فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران

گرده گل یکی از محصولات زنبورعسل است که فواید زیادی دارد. در این مقاله از آهوتا میخواهیم فواید گرده گل برای ورزشکاران را بررسی کنیم.

گرده گل چیست؟

گرده گل یکی از فرآورده های زنبورعسل است که دارای مواد مغذی از جمله پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و رنگدانه های گیاهی هستند که به بهبود سلامت عمومی کمک می کنند.

زنبورعسل برای سلامت بهینه، به گرده گل طیف وسیعی از گیاهان نیاز دارد، زیرا غلظت مواد مغذی موجود در گونه های مختلف گیاهی باهم فرق دارد. همچنین رنگدانه های گیاهی مختلف، دستگاه ایمنی بدن را به روش های مختلف تقویت می کنند.

گرده گل می تواند به رنگ زرد، نارنجی، قرمز، قهوه ای، سیاه، سبز و حتی آبی باشد.

ویدئو فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران

[jwp-video n=”1″]

با توجه به اینکه گرده گل ماده بسیار قدرتمندی است و فوایدمصرف گرده گل برای ورزشکاران بسیار است چرا نتوانیم برای افزایش انرژی بدن و ارتقای ایمنی آن، گرده گل مصرف نماییم، در حالی که در تلاش برای ایجاد عملکرد بهتر، برمحدودیت‌های بدن خود غلبه می‌کنیم؟

مطالعات زیادی درباره بهترین نوع غذاها برای افزایش عملکرد بدن انجام شده‌اند. گرده گل یکی از جالب‌ترین غذاها در این زمینه بوده است، بطوری که برخی آزمایشات، واکنش خوب آن را نشان دادند، در حالی که سایر آزمایشات این گونه نبودند.

فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران
فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران

مطالعات درباره فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران

۱. شناگران

پس از مصرف مکمل گرده گل، هیچ کمک مثبتی مشاهده نشد. اما به دلیل شرایط تمرین، اغلب شناگران دچار عفونت سیستم تنفسی فوقانی می‌شوند؛ شناگرانی که گرده گل مصرف می‌کردند، مقاوم‌تر و سالم‌تر بودند و در مقابل شناگرانی که دارونما مصرف می‌کردند و ۲۷ روز تمرین را از دست دادند، تنها در ۴ روز تمرین غائب بودند. نتیجه‌گیری این است که در یک مطالعه طولانی مدت، این تفاوت در حضور در روزهای تمرین، می‌تواند به افزایش عملکرد فرد منجر شود.

۲. دوندگان

دوندگان مسافت طولانی نیز در تحقیق حضور داشتند که اثبات کردند که نه مکمل گرده گل و نه مکمل پروتئین، به بهبود عملکردشان یا مقدار هموگلوبین خونشان کمک نکرده است.

۳. تیم‌های ورزشی سبک. بازیکنان بسکتبال و هندبال

در سال ۱۹۷۷ در لیتوانی، تحقیقی بر روی یک تیم ورزشی سبک انجام شد. بازیکنان این تیم ۱۰ گرم گرده گل را بصورت دوبار در روز مصرف کردند و عملکرد آن‌ها و همچنین مقدار هموگلوبین خونشان افزایش یافت. آزمایشات مثبت مشابهی نیز با بازیکنان حرفه‌ای هندبال و بسکتبال انجام شد.

[wpipa id=”3199″]

۴. ارتش

در سال ۱۹۸۸ در روسیه، ۵۰ گرم گرده گل پیش از ناهار مصرف می‌شد. وزن، نبض، مقدار اسپیرومتری، عملکرد و وضعیت روانی افراد قبل و بعد از آموزش‌های نظامی اندازه‌گیری می‌شد. نتیجه‌گیری این تحقیق این بود که گرده گل را می‌توان در ریکاوری پس از دوره‌های فشار فیزیکی و همچنین بهبود وضعیت روانی-رشدی، با موفقیت استفاده نمود.

۵. دانشجویان زن ورزشکار روس

قبل و بعد از درمان، وزن بدن و عملکرد این دختران در نگه داشتن نفس، آویزان شدن از میله، ۳۰ دقیقه دوندگی با بیشترین سرعت، ضربان قلب، ۵ دقیقه پیاده‌روی با ارتفاع قدم ۳۰ سانتیمتر، بالا رفتن ۳۰ پله در هر دقیقه و سپس ۵ دقیقه استراحت اندازه‌گیری شد.

این دختران روزانه دو بار دو قاشق چایخوری گرده گل (۱۰ گرم) را به مدت ۱۵ روز مصرف کردند. نتایج نوعی افزایش در واکنش بدن به هیپوکسی (کمبود اکسیژن در بافت‌ها) (تا میزان ۱۹ درصد) و بهبود واکنش ویزوموتوریک را نشان دادند.

فوایدمصرف گرده گل برای ورزشکاران
فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران

پس آیا گرده گل برای ورزشکاران مفید است یا خیر؟

برخی مطالعات نشان دادند که این ماده، عملکرد را افزایش می‌دهد، و برخی دیگر این گونه نبودند. شاید نتایج اکثر تحقیقات مثبت بوده باشد. همچنین میزان و دوره زمانی مصرف گرده گل نیز مهم است. اما نباید فراموش کرد که ایجاد عملکرد بهتر به معنای تغییر محدودیت‌های بدن و افزایش تمرینات ورزشی و تنش کلی بدن است که به کاهش واکنش ایمنی منجر می‌شوند. این امر را می‌توان به افزایش ریسک عفونت تعبیر کرد. بنابراین، اثبات شده است که مصرف گرده گل در طول تمرین، بسیار مفید است. بدن، از طریق ایمنی بالا می‌تواند سریع‌تر با نیازهای جدید تطبیق پیدا کند. در مطالعاتی که توسط روس‌ها انجام شده، واکنش ایمنی اندازه‌گیری شده بوسیله واکنش‌پذیری لنفوسیت‌های T بر روی مردان ورزشکار، در طی ۸ هفته پس از مصرف گرده گل به همراه عسل، به حد نرمال رسیده است.

میزان مصرف گرده گل برای ورزشکاران

عملکرد آزمایش‌ها نشان داد که مقدار مصرف بهینه باید ۲۰ تا ۴۰ گرم مخلوط شده با عسل باشد. این مقدار ممکن است تغییر کند، اما بطور کلی باید بین ۲۰ تا ۵۰ گرم گرده گل در روز باشد.

نتیجه‌گیری

مصرف گرده گل برای ورزشکاران، حتی در صورتی که تغییرات شگفت‌انگیزی در عملکرد بدن ایجاد نکند، تغییرات حیرت‌انگیزی در سیستم ایمنی بدن ایجاد خواهد نمود. یک فرد سالم‌تر، بیشتر قادر به تمرین خواهد بود و بنابراین احتمال بُرد او بیشتر است.

نظر شما در باره مصرف گرده گل و تاثیر آن بر عملکرد ورزشکاران چیست؟ نظر خود را با ما در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

healthywithhoney

خرید گرده گل

3 دیدگاه برای “فواید مصرف گرده گل برای ورزشکاران

  1. سعید ق گفته:

    سلام منم ی بدنسازم و همیشه از ترکیب عسل با گرده گل به همراه گردو قبل تمرین به عنوان مکمل و انرژی زا بودنش استفاده میکنم .باور کنید انرژی ای که به آدم میده هیچ مکملی بهت نمیده.امتحان کنید ضرر نمیکنید

  2. مهدیار گفته:

    جالبه، منم چند بار تو باشگاه شنیدم مصرف گرده گل برای بدنسازها خیلی مناسبه.
    ولی دلیل علمی شو نمیدونستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *