عسل شوید؛ ۱۳ خاصیت مهم عسل شوید و عوارض جانبی آن!

عسل شوید که شهد غالب آن گیاه شوید است دارای خواص درمانی فوق العاده ای می باشد و برای درمان بسیاری از بیماری ها جایگزین مناسب به جای داروهای شیمیایی گران قیمت است؛ زیرا مصرف داروهای شیمیایی عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارند. همچنین عسل  شوید سرشار از ویتامین B است و با توجه به ویتامین های دیگری که دارد برای خواب بهتر و درمان دیابت عالی می باشد.

معرفی گیاه شوید

گیاه شوید صدها سال است که برای اهداف آشپزی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. به غیر از دادن طعم و مزه قوی، اشتها آور بوده و دارای خواص دارویی فراوانی است. این خاصیت از ترکیبات خاصی به نام مونوترپن ها و همچنین فلاونوئیدها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه حاصل می شود.

مردم برای رفع مشکلات هضم، مشکلات کبدی، اختلالات دستگاه ادراری، عفونت و بسیاری از مشکلات دیگر از شوید استفاده می کنند.

شوید بسته به مکانی که در دنیا کشت می شود، می تواند یک گیاه چند ساله یا سالانه باشد. برای تعدادی از وعده های غذایی می توان از آن به عنوان طعم دهنده و چاشنی استفاده کرد، اما در بسیاری از وعده های غذایی نیز به عنوان ماده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای گیاه خواران که می خواهند شوید پرورش دهند، باید دانست که این گیاه را در تابستان های گرم و با آفتاب فراوان پرورش داده می شود.

تاریخچه شوید

نام علمی: Anethum graveolens

نام های رایج: شوید، شبیت، شویت

قسمت های دارویی: عمدتا از بذر آن برای اهداف درمانی استفاده می کنند، اما استفاده از قسمت های هوایی گیاه (ساقه و برگ) و اسانس های روغنی آن نیز ممکن است صورت گیرد.

ترکیبات شیمیایی: تخم شوید دارای ۳ درصد روغن می باشد.

یکی از دسته های بسیار سود دهنده خانواده سبزیجات است که به طور معمول در میان سبزیجات جایگاه خود را دارد. خواص بسیار مهم این گیاه تقویت دستگاه گوارش است؛ زیرا به هضم سایر خوردنی ها کمک کرده و در نتیجه موجب تقویت معده و روده می گردد، همچنین در دفع به بدن کمک می کند.

مصرف شوید به خصوص برای خانم ها خیلی خوب است و به زنان برای افزایش شیر آنان کمک می کند. همچنین باعث افزایش میل جنسی در خانم ها می شود به این دلیل خوردن شوید به خانم ها بیشتر از آقایان توصیه می شود.

ویژگی های عسل شوید

رنگ  کهربایی
درصد قندهای احیاء کننده  ۷۶٫۲
نسبت فروکتوز به گلوکز  ۱٫۰۸
ساکارز  ۱٫۴
اسیدیته  ۱۷٫۵
رطوبت  ۱۴
هیدروکسی متیل فور فورال  ۹٫۵
رنگ  کهربایی
کریستالیزاسیون (شکرک زدن)  آرام و متوسط

عسل شوید

خواص عسل شوید

۱. درمان عفونت و زخم ها

مصرف عسل شوید به طور منظم باعث از بین بردن میکروب ها در بدن می شود. بنابراین، استفاده مکرر از این عسل در وعده های غذایی ممکن است به کاهش شیوع تعدادی از عفونت های میکروبی در بدن و همچنین عفونت هایی که ممکن است منجر به زخم های باز یا برش های کوچک روی پوست شود، کمک کند.

۲. کاهش کلسترول

عسل شوید می تواند کلسترول را کاهش دهد. مطالعه ای نشان داد که اثر عسل شوید را بر روی پروفایل لیپیدها، ژن ها، آنزیم های کبدی و فعالیت آنزیمی در اشخاصی که دارای کلسترول بالا مثبت بوده اند تعیین کرد، دوز منظم مصرف عسل شوید به شکل های مختلف، آنزیم های کبدی، قند خون و پروفایل لیپیدها را در گروه های تحت درمان کاهش می دهد.

۳. آزادسازی رادیکال های آزاد

اثرات منوترپین به مولکول های آنتی اکسیدانی کمک می کند تا به مولکول های اکسید شده وصل شوند که می توانند به بدن آسیب برساند. این مطالعه تأثیرات آنتی اکسیدانی را نشان داد و با آلفا توکوفرول، اسید اسکوربیک و کوئرستین قابل مقایسه است. از این رو عسل شوید خواص ضد درد و ضد التهابی دارد که آسیب های ناشی از رادیکال آزاد را خنثی می کند.

۴. درمان صرع

صرع نوعی اختلال عصبی است که با تشنج های اپیزودیک و غیرقابل پیش بینی بروز می کند. بسیاری از داروها برای کاهش علائم مانند تشنج در دسترس هستند اما این داروها عوارض جانبی مختلفی را ارائه می دهند. عسل شوید برای درمان صرع مورد استفاده قرار می گیرد و ارزيابی نشان داد كه اين عسل طبيعی برای فعاليت های ضد تشنجی عميق مفید بوده و جايگزين موثری برای درمان صرع است.

۵. درمان استخوان درد

میزان کافی کلسیم در بدن، به نوبه خود در برابر عوامل مهم از دست دادن بافت استخوانی و از دست دادن تراکم استخوان کمک می کند. پوکی استخوان هر ساله میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و کلسیم به همراه سایر مواد معدنی ضروری یکی از عناصر اصلی در رشد و توسعه مناسب استخوان ها و ترمیم استخوان های آسیب دیده است. عسل شوید با توجه به اینکه حاوی مقداری زیادی ویتامین و مواد معدنی است به درمان و پیشگیری از این مشکل کمک می کند.

درمان دیابت با عسل شوید

۶. درمان دیابت

شوید مدت هاست که با دیابت و مدیریت میزان انسولین ارتباط دارد. با وجود این واقعیت که تحقیقات در این زمینه محدود است، به خصوص در مورد انسان، مطالعات نشان داده اند که عسل شوید به کاهش نوسانات چربی های سرم و انسولین در دیابت ناشی از کورتیکواستروئید کمک می کند.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله راهنمای کامل مصرف عسل برای افراد دیابتی مراجعه کنید.

۷. درمان سکسکه

سکسکه به دلایل مختلف رخ می دهد، اما در درجه اول به دلیل گاز گرفتگی و حرکت مکرر آن به سمت بالا از طریق لوله گوارش است. علت دوم ناشی از آلرژی های خاص، حساسیت بیش از حد، بیش فعالی و نقص عصبی است. عسل شوید در این شرایط می تواند درمان موثری برای رفع سکسکه باشد.

۸. درمان اسهال

اسهال عمدتا توسط دو چیز ایجاد می شود. سوء هاضمه و عمل میکروبی. از نظر سوء هاضمه، عسل شوید می تواند بسیار مفید باشد؛ زیرا دارای خواص هضم بسیار خوبی است. ثانیاً، این عسل به دلیل داشتن فلاونوئیدهای موجود که از نظر ماهیت میکروب کش یا باکتری کش هستند، می تواند به درمان این مشکل بپردازد. همچنین آن ها می توانند با مهار عفونت های میکروبی که سعی در حمله به بدن دارند، در رفع اسهال کمک کنند.

۹. درمان آرتروز

شوید از دیرباز به عنوان یک گیاه ضد التهاب شناخته شده است، به این معنی که به کاهش التهاب و درد ناشی از بیماری هایی مانند روماتیسم مفصلی و نقرس کمک می کند، به همین دلیل مصرف عسل شوید برای درمان این مشکلات به شدت توصیه می گردد.

۱۰. کمک به مشکلات قاعدگی

فلاونوئیدهای موجود در عسل شوید محرک هستند که اغلب در طب عامیانه برای تحریک ترشح هورمون های خاصی که به حفظ چرخه مناسب قاعدگی در زنان به کار می رود، کمک می کنند.

۱۱. درمان اختلالات تنفسی

ثابت شده است برخی دیگر از اجزای موجود در عسل شوید مثل فلاونوئیدها و مونوترپن ها به طور طبیعی ضد احتقان و آنتی هیستامین هستند. تصور می شود که آن ها به دلیل خاصیت آنتی هیستامینی، در پاک سازی به احتقان سرفه و آلرژی در سیستم تنفسی نیز کمک می کنند.

۱۲. درمان افسردگی

افسردگی به یک مسئله اصلی در بین نوجوانان و بزرگسالان تبدیل شده است. عسل شوید به عنوان یک داروی طبیعی برای افسردگی عمل می کند. هدف از این مطالعه، یافتن خواص ضد افسردگی عسل شوید است. عسل شوید اثر ضد افسردگی قدرتمند در مقایسه با سرترالین نشان داد. علاوه بر این، هیچ گونه عارضه جانبی نشان نداد. همچنین سرشار از فلاونوئیدها و پلی فنول ها می باشد.

۱۳. درمان بی خوابی

اسانس موجود در عسل شوید دارای خواص عجیب و غریب و قدرتمند است. به همین دلیل دارای خاصیت آرام بخشی می باشد که به خواب بهتر شما کمک می کند. فلاونوئیدها و ویتامین B کمپلکس موجود در عسل شوید و برخی آنزیم ها و هورمون ها را که دارای اثرات آرام کننده و خواب آور هستند، فعال می کند و از این طریق به برخی از افراد کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله فواید خوردن عسل قبل از خواب را مطالعه کنید.

سایر خواص عسل شوید

 • درمان اختلالات دستگاه گوارش
 • از دست دادن اشتها
 • درمان مشکلات کلیوی
 • بهبود نفخ شکم
 • درمان تب و سرماخوردگی
 • بهبود سرفه
 • درمان برونشیت
 • درمان بیماری عفونی
 • درمان مشکلات کبدی و کیسه صفرا
 • درمان اختلالات دستگاه ادراری
 • بهبود بواسیر
 • اسپاسم
 • نوروپاتی
 • قولنج کلیوی
 • دیسوریا
 • زخم دستگاه تناسلی

عوارض جانبی عسل شوید

عوارض جانبی عسل شوید

طبق گفته محققان، عسل شوید معمولاً بی خطر است، اما در شرایط نادر ممکن است منجر به واکنش های آلرژیک، استفراغ، اسهال، خارش دهان، کهیر زبان و تورم گلو شود. افرادی که به هویج حساسیت دارند ممکن است یک واکنش آلرژیک نسبت به عسل شوید داشته باشند.

شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است بخواهید در مصرف عسل شوید احتیاط کنید. توصیه می شود حدالامکان خانم های باردار از خوردن عسل شوید پرهیز کنند. استفاده از عسل شوید بر روی پوست شما ممکن است باعث تحریک شود.

باید به این نکته توجه کرد افراد مبتلا به دیابت که لیتیوم مصرف می کنند و افرادی که طی دو هفته تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، باید قبل از مصرف عسل شوید به عنوان دارو با پزشک معالج خود مشورت کنند.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره خطرات عسل کسب کنید حتما از مقاله مضرات عسل دیدن فرمایید.

آیا شما از فواید عسل شوید بهره برده اید؟ اگر تجربه ای از مصرف آن دارید لطفا آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برای خرید عسل شوید میتوانید از لینک زیر اقدام کنید.

خرید عسل

خرید عسل شوید

365 هزار تومان

منطقه و زمان برداشت : خراسان شمالی- تابستان 1400

رنگ : کهربایی

ساکارز : 1 درصد

قابل مصرف برای بیماران دیابتی

دارای ضمانت بازگشت وجه

اطلاعات بیشتر

3 دیدگاه برای “عسل شوید؛ ۱۳ خاصیت مهم عسل شوید و عوارض جانبی آن!

 1. خانزاده (پشتیبان) گفته:

  تقریبا تمامی عسل ها طبع گرم دارند . طبع این عسل ، در بین عسل ها معتدل هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *