درمان خانگی نیش زنبور عسل در منزل

درمان خانگی نیش زنبور عسل

فصل تابستان در پیش است، گل‌ها زیبا و زیباتر شده‌اند و افراد بیشتری را جذب خود می‌کنند، و البته زنبورها نیز جذب این گل‌ها می‌شوند. وقتی قرار است به گردش یا سفری در طبیعت بروید ضروری است که بدانید چطور باید نیش زنبور یا حشرات دیگر را درمان کنید. به یاد داشته باشید که همیشه محیط را برای پیدا کردن مار، عنکبوت و زنبورها بررسی کنید.

زهر زنبورعسل بوسیله دو غده دستگاه نیش زنبورهای کارگر تولید می شود. تولید آن طی دو هفته اول عمر کارگر بالغ تکامل یافته و هنگامی که زنبور کارگر به دفاع از کندو و چرا مشغول می گردد به حداکثر می رسد.همچنان که زنبور پیرتر شود کم می گردد.

 

ویدیوی درمان سریع نیش زنبور عسل در خانه

در حال بارگذاری...

 

ظرف‌های حاوی غذا را باز نگذارید، چنین ظرف‌های بازی، مخصوصاً اگر حاوی غذایی شیرین باشند، مانند آهنربایی برای زنبورها عمل می‌کنند. غذاها را درون بسته بندی و ظروف‌شان بسته نگاه دارید. زنبورهای بی‌عسل حتی از زنبورهای عسل نیز خطرناک‌ترند، بعد از اولین نیش‌شان نمی‌میرند و می‌توانند بارها شما را نیش بزنند.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

  09152555501- 05836242521

 

 

نیش زنبور عسل
نیش زدن زنبور عسل

 

زنبورهای عسل چه زمانی و در چه مکان‌هایی خطرناک‌اند؟

درمان نیش زنبور عسل بستگی به شدت آن دارد. اکثر مشکلاتی که به مراقبت پزشکی نیاز دارند، از یک واکنش آلرژیک به خارش شروع می شود. بسیاری از درمان های خانگی برای واکنش های آلرژیک به نیش زنبور عسل توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نشده، با این حال این درمان های سنتی نسل به نسل منتقل شده اند.

زنبورهای عسل معمولاً جنگجو نیستند و بدون داشتن دلیلی موثق به شما حمله نمی‌کنند.به همین دلیل است که باید محیط را برای پیدا کردن دو مورد بررسی کنیم:

کندوها: ممکن است در حوالی محلی که ساکن شده‌اید کندوهایی توسط زنبورداران برای انجام گرده‌افشانی در محیط یا تولید عسل جایگذاری شده باشد. زنبورهای عسل برای محافظت از غذا و جوان‌ترها همیشه در مجاورت کندویشان تدافعی عمل می‌کنند.

گروه یا کلنی: زنبورهای عسل گاهی اوقات می‌توانند به دلیل جمعیت بیش از اندازه‌شان گروه‌هایی را تشکیل دهند. می‌توانید این گروه‌ها را در درخت‌های پوک، حفره‌های زمین، کاکتوس‌ها و مکان‌های سرپوشیده پیدا کنید. همچنین در دالان‌ها، دیوارهای تو خالی یا هر مکان دیگری که ورودی مخصوصی به فضایی خالی دارد و حتی کنتورهای برق می‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

با این حال به دلیل عدم وجود عسل، تخم یا جمعیت جوان، مجاورت‌شان آنقدرها خطرناک نیست. این زنبورهای عسل تا زمانی که تحریک نشوند تدافعی نخواهند بود. از انجام دادن کارهای خشنی همچون پرتاب سنگ به سمت‌شان، ضربه زدن با چوب یا لگد کردن‌شان خودداری کنید.

 

خطر نیش زدن زنبور عسل در چه مواقعی بیشتر است؟

۱- اگر تعدادی زنبور دیدید که در اطراف‌تان پرسه می‌زنند، وحشت‌زده نشوید. در حال انجام کارشان هستند و اگر کاری با آن‌ها نداشته باشید با شما کاری ندارند. اما حواس‌تان جمع باشد اگر می‌بینید از هر سوراخی در زمین، درخت یا دیوار بیرون می‌آیند. به صدایشان گوش کنید، چنین چیزی ممکن است نشانه‌ای از یک کلنی فعال باشد.

۲- در حال جابه‌جایی زباله‌ای هستید که مدتی سرجایش باقی مانده بود.

۳- زنبورهایی می‌بینید که رفتار عجیبی دارند. زنبورها معمولاً قبل از نیش زدن رفتاری تدافعی از خود نشان می‌دهند که می‌تواند شامل پرواز بالای سرتان یا حمله به سمت صورت‌تان باشد. این‌ها علائمی هستند که نشان می‌دهد وارد محدوده‌شان شده‌اید و قرار نیست از شما استقبال شود.

۴- رنگ‌ها بسیار مهم‌اند. لباس‌های با رنگ روشن و ترجیحاً سفید بپوشید. رنگ‌های تیره و خشن نشان‌دهنده‌ دشمن هستند و زنبورها به آن ها حمله می‌کنند. لباس‌های سیاه یا دیگر رنگ‌های تیره را نپوشید، موی سیاه‌تان را با کلاه بپوشانید. موهایتان را ببندید تا در آن گیر نکنند. لباس‌هایی نپوشید که با شوینده‌های یو وی شسته شده‌اند.

۵- بوها نیز بسیار مهم‌اند. چه بوی خوب یا بدی باشد. اگر بویی قوی باشد زنبورها را اذیت می‌کند. بوی پیاز، سیر، الکل، عرق، عطر، کرم بعد از اصلاح با عطری از خانواده‌ مرکبات یا گل‌ها، هیچ‌کدام‌شان مورد استقبال قرار نمی‌گیرند. حتی بوی علف تازه بریده شده نیز از نظر زنبورها بوی بدی است.

۶- اگر زنبوری در موهایتان گیر کرد، به خاطر اضطرابی که دچارش شده است در نهایت نیش‌تان می‌زند. تنها شانس‌تان برای جلوگیری از چنین اتفاقی این است که با فشار دادن زنبور به سرتان آن را له کنید. سعی کنید به سرعت و قبل از اینکه نیش زده شوید چنین کاری کنید. در هر صورت نیش می‌خورید اما با چنین کاری شانس خود را امتحان می‌کنید. اگر له‌اش نکنید این زنبور حتماً به شما حمله می‌کند.

مطالعه  درباره استفاده درمانی از زهر زنبور عسل بیشتر بدانید

 

درمان خانگی نیش زنبور عسل

اگر در محاصره قرار گرفتید!

فرار کنید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که زنبورها محاصره‌تان کرده‌اند و دورتان می‌چرخند با تمام سرعتی که می‌توانید فرار کنید. و منظور از فرار کردن این است که با تمام سرعتی که می‌توانید بدوید. کیف، غذا، گل‌هایی که جمع کرده‌اید یا هر چیز دیگری را فراموش کنید و فقط بدوید. در ماشین یا ساختمانی در همان حوالی مخفی شوید. وقتی می‌دوید سعی کنید دهان و بینی‌تان را با دست بپوشانید. زنبورها سعی می‌کنند سر و صورت‌تان را پیش از هر چیزی نیش بزنند.

هیچ وقت ساکن نمانید و خود را به مردن نزنید. زنبورها با چنین روشی فریب نمی‌خورند. فقط بدوید. زنبورهای عسل می‌توانند با سرعت ۲۴ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند و بیش از ۴۶ متر دنبال‌تان بیایند در حالی که زنبورهای قاتل آفریقایی می‌توانند ۱۳۷ متر دنبال‌تان بیایند. شخصی سالم می‌تواند از دست این زنبورها فرار کند پس هنوز شانس دارید.

 

درمان نیش زنبور عسل در منزل

نیش را بردارید. با فشار دادن جای نیش بین انگشت‌ها و شست‌تان یا با موچین چنین کاری نکنید. فقط باعث بدتر شدنش می‌شوید. از ناخن‌گیر استفاده کنید تا نیش را از پوست‌تان بیرون بکشید. به یاد داشته باشید که نیش خارهایی دارد که آن را درون پوست قربانی نگاه می‌دارد.

درمان نیش زدن زنبور

زنبور بعد از نیش زدن تلاش می‌کند خودش را نجات دهد اما موفق نمی‌شود و این تلاش باعث می‌شود قسمت پایینی شکم زنبور پاره شود و نیش و قسمتی از کیسه‌ زهر در پوست بماند. این نیش تا ثانیه‌هایی بعد از جدا شدن از زنبور نیز عمل انعکاسی خود را انجام می‌دهد و زهر را به محل نیش خوردگی تزریق می‌کند. اگر این نیش را فشار دهید زهر بیشتری را وارد پوست‌تان می‌کنید. دیگر حشرات نیش‌زننده همچون زنبورهای بی‌عسل، یلوجکت، زنبورهای سرخ هیچ نیشی بر جای نمی‌گذارند.

از آنجا دور شوید. زنبور بعد از نیش زدن فرومون‌هایی ترشح می‌کند تا دیگر زنبورها را در جریان خطر موجود در محیط بگذارد. زنبورهای دیگری نیز خواهند آمد. از آنجا دور شوید. فراموش نکنید لباس‌هایی را که در زمان نیش خوردن پوشیده بودید بشویید چون ممکن است فرومون برای مدتی طولانی در لباس شما بماند و هنگام نزدیک شدن زنبورها به آن‌ها هشدار دهد.

۱- سرد کنید. اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید می‌توانید با منقبض کردن رگ‌های ناحیه‌ نیش‌خوردگی زهر نیش زنبور را ایزوله کنید. اگر نه فقط در سریع‌ترین زمانی که می‌توانید محل نیش‌خوردگی را سرد کنید.

می‌توانید از تکه یخی که در پارچه‌ای پیچیده شده است استفاده کنید (یخ مستقیماً روی پوست‌تان نباشد)، از میوه‌ای یخ زده استفاده کنید یا به سادگی از حوله‌ای سرد و خیس، اسپری سرمایشی، الکل یا آب اسیدی که از یک بخش سرکه و دو بخش آب تهیه شده است استفاده کنید. به محل نیش‌خوردگی به مدت ۱۰ دقیقه سرما و ۱۰ دقیقه استراحت بدهید. ورم نیش را کاهش می‌دهد.

عوارض نیش زدن زنبور

روش‌های دیگری برای بهبود درد و ورم وجود دارند:

۲- چند قطره عسل

۳- لوسیون کالامین

۴- ترکیبی از جوش شیرین و آب (۳:۱)

۵- خمیر دندان

۶- پماد یا کرم مخصوص نیش زنبور

۷- کرم هیدروکورتیزون ۰٫۵ یا ۱ درصد یا هر کرم استروئیدی دیگری.

۸- آنتی‌هیستامینی که دارای دیفن‌هیدرامین باشد یا کلرفنیرامین

۹- چند آسپرین بردارید، له‌شان کنید، قطره‌ای آب اضافه کنید تا خمیری به دست بیاید و به آرامی روی ناحیه بمالید. چنین کاری باعث کوچک شدن بافت سلول پوستی می‌شود و در حالی که زهر تلاش می‌کند از دیواره‌های سلولی عبور کند، این خمیر فرآیند آزاد کردن زهری که بدن را به تولید پروستاگلاندین تحریک کزده کند می‌کند، پروستاگلاندین باعث ایجاد حس درد می‌شود.

۱۰- پیازی تازه بریده شده را به مدت ۲۰ دقیقه روی محل بگذارید.

۱۱- برگ موز، جعفری یا ریحان را روی محل بمالید.

۱۲- گل‌های له‌شده‌ کلندولا را روی محل بمالید.

۱۳- قطعات پاپایه‌ خام، پیاز خام، سیر یا گوجه را روی محل بگذارید.

۱۴- ترکیبی از زردچوبه و روغن زیتون را روی محل بگذارید.

۱۵- ژل آلوئه‌ورا و عسل را روی محل بگذارید.

۱۶- روغن‌های فراری همچون اسطوخودوس و روغن کرچک را روی محل بگذارید.

۱۷- چند قطره شربت سیب یا سرکه روی محل بگذارید.

 

علائم تان را بررسی کنید!

علائم‌تان را بررسی کنید. در حالت عادی باید فقط ورم، قرمزی و خارش در محل نیش‌خوردگی داشته باشید. این علائم باید در مدت یک روز خوب شوند و فقط ممکن است ورم تا سه روز باقی بماند. اگر بعد از یک روز ورم، درد و نوار قرمز زیر پوست هنوز باقی مانده‌اند باید پیش پزشک بروید. قسمت‌هایی از بدن هستند که نسبت به نیش زنبور حساس‌ترند.

مطالعه  زهر زنبور عسل به عنوان یک داروی هومیوپاتیک

ناحیه‌ اطراف چشم‌ها و شقیقه‌ها بسیار خطرناک‌اند و باید دنبال کمک پزشکی باشید. چشم‌ها را باید تا زمان آرام شدن درد با آب سرد بشوید.

دهان یا زبان نقاط حساسی هستند چون ورم در این نواحی می‌تواند باعث خفگی شود. تا زمان رسیدن به پزشک باید یخی را در دهان‌تان نگاه دارید، نوشیدنی سرد یا بستنی بخورید تا از پخش شدن ورم جلوگیری کنید.

 

نیش زدن زنبور عسل

در این شرایط به پزشک مراجعه کنید:

اگر در نواحی نزدیک به چشم یا شقیقه‌ها، درون بینی، دهان یا گلو نیش خورد‌ه‌اید.

اگر نوار قرمز، ورم و درد بعد از یک روز افزایش پیدا کند.

اگر بیش از ۱۰ نیش خورده‌اید. اگر کودک‌تان بیش از ۵۰ نیش خورده است یا فردی بالغ بیش از ۱۰۰ الی ۱۵۰ نیش خورده است ممکن است واکنش خطرناکی نسبت به زهر وارد شده به بدن داشته باشد. در این موارد بستری شدن در بیمارستان نیاز است. شرایط کشنده به بیش از ۱۴۰۰ نیش نیاز دارد پس نگران نباشید. (این آمار درباره‌ زنبورهای رایج است. این اعداد درباره‌ گونه‌های دیگر زنبور متفاوت‌اند.)

 

در مواقع حساسیت چکار کنیم؟

اول از همه باید بدانید فقط درصد بسیار پایینی از جمعیت انسان‌ها نسبت به نیش زنبور حساس‌اند. این افراد باید همیشه جعبه‌ اضطراری حاوی اپی‌نفرین قابل تزریق را همراه خود داشته باشند.

وقتی برای اولین بار نیش می‌خورید نمی‌دانید حساسیت دارید یا خیر. به همین دلیل است که باید همیشه حواس‌مان به این علائم باشد، این علائم نشان‌دهنده‌ی حساسیت به نیش و شوک بدن نسبت به زهر هستند.

 • ورم سریع اطراف چشم، لب‌ها، زبان یا گلو.
 • سختی در نفس کشیدن.
 • خس خس کردن هنگام نفس کشیدن یا سختی در تنفس.
 • خارش، گرفتگی یا بی‌حسی شدید.
 • سرگیجه.
 • کهیر یا جوشی قرمز.
 • دل‌پیچه.
 • بیهوشی.

 

اگر می‌دانید که نسبت به نیش زنبور حساسیت دارید باید همیشه جعبه‌ اضطراری را همراه‌تان داشته باشید و دوستان و آشنایان‌تان دستورالعمل‌های لازم را خوانده باشند. اگر بعد از نیش خوردن نمی‌توانید خودتان کارهای لازم را انجام دهید از کسی کمک بخواهید.

تزریق خودکار اپی‌نفرین را با فشار دادن آن به ران فرد انجام دهید و برای چند ثانیه نگاه دارید. برای تسریع در جذب محل مورد نظر را به مدت ۱۰ ثانیه ماساژ دهید.

اگر شخص مورد نظر می‌تواند بدون مشکل قرص بخورد قرص آنتی‌هیستامین به او بدهید.

شخص مورد نظر را رو به بالا بخوابانید و پاهایش را در ارتفاعی بالاتر از سرش قرار دهید.

لباس‌های تنگ را شل کنید و او را با پتو بپوشانید. برای نوشیدن چیزی به او ندهید.

اگر خون یا استفراغ در دهان شخص است او را به پهلو برگردانید تا خفه نشود.

اگر هیچ نشانه‌ حیاتی مشهود نیست (تنفس، سرفه یا حرکت) سی‌پی‌آر را شروع کنید.

واکنش‌های آلرژیک می‌توانند شدید یا ملایم باشند.

واکنش‌های شدید باید در اتاق اورژانس درمان شوند و ممکن است شامل تزریق اپی‌نفرین، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای کورتیزوئیدی از طریق آی‌وی شوند.

واکنش‌های ملایم می‌توانند در خانه درمان شوند که شامل آنتی‌هیستامین دهانی، داروهای کورتیزوئیدی و دیگر داروهایی می‌شوند که به کاهش علائم و واکنش‌های آلرژیک کمک می‌کنند. در بیشتر مواقع بعد از دو تا سه روز درمان علائم واکنش‌های آلرژیک از بین می‌روند.

درمان حساسیت به نیش زنبور

به چنین چیزی ایمن‌درمانی آلرژی یا حساسیت‌زدایی نسبت به زهر می‌گویند و درصد موفقیت بالایی دارد. ایمن‌درمانی می‌تواند حدود ۸۰ درصد افرادی که به نیش زنبور عسل حساسیت دارند و ۹۵ درصد افرادی که به نیش زنبور بی‌عسل حساسیت دارند را درمان کند.

در این روش از مجموعه‌ای از تزریق‌های حساسیتی استفاده می‌شود، مقادیر اندکی از ماده‌ای که باعث حساسیت می‌شود زیر پوست تزریق می‌شود. در هر تزریق مقدار این ماده‌ حساسیت‌زا کمی افزایش پیدا می‌کند و بدن به مقادیر بیشتر و بیشتری از زهر عادت می‌کند. به این ترتیب شخص دیگر در مواجه با زهر واکنش نخواهد داشت.

برای مثال در یکی از پروتکل‌ها برای سه الی شش ماه یک تا دو تزریق در هفته انجام می‌شود. بعد از آن به مدت سه الی پنج سال هر دو الی چهار هفته تزریقی برای نگهداری انجام می‌شود. بسته به کشور مورد نظرتان پروتکل‌های دیگری نیز وجود دارند.

اگر روش‌های دیگری درباره‌ی پیشگیری از نیش خوردن و درمان نیش‌خوردگی زنبور می‌دانید یا داستانی دارید که دوست دارید با ما به اشتراک بگذارید نظرتان را بنویسید. به کمک یکدیگر می‌توانیم بدشانسی نیش‌خوردن توسط زنبورها را تسکین دهیم.

 

4.8/5 ( 25 نظر )

11 دیدگاه برای “درمان خانگی نیش زنبور عسل در منزل

 1. فاطمه گفته:

  سلام من امروز زیر دو سانتی متری چشمم رو زنبور عسل نیش زده و گونه ام ورم کرده خیلی درد دارم صورتم خیلی درد و سوزش داره فردا هم باید برم سر کار چیکار کنم زودتر خوب بشه؟

 2. Ali گفته:

  سلام دوستان
  من حساسیت زیادی به نیش زنبور دارم. یکبار در روستا من رو گزید علایمی مثل التهاب صورت کهیر خارش همه اعضای بدن و تورم داشتم. یک حکیم محلی گفت سریع دوش آب یخ بگیر. خیلی سریع علایم برطرف شد.

 3. مهناز گفته:

  میگن نیش زنبور عسل اگر حساسیت نداشته باشی خاصیت درمانی داره ولی من جرات نمیکنم کاری کنم که زنبور نیشم بزنه میترسم. اونایی رو که گزیده خیلی درد داره؟

 4. sadafsaz گفته:

  سلام
  ۲۰ روز پیش حدود ۳۰ تا زنبور عسل دور گردن منو زد وبعد از چند روز به بیمارستان رفتم چون دستم بی حس شده بود بعد از ام -آر – آی وام- آر- اس آقایون دکترا متوجه شدند که نخاع من ملتهب شده است ودست من را بی حس کرده است آیا تا بحال سابقه داشته است؟

 5. سجاد تک چشم گفته:

  سلام
  الان دارم از بخش داخلی بیمارستان پیام رو تایپ میکنم ۱۲ ظهر هستش،
  دیروز ساعت ۵ عصر یه زنبور در مکانی که روز قبلترش کندو جابجا
  شده بود و زنبور خیلی کمی در محل باقی موندن،به اسم زنبور های بی ملکه ،میگن اینا خیلی خشن هستن
  درست داخل ابرو بالای چشم راست منو زدن
  من ۵۰ دقیقه بعد از نیش زدگی خودمو به اورژانس روسندم ،نگم از حالت بدنم
  بدون بزرگنمایی ۲۰ تا ۳۰ درصد از سطح بدنم جوش های بزرگ و قرمز و ورم های زیادی ایجاد شد
  گردن دست ها پشت زیر بغل اطراف سینه همه مکانی که کش شورت به بدن برخورد میکرد
  پاها یعنی همه جا
  موهای سر و ریش کله صورت اینقدر خارش وحشت ناک داشت قابل بیان نیست
  ده دقیقه قبل از رسیدن به به اورژانس گلو و راه تنفسی خشک شد
  خداروشکر رسیدم
  ۴ تا تزریق وریدی و دوتا سرم و یه تزریق داخل جلو ران داخل عضلاتی داخل اورژانس انجام شد
  حالم الان خوبه
  علائمی نیست
  بعد۱۸ ساعت فقط ورم اطراف چشم بزرگ شد
  بقیه بدنم خوبه خداروشکر
  همه این ها در صورتی هستش که دو هفته قبل پشت دست چپ زیر انگشت شست نیش خوردگی داشتم
  نمیدونم به خاطر ناحیه نیش زدگی هستش که همچین واکنشی بدنم نشون داد یا بخاطر زنبور بی ملکه بودن این نیش زدگی بود یا بخاطر دومین نیش خوردگی بود که همچین واکنشی نشون داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا