رابطه بین گل ها و زنبورها

رابطه بین گل ها و زنبورها دارای همزيستي پيچيده و سودمندي با يکديگر است. در يک رابطه همزيستي بين زنبورها و گل ها، هر دو گروه از اين رابطه سود ميبرند. نه تنها زنبورها و گل ها، بلکه هر کس ديگري از رابطه آنها منفعت کسب ميکند. زنبورها براي بدست آوردن غذا به گل ها احتياج دارند و گل ها نيز براي گرده افشاني از زنبورها بهره ميبرند. آنها در زنده ماندن و توليدمثل به يکديگر کمک ميکنند.

 

ویدیوی رابطه بین گل ها و زنبورها

درحال بارگذاری...

 

فواید گل ها براي زنبورها

چندين گونه زنبور منزوي، مانند زنبور درودگر، وجود دارند، اما اکثر زنبورها بصورت کلونی های بزرگ زندگي ميکنند. اين کلونی  ها از ملکه، زنبورهای ماده کارگر و زنبورهاي نر تشکيل ميشوند. زنبور ملکه تنها يک وظيفه دارد که همان تخمگذاري است. او هزاران تخم ميگذارد، که به معناي وجود نوزادان زياد جهت تغذيه ميباشد. براي آنها، رابطه بين زنبورها و گل ها داراي اهميت بسياري است. تنها غذايي که آن ها ميخورند، گرده و شهد گل هاست، که در کنار عسل، تنها منبع غذايي زنبورها ميباشد.

رابطه بین گل ها و زنبورها
رابطه بین گل ها و زنبورها

گل های داراي رنگ روشن و بوی خوب، زنبورها را به خود جذب ميکنند. زنبورهاي جذب شده، بر روي گل ها نشسته و گرده آن ها را جمع آوري ميکنند. زماني که پرزهاي بدن زنبور به بساکهاي نر گل ها ماليده ميشود، گرده هاي گل از روي آن برداشته شده و درون کيسه گرده که بر روي پاي زنبور قرار دارد، جمع ميشوند.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم!  09152555501- 05836242521

 

مطالعه  تاریخچه زنبورداری در ایران

آيا ميدانستيد که بوی معطر گل ها ميتواند مهاجمترين زنبورها را نيز آرام کند؟

زنبورها از شهد جمع آوری شده که مخلوطي از قند گياه و آب است نيز بهره ميبرند. اين شهد منبع سرشاري براي زنبورها است که انجام کار سخت و طولاني را براي آنها ميسر ميسازد.

 

فواید زنبورها برای گل ها

زنبورها از يک گل به گل هاي ديگر جابجا شده و گرده و شهد آنها را جمع آوري مي کنند. با اين جابجايي و جمع آوري گرده ها توسط زنبورها، برخي از اين گرده ها بر روی گل هاي ماده مي ريزند. در صورتي که گل ها از يک گونه واحد باشند، عمل گرده افشاني متقابل (از گلي به گل ديگر) براي آنها اتفاق ميافتد.

رابطه همزیستی زنبور و گل
نتيجه گرده افشاني متقابل، لقاح گياهان ماده خواهد بود. همه ما بواسطه درس زيست شناسي ياد گرفته ايم که لقاح براي توليد بذر ضروري است. بذرها گونه های گياهي را زنده نگه ميدارند و بقاي برخي گياهان، به گرده افشاني توسط زنبورها وابسته است.

 

سود بردن انسان ها از رابطه بین گل ها و زنبورها

با وجود اينکه انسانها نقش مستقيمي در رابطه بین گل ها و زنبورها ندارند، با اينحال سود زيادي از اين رابطه نصيب ما ميشود. حداقل دو سوم گياهاني که توسط انسانها به مصرف خوراکي ميرسند، به گرده افشاني توسط زنبورها وابسته هستند. اگر جمعيت زنبورها کم شود، اين کاهش جمعين آنها بر روي بسياري از گونه های گياهي نيز تأثير خواهد گذاشت. آينده بشريت به اين رابطه ميان زنبورها و گل ها بستگي دارد.

مطالعه  نحوه تولید عسل طبیعی توسط زنبور

 

تعداد گل ها برای زنبورها

واحد تعداد گل برای هر زنبورستان با حدود ۱۰۰ کندو میلیارد است نه میلیون. منطقه باید بیش از یک میلیارد گل شهد دهنده داشته باشد تا ۱۰۰ عدد جمعیت را برای یک هفته فعال و راضی نگهدارد. بنابراین قبل از انتقال کندوها به منطقه ای باید این حساب ها را کرد.

4.5/5 ( 4 نظر )

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا