خواص عسل در قرآن؛ 23 خواص شگفت انگیز عسل از دیدگاه قرآن!

خواص عسل در قرآن و قدرت شفابخشی آن در درمان بیماری های گوناگون گسترده است و ذکر این خواص در قرآن کریم، این ادعا را اثبات می کند. بی تردید اهمیت عسل در طب قدیم به مراتب بیشتر از زمان حاضر بوده است. همچنین در قرآن کریم نیز از عسل به عنوان موهبت الهی و شفابخش یاد شده و حتی یک سوره به نام زنبورعسل (نحل) اختصاص یافته است:

آیه 68: وَ أَوْحى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبالِ بُیُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمّا یَعْرِشُونَ

آیه 69: ثُمَّ کُلِی مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلاً یَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فِیهِ شِفاءٌ لِلنّاسِ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَةً لِقَوْم یَتَفَکَّرُونَ

پروردگار تو به زنبورعسل وحی کرد که از پاره ای کوه ها و برخی از درختان و از آنچه داربست می کنند خانه هایی برای خود درست کن. سپس از همه میوه ها بخور و راه های پروردگارت را فرمانبردارانه بپوی. آنگاه از درون شکم آن شهدی که به رنگ های گوناگون است بیرون می آید. در آن برای مردم درمانی است. به راستی این (زندگی زنبوران) برای مردمی که تفکر می کنند نشانه (قدرت الهی) است.  (نحل/68_69)      

ویدیو فواید عسل در قرآن

[jwp-video n=”1″]

عسل واژه ای عربی است که به فارسی انگبین نامیده می شود. این ماده شیرین و لذیذ توسط زنبورعسل از شهد گل ها جمع آوری و پس از تغییرات لازم در سلول های مومی شان های کندو ذخیره می شود.

از نگاهی دیگر، عسل یکی از هدیه های ارزنده و پرارزش طبیعت است که قرآن کریم از آن با تعبیر «فیه شفاءُ للناس» (شفای مردم در آن است) یاد می کند.

خواص عسل در قرآن

جایگاه عسل در قرآن و احادیث

پیامبران الهی آن چنان به عسل علاقه نشان می دادند که آن را به عنوان یکی از ارزاق طيبه الهی مورد استفاده قرار می دادند و هنوز هم بعضی عسل را نوشابه انبیاء می نامند. توجه نبی گرامی اسلام و ائمه معصومین به عسل در اخبار و روایات گوناگونی ذکر شده است.
خداوند متعال باران را مبارک، عسل را شفابخش و روزی حلال را گوارا معرفی فرموده که هرگاه مخلوطی از این سه فراهم شود برکت و شفا خواهد بود. اما در مورد مبارک بودن آب باران باید گفت که باران پس از چند دقیقه بارش بهترین آب خواهد بود زیرا قطرات اولیه گرد و غبار موجود فضا را با خود پایین می آورد اما بر اثر بارش باران هم هوا تمیز می شود و هم آب باران تمیز خواهد شد. آب باران دارای مقادیر متفاوتی ویتامین B12 می باشد اما همین مقادیر مختلف نیز از نظر قرآن تقسیم بندی های متفاوتی دارد به این معنی که باران ها از لحاظ شدت بارش و خاصیت بخشی به انواع مختلفی تبدیل می شود. به عنوان مثال آب نیسان بارانی که در ماه های فروردین و اردیبهشت می بارد) دارای خواص منحصر به فردی می باشد و به همین مناسبت هم در قرآن بر مصرف چنین عسلی تأكید بیشتری شده است.

نکات قرآنی در مورد عسل

 • یکی از ماموریت های زنبورعسل تلاش و حرکت و انتخاب مسکن بر اساس غریزه ای می باشد که خداوند در نهاد او قرار داده، به طور کلی رفتار حیوانات طبق فرمان الهی و به صورت طبیعی و غریزی است.
 • عسل طبیعی به رنگ های مختلفی است.
 • گیاهان و گل ها، خواص درمانی دارند که از طریق عسل دردهای ما را درمان می کنند.
 • اعجاز خلقت این است که یک کارخانه عسل سازی در شکم حیوانی کوچک قرار داده شده است.
 • خانه سازی، موم سازی و عسل سازی در کنار زهرسازی، توسط حیوان کوچکی مثل زنبور از نشانه های قدرت الهی است.
 • بحث درباره خواص عسل در قرآن، درمان و قدرت شفابخشی عسل در بیماری های گوناگون بسیار گسترده است و ذکر این خواص در قرآن کریم، این ادعا را اثبات می کند.

1) بیماری آنفلوآنزا

آنفلوآنزا یک بیماری سیستمیک است که معمولا به صورت ایپدمیک ظاهر می شود. این بیماری به علت آلودگی به ویروس آنفلوآنزای A و B به وجود می آید.

روش طب قرآنی:

 • برای پیشگیری از این بیماری، بهترین روش پرهیز از غذاهای مضر یا ممنوع است؛ همچنین خوردن روزانه یک قاشق غذاخوری عسل و یک عدد سیب (شسته شده) با پوست و دانه است.

2) بیماری افزایش هورمون پرولاکتین

ناهنجاری های ترشح پرولاکتین را اصولا از روی گالاکتوره غیر زایمانی تشخیص می دهند که عبارت است از ترشح شیر مادر در مواقعی غیر از مرحله زایمان.

روش طب قرآنی:

 • روزانه 4 تا 6 لیوان شربت عسل و 2 لیوان نکتار سیب و عسل را به مرور بنوشند.

3) اختلالات قاعدگی

دو رویداد اصلی در سیکل قاعدگی طبیعی عبارت اند از: تخم گذاری و خون ریزی. طول سیکل قاعدگی در افراد مختلف فرق می کند و از دو تا شش هفته یا بیشتر طول می کشد، ولی تخمک گذاری طبیعی دو هفته قبل از آغاز خون ریزی اتفاق می افتد.

این دو هفته، طول عمر طبیعی جسم زرد در زنی است که بارور نشود. بدین ترتیب علت تفاوت در طول سیکل قاعدگی کم و زیاد شدن مرحله فولیکول قبل از تخمک گذاری است.

روش طب قرآنی

 • روزانه 3 تا 4 لیوان آب هویج و عسل در طول روز و به مرور بنوشید.

[wpipa id=”2991″]

4) کارسینوم پستان

شایع ترین تومور بدخیم در جوامع غربی است که زنان را مبتلا می کند و بیش از تمام تک تک سرطان های دیگر موجب مرگ زنان می گردد.

روش طب قرآنی:

 • روزانه چند لیوان شربت عسل و لیمو ترش تازه و یخ را به آرامی بنوشید.
 • توجه:به بیمارانی که مجبور به انجام شیمی درمانی هستند، توصیه می شود که چند روز قبل و بعد از شیمی درمانی فقط از آب میوه جات و سبزیجات مخلوط با عسل استفاده کنند تا دچار بی اشتهایی و حالت تهوع نشوند.

5) سرطان گردن رحم

از بدخیمی های شایع در زنان است. این بیماری عمدتا در طبقات پایین جامعه شایع تر است.

روش طب قرآنی:

 • یک لیتر آب را بجوشانید و سپس صبر کنید تا ولرم شود. نصف لیوان از این آب را با 1 قاشق مرباخوری عسل طبیعی محلول کرده و با سرنگ بزرگ واژن را شستشو دهید. این عمل را روزانه 3 بار تکرار کنید.

عسل برای دیابت

6) بیماری دیابت

خواص اهمیت شناخت دیابت به دلیل شیوع فراوان آن است. پس از چاقی و بیماری های تیروئید، دیابت سومین بیماری شایع متابولیک است. دیابت شامل دو نوع جزئی متابولیک، جزئی عروقی است که باهم رابطه متقابل دارند.

روش طب قرآنی:

 • یکی از خواص عسل در قرآن اشاره به درمان بیماری دیابت است، به این روش که روزانه 2 تا 3 لیوان شربت عسل با لیمو ترش تازه و یخ را به آرامی در طول روز میل کنید.

7) معده درد

دردهای شدید معده علت های مختلفی دارد از جمله عصبانی شدن های مداوم روزمره، ناراحتی های گوارشی که از قبل وجود داشته است، استفاده از غذاهای فست فود، استفاده از داروهای شیمیایی و…

روش طب قرآنی:

 • روزانه 8 تا 10 لیوان شربت عسل و لیمو ترش تازه و یخ را به آرامی و جرعه جرعه میل کنید.
 • با نوشیدن شربت عسل، درد به مرور کم می شود و در پایان روز سوم آثاری از درد وجود نخواهد داشت.
 • نکته: از عصبی شدن، درگیری فکری و خودخوری پرهیز کنید.

8) اسهال

اسهال عکس یبوست است و در نتیجه حرکت سریع مدفوع درون روده بزرگ ایجاد می شود. اسهال در حقیقت حالت بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشود، زندگی و حیات انسان به خطر می افتد.

روش طب قرآنی:

 • استفاده از شربت عسل و خاکشیر شسته شده همراه با یخ (روزانه 5 تا 7 لیوان)
 • نوشیدن روزانه 2 تا 3 لیوان نکتار سیب با عسل
 • نوشیدن روزانه 1 تا 2 لیوان آب هویج و عسل

9) استفراغ

عملی است که قسمت فوقانی لوله گوارش، در صورت تحریک یا اتساع، محتویات خود را به خارج تخلیه می کند.

روش طب قرآنی:

 • یک چهارم قاشق چای خوری زنجبیل ساییده را با شربت عسل و یخ مخلوط کرده، جرعه جرعه به آرامی میل کنید. یخ باید مقداری باشد که بیرون لیوان کاملا عرق کند. خنک بودن این شربت موجب حالت تهوع می شود.
 • روزانه 3 تا 5 لیوان شربت عسل و 1 گرم زنجبیل ساییده را می توانید استفاده کنید.
 • خانم های ویاردار می توانند شربت عسل را با عرق نعناع نیز میل نمایند که بسیار موثر است.

10) اسهال حاد یا مزمن

اگر طول دوره اسهال کمتر از دو هفته باشد، اسهال حاد و اگر بیش از 2 هفته باشد اسهال مزمن است.

روش طب قرآنی:

 • به مدت سه روز و روزانه 8 تا 10 لیوان، نوشیدنی شربت عسل و خاکشیر را به آرامی میل نمایید ( مقدار شربت عسل بستگی به سن بیمار دارد. به کودکان زیر یک سال عسل داده نشود).
 • روزانه 3 تا 5 حبه سیر خام را خرد کنید و در 3 وعده ( همانند قرص) با شربت عسل قورت دهید.

11) وبا

وبا یک بیماری حاد و اسهالی است که عمدتا به وسیله ویبریو کلرا ایجاد می شود.

روش طب قرآنی:

 • یکی دیگر از موارد خواص عسل در قرآن، برای درمان بیماری وبا می باشد، به این ترتیب که مقدار مصرف شربت عسل با خاکشیر و عرق نعناع و یخ، روزانه 7 تا 10 لیوان، بسته به سن بیمار است.

عسل برای آفت دهان

12) بیماری آفت دهان

این بیماری از جمله بیماری هایی است که انسان را از حالت تعادل روحی و روانی خارج و کلافه می کند و موجب سلب آرامش از فرد شده و او را از غذا خوردن باز می دارد.

روش طب قرآنی:

 • روزانه حداقل 1 قاشق غذاخوری عسل طبیعی و یک عدد سیب سالم میل کنند تا دچار این بیماری نشوند.
 • در صورت شدت آفت دهان، بهتر است که آب سیب را با عسل مخلوط و آن را جرعه جرعه میل کنند و در دهان نگه دارند و به مرور قورت دهند تا به سرعت آفت دهان از بین برود.

13) بیماری های انگلی روده انسان

این نوع از بیماری ها که بسیار خطرناک اند، بیشتر بین افرادی شایع اند که بیشتر از فرآورده های حیوانی و مشتقات قند و شکر استفاده می کنند و نیز افرادی که از سبزیجات و میوه جات تغذیه شده از فاضلاب استفاده می کنند.

روش طب قرآنی:

 • استفاده از شربت عسل و خاکشیر شسته و یک جوش خورده با 3 تا 5 حبه سیر خام
 • استفاده از صمغ گیاهی به نام آنغوزه که بسیار بدبوست و توصیه می شود که آن را درون کپسول ریخته، سپس با شربت عسل میل کنید.

14) آسکاریزیازیس

کرم آسکاریس، کرم استوانه ای است که طویل ترین کرم روده ای انسان به شمار می رود.

روش طب قرآنی:

 • استفاده از شربت عسل با خاکشیر شسته شده و جوشیده و سیر خام
 • استفاده از صمغ گیاهی به نام آنغوزه که بسیار بدبوست و توصیه می شود که آن را درون کپسول ریخته و بلعیده شود.
 • روزانه 3 تا 5 حبه سیر با عسل میل شود.

15) تنیازیس

از بیماری های مشترک انسان و دام است و در همه جای جهان که گوشت گاو مصرف می شود رایج است. تنیازیس کرم است سفید و نیمه شفاف که بر اثر خوردن گوشت خوک آلوده، انسان نیز بدان مبتلا می شود.

روش طب قرآنی:

 • استفاده از شربت عسل و خاکشیر جوشیده در طول روز
 • مصرف روزانه 3 تا 5 حبه سیر خرد شده همراه با شربت عسل به مدت 7 تا 10 روز

16) بیماری یرقان

یرقان به معنی زرد رنگ شدن بافت های بدن و از جمله زرد رنگ شدن پوست و بافت های عمقی است.

روش طب قرآنی:

 • بیمار به مدت 24 ساعت تا 48 ساعت از نکتار هلو با عسل و یخ استفاده نماید.
 • بیمار روزانه 250 گرم شاه توت با 1 قاشق غذاخوری عسل میل کند.
 • بیمار روزانه 5 تا 6 لیوان شربت عسل و لیمو ترش و یخ را به مرور میل نماید.

17) هیدروسفالی

وجود آب اضافی در حفره جمجمه است. غالبا در هیدروسفالی، جریان مایع به خارج از یک یا چند بطن مسدود می شود.

روش طب قرآنی:

 • با استفاده از عسل می توان به راحتی نورون های مغزی را تغذیه کرد.

18) انواع تومورهای مغزی

یکی از مهم ترین بیماری های مغز انواع تومورهای مغزی است که می تواند اختلالات بسیاری را در فرد ایجاد کند و زندگی او را مختل کند.

روش طب قرآنی:

 • نوشیدن روزانه چند لیوان شربت عسل و لیمو ترش تازه و یخ به آرامی برای تومورهای مغزی مفید بوده که با توجه به خواص عسل در قرآن این ادعا اثبات می شود.

19) تومور آستروسیتومای مغزی

این نوع تومورها در سمت چپ یا راست مغز و گاه در دیگر قسمت های مغز ایجاد می شوند، عموما بدخیم و خطرناک اند و آسیب های جدی را به مغز انسان می رساند.

روش طب قرآنی:

 • استفاده از سیر خام و زنجبیل تازه، زعفران و عسل، به طور مرتب
 • نوشیدن دم کرده دارچین و زنجبیل و زعفران با عسل
 • استفاده از چلغوز تازه و خام با عسل

20) زونا

زونا یک عفونت ویروسی پوست است که درماتوم و یا چند درماتوم مجاور را درگیر می کند. این بیماری حامل فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که در عفونت آبله مرغان قدیمی در اعصاب پوست نهفته شده است. بنابراین با توجه به خواص عسل در قرآن می توانید روش زیر را برای درمان این بیماری در پیش بگیرید.

روش طب قرآنی:

 • مصرف کردن مایعاتی مانند شربت عسل با لیمو ترش تازه و یخ، نکتار سیب و عسل با کمی آب لیمو ترش تازه و یخ، شیر بادام ( روزانه یک تا دو لیوان)، آب خنک ( روزانه چند لیوان) و مخلوط سایر آب میوه جات و سبزی جات با عسل
 • بهترین و موثر ترین فاکتور برای کاهش درد وتب و عفونت استفاده از نکتار هلو و عسل و یخ است.

21) آبله مرغان

یک بیماری حاد بسیار واگیردار و خوش خیم است. که حداکثر شیوع آن در دوران کودکی است.

روش طب قرآنی:

 • استفاده از آب انار و عسل و آب آلباالو با عسل و استفاده از انواع میوه های تابستانی در صورت موجود بودن
 • استفاده از شاه توت و عسل که به طور معجزه آسایی این نوع بیماری ها را برطرف می کند.
 • بهترین روش برای کنترل و بهبود این بیماری استفاده از انواع مایعات مانند: آب میوه با عسل به صورت خنک است که خارش را نیز از بین می برد.

درمان آلرژی با عسل

22) آلرژی

به حالت هایی گفته می شود که بدن انسان از حالت عادی خارج و دچار کسالت و ناراحتی می شود؛ حالت هایی نظیر التهاب مخاط بینی، ریزش آب از بینی و چشم، خارش چشم و کام دهان، عطسه های زیاد و سرفه.

روش طب قرآنی:

 • روزانه 2 تا 3 لیوان شربت عسل و لیمو ترش تازه و یخ را به مرور میل کنید تا سریع بهبود یابید.
 • این بیماران بهتر است که بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کنند و سیب و عسل را هر روز به طور مرتب میل کنند.

23) بیماری های حلق و دهان

حلق و دهان اندامی است که بیشتر اوقات در معرض انواع میکروب ها و باکتری ها قرار دارد. در قسمت حلق، خداوند سبحان اندام بسیار مهمی قرار داده است که به آنها لوزتین می گویند. لوزه ها سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند. همچنین این اندام نشان دهنده انواع بیماری ها و عفونت های ایجاد شده است.

روش طب قرآنی:

 • یکی دیگر از خواص عسل در قرآن درمان بیماری های حلق و دهان می باشد. استفاده از غذاهای گیاهی و نوشیدن روزانه چند لیوان آب میوه جات طبیعی همراه با شربت عسل و لیموترش تازه با آب خنک
 • برای درمان التهاب لوزه ها توصیه می شود 3 جرعه از یک لیوان شربت عسل را به آرامی غرغره کنید و دور بریزید؛ بقیه شربت را نیز جرعه جرعه به مدت 10 دقیقه میل کنید.
 • هر نیم ساعت یک بار یک قاشق مرباخوری عسل را روی زبان بگذارید و اجازه دهید تا به مرور آب شود. بدین ترتیب از تورم لوزه ها کاسته خواهد شد.

mums.ac.ir

نظر شما درباره خواص عسل و تاثیر آن بر درمان بیماری ها چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

10 دیدگاه برای “خواص عسل در قرآن؛ 23 خواص شگفت انگیز عسل از دیدگاه قرآن!

 1. سیدعلی رضا گفته:

  سلام و درود بر شما که خیلی جامع ومفیدوموثر تمام راههای عسل درمانی را که ازخالق هستی به سادگی در قران کریم موجود است بیان نمودید.برایتان سعادت دنیا و اخرت را طالبم.

 2. حمید گفته:

  سلام متشکر بسیار عالی بود ولی کاش بهترین راه تشخیص عسل خالص واصلی را از عسل تقلبی هم میدانستیم تا عسل واقعی مصرف میکردیم نه اب شکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *