مصرف گرده گل و فواید آن

مصرف گرده گل برای هر فردی می تواند فواید شگفت انگیزی به همراه داشته باشد، ما در این مقاله که در ادامه مقالات مرتبط با گرده گل می باشد، سعی میکنیم به کاربرد مصرف گرده گل و فواید آن بپردازیم. اما قبل از آن لازم است یک بار دیگر مرور کنیم که گرده گل دقیقا چیست؟

ویدئو مصرف گرده گل و فواید آن

[jwp-video n=”1″]

گرده گل چیست؟

تخم نر گلها «گرده» نام دارند. این ماده برای باروری گیاهان ضروری است. این ذرات ریز حاوی گویچه های 1000/50 میلیمتری هستند که در انتهای پرچم و در مرکز شکوفه گل تشکیل شده اند. همه گلهای جهان، گرده های خود را در هوا منتشر میکنند. بسیاری از میوه های باغستان ها و محصولات خوراکی کشاورزی نیز این کار را انجام میدهند.

گرده گل غذای زنبورهای جوان بوده و تقریباً 40% آن پروتئین است. این ماده به عنوان یکی از مقوی ترین غذاها در طبیعت در نظر گرفته میشود. حدود نیمی از پروتئین های آن به شکل آمینو اسیدهای آزاد هستند که آماده جذب مستقیم توسط بدن

می باشند. چنین پروتئینی با قابلیت جذب بالا میتواند بطور چشمگیری پاسخگوی نیاز فرد به پروتئین باشد.

 

مصرف گرده گل و فواید آن

جمع آوری گرده گل

جمع آوری گرده گل کار ساده ای نیست. به محض اینکه زنبورهای عسل به یک گل میرسند، بر روی آن می نشیند و گرده های نرم و آزاد پودری را به سرعت به وسیله آرواره ها و پاهای جلوی خود از روی پرچم گل جمع کرده و بوسیله اندکی عسل که از کندو با خود آورده، آن گرده ها را مرطوب میکند. قسمتهای بزرگ و پهن کف پای زنبور، دارای توری های کوچکی متشکل از پرزهای زبر هستند که شانۀ گرده نام دارند.

زنبور از این شانه ها برای تمیز کردن پودر طلایی از روی پاها و پرزهای خود در حین پرواز استفاده میکند. با استفاده از حرکت فشاری ماهرانه قسمت صدفی پای خود (Auricle) که به عنوان چکش استفاده میشود، گرده های جمع شده را به درون سبدهای گرده منتقل میکند. سبدهای گرده گل بوسیله چتری از پرزهای بلند احاطه شده اند و در واقع، نواحی فرورفته ای در قسمت بیرونی ساق پای آن ها می باشند. زمانی که سبدهای زنبور کاملاً پر می شوند، این گرده های طلایی ریز به صورت یک دانه یا ریزدانه طلایی رنگ فشرده می شوند.

[wpipa id=”3199″]

یکی از جالب توجه ترین حقایق درباره گرده گل این است که نمیتوان آن را درون یک آزمایشگاه سنتز نمود. زمانی که پژوهشگران شانه پر از گرده یک زنبور را از او جدا کرده و او را با گرده ساخت دست انسان تغذیه نمودند، حتی اگر تمام مواد مغذی شناخته شده نیز در غذای سنتز شده آزمایشگاهی موجود باشد، باز هم زنبور میمیرد. هزاران تجزیه و تحلیل شیمیایی با جدیدترین تجهیزات شناسایی، بر روی گرده گل انجام شد، اما هنوز هم عناصری در گرده گل وجود دارند که دانشمندان نمیتوانند ماهیت آنها را تشخیص دهند. این بدین معناست که این ماده از ترکیب زنبورها و برخی مواد «اضافی» ناشناخته حاصل از بدن خودشان تشکیل شده است. ممکن است همین عناصر غیرقابل شناسایی، دلیل تأثیر گرده گل بر روی بسیاری از بیماری ها باشند.

زنبورهای عسل دو وظیفه را توأماً انجام میدهند. آنها مقرر شده اند تا گرده گل ها را جمع آوری کنند و همچنین این گرده ها را به عنوان غذای کلونی، به کندو ببرند. اگرچه، نکته بسیار مهم تر این است که این زنبورها مسئول گرده افشانی بیش از 80% گیاهان نیز هستند. با پرواز زنبورها از یک شکوفه به شکوفه ای دیگر، ذرات میکروسکوپی گرده ها، بدنهای پرزدار کوچک زنبورها را آنقدر میپوشانند بطوریکه گاهی اوقات این زنبورها به صورت گلوله های پرزدار کوچک به نظر میرسند. زمانی که آنها به گل بعدی میرسند، بخشی از آن گرده های زنده، به آن شکوفه منتقل میشوند و گرده افشانی انجام میگیرد.

شایان توجه است که جمع آوری یک قاشق چایخوری گرده گل برای یک زنبور عسل، مدت زمان یک ماه کار 8 ساعته در هر روز، به طول می انجامد.

هر گلوله کوچک گرده گل حاوی بیش از دو میلیون ریزدانه گرده گل و یک قاشق چایخوری از آن، حاوی 5/2 میلیارد از این ریزدانه ها میباشد.

خواص گرده گل طبیعی

تغذیه کامل با گرده گل

گرده گل حاوی تمام اجزای ضروری زندگی میباشد. درصد عناصر نیروبخش در گرده گل بطور قابل توجهی از درصد مربوط به مخمر آبجوسازی و جوانه گندم بیشتر است. گرده گل، کمبود یا عدم تعادل مواد مغذی رایج در عادات روزانه غذاهای ناکامل زندگی متمدن امروزی را اصلاح میکند؛ غذاهایی که اغلب از اجزاء شیمیایی اضافی تشکیل شده اند و ما را در معرض بروز مشکلات فیزیولوژیکی متعدد قرار میدهند.

گرده گل، در طب چینی به عنوان یک ماده مغذی و انرژی زا در نظر گرفته میشود. فرهنگ های مختلف در سرتاسر جهان، برای کاربردهای بسیار زیادی از این ماده استفاده میکنند:

بهبود استقامت و قدرت حیات افزایش طول عمر کمک به ریکاوری پس از یک دوره ابتلا به بیماری های مزمن
افزایش وزن در دوران نقاهت بیماریها کاهش تمایلات شدید و اعتیادها تنظیم کارکرد سیستم گوارشی
خون سازی جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مسری نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا (به دلیل دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی) کمک به غلبه بر خستگی و سایر مشکلات رشدی در کودکان

همچنین تصور میشود که گرده گل در مقابل تشعشعات از بدن محافظت میکند و همچنین دارای خواص ضدسرطانی است.

کمبود ماده مغذی و تمام مشکلات سلامت ناشی از آن، به عنوان مسئله ای روزافزون در سراسر جهان شناخته میشود. به دلیل اینکه گرده گل حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای ادامه زندگی است، این ماده در مقیاس بسیار بزرگ در حوزه تغذیه و سلامت انسان مورد استفاده قرار میگیرد. علم به ما می آموزد که گرده گل حاوی مواد بسیاری است که آن را در مجموع به غذایی سالم، مغذی و کامل تبدیل میکند. گزارشات متعددی حاصل از آزمایشات پزشکی وجود دارند، که بطور ویژه فواید مصرف گرده گل فراتر از یک غذای ساده معمولی است، در حالی که زنبورها بیشترین زحمت را برای تولید آن میکشند.

گرده های جمع آوری شده بوسیله زنبورها، غنی از پروتئین، آمینو اسیدهای آزاد و ویتامینها از جمله ویتامین ب-کمپلکس و همچنین اسید فولیک میباشند.

بر طبق اظهارات پژوهشگران موسسه زنبورداری در شهر تارانوف روسیه:

«گرده گل، غنی ترین منبع ویتامین ها است که در طبیعت در یک غذای واحد یافت میشود. حتی اگر گرده گل، سایر اجزای حیاتی دیگر خود را دارا نبود، حتی اگر مصرف آن هیچ دلیلی غیر از تقویت مویرگ ها نداشت، مقدار روتین موجود در آن به تنهایی میتوانست توجیهی برای مصرف حداقل یک قاشق چایخوری در روز از این ماده باشد. گرده گل بسیار غنی از روتین بوده و شاید از هر منبع غذایی، بالاترین مقدار را دارا باشد. بعلاوه، این ماده مقدار زیادی RNA نوکلئیک (اسید ریبونوکلئیک) و DNA (اسید دی اکسی ریبونوکلئیک) را تأمین میکند».

گرده گل غذایی کامل بوده و حاوی عناصر بسیاری است که در فرآورده های حیوانی وجود ندارند. گرده گل از لحاظ دارا بودن پروتئین، از هر منبع حیوانی دیگر غنی تر است. این ماده حاوی آمینو اسیدهای بیشتری نسبت به گوشت، تخم مرغ پنیر با وزن برابر میباشد. تمام عناصر ضروری برای حیات، بطور ویژه ای در گرده گل جمع شده اند.

 

خواص مصرف گرده گل

فواید مصرف گرده گل برای انسان

پژوهشگران نشان دادند که ماده ای در گرده گل وجود دارد که از رشد تعدادی از باکتری های مضر جلوگیری میکند. آزمایشات نشان دادند که گرده گل حاوی یک عامل آنتی بیوتیک موثر در برابر سالمونلا و برخی گونه های دیگر باکتری ها میباشد. در حوزه پزشکی، مطالعات نشان دادند که یک اثر تنظیمی بر عملکرد دستگاه گوارش را میتوان به گرده گل نسبت داد. وجود درصد بالایی از سلولز و فیبر  در گرده گل، و نیز وجود عامل های آنتی بیوتیک، توجیهی برای این اثر سودمند هستند.

کار با حیوانات آزمایشگاهی نشان داد که هضم گرده گل اثر مثبتی بر تنظیم خون دارد. افزایش قابل توجه و همزمان گلبولهای سفید و قرمز خون در این موارد مشاهده شده اند. زمانی که گرده گل به بیماران مبتلا به آنمی (کم خونی فقر آهن) خورانده شد، سطح هموگلوبین (سلول های قرمز خون حامل اکسیژن) آنها بطور چشمگیری افزایش یافت.

گزارش شده است که گرده گل در رژیم غذایی، به عنوان تنظیم کننده سطوح کلسترول و تری گلیسرید خون عمل میکند: کاهش کلسترول و تری گلیسرید، به محض هضم عادی گرده گل مشاهده شدند. لیپوپروتئین با غلظت بالا (HDL) افزایش و لیپوپروتئین با غلظت پایین (LDL) کاهش می یابند. تنظیم سطح کلسترول سروم خون نیز مشاهده شده است.

به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند

مطالعات اخیر نشان داده‌است که هیدرولیز آنزیمی از گرده زنبور برای بیماران تحتبیماری‌های مختلف مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و فشار خونمفید است. خواص آنتی‌اکسیدان در مطالعه سال ۲۰۰۵ اندازه‌گیری شد و محققان دریافتند کهفعالیت آنتی‌اکسیدان قابل‌توجهی دارد. آن‌ها شاهد فعالیت‌های مهار بالا در برابر استرس اکسیداتیو فعال بودند.

محققان حتی پیشنهاد کردند که فعالیت‌های ممانعت کننده گرده زنبور شبیه بهآن‌هایی هستند که در غذاهای تخمیری یافت می‌شوند. مانند: پنیر و سرکه.

مقالات مهم درباره مصرف گرده گل

یکی از مهمترین مقالاتی که تاکنون درباره گرده گل منتشر شده، از طرف وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) بوده است. این مقاله، با عنوان «تأخیر در پیدایش تومورهای آشکار سینه در موشهای مبتلا به C3H پس از جذب غذای حاوی گرده گل»، تحقیقی توسط ویلیام رابینسون، عضو دایره حشره شناسی سازمان پژوهش های کشاورزی میباشد. این مقاله، 5 دهه قبل، در اکتبر 1948 در نشریه انجمن ملی سرطان منتشر شد. بر طبق این مقاله، دکتر رابینسون کار خود را با موشهایی آغاز کرد که بطور خاص پرورش یافته بودند تا پس از رشد، به دلیل ابتلا به تومور بمیرند. وی توضیح میدهد که، «سن هر موش از این نژاد دارای تومور، از 18 تا 57 هفته، متغیر است، تومورها بطور میانگین در 33 هفته ظهور میکنند. احتمال ابتلا به تومور در آنها صددرصد بود.»

گرده گل استفاده شده در این تحقیق، توسط اداره پرورش زنبور فراهم شد و با توجه به گزارشات، «از نوع جمع آوری شده توسط زنبورها بود». یک گروه از موشها تنها بوسیله غذای موشها تغذیه شدند؛ در حالی که به گروه دیگر، در کنار غذای مخصوص موشها، گرده گل با نسبت 1 سهم گرده گل به 10,000 سهم غذا داده شد. دکتر رابینسون در مقاله خود اینگونه بیان میکند:

«از آنجاییکه کاهش وزن میتواند باعث تأخیر در ظهور رشد تومورها شود، توجه ویژه ای به وزن حیوانات تحت درمان شد. هیچ کاهش وزنی در حیواناتی که غذای حاوی گرده گل دریافت میکردند، مشاهده نشد. در عوض، افزایش وزن کم، اما منظم، مشاهده شد که احتمالاً به دلیل وجود عامل مغذی درون گرده گل است.»

گرده گل و فواید آن

دکتر رابینسون در نتیجه گیری مقاله خود، نتایج چشمگیری را بیان نمود:

«در موشهای درمان نشده (موشهایی که گرده گل دریافت نکردند)، همانطور که انتظار میرفت، تومورهای سینه در میانگین زمان 3/31 هفته نمایان شدند. میزان وقوع ابتلا به تومور 100% بود. در گروه دارای تأخیر (موشهایی که گرده گل دریافت کردند)، میانگین مدت زمان (شروع تومورها) 1/41 هفته بود، که در این مورد، تأخیری 8/9 هفته ای بدست آمد. 7 موش از این گروه، در سنین 56 تا 62 هفتگی، زمانیکه آزمایشات انجام شد، همچنان عاری از تومور بودند. باید تأکید کنم که این موشها بطور ویژه طوری پرورش یافته بودند تا با ابتلا به تورمورهای سرطانی بمیرند. بدون حفاظت کننده موجود در گرده گل، تومورهای موشها رشد کرده و در زمانبندی تعیین شده مردند.»

با توجه به این واقعیت که سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده (پس از مرگهای ناشی از بیماریهای قلبی) میباشد، میتوان بطور قطعی بیان کرد که این مقاله، بسیار هیجان انگیز است. این که چه اتفاقی برای آن موشها رخ داد، نامشخص است. حتی انجمن ملی سرطان که این مقاله را منتشر کرد، در پیگیری دلیل این رخداد ناکام ماند و تاکنون هیچ توضیحی برای این موضوع ارائه نشده است.

در پژوهشی دیگر، دکتر پیتر هرنوس و همکارانش تحقیقی انجام دادند که شرکت کنندگان آن 25 زن مبتلا به سرطان رحم غیرقابل جراحی بودند. به دلیل اینکه عمل جراحی این زنان غیرممکن بود، تحت شیمی درمانی قرار گرفتند. این زنان خوش شانس که به همراه غذایشان گرده گل مصرف میکردند، تمرکز بالای سلولهای سیستم ایمنی در مقابله با سرطان، افزایش آنتی بادی و بهبود چشمگیر سطح گلبول های قرمز (هموگلوبین) حامل اکسیژن که با عفونتهای مرتبط مبارزه میکردند را از خود نشان دادند. همچنین این زنان به میزان کمتری از عوارض جانبی دردناک شیمی درمانی رنج کشیدند. گرده گل، حالت تهوع شدیدی که معمولاً با اینگونه درمان همراه است را کاهش داد و میزان ریزش مو را به حداقل رساند. همچنان این زنان خواب راحت تری در شب داشتند. گروه کنترل که تنها یک شبه دارو دریافت میکردند، چنین آرامش قابل توجهی را تجربه نکردند.

گزارش انجمن کشاورزی، دانشکده زوتکنیکس در رومانی، اثرات تقویت سیستم ایمنی توسط گرده گل را نشان داد. بر طبق گزارش «بررسی تطبیقی مشخصات بیوشیمیایی نان گرده گل در ارتباط با گرده موجود در عسل» توسط دکتر ای. پالوس، زی. وویکولسکو و سی. آندرئی:

«در افرادی که گرده گل مصرف میکردند، افزایش سطح لمفوسیت های خون، گلوبولین های گاما و پروتئین، در مقایسه با گروه کنترل، مشاهده شد. چشمگیرترین تغییر در لمفوسیت ها رخ داد. بنابراین این نتایج بر افزایش مقاومت در سیستم طبیعی بدن دلالت دارند.»

لمفوسیت ها گلبولهای سفید خون هستند که «سریازان» سیستم ایمنی بدن میباشند. آنها مسئول رهانیدن بدن از آسیب ها و مواد مضر، از جمله سلولهای مرده یا آلوده، سلولهای سرطانی و جهش یافته، ویروسها، مواد زائد متابولیک و غیره هستند. گلوبولین گاما نوعی پروتئین است که درون خون تولید میشود و توانایی ما در مقاومت در برابر آلودگی، با فعالیت این پروتئین مرتبط است.

درمان ناباروری با گرده گل

گرده گل عملکرد تخمدان را تشدید میکند. بهترین نتایج در این مورد، با هم­ آوری 2 سهم گرده گل در هر 100 سهم درون جیره غذایی و جایگزینی آن با پروتئین حیوانی با نسبت 5 به 100 بدست آمدند. شدت تکامل افزایش یافت. به موازات این افزایش در تغییر شکل، گرده گل همچنین به بهبود دوام تخمک ها در دوره نهفتگی نیز کمک میکنند. بهترین نتایج با مقدار نسبت 4 به 100 گرده گل اضافه شده به جیره غذایی بدست آمدند، که منجر به افزایش درصد تخمک ها نسبت به گروه کنترل شد.

هر زمان که نتایج نهایی شامل افزایش تخمک جهت تولید مثل باشد، استفاده از گرده گل توصیه میشود.

طریقه مصرف گرده گل

درمان آلرژی با گرده گل

گرده گل درمانی برای تب یونجه و آلرژی ها نیز هست. هرچند، در صورتی که بخواهیم درمان نتیجه دهد، استفاده از آن حداقل باید 6 هفته پیش از آغاز فصل شروع شده و سپس در طول فصل ادامه یابد.

گرده گل به مدت سالیان طولانی، برای رهایی افراد مبتلا به آلرژی از رنج این بیماری، بطور موثر مورد استفاده قرار میگرفته است. این شیوه که حساسیت زدایی نامیده میشود، در اوایل قرن 21، در دانشکده پزشکی بیمارستان سنت ماری در لندن ایجاد شد. این شیوه درمانی شامل استفاده از مقادیر کم ماده آلرژی زا جهت تحریک سیستم ایمنی بدن بیمار برای تولید آنتی بادی هایی است که واکنشهای آلرژیک را از بین میبرند. این روش همانند واکسیناسیون در مقابل بیماریهای کودکان عمل میکند.

حساسیت زدایی، با این فرض انجام میشود که استفاده از ماده آلرژی زا، به تولید آنتی بادی در بدن منجر خواهد شد که اثرات ماده حساسیت زا را در زمان مواجهه مجدد بیمار با آن، از بین خواهد برد.

دکتر لئو کانوی، ساکن دنور ایالت کلرادو، بیماران خود را با گرده گل درمان کرد. دکتر کانوی بیان میکند: «تمام بیمارانی که آنتی­ژن (گرده گل) را به مدت سه سال دریافت کردند، صرف نظر از محل زندگی و نوع رژیم غذایی خود، از دست تمام علائم آلرژی رها شدند. کنترل بر روی 100% بیماران ابتدایی من بدست آمد و این دامنه همواره در حال گسترش یافتن است». از آنجایی که تغذیه دهانی گرده گل برای این منظور برای اولین بار در آزمایشگاه او تکمیل شد، نتایج عجیبی بدست آمدند. هیچ نوع عواقب زیان آوری حاصل نشد. 94 درصد تمام بیماران کاملاً عاری از علائم آلرژی بودند. از میان افرادی که جزو 6 درصد باقیمانده بودند، هیچ یک دستورالعمل های مربوطه را اجرا نکردند، اما همین درصد کم هیچ یک حتی بصورت جزئی نیز تسکین نیافتند.

تسکین تب یونجه، آسم ناشی از گرده گل، حتی افزایش کنترل برونشیت، زخمهای دستگاه گوارشی، کولیت، سردردهای میگرنی و اختلالات ادراری همگی با موفقیت رفع شدند. متأسفانه، دکتر کانوی، یکی از اولین پیشگامان حوزه آلرژی، در حال حاضر فوت کرده است. آنچه که ما نمیدانستم این است که یک جرقه سریع، چطور میتواند باعث آرامش همگان شود. این روش در واقع علائم طولانی مدت افراد را در عرض چند دقیقه از بین برد. همه مشکلات از آسم گرفته تا آلرژی و مشکلات سینوسی، همگی رفع شدند. این آزمایشات تأیید کردند که گرده گل در مقابل طیف وسیعی از اختلالات تنفسی، بطرز اعجاب آوری موثر است.

درمان آلرژی با گرده گل

مصرف گرده گل برای ورزشکاران

مصرف گرده گل برای ورزشکاران فواید بسیاری دارد. شورای ورزش بریتانیا، افزایش توان تا 40-50 درصد در افرادی که بطور منظم گرده گل مصرف میکردند را گزارش نموده است. حتی عجیب تر اینکه انجمن سلطنتی بریتانیا، افزایش بیشتری را در بزرگسالانی که از گرده گل استفاده میکردند، گزارش کرد.

آنتی لاناناکی، مربی فنلاندی دو و میدانی که مدالهای المپیک 1972 را از آن خود کرد، بیان کرده است که «اکثر ورزشکاران ما از مکمل های غذایی دارای گرده گل استفاده میکنند. بررسی های ما نشان داده است که این ماده عملکرد افراد را بطور قابل توجهی افزایش میدهد. از زمانی که برای ورزشکارانمان گرده گل فراهم میکنیم، هیچگونه نتایج منفی مشاهده نشده است.»

آلکس وودلی، مدیر اجرایی باشگاه معروف ورزشی آموزشی (Education Athletic Club) در فیلادلفیا گفت: «گرده گل واقعاً موثر است و نتیجه عالی دارد. گرده گل به ستارگان ورزشی این اجازه را میدهد تا توان و استقامت خود را تا 25 درصد افزایش دهند. این افزایش در توان و مقاومت میتواند کلیدی برای نیروی احیا کننده سری گرده گل باشد. گرده گل باعث افزایش آشکار ضربان قلب میشود. تمام نکته مثبت گرده گل این است که ماده ای طبیعی بوده و میتوانید به راحتی آن را مصرف نمایید و حاوی هیچگونه مواد شیمیایی و استروئیدی نیست.»

فرانسیس هوبر، طبیعت شناس مشهور آلمانی، یکی از هواداران این غذای اسرارآمیز حاصل از کندو بود. هوبر گرده گل را «بزرگترین بدنساز در جهان» نامید.

گرده گل و کنترل وزن

گرده گل در رژیم های کنترل وزن یا تثبیت وزن، از طریق اصلاح عدم توازن مواد شیمیایی در متابولیسم بدن که ممکن است در افزایش یا کاهش غیرطبیعی وزن دخیل باشند، بطور خارق العاده ای موثر است. اثرات طبیعی سازی و تثبیت این غذای کامل بدست آمده از زنبورها، شگفت انگیز است.

در برنامه های کاهش وزن، گرده گل فرآیندهای متابولیک را تحریک میکند و از طریق ایجاد حرارت متابولیک، سرعت کالری سوزی را افزایش میدهد. گرده گل در حال تبدیل به یک غذای واقعی کاهش وزن در طبیعت است. گرده گل یک غذای کم کالری است. این ماده تنها شامل 90 کالری در هر اونس است (هر اونس معادل دو قاشق غذاخوری سر پُر) و 15% حجم خود حاوی لسیتین میباشد.

لسیتین ماده ای است که به حل شدن و حذف چربی از بدن کمک میکند. به همین دلیل است که گرده گل، لیپوپروتئین های کم تراکم (LDL) را قطعی تر و سریعتر از غذای دیگری کاهش میدهد، در حالی که لیپوپروتئین های مفید با تراکم بالا (HDL) را بالا میبرد، که از نظر علمی، محافظی در برابر کلسترول و بیماریهای قلبی است.

گرده گل  از طریق افزایش مقدار هر ماده غذایی که در غذایتان وجود دارد، عطش شدید را نیز از بین میبرد. محتوای طبیعی فنیل آلانین آن به عنوان یک ماده کاهنده اشتها عمل میکند. فنیل آلانین یک آمینو اسید طبیعی است که بدن به آن نیاز دارد. این ماده بر روی اپستات، مرکز کنترل تنظیم کننده میزان اشتهای شما که احساس سیری یا گرسنگی را به مغز میفرستد، عمل میکند. زمانی که گرده گل را بطور مرتب مصرف کنید، دیگر اشتهای زیادی به خوردن غذا نخواهید داشت. زمانیکه از اضافه وزن رنج میبرید، فنیل آلانین به عنوان یک ماده طبیعی کاهنده اشتها عمل میکند. زمانیکه نیاز به افزایش وزن دارید، فنیل آلانین درون گرده گل، بصورت معکوس عمل میکند.

داروهای شیمیایی درون فرآورده های کاهش وزن که بدون نیاز به نسخه نیز میتوان تهیه کرد، مشابه مصنوعی فنیل آلانین به نام فنیل پروپانولامین هستند، که چه شما چاق باشید چه طبیعی و چه نرمال، اشتها را بصورت شیمیایی سرکوب میکند. همچنین ممکن است شما را عصبی کند و شما را وارد حالت «خماری» ناشی از دارو کند یا حتی باعث اعتیاد شما به این دارو گردد.

فنیل پروپانولامین یکی از اجزای رایج دکونژستانت هاست، به همین دلیل یکی از عوارض حانبی این دسته از داروها، کاهش اشتها میباشد. محصولاتی که حاوی فنیل پروپانولامین به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده خود هستند، باید قانوناً هشداری همراه داشته باشند تا توسط افراد مبتلا به بیماریهای  خاص، مانند افراد مبتلا به مشکلات تیروئیدی و فشار خون بالا، از آنها استفاده نکنند.

مصرف گرده گل و زیبایی

سلامتی و زیبایی با مصرف منظم گرده گل

زیبایی اصلی با سلامت شخص آغاز میشود که ضمیر شخص را شاداب میکند. یک چهره تمیز و نورانی، هر فردی را به فردی جذاب برای دیگران تبدیل میکند. از طرف دیگر، پوست تیره و آلوده که اغلب ناشی از تغذیه ضعیف یا بهداشت فردی ضعیف است، ممکن است دیگران را از شما دفع کند. مطالعات نشان داده اند که پوست پیر و ناسالم را میتوان بوسیله مصرف گرده گل بطور قابل توجهی بهبود بخشید. (در این باره میتوانید مقاله ماسک گرده گل و عسل را نیز مطالعه کنید)

زمانی که گرده گل بصورت روزانه در رژیم غذایی گنجانده شود، نه تنها باعث سالم تر شدن شما میشود و به کاهش وزن دائمی و پایدار شما کمک میکند، بلکه ظاهراً میتوان آن را با برخی «معجون های جادویی» ترکیب نمود تا پوست سراسر بدن شما را نرم، لطیف و شاداب نماید. برخی ترکیبات نسبتاً ارزان بدست آمده از فرآورده های کندوی زنبور عسل که بصورت خارجی استعمال میشوند، میتوانند صورت شما را بازسازی و شاداب کرده و حتی آکنه را از بین ببرند.

دکتر لارس اریک اسن، یک متخصص پوست در هلسینگ بورگ سوئد، اولین شخصی بود که از محصولات بدست آمده از زنبور عسل، برای مشکلات پوستی استفاده کرد. او بسیاری از بیماران خود را که مبتلا به آکنه بودند، با موفقیت درمان کرد.

دکتر اسن میگوید، «از میان مواد مغذی که جذب پوست میشوند، گرده گل اثر بیولوژیکی بسیار محسوسی از خود نشان میدهد. به نظر میرسد که این ماده از پیری زودهنگام سلول ها جلوگیری کرده و رشد بافت های پوستی جدید را تشدید میکند. همچنین محافظت بالایی در برابر خشکی پوست ارائه داده و حیات تازه ای به سلولهای خشک پوست میبخشد. بعلاوه، پوست را نرم کرده، چروک آن را از بین میبرد و خون­رسانی حیات بخش به سلول های پوست را افزایش میدهد. با استفاده از گرده گل، پوست جوان تر شده، در مقابل چین و چروک کمتر آسیب پذیر میشود، و سالم تر و نرم تر به نظر می آید».

دکتر اسن همچنین میگوید: «گرده گل چه بصورت خوراکی مصرف شود و چه بصورت استعمال خارجی، اثری پیشگیرانه در برابر آکنه صورت خواهد داشت. همچنین جوان ساز پوست بسیار مهمی است، زیرا حاوی غلظت بالایی از اسیدهای نوکلئیک RNA و DNA و نیز عامل آنتی بیوتیک میباشد».

فرانسوی ها که از دیرباز شیفته تمام زیبایی ها بوده اند، کار مهمی در زمینه تحقیق بر روی استفاده از گرده گل و سایر فرآورده های بدست آمده از کندوی زنبورها، در تهیه مواد آرایشی انجام داده اند. دکتر ام. اسپروی، از بنیاد شیمی فرانسه بیان میکند که گرده گل حاوی آنتی بیوتیک های قوی است که میتوانند از طریق رفع تیرگی، چین و چروک و لک و پیس پوست، تأثیر نشانه های پیری نرمال بر روی پوست را معکوس کنند.

پروفسور ان.مانکوفسکی و پروفسور دی.جی. چبوتارف، دو دانشمند روسی تأیید کرده اند که گرده گل، سرعت بازسازی سلول ها را تشدید میکند. آن ها میگویند: «جوانسازی پوست و سلولهای بدن را میتوان بوسیله مصرف پلی ویتامین ها، ریزعنصرها، آنزیمها، هورمون ها و آمینو اسیدهای موجود در گرده گل افزاش داد. این ریزمغذی ها جهت تشکیل بافتهای جدید، برای بدن لازم هستند». این دانشمندان همچنان به تعریف از خواص گرده گل ادامه داده و آنها را «مواد حیاتی جهت جوان سازی داخلی و خارجی در سطح سلولی» می نامند.

اگر بدنبال خرید گرده گل ایرانی هستید از طریق فروشگاه آنلاین آهوتا می توانید خریدتان را انجام دهید.

درباره مصرف گرده گل چه تجربه ای دارید؟لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

خرید گرده گل

2 دیدگاه برای “مصرف گرده گل و فواید آن

    • پشتیبان سایت گفته:

      سلام
      کودکان می توانند همراه با عسل یا شربت عسل و یا همراه با ماست، میوه و سبزیجات مصرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *