عسل برای فشار خون بالا

عسل برای فشار خون بالا نه تنها یک درمان سنتی است بلکه بر اساس تحقیقات علمی راهکاری موثر و طبیعی به شمار می‌رود. در جهانی که گرایش به استفاده از درمان های طبیعی و خانگی رو به افزایش است، عسل طبیعی به عنوان یک درمان مکمل، نقش قابل توجهی در تنظیم فشار خون ایفا می‌کند.

این شیرین کننده طبیعی که معمولاً به دلیل طعم دلچسب و خواص آنتی‌اکسیدانی‌اش شناخته شده است، اکنون به عنوان یک عامل موثر در کنترل فشار خون بالا مطرح می‌شود.

در این مقاله ما نگاهی عمیق‌تر به خواص عسل در کاهش فشار خون انداخته و به بررسی دقیق‌تر روش‌های مصرف عسل برای فشارخون بالا می‌پردازیم. هدف ما این است که نشان دهیم چگونه این محصول طبیعی زنبورعسل می‌تواند در کنار دیگر روش‌های درمانی قرار گیرد.

کنترل فشار خون بالا با مصرف عسل

مصرف عسل جهت کنترل فشار خون پیشنهاد می‌شود. اگرچه کاهش فشار خون با استفاده از عسل در تحقیقات گوناگون ثابت شده است، اما به عنوان روشی تخصصی و موثر از جانب پزشکان عنوان نمی‌شود. مصرف عسل برای فشار خون بالا یک درمان خانگی یا سنتی محسوب می‌گردد که می‌توان در کنار مصرف داروها از این روش نیز استفاده کرد.

عسل دارای خواص آنتی اکسیدان است که این ترکیبات آنتی اکسیدانی با توجه به نوع عسل و فرایند ساخت آن می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی عسل از طریق تاثیر بر سیستم قلبی و عروقی که شامل قلب، خون، سیاهرگ‌ها و شریان‌ها می‌شود فشار خون بالا را کاهش داده و سلامت قلب را بهبود می‌بخشد.

عسل برای فشارخون بالاترکیبات موجود در عسل از طریق روش های زیر فشار خون بالا را کنترل می‌کنند:

 • درمان و کنترل فشار خون بالا به دلیل داشتن نوعی کربوهیدرات به اسم الیگوساکاریدها
 • جلوگیری از لخته شدن خون
 • گشاد کردن رگ‌های خونی جهت افزایش جریان خون
 • کاهش کلسترول بد به ویژه لیپوپروتئین‌های با چگالی کم که از رسوب چربی در رگ‌های خونی جلوگیری به عمل می‌آورد.
 • با افزایش تعداد گلبول های قرمز موجود در خون، میزان جریان خون و اکسیژن رسانی به بدن را بالا برده و در نتیجه فشار خون را کنترل می کند.

 

نحوه مصرف عسل برای فشار خون بالا

 

Honey to control blood pressure

از جمله روش‌های مصرف عسل برای فشار خون بالا عبارتند از:

 • ترکیب عسل با پودر دارچین به صورت خمیری شکل و استفاده منظم از آن به عنوان صبحانه
 • ترکیب ۲ قاشق غذاخوری عسل با ۳ قاشق چای‌خوری پودر دارچین و ۴۵۰ میلی لیتر آب به عنوان یک چای دارویی
 • ترکیب عسل و آب گرم به همراه لیمو باعث دفع آب اضافی از طریق ادرار شده و در نهایت باعث کنترل فشارخون می‌شود.
 • ترکیب مقدار متوسطی از عسل با آب انار
 • ترکیب عسل به همراه سیر

مصرف این نوع از ترکیبات عسل برای فشار خون بالا بسیار مفید هستند و باعث کاهش کلسترول خون شده و از انسداد رسوبات چربی در عروق جلوگیری به عمل می‌آورند. در نهایت این ترکیبات می‌توانند یک پیشگیری کننده از حمله قلبی نیز محسوب گردند.

 

نتایج تحقیقات مصرف عسل جهت کنترل فشار خون بالا

برای اینکه شما را با مفهوم فشار خون بالا آشنا کنیم ابتدا باید بگوییم که خون از قلب به سایر قسمت‌های بدن پمپاژ می‌شود، فشاری که خون در حین عبور از رگ‌ها به دیواره شریان‌ها وارد می‌کند فشار خون نامیده می‌شود.

میزان فشار خون در طول روز متعادل نیست و ممکن است گاهی پایین و گاهی بالا باشد. اما چنانچه فشار خون فردی به صورت مزمن بالا باشد نشان دهنده وجود بیماری قلبی یا کلیوی است.

جهت بررسی تاثیر مصرف عسل برای فشار خون بالا آزمایشاتی از یک جامعه آماری با شرایط یکسان انجام گرفت. در این تحقیق افراد مبتلا به فشار خون بالا با ویژگی‌ها و شرایط یکسان مثل ناشتا بودن و در حال استراحت بودن مورد آزمایش قرار گرفتند. طی این آزمایش از یک وسیله و روش یکسان برای کلیه افراد جهت اندازه‌گیری فشار خون و نبض آن‌ها قبل و پس از مصرف عسل استفاده شد.

نتیجه نهایی این آزمایش به این صورت مشخص شد که بعد از خوردن عسل در فواصل زمانی ۱۵ دقیقه، ۳۰ دقیقه و ۶۰ دقیقه مجددا میزان فشار خون و نبض افراد اندازه گیری شد.

طی این تحقیق، میانگین فشار خون بالای این افراد پس از مصرف عسل کاهش پیدا کرد. از این آزمایش می‌توانیم به این صورت نتیجه‌گیری کنیم که مصرف عسل به ویژه در وعده صبحانه می‌تواند تاثیر بسزایی در کنترل فشار خون بالا داشته باشد.

فواید عسل برای درمان فشارخون بالاسایر فواید عسل برای سلامتی

فرایند تولید عسل از نگهداری شهد گل طی فرایند طولانی در لانه زنبور شروع می‌شود. به بیان ساده عسل شکل متفاوتی از قند است اما فواید بسیاری دارد. به عنوان مثال مصرف روزانه یک قاشق عسل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

عسل در درجه اول به عنوان یک منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها شناخته می‌شود. این آنتی اکسیدان‌ها از بدن در برابر آسیب‌های سلولی و التهاب جلوگیری می‌کنند. همچنین مصرف عسل به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان نیز کمک می‌کند. همان گونه که در تحقیق منتشر شده در mdpi به این موضوع اشاره میکند:

Honey protects the heart via lipid metabolism improvement, antioxidative activity, blood pressure modulation, heartbeat restoration, myocardial infarct area reduction, antiaging properties, and cell apoptosis attenuation

ترجمه:

عسل از طریق بهبود متابولیسم چربی‌ها، فعالیت آنتی‌اکسیدانی، تنظیم فشار خون، بازیابی ضربان قلب، کاهش ناحیه انفارکتوس میوکارد، خواص ضد پیری، و کاهش آپوپتوز سلولی، از قلب محافظت می‌کند.

 

مصرف عسل برای فشار خون بالا تنها به عنوان یکی از فواید این ماده ارزشمند محسوب می‌شود. از جمله فواید دیگر عسل عبارتند از:

 • ضدعفونی کننده طبیعی
 • انرژی زای طبیعی
 • تسکین گلودرد
 • التیام زخم

مصرف عسل را نمی‌توان به عنوان یک داروی قطعی و کلی برای کنترل فشار خون بالا معرفی کرد. بهترین کار جهت کنترل فشار خون تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای تجویزی پزشک است.

نتیجه‌ گیری

همانطور که عنوان کردیم عسلی می‌تواند در کنترل فشار خون موثر واقع شود که دارای مواد معدنی و ویتامین‌های لازم بوده و تصفیه نشده باشد. عسلی که از فروشگاه‌ها تهیه می‌کنید می‌تواند به صورت خام یا تصفیه شده باشد. عسل تصفیه شده در کارخانه‌ها فرآوری می‌شود و بسیار از آنزیم ها و خواص آن از بین می رود. اگر قصد خرید عسل برای فشار خون بالا را دارید و می‌خواهید از فواید آن برای کنترل فشار خون استفاده کنید به هیچ وجه این نوع عسل های صنعتی را خریداری نکنید، زیرا خواص دارویی مورد نظر را در آن نخواهید یافت.

اگر به دنبال عسل طبیعی و اصل هستید، بهترین گزینه تهیه آن از زنبورداران با تجربه و صادق است. در مجموعه زنبورداری آهوتا ما با افتخار بهترین عسل‌های ایران را با بالاترین سطح کیفیت و با ارائه برگه آزمایش به شما عرضه می‌کنیم.

خرید عسل طبعی

منابع:

tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10641963.2019.1693584

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3270456

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *