عوارض جانبی ژل رویال

عوارض ژل رویال برای انسان ها را در این مقاله بررسی کرده و میخواهیم بدانیم آیا مصرف ژل رویال می تواند برای ما خطر داشته باشد یا خیر؟ با اینکه ممکن است در مقالات دیگر اطلاعات متفاوتی به شما ارائه داده باشیم، مصرف ژل رویال ممکن است باعث بروز برخی علائم گردد. افرادی وجود دارند که نسبت به ژل رویال حساسیت دارند و تنها مشکلی که وجود دارد این است که هیچکس نمی ‌داند جزو این دسته است یا خیر. در اینجا افرادی که در معرض این ریسک هستند و نحوه جلوگیری از بروز این خطر را برایتان توضیح خواهیم داد.

ویدیو عوارض جانبی ژل رویال

[jwp-video n=”1″]

ژل رویال چیست؟

ژله رویال که به آن در فارسی شاه انگبین می گویند ماده ای است که به وسیله یک جفت غده مغزی زنبوران کارگر پرستار معمولا در سنین ۲ تا ۱۲ روزگی ترشح شده و مورد استفاده ملکه در تمام طول مادر و نوزادان زنبور در مراحل اولیه رشد قرار می گیرد.

متخصصین علم زنبورشناسی می گویند: علت اینکه ملکه زنبور عسل در ۲۴ ساعت می تواند حدود ۲۰۰۰ تخم بگذارد و مدت ۳ تا ۵ سال زندگی کند در حالی که عمر سایر زنبوران ۴۵ تا ۶۰ روز است این است که ملکه غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است.

عوارض ژل رویال

واکنش‌ های حساسیتی ممکن است بوسیله ترکیب اصلی ژل رویال (عمدتاً توسط ۲ نوع پروتئین) ایجاد شوند، اما ممکن است بوسیله دانه ‌های گرده گل موجود درون ژل رویال بدست آمده از گیاهان خاصی که افراد به آن حساسیت دارند یا برخی امولسیفایرهای استفاده شده درون محفظه ‌ها نیز بوجود بیایند. مواردی از ابتلا به آنافلاکسی، اسپاسم برونشی و آسم به دلیل مصرف ژل رویال گزارش شده ‌اند. سایر علائم این نوع حساسیت عبارتند از: درماتیت تماسی، فشار خون پایین و مشکلات دستگاه گوارشی.

[wpipa id=”3142″]

چه زمانی باید نگران عوارض ژل رویال باشیم؟

عوارض جانبی ژل رویال

 

۱. زمانیکه به زنبور یا گرده گل حساسیت دارید، ممکن است به مکمل ‌های ژل رویال نیز حساسیت داشته باشید.

تحقیق «آسم و آنافلاکسی ناشی از ژل رویال» توسط تیِن و همکارانش از دپارتمان پزشکی دستگاه تنفسی بیمارستان آلفرد استرالیا، تلاش می‌ کند تا توضیح دهد که آیا آسم و آنافلاکسی پدیدار شده در ۷ بیمار پس از خوردن ژل رویال، دارای ماهیت حساسیتی (با واسطه IgE) هستند یا خیر و تلاش کردند تا اجزای حساسیت ‌زای ژل رویال را شناسایی نمایند.

این تحقیق ثابت نمود که این واکنش ‌ها، واقعاً واکنش‌ های حساسیت شدید به واسطه IgE بودند و پس از تفکیک الکتروفورتیک ژل رویال تحت شرایط واپاشی، ۱۸ مولفه مختلف با واسطه IgE شناسایی شدند.

آیا اگر به سم زنبور حساسیت داشته باشم، لزوماً به ژل رویال هم حساسیت خواهم داشت؟

خیر. در تحقیق بالا، ۶۳ سروم خونی از افراد دارای حساسیت به سم زنبور عسل بررسی شده و نتایج هیچگونه رابطه مستقیمی بین واکنش ‌پذیری آنتی ‌بادی IgE با مواد حساسیت ‌زای سم زنبور و پروتئین ‌های ژل رویال را نشان ندادند، هرچند ۳۸٪ سروم‌ها به ژل رویال جامد واکنش نشان دادند.

۲. اگر حساسیت “حساسیتک”بالاتری به ژل رویال دارید، ممکن است نسبت به ژل رویال حساسیت داشته باشید!

در تحقیق قبل نشان داده شده است که واکنش ‌پذیری آنتی ‌بادی IgE به پروتئین ‌های ژل رویال در ۵۲٪ از ۷۵ مورد دارای حساسیت به مواد حساسیت ‌زای استنشاقی یا خوراکی مشاهده شده است.

یک کودک ۷ ساله پس از مصرف ژل رویال علائم حساسیت را از خود نشان داد، اما بعدها مشخص شد که این کودک به خود ژل رویال حساسیت نداشته، بلکه به دانه ‌های گرده گل بادام درون آن حساسیت داشته است، بطوری که حساسیت داشتن او به گرده گل از قبل تأیید شده بود.

[wpipa id=”3153″]

«بر اساس واکنش مثبت به بادام در تست ‌های آزمایشگاهی و درون بدن، می ‌توان آلودگی ژل رویال با گرده گل بادام را دلیل واکنش بیمار در نظر گرفت. بعلاوه، از طریق نتایج چگالی محلول ویژه IgE در مقابل گرده ‌های کامپوزیتی، به این نتیجه رسیدیم که این مورد حساسیت نسبت به ژل رویال را شاید بتوان بوسیله مکانیزم واکنش متقابل با گرده ‌های کامپوزیتی در نظر گرفت.»

عوارض جانبی ژل رویال

۳. در صورتیکه مبتلا به آسم هستید، ممکن است به ژل رویال حساسیت داشته باشید.

اگر مبتلا به آسم هستید، بهتر است آزمایش بدهید تا مشخص شود که آیا به ژل رویال حساسیت دارید یا خیر. (با این حال طب سنتی مواردی از ابتلا به آسم را گزارش می ‌کند که بوسیله ژل رویال درمان شده‌ اند. به همین دلیل، اگر به آسم مبتلا هستید، همواره توصیه می ‌شود که پیش از آغاز هرگونه درمان بوسیله ژل رویال، با یک آپیتراپیست مشورت کنید.)

در سال ۱۹۹۹، سایت ایندیپندنت مقاله ‌ای را در مورد یک زن ۳۱ ساله اهل برایتون منتشر کرد که کپسول ‌های ژل رویال را مصرف می ‌کرده و پس از یک حمله آسم، غش کرد. او به دلیل آنچه که پزشکان درد تنفسی خطرناک می‌ نامیدند، به مراقبت شدید نیاز پیدا کرد.

تحقیق «یک مورد آنافلاکسی ناشی از مصرف ژل رویال» مورد یک زن ژاپنی را معرفی می ‌کند که دارای سابقه آسم برونشیتی، ورم حساسیتی مخاط بینی، ورم ملتحمه حساسیتی، درماتیت آتوپیک و حساسیت غذایی بود، که پس از مصرف نوشیدنی ژل رویال خام دچار آنافلاکسی شد. پس از اینکه آزمایشات حساسیت شناسی انجام شدند، نتیجه گرفته شد که ژل رویال باعث آغاز حمله آنافلاکسی شده است.

یک زن ۴۳ ساله چینی مشغول به کار در یک کارخانه فرآوری ژل رویال، به دلیل وجود ذرات معلق ژل رویال در هوا، به آسم شغلی مبتلا شد.

در تحقیق دیگری، ۷ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند که همگی دارای سابقه ابتلا به آسم خفیف تا متوسط بودند و سابقه مشخصی در رابطه با واکنش ‌های موقتی مرتبط با مصرف ژل رویال داشتند.

از میان این ۷ بیمار، یک زن ۲۶ ساله که از ۲ سالگی به آسم مبتلا بوده، به منظور درمان عفونت دستگاه تنفسی، ۲ کپسول جنسینگ/ ژل رویال طبیعی مصرف کرد. در عرض ۱۱ تا ۱۲ ساعت، پیشرفت در روند حملات آسم را مشاهده نمود و نرخ جریان تنفسی اوج او از L/min ۴۰۰ به L/min‌۸۰ کاهش یافت. وی در بیمارستان، افشانه برونکودیلاتور و استروئیدهای وریدی دریافت کرد و پس از ۲۴ ساعت حال او به طور کامل خوب شد.

موارد مشابهی در استرالیا نیز ثبت شده ‌اند. یکی از این گزارشات روایت می ‌کند که چگونه ۵ شخص مبتلا به آسم، از واکنش ‌های شدید رنج می ‌بردند. از میان این افراد، تنفس یک زن ۳۴ ساله متوقف شد و مجبور شدند به او اکسیژن وصل کنند.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ توسط العیدی و همکارانش انجام شد، اثرات عسل، ژل رویال و بره موم بر موش‌ های مبتلا به آسم را نشان داد. از میان این سه فرآورده زنبور، تنها بره موم اثرات بهبود دهندگی قابل توجهی را در مقابل آسم از خود نشان داد. موش‌ های درمان شده بوسیله عسل و ژل رویال، به دلیل افزایش سلول ‌های التهابی، افزایش در وقوع حملات آسم را از خود نشان دادند. (جزئیات این پژوهش را می توانید در بره موم یک داروی طبیعی برای کنترل و درمان آسم است ببینید).

۴. حتی در صورتی که به هیچ ماده دیگری حساسیت ندارید، ممکن است نسبت به ژل رویال حساسیت داشته باشید.

یک مرد ۳۳ ساله ژاپنی دچار خارش و التهاب شدید پوست صورت و سپس سرگیجه، بی ‌حسی انگشتان، خارج کل بدن، کهیر، تنگی نفس، خس خس سینه و اختلال در هوشیاری شد. وی بوسیله کورتیکواستروئید و مایعات درمانی قرار گرفت و علائم او فروکش کردند. در زمان آزمایش حساسیت، تنها واکنش مثبت او نسبت به ژل رویال بود.

جدی ‌ترین مورد در این زمینه، در استرالیا در مورد یک دختر ۱۱ ساله گزارش شد که بر اثر حمله آسمی جان خود را از دست داد. زمانی که دو دوز ژل رویال مصرف کرد، دچار خس خس سینه و اسهال شدید شد و اسپاسم ‌های برونشی در او شروع شد و سپس به بیمارستان انتقال یافت.

عوارض ژل رویال

مواد حساسیت ‌زای درون ژل رویال چه موادی هستند؟

بر اساس تحقیق «شناسایی مواد حساسیت ‌زای اصلی ژل رویال زنبور اروپایی» توسط رزمیلا ام. و همکارانش از مرکز تحقیقات آلرژی و ایمنی شناسی کوالالامپور مالزی، مواد حساسیت ‌زای اصلی ژل رویال، پروتئین اصلی ۱ ژل رویال (MRJ-1) و پروتئین اصلی ۲ ژل رویال (MRJ-2) هستند.

[wpipa id=”3155″]

خطرات و عوارض جانبی ژل رویال

در تمام مقالات تأیید شده است که عوارض جانبی ژل رویال بسیار نادر هستند.

تا زمانی که به هیچ یک از دسته ‌بندی‌ های بالا جای نگیرید، هیچگونه عوارض جانبی دیگری برای شما وجود نخواهد داشت. بر طبق یک توصیه، مصرف ژل رویال را با مقدار کم آغاز کنید و سپس مقدار آن را تا دوز دلخواه خود افزایش دهید.

افراد بسیار کمی، علائم زیر را پس از مصرف ژل رویال، به عنوان عارضه جانبی تجربه کرده‌ اند: اگزما، خارش، سرفه، گیجی، مشکلات دستگاه گوارش، افزایش تپش قلب، دل درد، بیقراری و حالت تهوع. اما به محض قطع مصرف، تمام این علائم از بین رفتند.

با این وجود، احتمال وقوع پاکسازی سریع به محض آغاز درمان، وجود دارد. این اتفاق واکنش فیزیولوژیکی بدن است که به زودی رفع خواهد شد. برخی از علائم آن عبارتند از: سردرد، احساس درد در کل بدن، خارش و حتی روده شُل (اسهال خفیف). به غیر از این موارد، هیچ اتفاق دیگری رخ نمی‌ دهد.

همانطور که آنجلا ایسلدیک می ‌گوید: «احتمال اینکه با مصرف آسپرین دچار عوارض جانبی شوید، بیشتر از زمان مصرف ژل رویال است.»

نتیجه‌گیری درباره عوارض ژل رویال

۱. در صورتیکه یک شخص اتوپیک هستید (حساسیت آلرژیک بسیار بالایی دارید)، دارای سابقه ابتلا به آسم یا حساسیت به گرده گل هستید، تمام احتمالات مربوط به حساسیت به ژل رویال را دارید، بنابراین قبل از مصرف آن، آزمایش دهید.

۲. همیشه مصرف ژل رویال را با مقادیر کم شروع کنید و پس از مدتی، میزان آن را تا دوز دلخواه افزایش دهید.

پیشنهاد مقدار و مدت مصرف ژله رویال

الف: کودکان بیش از یک سال ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم قبل از صبحانه

ب: بزرگسالان ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در سه وعده قبل از غذا

ج: مخلوط با گرده و عسل روزی ۲ قاشق چای خوری قبل از صبحانه و ناهار

احتیاط

هیچ گونه اثر سمی در ژله سلطنتی برای مصارف خارجی، بعنوان ماده غذایی برای تزریق مشاهده نگردیده است. با وجود این عکس العمل های حساسیت در نتیجه تماس یا تزریق آن ممکن است روی دهد. همانند همه موارد حساسیت زا مقادیر کم باید چند روزی قبل از استفاده از دز کامل آزمایش گردد. در صورت بروز واکنشهای حساسیت مصرف آن باید فورا قطع شود.

هشدار مصرف : افراد مبتلا به سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت به هیچ وجه ژل رویال مصرف نکنند.

اگر بدنبال خرید ژل رویال خالص هستید، میتوانید بصورت آنلاین از فروشگاه آهوتا سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید ژل رویال

34 دیدگاه برای “عوارض جانبی ژل رویال

 1. رحمان گفته:

  سلام
  ایا مصرف ژل همراه با داروهای انتی بیوتیک و داروهای نارسایی قلبی برای یک دختر ۱۲ ساله مشکلی نداره اگه همزمان مصرف شه

 2. هادی گفته:

  باسلام وعرض ادب بنده مبتلا به سرطان متاستاتیک معده هستم بیش ازیک سال است اصطلاحا پزشکها جوابم کردند، وشیمی درمانی در پروتکل های مختلف را قطع نمودند از آن زمان در اوج ناامیدی ودرشرایطی که برای مرگ لحظه شماری میکردم بادستور آقای دکترهمتی فوق تخصص سرطان بالغین شروع به مصرف یک سری داروهای گیاهی و بره موم وژل رویال نمودم البته تحت نظر ایشان وسایر پزشکان بعضی داروهای شیمی درمانی خوراکی راهنوزمصرف میکنم وبا مورفین ومسکن های مخصوص بیماران سرطانی ازآنجاکه قرار بود پس ازدوهفته ازدنیا بروم باتوکل به خداوند و مصرف داروهای گیاهی، همچنین ژل رویال وبره موم هرچند درد شدید دارم ولی باتفضل خداوند، وتوکل برذات حق تعالی هنوز زنده هستم، ژل رویال وبره موم طبق گفته پزشکم درپیشگیری از پیشرفت بعضی سرطانهای گوارش موثرهستند برای همه شماعزیزان آرزوی سلامتی دارم، یاحق

 3. پشتیبان سایت گفته:

  سلام
  بله همانطور که قبلا هم عرض شد میتونه خطرناک باشه.
  میتونند از بره موم استفاده کنند.

 4. بهار گفته:

  سلام. هفته پیش متوجه شدیم‌ پدرم توده بزرگی در روده بزرگ دارد، که توده بدخیم سرطانی هست. الان تو مرحله انجام آزمایشات و …‌ قبل از عمل هست. ژل رویال براشون بد هست و عوارض دارد؟

 5. مهدی گفته:

  سلام مادربزرگ من آلزایمر داره و نمی دونیم به این ژل حساسیت داره یا نه باید چیکار کنم برای درمان آلزایمر خوب هست

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   اگر به محصولات دیگر زنبور عسل حساسیت نداشته باشند مشکلی نداره. هر چند توصیه میشه هفته اول با مقدار بسیار پایین شروغ کنید و به مرور مقدار مصرف رو افزایش بدهید.

 6. مهشید گفته:

  من برای مادرم گرفتم . بعد از دو روز مصرف به اسهال خیلی شدید مبتلا شدند . به نظرتون از عوارض این ژل هستش ؟

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   بصورت کلی عوارض این چنینی برای ژل رویال گزارش نشده ، و در موارد خیلی کم ممکن هست .باید عوامل دیگه را هم بررسی کنید

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   در صورت فاسد شدن ژل رویال دارای علائم زیر می شود .

   1-تغییر رنگ و تیره شدن
   2- بوی فاسد شدگی

 7. آرز و فضل الهی گفته:

  سلام من ژل رویال تازه از زنبور دار مورد اعتماد تهیه کردم و چند روز استفاده میکنم

  • صابر گفته:

   من اولین بارم هست که ترکیب ژل رویال با عسل گزانگبین رو می‌خورم دقیقا همین علائم دل درد و حالت تهوع بهم دست داد و به مرور تا ۱۵ دقیقه از بین رفت…
   به خواصش می ارزه آدم بخوره حالا این دفعه اولم بود ببینم در ادامه چی میشه

 8. حسام گفته:

  سلام من پدرم پارکینسون و عفونت ریه داره و 1هفته شبی 1 قاشق چایخوری به آن دادیم ولی مشکل پیش نیامده آیا مشکل نداره بیشتر بهش بدیم در حد 1 قاشق غذاخوری؟ ؟؟

 9. روحی ازهمدان گفته:

  سلام من دوروزه دارم روزی دوتا قرص ژل رویال میخورم بدنم شروع به خارش کرده وزبانم هم میسوزه آیا بازهم ادامه بدم یا دارو رو قطع کنم ..باتوجه به اینکه من کورتون هم مصرف میکنم

 10. سمیه گفته:

  سلام وقت بخیر من به پسر ۶ سالم می خوام ژل رویال بدم ولی چطور باید بفهمم که به این ژل حساسیت داره یانه ؟چون نمیدونم به گرده یا زنبور حساسیت داره یا نه.به نطرتون تست پوستی زیر لب میشه انجام داد؟ ممنون

 11. فریدی گفته:

  سلام. من ژل رویال رو فقط صبح ناشتا استفاده میکنم بعد از استفاده احساس گیجی و تپش قلب میکنم. آیا به این فرآورده، حساسیت دارم؟ اگر مصرف رو قطع کنم بهبودی حاصل میشه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام جناب فریدی
   اینطور که نمیتوان پاسخ داد
   میتواند ده ها دلیل داشته باشد از کیفیت ژل رویال گرفته تا دوز مصرف یا حتی حساسیت.

 12. سحر گفته:

  سلام یک هفته است که مصرف آمپول رویال ژل رو شروع کردم دو عدد به فاصله زمانی ۳ روز و همچنین شربت آسمونی که روزی ۲ قاشق مربا خوری .الان ۳ روزه که تنگی نفس گرفتم .ممکنه که از مصرف دارو باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *