تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

 • تشخیص عسل طبیعی آن هم بوسیله آب و کبریت دروغی است که بسیاری از افراد نا آشنا با زنبورداری و صنعت غذایی مطرح می کنند. گاهی نیز روش های عجیبی می شنویم که واقعا سرمان سوت می کشد. مثلا چندی پیش یکی از مشتریان آهوتا با ما تماس گرفته بود و ادعا داشت عسلی که خدمت شان ارسال شده تقلبی است! زمانی که دلیل این ادعا را پرسیدیم گفتند یکی از دوستانم گفته اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبور عسل در آن دیده شود!

  ویدئو تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

  قبل از آنکه بخواهیم درباره روش های دقیق تشخیص عسل طبیعی با هم صحبت کنیم، می خواهیم روش های غیر علمی و غلط درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را بازگو کنیم.

  10 فاکتور تشخیص عسل طبیعی

  نسبت فروکتوز به گلوکز حداقل 0.9
  گلوکز 20- 35 درصد
  فروکتوز حداقل 30 درصد
  ساکارز حداکثر 5 درصد
  هیدروکسی متیل فورفورال HMF حداکثر 40mg/kg
  قند احیاء کننده حداقل 65 درصد
  رطوبت حداکثر 20 درصد
  پرولین حداقل 180mg/kg
  فعالیت دیاستازی (کیفی) مثبت
  فعالیت دیاستازی (کمی) حداقل 8 DN

  چرا این مقاله را نوشتم؟

  واقعیت را بگویم، بدلیل مشغله کاری هیچ قصدی نداشتم درباره این موضوع مطلبی بنویسم تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستانم ویدئویی نشان داد از یک خانم محترم که روش های تشخیص عسل طبیعی را از روی ظاهر و بوسیله کبریت معرفی می کند! داستان از آن جایی جالب شد که ایشان فروشگاه عسل راه اندازی کرده اند ولی متاسفانه کمترین شناختی نسبت به این ماده شگفت انگیز نداشتند. این شد که تصمیم گرفتم هر آنچه که درباره تشخیص عسل طبیعی می دانم و اهمیت دارد را به شما نیز بگویم.

  تشخیص عسل طبیعی

  باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

  این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاهده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

  ۱. تشخیص عسل طبیعی بوسیله کبریت

  یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

  ۲. تشخیص عسل بوسیله آب

  در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

  ۳. آیا از روی رنگ عسل میتوان تشخیص داد؟

  یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

  جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

  عسل طبیعی چه رنگی ست؟

  ۴. تشخیص عسل  اصل با توجه به غلظت

  گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

  ۵. تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

  یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

  ۶. تشخیص عسل واقعی با ریختن روی ناخن

  این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

  ۷. تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

  این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

  شکرک زدن عسل طبیعی

  عسل طبیعی شکرک می زند؟

  تشخیص عسل طبیعی
  برای دریافت فایل با کیفیت بالا روی تصور کلیک کنید

  متاسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند عسلی که رس ببندد یا به اصطلاح شکرک بزند تقلبی است اما در واقع این یک فرآیند کمتر درک شده است که برای عسل طبیعی رخ میدهد. در مقاله چرا عسل طبیعی شکرک میزند؟ درباره این موضوع کامل توضیح داده ایم که میتوانید مطالعه کنید.

  عوامل بسیاری باعث کریستالیزه شدن عسل می شوند مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. بدلیل اطلاعات اشتباهی که در بین مردم عادی وجود دارد برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از رس بستن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود.

  به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم عسل خام استفاده کنید و از مصرف عسل هایی که برای بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر شدن حرارت دیده اند خودداری کنید.

  چرا این روش های اشتباه رایج شده است؟

  متاسفانه روش های فوق در بین عموم بسیار پخش شده و کنار زدن آن ها کار سختی است، در این بین برخی از افراد به انتشار این اشتباهات کمک زیادی کرده اند.

  ۱. شرکت ها و فروشندگان متقلب

  در برخی موارد شرکت هایی که عسل های مصنوعی و تقلبی تولید می کنند برای اینکه راحت تر بتوانند محصولاتشان را بفروش برسانند، ویژگی های محصول خود را بعنوان محصول طبیعی از طریق روش های مختلف پخش می کنند.

  ۲. فروشندگان عسل

  دومین مقصر اصلی، فروشندگان کم اطلاع هستند که صرفا شنیده های خود را بعنوان روش های تشخیص منتشر می کنند که متاسفانه با توجه به شغلی که دارند معمولا مورد قبول عامه مردم قرار می گیرد.

  ۳. نشریات زرد

  در بسیاری از موارد این روش های تشخیص توسط بلاگرها نوشته می شود تا صرفا محتوایی برای وبلاگ و سایت خود تولید کرده باشند اما متاسفانه اکثر نوشته هایشان بدون بار علمی می باشد.

  ۴. خود شما!

  در برخی از اوقات پیش می آید که افراد مختلف یک نمونه تجربه محدود و خاص خود را بطور گسترده برای تمام عسل ها در نظر می گیرند. برای مثال فردی که چند مرتبه از زنبورداران مختلف عسل طبیعی تهیه کرده و در این چند مورد رنگ عسل تیره و دارای عطر و بوی زیادی بوده، اینگونه برداشت می کنند که عسل طبیعی باید حتما تیره رنگ بوده و عطر و بوی بسیاری داشته باشد.

  بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

  صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند. احتمالا پیش خودتان میگویید این هم شد روش! من یک روش سریع و خانگی میخواهم ولی باور کنید هیچ روش سریع و آسانی برای تشخیص عسل وجود ندارد. حتی خود زنبوردارها برای اطلاع از کیفیت عسل هایشان آن را به آزمایشگاه میفرستند، اما متاسفانه برخی از عزیزان با ادعای بسیار میگویند ما قادر به تشخیص عسل طبیعی هستیم!

  در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است برای مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر 5 درصد باشد اما عسل کنار جزء استثناها می باشد و در بسیاری از موارد حتی اگر ساکارز بالای 5 نیز داشته باشد طبیعی است.

  راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

  گول ساکارز پایین را نخورید!

  دقت کنید در تله ساکارز نیفتید، برخی از افراد هنگام خرید عسل طبیعی تنها فاکتوری که بررسی میکنند میزان ساکارز آن است و از دیگر عوامل چشم پوشی میکنند، در صورتی که ساکارز یکی از فاکتورها می باشد که اتفاقا بسیاری از فروشندگان عسل و زنبورداران با افزودی موادی به عسل آن را براحتی تغییر می دهند و در برخی اوقات به حد صفر می رسانند.

  اگر فقط جستجو کردید تا با چند روش سریع و خانگی آشنا شوید همین الان مرورگرتان را ببندید چون در این سایت چنین چیزی پیدا نخواهید کرد و مطمئن باشید دیگر سایت هایی که روش هایی معرفی کردند صرفا برای جذب بازدید و اینکه چیزی گفته باشند این مطالب را گفته اند و هیچ شناختی نسبت به ویژگی های فیزیکی عسل ندارند.

  اما اگر میخواهید بطور دقیق عسل طبیعی را تشخیص دهید و یک عسل شناس حرفه ای شوید بزودی یک دوره رایگان بر روی سایت قرار خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه عسلی را که خریده اید با حداقل هزینه به آزمایشگاه بفرستید، با تمام فاکتورهای شناخت عسل آشنا شوید و بر روی تک تک پارامترها مسلط باشید و چگونه مطمئن شوید عسلی که خریده اید کاملا خالص و ارگانیک است!

  فراموش نکنید تمام خواصی که برای عسل معرفی می شود مربوط به عسل های خالص و خام است نه عسل های تقلبی و مضوعی که قطعا مضرات زیادی برای شما خواهند داشت.

  اگر در این باره نظر یا سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید، همه نظرات را میخوانیم و اگر نیاز باشد حتما پاسخ خواهیم داد.

  خرید عسل

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹۶ رای

  151 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

  1. دهانی گفته:

   الانم زمان برداشتش شروع شده البته تو مناطق جنوبی… وجمع کردنشونم واقعا سخته

  2. دهانی گفته:

   عسل طبیعی از اسمش معلومه!
   عسلی که در طبیعت بدون دست داشتن انسان ساخته بشه… عسلی که تو شکاف وسوراخ های کوه صحره ها ساخته میشه

  3. محمدرهروان گفته:

   آیا اکستراکور همان حرارت دادن است یا آب کردن موم چون یکی ازدوستان کندوی عسل دارد ومن هم در ئیلاق وهم در پایین یعنی در جنگل دیدم اما بعد از برداشت عسل هرروز شکر را آب می کند ویه زنبورها می دهد ومن شک کردم که عسل طبیعی باشدآیا آدم عسل شانه ای بگیرد بهتر است یا بعد از استراکتور کردن

  4. مسلم اصلانی گفته:

   با سلام. من یک زنبوردار در جنوب غرب کشور هستم راههای تشخیص اعلام شده در بهترین حالت برای تشخیص عسل تقلبی از عسل کندویی کاربرد داره در حالیکه ب جرات میگم ۹۵ درصد عسل کندویی ایران تغذیه ای است یعنی علاوه بر شهدآوری زنبور در فصل برداشت ،زنبوردار از شربت شکر برای افزایش محصول استفاده میکنه. میانگین برداشت من از هر کندو در طول پنج سال اخیر کمتر از ۶ کیلو بوده در حالیکه همکارام بالای ۲۵ کیلو برداشت میکنن. البته نمیخام بگم فقط من خیلی آدم سالمی هستم و بقیه رو تخطئه کنم فکر اقتصادی پشت این کار اینه که من هر کیلو رو ۲۵۰ هزار تومن میدم و اونا کیلویی ۵۰ . نکته دوم اینکه عسل تغذیه ای(درجه ۲) هم بسیار مفیده فقط تقلب اونجاس که اونو بجای ارگانیک بفروشیم. بالاخره همه توان خرید عسل درجه ۱ رو ندارن همونجوری که تهیه برنج ایرانی اصل برای همه مقدور نیست

   • علی گفته:

    با عرض سلام و خداقوت آقای اصلانی
    قبل از هر چیزی ان شاءالله خدا سلامتی به شما و خونوادتو بده و برکت به که و کسبتون??
    آقای اصلانی خواستم ازتون بپرسم چون تجربه ی این کار رو دارین آیا شکر آب شده فقط به زنبورها میدن بخورند یا اینکه مستقیم هم به عسل اضافه میشه؟
    و اینکه فرمودین عسلی که همکارتون تهیه میکنند درجه ۲ هستش کاملا درسته چون زنبور هرچی بخوره تصفیه میکنه ولی چون شکر مقدار گلوکوز و لاکتوز و… بیشتر از شهد داره بخاطر همین عسلش به درجه ۲ و ۳ درجه بندی میشه
    ????⚘⚘⚘⚘⚘?????????????????????????????????????

    آقای اصلانی خیلی گلی ان شاءالله عمرتون مثل گل نباشه ولی بنده این گل ها رو اوردم واستون که بزارین واسه زنبوره?✋?✌❤

  5. نگار گفته:

   سلام، من عسل خریدم و مومش رسوب سفید رنگ گذاشته، می خواستم ببینم عسل طبیعی هست یا نه و این به چه علته؟

  6. بهار گفته:

   چرا آزمایشگاه های تخصصی عسل ، عسل همه ی مارک ها رو آزمایش نمی کنه نتیجه اش رو به طور عمومی اعلام بکنه؟یعنی درآمد کارخونه دار از سلامت مردم بشتر هست؟ بیماران دیابتی اگه عسل تقلبی مصرف کنند جونشون به خطر می افته.

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام
    برندهای عسل بسیار زیاد هستند و هر کدام ده ها نمونه عسل دارند و نمی توان توقع داشت آزمایشگاه ها چنین کاری انجام دهند مخصوصا اینکه بعد هر برداشت نتایج میتواند متفاوت باشد. بهترین راهکار این است که خود مصرف کننده از زنبوردار خرید کند و نتیجه آنالیز آزمایشگاهی را فروشنده بخواهد.

  7. وحید گفته:

   فقط یک روش برای تشخیص عسل اصل وجود داره اونم اینه که انسان در ایجاد اون عسل دخالتی نداشته باشه وقتی دست تو کار زنبور وطبیعت برده میشه تقلبی باید خودتون برید تو جنگل و خطرات ازقبیل نیش زنبور و غیره تقبل کنید تا بتونید به عسل اصل دست یابید

  8. امیرعلی بویرحسنی گفته:

   یکی از سریع ترین راه ها برای ثابت شدن عسل طبیعی این است که بعد از خوردن عسل حس بکنی در وجود خود که تاثیرات مثبتی روی بدن تان گذاشته از نظر انرژی که این روش یکم زمان می برد این یک روش روشی که مد نظر من است این است که دو یا سه تا قاشق غذاخوری داخل یک ظرفی که نه بزرگ باشد نه کوچک کف آن نسبتاً ۱۰ تا ۱۵ سانت باشد بعد از ریختن عسل یک لیوان یا یک و نیم لیوان آب معمولی داخل آن بریزیم و به آرامی تکان بدهیم اینقدر تکان بدهیم تا لونه زنبوری داخل عسل پیدا میشه به شکل لونه زنبوری این یک روش بسیار ساده عسلی که به نظر خودتون از طبیعی است و اصلی که به نظر خودتون تقلبی از هر دو روش را امتحان کنید به نتیجه می رسید

   • پشتیبان سایت گفته:

    مخاطبان گرامی دقت بفرمایید که این نظرات صرفا از این جهت منشتر می شود تا با باورهای اشتباهی که درباره تشخیص عسل در بین عموم وجود دارد آشنا شوید وگرنه کاملا اشتباه و غیر علمی هستند.

  9. زهرا سیفی گفته:

   سلام . لطفا آزمایشگاهی در شهر کرج بمن معرفی کنید. برادرم زنبوردار هستن ، عسل مرکبات دارن . میخوام عسل و برای تست ببرم .‌

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام خانم سیفی
    کافیست کلمه “آزمایشگاه تخصصی عسل” + نام شهر خودتان را در گوگل جستجو بفرمایید. آزمایشگاه های بسیاری در سطج کرج وجود داره.
    موفق باشید

  10. هادی گفته:

   درصورتی که جای عسل گلوکز بهتون قالب کنن راحت می شه تشخیص داد از وسایل شیرینی فروشی گلوکز بخرین اونو بخورین بد عسل رو بخورین از رو طعمش می شه فهمسد گلوکزه یا نه

  11. نوری گفته:

   سلام من از بک فروشگاه عسل عسلی خریدم که به شاخه درخت بود طبق گفته فروشنده عسل از جنگل های اطراف بدست آمده رنگ موم متمایل به سغیدی وروشن بود آیا اینگونه عسل ها اصلی هستند

  12. امیر گفته:

   معلومه تا حالا عسل طبیعی نخوردین وگرنه این حرفارو نمزدین
   کافیه یکبار عسل طبیعی خورده باشین تا بشناسین
   عسل اگه طبیعی باشه رنگش سیاهه و عطر و بوی زیادی داره‌‌. وقتی هم با یه قاشق از بالا میگیرین چند دقیقه طول میکشه تا پایین بیاد و تموم شه چون زنبور تلاش کرده و خیلی سفته

  13. محسن امینای گفته:

   خدارو شکر که شخصی صادقانه این اطلاعات در اختیار مردم شریف ایران قرار میده ما مردم سادهی هستیم چون دلمان پاک و یک سری از این جریان سواستفاده میکنن عسل بدون ازمایشگاه به هیچ عنوان قابل شناسای نیست حتا الان تو خود عسل چیزهای میزنن که ساکاروز عسل میاره زیر پنج پس بنابراین به ازمایشگاه هم نمیشه اتمینان کرد و فقط به ساکاروز عسل دقت نکنید خیلی فاکتورهای دیگهم باید باش

  14. یارمحمدی گفته:

   آقا عسل باید بوی عسل و طعم عسل بده،عسلی که بوی گل و گیاه بده و هر طعمی به جز طعم مخصوص عسل بده،عسل نیست،حالا میخوای بدونی عطر طعم مخصوص عسل بدون اسانس چچجوریه؟

  15. اسی گفته:

   یکی از سریعترین راه های تشخیص عسل طبیعی همین کشیده شدن عسله ۲ ومین راه طعم و مزه و بو عسل طبیعی هستش کافیه شما قبلا حس کرده باشید روش دیگه اعتبار مکانیه که عسلو ازش خریداری میکنید ولی روش خونگی مهم اینه عسل طبیعی تو یخچال بذاری روانی خودشو حفظ میکنه ولی خوب ممکنه کیفیت عسل پایین بیاد مهمترین روشی که میشه گفت یک عسل صد درصد طبیعی هستس اینه که با موم خریداری بشه و مومش هیچ شکل منظمی نداشته باشه حتی ممکنه شاخه درخت تو عسل و موم هنوز باشه

  16. علی مرادی گفته:

   آزمایشگاه که میگید من نمیدونم منظورتون چه آزمایشگاهیه؟یعنی همین آزمایشگاههای پزشکیه؟ازکجا بدونم که تومحله امون ازمایشگاه تست عسل وجود داره یانه؟

   • پشتیبان سایت گفته:

    منظور آزمایشگاه تخصصی عسل می باشد.
    کافیست در گوگل نام شهرتان + آزمایشگاه عسل را جستجو کنید.

  17. امیرعباس گفته:

   سلام . عسل عالی و درجه یک از کجا تهیه کنم و لطفا پارامترهای آزمایشگاهی شناخت عسل را در سایتتون بگذارید ممنون

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام
    برای تهیه عسل طبیعی میتوانید به زنبورداران مورد اعتماد مراجعه کرده و یا از طریق فروشگاه آنلاین آهوتا محصولات مورد نظر خود را سفارش داده و همراه با برگه آزمایشگاه و ضمانت نامه درب منزل تحویل بگیرید.
    درباره پارامترهای آزمایشگاهی هم بله حتما افزوده خواهد شد.

  18. ناشناس گفته:

   خیلی ممنون بابت مقاله تون. خیلی جالب بود و البته با منطق جور در میومد. ممنون که راهنمایی کردید که واقعا هیچ راه قطعی برای تشخیص عسل اصل از تقلبی به غیر از آزمایشگاه وجود نداره.

  19. نوید گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   عذرخواهی میکنم حدودا 1 سال گذشت از نگارش این نوشته.
   بزرگواری میفرمایید روش تست که قبلا قول داده بودید رو به انتشار بگذارید؟
   ممنون میشم

  20. محمد گفته:

   باسلام من خودم تازگی زنبورداری رو شروع کردم و مصرف عسل زیادی دارم عسل طبیعی قاشق بزنید وبه اندازه یک متربالا بکشید عسل مثل مو کش میاد ولی تقلبی یا کش نمیادیا مثل مو نیست عسل طبیعی شله و تودهن به سرعت آب میشه و درمنطقه ما کوهستانی عسل میخوری طمع گل گیاه حس میکنی و عسل منطقه ما شفاف هست برادر من مردم سرکار گذاشتی تواین گرونی مردم نیم کیلو عسل میخره اونم بزن زیر بغلش دنبال آزمایشگاه شما واقعا میخواید کمک کنید تجربه دارید که من تجربه خودمو گفتم درمورد عسل کوهستان شمازبنوردار هستید تجربه درمورد عسل خودت ندارید بزارید مردم از تجربه انسانهای درست استفاده کنند مثله اینه ماشین آدم توراه خراب بشه یکی بیاد بکه ببر تعمیرگاه آخه اینم راهنمای نیم یایک کیلو عسل چقدر هزینه آزمایششه +ایاب ذهاب از کارشدن تازه جنگ پس دادنش با فروشنده بماند

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام محمد عزیز
    توصیه میکنیم حداقل بعد از پنج سال زنبورداری و کسب تجربه حداقلی درباره این حرفه مشورت بدهید و به قدیمی تر ها و با تجربه های این حرفه اجترام بگذارید. بزرگان زنبورداری ما پس از گذشت 50 سال تجربه هم می گویند قادر به تشخیص عسل طبیعی از تقلبی نیستیم. اگر مایل بودید میتوانیم بطور رایگان چند ساعت مشاوره زنبورداری به شما بدهیم تا در این مسیر بیراهه نروید.
    سعی کنید همواره حقیقت را بگویید حتی اگر تلخ باشد، حقیت این است که روش سریع و خانگی برای تشخیص عسل طبیعی وجود ندارد حال ما هم میتوانیم مانند بسیاری سایت های دیگر که ذره ای شناخت نسبت به عسل و زنبورداری ندارند روش های ساختگی و بی اساس بگوییم ولی عذرخواهم ما اینگونه نمیتوانیم!
    شاد باشید و سلامت

   • هاشم گفته:

    دوست عزیز شما که میگی زنبورداری و راه شناخت رو میدونی پس چرا توی این سایت کامنت گذاشتی معلومه که هنوز به نتیجه قطعی نرسیدی و دنبال یک راه مطمئن میگردی؟ بَدِه بنده خدا راستشو میگه که راه تشخیص آزمایشگاه هست؟ والا مثل بقیه یه دوز و دقلی درست میکرد و یه راه که مناسب فروشش بود ارائه میداد و خودش رو راحت میکرد درسته؟

   • Hk گفته:

    یک نفر اومده بین این همه سایت که روش های غیر قابل استناد معرفی میکنند ، حقیقت را گفته
    مردم باید حقیقت را بدوند ، حالا یا آزمایش را انجام میدهند یا نه ، اون دیگه به خودشون مربوطه

    شما میگی چون هزینه آزمایش زیاده ، حقیقت را نگیم و بزاریم بنده های خدا با همون روش های غلط خوش باشند !!!!!

    خب بروید خوش باشید
    این همه سایت و وبلاگ ، چرا اینجا اومدی

    شما در واقع میترسید که مردم به این روش روی بیاورند و کسب و کار متقلب ها کساد بشه

  21. یونس گفته:

   سلام یک ساعت خوندم ولی جزردتمام چیزهایی که شنیده بودم چیز نفرمودیدکه به تشخیص عسل اصل ازتقلبی کمک کند لااقل همه مواردمیتونستی بایک خط بگی که اینها اشتباست کی میره بخاطر یک قوطی عسل آزمایشگاه وهزینه ووقت میزاره که ایااین عسلی که میخاد بعدسالی یک بارمیخوره اصل است یانه

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام یونس عزیز
    دقیقا ما نیز گفتیم تمام این روش ها اشتباه است! ولی لازم دانستیم توضیح کامل بدهیم که اگر می گوییم رنگ عسل ملاک تشخیص نیست به چه علت است و چه عواملی بر روی رنگ عسل تاثیر گذار هستند. اکثریت مشتریان ما عسل ها را خودشان به آزمایشگاه می برند زیرا برای سلامتی شان ارزش قائل هستند.

  22. افسانه افخمی گفته:

   شما خیلی پر حوصله ای اولش بنویس هیچ راه تشخیصی نیس مگه ما چقد عسل میخریم ک ببریم ازمایشگاه همه دنبال راه خونگی ان شد شد نشدم مطمعن باشید ازمایشگا نمیبرن مگه بیکارن همینجوری میخورن میگن هرچه باداباد

   • پشتیبان سایت گفته:

    افراد بسیاری هستند که سلامتی برایشان بسیار مهم هست و عسل ها را به آزمایشگاه تخصصی می برند.
    قاعدتا عزیزانی که عسل را صرفا به عنوان یک خوراکی معمولی از سوپر مارکت تهیه میکنند چنین کاری انجام نخواهد داد.

  23. محمد گفته:

   سلام
   ممنون که جواب دادین .
   در مورد کدر بودن عسل و این که کش نمیاد و زود قطع میشه توضیح ندادین .خواهش میکنم دقیق تر توضیح بدین شاید کسی اینجا همین مشکل منو داشته باشه.!
   من آزمایشگاهی سراغ ندارم که عسل رو آنالیز کنه ،اگه هست راهنمایی کنید .لطفا
   ممنون

   • پشتیبان سایت گفته:

    دوست عزیز کش آمدن و قطع شدن عسل هیچ ربطی به کیفیت عسل ندارد، ما که نمی توانیم که از خودمان روش تشخیص بسازیم!
    همانطور که گفته شد قطعی ترین روش تشخیص عسل طبیعی آزمایشگاه است.

  24. محمد گفته:

   سلام
   من تابستان از مازندران(چمستان) عسل چهل گیاه کوهی خریدم به نظر خودم بسیار عسل خوبی بود.دوباره در زمستان تلفنی از همون فرد عسل گرفتم ،وقتی به دستم رسید و باز کردم با یک عسل کدر و شل مواجه شدم ،وقتی با فروشنده تماس گرفتم اصرار فراوان داشت که عسل خالص خالصه و عسل پاییزه شل و کدر میشه چون پاییز تو منطقه ما رطوبت زیاده ،ولی عسل پاییز بسیار ارزش غذایی بیشتری داره. و وقتی من گفتم اون عسل قبلی بسیار کش میومد و مثل مو میشد ولی قطع نمیشد ،گفت این عسل بخاطر رطوبت فصل اینجوریه .
   حالا از شما عزیز کمک میخوام تا راهنماییم کنید لطفا لطفا لطفا لطفا

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام
    رطوبت، غلظت، رنگ و طعم عسل در هر منطقه با منطقه دیگر میتواند متفاوت باشد و این ارتباطی با کیفیت عسل ندارد.
    حتی ممکن است از یک منطقه برداشت عسل صورت بگیرد ولی رنگ و غلظت عسل با سال های قبل متفاوت باشد.

  25. ناشناس گفته:

   سلام لطفاروشهای تشخیص سریع عسل طبیعی غیرازازمایشگاه روبگوییدکه درموقع خریدازفروشگاه یاازمایشگاه به دردمان بخورد

  26. بهزا د گفته:

   میشه خواهش کنم شما نتیجه آزمایشگاه عسل خود را منتشر کنید.
   البته ممنون میشم این آزمایشگاه آزمایشگاه رازی باشه

   • براتی گفته:

    سلام
    وقت بخیر
    نتیجه آنالیز تمام محصولات همراه با سفارشات برای مشتریان ارسال می شود.
    بدلیل سوء استفاده برخی از زنبورداران و فروشندگان عسل از ارائه نتایج بر روی سایت معذوریم.
    موفق باشید

  27. حق شناس گفته:

   سلام فرمودید که با توجه به اینکه بعضی از زنبورداران موادی استفاده میکنند که ممکنه درصد ساکارز هم در آزمایش کم نشون بده پس چه آزمایشی نشون میده که واقعا به زنبور تغذیه داده شده یا نه؟ راجع به درصد فروکتوز به گلوکوز من شنیدم که مهمه و این مورد رو نشون میده. این رو یک توضیحی بدید ممنون میشم

   • پشتیبان سایت گفته:

    سلام
    جناب حق شناس، همانطور که گفته شد شما باید حداقل 5 تا 7 فاکتور اصلی عسل را که بالاتر ذکر شده آزمایش کنید و صرفا به ساکارز اکتفا نکنید.
    اطلاعات بیشتر را بزودی در چند ویدئو خواهیم گفت.

  28. اشکان گفته:

   بهترین روش قیمت آن است و خرید از جای مطمئن عسل طبیعی کیلویی دویست تومان و یا بیشتر است

  29. باباپور گفته:

   شما هم خواستی یه چیز بنویسی فقط. همه میدونن عسل طبیعی سیاه رنگه و عسلای زرد و روشن همه شون شکر و نباته وگرنه به گل و گیاه نگه کنید متوجه میشن همه شون سیاهن

   • ن گفته:

    چشم بسته غیب گفتی!!؟؟
    گل و گیاه سیاهه؟؟ دقیقا کدوم گل و گیاه سیاهه؟؟
    عسل تیره فقط طبیعیه؟؟ عسل کوهی باز یه چیزی
    عسل زرد و کمرنگ تقلبیه!!؟؟
    من زیاد کوه میرم ،چنباری عسل کوهی بین سنگا پیدا کردم اما خیلی کم بوده مقدارش، هم تیره رنگ هم روشن . ولی خب رو و عطرش چیز دیگس . خیلی سنگینه و نمیشه زیاد ازش خورد
    خاهشا از روی بخار معده نظر ندین .
    از سایتتونم ممنون اخوی حداقل فهمیدم کل روشا دروغه

   • نوید گفته:

    تو هم معلومه از ادمایی هستی که حاضر نیستی واقعیت رو قبول کنی اقای باباپور شما باید بری تا عسل تقلبی بدن بهت نوش جان کنی بیشتر از این که نیستی .
    تشکر فراوان از نویسنده بزرگوار این مقاله جهت افزایش اگاهی مردم

  30. محبوبه گفته:

   جناب براتی شما تلویحا تمام روشها را رد میکنید اگه ممکنه ادرس یا شماره ای لطف کنید از اونجا تهیه کنم چون دیابت دارم میخوام عسل طبیعی استفاده کنم ممنون میشم

   • براتی گفته:

    سلام
    ما تمام روش های اشتباه را معرفی کردیم.
    کافیست به زنبورداران مورد اعتمادی که میشاسید مراجعه کنید و درخواست عسل کاملا خالص داشته باشید، اگر نیز به چنین عزیزانی دسترسی ندارید میتوانید از قسمت فروشگاه سفارش خود را ثبت نمایید یا برای راهنمایی بهتر با شماره های 05836242521 و یا 09152555501 تماس بگیرد.

  31. محسنی گفته:

   وقت بخیر. در وبلاگی خوندم که میشه عسل طبیعی رو از روی شکرک زدن آن تشخیص داد. این مطلب صحت داره؟

   • براتی گفته:

    سلام
    از آنجایی که برخی از عسل ها دیرتر رس میبندند و برخی نیز اصلا رس نمیبندند نمیتوان این روش را بصورت قطعی معرفی کرد.

    • محسنی گفته:

     چون که من عسلی دارم از خوانسار و برچسب روی اون زده زیر پنج درصد ساکاروز. عسل های خوانسار طبیعیه؟

     • براتی گفته:

      سلام جناب محسنی
      اگر واقعا همانطور که نوشته شده باشد میتوانید به عنوان عسل درجه 2 و نه خالص استفاده نمایید.
      البته در صورتی که کاملا مطمئن هستید زیرا روی اکثر همین عسل ها نیز نوشته شده 100 درصد طبیعی!

     • حمید بوالحسنی گفته:

      عسل خوانسار از همجا تقلبی تره با چشمهای خودم دیدم که زیر بشکه های 200 لیتری اجاق میذارن و با شکر وآب و اسانس وارد این شیشه ها میکنن

  32. ma گفته:

   سلام من یه شیشه عسل از یه دوست گرفتم خودش خیلی تعریفش رو کرد و میگه عسلش عالیه من راه هایی رو امتحان کردم مثل آتش زدن و بو خوب دادن عسل ولی الان که میگین این راه ها خیلی نشان دهنده خوب بودن عسل نیست حالا نمیدونم واقعا این عسلی که من دارم خوب هست یا نه آخه گذاشتم یخچال بعد شش ماه مثل دمبه شده بود خیلی سفت و به هم بسته بود لطفا راهنماییم کنید آخه قیمت این عسل تک گیاه خییییلی پایین بود

   • براتی گفته:

    سلام
    وقت بخیر
    هیچ کدام از روش هایی که فرمودید برای تشخیص عسل طبیعی کاربرد نداند. بهترین راه این است که مقداری از عسل را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید ونتیجه آنالیز را دریافت کنید.

  33. فرزاد گفته:

   باسلام
   لطفا در خصوص اعمال تخفیف در صورت خرید عمده با توجه به قیمت انواع محصولات توضیحاتی را ارائه نمایید
   ودرصورت امکان شرایط اعطای نمایندگی فروش در شهرستان را نیز بیان فرمایید.
   سپاس از توجه

   • براتی گفته:

    سلام
    وقت بخیر، تخفیف محصولات با توجه به نوع محصول و حجم خرید متفاوت می باشد، لطفا در این باره تماس بگیرید تا قیمت دقیق خدمت تان عرض شود.
    نمایندگی نیز در حال حاضر اعظاء نمی شود.
    شاد باشید و سلامت

  34. امین اسفندیاری گفته:

   با سلام. تشخیص طبیعی بودن عسل فقط از طریق آزمایش میزان ساکارز در عسل هست که به طور طبیعی یک الی دو درصد از آن را تشکیل میدهد و بیشتر از آن نشان دهنده ی تقلبی بودن آن است. آزمایش این مسله هم تجهیزات آزمایشگاهی لازم دارد و به این سادگی نیست.

   • براتی گفته:

    سلام جناب اسفندیاری
    ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید.
    کلیت موضوعی که گفتید صحیح است و آزمایشگاه بهترین روش تشخیص عسل طبیعی می باشد. فقط چند موضوع مهم:
    1- امکان تشخیص عسل فقط از طریق میزان ساکارز نمی باشد، ساکارز تنها یکی از فاکتورها می باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
    2- متاسفانه تقلب در ساکارز هم بسیار رایج شده و بسیاری از افراد با افزودن برخی مواد به عسل ساکارز آن را بسیار کمتر از میزان واقعی نشان میدهند.
    3- ساکارز هر عسل با دیگری متفاوت است برای مثال عسل کنار کاملا طبیعی ساکارز بسیار بیشتر از این مقداری دارد که فرمودید یا عسل مرکبات خالص نیز همینطور می باشد و بطور کل نمی توان برای تمام عسل ها یک مقدار مشخص کرد.
    شاد باشید و سلامت

  35. حمزه گفته:

   با سلام.ببخشید من دیدم تو بازار عسل با کندو و حتی چوب درختی که روی آن زنبورها درست کردند باز هم تقلبی یا اصل خواهشن جواب بدید ممنون میشم.

   • براتی گفته:

    سلام
    متاسفانه به این موارد هم نمی شود اعتماد کرد. در قسمتی که به عسل وحشی خواهیم پاسخ سوال شما را بطور کامل خواهیم داد.

  36. kian گفته:

   بنظر من عسل خوب رو باید از ادم مطمئن خرید بهترین راه همینه بقیه راهها فقط سردرگمیه .من خودم شانس بیارم از کوههای محل زندگیم تو ایلام عسل پیدا میکنم واستفاده میکنم دوستان هم که کارشون عسل بری هست و خبره هستن میفروشن

  37. مراد بیک امانی گفته:

   من خواز مطالعه مقالات کلا گیچ شدم حال نمیدانم کدامش درست وکدامش غلط است .

   • عبدالله گفته:

    فقط یک اعلان تجارتی است.
    خودشان هم تشخیص درست ندارند معلومات درمورد عسل در کتاب ها زیاد است

  38. سالن زیبایی BORG گفته:

   یکی از نشانه های عسل طبیعی داشتن (اصطلاح شکرک) است. البته این اصطلاحه و شکرک نیست. بدلیل اینکه عسل در واقع در دمای محیط جامد هست این اتفاق می افته ولی بدلیل ماهیت آن و ترکیبات خاص ما آنرا بصورت مایع میبینیم. یکی از رههای تشخیص اصل بودن همین وجود نشانه های شکرک است (نه اینکه شکر بزنن و شما شکر رو ببینید، اینو دقت کنید)

  39. جواد گفته:

   اصلا هم اینطور نیست. من خیلی وقته عسل میخورم.
   عسل طبیعی رو از فاصله ۱۰ متری میشناسم. عسل اگر طبیعی باشه باید عطر و بوش کل خونه رو بگیره وگرنه تقلبیه
   چون عسل از گل و گیاه تشکیل میشه و خب بوی همونارو میده
   از طریق عطر و بو راحت میشه تشخیص داد

   • براتی گفته:

    سلام
    ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید، اتفاقا عطر و بوی عسل به هیچ وجه نشانه طبیعی بودن عسل نیست. بسیاری از شرکت های صنعتی و برخی زنبورداران برای اینکه عسل عطر و بوی گل و گیاه داشته باشد به آن اسانس و افزودنی های دیگری اضافه می کنند که در نتیجه عسل عطر و بوی بسیاری زیادی میگیرد.
    سلامت باشید

   • محمد گفته:

    سلام دوست عزیزعسل را با اضافه کردن اندکی عصاره همان گیاهی که شمامی پسندی میشه بودارش کرد!!!!.
    پس بابوتشخیص ممکن نیست.

  40. سیدکاظم میرنظامی گفته:

   سلام
   لطفا راه های شناخت عسل طبیعی را بفرمایید
   از مطالب سایت چیزی دستگیرمان نشد !

  41. میثم گفته:

   عسل طبیعی در اب سرد به صورت عمود پایین میاد و دیر حل میشه..حتی بعد از هم زدن هنوز عسل طبیعی کامل حل نشده و به قاشق چسبیده

   • براتی گفته:

    سلام
    ممنون که تجربه تان را با ما در میان گذاشتید.
    این موضوع هم یک باور اشتباه است به این دلیل که حل شدن عسل در آب ارتباط مستقیمی با رطوبت آن دارد. اگر بخواهیم طبق این روشی که فرمودید عسل ها را به عسل خوب و بد تقسیم کنیم، تمام عسل های مرکبات، بهارنارنج، جنگلی و زیرفون که کاملا طبیعی هستند ولی بدلیل شرایط خاص منطقه برداشت رطوبت بالایی دارد، تقلبی محیوب می شوند.

   • براتی گفته:

    سلام
    وقت بخیر
    بله همانطور که در مقاله نیز ذکر شده تشخیص با کبریت به هیچ وجه پشتوانه علمی ندارد و کاملا غلط می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *