسپرت گفته:

  سلام
  از مطالب مفیدی که در سایت منتشر میکنید بسیار ممنونم
  ژل رویال اصل رو از کجا و چگونه و با چه قیمتی میتونیم تهیه کنیم ؟
  با تشکر از شما

 2. مریم گفته:

  سلام ممنونم از مطالب مفیدوکامل شما…من هم خود ژل رو که ترکیبی با عسل هست صبح ناشتا بصورت زیر زبانی استفاده میکنم و جدیدا قرصش که طبق دستور روی جعبه همراه با غذا مصرف میکنم.احساسم خیلی خوبه ….به دوستانم توصیه میکنم

  • احسان گفته:

   سلام خوبید میگم شما کپسول رویال ژل می‌خورید نظرت راجب به اون چیه ؟ وب نظرتون کدوم برند رو تهیه کنم

 3. محیا گفته:

  سلام پسر من سیزده سالشه و کولیت اولسرا داره ژل رویال رو میتونم برای مفاصل و بهبود زخم روده و کمبود ویتامین‌ها براش استفاده کنم نحوه مصرفش چجوربه آیا براش ضرر نداره؟؟؟

   • محیا گفته:

    سلام پسر من سیزده سالشه و کولیت اولسرا داره ژل رویال رو میتونم برای مفاصل و بهبود زخم روده و کمبود ویتامین‌ها براش استفاده کنم نحوه مصرفش چجوربه آیا براش ضرر نداره؟؟؟
    میشه یکلام بگید آره یا نه از مقاله جواب نگرفتم

    • barati گفته:

     بله ژل رویال در بهبود و درمان کولیت اولسروز موثر هست. ضمن اینکه بره موم هم برای درمان کولیت زخمی توصیه می شود.
     از آنجایی که این بیماری مزمن می باشد، درمان قطعی آن زمان بسیار طولانی را می‌طلبد؛ توصیه میکنیم در ابتدا با دوز پایین و در حد ۱ گرم مصرف نمایید و به مرور دوز را افزایش دهید.
     شاد باشید و سلامت

  • Adeleh گفته:

   سلام
   می خواستم ببینم ژل رویال برای شب کوری شدید که ژنتیکی است خوبه؟و چطوری وبه چه مدت باید مصرف بشود.

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام
    تابحال در منابع معتبر درباره شب کوری ژنتیکی و تاثیر ژل رویال مطلبی مشاهده نکردیم.

 4. حسین کلاته آقامحمدی گفته:

  سلام.اگرواقعا این همه خواص داشته باشد بسیارداروی خوب وفوق العاده ای است حیف که قیمت آن گران است ضمن اینکه اینگونه داروها وموادمغذی متاسفانه بعدازفراگیرشدن ممکن است موردسوء استفاده قرارگیردیعنی بعدازمدتی به آن غش خواهند زدبنابراین لازم است مراکزمعتبری تحت نظارت به توزیع اینگونه موادمغذی اقدام کنند.ازمطالب مفید ارائه شده دراین بسیارسپاسگزاریم.

  • barati گفته:

   سلام
   در مقالات بسیار مزایای مصرف ژل رویال را بصورت علمی و طبق تحقیقات بیان کرده ایم، قیمت ژل رویال خالص بدلیل سختی برداشت و محدود بودن آن تعیین می شود بطوری که برای تهيه یک کيلوگرم ژل رویال به حدود ۲۵۰۰ سلول ملکه نياز است.
   ژل رویال های چینی و صنعتی در بازار به وفور با قیمت های پایین عرضه می شود که به هیچ وجه توصیه نمی شود.
   توصیه ما نیز خرید از مراکز معتبر می باشد.

  • barati گفته:

   سلام
   ژل رویال با تنظیم سوخت و ساز بدن وزن بدن را کنترل و مشکلات اضافه وزن و کاهش وزن که ناشی از اختلالات سوخت و ساز در بدن است را برطرف می کند.

  • barati گفته:

   سلام
   ژل رویال از لحاظ ویتامین B6 و B12 بسیار غنی می باشد و در روند بهبودی بیماران مبتلا به ام اس موثر است.

 5. محمد رستگار گفته:

  سلام وقت بخیر
  سپاس فراوان از شما که در جهت تقویت آگاهی عموم مردم گام بر میدارید خدا قوت
  اگه امکان داره لطف میکنید ادرس فروشگاه رو که حدس میزنم در مشهد باشین بدین ممنون میشم
  بعد اینکه ژل رویال برای ضعف عمومی بدن و احساس کسل بود کارایی داره یا نه . اگه داره دوز مصرف و چگونه مصرف کردن اون چقدر است
  برای ارسال به شهرستان چجور است چون طبق ویدئو که گذاشتین بهتر است که در فریزر نگهداری شود
  در اخر بازهم تشکر میکنم

  • barati گفته:

   سلام
   ممنون که نظرتان را با ما در میان می گذارید.
   آهوتا بستری برای خرید آنلاین محصولات زنبور عسل است، از طریق https://ahoota.com/shop می توانید خرید خود را انجام دهید و سفارشات را در هر جای ایران تحویل بگیرید.
   برای تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین افزایش انرژی بسیار موثر می باشد، مقدار مصرف روزانه یک گرم می باشد، همچنین اطلاعات کامل همراه بروشور خدمت تان ارسال می شود.
   ژل رویال همراه با یخ و یا عسل ارسال می شود.
   شاد باسید و تندرست

 6. شهرام گفته:

  شهرام از بندرعباس
  ضمن عرض سلام و خسته نباشي، ازاينكه اين اطلاعات مفيد رو در خصوص ژل رويال به مردم ارائه كرديد، واقعا مطالبتون بسيار جالب و مفيد بود ، با آرزوي موفقيت براي شما و آرزوي سلامتي هرچه بيشتر براي آنانيكه مشكلات خاص دارند، و مطمئن باشند با مصرف ژل رويال بهبود ي پيدا خواهند كرد

 7. فاطمه گفته:

  باسلام بابت مژالب خوبتون ممنون.ایامصرف ژل رویال برای سرطان مجاری صفراوی ویاکبد مضرنیست؟

  • براتی گفته:

   سلام
   با مراجعه به جهاد کشاورزی منطقه تان از کلاس ها و دوره های آموزشی مربوطه اطلاع کسب کنید.

 8. الهه گفته:

  سلام من با توجه به ابنكه پيوند كبد شده ام و دارو مصرف ميكنم كه سيستم ايمنى بدنم پايين باشه ايا ميتونم مصرف كنم؟

  • براتی گفته:

   سلام
   بطور کلی مانعی ندارد اما در صورتی که سابقه آلرژی یا حساسیت شدید در خانواده خود دارید، بهتر است قبل از مصرف ژل رویال برای کودکان با پزشک خود مشورت کنید.

 9. شادان گفته:

  سلام . ممنون از اطلاعات مفیدتون
  این کپسول برای کسانی که پستان فیبرو کیستیک دارن مضر نیست؟

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   خواصی که ذکر شد مربوط به ژل رویال طبیعی و خالص می باشد و نه قرص و کپسول و … .
   برای مشاوره دقیق با شماره های ۰۹۱۵۲۵۵۵۵۰۱ و یا ۰۵۸۳۶۲۴۲۵۲۱ تماس بگیرد.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   خواصی که ذکر شد مربوط به ژل رویال طبیعی و خالص می باشد و نه قرص و کپسول و … .
   برای مشاوره دقیق با شماره های ۰۹۱۵۲۵۵۵۵۰۱ و یا ۰۵۸۳۶۲۴۲۵۲۱ تماس بگیرید.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   لطفا برای بررسی تمام جوانب به پزشک متخصص مراجعه کنید و یا با شماره های پشتیبانی مجموعه تماس بگیرید.

 10. محمد گ گفته:

  سلام،خسته نباشید
  ببخشید این حقیقت داره که ژله رویال یا بره موم برای درمان سرطان خوبه و دکترا برای اینکه از سود زیادی که از شیمی درمانی در میارند چیزی به مردم نمیگن،ممنون میشم زودتر جواب بدید

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   درباره درمان سرطان با ژل رویال و بره موم تحقیقات بسیاری انجام شده و اثر بخش بودن آن اثبات شده که ما نیز در آهوتا بسیاری از این تحقیقات را در مقالات مربوطه ذکر کرده ایم.
   اما در موضوع دوم نظری نداریم.

 11. جوادی گفته:

  ممنون
  درباره خواص ژل رویال در طب سنتی هم بنویسید.
  اطبا زیادی مصرف ژل رویال رو توصیه میکنند.

 12. احسان حاجیان گفته:

  من بیماری کرون التهاب روده دارم میخواستم بدونم چه برندیاکپسولی ازژل رویال رابخرم خوب است وبرای بیماریه من خوب است ومقدارمصرفش درروزچقدربایدباشدبرای تقویت سیستم ایمنی بدن وجلوگیری ازکسلی

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بهتر است ژل رویال و عصاره بره موم را بصورت طبیعی استفاده کنید و نه کپسول. مقدار و نحوه مصرف هر کدام با توجه به شرایط شما متفاوت است، برای راهنمایی دقیق با شماره های پشتیبانی سایت تماس بگیرید.

 13. محسن گفته:

  من از یک شرکت معتبر توی کرج خریدم ۵گرم. ۷۵هزارتومن مقدارمصرفشم بمن گفت هرصبح به اندازه یک عدس زیر زبان

 14. سام گفته:

  سلام ژل رویال برای تمام بیماری ها خوب و مؤثره فقط برای کسانی که با نیش زنبور خیلی حساس هستن با احتیاط مصرف کنن

 15. سام گفته:

  ژل رویال خوب و اصل گرمی ۱۵۰۰۰ تومان هست هرروز صبح اندازه یه نخود زیرزبان باید گذاشته بشه و ربع ساعت بعدش صبحانه خورده بشه تا ۱۰ إلی ۱۵ روز, روزی ۱ گرم میشه. بعد یکماه نباید مصرف بشه و دوباره ۱۰ إلی ۱۵ گرم دیگه طی ۱۰ – ۱۵ روز خورده بشه تانتیجه بگیرید

 16. احمد فکوری گفته:

  سلام تولید کننده ژله رویال ساکن استان گيلان هستم آخرین قیمت تا این لحظه کیلویی ۱۵ ملیون هست
  فکوری

 17. علی گفته:

  سلام وقت بخیرخواستم بدونم اسپرم صفرهست،عمل هم کردیم گفتن راهی نیست،ژل رویال فایده داره؟واستفاده به چه صورت است؟ممنون میشم جواب بدین.

 18. احمد انیس حسینی گفته:

  ممنون از مطالب مفیدتون .جای خوشحالی داره ک مردم نصبت به محصولات زنبور آشنایی پیدا کردن . بنده زنبوردار هستم.تولید ژل رویال به صورت سنتی تولید کمی داره الان با ابزار کار و علم برداشت دیگه میشه با تعداد کم کندو و ۶ ماه از سال ژل برداشت کرد با بهترین کیفیت و بهداشتی ترین حالت .بنده آمادگی همکاری با دوستان رو دارم برا تولید تمام محصولات زنبور رو . ایسنتا هم میتونید عکس و فیلم کارمو ببنید .باتشکر

 19. حسین مخلصی گفته:

  درود و سپاس از اطلاع رسانی شایسته ، آیا ژل رویال میتونه در درمان ریزش مو و رویش مجدد تأثیری داشته باشه ؟

 20. نیلوفر گفته:

  سلام من فشار خونم ۱۰ هستش آیا بخاطر پتاسیم موجود در ژل رویال امکان کاهش سریع فشار خون در من هست و من باید چی کار کنم تا هم از این ژل استفاده کنم و فشار خونم هم پایین نیاد

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   مقدار پتاسیم موجود در ژل رویال به میزانی نیست که مشکلی بوجود بیاورد اما همیشه توصیه میکنیم در اولین مرتبه با حداقل دوز و در روزهای بعدی با دوز های کم و پس از گذشت ۳ تا ۴ روز با دوز معمولی استفاده نمایید.

 21. Honeybeeproducts گفته:

  درود و عرض ادب
  خدا قوت بابت زحماتتون ؛ بنده حول و ش ۱۰ سال هستش که کارم تحقیقات راجب محصولات زنبور عسل هستش ؛ پیشنهادم راجب ژل رویال اینه که نه به عنوان یک دارو بلکه به عنوان یک مکمل غذایی قوی و کامل باید بهش نگاه کرد که البته با تجربه ۱۰ ساله بنده و با توجه به مراجعه کنندگان و مصرف کنندگانی که از کشورهای مختلف در طی این سالها داشتم ، ضد ونقیض هم مشاهده شده ولی چیزی رو که بنده میتونم به یقین بگم دوز مصرفی تا سه گرم روزانه برای بزرگسالان با HDH بالای ۱/۷ اگر آلرژی به این ماده نباشه میتونه شما رو تقریبا از قرصهای مکمل بی نیاز کنه و تاثیر شگرفی در قوی تر کردن سیستم ایمنی داره.
  سلامت و شادکام باشید

 22. شادی راد گفته:

  سلام ممنون از اطلاع رسانی تون خداقوت من این ژل روتهیه کردم خواستم بدونم بافت این ژل غلیظ یانسبتا به شکل جامد هست چون اینی که من مصرف میکنم تقریبا شکل عسل هست

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ژل رویال یک ماده شیری رنگ یا زرد کمرنگ است
   احتمالا ژل رویال شما با عسل ترکیب شده است .که برای افزایش ماندگاری ژل با عسل ترکیب میشود و تاثیری روی خواص ژل ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button