رابطه بین گل ها و زنبورها

رابطه بین گل ها و زنبورها دارای همزیستی پیچیده و سودمندی با یکدیگر است. در یک رابطه همزیستی بین زنبورها و گل ها، هر دو گروه از این رابطه سود می برند. نه تنها زنبورها و گل ها، بلکه هر کس دیگری از رابطه آنها منفعت کسب می کند. زنبورها برای بدست آوردن غذا به گل ها احتیاج دارند و گل ها نیز برای گرده افشانی از زنبورها بهره می برند. آنها در زنده ماندن و تولید مثل به یکدیگر کمک می کنند.

ویدیوی رابطه بین گل ها و زنبورها

[jwp-video n=”1″]

فواید گل ها برای زنبورها

چندین گونه زنبور منزوی، مانند زنبور درودگر، وجود دارند، اما اکثر زنبورها بصورت کلونی های بزرگ زندگی می کنند. این کلونی  ها از ملکه، زنبورهای ماده کارگر و زنبورهای نر تشکیل می شوند. زنبور ملکه تنها یک وظیفه دارد که همان تخم گذاری است. او هزاران تخم می گذارد، که به معنای وجود نوزادان زیاد جهت تغذیه می باشد. برای آنها، رابطه بین زنبورها و گل ها دارای اهمیت بسیاری است. تنها غذایی که آن ها می خورند، گرده و شهد گل هاست، که در کنار عسل، تنها منبع غذایی زنبورها می باشد.

رابطه بین گل ها و زنبورها
رابطه بین گل ها و زنبورها

گل های دارای رنگ روشن و بوی خوب، زنبورها را به خود جذب می کنند. زنبورهای جذب شده، بر روی گل ها نشسته و گرده آن ها را جمع آوری می کنند. زمانی که پرزهای بدن زنبور به بساکهای نر گل ها مالیده می شود، گرده های گل از روی آن برداشته شده و درون کیسه گرده که بر روی پای زنبور قرار دارد، جمع می شوند.

آیا می دانستید که بوی معطر گل ها می تواند مهاجم ترین زنبورها را نیز آرام کند؟

زنبورها از شهد جمع آوری شده که مخلوطی از قند گیاه و آب است نیز بهره می برند. این شهد منبع سرشاری برای زنبورها است که انجام کار سخت و طولانی را برای آنها میسر می سازد.

فواید زنبورها برای گل ها

زنبورها از یک گل به گل های دیگر جابجا شده و گرده و شهد آنها را جمع آوری می کنند. با این جابجایی و جمع آوری گرده ها توسط زنبورها، برخی از این گرده ها بر روی گل های ماده می ریزند. در صورتی که گل ها از یک گونه واحد باشند، عمل گرده افشانی متقابل (از گلی به گل دیگر) برای آنها اتفاق می افتد.

رابطه همزیستی زنبور و گل
نتیجه گرده افشانی متقابل، لقاح گیاهان ماده خواهد بود. همه ما بواسطه درس زیست شناسی یاد گرفته ایم که لقاح برای تولید بذر ضروری است. بذرها گونه های گیاهی را زنده نگه می دارند و بقای برخی گیاهان، به گرده افشانی توسط زنبورها وابسته است.

سود بردن انسان ها از رابطه بین گل ها و زنبورها

با وجود اینکه انسان ها نقش مستقیمی در رابطه بین گل ها و زنبورها ندارند، با این حال سود زیادی از این رابطه نصیب ما می شود. حداقل دو سوم گیاهانی که توسط انسان ها به مصرف خوراکی می رسند، به گرده افشانی توسط زنبورها وابسته هستند. اگر جمعیت زنبورها کم شود، این کاهش جمعین آنها بر روی بسیاری از گونه های گیاهی نیز تأثیر خواهد گذاشت. آینده بشریت به این رابطه میان زنبورها و گل ها بستگی دارد.

تعداد گل ها برای زنبورها

واحد تعداد گل برای هر زنبورستان با حدود ۱۰۰ کندو میلیارد است نه میلیون. منطقه باید بیش از یک میلیارد گل شهد دهنده داشته باشد تا ۱۰۰ عدد جمعیت را برای یک هفته فعال و راضی نگه دارد. بنابراین قبل از انتقال کندوها به منطقه ای باید این حساب ها را کرد.

زنبورداری

3 دیدگاه برای “رابطه بین گل ها و زنبورها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *