درمان یبوست با عسل طبیعی

برای درمان یبوست با عسل باید از آن هایی استفاده کرد که دارای تأثیرات پروبیوتیکی بیشتری هستند، مانند عسل یونجه، عسل گشنیز، عسل مریم گلی و عسل هایی که از شهد درختان تولید می شود؛ زیرا الیگو ساکاریدهای بیشتری دارند. ویژگی دیگری که باید در عسل هایی که جهت درمان یبوست استفاده می شوند وجود داشته باشد، خام بودن عسل ها است، یعنی عسل ها حرارت ندیده و کمترین آسیبی به خواص و آنزیم های آن نرسیده باشد.

در ادامه فواید عسل برای یبوست و همچنین روش مصرف عسل برای درمان سریع یبوست را بیان خواهیم کرد، پس مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

ویدیوی درمان یبوست با عسل

[jwp-video n=”1″]

یبوست چیست؟

یبوست می تواند متفاوت باشد. یبوست گاه به گاه، یبوست مزمن، یبوست مرتبط با سفر یا وابسته به سن. علاوه بر مسافرت، یبوست مربوط به سن و بارداری هم به وجود می آید. دیگران می توانند به وسیله هر یک از عوامل زیر دچار یبوست شوند:

  • انواع خاصی از داروها می تواند سیستم شما را متوقف کند و باعث یبوست شود.
  • هرگونه تغییر رژیم غذایی شما ممکن است باعث بروز یبوست شود.
  • کمبود مایعات – در روزهایی که آب کمتری مصرف می کنید، ممکن است باعث یبوست شود.

درمان یبوست

بخش مهمی از عملکرد روده‌ ما بر عهده‌ باکتری ‌های مفید روده، پروبیوتیک‌ ها است. این ساکنان روده، به هضم و سیستم ایمنی بدن‌ مان کمک می‌ کنند. در صورتی که پروبیوتیک ‌ها بتوانند غذای مورد علاقه‌ شان را پیدا کنند به فعالیت و تولید مثل خود ادامه می ‌دهند. غذای مورد علاقه‌ پروبیوتیک ‌ها، پروبیوتیک نام دارد و به ما آموزش داده ‌اند که پروبیوتیک در دانه‌ های غلات و سبزی‌ ها و عموماً در غذاهای دارای فیبر وجود دارد.

عسل حاوی الیگوساکاریدها است. الیگوساکاریدها قندهای پیچیده ‌ای هستند و بر این باوریم که به دلیل وجود آن ‌ها، عسل ضد دیابت است و همچنین تأثیر خوبی روی سطح لیپید (چربی) دارند. این الیگوساکاریدها مانند قندهای ساده در قسمت‌ های بالایی سیستم گوارشی هضم نمی ‌شوند بلکه به روده‌ بزرگ می ‌روند و نقش پروبیوتیک ها را برای میکرو ارگانیسم ‌های روده (پروبیوتیک ‌ها و باکتری‌ های مفید) ایفا می ‌کنند.

دانشمندان تأثیرات مثبت استفاده از عسل در رابطه با چاقی، مقاومت انسولین، دیابت و کاهش لیپیدها (تریگلیسیرید و کلسترول) را اینطور توضیح می ‌دهند. قندهای ساده ‌ای همچون ساکارز، گلوکز و HFCS حاوی قندهای پیچیده نیستند و هیچ اثر پروبیوتیکی ندارند.

درمان یبوست با عسل طبیعی

درمان یبوست با عسل طبیعی

برای رفع یبوست، یک قاشق عسل را در یک لیوان شیر سرد حل کنید و قبل از خواب میل نمایید. چنانچه یبوست پایان پذیرفت، در دنباله درمان فقط کافی است یک قاشق عسل را بدون شیر قبل از خواب میل نموده تا معده آرام شود، سوء هاضمه مرتفع گردد؛ زیرا “عسل طبیعی” موجب از بین رفتن گازها و نفخ معده و دفع فضولات معده و روده است.

آیا همه‌ عسل‌ها برای یبوست خوب ‌اند؟

خیر! مطالعات و آزمایش‌ های زیادی انجام شده است و تا به حال همه‌ دانشمندان بر این نظرند که همه‌ عسل ‌ها تأثیرات پریبوتیک یکسانی ندارند. در ادامه به بررسی انواع عسل با بیشترین تأثیرات پروبیوتیکی می ‌پردازیم:

-عسل شهد درختان (حداقل در تئوری عسل شهد درختان الیگوساکاریدهای بیشتری دارد و باید اثر پروبیوتیک بیشتری نسبت به عسل شهد گل ‌ها داشته باشد)

-عسل‌ های یونجه، گشنیز، مریم‌گلی، شبدر مورد تحقیق قرار گرفته ‌اند و ثابت شده است تأثیرات پروبیوتیکی دارند.

عسل برای یبوست

 

-عسل شاه بلوط طبق تحقیقات، اثر پروبیوتیکی بیشتری نسبت به عسل آکاسیا دارد.

برای درمان یبوست با عسل به تحقیقات بیشتری روی عسل‌ های تک‌گل نیاز است تا اثرات پروبیوتیکی‌ آنها مشخص شود. پس اگر نمی ‌توانید یکی از عسل‌ های بالا را پیدا کنید، بهتر است از انواع عسل چند گل استفاده کنید. همچنین می ‌توانید به جای عسل از گرده‌ های منجمد شده و تازه یا حتی بهتر از آن گرده‌ گل استفاده کنید.

میران مصرف: برای استفاده‌ درمانی در کودکان و بزرگسالان: 0.8 الی 1.2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت روزانه. این اثرات بین دو الی سه هفته خودشان را بروز می‌ دهند. زنبور درمان‌ گران توصیه می‌ کنند این رژیم غذایی را برای مدت 1.5 الی 2 ماه رعایت کنید (توصیه‌ معمول من به افراد این است که به اندازه‌ عدد وزن‌ شان، به گرم عسل مصرف کنند برای مثال اگر 60 کیلوگرم وزن دارید 60 گرم عسل مصرف کنید).

یک قاشق عسل = 21 گرم

آیا عسل پروبیوتیک دارد؟

بله! اما فقط اگر تازه و بیش از 2 الی 3 ماه از تولیدش نگذشته باشد. حاوی بیفیدوباکتر و لاکتوباسیلوس است. این دو باکتری، باکتری‌ های خوبی هستند که به تعادل در هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌ کنند. این روزها هر وقت که آنتی ‌بیوتیک مصرف می‌ کنیم یا سرما می‌ خوریم توصیه می‌ شود که این باکتری ‌ها را به رژیم غذایی‌ مان اضافه کنیم. پس چرا به جای استفاده از قرص یک قاشق عسل شهد درختی نخوریم؟ به یاد داشته باشید که عسل فقط در 2 تا 3 ماه اول حاوی پروبیوتیک‌ ها است و بعد از آن فقط حاوی پروبیوتیک هایی است که پروبیوتیک ‌های روده‌ مان را تغذیه می ‌کنند. پس در تابستان به دنبال تهیه‌ عسل از فروشندگان محلی باشید.

خواص عسل و لیمو

درمان یبوست با عسل و لیمو

عسل به دلیل فواید ملین آن شناخته شده است، مصرف یک قاشق غذاخوری عسل سه بار در روز می تواند یبوست را درمان کند. می توانید آن را به تنهایی میل کنید اما برای نتیجه بهتر آن را در یک فنجان چای ولرم یا در آب ولرم با کمی لیمو مخلوط کنید. علاوه بر این، آنزیم هایی در عسل موجود می باشند که باعث هضم غذا می شوند و به درمان یبوست کمک می کنند.

دیگر ترکیباتی که برای درمان یبوست استفاده می ‌شوند:

-غلات به خصوص جو (به دلیل پروبیوتیک‌ ها و پروبیوتیک هایشان). سعی کنید حداقل 170 گرم غلات در روز بخورید.

-استفاده‌ زیاد از میوه‌ ها و سبزیجات. علاوه بر فیبر حاوی درصد بالایی آب هستند. فقط موزهای بسیار رسیده را استفاده کنید.

-آب بیشتر. بیش از دو لیتر آب در روز بنوشید.

-روغن کتان. کار می‌ کند! کپسول ‌هایش را امتحان کنید، خوردن روغن با قاشق واقعاً سخت است. دو کپسول در روز نتایج خوبی خواهد داشت. این روغن برای خانم‌های باردار نیز توصیه می ‌شود. دانه‌ های کتان حاوی نسبت خوبی از امگا 3 و 6 برای بدن هستند و به تنظیم سیستم گوارشی و متابولیسم بدن کمک می ‌کنند.

همچنین روغن زیتون نیز بسیار مفید است. مقدار روغن زیتون مورد استفاده در رژیم غذایی ‌تان را بیشتر کنید و مطمئن شوید روغنی که مصرف می‌ کنید گرما ندیده باشد.

-ورزش کنید. اگر به اندازه‌ کافی تحرک ندارید، سیستم گوارشی ‌تان نیز از شما پیروی خواهد کرد.

نظر شما درباره درمان یبوست با عسل چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت ها دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

cashkaro.com

خرید عسل

3 دیدگاه برای “درمان یبوست با عسل طبیعی

  1. خانزاده (پشتیبان) گفته:

    بصورت کلی عسل طبیعی در زمینه درمان مشکلات گوارشی تاثیرات زیادی دارد، اما بصورت قطعی و دقیق نمیشه گفت در صددرصد افراد تاثیر گذار بوده بلکه آمار بالایی به خودش اختصاص داده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *