درمان زخم با عسل؛ نحوه استفاده و خطرات احتمالی آن!

درمان زخم با عسل از گذشته های دور مرسوم بوده و مردم هزاران سال از عسل برای بهبود زخم استفاده کرده اند. در حالی که اکنون گزینه های درمانی بسیار مؤثر دیگری برای ترمیم زخم ها داریم، هنوز هم ممکن است عسل برای بهبود برخی زخم ها مفید باشد. عسل دارای خواص ضد باکتریایی و تعادل pH بی نظیری است که اکسیژن و ترکیبات درمانی را به زخم منتهی می کند.

قبل از سرکشی به کابینت خود، ابتدا باید بدانید که متخصصان مراقبت از زخم، برای بهبود زخم های مزمن و سایر آسیب ها از چه نوع عسلی استفاده می کنند.

درمان زخم با عسل
درمان زخم با عسل

ما در این مقاله از آهوتا، شما را در مورد زمان های درست و نادرست استفاده از عسل برای ترمیم زخم ها آگاه خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

آیا عسل برای درمان زخم مؤثر است؟

عسل ماده ای شیرین و چسبناک است که نشان داده شده دارای اجزای فعال زیستی می باشد که می تواند به بهبود زخم کمک کند.

طبق بررسی ادبیات منتشر شده در مجله Wounds، عسل در درمان زخم ها، مزایای زیر را ارائه می دهد:

pH اسیدی عسل

pH اسیدی عسل باعث بهبود زخم ها می شود. عسل دارای pH اسیدی بین 3.2 تا 4.5 است. هنگامی که روی زخم ها اعمال می شود، pH اسیدی خون را ترشح می کند تا اکسیژن آزاد کند که برای بهبود زخم ها مهم است. pH اسیدی همچنین وجود موادی به نام پروتئازها را کاهش می دهد که روند بهبود زخم ها را مختل می کنند.

مناسب ترین عسل

امروزه درمان زخم با عسل مورد استقبال بسیاری از پزشکان قرار گرفته که به بیماران خود توصیه می کنند. بیشتر متخصصان پزشکی از نوع خاصی از عسل ها بر روی زخم ها استفاده می کنند. به طور مثال عسل مانوکا از آن جهت که حاوی ترکیب متیل گلوکسال می باشد بی نظیر است. از آنجایی که عسل مانوکا یک عسل وارداتی می باشد و دسترسی به آن سخت است، از عسل هایی مانند: عسل آویشن، عسل کتیرا، عسل چهل گیاه، عسل بابونه و عسل اکالیپتوس که برای بهبود زخم ها عالی هستند می توان استفاده نمود.

عسل و انواع زخم ها

متخصصان برای درمان انواع زخم های زیر از عسل استفاده کرده اند:

 • عسل برای جوش یا دمل
 • سوختگی
 • خراش ها
 • سینوس پیلونیدال (کیست مویی)
 • زخم پای وریدی و دیابتی
 • عسل برای زخم عمیق
 • ترمیم زخم جراحی

محققان مطالعات مختلفی را در مورد اثر بخشی عسل به عنوان درمانی برای انواع زخم ها انجام داده اند و در یک بررسی گسترده مطالعاتی در مورد 26 آزمایش بالینی را منتشر کرده اند که در مجموع 3011 شرکت کننده را شامل می شد.

محققان نتیجه گرفتند که عسل در بهبود سوختگی با ضخامت جزئی و زخم های بعد از عمل بهتر از بسیاری از درمان های دیگر کمک می کند.

درمان زخم با عسل

خاصیت ضد باکتریایی عسل در درمان زخم ها

نشان داده شده است که عسل دارای اثر ضد باکتریایی بر باکتری های مضری است که معمولاً در زخم ها وجود دارد، مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (از پاتوژن های شایع بیمارستانی است که در طی سه دهه گذشته میزان شیوع آن در سرتاسر جهان در حال افزایش می باشد) و انتروکوکهای مقاوم به ونکومایسین (آنتروکوک ها میکروارگانیسم های های گرم مثبتی هستند که در حال حاضر بعنوان یکی از مهم ترین علل مرگ و میر در بیماران بستری به شمار می آیند) و بخشی از این مقاومت ممکن است از طریق خاصیت اسمزی آن باشد.

خاصیت اسمزی چیست؟

شکر خاصیت اسمزی دارد. قندی که به طور طبیعی در عسل وجود دارد، تأثیر آب از بافت های آسیب دیده (که به عنوان یک اثر اسمزی شناخته می شود) است. این امر تورم را کاهش می دهد و جریان لنفاوی را برای بهبود زخم تشویق می کند. همچنین، آب را از سلول های باکتریایی بیرون می کشد که می تواند در جلوگیری از تکثیر آنها موثر باشد.

عکس العمل های آلرژیک نسبت به درمان زخم با عسل

علائمی وجود دارد که احتمال حساسیت به عسل را نشان می دهد، عبارت اند از:

 • سرگیجه
 • تورم شدید
 • حالت تهوع
 • سوزش یا سوزش بعد از استفاده موضعی
 • نفس کشیدن
 • استفراغ

 

اگر این علائم را تجربه کردید، پوست خود را از عسل تمیز کرده و به دنبال مراقبت پزشکی باشید. تا زمانی که با پزشک مشورت نکردید، مجددا از عسل استفاده نکنید.

Possible side effects of honey in the treatment of wounds

عوارض احتمالی مصرف عسل در درمان زخم ها

گاهی ممکن است که عسل یا ظرف آن آلوده باشد یا فرد بتواند یک واکنش آلرژیک نسبت به مصرف عسل داشته باشد، در نتیجه باعث تاثیر عکس در روند بهبود زخم ها می شود.

تحقیقات انجام شده درمان زخم ها با عسل

تحقیقات انجام شده توسط زایس پژوهشگر روسی

عسل برای درمان بافت ها و دانه های متورم چرکی که گاهی بدن فرد را فرا می گیرد و کار به جراحی کشیده می شود، مناسب است. با شکافتن دانه های متورم و ریختن عسل درون آنها به طوری که عسل به خوبی در شکاف زخم ها جای گرفته و طی ۲۴ ساعت محل زخم ها بهبود می یابد.

تحقیقات انجام شده در انگلستان در سال ۱۹۹۲

استفاده از ضماد عسل روی جراحت های باز عمل سزارین موفقیت آمیز گزارش شده، به طوری که بیماران نیاز به بخیه زدن محل جراحت ها پیدا نکرده اند و با این روش از خطر عمل جراحی رهایی یافتند.

مطالعات ابن سینا

ابن سینا نیز در کتاب خود با ارج نهادن به قانون پزشکی می نویسد که: عسل در درمان زخم های چرکی مؤثر است و مرهمی از عسل و آرد گندم را برای معالجه زخم ها تجویز می کند.

درمان زخم با عسل از دیدگاه پلین کهین نویسنده و طبیعی دان رومی

پلین کهین می نویسد روغن ماهی مخلوط با عسل تأثیر سودمندی روی زخم های عفونت یافته دارد. عسل از خونریزی زخم ها جلوگیری می کند و موجب انعقاد سریع خون می گردد، به همین علت است که می توان زخم های روی پوست را با مالیدن عسل روی آن بهبود بخشید. در آکادمی علوم شوروی سابق نیز درمان تبخال با عسل، موفقیت آمیز بوده است.

دکتر کیارش ساعتچی، محقق ایرانی

دکتر ساعتچی با اشاره به خواص آنتی بیوتیک عسل می نویسد:
چندین هزار سال پیش مصریان باستان کشف کردند که با عسل می توان جراحات را درمان کرد. از این رو پمادهایی که با عسل تهیه می شد در درمان جراحت سربازان جنگی مورد استفاده قرار می گرفت. به عقیده وی، امروزه به علت مقاوم شدن اکثر میکروب ها به آنتی بیوتیک های موجود، استفاده از عسل در پزشکی مجددا مورد استفاده قرار گرفته است، به طوری که بر اساس مطالعات انجام شده توسط متخصصان دانشگاه بن در آلمان حتی اغلب زخم های کهنه عفونی و آلوده به باکتری، پس از مدت کوتاهی بر اثر درمان با عسل التیام می یابند.

خواص عسل برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی که در ژورنال بین المللی بالینی انجام شده است، به جراحان توصیه می شود هنگام ترمیم زخم ها، از عسل نیز غافل نشوند و بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند باید از پزشک خود سؤال کنند که آیا برای تسریع در روند بهبود زخم ها و کاهش عفونت های خود از عسل استفاده کنند یا خیر.

درمان زخم های دیابتی با عسل

عسل دارای چندین خاصیت است از جمله میزان رطوبت کم، اسید گلوکونیک که یک محیط اسیدی ایجاد می کند و پراکسید هیدروژن که باعث می شود زخم در برابر رشد باکتری ها مقاومت نشان دهد. همچنین نشان داده شده است که باعث کاهش التهاب و تورم می شود.

محققان همچنین گزارش داده اند که استفاده از عسل می تواند برای کاهش میزان قطع عضو در بیماران دیابتی مورد استفاده قرار گیرد.

خواص عسل برای زخم از دیدگاه امام کاظم (ع)

امام کاظم (ع) فرموده است: عسل برای بیماران، شفای عاجل و قاطع است.

سال ها قبل از اینکه انسان پی به وجود عوامل میکروبی مانند: باکتری ها، قارچ ها و کپک ها ببرد، عسل در عمليات جراحی و معالجه سوختگی ها استفاده می شد. بر اساس اطلاعاتی که امروزه در مورد عفونت ها در دسترس است، پاره ای از ادعاها درباره اثرات معجزه آسای عسل در معالجه زخم ها قابل توجیه است.
عسل تراوش هایی از خود بیرون می دهد که به اندازه کافی همه جای زخم را می پوشاند و از تغییر شکل و چروکیدگی بافت ها و جای زخم جلوگیری می کند.

درمان زخم با عسل

هشدار

روش مصرف عسل بر روی زخم ها

اگر زخم یا سوختگی دارید که بهبود نمی یابد، حتما قبل از استفاده از عسل برای زخم خود با پزشک متخصص مشورت کنید.

در مورد درمان زخم عمیق بهتر است پزشک یا پرستار مراقبت از زخم به شما نشان دهند که بار اول عسل را چگونه استفاده کنید. این امر به این دلیل است که مقدار عسل و نحوه استفاده از پانسمان می تواند تاثیر بهتری در بهبود زخم ها داشته باشد.

نظر شما درباره درمان زخم با عسل چیست؟ آیا تجربه ای از مصرف عسل برای ترمیم زخم خود دارید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

healthline.com

خرید عسل

47 دیدگاه برای “درمان زخم با عسل؛ نحوه استفاده و خطرات احتمالی آن!

 1. احسان گفته:

  سلام من بر اثر تصادف لبم شکافته شد بعد از جراحی و بخیه زدن مزخص شدم توخونه سه چهارباری با عسل پانسمان کردم چند روز بعدش زخم شد و جای عمل هم نموند باورم نمیشه..
  ممنون از سایت خوبتون

 2. معصومه گفته:

  سلام پوست انگشت من کلا کنده شده با عسل طبیعی ومطمئن با اینکه به نوع عسل ونحوه استفاده آن توجه نکردم بعداز مدت کوتاهی پوست ترمیم شد تا جایی که هیچ اثری از زخم دیده نمیشود

 3. رحیم گفته:

  سلام من اره موتوری رویه رانم را ۵سانت برید؟ ۴۰ بخیه خورد با۲روز مالیدن عسل روی آن زخمم خوب شد.

 4. اراد کاویانی گفته:

  من کیست موی داشتم قبل من دوستم گرفت و خودم پانسمانش میکردم هرچی کیفیت عسل بهتر باشه درمان بهتره دکتر گفت حدقل ۳ ماه زمان میبره کیست موی خیلی گود میکنن عسل طبیعی گرفتم کمتر ۲ ماه زخم جم کرد من کیست گرفتم و لیزر کردم و خیلی ترشع داشت داغونم کرده بود امتحانی عسل زدم زخمم تمیز تمیز کرد هرکی گفت خوب نیست گوش نکنید پماد عسل فایده نداره یعنی من معجزشو دیدم

 5. نادر از سنندج گفته:

  سلام.منم برای زخم پای پسرم استفاده کردم،امیدوارم خوب باشه.عیل طبیعی از زنبورستان خودم.

 6. کریم درویشی گفته:

  سلام, قند خواهرم همیشه بالاست بین ۳۰۰الی ۴۰۰, انگشتان پاهاش عفونت کرده بودن و سیاه, پزشکها گفتن باید قطع بشوند, بعدا یکی از پزشکها توانست با عسل طبیعی و پودر جفت (پوست بلوط) روی زخم بصورت مرهم مالید و جراحت بطور معجزه اسا بهبود پیدا کرد

 7. یاسمن گفته:

  سلام من جدیدا توسط گاز گرفتگی یه انسان که نمیشه اسم انسانو روش گذاشت از ناحیه گونه آسیب دیدم و از عسل استفاده کردم امیدوارم جواب بده 😔

 8. ابوذر گفته:

  بعد دوماه مصرف دارو و آمپول و پماد تغییری در محل عفونت زخم که در اثر سوختگی ایجاد شده بود صورت نگرفت اما با ترکیب عسل خوب و نمک دریایی اثر خوب شدن و رفع عفونت کمتر از دو روز بروز داده شد

 9. مسلم گفته:

  سلام من حجامت کردم همین پنجشنبه گذشته بعد کبود شده بود و کمي تاول زد بعداز حجامت گرها سوال کردم بلافاصله عسل روي زخم مالیدم خدا رو شکر اثر کبودی رو درمان کرد حتي زخم هااااااااای تیغ حجامت رو داره جمع میکنه سعي کنيد حتمآ عسلتون اصلي باشه

 10. زینب گفته:

  سلام من زخم های عمیق شوهرم و پسرم را با عسل درمان کردم عسل هم از خونریزی جلوگیری میکند وهم به التیام زودتر زخم کمک زیادی میکند

 11. ملک حسینی گفته:

  سلام برای خو ب شدن زخم شکر هم همین کار را می کند سریعا جای زخم جوش می دهد پس طبیعی بودن عسل زیاد مهم نیست
  من باکار کردن با وایتکس نوک انگشتانم سوخت و پوست کاملا نازک شد بطوری اثر انگشت از بین رفت عسل مالیدم و نیم ساعت روش گذاشتم وبعد شستم سریعا سوزش ودرد قطع شد وپوست به حالت طبیعی برگشت واثر انگشت ظاهر شد به نظر من عسل غذایی است برای رشد سلولها و سلولهای بنیادی رافعال می کند برای ترمیم باتشکر

 12. محمد گفته:

  من عمل آپاندیسیت انجام دادم بعد از ترخیص از بیمارستان سه بار زخمم رو با عسل پانسمان کردم بعد از بهبودی و به طور شگفت انگیزی حتی جای تیغ جراحی روی پوست به سختی قابل روئیت شده.

 13. نسرین گفته:

  سلام من یه عمل جراحی داشتم قسمتی ازش عفونت کردم و مثل زخم بستر شد با عسل اصل کنار به سرعت بهبود پیدا کرد

 14. فاطمه گفته:

  سلام عسل واقعا معجزه می کنه پای مادرم آبسه کرده بود تخلیه کردن به عمق ۸سانت با زدن عسل به طور معجزه آسا مقدار قابل توجهی زخم بهود پیدا کرد۰

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   همانطور که دربالا نیز ذکر شده است عسل برای درمان زخم ها موثر است.
   با توجه به شرایط عفونی زخم ، قبل از مصرف با پزشک معالج مشورت کنید.

 15. همیلا گفته:

  سلام
  عسل در درمان سوختگی به طرز شگفت انگیزی مؤثر است من بارها و‌بارها استفاده کردم حتی در سوختگی های شدید و سرعت بهبودی شگفت انگیز بود
  در بریدگی هم استفاده کردم و نتیجه عالی بود

 16. خلیل وجدانی .همدان .رزن گفته:

  سلام من عمل جراحی تاندون دست داشتم .بعد بخیه زدن ،اومدم عسل گزاشتم، دکترهاگفته بودند که یک ماه خوب میشه.اما عسل ۱۵روزه خوب کرد، دکترم باور نمی کرد با عسل خوبش کردم .ولی عسلم عسل درجه یک بود .

  • سوزی گفته:

   سلام
   میتونید لطف کنید بگید چند بار در روز عسل گذاشتید روی زخم و اینکه به مدت چند دقیقه نگه داشتین و سوال آخر آیا وقتی عسل رو گذاشتین روی زخم پانسمان هم کردین؟
   ممنونم

 17. ناشناس گفته:

  همسرم از ارتفاع افتاد و زخمی عمیق که ۱۸ بخیه خورد بالای ابروش افتاد، با عسل جای بخیه ش محو شد، البته یه کم دیر اقدام کرد ،گذاشت تا زخمش خوب شد بعد عسل گذاشت، براهمین زمان زیادی طول کشید.

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   خیر
   آهوتا هیچ شعبه یا نمایندگی در هیچ کجا ندارد و محصولات بصورت مستقیم از طریق سایت بفروش می رسند.

 18. حمید گفته:

  سلام.ببخشید مدت ده روزه انگشت دستمو دستگاه نجاری برش عمیق زده و مجبور به کشیدن ناخونم شدن.بعداز ده روز هربار ک ه برای تعویض پانسمان میرفتم زخمم تازه تر میشد اما الان دیگ پانسمان نکردم روش بازه‌.ورم داره.و کمی سوزش..برای بهبودش چکارکنم.ایا عسل روی انگشتم جواب میده؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 19. عبدالله گفته:

  من از عسل وحشی،کاملا طبیعی که خودم در باغی از لیمو پیدا کردم بر روی دمل چرکین پانسمان کردم 2بار هر بار بالای 20ساعت نگه داشتم و ضمن تخلیه شدن چرک کامل بهبود پیدا کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *