آیا میدانید زنبورها میخوابند؟

کندوی عسل مکان پر رفت و آمدی است؛ بسیاری از زنبورها با هم کار می­ کنند تا عسل تولید نمایند. کار زیاد زنبورها را خسته می­ کند، بطوری که آن ها به استراحت نیاز پیدا می کنند. همانند انسان ها، زنبورها هم از طریق خوابیدن استراحت می کنند. اما با اینکه این کار منطقی به نظر می رسد، دانشمندان تا سال 1983 نمیدانستند که زنبورها می خوابند. دانشمندی که خواب زنبورها را کشف کرد، والتر کایسر بود. او متوجه شد که زنبورها از طریق گذاشتن سر خود بر روی زمین، می خوابند و شاخک های آن ها بی حرکت می شود، و حتی بعضی از زنبورها به پهلو می خوابند.

ویدیوی خواب زنبورها

[jwp-video n=”1″]

کندوها یک مکان پر جنب و جوش به نظر می رسند، بنابراین شاید کنجکاو باشید که زنبورها کجا می خوابند؟  اما، پیش از اینکه به این موضوع بپردازیم، باید توضیح دهیم که چرا خواب برای زنبورها حائز اهمیت است.

مزایای خواب زنبورعسل

زنبورعسل یکی از مفیدترین مخلوقات خداوند است که بدون آن زندگی بر روی کره زمین اگر غیر ممکن نشود بسیار هولناک می شود. زنبور عسل در صورت نداشتن خواب و استراحت کافی علاوه بر عدم تولید مناسب عسل، در تولید محصولات زراعی و باغی نیز مشکلاتی به وجود می آورد و در نتیجه نقش این حشره کوچک در قابلیت تولید کشاورزی و دامپروری به طور روز افزون کمتر می شود.

چرا زنبورها می خوابند ؟

کشف اثرات کمبود خواب بر روی زنبورها، از طریق آزمایش صورت گرفت. دانشمندان زنبورها را در طول شب بیدار نگه داشتند و نتایج جالبی بدست آوردند.

خواب زنبورها
زنبورها میخوابند

اگر زنبورها نخوابند، چه اتفاقی برایشان می افتد؟

زنبورها نمی توانند بطور صحیح ارتباط برقرار کنند

از آنجایی که زنبورها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند، ارتباطات آن ها بسیار حائز اهمیت است. آن ها به محض یافتن مکان جدیدی برای جستجوی آذوقه، باید به نحوی به سایر زنبورها خبر بدهند که از کدام مسیر حرکت کنند. زنبورها برای نشان دادن جهت مکان جدید، از رقص قرقره ای استفاده می کنند. در صورتی که یک زنبور کمبود خواب داشته باشد، این رقص نامرتب خواهد بود که زنبورهای دیگر را به جهت نادرستی هدایت خواهد کرد. این امر منجر به کم حاصل شدن کلونی خواهد شد.

زنبورها پس از جستجوی غذا، به سختی به کندو برمی گردند

پرواز به سمت یک مکان آذوقه یابی جدید، نیازمند به یاد سپردن برخی موارد در مورد محیط اطراف است، که به زنبورها کمک می کند تا بتوانند دوباره به کندو بازگردند. زنبورهایی که از خواب محروم می شوند، زمان بیشتری را صرف تطبیق دادن خود با آسمان و راهنماهای پیرامون خود می کنند. گاهی اوقات ممکن است زنبورها کاملاً گم شوند و نتوانند به کندو بازگردند.

زنبورها برخی فعالیت هایی که بطور روزمره انجام می دهند را فراموش کردند

همه ما می دانیم که خواب در انسان ها، به ماندگاری خاطرات کمک می کند، یعنی آن ها را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می نماید. در تحقیق سال 2015، دانشمندان دریافتند که خواب، به ماندگاری خاطرات در زنبورها نیز کمک می کند. این آزمایش از طریق شرطی سازی زنبورها به بیرون آوردن اندام لوله ای دهان خود، یعنی خرطوم خود، در گرما و بوی خاص انجام شد. همین ترکیب، در طول خواب نیز به زنبورها داده شد. زنبورهایی که این آزمایش را در طول خواب عمیق تجربه کرده بودند، به واکنش شرطی شده خود، یعنی بیرون آوردن خرطوم خود، با مدتی طولانی تر از سایر زنبورها، ادامه دادند.

زنبورها کجا می خوابند؟

زنبورها میخوابند
آیا می دانید چه موقع زنبورها می خوابند ؟

جواب این سوال به رسته یک زنبور و سن او بستگی دارد. زنبورهای جوان انرژی بیشتری دارند، بنابراین در نوبت های کوتاه مدت، 30 ثانیه، و در هر جایی که بتوانند می خوابند. زنبورهای بالغ انرژی زیادی مصرف می کنند، بنابراین به خواب منظم بیشتر و طولانی تری نیاز دارند. پیرترین زنبورها، جمع آوری کنندگان آذوقه هستند و بطور ویژه نیاز به استراحت بیشتری دارند، زیرا پرواز کار بسیار خسته کننده ای است.

 • زنبورهای نظافتچی (تا سن 3 روزگی): در نوبت های کوتاه مدت و معمولاً درون سلول های کندو می خوابند.
 • زنبورهای پرستار (سن 4 تا 12 روزه): در بازه های طولانی تر و نسبت به نظافتچی ها، کمتر درون سلول های کندو می خوابند.
 • زنبورهای ذخیره کننده (سن 13 تا 20 روزه): خواب های طولانی تری نسبت به زنبورهای پرستار دارند و تنها چند بار درون سلول های کندو می خوابند.
 • زنبورهای جمع آور کننده آذوغه: طولانی ترین بازه های خواب را (معمولاً در طول شب) دارند و معمولاً بر روی لبه های بیرونی کندو می خوابند.

به دلیل نقش زنبورهای هر گروه سنی درون کندو، مکان خوابیدن آن ها منطقی به نظر می رسد. زنبورهای جوان تر زمان خود را درون کندو سپری می کنند، بنابراین خوابیدن درون سلول ها برای آن ها بهترین گزینه خواهد بود. بدین ترتیب از سایر زنبورها ضربه زده نخورده و مکان شان اشغال نخواهد شد. نظریه ای وجود دارد درباره اینکه چرا زنبورهای پیرتر تمایل به خوابیدن در لبه های بیرونی کندو دارند. آن ها احتمالاً می خواهند در مقابل تمام سر و صداها و مشغله درون کندو، آرامش داشته باشند. همچنین خوابیدن خارج از گروه، می تواند بیماری ها و انگل های احتمالی آن ها را از زنبورهای نوزاد دور نگه دارد. گاهی اوقات در صورتیکه زنبورهای آذوقه جمع کن در طول روز بخوابند، درون سلول ها که ساکت و راحت است می خوابند.

آگاهی داشتن از اینکه زنبورها کجا و چه زمانی می خوابند، آن ها را شگفت انگیزتر از پیش می کند. نحوه سازماندهی و میزان بهره وری آن ها، حتی از شیوه خوابیدن شان نیز مشهود است.

زنبورداری

5 دیدگاه برای “آیا میدانید زنبورها میخوابند؟

 1. فرشید گفته:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  ببخشید من تازه علاقه پیداکردم به زنبورداری فقط نمیدونم ازکجا شروع کنم ممنومیشم بیشترراهنماییم کنین🙏 با تشکر

 2. امین گفته:

  سلام ارادت
  سپاس از زحمات شما .
  من در منطقه ساوجلاغ هستم. و کوهای اطراف ان رفت وامد دارم. چند سال زنبورداری کردم. اما الان کندو ندارم. ایا می شود مشارکت در پرورش زنبور عسل داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *