تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

تشخیص عسل طبیعی آن هم بوسیله آب و کبریت دروغی است که بسیاری از افراد نا آشنا با زنبورداری و صنعت غذایی مطرح می کنند. گاهی نیز روش های عجیبی می شنویم که واقعا سرمان سوت می کشد. مثلا چندی پیش یکی از مشتریان آهوتا با ما تماس گرفته بود و ادعا داشت عسلی که خدمت شان ارسال شده تقلبی است! زمانی که دلیل این ادعا را پرسیدیم گفتند یکی از دوستانم گفته اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبور عسل در آن دیده شود!

ویدئو تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

قبل از آنکه بخواهیم درباره روش های دقیق تشخیص عسل طبیعی با هم صحبت کنیم، می خواهیم روش های غیر علمی و غلط درباره تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را بازگو کنیم.

10 فاکتور تشخیص عسل طبیعی

نسبت فروکتوز به گلوکز حداقل 0.9
گلوکز 20- 35 درصد
فروکتوز حداقل 30 درصد
ساکارز حداکثر 5 درصد
هیدروکسی متیل فورفورال HMF حداکثر 40mg/kg
قند احیاء کننده حداقل 65 درصد
رطوبت حداکثر 20 درصد
پرولین حداقل 180mg/kg
فعالیت دیاستازی (کیفی) مثبت
فعالیت دیاستازی (کمی) حداقل 8 DN

چرا این مقاله را نوشتم؟

واقعیت را بگویم، بدلیل مشغله کاری هیچ قصدی نداشتم درباره این موضوع مطلبی بنویسم تا اینکه چند روز پیش یکی از دوستانم ویدئویی نشان داد از یک خانم محترم که روش های تشخیص عسل طبیعی را از روی ظاهر و بوسیله کبریت معرفی می کند! داستان از آن جایی جالب شد که ایشان فروشگاه عسل راه اندازی کرده اند ولی متاسفانه کمترین شناختی نسبت به این ماده شگفت انگیز نداشتند. این شد که تصمیم گرفتم هر آنچه که درباره تشخیص عسل طبیعی می دانم و اهمیت دارد را به شما نیز بگویم.

تشخیص عسل طبیعی

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاهده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱. تشخیص عسل طبیعی بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲. تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

مطالعه  خواص شیر و زردچوبه و عسل

۳. آیا از روی رنگ عسل میتوان تشخیص داد؟

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

عسل طبیعی چه رنگی ست؟

۴. تشخیص عسل  اصل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵. تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

۶. تشخیص عسل واقعی با ریختن روی ناخن

این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

مطالعه  خواص عسل برای لب

۷. تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی شکرک می زند؟

تشخیص عسل طبیعی
برای دریافت فایل با کیفیت بالا روی تصور کلیک کنید

متاسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند عسلی که رس ببندد یا به اصطلاح شکرک بزند تقلبی است اما در واقع این یک فرآیند کمتر درک شده است که برای عسل طبیعی رخ میدهد. در مقاله چرا عسل طبیعی شکرک میزند؟ درباره این موضوع کامل توضیح داده ایم که میتوانید مطالعه کنید.

عوامل بسیاری باعث کریستالیزه شدن عسل می شوند مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. بدلیل اطلاعات اشتباهی که در بین مردم عادی وجود دارد برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از رس بستن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود.

به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم عسل خام استفاده کنید و از مصرف عسل هایی که برای بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر شدن حرارت دیده اند خودداری کنید.

چرا این روش های اشتباه رایج شده است؟

متاسفانه روش های فوق در بین عموم بسیار پخش شده و کنار زدن آن ها کار سختی است، در این بین برخی از افراد به انتشار این اشتباهات کمک زیادی کرده اند.

۱. شرکت ها و فروشندگان متقلب

در برخی موارد شرکت هایی که عسل های مصنوعی و تقلبی تولید می کنند برای اینکه راحت تر بتوانند محصولاتشان را بفروش برسانند، ویژگی های محصول خود را بعنوان محصول طبیعی از طریق روش های مختلف پخش می کنند.

۲. فروشندگان عسل

دومین مقصر اصلی، فروشندگان کم اطلاع هستند که صرفا شنیده های خود را بعنوان روش های تشخیص منتشر می کنند که متاسفانه با توجه به شغلی که دارند معمولا مورد قبول عامه مردم قرار می گیرد.

۳. نشریات زرد

در بسیاری از موارد این روش های تشخیص توسط بلاگرها نوشته می شود تا صرفا محتوایی برای وبلاگ و سایت خود تولید کرده باشند اما متاسفانه اکثر نوشته هایشان بدون بار علمی می باشد.

۴. خود شما!

در برخی از اوقات پیش می آید که افراد مختلف یک نمونه تجربه محدود و خاص خود را بطور گسترده برای تمام عسل ها در نظر می گیرند. برای مثال فردی که چند مرتبه از زنبورداران مختلف عسل طبیعی تهیه کرده و در این چند مورد رنگ عسل تیره و دارای عطر و بوی زیادی بوده، اینگونه برداشت می کنند که عسل طبیعی باید حتما تیره رنگ بوده و عطر و بوی بسیاری داشته باشد.

مطالعه  درمان معده درد با عسل + بهترین روش مصرف

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند. احتمالا پیش خودتان میگویید این هم شد روش! من یک روش سریع و خانگی میخواهم ولی باور کنید هیچ روش سریع و آسانی برای تشخیص عسل وجود ندارد. حتی خود زنبوردارها برای اطلاع از کیفیت عسل هایشان آن را به آزمایشگاه میفرستند، اما متاسفانه برخی از عزیزان با ادعای بسیار میگویند ما قادر به تشخیص عسل طبیعی هستیم!

در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است برای مثال طبق استاندارد باید ساکارز عسل طبیعی زیر 5 درصد باشد اما عسل کنار جزء استثناها می باشد و در بسیاری از موارد حتی اگر ساکارز بالای 5 نیز داشته باشد طبیعی است.

راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

گول ساکارز پایین را نخورید!

دقت کنید در تله ساکارز نیفتید، برخی از افراد هنگام خرید عسل طبیعی تنها فاکتوری که بررسی میکنند میزان ساکارز آن است و از دیگر عوامل چشم پوشی میکنند، در صورتی که ساکارز یکی از فاکتورها می باشد که اتفاقا بسیاری از فروشندگان عسل و زنبورداران با افزودی موادی به عسل آن را براحتی تغییر می دهند و در برخی اوقات به حد صفر می رسانند.

اگر فقط جستجو کردید تا با چند روش سریع و خانگی آشنا شوید همین الان مرورگرتان را ببندید چون در این سایت چنین چیزی پیدا نخواهید کرد و مطمئن باشید دیگر سایت هایی که روش هایی معرفی کردند صرفا برای جذب بازدید و اینکه چیزی گفته باشند این مطالب را گفته اند و هیچ شناختی نسبت به ویژگی های فیزیکی عسل ندارند.

اما اگر میخواهید بطور دقیق عسل طبیعی را تشخیص دهید و یک عسل شناس حرفه ای شوید بزودی یک دوره رایگان بر روی سایت قرار خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چگونه عسلی را که خریده اید با حداقل هزینه به آزمایشگاه بفرستید، با تمام فاکتورهای شناخت عسل آشنا شوید و بر روی تک تک پارامترها مسلط باشید و چگونه مطمئن شوید عسلی که خریده اید کاملا خالص و ارگانیک است!

فراموش نکنید تمام خواصی که برای عسل معرفی می شود مربوط به عسل های خالص و خام است نه عسل های تقلبی و مضوعی که قطعا مضرات زیادی برای شما خواهند داشت.

اگر در این باره نظر یا سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید، همه نظرات را میخوانیم و اگر نیاز باشد حتما پاسخ خواهیم داد.

خرید عسل

153 دیدگاه برای “تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

 1. بنده خطاکار گفته:

  سلام.من نه زنبور دارم نه هیچ.فقط بابا خدا بیامرزم زنبور داشت از این کندوهای قدیمی.میگفت تو زنبور داری اگه خیانت کنی چنان کله پا میشی که نتونی از سرجات بلند شی اگرم روراست باشی چنان برکتی ب زندگیت میده که خودت نفهمی از کجا میاد که اخرشم به خودم خیانت کردن تاوونشم دیدم با پول کارگری دوتا کندو زنبور ده قاب با ذوق وشوق خریدم بردم قاطی زنبورای یکی از اشناها که اتفاقا یکی از رفیقامم با اون زنبوراشون قاطی بود بردن کوه.یعنی خودش گفت بیار قاطی من.چند نفرم بهم گفتن زنبور تو به اون نده ادم درستی نیست دیگه روم نشد برم بیارمشون اخر سال یه شونه عسل اورد گفت یکی از زنبوراتم مرده منتم سرم گذاشت گفت یکی دیگتم به زور شکرو این حرفا نگهش داشتم زنبورت ضعیفه.زمستون شد بدون اینکه ب من بگه گفت زنبورامو بردم بندر از توروهم بردم.هیچی بهار شد زنبوراشو اورد البته اینم بگم منطقه ما خراسان رضویه.سردسیره.دیگه هیچی اخرشم گفت.زنبور دیگتم مرده.گفتم اشکال نداره.ی روز رفیقم که باهاش قاطی بود گفت زبورات چی شد بیار جا زنبور من اگه دوست داشتی.چون من دیدم ادم درستی نیست ازش جداشدم.گفتم زنبورام گفته مردن.گفت هرچهارتاش.گفتم دوتا بیشتر نداشتم قاطیش که گفته مردن.قسم خورد البته قسمم داد که بهش نگم.گفت زنبورات از زنبورات من واون شنگول تر بودن تازه دوتا بچه هم ول دادن شدن چهارتا.خلاصه منم گفتم میسپرمش بالا سریش اگه خیانت کرده خیانت میبینه.نه اینکه ازش بترسم چون قسمم داده بود بهش نگم وگرنه خودشو بازنبوراش تو کندو میکردم.خلاصه اینقدر حالم خراب شد.حتی نگفتم جعبه ها خالیشو برام بیار گفتم باشه آشو با جاش ببره تاوونشو پس میده. فک کنم پارسال بودزنبورشو برده بود بندر.خودش اینجا بود بهش زنگ زدن بیا سیل اومده کندوهاتو همرو اب برده.میگفتن نزدیک دویستا کندو داشته حتی یدونشم پیدا نکرده.امسال اومد بگفته داداشش 20تا خریده بوده از سرباغ اقا دزده میاد همرو یجا بار میزنه میبره.مخواستم بگم نه من بچه پیغمبرم.نه پیغمبرزاده.ولی زنبور که هیچ تو هیچ کاری خیانت برنمیداره ادم باید تا میتونه تو زندگیش با همه روراست باشه.ولی همسادمون زنبور داره خیلیم ادم درسته شغلش فقط زنبوره حاضرم قسم بخورم همین الان کم کمش صد میلیارد سرمایه داره.خدا هزار برابرش کنه براش زحمت کشیده) میگه اولش من با 5تا کندو شروع کردم.مستاجرم بودم الان فقط چهارتا خونه با چندتا مغازه تو شهرستان خودمون داره بی نیاز از مال دنیا.اینم سرگذشت زنبور داری بما والبته خیانت به زنبور.ببخشید که طولانی شد.خدا خیروبرکت به زندگیتون بده هرجای دنیا که هستین.ممنون از سایت خوبتون

 2. علی گفته:

  قربون قدیم به هیچکس
  نمیشه اعتماد کرد چون اکثرا یاد گرفتن
  کلاه سر آشنا می‌گذارند قدیم حق نمک را
  بجا میاوردن الان نمک را می‌خورند بعد دهنت
  را سرویس میکنن

 3. کندوی چوبی کویر گفته:

  سلام من خودم و خدا رحمت کنه عموی من زنبوردار بودیم و هستم بهترین گزینه برای خرید عسل طبیعی اعتماد به زنبور داره، زنبورداری که تو کارش تقلب باشه یه سال نشده چنان زمین میخوره که خودش نمیفهمه من اینو به عینه دیدم نه تنها این شغل بلکه همه شغلا این شغل بنظرم چون خداوند سوره بنام زنبور عسل نامگذاری کرده پس تقلب توش مساوی با زمین خوردن
  پیروز و پاینده باشید ممنون از سایت آهوتا

 4. ساده لوح نباشیم گفته:

  بعضی ازاین روشها هم درسته وهم غلط.من خودم سوغات شهرم عسله.بخاطرفقط عسلی اصله که زنبوربصورت طبیعی توی کوه کندو درست کرده باشه وچندسال طول کشیده باشه ساختنش واینجور کندوها توکوهای اطراف ماپرهست.اینوبدونید زنبوربایدشهدگل بخوره که پرازخاصیتهای مفیده وخودزنبور این خواسیت هاروچندبراربرمیکنه.ولی زنبوردارهامیان بچای شهدبهشون شکرمیدن.درسته عسلش طبیعیه ولی خواصیتی که شهدگل داره رونداره.بخاطراینه من چون عسل طبیعی خوردم.وجونمیگیرم بگم تجربه دارم نه اصلانم تجربه ندارم.ولی حداقل مزه عسل اصل زیرزبونمه.وچنین اصلی روهیچ زنبورداری تولیدنمیکنه.

 5. سعید گفته:

  سلام فقط دو روش صحیح برای شناخت عسل طبیعی وجود داره. اول اینکه با یک قاشق استیل کمی عسل بردارید و در یک لیوان آب بچرخانید تا حل بشه. در همین حین هر چند بار که هم میزنید قاشق رو در بیارید و بهش نگاه کنید. این قسمتش خارق‌العاده است!!!!! اگه عسل طبیعی باشه همون شکل هندسی موم زنبور عسل روی قاشق پدیدار میشه!!!! امتحان کنید حتما شگفت زده میشد. دوم اینکه در عسل طبیعی ماده ای وجود داره که مورچه ها رو دور می‌کنه. اگه عسل کمی قاطی داشته باشه مورچه بهش جذب میشه. ماشاالله مورچه هم که همه جا هست
  اینم که دوستان نوشتند که عسل طبیعی ته گلو رو میزنم کاملا درسته. عسل طبیعی رو فکر نکنم کسی دوست داشته باشه😅 من نیم کیلو خریدم نمیتونم بخورم

 6. محمد گفته:

  سلام
  از بچگی زنبوردار بودم اگر به زنبور شکر بدهید و زنبور با ان شکر عسل درست کند عسل خالص نیست ولی کلا شکرک می زند .
  عسل خوب سوزشی در گلو (انتهای گلو) و طعمی متفاوت دارد و بوی و رنگ آن بستگی به شهد گلهایی دارد ک استفاده میکند .
  دوستان عسل هر منطقه با مناطق دیگه (دشت،جنگل،کوه) فرق میکنه و کلاهبرداران نیز زیاد شدن و به نظر من از عسل های شرکتی حتی معروف هم استفاده نکنید چرا که آنها به دنبال سودشان هستند و اگر هم واقعا عسل را از کندوی زنبور هم در آورده باشند به آنها مقادیر زیادی آب شکر دادند .( اگر به یک کندو آب شکر ندهید کمتر از دو کیلو در شرایط متوسط عسل می دهد و اگر شرایط عالی باشد با فراوانی گل و گیاه حدود 7 کیلو(نهایت)

 7. محمد گفته:

  سلام یعنی یه آزمایش ساده وجود نداره که عسل طبیعی را از عسل واقعی تشخیص داد ما کاری به درصد موادش نداریم

 8. علیرضا گفته:

  کاملا درست گفتند تنها راه تشخیص همون آزمایشگاهه.من فقط یه مطلب اضافه کنم.بارها دیدم افراد پولهای کلانی بابت عسل میدند با این توهم که این عسل خالصه و از گل کامل بدست اومده است.اینکار صرفا پول هدر دادنه.چون اولا اکثر زنبورداران به زنبور شکر میدند و به صرف تغذیه با گل نمیشه نتیجه مطلوب گرفت چون همیشه گل به قدر کافی نیست و زنبور رو نمیشه بدون شکر نگه داشت.ثانیا از نظر علمی عسل فرایندیه که توسط زنبور درست میشه چه با شکر چه با شهد گل.نتیجه هر دو عسله و خواص هردو تقریبا یکیه.اینجوری نیست که عسل شهد گل دو برابر عسل شکر خاصیت داشته باشه.جفتش ارزش غذایی یکسانی دارند.فریب این حرفها رو نخورید.این زنبوره که عسل تولید میکنه اونم با تبدیل قندها به عسل.شهد گل هم که میخوره در اصل همون مواد قندی مشابه شکر سفید هستند.برای اینکه کمتر فریب بخورید از فروشنده معتمد عسل با موم بگیرین.عسل شرکتی نگیرین.عسل با موم بین تخته یا در ظرف.عسل با موم غرق شده در عسل نگیرین.سعی کنین همون موم عسل باشه و دهانه موم ها هم بسته باشه.عسل با موم تقلبش کمتره.چون واقعا سخته طرف بخواد عسل با موم تقلبی درست کنه و در حفره هاش هم مشابه خود زنبور ببنده.متقلبین ترجیح میدن کار راحتتر رو انتخاب کنند.این دوستمون درست میگه عسلهای شرکتی رو برای اینکه رنگش فریبنده بشه حرارت میدند.عسل خام رنگ روشن زرد و شل کاملا طبیعیه.اتفاقا عسلهای مصنوعی که با شکر درست میکنن اکثرا رنگشون تیره و غلیظه.در حالیکه اغلب عسلهای طبیعی زرد روشن و شل هستند.البته عسل طبیعی غلیظ تیره هم داریم منتها عسل مصنوعی که با شکر میسازند رنگش نمیتونه روشن بشه و در عسلهای خام رنگ روشن تشخیص با چشم راحتتره.چون شکر رو وقتی حرارت میدند رنگش به تیرگی و قرمزی میره و شبیه عسلهای تیره تر میکنن که فریبندگیش بیشتر بشه در حالیکه عسلهای رنگ روشن داخل موم بسته احتمال تقلبش خیلی کمتر میشه.نمیگم محاله میگم سخته تقلبی رو این رنگی دربیارند.عسل خام داخل موم با رنگ روشن و شفاف که حفره هاش بسته باشه احتمال تقلبش پایین تره.این روش برای افراد عادی که شناخت و تجربه کافی ندارند روش مطمینیه

 9. جهانی گفته:

  من خواهش میکنم یک روشی ابداع بشه که همه بدون آزمایش عسل را تشخیص بدن .درضمن این اختراع باعث می شود دلال بازی وسو استفاده بازی در این صنعت شگفت انگیز به اتمام برسد.فقط یک آدم خلاق ونابغه نیازاست که به این مهم دست یابد.

  • Hosein گفته:

   دوستان بهترین روش برای عسل تقلبی و اصل اینه:الان تواین زمونه توهرخانواده ای ۱ نفر دیابتی هست یه قاشق عسل بدید بخوره اگر تقلبی باشه و شکر داشته باشه سریع نشون میده و قندش بالا میره و میفهمه اگر اتفاقی نیوفته و احساس راحتی کنه طبیعیه عسلش و خیالتون راحت باشه😉😉😉
   من عسل رو میدم بابام تست میکنه،بهتر از آزمایشگاه عمل میکنه😂😂😂😂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *