آیا میدانید زنبورها میخوابند؟

کندوی عسل مکان پر رفت و آمدی است؛ بسیاری از زنبورها با هم کار می­کنند تا عسل تولید نمایند. کار زیاد زنبورها را خسته می­کند، بطوری که آن ها به استراحت نیاز پیدا میکنند. همانند انسان ها، زنبورها هم از طریق خوابیدن استراحت میکنند. اما با اینکه این کار منطقی به نظر میرسد، دانشمندان تا سال ۱۹۸۳ نمیدانستند که زنبورها میخوابند. دانشمندی که خواب زنبورها را کشف کرد، والتر کایسر بود. او متوجه شد که زنبورها از طریق گذاشتن سر خود بر روی زمین، میخوابند و شاخک های آن ها بی حرکت میشود، و حتی بعضی از زنبورها به پهلو میخوابند.

 

ویدیوی خواب زنبورها

در حال بارگذاری...

 

کندوها یک مکان پر جنب و جوش به نظر میرسند، بنابراین شاید کنجکاو باشید که زنبورها کجا میخوابند؟  اما، پیش از اینکه به این موضوع بپردازیم، باید توضیح دهیم که چرا خواب برای زنبورها حائز اهمیت است.

 


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم!  09152555501- 05836242521

 

مزایای خواب زنبورعسل

زنبورعسل یکی از مفیدترین مخلوقات خداوند است که بدون آن زندگی بر روی کره زمین اگر غیر ممکن نشود بسیار هولناک می شود. زنبور عسل در صورت نداشتن خواب و استراحت کافی علاوه بر عدم تولید مناسب عسل، در تولید محصولات زراعی و باغی نیز مشکلاتی به وجود می آورد و در نتیجه نقش این حشره کوچک در قابلیت تولید کشاورزی و دامپروری به طور روز افزون کمتر می شود.

 

چرا زنبورها میخوابند ؟

کشف اثرات کمبود خواب بر روی زنبورها، از طریق آزمایش صورت گرفت. دانشمندان زنبورها را در طول شب بیدار نگه داشتند و نتایج جالبی بدست آوردند.

خواب زنبورها
زنبورها میخوابند

اگر زنبورها نخوابند، چه اتفاقی برایشان میافتد؟

 

زنبورها نمیتوانند بطور صحیح ارتباط برقرار کنند

از آنجایی که زنبورها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند، ارتباطات آن ها بسیار حائز اهمیت است. آن ها به محض یافتن مکان جدیدی برای جستجوی آذوقه، باید به نحوی به سایر زنبورها خبر بدهند که از کدام مسیر حرکت کنند. زنبورها برای نشان دادن جهت مکان جدید، از رقص قرقره ای استفاده میکنند. در صورتی که یک زنبور کمبود خواب داشته باشد، این رقص نامرتب خواهد بود که زنبورهای دیگر را به جهت نادرستی هدایت خواهد کرد. این امر منجر به کم حاصل شدن کلونی خواهد شد.

مطالعه  نان زنبور عسل و خواص آن

زنبورها پس از جستجوی غذا، به سختی به کندو برمیگردند

پرواز به سمت یک مکان آذوقه یابی جدید، نیازمند به یاد سپردن برخی موارد در مورد محیط اطراف است، که به زنبورها کمک میکند تا بتوانند دوباره به کندو بازگردند. زنبورهایی که از خواب محروم میشوند، زمان بیشتری را صرف تطبیق دادن خود با آسمان و راهنماهای پیرامون خود میکنند. گاهی اوقات ممکن است زنبورها کاملاً گم شوند و نتوانند به کندو بازگردند.

زنبورها برخی فعالیت هایی که بطور روزمره انجام میدهند را فراموش کردند

همه ما میدانیم که خواب در انسان ها، به ماندگاری خاطرات کمک میکند، یعنی آن ها را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل مینماید. در تحقیق سال ۲۰۱۵، دانشمندان دریافتند که خواب، به ماندگاری خاطرات در زنبورها نیز کمک میکند. این آزمایش از طریق شرطی سازی زنبورها به بیرون آوردن اندام لوله ای دهان خود، یعنی خرطوم خود، در گرما و بوی خاص انجام شد. همین ترکیب، در طول خواب نیز به زنبورها داده شد. زنبورهایی که این آزمایش را در طول خواب عمیق تجربه کرده بودند، به واکنش شرطی شده خود، یعنی بیرون آوردن خرطوم خود، با مدتی طولانی تر از سایر زنبورها، ادامه دادند.

 

زنبورها کجا میخوابند؟

زنبورها میخوابند
آیا میدانید چه موقع زنبورها میخوابند ؟

جواب این سوال به رسته یک زنبور و سن او بستگی دارد. زنبورهای جوان انرژی بیشتری دارند، بنابراین در نوبت های کوتاه مدت، ۳۰ ثانیه، و در هر جایی که بتوانند میخوابند. زنبورهای بالغ انرژی زیادی مصرف میکنند، بنابراین به خواب منظم بیشتر و طولانی تری نیاز دارند. پیرترین زنبورها، جمع آوری کنندگان آذوقه هستند و بطور ویژه نیاز به استراحت بیشتری دارند، زیرا پرواز کار بسیار خسته کننده ای است.

 • زنبورهای نظافتچی (تا سن ۳ روزگی): در نوبت های کوتاه مدت و معمولاً درون سلول های کندو میخوابند.
 • زنبورهای پرستار (سن ۴ تا ۱۲ روزه): در بازه های طولانی تر و نسبت به نظافتچی ها، کمتر درون سلول های کندو میخوابند.
 • زنبورهای ذخیره کننده (سن ۱۳ تا ۲۰ روزه): خواب های طولانی تری نسبت به زنبورهای پرستار دارند و تنها چند بار درون سلول های کندو میخوابند.
 • زنبورهای جمع آور کننده آذوغه: طولانی ترین بازه های خواب را (معمولاً در طول شب) دارند و معمولاً بر روی لبه های بیرونی کندو میخوابند.
مطالعه  هر آنچه که باید درباره زنبورعسل بدانید!

به دلیل نقش زنبورهای هر گروه سنی درون کندو، مکان خوابیدن آن ها منطقی به نظر میرسد. زنبورهای جوان تر زمان خود را درون کندو سپری میکنند، بنابراین خوابیدن درون سلول ها برای آن ها بهترین گزینه خواهد بود. بدین ترتیب از سایر زنبورها ضربه زده نخورده و مکان شان اشغال نخواهد شد. نظریه ای وجود دارد درباره اینکه چرا زنبورهای پیرتر تمایل به خوابیدن در لبه های بیرونی کندو دارند. آن ها احتمالاً میخواهند در مقابل تمام سر و صداها و مشغله درون کندو، آرامش داشته باشند. همچنین خوابیدن خارج از گروه، میتواند بیماریها و انگل های احتمالی آن ها را از زنبورهای نوزاد دور نگه دارد. گاهی اوقات در صورتیکه زنبورهای آذوقه جمع کن در طول روز بخوابند، درون سلول ها که ساکت و راحت است میخوابند.

آگاهی داشتن از اینکه زنبورها کجا و چه زمانی میخوابند، آن ها را شگفت انگیزتر از پیش میکند. نحوه سازماندهی و میزان بهره وری آن ها، حتی از شیوه خوابیدن شان نیز مشهود است.

 

4.4/5 ( 5 نظر )

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. امین

  سلام ارادت
  سپاس از زحمات شما .
  من در منطقه ساوجلاغ هستم. و کوهای اطراف ان رفت وامد دارم. چند سال زنبورداری کردم. اما الان کندو ندارم. ایا می شود مشارکت در پرورش زنبور عسل داشته باشیم؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا