آیا میدانید عسل طبیعی فاسد نمیشود و تاریخ انقضا ندارد؟

آیا عسل طبیعی فاسد نمیشود ؟ این سوال موضوعی است که بسیار زیاد به آن بر میخوریم. در مجلات و تلویزیون یا حتی در قوطی های شانسی و ایمیل یا پیامک های رایج که دست به دست میشوند بیان میشود که عسل تنها خوراکی است که فاسد یا خراب نمیشود. اما آیا حقیقت دارد؟ آیا واقعا عسل تا ابد سالم میماند؟

آیا واقعا عسل طبیعی فاسد نمیشود ؟

در بیشتر مواقع، بله. عسل هیچ گاه فاسد نمی شود. این خاصیت عسل طبیعی است که از پرورش میکروب ها و دیگر عوامل فاسد کننده و آلودگی جلوگیری نماید. تا وقتی که این خواص خنثی نشوند، عمر مفید عسل اُرگانیک و طبیعی نامحدود است.

ویدیوی فاسد شدن عسل

[jwp-video n=”1″]

عسل تنها ماده ی غذایی است که هدف طبیعی از درست کردنش ذخیره سازی آن است. بخاطر اینکه زنبورها باید در زمستان که گیاهان گل نمیدهند نیز غذا بخورند، حرکت تکاملی آن ها این بود که منبع غذایی درست کنند که چندین ماه دوام بیاورد و فاسد نشود.

آن ها به ماده ای فاسد نشدنی و مغذی احتیاج داشتند که همان عسل بود. در حین تولید آن زنبورها کمی زیاده روی کردند و خوراکی درست کردند که برای صدها سال و حتی بیشتر هم فاسد نمیشود. هیچ منبع غذایی دیگری به این روش تولید نشده است.

عسل طبیعی فاسد نمی شود
عسل طبیعی هیچگاه فاسد نمی شود.

ویژگی عسل

عسل به دلیل داشتن آب کم و دوری از رطوبت همیشه و از قدیم الایام مورد توجه و احترام همگان بوده است. در قدیم مصری ها و یونانی ها مردگان خود را با عسل مومیایی می کردند.

این ماده طبیعی در طولانی مدت فاسد نمی شود. برای نگهداری بعضی مواد به دور از فساد هم از عسل استفاده میشود.

مثلا شاه توت را با آن مخلوط می کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می کنند تا عسل به همه جای آن برسد، به این ترتیب شاه توت تا یک سال فاسد نمی شود.

عسل در صورتی ارزش غذایی خود را از دست می دهد که بیش از 60 درجه حرارت ببیند، لذا هیچگاه نباید عسل جوشانده شود.

عسل طبیعی تاریخ انقضا ندارد

علاوه بر داشتن pH پایین، عسل آب و رطوبت کمی دارد و پر از قند است. این به خشک کردن باکتری هایی که سعی در خانه کردن در عسل دارند کمک میکند. هر باکتری ای که به درون عسل راه یابد تمام آب آن به لطف اسموز بیرون کشیده میشود و درنتیجه می میرد.

مقادیر قند زیاد موجود در عسل و کمبود آب در آن، عسل را به محلولی هایپرتونیک (پرفشار/اشباع) تبدیل میکند. در حالی که باکتری ها و موجودات زنده دیگر هم هایپرتونیک هستند. وقتی این دو را باهم مخلوط کنیم یکدست میشوند، یعنی چون مقدار بسیار زیادی قند و عسل در مقایسه با حجم باکتری داریم آب آن توسط عسل بیرون کشده شده و در تمام محلول پخش میشود (به این فرآیند یکدست سازی و پخش، اسموز میگویند) و اثری از باکتری نمی ماند.

آیا عسل تنها خوراکی است که هیچگاه خراب نمی شود؟

عسل تنها خوراکی ای نیست که عمر مفید نامحدودی دارد، شکری که در کابینت ها یا روی میزتان نگهداری میکنید هم تا زمانی که خشک نگه داشته شود، از فاسد شدن در امان است. شکر آنقدر در کشتن باکتری ها موثر است که در گذشته بعنوان مرهم روی زخم از آن استفاده میشد.

این خاصیت قند موجود در عسل بعلاوه خاصیت های ضد باکتری ویژه خود عسل به پایداری آن کمک میکند و در هنگام ضرورت میتوان از کمی عسل برای پوشاندن زخم ها و خراش های جزئی استفاده کرد.

شهد، شیره و شربت های اشباع شده شکری دیگر نیز اگر درست فرآوری شده باشند میتوانند عمر مفید نامحدودی داشته باشند. بسیاری از روغن های خوراکی، دانه های خردل و نشاسته هم پایداری نامحدود دارند. هرچند خیلی از مواد کنسرو شده هم مدت زمان زیادی دوام می آورند، با این حال طعم و ارزش غذایی شان با گذشت زمان از بین میرود.

نقص ها

با اینکه عسل ماندگاری نامحدودی دارد، هر گونه اشتباهی در فرآوری یا بسته بندی آن میتواند منجر به فساد آن شود.

عسل طبیعی فاسد نمیشود
عوامل تاثیر گذار بر فاسد شدن عسل

با اینکه خیلی از عوامل توسط خواص ضد میکروبی عسل از بین میروند، مخمرهای اُسموفیلی میتوانند از هرگونه اشکال و نقص بهره گرفته و رشد کنند. اگر قند درون عسل تخمیر شود، مقادیر کوچکی از الکل و دی اکسید کربن بوجود می آورد. وقتی چنین اتفاقی بیفتد، محیطی تا حد کمی مساعد با رشد این مخمرهای اُسموفیلی (که بسیار نادر هستند) درست میکند.

هیچ یک از این مخمرهای باکتریایی برای بدن فردی که سیستم ایمنی سالمی دارد خطرناک نیستند، با این حال ممکن است در افرادی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده عفونت هایی را بوجود آورند. مشکلی که بیشتر از آن بیم میرود این است که این مخمرها میزان زیادی مواد غذایی ذخیره شده را از بین ببرند.

با اینکه گفته می شود عسل تاریخ انقضا ندارد و فاسد نمی شود ولی به این معنا نیست که قابلیت مصرف داشته باشد. با گذشت زمان و قدیمی شدن عسل HMF آن بالا رفته و مصرف عسل میتواند خطرناک باشد.

توصیه ما به شما برای مصرف عسل این است که همیشه عسل تازه استفاده کنید.

شما چه فکر میکنید، آیا عسل طبیعی تاریخ انقضاء دارد ؟

خرید عسل

21 دیدگاه برای “آیا میدانید عسل طبیعی فاسد نمیشود و تاریخ انقضا ندارد؟

 1. میثم گفته:

  سلام.عسلی دارم که مال ۳ یا ۴ سال پیش هست خیلی غلیظ و خوش طعم ۱۰۰ درصد طبیعی هم نیست مطمئنم.ولی با مصرفش مشکلی ندارم .شرایط نگهداری جای خشک خنک و تاریک.

 2. شیوا گفته:

  تاریخ مصرف عسل فقط یکسالست
  چون حیوانی میباشد
  همینطور روغن حیوانی که تماما روغنست
  و ماهی سمنغور خشک شده حتی کرم خاکی خشکشده با نام خراطین که بعد از خشک کردن بایستی بلافاصله از ان روغن تهیه شود و کلا هر موادی که از پروتئین حیوانی تهیه شود بعد از گذشت یکسال بی اثر میشود و معمولا بعد از این زمان از عسل برای کرمها لوسیون و انواع فراورده های زیبایی پوست و از روغن حیوانی تاریخ گذشته برای انواع پمادها و پایه روغنهای گیاهی استفاده میشود اما دیگر مصرف خوراکی ندارند ..

 3. نگین مهرائی گفته:

  عسل رو مخمر ها میتونن فاسد کنن. درصورتی که رطوبت اگر اشتباه نکنم از ۲۰ درصد بالاتر باشه خطر در خطر تخمیر قرار میگیره.

 4. محسن گفته:

  ایا عسل که بوی ارشیدگی میده و یکم طعم ترش داره رو میشه استفاده کرد . یک و نیم سال هست که خریدیم . الانم نمیدونم استفاده کنم یا بریزم

 5. حميد گفته:

  من امروز عسل خريدم تاريخش و نگاه نمردم موقع خريد متاسفانه تاريخ انقضاي عسل تمام شده بنظرتون استفاده كنم كه البته كميش رو استفاده كردم آيا ضرر داره يا بريزمش دور؟ اينم عرض كنم خيلي خوب و با سليقه بسته بندي شده نشانِ سيب سلامت هم داره

 6. کریمی گفته:

  عسل طبیعی پس از چند روز استفاده کردن قوطی آن شِکِرَک نمیزند اگر زد دخالت انسان بوده .

 7. خانوم گفته:

  سلام. برا اینکه اونا عسل نیستن آب و شکرن. منظور از عسل طبیعی اونایی هست که تو جنگل یا روی درخت بدون دخالت انسان و شکرش ساخته شدن.

 8. فاطیما گفته:

  سلام عسل خریدم روش تاریخ انقضا زده تا1400 وقتی میخریدن توجه نکردم مارکشم لاوی… هست عسل طبیعی که نباید تاریخ انقضا داشته باشه

  • الی گفته:

   دوست عزیز اون تاریخ انقضا رو سازمان بهداشت میخواد از مجموعه که بنویسن روی محصول وگرنه حرف شما صحیح هست و تاریخ انقضا برای عسل وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *