نحوه تولید عسل طبیعی توسط زنبور

برای تولید عسل طبیعی به مقدار یک کیلو گرم، حدود سه کیلو شهد لازم است که ۲۰ هزار زنبور آن را از ۴ میلیون گل جمع آوری میکنند. و بنا بر سایت ویکی پدیا، زنبورهای مزرعه رو مجبورند مسافتی برابر سه دور چرخیدن به دور زمین را برای این یک کیلو عسل طی کنند.

در طول دوران تکامل تدریجی، زنبوران عسل به مرحله ای از تکامل رسیدند که توانستند شهدهای جمع آوری شده از گیاهان را با مهارت خاصی به عسل تبدیل و ذخیره سازی نمایند.

عسل های طبیعی تولید شده در مناطق مختلف جهان تفاوت های زیادی مخصوصا از نظر طعم و عطر با یکدیگر دارند و اختلاف موجود به انواع گیاهان تولید کننده شهد و شرایط آب و هوای محل بستگی دارد.

ولی اکثر مواد اصلی تشکیل دهنده عسل طبیعی مختلف، تقریبا مشابه هم می باشند. درصد بعضی از قندهای موجود در عسل بسیار بالاست و به همین جهت در صورت نگهداری صحیح و حتی به مدت طولانی، میکروارگانیسم ها نمی توانند در آن فعالیت کرده و مواد موجود در عسل طبیعی را تغییر داده و ترکیبات آن را عوض کنند.

ویدیوی نحوه تولید عسل طبیعی

[jwp-video n=”1″]

مراحل تولید عسل طبیعی :

۱. زنبورهای مزرعه‌ رو برای جمع آوری شهد و تغذیه از گل ها، بیرون میروند. آن ها با خرطوم خود شهد موجود در گل ها را میمکند و در قسمت ویژه شکم خود که به آن معده عسل میگویند ذخیره میکنند.

جدای از شهد، زنبورها گرده گل هم جمع میکنند. تمام بدنشان از کرک و موهای بسیار ریز پوشیده شده و هنگامی که به روی گل ها مینشینند، گرده به کرک هایشان میچسبد. زنبورها این گرده ها را با پاهای خود جمع کرده و با پاهای عقبی آن را در سبد گرده خود جمع میکنند. در واقع سبد که نه، بلکه موهای بلند و کلفت تری هستند که دور تا دور بند میانی جفت پای عقبی زنبورها را پوشانده اند.

 

تولید عسل طبیعی
تولید عسل طبیعی

۲. پس از جمع آوری شهد تقریبا ۱۵۰ گل و پر کردن سبد با گرده، زنبورها به کندو بر میگردند. در راه، آنزیم هایی را در شکم خود به شهد اضافه میکنند که باعث تجزیه مولکول های قند پیچیده موجود در شهد گیاهان به گلوکز و فروکتوز میشود. تمام این فرآیند تجزیه در راه بازگشت به کندو کامل میشود.

۳. وقتی زنبورهای مزرعه‌ رو به کندو میرسند، شهد را به زنبورهای کارگر میدهند. زنبورهای کارگر نیز آن را آنقدر میخورند و باز میگردانند که به غلظت مناسب برسد و سپس آن را در سلولهای شش ضلعی شان عسل ذخیره میکنند.

۴. درب سلول ها را باز میگذارند و فرآیند تبخیر رطوبت از عسل را با به هم زدن بالهایشان روی آنها شروع میکنند.

۵. بعد از اینکه شهد خشک شد درب سلول ها را با موم میبندند. و بفرما! (و حالا انسان می آید و همه عسل را برای خود میبرد!)

چگونه عسل از عسلک درست میشود؟

نام دیگر آن عنصر قهوه ای یا عسل جنگلی  است. زنبورها میتوانند بجای شهد گلها، شیره روی برگ گیاهان و درختان را که به آن عسلک میگویند جمع آوری کنند. عسلک را حشرات مکنده همچون شته با تغذیه از گیاهان از خود بجا میگذارند. آنها عصاره  گیاهان را میمکند تا پروتئین مورد نیازشان را تامین کنند، باقیمانده عصاره ای که استفاده نمیکنند دفع میشود و حاوی قند است. (مطمئن نیستم گفتن این موضوع به شما کار درستی باشد!)

بقیه مراحل بعد از جمع آوری عسلک مانند مراحل درست کردن عسل انجام میشود.

تولید عسل از عسلک
تهیه و تولید عسل از عسلک

جمع آوری این قطرات خطراتی نیز دارد:

۱. به زنبورهایی که عسلک جمع میکنند باید به نوعی پروتئین رساند زیرا عسلک بر خلاف گرده، پروتئینی ندارد.

۲. بخاطر اینکه عسلک مواد غیر قابل مصرف زیادی دارد و فرآیند عسل سازی از آن برای زنبورها کم بازده و خسته کننده است، زنبوردارها در سرمای زمستان باید عسلک ها را قبل از اینکه زنبورها به آن دسترسی پیدا کنند از روی گیاهان پاک کرده و از مریض شدن آنها جلوگیری کنند. وگرنه ممکن است تمام کلونی زنبورها بدلیل اسهال از بین بروند.

در مقایسه با عسلی که از گل ها تهیه میشود، عسلِ عسلک تیره رنگ تر است و بوی شدیدی مثل بوی میوه پخته شده یا مربای انجیر دارد. به شیرینی عسل گلی نیست و به ندرت شکرک میزند.

آیا زنبورها عسل را بالا می آورند؟

بله اما نه از معده اصلی شان بلکه از یک معده مخصوص که فقط برای این کار استفاده میشود.

دمای داخل کندو چقدر است؟

همیشه حدود ۳۶ درجه سانتی گراد، یعنی دمای بدن انسان است. و زنبورها آن را در هر شرایطی، چه در زمستان، چه در تابستان یکسان نگه میدارند.

این بالاترین دماست که نگهداری عسل در آن بهتر است زیرا در این دما مواد مغذی آن از بین نمیروند.

تهیه عسل طبیعی

بعد از اینکه زنبورها، سلولهای عسل را با موم میبندند، زنبوردارها میتوانند شان ها را بردارند، درب های مومی را با یک تیغه مخصوص جدا کنند و قاب شان ها را داخل دستگاهی ویژه قرار دهند که عسل را از سلول های مومی جدا میکند، سپس عسل پاکسازی و بسته بندی میشود.

فرآیند ابتدایی تولید عسل این گونه است. امروزه روش های متفاوتی ابداع شده، تکنولوژی در زنبورداری نیز تاثیر خودش را گذاشته است.

یادتان باشد عسل طبیعی را از زنبوردارهای محلی تهیه کنید، زیرا نه تنها محصولی مطمئن میخرید بلکه به مزرعه داران نیز کمک کرده اید. جمعی از زنبورداران محلی مورد اعتماد از طریق فروشگاه اینترنتی آهوتا عسل های خام و طبیعی شان را بفروش می رسانند.

زنبورداری

29 دیدگاه برای “نحوه تولید عسل طبیعی توسط زنبور

 1. محمد گفته:

  باسلام من نوشته های شمارو دقیق خواندم وکلی چیز یاد گرفتم ولی باوجودبالا رفتن معلوماتم ازیک طرف وازطرف دیگه دیوانه هم شدم چرا چون فکرکردن به این موجود ادمو دزوانه میکنه خدا چی افریده وچراافریده وقتی دقیق مطالعه کنی خوب دیوانه نشی عجیبه ممنون از زحمات شما

 2. Fahim گفته:

  سلام اینجا بندرعباس هست توی گرمای تابستان یه کندوی عسل توی بالکن طبقه سوم خونمون کنار جعبه ابزارو روی طبقات چوب درست کرده الان جرات ندارم برم بالکن وسایل بردارم 😀
  و اینکه بعد از چند هفته میشه برداشت کرد از این کندو🥰
  و اینکه آیا بعد از برداشت ممکنه دوباره برگرده و اینجا کندو بسازه🤔

 3. ناصر(اصفهان) گفته:

  سلام
  خیلی از زحماتتون تشکر میکنم که با این توضیحاتی که راجع به این حشره کوچک دادین بیشتر مبهوت عظمت و بزرگی پروردگارم شدم(الله اکبر)

 4. امید قهرمانی همدان زیبا گفته:

  سلام
  آفرینش خال ریزی برسرپرگار او
  وای آن کس که نماید شبهه ای در کار او

  عالی بود
  استفاده کردم

 5. محمد گفته:

  سلام وتشکربابت اطلاعات سایت
  ای کاش ازشبکه های خبری برای آگاهی دادن به جامه نسبت به عسل طبیعی برنامه ای پخش بشه تاهمه زنبوردارن ازبمباران نظرهای بی اساس وآزاردهنده نفس راحتی بکشیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *