مصرف عسل طبیعی و تقویت حافظه

اینکه عسل برای تقویت حافظه بسیار موثر است چقدر منطقی به نظر می‌رسد؟ اگر شما هم جز کسانی هستید که شنیده‌اید مصرف زیاد شکر فعالیت مغز را کاهش می‌دهد این عبارت به نظرتان زیاد منطقی نیست.

در واقع عسل به عنوان سوخت مناسبی برای مغز، جهت جلوگیری از ایجاد استرس در سوخت و ساز بدن و فراهم آورنده‌ خواب آسوده، بارها مورد ستایش قرار گرفته است، مواردی که برای تقویت حافظه و فعالیت‌های شناختی‌مان ضروری‌اند. با توجه به این موضوع، بر آنیم که مقاله‌ها و تحقیقات مرتبط با رابطه‌ مستقیم بین خوردن عسل و توانایی‌مان برای فکر کردن و به یاد آوردن بهتر را بررسی کنیم. در ادامه به بررسی مطالعاتی می‌پردازیم که روی تأثیرات عصب‌شناختی عسل تمرکز کرده‌اند.

 

ویدیوی تقویت حافظه با عسل طبیعی

در حال بارگذاری...

 

بله، این باور باستانی که عسل باعث تقویت حافظه، هوش و تمرکز می‌شود با مدارک علمی روبه‌رشدی مورد تأیید قرار گرفته است.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم!  09152555501- 05836242521

 

خواص عسل برای تقویت حافظه
عسل برای تقویت حافظه

 

خواص مصرف عسل برای تقویت حافظه

ابتدا تحقیقی پنج ساله را مورد بررسی قرار می‌دهیم که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ توسط دانشکده‌ پزشکی دانشگاه بابیلون در عراق انجام شد و به بررسی تأثیر عسل در جلوگیری از تنزل شناختی و زوال عقل پرداخت. ۲۸۹۳ نفر از شرکت‌کنندگان در این آزمایش که بالای ۶۵ سال سن داشتند، به طور تصادفی انتخاب شدند و مورد بررسی قرار گرفتند، ۲۲۹۰ نفر از این افراد سالم و ۶۰۳ نفر مبتلا به زوال عقل خفیف بودند.

مطالعه  درمان تبخال با عسل خام

در این تحقیق تقریباً نیمی از افراد به طور روزانه عسل و نیمی دیگر عسل‌نما دریافت می‌کردند. یافته‌هایی که در سال ۲۰۰۸ به دست آمد شگفت‌انگیز بود. مجموعاً ۴۸۹ نفر از این افراد به زوال عقل مبتلا شدند و از این میان ۳۹۴ نفرشان از گروهی بودند که عسل‌نما دریافت مي‌کردند و فقط ۹۵ نفرشان از گروهی بودند که عسل دریافت می‌کردند. این تفاوت مبتلایان در این دو گروه از نظر آماری چشم‌گیر بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که به صورت روزانه عسل مصرف می‌کنند به میزان کمتری در معرض ابتلا به زوال عقل هستند. به باور آن‌ها عسل دارای آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی و خواص درمانی است که می‌تواند از تنزل عملکردهای شناختی و زوال عقل جلوگیری کند و سیستم کولینرژیک مغز و گردش خون آن را بهبود ببخشد.

همچنین تحقیقات دیگری نشان داده‌اند خواص پلی‌فنل عسل می‌تواند با استرس اکسایشی مقابله کند، سیستم دفاعی آنتی‌اکسیدانی سلول‌هایمان را بازیابی کند و در نتیجه به بهبود مشکلات حافظه کمک کند. برای مثال تحقیقی از آرژانتین در رابطه با ترکیبات شیمیایی عسل نشان داد که عسل به ساخت و توسعه‌ سیستم عصبی مرکزی کودکان کمک می‌کند و می‌تواند باعث کاهش استرس، تقویت حافظه، یادگیری و عملکرد ذهنی‌شان در آینده شود.

تقویت حافظه با عسل طبیعی
خواص عسل برای تقویت حافظه

با افزایش سن زنان، شاهد کاهش هورمون استروژن در بدن‌شان هستیم که می‌تواند تأثیری منفی روی یادگیری زبانی و حافظه‌شان داشته باشد. در سال ۲۰۱۱، تحقیقی ۱۶ هفته‌ای از دانشگاه سینز مالزی به این یافته رسید که زنانی که یائسه شده‌اند و عسل دریافت می‌کنند شاهد بهبود در تمرکز و قدرت حافظه‌شان هستند.

مطالعه  10 ترکیب عسل

رفع فراموشی و تقویت حافظه با مصرف عسل

۱) دو قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان شیر یا آب جوشیده ولرم حل کنید و پس از صبحانه بنوشید.
۲) ۵۰ گرم زنجبیل را بکوبید و هر روز در دو نوبت، یک قاشق چایخوری از آن را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کنید و بخورید.
۳) ۱۰ گرم کندر را بکوبید و هر روز پس از صبحانه نیم قاشق چایخوری از آن را با یک قاشق غذا خوری عسل مخلوط کنید و بخورید.

۴) برای تقویت حافظه و برطرف نمودن فراموشی ۵۰ گرم سیاه دانه و ۵۰ گرم خردل را ساییده و در ۵۰۰ گرم عسل مخلوط نموده، روزی ۲ قاشق مرباخوری میل شود.

مصرف عسل طبیعی باعث تقویت حافظه می شود!

متأسفانه امروزه شکر کلمه‌ای نامطبوع است و دلیل آن استفاده‌ بیش از اندازه از شکرهای تصفیه شده از جمله شربت ذرت با فروکتوز بالا است، ترکیبی که یکی از بدترین انواع شکرهای فرآوری شده است و ارتباط مستقیمی با مشکلاتی همچون چاقی، دیابت و ناراحتی‌های قلبی دارد.

عسل معمولاً به سرعت با شکر مرتبط می‌شود و به دلیل دید بدی که نسبت به شکر وجود دارد عسل نیز همانقدر بد به نظر می‌آید. با این حال اگر بدانیم شکر منبع اصلی انرژی بدن‌مان است و سوخت ضروری مغز است بیشتر به این فکر می‌کنیم که چه نوع قندی را وارد بدن و مغزمان کنیم.

4.4/5 ( 5 نظر )

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا