رابطه بین گل ها و زنبورها

رابطه بین گل ها و زنبورها دارای همزیستی پیچیده و سودمندی با یکدیگر است. در یک رابطه همزیستی بین زنبورها و گل ها، هر دو گروه از این رابطه سود میبرند. نه تنها زنبورها و گل ها، بلکه هر کس دیگری از رابطه آنها منفعت کسب میکند. زنبورها برای بدست آوردن غذا به گل ها احتیاج دارند و گل ها نیز برای گرده افشانی از زنبورها بهره میبرند. آنها در زنده ماندن و تولیدمثل به یکدیگر کمک میکنند.

 

ویدیوی رابطه بین گل ها و زنبورها

در حال بارگذاری...

 

فواید گل ها برای زنبورها

چندین گونه زنبور منزوی، مانند زنبور درودگر، وجود دارند، اما اکثر زنبورها بصورت کلونی های بزرگ زندگی میکنند. این کلونی  ها از ملکه، زنبورهای ماده کارگر و زنبورهای نر تشکیل میشوند. زنبور ملکه تنها یک وظیفه دارد که همان تخمگذاری است. او هزاران تخم میگذارد، که به معنای وجود نوزادان زیاد جهت تغذیه میباشد. برای آنها، رابطه بین زنبورها و گل ها دارای اهمیت بسیاری است. تنها غذایی که آن ها میخورند، گرده و شهد گل هاست، که در کنار عسل، تنها منبع غذایی زنبورها میباشد.

رابطه بین گل ها و زنبورها
رابطه بین گل ها و زنبورها

گل های دارای رنگ روشن و بوی خوب، زنبورها را به خود جذب میکنند. زنبورهای جذب شده، بر روی گل ها نشسته و گرده آن ها را جمع آوری میکنند. زمانی که پرزهای بدن زنبور به بساکهای نر گل ها مالیده میشود، گرده های گل از روی آن برداشته شده و درون کیسه گرده که بر روی پای زنبور قرار دارد، جمع میشوند.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم!  09152555501- 05836242521

 

مطالعه  نحوه تولید عسل طبیعی توسط زنبور

آیا میدانستید که بوی معطر گل ها میتواند مهاجمترین زنبورها را نیز آرام کند؟

زنبورها از شهد جمع آوری شده که مخلوطی از قند گیاه و آب است نیز بهره میبرند. این شهد منبع سرشاری برای زنبورها است که انجام کار سخت و طولانی را برای آنها میسر میسازد.

 

فواید زنبورها برای گل ها

زنبورها از یک گل به گل های دیگر جابجا شده و گرده و شهد آنها را جمع آوری می کنند. با این جابجایی و جمع آوری گرده ها توسط زنبورها، برخی از این گرده ها بر روی گل های ماده می ریزند. در صورتی که گل ها از یک گونه واحد باشند، عمل گرده افشانی متقابل (از گلی به گل دیگر) برای آنها اتفاق می افتد.

رابطه همزیستی زنبور و گل
نتیجه گرده افشانی متقابل، لقاح گیاهان ماده خواهد بود. همه ما بواسطه درس زیست شناسی یاد گرفته ایم که لقاح برای تولید بذر ضروری است. بذرها گونه های گیاهی را زنده نگه میدارند و بقای برخی گیاهان، به گرده افشانی توسط زنبورها وابسته است.

 

سود بردن انسان ها از رابطه بین گل ها و زنبورها

با وجود اینکه انسانها نقش مستقیمی در رابطه بین گل ها و زنبورها ندارند، با اینحال سود زیادی از این رابطه نصیب ما میشود. حداقل دو سوم گیاهانی که توسط انسانها به مصرف خوراکی میرسند، به گرده افشانی توسط زنبورها وابسته هستند. اگر جمعیت زنبورها کم شود، این کاهش جمعین آنها بر روی بسیاری از گونه های گیاهی نیز تأثیر خواهد گذاشت. آینده بشریت به این رابطه میان زنبورها و گل ها بستگی دارد.

مطالعه  تاریخچه زنبورداری در ایران

 

تعداد گل ها برای زنبورها

واحد تعداد گل برای هر زنبورستان با حدود ۱۰۰ کندو میلیارد است نه میلیون. منطقه باید بیش از یک میلیارد گل شهد دهنده داشته باشد تا ۱۰۰ عدد جمعیت را برای یک هفته فعال و راضی نگهدارد. بنابراین قبل از انتقال کندوها به منطقه ای باید این حساب ها را کرد.

4.7/5 ( 6 نظر )

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا