طریقه مصرف ژل رویال و روش نگهداری آن

طریقه مصرف ژل رویال و روش نگهداری آن موضوعی است که بسیار از ما پرسیده می شود، لذا تصمیم گرفتیم در این مقاله بطور کامل نحوه مصرف و طریقه نگهداری ژل رویال را برای شما عزیزان توضیح بدهیم.

ویدئو طریقه مصرف ژل رویال و روش نگهداری آن

ژل رویال یکی از با ارزش‌ترین محصولات زنبور است، با این خیلی از مردم هنوز درباره خواص ژل رویال و نحوه نگهداری و طریقه مصرف آن اطلاعات چندانی ندارند. در اینجا مواردی را ارائه خواهیم کرد که پیشرفت یا حتی بهبود کامل پس از درمان بوسیله ژل رویال را نشان می‌دهند.

ژله سلطنتی متشکل از آب، کربوهیدرات، پروتیین و چربی، ویتامین‌های B و مواد معدنیاست. بدون شک این عناصر مفید دلیل فواید سلامتی بالقوه ژل سلطنتی می‌باشد.

ترکیب شیمیایی کامل ژله سلطنتی ناشناخته است، اما تصور می‌شود که اثرات مثبت آن بر سلامتی ریشه در پروتئین منحصر به فرد و اسیدهای چرب دارد.

در گذشته، دوز روزانه‌ای که همه به اتفاق آرا آن را قبول داشتند، ۲/۰ گرم و مصرف آن غالباً به صورت قرص‌های ژل رویال خشک شده بصورت انجمادی یا نگهداری شده به اشکال مختلف دیگر بوده است. اما امروزه، برخی دانشمندان معروف مانند شویی فوروکاوا و نوریکو هاتوری از ژاپن، استفان باگدانوف از سوئیس و کریستینا آسون از رومانی آن را به صورت دوز پایین در نظر گرفته و تغییر داده‌اند.

مطالعات گزارش داده‌اند که ژل رویال بدون هیچگونه عوارض جانبی و با دوزهای آغازین ۱ تا ۵ گرم یا بیشتر با موفقیت مدیریت شده است. در بازارهای ما، ژل رویال را می‌توان بصورت تازه (خام) بصورت ژل نرم (بصورت پودرهای خشک شده انجمادی) یا در ترکیب با عسل (تازه یا لیوفیلیزه شده) یافت.

طریقه مصرف ژل رویال

بهترین طریقه مصرف ژل رویال چیست؟

محققان علاوه بر تغییر دوز، روش مصرف ژل رویال را نیز تغییر دادند. بدین ترتیب مشاهده شد که ژل رویال خشک شده انجمادی یا نگهداری شده به شیوه‌های دیگر، نتایج بسیار ضعیفی را در مقایسه با ژل رویال تازه ارائه می‌دهد. تحقیقی در بلغارستان که بر روی ۱۷ نمونه مختلف ژل رویال انجام شد، نشان داد که «مقدار پروتئین در ژل رویال تازه، بیشتر از نمونه‌های تجاری بوده و تفاوت آن‌ها با یکدیگر قابل توجه بود.»

اما در حالی که ممکن است این روش آسان‌ ترین روش تولید یک محصول تجاری به نظر برسد، با این وجود از آنجایی که ژل رویال بطور مستقیم از کندوی زنبورعسل استخراج می‌شود، این کار آسان نخواهد بود. ژل رویال تازه باید به محض استخراج، منجمد شود، زیرا این تنها راه جلوگیری از انحلال پروتئین‌های فعال بیولوژیکی آن است.

نحوه نگهداری و مدت زمان حفظ کیفیت ژل رویال

پس از برداشت ژل رویال، مدت اعتبار کیفیت آن عبارت است از:

– ۳ تا ۵ روز درون کندو

– ۶ ماه، در صورت نگهداری در یخچال (در دماهای ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد)

– ۲ سال، در صورت نگهداری درون فریزر (در دماهای کمتر از ۱۸- درجه سانتیگراد)

مقدار مصرف ژل رویال

دوز پیشنهادی و مقدار مصرف ژل رویال چقدر است؟

دوز پیشنهادی روزانه ۱ تا ۵ گرم، به مدت یک دوره ۳۰ تا ۹۰ روزه و سپس ۱۰ تا ۳۰ روز توقف مصرف.

مواردی هستند که نیاز به دوز بالاتر اما برای دوره‌های کوتاه‌تر و زمانی توقف بیشتری بین آن‌ها دارند. ژل رویال باید بصورت ناشتا و حداقل ۱۵ دقیقه پیش از وعده غذایی مصرف شود.

طریقه مصرف ژل رویال برای بیماری های مختلف

با این وجود دوز مصرف با توجه به وزن بدن و شرایط فیزیکی، برای هر فرد بصورت منحصربفرد تنظیم می‌شود. در اینجا به برخی شرایط خاص اشاره می‌کنیم:

پوکی استخوان

افراد به منظور جلوگیری از پوکی استخوان پس از ۴۵ سالگی، می‌توانند ژل رویال را دو بار در سال و برای دوره‌های ۳۰ تا ۶۰ روزه مصرف نمایند. دوز روزانه باید ۱/۰ گرم باشد. ژل رویال بوسیله تسهیل ترشح استروژن، هورمون دخیل در جذب مستقیم کلسیم، فعالیت تخمدانی را تشدید کرده و آن را تقویت می‌کند.

سندروم پس از یائسگی

در یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ تحت رهبری دکتر دی. گیورگیِف از بیمارستان زنان و زایمان صوفیه در بلغارستان، ۵۵ زن در دوره یائسگی، روزانه ۵/۰ تا ۱ گرم ژل رویال را به مدت ۹۰ روز مصرف کردند. بررسی و تحقیقات بالینی کامل پیش و پس از دوره انجام شد و نتایج بهتر از آن چیزی بودند که انتظار می‌رفت.

علائم خاص سندروم پس از یائسگی مانند اختلالات قلبی، پوکی استخوان، اختلالات جریان خون، التهاب در ناحیه آلت تناسلی زنانه کاهش یافته یا حتی از بین رفتند. علائم افسردگی و خستگی نیز بهبود یافتند.

مصرف ژل رویال برای سرطان

10-HDA (۱۰-هیدروکسی اسید ۲-دسنوئیک) ترکیبی از ژل رویال، اثرات شگرفی در پیشگیری و درمان سرطان از خود نشان داد. این ترکیب از واسکولاریزاسیون (عروق‌زایی) در تومورها جلوگیری کرده و بدین ترتیب مانع تکثیر و رشد آن‌ها می‌شود.

۱ تا ۳ دوره درمانی در سال و هر دوره به مدت حداکثر ۶۰ روز، مصرف روزانه ژل رویال تازه توصیه می‌شود. در طول این دوره، به منظور ایجاد یک پیش‌زمینه مطلوب برای خاصیت ضدتومور این ماده، باید از یک رژیم گیاه‌خواری پیروی شود. ژل رویال تازه بیشتر در موارد ابتلا به سرطان پروستات توصیه می‌شود، زیرا علاوه بر داشتن اثر ضدتومور، دارای خاصیت تنظیم هورمون نیز هست، که برای این نوع سرطان بسیار حائز اهمیت است. همچنین ژل رویال برای درمان سرطان سینه هم توصیه می شود.

تصلب شرایین

آزمایش‌های بالینی و داروهای تجربی ساخته شده توسط بخش مطالعات غدد درون‌ریز کالج پزشکی دکتر جیمز ویتک نیویورک در سال ۱۹۹۵ نشان دادند که یک دوره مصرف ژل رویال به مدت ۳۰ تا ۶۰ روز، تری‌گلیسیریدهای خون و سطح کلسترول را کاهش می‌دهد. برای این منظور، مصرف مقدار روزانه ۱ یا ۲ گرم به مدت حداقل ۳۰ روز (حداکثر ۶۰ روز) و بصورت سه دوره در سال توصیه می‌شود.

انفارکتوس میوکاردی

ژل رویال دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است و از شکل‌گیری پلاک و همچنین ایجاد فشار خون پایین و اثرات گشادی رگ پیشگیری می‌کند. افراد مبتلا به مشکلات قلبی، بخصوص در دوره‌های استرس شدید، باید درمان بوسیله ژل رویال را به صورت یک دوره ۶۰ روزه و مصرف روزانه ۲ گرم بصورت ناشتا را انجام دهند تا بتوانند از وقوع انفارکتوس میوکاردی جلوگیری نمایند.

آنفلوآنزا و سرماخوردگی

ژل رویال دارای اثر ضدویروسی مستقیم است و تولید سلول‌های ایمنی را افزایش داده و سلول‌های موجود را فعال می‌کند. برای این منظور، مصرف ۲ تا ۴ گرم ژل رویال برای یک دوره کوتاه ۷ روزه توصیه شده است. این روش، نوعی درمان پیشگیری کننده عالی بخصوص در فصل همه‌گیری این ویروس‌ها است.

جلوگیری از زوال عقل

زوال عقل در زمان پیری

سه بار در سال باید دوره‌های ۶۰ روزه مصرف روزانه ۲ گرم ژل رویال را انجام داد. این روش درمان بخصوص برای افراد با سنین بیش از ۵۰ سال که سیستم عصبی‌شان بطور شدیدتری تحت تأثیر فرآیندهای فرسایشی قرار می‌گردند، توصیه شده است.

فلج چندگانه، از بین رفتن سلول‌های عصبی مسئول حرکت عضلات (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک که به آن بیماری لو گهریک و شارکوت نیز می‌گویند)

پس از استفاده از ۸ تا ۱۰ گرم ژل رویال به همراه سایر فرآورده‌های زنبور به مدت ۷ روز و سپس توقف مصرف به مدت ۴ هفته و از سر گرفتن دوره درمان توسط یک پزشک رومانیایی، نتایج بسیار شگفت‌انگیزی حاصل شد.

افسردگی و حالت‌های اضطراب افسردگی

ژل رویال دارای خواص ضدافسردگی است و به عنوان ماده‌ای قوی‌تر از گل راعی (که به مخمر یوحنای مقدس نیز معروف است) شناخته می‌شود. بیمارانی که بطور منظم و به تدریج ژل رویال مصرف می‌کردند، اشتهای روحی و روانی خود را مجدداً بدست آوردند، خواب آن‌ها به حالت طبیعی بازگشت و احساس خستگی آن‌ها نیز از بین رفت.

دانشمندان هنوز هم مکانیزم عمل دقیق این فرآورده زنبورعسل را نمی‌دانند، اما اکثر دانشمندان بر این باورند که تحت اثر این ماده، ترشح و انتشار کورتکس، فرستنده‌های عصبی که باعث ایجاد خوش‌بینی و تناسب روحی-روانی می‌شوند، به میزان کافی در بدن آغاز می‌شود. دوره‌های مصرف برای این منظور، ۳۰ روز است که در طی این دوره، باید روزانه ۲ تا ۴ گرم ژل رویال خام مصرف کرد و سپس ۱ تا ۲ هفته مصرف آن را متوقف کرده و پس از آن باید درمان را ادامه داد.

سندروم خستگی مزمن

در این وضعیت باید مصرف را با دوز پایین ۱ گرم در روز آغاز کرده و در طول ۳ ماه تا ۳ گرم در روز افزایش داد. حداکثر دو دوره درمانی در سال (در ابتدا و انتهای هر سال) توصیه شده است که هر دوره ۳ ماه طول می‌کشد. ژل رویال یکی از قوی‌ترین مواد انرژی‌زای طبیعی است که به بازیابی مجدد ظرفیت کار کمک کرده و برخی عملکردهای شناختی (مانند دقت، تمرکز و حافظه) را بهبود بخشیده و وضعیت خواب را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند.

اعتیاد به مصرف دارو

کارآیی ژل رویال در این حوزه اخیراً شناخته شده و باعث تعجب جامعه پزشکی شده است. ابتدا یک دوز ۲۵ گرمی به عنوان شوک مورد نیاز است. این کار معمولاً موجب از بین رفتن علائم حاد (لرزش، آژیتاسیون، اختلال ناسازگاری ذهنی) می‌شود. پس از آن، ژل رویال باید با دوزهای کمتر ۲ – ۵ گرم در روز به مدت ۳ ماه مصرف شود (دوز مصرف را با ۵ گرم آغاز کنید و به تدریج تا ۲ گرم کاهش دهید). ژل رویال خواص شگفت انگیز سم‌زدایی و حذف کامل وابستگی به دارو را ارائه می‌دهد. اگرچه اطلاعات کمی درباره مکانیزم‌های عملکرد ژل رویال وجود دارد، نتایج قطعی نشان می‌دهند که این ماده به نحوی تأثیرگذار است.

ژل رویال و بیماری آلزایمر

ژل رویال دارای مقدار زیادی استیل‌کولین، ماده‌ای اساسی برای انتقال تکانه‌های عصبی، می‌باشد. تحقیقی که اخیراً در ژاپن انجام شده، نشان می‌دهد که ژل رویال، فرآیندهای فرسایشی سیستم اعصاب مرکزی را متوقف کرده و حتی به بازسازی سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کند.

یک بیمار باید سالانه ۶ دوره درمان را طی کند. هر دوره شامل ۱۰ روز با دوز مصرف روزانه ۵ تا ۱۰ گرم ژل رویال است و بین هر دو دوره باید ۲۰ روز تنفس در نظر گرفته شود.

خواص ژل رویال برای هپاتیت

مصرف روزانه ژل رویال، نتایج بسیار خوبی در درمان این بیماری (چه حاد، چه مزمن و چه مزمن پیشرونده باشد) ارائه می‌دهد. بهترین نتایج در هپاتیت‌های ویروسی (A، B، C و غیره) مشاهده شدند که نتایج پس از درمان، رشد نسبت آلبومین/گلوبولین، کاهش ترانسامیناز و بهبود وضعیت کلی بیمار را نشان دادند. دوره‌های درمانی ۹۰ روز طول می‌کشند و در طول هر دوره باید روزانه ۳ گرم ژل رویال بصورت ناشتا (پیش از خوردن صبحانه) مصرف شود. سپس یک دوره توقف ۳۰ تا ۴۵ روزه باید انجام شود و پس از آن می‌توان مصرف ژل رویال خام را مجدداً ادامه داد.

آنمی (کم‌خونی فقر آهن)

تحت تأثیر ژل رویال خام، فرآیند شکل‌گیری سلول‌های قرمز خون افزایش می‌یابد. همچنین مطالعات آینده‌نگر نشان دادند که این فرآورده از بواسطه مصرف با دوز مناسب، به حذف نقص‌های مورفولوژیک سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند و از انجام فرآیندهای غیرطبیعی آن‌های جلوگیری می‌نماید. برای این منظور، روزانه ۲ تا ۵ گرم ژل رویال به مدت ۴ هفته مصرف می‌شود (مقدار مصرف به نسبت شدت آنمی افزایش می‌یابد).

میوپی (نزدیک‌بینی مترقی)

تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ توسط دکتر جورات جانکاسکین از دپارتمان چشم‌پزشکی دانشگاه کاوناس لیتوانی بر روی ۲۵ بیمار مبتلا به میوپی انجام شد، نشان داد که مصرف ژل رویال، باعث ایجاد بهبودهای قابل توجهی در اینگونه شرایط می‌شود. پس از ۶۰ روز درمان، بیماران دقت دید بهتر و حساسیت بیشتر نسبت به تضاد رنگ‌ها را گزارش کردند. میزان مصرف در این دوره درمان، روزانه ۱ گرم ژل رویال خام به مدت ۲ تا ۳ ماه است.

دژنراسیون ماکولا

دکتر جورات جانکاسکین تحقیقی را در همایشی در پاسائو ارائه کرد که نشان دهنده اثر ژل رویال خام در بهبود و حتی توقف این بیماری بود، در غیر اینصورت درمان این بیماری کار بسیار دشواری است. تنها پس از ۳۰ روز درمان بوسیله ژل رویال، دقت دید بیماران بطور میانگین تا ۱۰ درصد افزایش یافت. برای این منظور، روزانه  مقدار ۱ گرم ژل رویال خام را به مدت ۲ تا ۳ ماه مصرف نمایید.

دیابت نوع ۲

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ژل رویال خام، در وضعیت ابتلا به دیابت نوع ۲ است که مقاومت در برابر انسولین را در بدن بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد. بطور کلی، تحت این شیوه درمانی، پانکراس دیگر «مجبور» نیست تا انسولین بیشتری ترشح نماید، نیازی نیست تا ما به منظور کاهش قند خون از داروهای دیگری (که ممکن است تا حدی اعتیاد به مصرف ایجاد کنند) استفاده کنیم و به بدن کمک می‌شود تا به راحتی با سطوح انسولین خود تطبیق یابد.

این روش درمان به مدت ۲ ماه طول می‌کشد و میزان مصرف روزانه ۱ تا ۳ گرم است که به کاهش چشمگیر گلوکز خون منجر شده و این اثر به مدت چند هفته پس از درمان، در بدن باقی می‌ماند.

تحقیق دیگری بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان می‌دهد که «در اختلاف میانگین ApoB/ApoA-I در گروه ژل رویال، کاهش قابل توجهی در مقایسه با گروه دارونما (به ترتیب ۰۰۸/۰ در مقابل ۱۳/۰؛ ۰۴۴/۰>P) مشاهده شد.» در این تحقیق چنین نتیجه‌گیری می‌شود که «مصرف ژل رویال اثرات مطلوبی بر گلوکز سروم خون، غلظت‌های Api-A-I و نسبت‌های ApoB/ApoA-I در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارد.» دوز مصرفی این بیماران، ۱ گرم ژل رویال بصورت ۳ بار در روز و به مدت ۸ هفته بود.

در این باره مقاله “خواص ژل رویال برای دیابت نوع 2” را مطالعه کنید.

درمان ناباروری مردان

ناتوانی جنسی و عدم باروری در مردان

ژل رویال خام سطوح تسترون را درون خون افزایش می‌دهد. یک مرد باید روزانه ۲ گرم ژل رویال خام را برای یک دوره ۹۰ روزه مصرف نماید.

درمان زخم ها

ژل رویال بصورت خوراکی و بصورت موضعی ممکن است باعث بهبود زخم و سایر بیماری های التهابی شود. این ماده دارای اثر ضدمیکروبی است که میتواند زخم را تمیز و عاری از عفونت نگهدارد. یک مطالعه حیوانی افزایش تولید کلاژن را در موش های صحرایی نشان داد. (کلاژن یک پروتپین ساختاری برای ترمیم پوست است.)
یک مطالعه آزمایشگاهی، ظرفیت ترمیم بافتی را در سلول های انسانی تیمار شده با ژل رویال را نشان داد. خلاصه برخی تحقیقات نشان میدهد که ژل رویال ممکن است تولید پروتئین های دخیل در ترمیم بافت را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

کاهش جنبندگی اسپرم (آستنوسپرمی)

در یک آزمایش بالینی که در سال ۲۰۰۸ در نشریه بین‌المللی زنان و زایمان منتشر شد، دکتر عبدالحافظ آ. و ج. محمد مخلوطی از ژل رویال و عسل ساختند که به نسبت ۱:۲ با هم ترکیب شده و پیش از برقراری رابطه جنسی، ۵ میلی‌لیتر (یک قاشق چایخوری) از آن بصورت درون وریدی تزریق شد.

این تحقیق بر روی ۹۹ زوج انجام شد که به دو گروه تقسیم شده بودند: گروه اول از ترکیب عسل و ژل رویال استفاده کردند و گروه دوم تنها روندهای استاندارد لقاح مصنوعی درون رحمی را طی کردند. این دو پزشک بطور غیر منتظره‌ای نرخ باروری را در مقایسه با روش‌های سنتی که در مردان مبتلا به آستنوسپرمی انجام می‌شوند، تا ۱/۸ درصد افزایش دادند.

تحقیق دیگری نشان داد که «مصرف ژل رویال، اثر قابل توجهی بر تعداد اسپرم‌ها و جنبندگی آن‌ها دارد. به نظر می‌رسد که هر جایی که موارد ابتلا به بی‌نطفگی (آزوسپرمی)، کم‌نطفگی (اولیگوسپرمی) و کاهش جنبندگی اسپرم (آستنوسپرمی) وجود دارند، استفاده از ژل رویال بسیار موثر بوده و کمک شایانی به درمان ناباروی می‌کند.

ناباروری در زنان

تحقیقات بر روی داروهای بالینی و تجربی نشان داده‌اند که این دارو، سطوح هورمون‌های لوتئینه کننده (تولیدکننده جسم زرد تخمدان که به تخمک‌گذاری کمک می‌کند) را در خون افزایش می‌دهد، که در زنان مبتلا به آمنوره (وقفه در جریان عادت ماهانه)، اولیگومنوره (طولانی شدن دوره قاعدگی)، دوره‌های قاعدگی نامنظم، نارسایی تخمدان و غیره، بسیار مفید است.

درمان‌های این گروه ۲۸ روز طول می‌کشد که روزانه ۱ تا ۲ گرم ژل رویال مصرف می‌کنند. سپس یک دوره ۲۸ روزه توقف درمان وجود دارد و پس از آن، این درمان تا زمان تکمیل ۶ دوره درمانی ادامه می‌یابد. بدون شک، ژل رویال مشهورترین داروی طبیعی در برابر ناباروری زنان است.

سقط خودبخودی

ژل رویال سطوح پروژسترون، هورمونی که به حفظ حاملگی کمک می‌کند، را افزایش می‌دهد. برای این منظور، مصرف روزانه ۱ گرم ژل رویال بصورت ناشتا و ۳۰ دقیقه پیش از وعده غذایی اصلی، از یک ماه پیش از نزدیکی و تا انتهای ماه دوم حاملگی توصیه می‌شود.

یائسگی زودرس

در این وضعیت از یک دوره درمانی ۳ ماهه مصرف ژل رویال با دوزهای تصاعدی (افزایشی) استفاده کنید. در ماه اول، روزانه ۱ گرم، در ماه دوم روزانه ۲ گرم و در ماه سوم روزانه ۴ گرم ژل رویال مصرف نمایید. همچنین باید این روش درمانی را بصورت دو بار در سال و هر بار به مدت سه ماه انجام دهید، بطوریکه بین هر دو دوره، ۳۰ روز توقف درمان وجود داشته باشد.

روماتیسم (آرتروز، آرتروز روماتسیمی، ورم مفاصل و استخوان‌ها)

روزانه ۱ تا ۳ گرم ژل رویال را به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز مصرف کنید. این دارو باعث تحریک غدد آدرنال جهت ترشح کورتیزول با اثر ضدالتهابی شده، فرآیندهای فرسایشی را در مفاصل متوقف می‌کند و میزان غضروف ترمیمی مفاصل را افزایش می‌دهد.

شکستگی‌ها

در یک دوره ۴۵ روزه، روزانه ۲ گرم ژل رویال را بصورت ناشتا مصرف کنید. این کار سرعت تشکیل پینه‌های استخوانی (ترمیم استخوان)را افزایش داده، فرآیندهای بازسازی استخوان پس از ایجاد شکستگی‌های را تسریع می‌کند و مدت زمان دوره بهبودی را کاهش می‌دهد.

عوارض ژل رویال

موارد منع مصرف ژل رویال

در صورتیکه نمی‌دانید که آیا به ژل رویال یا سایر فرآورده‌های زنبورعسل آلرژی دارید یا خیر، ابتدا مقدار بسیار کمی از آن را مصرف نموده و مقدار آن را در وقت مناسب افزایش دهید. واکنش‌های بدن خود به این ماده را بررسی کنید:

– احتیاط اصلی در مورد مصرف این ماده، مربوط به افراد دارای آلرژی به فرآورده‌های زنبور عسل است. همچنین افرادی که مستعد آلرژی هستند نیز در سه روز ابتدایی درمان، باید مقدار کمی (۱/۰ گرم) از ژل رویال مصرف نمایند و در صورتی که علائمی مانند خارش در ناحیه گلو، اختلالات گوارشی، سختی در تنفس و ترشح بیش از حد مخاط ایجاد شدند، مصرف آن را بلافاصله متوقف کنید.

– آسم و در برخی موارد به همراه آنافلاکسی، در ۷ مورد از افرادی که ژل رویال مصرف می‌کردند، مشاهده شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که این علائم آسم و آنافلاکسی مشاهده شده در افرادی که ژل رویال مصرف می‌کرده‌اند، نوعی واکنش مستقیم به حساسیت شدید با واسطه IgE است. اهمیت بالینی آنتی‌بادی‌های یافت شده در سروم خون افراد کنترل، نامشخص است، اما ممکن است که مقدار این آنتی‌بادی‌ها در واکنش به مواد حساسیت‌های استنشاقی رایج افزایش یافته باشند که نشان دهنده واکنش متقابل آلرژیک آن با ژل رویال می‌باشد. در این شرایط، تهیه ژل رویال مناسب برای افراد آلرژیک از طریق یک درمان آنزیمی بوسیله پروتئاز جهت مصرف ایمن آن مثمر ثمر خواهد بود.

بیماران مبتلا به آسم و بیماری‌‎های تنفسی مشابه ژل رویال را نباید مصرف کنند یا باید تحت نظارت پزشک خود مصرف نمایند. در سال ۱۹۹۵، نشریه پزشکی استرالیا ۵ مورد آسم و آنافلاکسی ناشی از ژل رویال را در بیماران مبتلا به آسم آتوپیک خفیف را گزارش نمودند.

افراد مبتلا به سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت به هیچ وجه ژل رویال مصرف نکنند.

در صورتیکه مبتلا به هر یک از بیماری‌های فوق‌الذکر یا هر بیماری دیگری هستید، لطفاً با یک آپیتراپیست (کارشناس زنبوردرمانی) مشورت نمایید. همچنین توصیه میکنیم مقاله عوارض و موارد منع مصرف ژل رویال را مطالعه کنید.

نظر شما درباره این مقاله و طریقه مصرف ژل رویال چیست؟ اگر تجربه ای درباره مصرف ژل رویال دارید آن را با آهوتا در میان بگذارید.

خرید ژل رویال

116 دیدگاه برای “طریقه مصرف ژل رویال و روش نگهداری آن

 1. مژگان یوسفی گفته:

  با سلام و احترام
  خانمی 52 ساله هستم که بدلیل دژنره شدن شبکیه چشم ( ماکولا) و عدم وجود دارو در درمانبرای این مشکل به توصیه یکی از دوستان از ژل رویال استفاده می کنم. درحال حاضر سه ماه از زمان مصرف می گذرد . هرروز صبح ناشتا به اندازه یک نخود از آن استفاده می کنم. و انشالله بعد از یکسال برای اسکن از شبکیه به دکتر مراجعه خواهم کرد به امید اینکه از پیشرفت این بیماری جلوگیری شود. می خواستم در خصوص نحوه استفاده و میزان آن که توضیح دادم اظهار نظر فرمایید و اینکه آیا وقفه در زمان مصرف داشته باشم یا نه همیشه همینطور ادامه دهم ؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار.
   بهتر است هر سه ماه مصرف ژل رویال، به مدت 30 روز قطع مصرف داشته باشید.

 2. بهار گفته:

  سلام من لوپوس دارم و پوکی استخوان شدید دارم به و خیلی دوست دارم ژل رویال رو استفاده کنم ولی نمیدونم از کجا مطمعن تهیه کنم که فریز شده باشه و خاصیتش از بین نرفته باشه

 3. زهرا گفته:

  سلام کن ژل رویال را قبل از صبحانه میگذارم زیرزبانم اما هنگام بلع دچار حالت تهوع میشم میشه با مقداری آب فرو دهم؟

 4. جواد گفته:

  سلام وقت به خیر ، استقاده از ژل رویال برای درمان انزال زودراس می تونه مفید باشه، طریقه مصرف را بفرمایید.باتشکر

 5. حسام گفته:

  و یا اگر پیشنهاد دیگری دارید و ماده جایگزینی می شناسید که هم اسم و آلرژی را درمان کنند هم زخم معده و گاستریت روده و بیماری های روده و ..‌ هم درد زانو و عضلات و هم ضعف اعصاب را معرفی کنید. با تشکر

 6. حسام گفته:

  با سلام.‌ من مبتلا به اسم و سینوزیت هستم با خوردن ژله رویال که مخلوط با عسل کردم خیلی شدید منجر به دفع خلط و ترشح میشه و حملات اسم اما از جهات دیگر خیلی برای من کاربردی است و روی معده و روده و‌ زخم و درد ها و اعصاب تاثیرات مثبتش را حس می کنم . راهی نیست که اثرات آلرژیک این ماده غنی را در اسم و … از بین ببره . طرز تهیه نوع خاص برای بیماران آسمی و آلرژی دارید ؟ چگونه ! لطفا اگر مرکزی می شناسید که بتونه چنین ژله ای ارایه بده معرفی کنید.‌با تشکر

 7. ابراهیم گفته:

  سلام آیا هنگام شیمی درمانی بیمار سرطان روده که به کبدزده میتواند استفاده کند درضمن گلبولهای سفیدبیمار پایین است

  • شیوا گفته:

   سلام معمولا در حین شیمی درمانی از ژل رویال استفاده نمی‌کنند سطح پایین گلبول سفید طبیعی است چون با شیمی درمانی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند تا بتونند تومور را از بین ببرند و ژل رویال هم سیستم ایمنی بدن را بالامیبرد در واقع سرطان نوعی بیماری اتو ایمیون میباشد بدن با سلول‌های خودش مبارزه می‌کند و ازبین می‌برد

 8. نيما.ر گفته:

  با سلام.
  آيا براى ترك اعتياد و بطور مشخص ترك اعتياد به كپسولهاى دراگون كه از عطاريها تهيه ميشه مفيد هست؟
  قبلا ازتون تشكر ميكنم.

 9. م. حسینی گفته:

  با سلام
  بنده ژل رویال رو تهیه کردم و الان هم دارم مصرف میکنم. طریقه مصرفش رو بمن گفتن هرشب قبل از خواب به اندازه یه عدس بزارم زیر زبونم و بعدش هیچی نخورم. گفتن به سرعت جذب رگهای خونی میشه و تاثیرش عالی‌تر. من واسه بارداری چون تخمک گذاری ضعیف بوده مصرف میکنم. شما توی مقالاتتون گفتین صبح ناشتا. منی که بهم گفته شده شبا مصرف کنم چی میشه؟! دو به شک هستم، هرچند آخرای دوره استادم هستش وحدود 22،23 روزه دارم استفاده میکنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. ناشناس گفته:

  سلام من زنبور دار هستم ژل رویالی که به صورت مایع داخل کندو هست رو تا چند گرم میشه در یک وعده مصرف کرد و ایا مصرف غیر منظم ان هم مفید است و من پس از مصرف ژل رویال البته زیاد حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم دچار کمی سرگیجه میشوم ایا این حساسیت است

  • مهدی گفته:

   سلام داداش
   والا ماشالا به جونت که فقط سرگیجه میگیری😁 بیس سی گرم یه جا کم نیییسس

 11. بهنام گفته:

  سلام عرض شد. من برای مادرم رویال ژل خریدم و همچنین ایشون قرص تیروئید مصرف میکنه. با توجه به اینکه روش مصرف هر دو اینها ناشتا هست می فرمایید به چه صورت مصرف بشه؟ اول باید تیروئید و ناشتا بخوره یا اول باید رویال ژل و بخوره و هر کدوم و که اول بخوره دیگه دومی ناشتا محسوب نمیشه. و سوال دوم اینکه شما برای هر مشکلی روش مصرف و فرمودید 🙏. حالا اگر کسی رویال ژل و برای سه یا چهار منظور داره استفاده میکنه و میزان مصرف و طول زمان درمان تو عارضه های مختلف متفاوت هست چجوری باید استفاده شه. مثلا تو یک عارضه ۲ گرم به مدت سه ماه برای مشکل دیگه ۵ گرم به مدت ۱۰ روز و برای مشکل بعدی به صورت تصاعدی تا سه ماه. اگر همه این مشکلات با هم باشه مصرف این دارو به چه شکلی در میاد. از راهنمایی که می فرمایید پیشاپیش سپاسگزارم

 12. الهه گفته:

  من هم جدیدا جراحی سرطان سینه انجام داده ام..ودقیقا به پیشنهاد دوستان حدود دوهفته ایست که ژل رویال مصرف میکنم… طبق این مقاله پس دیگه مصرفشو قطع کنم؟؟چون ظاهرا ضرر هم دارد برای سرطان سینه؟؟؟
  ممنون میشم اگه پاسخم رو بدین

 13. بهنام گفته:

  درود بر شما
  آیا ژل رویال برای بی حسی سر بع از کما کمک میکند؟ چقدر و چجوری مصرع شود؟
  سپاسگذارم

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   شرایط نگهداری ژل رویال در مقاله بطور کامل توضیح داده شده است.لطفا مطالعه بفرمایید

 14. فاطمه گفته:

  سلام وقتتون بخیر برای بیماری ام اس مصرفش به چه صورت باید باشه؟
  حتما باید ناشتا باشه؟
  توی چیزی قاطی باید بشه ژل زمان مصرف!؟

 15. مهدی م گفته:

  سلام .استخوان لگن من سیاه شده است و به سختی راه می روم آیا مصرف ژل رویال به عملکرد حرکتی من کمک می کند.با تشکر

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   برای مورد خاصی که میفرمایید تابحال بنده جایی ندیدم، دوره کوتاهی مصرف کنید و نتیجه را اعلام کنید.
   قطعا تاثیر گذار هست ولی درصد موثر بودن را اطلاعی ندارم.

 16. maryamrasaf گفته:

  من ژل رویال واسه دختر 13 سالم گرفتم لاغره و کم اشتها آیا تاثیری داره؟و دوز مصرفی چقدر باشه

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ژل رویال میتواند در جهت بالابردن انرژی و تقوبت بدن موثر باشد .
   روزانه 1 تا 3 گرم ژل رویال هرروز صبح بصورت ناشتا و زیر زبانی و یا ترکیب با مقدار کمی عسل استفاده کنید .

 17. خانزاده (پشتیبان) گفته:

  در خصوص محصولات فرآوری شده باید از شرکت تولیدی این محصول سوال کنید! طریقه استفاده ازاین محصول مسلما با ژل رویال طبیعی متفاوت هست .

 18. فاطمه پيماني شاد گفته:

  سلام
  من سرطان سينه دارم و به كبد ، استخوان( دنده، مهره و لگن) و يكي از غدد فوق كليوي متاستاز كرده….الان دارو ميخورم .
  آيا مجاز به استفاده از ژل رويال و گرده گل هستم.

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   در صورت ابتلا به سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت مجاز به استفاده از ژل رویال نیستید ، در غیر این صورت روزانه بین 1 تا 3 گرم ژل رویال بصورت ناشتا و زیر زبانی استفاده کنید .

 19. سمیه گفته:

  سلام روز بخیر.من ژل رویال خریدم یه شکل جامد و نرم داره قهوه ایه .به نظر شما فاسد شده؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   ژل رویال را به عنوان کمک درمان و نه درمان قطعی آن هم بعد از مشورت با پزشک میتوانید استفاده کنید.

   • رویا گفته:

    سلام ۶ ماه قبل ژل رویال خریدم و داخل عسل نگه داشتم .حجیم و قهوه ای شده .آیا طبیعیه؟

    • نوشزاد گفته:

     خیلی ممنونم از لین که نتایج تحقیقاتتونو به اشتراک گذاشتید. اگه چنین گزارشی در مورد اثر ژل رویال روی پوست صورت هم بذارید خیلی ممنون میشم.

 20. مرضیه گفته:

  سلام خسته نباشید
  ژل رویال من موقع باز شدن یکم گاز داشت،اما طعم و رنگش همونجور که گفته شده بود،ترش وکرم رنگ…امکان داره فاسد شده باشه؟

 21. مرضیه گفته:

  سلام ممنون از مقاله تون
  مقدار یک گرم رو چطور میشه اندازه گیری کرد؟
  مثلا سرقاشق چایخوری؟
  میشه با یه عکس نشون بدین؟

 22. ?‍?‍? گفته:

  سلام وقت بخیر
  بعضی اوقات هنگام خورن ژل رویال،همان لحظه احساس نفس تنگی میکنم و بالای قفسه سینه پایین تر از گردن، داغ میشود.
  به نظرتون مصرف ژل را ادامه دهم یا نه؟ممنون

 23. خورشی گفته:

  سلام وخداقوت
  بنده وزنم ۴۰ کیلوست،ای وی اف کردم نتیجه نگرفتم
  میخواستم طریقه استفاده ژل رویال بدونم

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   شما میتوانید بصورت ناشتا و زیر زبانی بین 1 تا 3 گرم ، ژل رویال در روز استفاده کنید .

   • لعیا گفته:

    سلام من کبد چرب دارم وفیبروم ویائسگی زودرس ریزش موی شدیدچند وقت باید ژل رویال استفاده کنم و چه مقدار
    ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   توصیه به ترکیب هر گرم ژل رویال با ده گرم عسل است .
   هر روز صبح ، بصورت ناشتا بین 1 تا 3 گرم ژل رویال میتوانید استفاده کنید .

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   توصیه میشه به اندازه صرف یک هفته نهایت عسل و ژل رویال رو با هم ترکیب کنید.
   روزانه بین 1 تا 3 گرم مصرف کنید.

 24. علیرضا فاتحی گفته:

  با سلام و عرض ادب
  بنده هلکو باکتری معده ام خیلی بالاست مصرف ژل رویال موثر است؟ممنون میشم مقدار مصرف و نحوه مصرف رو برام بفرمایید.
  ممنون و تشکر فراوان

 25. فرناز حسینی گفته:

  من از چند جا ژل رویال پرس و جو کردم. همشون تو ظرف های کوچیک پلاستیکی نگهداری میکنن. مگه نباید ژل رویال رو ظرف چوبی نگهداری بشه؟

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   مجموعه آهوتا متشکل از چندین زنبورستان است که در بخش های مختلفی حضور دارند .
   حجم برداشت ژل رویال تقریبا محدود است.

 26. گیتی گفته:

  من مبتلا به ms هستم حود ۲۵ ساله الان بیماریبه حالت خاموش است وفقط بعلت خیانت شوهرم مشکل روحی وعصبی دارم و برایmsهم از دالفیرا استفاده میکن ایا مصرف ژل رویال برای من مجازه؟

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ژل رویال در روند بهبود بیماری ام اس تاثیرات زیادی میگذارد
   و علائم آزار دهنده ی آن را بهبود می بخشد.

 27. سارا گفته:

  سلام. ژل رویالی که به فروش می رسونید خالص هست یا با عسل مخلوط شده؟ و اینکه چطور به کرج ارسال می کنید؟ ممنونم

  • نفسیه خانزاده گفته:

   ارسال ژل رویال برای استان البرز بصورت خام و همراه بایخدان های یونولیتی هست ،که محصول با پست ویژه ارسال میشود.

 28. محمد جعفر جعفری سرشت گفته:

  سلام علیکم ،توصیه شده مقدار مصرف ژل رو داخل دستمال کاغذی گذاشته سپس زیر زبان قراردهید تاکم کم جذب شود آیا این روش درست است ؟

 29. فاطمه گفته:

  سلام مادربزرگ من کرونا گرفته و تمام ریه هاش درگیر شدن ایا مخلوط ژل با اب میوه های طبیعی فائده ای داره ؟

 30. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک عسل خارجی خریدم که روش نوشته دارای ژل رویال، مزه ش هم تلخه، بیش از دوسال هم از تولیدش میگذره خواستم بپرسم آیا تو دمای محیط تا الان سالم مونده؟ یا خاصیتش از بین رفته؟ یا اصلا قابل استفاده نیست دیگه؟
  ممنونم

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   تماس بگیرید تا کامل محصول بررسی بشه، با این توصیفات نمیشه نظری داد

 31. مادر گفته:

  یه سوال دیگه اینکه اگه بخوایم ژل زنبور کوهی وطبیعی استفاده کنیم چه موقع میشه کندوی اون زنبور رو برداشت

 32. مادر گفته:

  سلام وقتتون بخیر ، میخواستم ببینم کسی که بیماری کورون داره ،عفونت روده ومرتب خون دفع میکنه دراثر همون عفونت روده،فایده ای داره که استفاده کنه،چه مقداروچه مدت اگه بشه استفاده کرد؟

 33. نیلوفر گفته:

  سلام من یه مدته دارم ژل رویال مصرف میکنم ب مک گفتن باید چهل روز مصرف کنم یک تا سه گرم ولی چون فشار خونم پایینه همش خسته ام تا الان سی و سه روز هست مصرف میکنم.

 34. Malakeh_queen گفته:

  سلام، به من گفتن باس چاق شدن بخورم، اینجا نوشته به کاهش وزن کمک می کنه!
  آخر چاق می کنه یا لاغر؟!!

 35. میترا گفته:

  سلام
  میشه لطف کنید و توضیح بدید برای بیمار ام اس چه میزان مصرف روزانه یا دوره ای مناسب هست؟

  • براتی گفته:

   سلام
   سوال بسیار کلی هست و بنده نیز کلی پاسخ می دهم.
   روزانه 1 تا 3 گرم بصورت 3 دوره یک ماهه استفاده کنند.

 36. تنها گفته:

  سلام خانم ۲۹ ساله هستم باردار نمیشوم آمنوره اولیه تشخیص داده شده ایا رویال زنبور عسل تاثیر دارد

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   پاسخ به این سوال، صرفا با یک اطلاعات کلی امکان پذیر نیست، برای پاسخ به این سوال باید وضعیت سطوح هورمونی و تخمدانی شما بررسی شود.
   لطفا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 37. حسن فیروزی گفته:

  سلام و تشکر از اطلاعات مفید، دو نکته اول اینکه برای تولید این ژل حداقل هزینه چقدر خواهد بود و آیا شما در فروش هم کمک کنید به کسانی که تولید کنند ؟

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   هزینه آن راه اندازی یک زنبورستان قوی می باشد که با توجه به نوسانات هزینه کندو و وسایل زنبورداری متفاوت می باشد . از چند ده میلیون شروع می شود تا چند صد میلیون تومان.
   در مورد سوال دوم خیر، ما در آهوتا فقط محصولات برداشت شده توسط خودمان را عرضه میکنیم.

   • homyira گفته:

    سلام دوتا سوال دارم ۱-ژل رویال برای فشار خون سرد که رسوبات رگ گرفته مناسبه۲-درکرم جوانسازی یا دورچشم میشه از این کرم استفاده کرد ایا با روغنهای دیگر کرم تداخل پیدا نمیکنه

 38. emel گفته:

  سلام در دوران بارداري ميتونيم استفاده كنيم در ماه چندم بارداري مجاز به استفاده هستيم؟ چه مقدار؟

 39. ف سجادی گفته:

  سلام . ببخشید در مورد بیماری ام اس و بیماری آفت دهان توضیحی ندادید . ضمنا آیا من میتونم باشما تلفنی تماس بگیرم

 40. محسن هنرمند گفته:

  سلام.پدرم حدودا74ساله ش چندسال پیش سکته مغزی کرده ازپارسال هم صداش گرفته ودکترمتخصص گفته که باید یه ژل آمریکایی به حنجره ش تزریق بشه که متاسفانه بعلت تحریم موجودنیست آیااین ژل برای درمان پدر مفیداست اگرمثبت است طرز خرید ومصرفش،رابفرمایید ممنون

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   برای مشاوره دقیق تر و راهنمایی نحوه خرید لطفا با شماره های 05836242521 و یا 09152555501 تماس بگیرید.

 41. مرتضی فرخی گفته:

  سلام وقت بخیرخسته نباشیدضمن تشکرمیخواستم سوال کنم آیامقدورمیباشدمقدارکمتری مثلا20گرم ازژل راخریداری کرد؟تشکروسپاس

 42. raeisi گفته:

  سلام شب بخیربنده ۵۲ساله که دچار کمبود پلاکت خون هستم طریقه ودوز مصرف زل رویال بایدچگونه باشد متشکر

 43. رضاحقیقت گفته:

  عرض سلام خدمت شما وتشکر از مقاله بسیار خوب شما دختری ۸ساله دارم که مدت ۲سال است دچار کمبود پلاکت خون شده ITPآیا مصرف ژل رویال تاثیری در درمان این بیماری دارضمن دخترمن تمام فاکتور های خونش بغیر از پلاکتش کاملا نرمال هست

 44. امير گفته:

  سلام
  ميخواستم بدونم از رويال ژلي براي درمان انسداد تراشه ناي يا تنگي تراشه ناي استفاده كرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *