خواص عسل برای ورزشکاران

آیا درباره فواید مصرف عسل برای ورزشکاران اطلاعات دارید؟ زمانی عسل به عنوان کربوهیدراتی ساده در کنار شکر قرار می‌ گیرد، کربوهیدرات ساده‌ ای که کالری خالی به شمار می ‌رفت و باعث واکنش‌ های زنجیره‌ ای منجر به هیپوگلیسمی می‌ شد: کربوهیدرات ‌هایی که به سرعت هضم می‌ شوند قند خون را به سرعت افزایش می‌ دهند، چنین افزایشی در سطح قند خون باعث می ‌شود لوزالمعده در تلاش برای بازگرداندن قند خون به سطح عادی، انسولین بیش از اندازه‌ ای ترشح کند و قند خون کاهش پیدا کند، اتفاقی که منجر به عملکرد ضعیف، سرگیجه، خستگی یا علائم نامناسب دیگری می ‌شود.

ویدیوی خواص عسل برای ورزشکاران

[jwp-video n=”1″]

ویژگی ها و خواص عسل برای ورزشکاران

در عسل گلوکز و فروکتوز به نسبت تقریبا مساوی وجود دارد. گلوکز در روده به سرعت جذب می شود و جذب فروکتوز با مقداری تاخیر انجام می شود.

به همین دلیل پس از مصرف عسل، انرژی موجود در آن در دو به مرحله به بافت های بدن می رسد و همچنین این خاصیت موجب می شود که قند خون به مقدار زیاد و یک مرتبه بالا و پایین نرود.

این خاصیت مصرف عسل، به ویژه برای کوهنوردان یا ورزشکاران در مسابقات سودمند است.

خواص عسل برای ورزشکاران

تحقیقات اخیر نشان می‌ دهند که شاید عسل کربوهیدرات جایگزین ساده، مؤثر و به ‌صرفه‌ ای به جای نوشیدنی‌ ها و خوراکی‌ های ورزشی باشد.

سه مورد از این تحقیقات توسط ریچارد کریدر از دانشگاه بایلور انجام شده است.

در اولین آزمایش به 71 نفر از افراد شرکت‌ کننده در آزمایش، یکی از هفت ژل کربوهیدراتی داده شد. نتیجه‌ تحقیق این بود که عسل منجر به هیپوگلیسمی نمی ‌شود و تنها افزایش ملایمی در قند خون و سطح انسولین ایجاد می‌ کند، افزایشی که تقریباً به اندازه‌ فرآورده‌ های کربوهیدراتی تجاری و کمتر از دکستروز و گلوکز یا مالتودکسترین بود. کریدر می ‌گوید عسل در واقع مخلوطی از قندهای طبیعی است و به این ترتیب برای هضم آن به زمان بیشتری نسبت به شکر معمولی نیاز داریم. او می ‌گوید این تحقیق نشان می ‌دهد عسل می ‌تواند به عنوان «سوختی عضلانی و تدریجی برای عضلات در حال تمرین استفاده شود.»

دومین تحقیق از 39 مرد و زن تشکیل شده بود که بعد از جلسه‌ تمرین بدن ‌سازی ‌شان، نوشیدنی ‌های پروتئینی با شیرین‌کننده‌ های مختلف دریافت کردند. نوشیدنی شیرین شده با عسل تنها موردی بود که توانست بیش از دو ساعت سطح قند خون را در حالت ثابتی نگاه دارد. کریدر نتیجه گرفت عسل منبع خوبی برای کربوهیدرات و سوخت‌ گیری مجدد عضلات بعد از تمرین است.

از همه شگفت ‌انگیزتر آزمایش سوم است. 9 دوچرخه‌ سوار رقیب به مدت سه هفته عسل، دکستروز یا دارونمایی بدون کالری دریافت کردند و در شبیه‌ سازی 40 مایلی دوچرخه‌ سواری به رکورد زدن پرداختند. دوچرخه‌ سوارانی که ترکیب عسل یا دکستروز استفاده کرده بودند قدرت و سرعت به مراتب بیشتری نسبت به دیگران داشتند.

کریدر درباره خواص عسل برای ورزشکاران می‌ گوید چنین چیزی نشان ‌دهنده‌ این است که «عسل می ‌تواند ظرفیت ورزشکاران برای تمرینات استقامتی را افزایش دهد.»

ادعای کریدر این نیست که عسل جایگزین بهتری برای کربوهیدرات ‌های دیگر است اما می‌ گوید به همان اندازه خوب است و می ‌تواند بسیار ارزان‌ تر باشد.

او می‌ گوید احتمالاً ورزشکاران به عسل بیشتری نسبت به آنچه در بسته‌ بندی ‌های کوچک رستوران ‌ها دریافت می‌ کنند نیاز دارند، تقریباً دو قاشق غذاخوری یا 2 الی 3 گرم عسل کافی است.

استفاده عسل برای ورزشکاران دیابتی

اما استفاده ‌های احتمالی عسل برای افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که رژیم‌ های غذایی بدون گلوکز دارند نیز برای کریدر جالب است. شاخص گلوکز عسل، مقداری میانه است. کریدر با اندازه‌گیری‌ های خود عدد 43 را برای شاخص عسل ثبت کرد در حالی که شاخص نان سفید 100 است.

سال گذشته تحقیق دیگری در دانشگاه ایلینوی و با بررسی آزمایشگاهی خون نمونه‌ های انسانی انجام شد که نشان می‌ داد عسل باعث کاهش سرعت اکسایش لیپوپروتئین ‌های کم‌ تراکم می ‌شود (LDL ها که به کلسترول‌ های «بد» نیز معروف ‌اند)، این اکسایش فرآیندی است که موجب تصلب شریان ‌ها و سخت شدن دیواره‌ سرخرگ‌ ها می‌ شود که می ‌تواند به حمله یا ایست قلبی بیانجامد.

مصرف عسل برای ورزشکاران
مصرف عسل برای ورزشکاران:

4 ساعت قبل از تمرین: 4 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

1 ساعت قبل از تمرین: 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

10 دقیقه قبل از تمرین: 0.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

در طی تمرین:

می‌توانید هر یک ساعت 30 الی 60 گرم مصرف کنید

بعد از تمرین:

برای بازیابی مطلوب طی 15 دقیقه با نسبت 3 به 1 عسل خشک ‌شده و پروتئین شیر مصرف کنید. ورزشکاران باید 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن‌ شان مصرف کنند. در 4 الی 6 ساعت بعدی این فرآیند را تکرار کنید.

بعد از فعالیت فیزیکی یا مسابقات باید کربوهیدرات ‌ها را همراه با پروتئین مصرف کنید. عسل خشک ‌شده همراه با پروتئین شیر تأثیر بیشتری نسبت به پروتئین و گلوکز یا مالتودکسترین دارد. ترکیب 3 به 1 عسل و پروتئین شیر می ‌تواند مانع از سوخت پروتئین بعد از تمرین شود.

چرا ورزشکاران باید عسل مصرف کنند؟

بسیاری از ورزشکاران برای برآوردن نیازهای کربوهیدرات خود قبل و بعد از ورزش، ژل های ورزشی را انتخاب می کنند. با این حال، ممکن است عسل به همان اندازه مؤثر باشد. در مقایسه با ژل های ورزشی، عسل به ورزشکاران کمک کرد تا به طور کلی در آزمایش های زمانی سریع تر عمل کنند. علاوه بر این، مطابق یک کار آزمایی کنترل شده تصادفی که در مارس 2004 در شماره “ژورنال قدرت و تحقیقات انجام شده” انجام شده است، ورزشکارانی که از عسل استفاده می کنند، قادر به تولید قدرت بیشتر در آخرین مرحله از ورزش هستند.

نتیجه گیری

البته که این تحقیقات ادامه دارند و می‌ توانیم عسل و دیگر فرآورده‌های کندو را در نوشیدنی‌های ورزشی بیابیم. اما به عقیده‌ من مقدار عسلی که باید مصرف شود خیلی بیشتر است، اگر قرار باشد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 4 گرم عسل مصرف کنیم برای شخصی به وزن 70 کیلوگرم وعده ‌ای 280 گرمی از عسل نیاز می باشد و البته که چنین مقداری زیاد است. فکر می ‌کنم بهتر است عسل را با گرده گل ترکیب کنیم و از خواص هر دوشان بهره ببریم.

اما اگر می ‌توانید این حجم از عسل را بخورید و البته اگر این مقدار عسل دارید به پیش بروید و برنده‌ مسابقات شوید.

livestrong.com

خرید گرده گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *