ژل رویال چیست؟ 18 خواص ژل رویال

ژل رویال یکی از محصولات منحصر به فرد طبیعت است که به وسیله زنبورهای عسل تولید می‌شود. این ماده ارزشمند که به صورت ژله ای و مایع درون سلول های کندوی زنبور های عسل قرار دارد، تحت عنوان “شاه انگبین” نیز شناخته می‌شود. ژل رویال با ترکیبی از پروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب اشباع نشده، به عنوان یکی از قوی ترین محصولات طبیعی شناخته می‌شود. این ترکیب بی‌نظیر از عناصر تغذیه ای، برای تقویت سیستم ایمنی، افزایش سطح انرژی و حتی تسریع در فرآیند بهبودی بدن بسیار موثر است.

از آنجایی که ژل رویال دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و آنتی‌اکسیدانی است، استفاده مداوم از آن می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک شایانی نماید. در این مقاله، با تمرکز بر روی عناصر علمی و آثار واقعی ژل رویال، به شما توضیح می‌دهیم که ژل رویال چگونه می‌تواند به سلامتی شما کمک کند و چگونه می‌توانید از این جواهر طبیعی بهره مند شوید.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال، یک ترشح با ارزش پروتئینی است که توسط زنبور های کارگر و از غدد هیپوفارِنکس و فک پایینی آن ها تولید می‌شود. این ماده با ارزش به عنوان شیر زنبور عسل نیز شناخته می‌شود، زیرا تنها در دوران اولیه رشد لارو ها و در زمانی که زنبور ملکه در حال رشد است، به عنوان غذای اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ژل رویال از اهمیت فراوانی برای تکمیل رشد صحیح کندو برخوردار است. به واسطه ترکیب منحصر به فرد مواد مغذی و خواص زیستی که دارد، ژل رویال به عنوان یک منبع غنی برای انسان ها نیز مورد توجه قرار گرفته است و برای سلامتی و بهبود عمومی بسیار ارزشمند است.
در هر 100 گرم ژل رویال حدوداً 13 گرم پروتئین وجود دارد که نشان دهنده غنی بودن آن از نظر مواد مغذی می باشد. این مواد مغذی شامل ویتامین‌های گروه B، ویتامین C و D و مواد معدنی از جمله کلسیم، منگنز، پتاسیم و آهن است. این ترکیبات باعث می‌شود که ژل رویال به عنوان یکی از بهترین منابع طبیعی برای سلامتی و بهبودی عمومی شناخته شود.

ژل رویال چگونه تولید می شود؟

این ماده مغذی توسط زنبورهای کارگر تهیه می شود و میزان قابل توجهی پروتئین دارد که برای رشد و تکثیر سلول ها مهم است. درست مثل عسل، منبع آن کندوی زنبورها می باشد، اما زنبورها این ماده را برای دلایلی کاملا متفاوت تولید می کنند. در حالی که عسل منبع انرژی زنبورهای کارگر است، ژل رویال بعنوان غذای اصلی مختص ملکه استفاده می شود. از اینجاست که ژل رویال یعنی ژل سلطنتی نام گرفته است.

ژل رویال چیست؟

ویژگی های ژل رویال

رنگ سفید مایل به زرد کم رنگ
عطر و بو تند و شدید
طعم ترش و گس مانند
شکل ظاهری ژلاتینی
PH اسیدی

 

خرید ژل رویال

همچنین ژل رویال حاوی پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آمینو اسیدهای آزاد، ویتامین و مواد معدنی می‌ باشد. ژل رویال از ۶۰ الی ۷۰ درصد آب، ۱۲ الی ۱۵ درصد پروتئین، ۱۰ الی ۱۶ درصد شکر، ۳ الی ۶ درصد چربی و ۲ الی ۳ درصد ویتامین، نمک و آمینو اسید تشکیل شده است. البته ترکیب آن بسته به منطقه جغرافیایی و آب‌ و هوا متفاوت می‌ باشد.

17 خاصیت ژل رویال

درست مثل تمام استفاده های ویژه عسل، ژل رویال نیز برای موارد درمانی زیادی مثل درمان طبیعی آسم، سلامت استخوان ها، حفظ جوانی و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. حتی بعنوان راهی احتمالی برای جلوگیری از رشد سرطان نیز به آن اشاره شده است.

 

خواص ژل رویال

خواص ژل رویال برای تقویت سیستم ایمنی

۱. تقویت سیستم ایمنی بدن

بر اساس نتایج آزمایشی منتشر شده در سال ۲۰۰۱ از مجله International Immunopharmacology ژل رویال می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. در این آزمایش، واکنش هیستامین به آلرژن ها فورا سرکوب شد و نشان داد که امکان دارد ژله رویال بتواند به کاهش علائم آلرژی فصلی کمک کند. با این حال، هنوز تحقیقات بیشتری برای تأیید خواص ضد حساسیت ژل رویال لازم است.

۲. خواص ژل رویال برای بیماران آلزایمری

پژوهش های اخیر می گوید ژل رویال می تواند حافظه کوتاه مدت را تقویت کند زیرا ثابت شده به طور کلی نقش تقویتی روی عملکرد اعصاب دارد. می دانیم بیماری آلزایمر به طور کلی یعنی اختلالات حافظه و یادگیری، برای همین آزمایشی برای بررسی تاثیر ژل رویال روی یادگیری و حافظه، در نهاد تحقیقات بیومدیک پیشرفته (Advanced Biomedical Research) مطرح شد. به دلیل اینکه بافت مغز اسید های چرب سیر نشده زیادی در خود دارد که به ویژه در برابر حمله رادیکال های آزاد ضعیف اند، مواد آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال می توانند نقش مهمی در درمان و پیشگیری بیماری های مختل کننده اعصاب داشته باشد.

۳. حاوی پروبیوتیک های مفید است

بنظر می رسد ژل رویال منبع مهم بیفیدوباکتری است که باکتری های مفید در حفظ سلامت مسیر گوارشی هستند. مطالعات بالینی دیگری مانند: ضد سرطان بودن و افزایش ایمنی را نیز به وجود بیفیدوباکتری ها در مسیر گوارشی ربط داده اند. ترکیب ویژه عسل می تواند به رشد، فعالیت و پایداری بیفیدو باکترهای درون محصولات لبنی تخمیر شده کمک کند. همچنین مصرف ژل رویال برای معده خواص بسیاری دارد.

۴. عوارض و مشکلات یائسگی و پس از یائسگی را تسکین می بخشد

تحقیقات نشان می دهد که خوردن ژل رویال می تواند عوارض یائسگی را کاهش دهد و احساس سلامتی را در زنان یائسه بهبود ببخشد. ترکیبی از ژل رویال، روغن پامچال شب، دامیانا و جینسنگ هم می تواند عوارض یائسگی را کم کند.

ژل رویال برای پوست

۵. کاهش درجه کُلاژِن برای داشتن پوست بهتر

آزمایشی انجام شده توسط گروه علوم پزشکی شرق و غربِ دانشگاه کیونگ هی (Kyung Hee) کره گزارش می دهد که ژل رویال چروک های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش B را تنظیم می کند. این تاثیرات ضد پیری روی پوست با تعیین محتوای کلاژن و ضخامت اپیدرمی بافت پوست اندازه گیری شدند. درجه پرو کلاژن نوعِ ۱ در مواردی که رژیم غذایی آنها یک درصد ژل رویال داشت افزایش پیدا کرد. این نتایج مشخص می کند که ژل رویال می تواند با افزایش تولید کلاژن، از پوست در برابر پیری محافظت کند.

۶. خواص ژل رویال برای پوکی استخوان

گروه ارتوپد و تروماتولوژیِ دانشکده پزشکی دانشگاه اروسیوس (Erciyes) ترکیه تاثیر ژل رویال و گرده گل روی کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی را بررسی کردند. تراکم مواد معدنی استخوان را اندازه گرفتند، از بافت ها نمونه برداری و نمونه های خون را برای آزمایش جمع آوری کردند. با تصویر برداری از همه این ها در میکروسکوپ الکترونی می توان میزان کلسیم و فسفات استخوان ها را مشخص کرد.

تفاوت های بارزی بین نمونه ها یافت شد که سلامت بالاتر استخوان های ستون فقرات و قسمت بالایی استخوان ران (proximal femur) در گروه های مصرف کننده ژل رویال و گرده گل را نشان می داد. میزان کلسیم و فسفات بافت استخوانی در نمونه های این گروه بیشتر بود پس ژل رویال و گرده گل می توانند باعث کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی شوند.

۷. درمان زخم ها

مدت زیادی است که عسل بعنوان کمکی در درمان زخم ها شناخته می شود. تحقیقات نشان می دهد ژل رویال نیز فایده های قابل توجهی در درمان زخم دارد. در آزمایشی در سال ۲۰۱۰، زخمی بلافاصله با ژل رویال به غلظت های مختلف تا حد ۴۸ ساعت تحت درمان قرار گرفت. کوچ یاخته (فرآیندی پایه‌ای در رشد و نگهداشت جانداران) با اندازه گیری بسته شدن حاشیه های زخم مورد بررسی قرار گرفت.

کوچ یاخته های فیبروبلاست پس از گذشت ۲۴ ساعت از ایجاد زخم شروع شد و درمان ژل رویال به طور قابل ملاحظه ای سرعت کوچ را بالا برد. به طور کلی، این آزمایش نشان داد که ژل رویال کوچ یاخته های فیبروبلاست را تسریع می کند. فیبروبلاست سلولی در بافت بهم پیوسته است که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید می کند و باعث تعادل چربی های متنوع موجود در فرآیند درمان زخم می شود.

۸. درمان ناباروری مردان

نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله داروهای گیاهی ابن سینا (Avicenna Journal of Phytomedicine) فواید ژل رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش ها را ارزیابی کرده است. تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آن ها در این آزمایش آنالیز شدند. نتایج، اشاره بر این دارد که درمان توسط ژل رویال می تواند ناباروری جنس نر را بهبود بخشد.

ژل رویال و دیابت

۹. خواص ژل رویال برای دیابت

پژوهش هایی حاکی از اینکه ژل رویال می تواند یک سری نشانگرهای دیابت نوع دو را در مردان و زنان بهبود بخشد وجود دارد. در یک آزمایش بالینی با افراد راندوم، چهل بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ موظف به خوردن روزانه ۳ گرم ژل رویال یا یک عدد قرص پلاسیبو (بی اثر و تلقینی) بصورت ناشتا شدند. با اینکه اثرات فوری نبود و پژوهش های بیشتری در این زمینه لازم است، تغییراتی در درجه گلوکز خون صورت گرفت که می تواند برای دیابت نوع 2 مفید باشد. یعنی ژل رویال می تواند درمان طبیعی برای دیابت باشد.

۱۰. به کاهش ناراحتی های ناشی از موکوزیت (التهاب غشاء مخاطی) کمک می کند

مطالعات نشان می دهد که ژل رویال (شاه انگبین) می تواند در زمان بهبودی بیماران تحت پرتو درمانی و شیمی درمانی کمک کند. همراه با درمان استاندارد با دهان شویه، مشخص شد که عوارض موکوزیت دهان را بهبود می بخشد. داده ها حاكی از آن است كه استفاده از ژل رویال تاثير شايعی در موكوزيت شديد دهان داشته و این تاثیر ناشی از فعاليت های ضد التهابی يا آنتی اكسيدانی آن است.

۱۱. کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی

بیماران شیمی درمانی، عوارض جانبی درمان سرطان و کاهش پاسخ ایمنی  را با زخم های دردناک و زخم های دهانی تجربه می کنند. در مطالعه 103 بیمار مبتلا به سرطان، مصرف ژل رویال (1 گرم در روز) باعث بهبود زخم های دهان و کاهش زمان بهبودی شد. ژل رویال را در دهان گذاشته و قورت دهید.

۱۲. بهبود سلامت روان

در یک مطالعه، 31 داوطلب 3 گرم ژل سلطنتی را به مدت شش ماه مصرف کردند؛ که این ارزیابی نتایج مثبتی در پی داشت.

۱۳. افزایش سلول های قرمز خون

ژل رویال ممکن است گلبول های قرمز را افزایش داده و باعث کاهش کم خونی شود. در یک مطالعه شش ماهه بر روی 31 داوطلب که روزانه 3 گرم ژل سلطنتی مصرف می کردند، مشخص شد که  تعداد گلبول های قرمز آن ها افزایش یافته بود. ژل رویال با افزایش سطح تستوسترون، تعداد گلبول های قرمز را بالا می برد.

فواید ژل رویال برای کلسترول

۱۴. کاهش کلسترول خون

ژل رویال می تواند سوخت و ساز چربی را افزایش دهد. در یک مطالعه، 7 داوطلب در هر روز 6 گرم ژل رویال مصرف کردند. بعد از 4 هفته، کلسترول این افراد کاهش یافت.

۱۵. محافظت از مغز

ژل رویال ممکن است موجب محافظت مغز از بیماری آلزایمر شود. طی آزمایشی بر روی موش هایی که دارای بیماری آلزایمر بودند معلوم شد مصرف ژل رویال باعث بهبود حافظه مکانی، یادگیری و عملکرد مغز شد. موش هایی که ژل رویال را تغذیه می کردند قادر به حرکت در مارپیچ ها بودند و به رغم بیماری های مغزی، مسیر را به یاد می آوردند.

۱۶. درمان بیماری های عصبی

با توجه به اینکه شاه انگبین منبعی غنی از استیل کولین و فسفولیپید به شمار می رود، در روند درمان مشکلات عصبی مانند آلزایمر، ام.اس، فراموشی و پارکینسون نقش مهمی را ایفا می کند. ژل رویال به دلیل دارا بودن مقادیر بسیاری از ویتامین های B Complex، هورمون های طبیعی، مواد معدنی، اسید فولیک و برخی اسید های چرب علاوه بر نتایج مثبت بر روی مغز و سیستم عصبی در کاهش دردهای میگرن، درمان افسردگی، کاهش استرس و بی خوابی های شبانه و همچنین باعث بهبود ضعف اعصاب، اختلالات روانی، هیجان زیاد و جلوگیری از اثرات سوء روانپزشکی می شود.

افزایش طول عمر با ژله رویال

۱۷. افزایش طول عمر

مصرف ژل رویال خالص بصورت مداوم می تواند باعث افزایش طول عمر و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی گردد. البته در صورتی که می خواهید ژل رویال را بصورت مداوم مصرف کنید، بهتر است پس از 3 ماه مصرف یک دوره 1 ماهه قطع مصرف داشته باشید.

18. افزایش انرژی

ژل رویال به عنوان یکی از محصولات طبیعی و موثر برای افزایش سطح انرژی در بدن شناخته شده است. این ترکیب، به دلیل ترکیبات مغذی و منحصر به فردی که در خود دارد، می‌تواند برای افزایش انرژی و کاهش خستگی موثر باشد.
محتوای بالای پروتئین در ژل رویال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پروتئین‌ها به عنوان سوخت اصلی بدن عمل می‌کنند و مصرف مقادیر مناسب از پروتئین می‌تواند انرژی لازم برای عملکرد بهتر بدن فراهم کند. ژل رویال با داشتن حدود ۱۳ گرم پروتئین در هر ۱۰۰ گرم، یک منبع غنی و مؤثر از این ترکیب اساسی برای تأمین انرژی است.
علاوه بر پروتئین، ویتامین‌های موجود در ژل رویال نیز نقش مهمی در تقویت انرژی بدن ایفا می‌کنند. به طور خاص، ویتامین‌های گروه B که در ژل رویال موجود هستند، در فرایند تبدیل غذا به انرژی مشارکت دارند. برای مثال، ویتامین B12 که یکی از ویتامین‌های این گروه است، نقش بسیار مهمی در تولید انرژی در سلول‌های بدن دارد و حضور آن می‌تواند به افزایش سطح انرژی کمک کند.
با ترکیب منحصر به فرد این مواد مغذی، ژل رویال می‌تواند برای افزایش سطح انرژی، کاهش خستگی و افزایش تمرکز و توجه مؤثر باشد. استفاده منظم و متعادل از این ترکیب طبیعی می‌تواند برای افزایش کیفیت زندگی و عملکرد بهتر بدن تأثیرگذار باشد.

ویتامین های ژل رویال

نام ویتامین  مقدار در هر 100 گرم فعالیت بیولوژیکی
ویتامین A 1.10 میلی گرم ایمنی، حفظ سیستم بینایی و حفظ یکپارچگی سلولی اپیتلیال
ویتامین B1 2.06 میلی گرم متابولیسم چربی ها، پروتئین ها و نوکلئیک اسید
ویتامین B2 2.77 میلی گرم پیش ساز FMN و FAD
ویتامین B3 (نیاسین) 42.42 میلی گرم افزایش سطح کلسترول خوب (HDL)
ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک) 52.80 میلی گرم ماده تشکیل دهنده کوآنزیم A، متابولیسم اسیدهای چرب
ویتامین B6 11.90 میلی گرم ترانس آمینواسیون و دکربوکسیلاسیون اسیدهای آمینه
ویتامین B9 (اسید فولیک) 0.40 میلی گرم بیوسنتز و متیلاسیون DNA
ویتامین B12 0.15 میلی گرم تشکیل گلبول های قرمز خون و حفظ سیستم عصبی مرکزی
ویتامین C (اسید اسکوربیک) 2.00 میلی گرم آنتی اکسیدان
ویتامین D 0.2 میلی گرم جذب کلسیم
ویتامین E 5.00 میلی گرم فعالیت آنتی اکسیدانی

{منبع}

شکل های مختلف ژل رویال

مکمل های ژل رویال و محصولات موضعی معمولا در فروشگاه مواد غذایی بهداشتی به فروش می رسد؛ همچنین این ماده مغذی به اشکال مختلف وجود دارد.

1.ژل رویال خام

ژل رویال را می توان به عسل اضافه کنید یا با چای یا اسموتی صبحگاهی خود مصرف نمایید.

2. ژل رویال یخ زده

ژل رویال به صورت یخ زده ماندگاری بیشتری داشته و بهتر می تواند خواص خود را حفظ کند؛ زیرا انجماد در مقایسه با نگهداری این ماده در دمای اتاق و یخچال بیشتر باعث حفظ کیفیت آن می شود.

3. فرمولاسیون ژل مانند و مایع

این نوع از ژل رویال می تواند حاوی مواد نگهدارنده و حتی عسل برای بهبود طعم آن باشد؛ بنابراین هنگام خرید باید برچسب مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.

4. کپسول های حاوی پودر ژل رویال

ژل رویال به شکل کپسول از طریق دهان مصرف می شود که به صورت قابض و خشک بوده و مزه و طعم کمی تلخ دارد.

5. محصولات موضعی

از ژل رویال به عنوان یک داروی موضعی نیز استفاده می شود که می توان برای بهبود پوست از آن استفاده کرد.

طعم و رنگ ژل رویال

ژل رویال به رنگ سفید مایل به زرد، کرمی و با بو و طعم قوی است و معمولا مزه تند، اسیدی، کمی تلخ و شیرین دارد. این ماده به تنهایی طعم شیرینی شبیه عسل نداشته؛ بلکه طعمی «دارویی» دارد. افرادی که ژل رویال را به صورت خام مصرف می کنند باید برای طعم دهی به آن باید ژل رویال را با عسل مخلوط کنند.

بر اساس نوع گل هایی که زنبور از آن ‌ها تغذیه می کند ژل رویال به دست آمده از زنبور عسل می تواند بافت متفاوتی داشته باشد. برای مثال در برخی مواقع به دلیل وجود ذرات حل نشده ژل رویال کمی دانه دانه است.

مصرف ژل رویال چه خطراتی دارد؟

هیچ گونه اثر سمی در ژل رویال برای مصارف خارجی، بعنوان ماده غذایی یا برای تزریق مشاهده نگردیده است. با وجود این عکس العمل های حساسیت در نتیجه تماس یا تزریق آن ممکن است روی دهد. همانند همه موارد حساسیت زا، در مقادیر کم باید چند روزی قبل از استفاده از دوز کامل آزمایش گردد. در صورت بروز واکنش های حساسیت مصرف آن باید فورا قطع شود.

عوارض جانبی ژل رویال

موارد احتیاط مصرف ژل رویال

 • اگر سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت دارید از مصرف ژل رویال خودداری کنید، چون می تواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا هرگونه داروی دیگری مصرف می کنید، حامله هستید یا شیرده، حتما قبل از خوردن ژل رویال با دکتر خود صحبت کنید.
 • حائز اهمیت است که بدانید از علت های موارد زیادی آنافیلاکسی، آسم و کولیت هموراژی، مصرف ژل رویال گزارش شده است. افرادی که حساسیت شدید به نیش زنبور عسل دارند هرگز نباید ژله رویال مصرف کنند.

اگر پس از مصرف ژل رویال علائم زیر را داشتید حتما با پزشک خودتان مشورت کنید.

 • خارش زیاد بدن
 • گیجی و سردرد
 • بروز مشکلات تنفسی
 • حالت تهوع
 • مشکلات گوارشی، مثل درد شکم یا اسهال
 • استفراغ

در این باره بخوانید : عوارض ژل رویال و خطرات مصرف آن

مقدار مصرف ژله رویال

مقدار مصرف ژل رویال چقدر است؟

کودکان بیش از یک سال ۱ گرم قبل از صبحانه
بزرگسالان   ۱ تا ۳ گرم در سه وعده قبل از غذا

دوز مناسب ژل رویال به فاکتورهای زیادی همچون سن مصرف کننده، سلامتی و شرایط دیگر او بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کامل و مناسبی درباره دوز بندی ژل رویال نداریم. بخاطر داشته باشید که هر محصول طبیعی در صورت مصرف زیاد آن، همیشه مفید و بی خطر نیست، بنابراین دوز بندی ضروری است. مصرف زیر زبانی ژل رویال، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره های معده که این کار را فقط کُند ساخته و مختل می کنند، فراهم می سازد. مصرف هر ظرف ۱۲۵ گرمی باید یک هفته و نیم طول بکشد.

بنابراین، در هر دوره درمانی ضرورتاً باید دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل مصرف شود. برای کودکان، از مقادیر کمتر (۲ گرم یا حتی 1 گرم برای کودکان کم سن در ۱۲۵ گرم عسل) استفاده می شود. اگر می توانید ژل رویال خالص را مستقیما از زنبوردار تهیه کنید، هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت ۳ هفته انجام دهید. ولی توصیه می کنیم که مراقب ژل رویال خالصی که توسط عسل تثبیت نشده و در مدت کوتاهی از بین می رود باشید.

بهترین شکل مصرف برای استفاده از خواص ژل رویال، مصرف آن به صورت دو دوره درمانی بیست و یک روزه، یکی در پاییز و دیگری در بهار می باشد. در هر دوره درمان دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل، از هر ظرف را با ۶ گرم ژل رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیر زبان قرار داده تا با بزاق دهان مخلوط گردد.

این شکل مصرف بهترین روش ممکن است. مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژل رویال باید یک و نیم هفته طول بکشد. برای کودکان از مقادیر کمتری ۱ تا ۲ گرم ژل رویال در ۱۲۵ گرم عسل استفاده می شود. اگر امکان تهیه ژل رویال خالص باشد هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته ادامه دهید.

تنها یک زنبوردار واقعی می تواند ژل رویال خالص که به شکل مناسبی نگهداری شده باشد به شما بدهد. حتما از توضیحات روی بسته بندی محصولات پیروی کنید و قبل از مصرف با پزشک یا دارو ساز خود مشورت کنید.

 

 

نظر شما درباره خواص ژل رویال چیست؟ با ما مطرح کنید.

خرید ژل رویال

182 دیدگاه برای “ژل رویال چیست؟ 18 خواص ژل رویال

 1. پویا گفته:

  سلام من برای خرید ژل رویال می خواستم اقدام کنم. چطوری باید از قیمت ژل رویال اصل و نحوه سفارش اطلاع پیدا کنم؟

 2. پروین ک گفته:

  سلام من 20 سال کولیت رو ده داشتم درمدفوع مرتب خون میدیدم فقط و فقط با دم کردن گل انار کولیت روده وبیماریهای معده برطرف می‌شود در وگل بزنیدخواص گل انار. من واقعا نجات پیدا کردم و یکسال و نیم هست که هیچ دارویی استفاده نمیکنم

  • سلطانی گفته:

   ژل رویال برای سرطان سینه مناسب نیست چون سطح ایمنی بدن را میبره بالا و سلولهای سرطانی را تقویت می کنه .
   ولی محصولات و مکمل های دیگه ای از زنبور عسل هستند که می توانند در درمان سرطان سینه موثر باشند و کیست ها را دفع کنند

   • حمید رضا جلالی گفته:

    دوست عزیز اگر سطح ایمنی بدن بالا بره سلولهای ضد تومور افزایش پیدا کرده و سرطان را از بین می برند. در صورتی که ایمنی بدن کاهش پیدا کنه مثل بیماری ایدز و برخی بیماریهای متابولیک ویا کورتیکواسترویید زیاد مصرف بشه احتمال افزایش سایز و فعالیت سلولهای سرطانی هم زیاد می شه.

  • شیوا گفته:

   سحرجون برای درمانش برو پیش دکترتک دهقان نظرآباد کرج داروهای گیاهی سرطان کشف کرده تلفنی هم مشاوره میده

  • سمانه گفته:

   سلام سرطان سینه وقتی پیش میاد که هورمون استروژن تو بدن خانما زیاد از حد بشه،ژل رویال هم از اون دسته غذاهاییه که استروژن رو زیاد میکنه احتمالا،پسته و کنجد و روغن کنجد و ارده کنجد،انگور و شیره انگور و حتی روغن هسته انگور،تمشک،کاکائو، اینا هم برای کسایی که کیست سینه و رحم دارن نباید خورده شه چون استروژن رو زیاد میکنه

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   بله میتواند موثر باشد ولی مصرف پودر عصاره گیری شده بره موم همراه با عسل کتیرا بیشتر توصیه می شود.

 3. Ahuora گفته:

  واقعا مقاله وتوضیحاتتون عالی ومفید بود سپاسگزارم
  در زمینه زنبور داری اگه ممکنه مقاله ای هم نشر فرمایید تشکر

 4. مهران گفته:

  سلام من پدرم بر اثر فشار خون بالا سکته مغزی کردن و سمت چپشون لمس شده ایا مصرف ژل رویال براش بی خطره !و فشارشو با لوزارتان 25 تنظیم نگه میداریم

 5. معین گفته:

  سلام من تقریبا بیشتر از یک ماه هست از روز صبح ها بصورت ناشتا به اندازه ی نخود از ژل رویال را در یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط میکنم و مصرف میکنم. الان 5 روزه یجورایی سر گیجه دارم اصلا هم رفع نمیشه. فشارمو گرفتم 10.5 روی 4.5 بود نمک دریا استفاده کردم غذاهای نمکی استفاده میکنم فایده نداره. میتونین راهنمایی ام بکنین؟؟؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار
   این موضوع ارتباطی با مصرف ژل رویال ندارد، دیگر مواد غذایی که استفاده کردید را بررسی کنید و یا به پزشک مراجعه کنید.

 6. شهرزاد گفته:

  سلام من یه توده خوش‌خیم در سینه سمت راستم دارم، ژل رویال میتونم مصرف کنم؟ چون دیدم زدین سرطان سینه منع مصرف داره

 7. اشراقی گفته:

  سلام مادرم تو کلیه ش توده سرطانی بوده و خارج کردن و توده هاش مولدن آیا خوردن ژل رویال براشون ضرر داره ؟

 8. عبدالرحمن گفته:

  سلام و خداقوت
  آیا ژل رویال عسل برای کسی که ریه اش درگیر ویروس کرونا شده تأثیر داره یا نه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   طبق تجربیات بسیاری از افراد موثر بوده ولی هنوز هیچ تحقیقات معتبری در این باره منتشر نشده.

   • کریم زاده گفته:

    سلام
    برادر من یک تومور در ران پا داره و استخوان دنده اش هم درگیره، آیا منع مصرف داره؟. واینکه چه مقدار و چه موقع باید ژل رویال مصرف کنه. متشکرم

 9. الهیاری گفته:

  با سلام،پدرم بیماریitp(پلاکت خون پایین دارن) ایا استفاده از ژل رویال براش خوبه یا نه؟یعنی افت پلاکت خون نمیاره؟

 10. مهناز گفته:

  سلام پدر من دوره 20 روزه کروناشو پشت سر گذرونده و مشکل قلبی هم داره وبسیار بدنش ضعیف شده میشه به ایشون داد ومقدار مصرف و طرزاستفادش چجوریه ممنون

 11. احمد گفته:

  سلام برای تقویت عمومی بدن و مصرف روزانه عسل و ژل رویال به چه نسبت وزنی باید با هم مخلوط شوند؟
  مثلا ده گرم ژل رویال برای چه وزنی از عسل مناسب است؟
  ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   متاسفانه هیچ دوز بندی استانداردی وجود نداره و اکثر مطالبی که میبینید بر اساس تحقیقاتی هست که در کشورهای دیگر صورت گرفته.
   برای مصرف کوتاه مدت ترکیب دو برابر ذکر شده و برای ترکیب جهت نگهداری طولانی حتی تا 125 برابر نیز ذکر شده.

 12. محمد گفته:

  سلام
  پسرم 2 سال و پنج ماهشه
  تحت شیمی درمانی قرارگرفته و فعلا دور اولش انجام شده
  برای تقویت و کاهش عوارض روزانه چقدر باید بهش بدم و چجوری باید داد؟
  یعنی مخلوط با شیر یا آب یا خودش به تنهایی؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار
   امیدوارم هر چه زودتر بهبود پیداکنند. لطفا قبل از مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

  • برهان وکیلی گفته:

   درود بر شما مصرف ۱-۳ گرم ژل رویال بعد از دوره شیمی درمانی به کاهش عوارض شیمی درمانی و رفع رادیکال های آزاد کمک شایانی میکنه

 13. عبدالحسین گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان
  من یه بیمار ضایعه نخاعی دارم تازه عمل کرده اما از گردن به پائین نخاع آسیب دیده و قادر ب حرکت نیست خواستم سوال کنم کسی هست که بنده رو راهنمایی کنه اخه خیلی جوونه 19 سالشه توی تصادف این اتفاق براش افتاد. ممنون میشم اگه کسی راهنمایی کنه

  • علی گفته:

   توی کرج جنب بیمارستان کسری دکتر شیخ مظفر هست عمل میکنه کارش خیلی درسته از تمام کشورهای میان برای درمان

  • عاطفه گفته:

   سلام انشاله بهبودی کامل حاصل بشه دکتر ارتوپدی میشناسم که معجزه میکنه فوق العاده می تونه به شما کمک کنه بنده از اقوام که دچار مشکل حاد نخاع بودند پیش ایشون رفتن و جواب گرفتن

    • زهره گفته:

     من کسایی و میشناسم که میتونن در این زمینه کمکتون کنند اگر مایل بودید شماره خودتون رو قرار بدید تا باهاتون تماس بگیرم و توضیح بیشتری بدم

 14. منيرشهيدي گفته:

  سلام خسته نباشيد خواستم بپرسم من سرطان سينه يا توده درسينه نداشتم فقط پيش سرطاني بود كه دكتر تشخيص داد سينه رو وردارم اگه ژل رويال مصرف كنم مانعي نداره ممنون ميشم جواب بديد

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   در گیرنده استروژن مثبت منع مصرف هست ، در سایر سرطان ها کمک کننده به درمان بوده و تاثیرات مثبتی داشته است .

  • سمیه گفته:

   سلام ببخشید اونایی که داروی کاهش فشار خون مصرف میکنن و همینطور قرص اسپرین مصرف میکنن ایا میتونن از این کپسول های ژل رویال استفاده کنن.

 15. حمیدرضا گفته:

  با عرض سلام.من ژل رویال را به صورت مایع ودر بسته بندیهای کوچک و پلمپ شده خریداری کرده ام مبخواستم بدونم که آیا این هم همون خواص رو داره وایا باید در یخچال یا فریزر نگهداری بشه یا نه. با تشکر

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   در صورت ترکیب با عسل در یخچال و در صورت خام بودن در فریزر نگهداری کنید .
   برای بررسی میزان کیفیت ، محصول خریداری شده به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید .

 16. داود گفته:

  سلام و روز بخیر
  من حدود ۳ روز هست دارم ترکیب ژل رویال با عسل رو ناشتا صبح با لیمو تازه میخورم
  خیلی عالیه
  فقط چون من اسید اوریک داشتم و خوب شده بودم
  الان بعد از ۳ روز احساس میکنم اسید اوریک بدنم دوباره اومده بالا
  فکر کنم اونایی که اسید اوریک دارن نباید بخورن
  اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید راهنمایی کنید ممنون میشم

 17. شهین گفته:

  آخه کسی تا حالا نوشته بدون دروغ که ژل خورد خوب شده تا من با خیال راحت برای درمان سرطان خودم بخورم

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بله
   ژل رویال ، برای کاهش عوارض شیمی درمانی و کمک به تسریع روند درمان موثر هست .
   اگرچه درمان قطعی و صددرصد نیست اما به صراحت میشود گفت تاثیرات چشم گیری خواهد داشت .

  • محمد گفته:

   من بد از دو ههفته دادم به خواهرم.. سرطان داشت بدنش قوی کرده بد هم هورمونها ش هم جواب داده تازه بداز دو ههفته جواب داد به

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ژل رویال در زمینه افزایش سیستم ایمنی بدن موثر است . تحقیقاتی صرفا روی بیماری کرونا تاکنون صورت نگرفته است .

 18. شادی راد گفته:

  سلام ممنون از اطلاع رسانی تون خداقوت من این ژل روتهیه کردم خواستم بدونم بافت این ژل غلیظ یانسبتا به شکل جامد هست چون اینی که من مصرف میکنم تقریبا شکل عسل هست

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ژل رویال یک ماده شیری رنگ یا زرد کمرنگ است
   احتمالا ژل رویال شما با عسل ترکیب شده است .که برای افزایش ماندگاری ژل با عسل ترکیب میشود و تاثیری روی خواص ژل ندارد.

 19. Honeybeeproducts گفته:

  درود و عرض ادب
  خدا قوت بابت زحماتتون ؛ بنده حول و ش ۱۰ سال هستش که کارم تحقیقات راجب محصولات زنبور عسل هستش ؛ پیشنهادم راجب ژل رویال اینه که نه به عنوان یک دارو بلکه به عنوان یک مکمل غذایی قوی و کامل باید بهش نگاه کرد که البته با تجربه ۱۰ ساله بنده و با توجه به مراجعه کنندگان و مصرف کنندگانی که از کشورهای مختلف در طی این سالها داشتم ، ضد ونقیض هم مشاهده شده ولی چیزی رو که بنده میتونم به یقین بگم دوز مصرفی تا سه گرم روزانه برای بزرگسالان با HDH بالای ۱/۷ اگر آلرژی به این ماده نباشه میتونه شما رو تقریبا از قرصهای مکمل بی نیاز کنه و تاثیر شگرفی در قوی تر کردن سیستم ایمنی داره.
  سلامت و شادکام باشید

 20. نیلوفر گفته:

  سلام من فشار خونم ۱۰ هستش آیا بخاطر پتاسیم موجود در ژل رویال امکان کاهش سریع فشار خون در من هست و من باید چی کار کنم تا هم از این ژل استفاده کنم و فشار خونم هم پایین نیاد

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   مقدار پتاسیم موجود در ژل رویال به میزانی نیست که مشکلی بوجود بیاورد اما همیشه توصیه میکنیم در اولین مرتبه با حداقل دوز و در روزهای بعدی با دوز های کم و پس از گذشت 3 تا 4 روز با دوز معمولی استفاده نمایید.

 21. حسین مخلصی گفته:

  درود و سپاس از اطلاع رسانی شایسته ، آیا ژل رویال میتونه در درمان ریزش مو و رویش مجدد تأثیری داشته باشه ؟

 22. احمد انیس حسینی گفته:

  ممنون از مطالب مفیدتون .جای خوشحالی داره ک مردم نصبت به محصولات زنبور آشنایی پیدا کردن . بنده زنبوردار هستم.تولید ژل رویال به صورت سنتی تولید کمی داره الان با ابزار کار و علم برداشت دیگه میشه با تعداد کم کندو و ۶ ماه از سال ژل برداشت کرد با بهترین کیفیت و بهداشتی ترین حالت .بنده آمادگی همکاری با دوستان رو دارم برا تولید تمام محصولات زنبور رو . ایسنتا هم میتونید عکس و فیلم کارمو ببنید .باتشکر

 23. علی گفته:

  سلام وقت بخیرخواستم بدونم اسپرم صفرهست،عمل هم کردیم گفتن راهی نیست،ژل رویال فایده داره؟واستفاده به چه صورت است؟ممنون میشم جواب بدین.

 24. احمد فکوری گفته:

  سلام تولید کننده ژله رویال ساکن استان گيلان هستم آخرین قیمت تا این لحظه کیلویی 15 ملیون هست
  فکوری

 25. سام گفته:

  ژل رویال خوب و اصل گرمی 15000 تومان هست هرروز صبح اندازه یه نخود زیرزبان باید گذاشته بشه و ربع ساعت بعدش صبحانه خورده بشه تا 10 إلی 15 روز, روزی 1 گرم میشه. بعد یکماه نباید مصرف بشه و دوباره 10 إلی 15 گرم دیگه طی 10 – 15 روز خورده بشه تانتیجه بگیرید

 26. سام گفته:

  سلام ژل رویال برای تمام بیماری ها خوب و مؤثره فقط برای کسانی که با نیش زنبور خیلی حساس هستن با احتیاط مصرف کنن

 27. محسن گفته:

  من از یک شرکت معتبر توی کرج خریدم 5گرم. 75هزارتومن مقدارمصرفشم بمن گفت هرصبح به اندازه یک عدس زیر زبان

 28. احسان حاجیان گفته:

  من بیماری کرون التهاب روده دارم میخواستم بدونم چه برندیاکپسولی ازژل رویال رابخرم خوب است وبرای بیماریه من خوب است ومقدارمصرفش درروزچقدربایدباشدبرای تقویت سیستم ایمنی بدن وجلوگیری ازکسلی

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بهتر است ژل رویال و عصاره بره موم را بصورت طبیعی استفاده کنید و نه کپسول. مقدار و نحوه مصرف هر کدام با توجه به شرایط شما متفاوت است، برای راهنمایی دقیق با شماره های پشتیبانی سایت تماس بگیرید.

 29. جوادی گفته:

  ممنون
  درباره خواص ژل رویال در طب سنتی هم بنویسید.
  اطبا زیادی مصرف ژل رویال رو توصیه میکنند.

 30. محمد گ گفته:

  سلام،خسته نباشید
  ببخشید این حقیقت داره که ژله رویال یا بره موم برای درمان سرطان خوبه و دکترا برای اینکه از سود زیادی که از شیمی درمانی در میارند چیزی به مردم نمیگن،ممنون میشم زودتر جواب بدید

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   درباره درمان سرطان با ژل رویال و بره موم تحقیقات بسیاری انجام شده و اثر بخش بودن آن اثبات شده که ما نیز در آهوتا بسیاری از این تحقیقات را در مقالات مربوطه ذکر کرده ایم.
   اما در موضوع دوم نظری نداریم.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   لطفا برای بررسی تمام جوانب به پزشک متخصص مراجعه کنید و یا با شماره های پشتیبانی مجموعه تماس بگیرید.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   خواصی که ذکر شد مربوط به ژل رویال طبیعی و خالص می باشد و نه قرص و کپسول و … .
   برای مشاوره دقیق با شماره های 09152555501 و یا 05836242521 تماس بگیرد.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   خواصی که ذکر شد مربوط به ژل رویال طبیعی و خالص می باشد و نه قرص و کپسول و … .
   برای مشاوره دقیق با شماره های 09152555501 و یا 05836242521 تماس بگیرید.

  • براتی گفته:

   سلام
   بطور کلی مانعی ندارد اما در صورتی که سابقه آلرژی یا حساسیت شدید در خانواده خود دارید، بهتر است قبل از مصرف ژل رویال برای کودکان با پزشک خود مشورت کنید.

 31. فاطمه گفته:

  با سلام، آیا ژل رویال برای مادری که شیر کافی برای نوزادش نداره، موثر هست؟ با تشکر

 32. الهه گفته:

  سلام من با توجه به ابنكه پيوند كبد شده ام و دارو مصرف ميكنم كه سيستم ايمنى بدنم پايين باشه ايا ميتونم مصرف كنم؟

  • براتی گفته:

   سلام
   با مراجعه به جهاد کشاورزی منطقه تان از کلاس ها و دوره های آموزشی مربوطه اطلاع کسب کنید.

 33. فاطمه گفته:

  باسلام بابت مژالب خوبتون ممنون.ایامصرف ژل رویال برای سرطان مجاری صفراوی ویاکبد مضرنیست؟

 34. شهرام گفته:

  شهرام از بندرعباس
  ضمن عرض سلام و خسته نباشي، ازاينكه اين اطلاعات مفيد رو در خصوص ژل رويال به مردم ارائه كرديد، واقعا مطالبتون بسيار جالب و مفيد بود ، با آرزوي موفقيت براي شما و آرزوي سلامتي هرچه بيشتر براي آنانيكه مشكلات خاص دارند، و مطمئن باشند با مصرف ژل رويال بهبود ي پيدا خواهند كرد

 35. محمد رستگار گفته:

  سلام وقت بخیر
  سپاس فراوان از شما که در جهت تقویت آگاهی عموم مردم گام بر میدارید خدا قوت
  اگه امکان داره لطف میکنید ادرس فروشگاه رو که حدس میزنم در مشهد باشین بدین ممنون میشم
  بعد اینکه ژل رویال برای ضعف عمومی بدن و احساس کسل بود کارایی داره یا نه . اگه داره دوز مصرف و چگونه مصرف کردن اون چقدر است
  برای ارسال به شهرستان چجور است چون طبق ویدئو که گذاشتین بهتر است که در فریزر نگهداری شود
  در اخر بازهم تشکر میکنم

  • barati گفته:

   سلام
   ممنون که نظرتان را با ما در میان می گذارید.
   آهوتا بستری برای خرید آنلاین محصولات زنبور عسل است، از طریق https://ahoota.com/shop می توانید خرید خود را انجام دهید و سفارشات را در هر جای ایران تحویل بگیرید.
   برای تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین افزایش انرژی بسیار موثر می باشد، مقدار مصرف روزانه یک گرم می باشد، همچنین اطلاعات کامل همراه بروشور خدمت تان ارسال می شود.
   ژل رویال همراه با یخ و یا عسل ارسال می شود.
   شاد باسید و تندرست

  • barati گفته:

   سلام
   ژل رویال از لحاظ ویتامین B6 و B12 بسیار غنی می باشد و در روند بهبودی بیماران مبتلا به ام اس موثر است.

  • barati گفته:

   سلام
   ژل رویال با تنظیم سوخت و ساز بدن وزن بدن را کنترل و مشکلات اضافه وزن و کاهش وزن که ناشی از اختلالات سوخت و ساز در بدن است را برطرف می کند.

 36. حسین کلاته آقامحمدی گفته:

  سلام.اگرواقعا این همه خواص داشته باشد بسیارداروی خوب وفوق العاده ای است حیف که قیمت آن گران است ضمن اینکه اینگونه داروها وموادمغذی متاسفانه بعدازفراگیرشدن ممکن است موردسوء استفاده قرارگیردیعنی بعدازمدتی به آن غش خواهند زدبنابراین لازم است مراکزمعتبری تحت نظارت به توزیع اینگونه موادمغذی اقدام کنند.ازمطالب مفید ارائه شده دراین بسیارسپاسگزاریم.

  • barati گفته:

   سلام
   در مقالات بسیار مزایای مصرف ژل رویال را بصورت علمی و طبق تحقیقات بیان کرده ایم، قیمت ژل رویال خالص بدلیل سختی برداشت و محدود بودن آن تعیین می شود بطوری که برای تهيه یک کيلوگرم ژل رویال به حدود 2500 سلول ملکه نياز است.
   ژل رویال های چینی و صنعتی در بازار به وفور با قیمت های پایین عرضه می شود که به هیچ وجه توصیه نمی شود.
   توصیه ما نیز خرید از مراکز معتبر می باشد.

 37. محیا گفته:

  سلام پسر من سیزده سالشه و کولیت اولسرا داره ژل رویال رو میتونم برای مفاصل و بهبود زخم روده و کمبود ویتامین‌ها براش استفاده کنم نحوه مصرفش چجوربه آیا براش ضرر نداره؟؟؟

   • محیا گفته:

    سلام پسر من سیزده سالشه و کولیت اولسرا داره ژل رویال رو میتونم برای مفاصل و بهبود زخم روده و کمبود ویتامین‌ها براش استفاده کنم نحوه مصرفش چجوربه آیا براش ضرر نداره؟؟؟
    میشه یکلام بگید آره یا نه از مقاله جواب نگرفتم

    • barati گفته:

     بله ژل رویال در بهبود و درمان کولیت اولسروز موثر هست. ضمن اینکه بره موم هم برای درمان کولیت زخمی توصیه می شود.
     از آنجایی که این بیماری مزمن می باشد، درمان قطعی آن زمان بسیار طولانی را می‌طلبد؛ توصیه میکنیم در ابتدا با دوز پایین و در حد 1 گرم مصرف نمایید و به مرور دوز را افزایش دهید.
     شاد باشید و سلامت

  • Adeleh گفته:

   سلام
   می خواستم ببینم ژل رویال برای شب کوری شدید که ژنتیکی است خوبه؟و چطوری وبه چه مدت باید مصرف بشود.

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام
    تابحال در منابع معتبر درباره شب کوری ژنتیکی و تاثیر ژل رویال مطلبی مشاهده نکردیم.

 38. محمد خانی گفته:

  سلام؛ لطف کنید اگر امکانش هست مقالات مربوطه رو هم منتشر کنید داخل سایت ممنون

 39. مریم گفته:

  سلام ممنونم از مطالب مفیدوکامل شما…من هم خود ژل رو که ترکیبی با عسل هست صبح ناشتا بصورت زیر زبانی استفاده میکنم و جدیدا قرصش که طبق دستور روی جعبه همراه با غذا مصرف میکنم.احساسم خیلی خوبه ….به دوستانم توصیه میکنم

  • احسان گفته:

   سلام خوبید میگم شما کپسول رویال ژل می‌خورید نظرت راجب به اون چیه ؟ وب نظرتون کدوم برند رو تهیه کنم

 40. اسپرت گفته:

  سلام
  از مطالب مفیدی که در سایت منتشر میکنید بسیار ممنونم
  ژل رویال اصل رو از کجا و چگونه و با چه قیمتی میتونیم تهیه کنیم ؟
  با تشکر از شما

  • ناشناس گفته:

   سلام خسته نباشید پسرمن تقریبا ۴سالشه به لبنیات حساسیت داره آیاژل رویال خوب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *