2 دستور پخت نان عسل

نان‌های خانگی از آنجایی که هیچ گونه مواد نگهدارنده به آن‌ها اضافه نمی‌شود، تنها به مدت دو روز در دمای اتاق تازه باقی می‌مانند، اما در مقایسه با نان‌های تجاری بسیار فرآوری شده که به مدت یک هفته باقی می‌ماند، بسیار تازه‌تر و سالم‌تر هستند و قطعاً افزودن این نوع نان به سبد غذایی سالم، فوق‌العاده خواهد بود که نان عسل هم یک نان خانگی سالم بدون هیچ مواد نگهدارنده است.

ارزش عسل در نانوایی

در بسیاری از کشورها، نانواها خیلی به عسل توجه می کنند. در بعضی نمونه ها، آنها فقط نگران هستند که بتوانند واژه «عسل» را به برچسب هایشان اضافه کنند تا هر معنی خاص مثل غذای خالص، خوراکی رمانتیک یا هر چیز دیگر را به ذهن مشتری القاء کنند. در ایالات متحده حدود نیمی از عسل های تولید شده به نانواها فروخته می شود ولی در بسیاری از کشورهای دیگر قیمت عسل آنقدر بالا است که برای نانوایی ها مقرون به صرفه نیست.

از ویژگی های دیگر عسل ایجاد مطلوبیت در پخت و پز است. عسل قندهای متنوع و منحصر به فردی دارد؛ این حقیقت که محتوی چند قند مختلف است یعنی اینکه همزمان می توان چند طعم و مزه را احساس نمود که برای ذائقه طعمی خوشایند است.

ویدئو دستور پخت نان عسل

[jwp-video n=”1″]

دقت در اندازه‌گیری مواد اولیه، ورز دادن خمیر، تماشا و انتظار برای عمل آمدن خمیر، انتظار در زمان پخت خمیر درون فر و احساس رضایت در زمان شریک شدن حاصل دست رنجتان با اعضای خانواده و دوستان، حس بسیاری خوبی دارد.

دستور پخت نان عسل
نان عسل

دستورالعمل خمیر نان عسلی 

نان عسل  از نان غربی معمولی شیرین‌تر است. از طرفی، آسیایی‌ها عاشق نان‌های شیرین هستند. این عادت احتمالاً با دوران باستان ارتباط دارد که نان‌های گرد شیرین و سفید بخارپز شده و تازه و داغ خورده می‌شده‌اند. این دستور پخت نان عسل، نان لازم برای مصرف ۵ تا ۶ نفر را تأمین می‌کند.

مواد لازم برای خمیر:

۵۰ گرم آرد ساده

۲۲۰ گرم آرد نان

۲ قاشق چای خوری پودر مخمر فوری

۱۰ گرم پودر شیر

۵ گرم نمک دریا

۱ قاشق غذاخوری عسل

۳۰ گرم کره

نصف تخم مرغ

۱۲۵ میلی‌لیتر آب

۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون برای چرب‌ سازی

لعاب رویه‌ی نان:

نصف تخم مرغ

۱ قاشق غذاخوری شیر

طرز تهیه نان عسل

تمام مواد را درون یک کاسه بزرگ مخلوط کرده و به هم بزنید تا به خمیر تبدیل شوند. کمی آرد خمیر بر روی میز بریزید تا از چسبیدن خمیر به میز جلوگیری شود، سپس خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه ورز دهید تا ساختار آن نرم و یکدست شود. به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه خمیر را در دمای اتاق بگذارید تا عمل بیاید و مقدار آن دو برابر شود.

خمیر را پهن کنید و اگر می‌خواهید برای کودکان جذاب‌تر باشد، کمی کشمش بر روی خمیر پهن شده بریزید و آن را (به حالت رول) جمع کنید. سپس رول خمیر را بصورت تکه‌های کوچک و مساوی برش داده و هر تکه آن را با کف دست به حالت بیضی در بیاورید. سطح سینی شیرینی‌پزی را با استفاده از روغن زیتون چرب نمایید. بگذارید این تکه‌های خمیر به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه درون سینی شیرینی‌پزی بمانند تا زمانی که اندازه آن‌ها مجدداً دو برابر شود.

وسط هر تکه خمیر را بوسیله چاقو برش دهید. یک لایه ترکیب مایه‌ی رویه متشکل از شیر و تخم‌مرغ را بر روی هر تکه بمالید. برای تردتر کرد رویه نان می‌توانید مقداری کنجد یا پوسته جو بر روی آن بپاشید. خمیرها را در فر حرارتی از پیش گرم شده در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بپزید. می‌توانید این نان را هم بصورت گرم و هم بصورت سرد به همراه کره یا مخلوط کره و عسل مصرف نمایید.

پخت نان با استفاده از پیمانه‌های فنجانی

اگر فکر می‌کنید که اندازه‌گیری مواد اولیه خمیر بر حسب گرم و میلی‌لیتر کار دشواری است، می‌توانید برای اندازه‌گیری مقدار مواد اولیه از یک فنجان ساده استفاده کنید، بدین ترتیب نیازی به ترازو یا پیمانه‌های مدرج اندازه‌گیری نخواهید داشت.

دستور پخت نان عسل
نان عسل

دستور جایگزین پخت نان عسلی با استفاده از روش فوق‌الذکر

مواد اولیه خمیر:

۲ فنجان آرد خمیر

۲ قاشق غذاخوری پودر مخمر فوری

۱ قاشق غذاخوری پودر شیر

۱ قاشق غذاخوری عسل

۱ قاشق غذاخوری کره آب شده

۱ عدد تخم مرغ (هم بزنید و مقداری از آن را برای رویه خمیر نگه دارید)

نصف فنجان آب

۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون برای چرب‌کاری سینی پخت

برای رویه خمیر:

مقدار کمی تخم‌مرغ هم‌زده و ۱ قاشق غذاخوری شیر

نصف یا سه‌چهارم فنجان شکلات خرد شده

توجه داشته باشید که برای موارد ذکر شده حتما از عسل خام و طبیعی استفاده کنید.

[wpipa id=”2991″]

دستورالعمل پخت نان عسل کشمشی

مواد لازم

۵۰ گرم آرد ساده (آرد ساده را می‌توان بوسیله سبوس آرد شده جو جایگزین کنید که انتخاب سالم‌تری است اما به نان با ساختار متراکم‌تر منجر خواهد شد.)

۲۲۰ گرم آرد نان

۲ قاشق چای خوری پودر مخمر فوری

۱۰ گرم پودر شیر

۵ گرم نمک دریا

۱ قاشق غذاخوری عسل غلیظ

۳۰ گرم کره

نصف تخم مرغ

۱۲۵ میلی‌لیتر آب

نصف فنجان کشمش یا قره قاط خشک شده یا ترکیبی از هر دو

۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون برای چرب‌کاری

مایه رویه نان

این مایه نه تنها رنگ و ساختاری عالی به رویه نان می‌بخشد، رویه نان را بسیار ترد و خوشبو نیز می‌شود.

نصف تخم مرغ

۱ قاشق غذاخوری شیر تازه

یک سوم فنجان دانه‌های جو دوسر بوداده یا تخم کنجد

دستور پخت نان عسل
نان عسل کشمشی

روش تهیه

پخت نان می‌تواند کاری کاملاً سرگرم کننده و حتی عملی اعتیادآور باشد. یک بار موفقیت شما در این کار می‌تواند شما را به انجام آن در دفعات بعدی ترغیب کند.

تمام مواد را درون یک کاسه بزرگ با یکدیگر مخلوط کرده و هم بزنید تا خمیر تولید شود. مقدار کمی آرد خمیر را بر روی میز پخش کنید تا از چسبیدن خمیر به میز جلوگیری کنید (یا از میز نچسب مانند میز پلاستیکی، سنگی و غیره استفاده نمایید) و خمیر را بوسیله انگشتان خود ورز دهید.

برای این کار، به مدت ۱۰ دقیقه و بطور مکرر دو انتهای خمیر را بر روی هم قرار داده و خمیر را تا کنید و فشار دهید تا زمانی که ساختار خمیر نرم و یکدست شود و زمانی که خمیر را با انگشت فشار می‌دهید، تا حدودی برآمده و به حالت اول خود بازگردد. خمیر را به شکل توپ در آورده و به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در دمای اتاق (۳۰ درجه سانتی گراد) بگذارید تا عمل بیاید و مقدار آن دو برابر شود.

پس از آن، خمیر را پهن و صاف کنید. کشمش/قره‌قاط را بر روی خمیر پهن شده پخش کنید، سپس خمیر را تا کرده و رول نمایید. سینی پخت را با روغن زیتون چرب کنید. بگذارید خمیر به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه درون سینی پخت باقی بماند تا زمانیکه مقدار آن مجدداً دو برابر شود.

یک لایه مخلوط تخم‌مرغ و شیر را به عنوان رویه  بر روی خمیر درون سینی بمالید. در این مرحله می‌توانید دانه‌های جو دو سر یا تخم کنجد را بر روی خمیر بپاشید تا رویه خمیر تردتر شود. این نان را درون فر حرارتی از پیش گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ دقیقه بپزید (از فر ماکروویو استفاده نکنید). می‌توانید این نان را بصورت گرم یا سرد به همراه عسل یا ترکیب عسل و کره میل نمایید.

نظر خود را در مورد پخت نان عسل در قسمت دیدگاه ها باما درمیان بگذارید.

benefits of honey

benefits of honey

خرید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *