مصرف عسل طبیعی و تقویت حافظه

اینکه عسل برای تقویت حافظه بسیار موثر است چقدر منطقی به نظر می ‌رسد؟ اگر شما هم جز کسانی هستید که شنیده ‌اید مصرف زیاد شکر فعالیت مغز را کاهش می ‌دهد این عبارت به نظرتان زیاد منطقی نیست.

در واقع عسل به عنوان سوخت مناسبی برای مغز، جهت جلوگیری از ایجاد استرس در سوخت و ساز بدن و فراهم آورنده‌ خواب آسوده، بارها مورد ستایش قرار گرفته است، مواردی که برای تقویت حافظه و فعالیت ‌های شناختی‌ مان ضروری ‌اند. با توجه به این موضوع، بر آنیم که مقاله‌ ها و تحقیقات مرتبط با رابطه‌ مستقیم بین خوردن عسل و توانایی ‌مان برای فکر کردن و به یاد آوردن بهتر را بررسی کنیم. در ادامه به بررسی مطالعاتی می ‌پردازیم که روی تأثیرات عصب‌ شناختی عسل تمرکز کرده ‌اند.

ویدیوی تقویت حافظه با عسل طبیعی

[jwp-video n=”1″]

بله، این باور باستانی که عسل باعث تقویت حافظه، هوش و تمرکز می ‌شود با مدارک علمی روبه‌ رشدی مورد تأیید قرار گرفته است.

خواص عسل برای تقویت حافظه

خواص مصرف عسل برای تقویت حافظه

ابتدا تحقیقی پنج ساله را مورد بررسی قرار می ‌دهیم که از سال 2003 تا 2008 توسط دانشکده‌ پزشکی دانشگاه بابیلون در عراق انجام شد و به بررسی تأثیر عسل در جلوگیری از تنزل شناختی و زوال عقل پرداخت. 2893 نفر از شرکت ‌کنندگان در این آزمایش که بالای 65 سال سن داشتند، به طور تصادفی انتخاب شدند و مورد بررسی قرار گرفتند، 2290 نفر از این افراد سالم و 603 نفر مبتلا به زوال عقل خفیف بودند.

در این تحقیق تقریباً نیمی از افراد به طور روزانه عسل و نیمی دیگر عسل ‌نما دریافت می ‌کردند. یافته ‌هایی که در سال 2008 به دست آمد شگفت ‌انگیز بود. مجموعاً 489 نفر از این افراد به زوال عقل مبتلا شدند و از این میان 394 نفرشان از گروهی بودند که عسل ‌نما دریافت مي ‌کردند و فقط 95 نفرشان از گروهی بودند که عسل دریافت می‌ کردند. این تفاوت مبتلایان در این دو گروه از نظر آماری چشم ‌گیر بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که به صورت روزانه عسل مصرف می ‌کنند به میزان کمتری در معرض ابتلا به زوال عقل هستند. به باور آن‌ ها عسل دارای آنتی ‌اکسیدان‌ های طبیعی و خواص درمانی است که می ‌تواند از تنزل عملکردهای شناختی و زوال عقل جلوگیری کند و سیستم کولینرژیک مغز و گردش خون آن را بهبود ببخشد.

همچنین تحقیقات دیگری نشان داده ‌اند خواص پلی ‌فنول عسل می ‌تواند با استرس اکسیداتیو مقابله کند، سیستم دفاعی آنتی ‌اکسیدانی سلول ‌هایمان را بازیابی کند و در نتیجه به بهبود مشکلات حافظه کمک کند. برای مثال تحقیقی از آرژانتین در رابطه با ترکیبات شیمیایی عسل نشان داد که عسل به ساخت و توسعه‌ سیستم عصبی مرکزی کودکان کمک می ‌کند و می ‌تواند باعث کاهش استرس، تقویت حافظه، یادگیری و عملکرد ذهنی ‌شان در آینده شود.

تقویت حافظه با عسل طبیعی

با افزایش سن زنان، شاهد کاهش هورمون استروژن در بدن ‌شان هستیم که می ‌تواند تأثیری منفی روی یادگیری زبانی و حافظه ‌شان داشته باشد. در سال 2011، تحقیقی 16 هفته ‌ای از دانشگاه سینز مالزی به این یافته رسید که زنانی که یائسه شده ‌اند و عسل دریافت می‌ کنند شاهد بهبود در تمرکز و قدرت حافظه‌ شان هستند.

رفع فراموشی و تقویت حافظه با مصرف عسل

1) دو قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان شیر یا آب جوشیده ولرم حل کنید و پس از صبحانه بنوشید.
2) 50 گرم زنجبیل را بکوبید و هر روز در دو نوبت، یک قاشق چایخوری از آن را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کنید و بخورید.
3) 10 گرم کندر را بکوبید و هر روز پس از صبحانه نیم قاشق چایخوری از آن را با یک قاشق غذا خوری عسل مخلوط کنید و بخورید.

4) برای تقویت حافظه و برطرف نمودن فراموشی 50 گرم سیاه دانه و 50 گرم خردل را ساییده و در 500 گرم عسل مخلوط نموده، روزی 2 قاشق مرباخوری میل شود.

مصرف عسل طبیعی باعث تقویت حافظه می شود!

متأسفانه امروزه واژه شکر کلمه ناخوشایند است و دلیل آن استفاده‌ بیش از اندازه از شکرهای تصفیه شده از جمله شربت ذرت با فروکتوز بالا است، ترکیبی که یکی از بدترین انواع شکرهای فرآوری شده است و ارتباط مستقیمی با مشکلاتی همچون چاقی، دیابت و ناراحتی‌های قلبی دارد.

عسل معمولاً به سرعت با شکر مرتبط می ‌شود و به دلیل دید بدی که نسبت به شکر وجود دارد عسل نیز همانقدر بد به نظر می ‌آید. با این حال اگر بدانیم شکر منبع اصلی انرژی بدن‌ مان است و سوخت ضروری مغز است بیشتر به این فکر می ‌کنیم که چه نوع قندی را وارد بدن و مغزمان کنیم.

خرید عسل

1 دیدگاه برای “مصرف عسل طبیعی و تقویت حافظه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *