ژل رویال چیست؟ نکاتی که باید درباره این ماده شگفت انگیز بدانید

ژل رویال چیست؟ ژل رویال یکی از محصولات زنبور عسل است که دارای خواص درمانی فوق العاده می باشد. در این مقاله در این باره توضیحات کاملی خواهیم داد. امروزه تغذیه سالم برای مردم از اهمیت ویژه تری نسبت به گذشته برخوردار است و به سمت تغذیه سالم و طبیعی پیش می روند و آنچه که امروز محصول غذایی تولید شده در صنایع غذایی نباشد به دلیل حفظ ارزش غذایی و خواص آن، در بین مصرف کنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.

محصولات زنبور عسل هم به دلیل ارزش غذایی بالا و خواص فوق العاده ای که دارند، طرفداران زیادی در بین مصرف کنندگان محصولات طبیعی دارند. محصولات زنبور عسل را اکثر مردم به عنوان عسل می شناسند اما باید گفت که زنبور عسل جزء تولید عسل محصولات دیگری هم چون ژل رویال، بره موم، گرده گل و … نیز تولید می کند. در این مقاله از آهوتا به بررسی ژله رویال یا شاه انگبین می پردازیم و به شما خواهیم گفت که ژل رویال چیست؟ و چه خواصی دارد.

ویدیو ژل رویال چیست؟

در حال بارگذاری...

مقدمه ای درباره ژل رویال

در طی چند سال اخیر، مفهوم تغذیه بطور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده است. در گذشته، تغذیه مناسب بصورت رژیم غذایی در نظر گرفته می‌شد که مواد مغذی کافی جهت کنترل نیازهای بدن را تأمین می‌کرد. با پیشرفت‌های مدرن در صنایع غذایی، علاقه روزافزونی به محصولات طبیعی استفاده شده به عنوان غذا جهت ارتقای سلامت و کاهش ابتلا به بیماری بوجود آمده است. کشفیات جدید در حوزه فرآورده‌های زنبور عسل همواره در حال ظهور هستند. این مکمل‌های تغذیه‌ای، غیر ویتامینی و غیر معدنی از دوران باستان توسط انسان‌ها مصرف می‌شده است. محصولات ابتدایی زنبورعسل، از جمله موم زنبور، زهر زنبور و ژل رویال، از لحاظ شیمیایی توسط زنبورها سنتز می‌شوند.

محصولات فرعی زنبورها مانند عسل، بره موم و گرده گل نیز از گیاهان بدست آمده و بوسیله زنبورها و به منظور استفاده‌های خاص توسط آن‌ها، تغییر داده شده و آماده می‌شوند. ترکیب شیمیایی محصولات زنبور عسل، به عامل‌های مختلفی از جمله گونه گیاهی استفاده شده توسط زنبورها، فصل، نحوه جمع‌آوری، موقعیت جغرافیایی، عامل‌های محیطی، فعالیت گونه‌های زنبور در حین تولید ژل رویال و استخراج بره موم بستگی دارد.

ژل رویال، ماده ترشح شده از غده هیپوفارنژیال زنبور پرستار جوان و خوراک ویژه ملکه زنبورها است که از دوران باستان جهت مراقبت و سلامت انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته و هنوز هم در طب سنتی و فولکلور، بخصوص در آسیا و در میان روش‌های زنبوردرمانی، از اهمیت بسیاری برخوردار است. فعالیت‌های ضدمیکروبی ژل رویال خام، رویالیسین، اسید ۱۰-هیدروکسی-۲-دسنوئیک، ژلئين، پروتئین‌های اصلی ژل رویال در برابر باکتری‌ها توسط محققان گزارش شده است. تمام این محصولات کندوی زنبور فعالیت‌های ضدباکتریایی از خود نشان داده‌اند که به استفاده بالقوه از آنان در حوزه‌های مختلف به عنوان افزودنی‌های طبیعی منجر شده است. ژل رویال و مشتقات آن، بالاترین میزان فعالیت، بخصوص در برابر باکتری‌های گرم مثبت از خود به نمایش می‌گذارند.

ژل رویال چیست ؟ همه چیز درباره این ماده شگفت انگیز

 

ژل رویال دقیقا چیست؟

ژل رویال بوسیله غدد هیپوفارنژیال و آرواره‌ای زنبورهای کارگر تولید می‌شود. اگرچه تمام لاروهای زنبور در ۳ روز اول زندگی خود، بوسیله ژل رویال تغذیه می‌شوند، اما تنها زنبور ملکه به مدت طولانی‌تری بوسیله این غذای ویژه در کل دوره رشد خود تغذیه می‌شود.

ژل رویال نوعی ماده ترشح شده از غدد به رنگ سفید مایل به زرد، ترش مزه، با حالت ژلاتینی چسبناک و دارای بوی مشخصه‌ای فنولی است که بوسیله غدد بزاقی لنفاوی و هیپوفارنژیال زنبورهای پرستار جوان (زنبورهایی با سن ۵ تا ۱۴ روز) تولید می‌شود.

ژل رویال خوراکی اختصاصی تمام لاروهای زنبور از زمان از تخم درآمدن تا روز سوم زندگی است؛ آن دسته لاروهایی که انتخاب می‌شوند تا به زنبور ملکه تبدیل شوند، تا روز پنجم زندگی لاروی خود (زمانیکه دریچه سلول آن‌ها بسته می‌شود) با ژل رویال تغذیه می‌شوند، سپس ژل رویال باقیمانده به عنوان غذایی اختصاصی برای تغذیه زنبور ملکه در طول زندگی خود استفاده می‌شود. بعلاوه، ژل رویال تأثیر چشمگیری نیز بر طول زندگی دارد: یک زنبور کارگر در حدود ۴۵ روز عمر می‌کند، در حالیکه عمر زنبور ملکه تا ۵ سال طول می‌کشد که در طول این مدت قادر به تخمگذاری به اندازه میزان وزن خود در روز است (حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تخم در روز به مدت چندین سال).

خواص فیزیکی و ترکیبات شیمیایی ژل رویال

خواص فیزیکی ژل رویال که کاملا شناخته شده اند:

رنگ: زرد کمرنگ

بو: تند و شدید که بوی فنول را بخاطر می آورد

طعم: ترش (PH آن نزدیک به ۴ است)

شکل ظاهری: ژلاتینی و خمیرمانند

ژل رویال یک ترکیب پیچیده است که از آب (۵۰ تا ۶۰ درصد)، پروتئین (۱۸ درصد)، انواع کربوهیدرات (۱۵ درصد)، انواع چربی (۳ تا ۶ درصد)، مواد معدنی کم‌مقدار، ویتامین‌های محلول در آب، اسید آمینه‌های آزاد و بسیاری از ترکیبات کمتر شناخته شده تشکیل می‌شود. پروتئین‌ها مهم‌ترین بخش ژل رویال را تشکیل می‌دهند. ژل رویال حاوی خانواده‌ای از پروتئین‌ها به نام پروتئین‌های اصلی ژل رویال (MRJPها) است که در سبد تغذیه‌ای زنبور ملکه، نقش تغذیه‌ای اساسی بازی می‌کنند. اخیراً، محققین اظهار کرده‌اند که آپیسین را می‌توان جهت سنجش کیفیت ژل رویال مورد استفاده قرار داد.

ژل رویال، به غیر از پروتئین‌ها، یکی از غنی‌ترین محصولات طبیعی از لحاظ دارا بودن اسید آمینه‌های آزاد است که حداقل شامل ۸ اسید آمینه اساسی هستند. بخش مهم دیگری از ژل رویال، بخش متشکل از چربی‌های آن است، که از ۸۰ تا ۸۵ درصد اسیدهای چرب تشکیل شده است. اسیدهای آلی ژل رویال معمولاً دارای ۸ تا ۱۲ اتم کربن هستند که یا اسیدهای چرب هیدروکسیل یا اسیدهای دی‌کربوکسیل می‌باشند. از میان این اسیدها، اسید اصلی موجود، اسید ۱۰-هیدروکسی-۲-دسنوئیک (۱۰-HDA) است که یک ماده فعال منحصربفرد در درون ژل رویال می‌باشد. ۱۰-HDA از لحاظ شیمیایی پایدار است، بنابراین به عنوان معیاری بین‌المللی برای سنجش کیفیت و تازگی ژل رویال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرایط ذخیره‌سازی ژل رویال برای مصرف انسانی، نکته‌ای حیاتی جهت جلوگیری از تغییر خواص آن است. ژل رویال به نور و گرما حساس می‌باشد و در تماس مستقیم با هوا، تحت اکسیداسیون قرار می‌گیرد.

ژل رویال چیست؟ همه چیز درباره این ماده شگفت انگیز

خواص ضدباکتریایی ژل رویال

ژل رویال پایداری میکروبی قابل توجهی از خود نشان می‌دهد، اگرچه در برابر تکثیر میکروارگانیزم‌ها بسیار حساس است. در سال‌های اخیر، ترکیبات شیمیایی شامل رویالیسین و ژلئین از ژل رویال استخراج شده‌اند که خواص ضدباکتریایی از خود نشان می‌دهند. هرچند مکانیزم دقیق آن‌ها ناشناخته باقی مانده است، اثر ضدباکتریایی اولیه آن ممکن است به دلیل فعل و انفعال پپتیدها با غشای سلول‌ها باشد. پپتیدهای ضدباکریایی، به دلیل وجود رسوبات آرژینین، هیستیدین و لایسین، دارای بار مثبت هستند که امکان واکنش آن‌ها با فسفولیپیدهای آنیونی غشای سلول را فراهم ساخته و باعث تخریب آن می‌شود. رویالیسین یکی از قوی‌ترین پپتیدهای ضدباکتری یافت شده در ژل رویال است. مشخص شده است که این ماده در غلظت‌های پایین، دارای خاصیت ضدباکتری قوی در برابر باکتری‌های گرم مثبت است، اما بر باکتری‌های گرم منفی تأثیری ندارد. تاکنون، ۴ نوع ژلئین، یعنی ژلئین ۱ تا ۴ با استفاده از روش فاز معکوس، یعنی رنگ‌نگاری مایع با عملکرد بالا، شناسایی شده‌اند. اختلافات بین ژلئین ۱ تا ۴ به یک پسماند در دنباله محدود می‌شود، و این اختلاف تأثیر قابل توجهی بر بازده ضدمیکروبی آن‌ها دارد. ژلئین ۱ تا ۳ هم در مقابل باکتری‌های گرم مثبت و هم گرم منفی، خاصیت ضدمیکروبی از خود نشان می‌دهند، اما ژلئین ۴ اینگونه نیست.

تحقیقات انجام شده

در سال ۲۰۰۲ در تایلند، محققان خواص ضدباکتریایی ژل رویال خام و عصاره‌های دارای چربی و بدون چربی آن را آزمایش کردند. آن‌ها همچنین به منظور افزایش میزان نگهداری از ژل رویال، ترکیبات مختلف زمان و دمای ذخیره‌سازی آن را نیز ارزیابی کردند. ژل رویال تازه جمع‌آوری شده در دمای اتاق (۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد)، دمای یخچال (۲ تا ۴ درجه سانتیگراد) و انجماد عمیق (۱۸- درجه سانتیگراد) به مدت ۱۲ ساعت، ۲۴ ساعت و ۳ روز نگهداری شده و سپس در مقابل باکتری‌های مختلف آزمایش شد. نتایج نشان دادند که نگهداری ژل رویال در دمای انجماد، بر خاصیت ضدباکتریایی و خاصیت متوقف کنندگی رشد باکتری‌ها اثر نمی‌گذارد. در عوض، محققان نوعی کاهش فعالیت ضدباکتریایی در طی زمان نگهداری در تمام دماهای آزمایش شده دیگر را مشاهده نمودند.

محقق دیگری در سال ۲۰۰۵، خواص ضدباکتریایی مختلف ژل رویال خام، بخش غیر قابل انحلال در اتر و بخش قابل حل در اتر این ماده غذایی را در مقابل باکتری‌های مختلف آزمایش کرد. نتایج این آزمایش، نوعی اثر بازدارندگی واضح ژل رویال خام را نشان دادند. گونه استافیلوکوکوس اورئوس حساس‌ترین باکتری بوده و پس از آن باکتری‌های استرپتومایسس گریسئوس و اشریشیا کولی بالاترین حساسیت را به آن نشان دادند. بخش قابل حل در اتر مربوط به ژل رویال، عملکرد ضدباکتری بیشتر از ژل رویال خام از خود نشان داد، در حالیکه بخش غیرقابل حل در اتر، حاوی رویالیسین، اثربخشی کمتری (حتی نسبت به ژل رویال خام) داشت.

در سال ۲۰۱۳، محققان خاصیت ضدباکتریایی ژل رویال مصری (دو نمونه جمع‌آوری شده در دو دوره زمانی مختلف) و یک نوع ژل رویال چینی را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها گزارش کردند که باکتری‌های گرم مثبت، نسبت به تمام این سه نمونه ژل رویال، حساس‌تر از باکتری‌های گرم منفی بودند. بعلاوه، فعالیت باکتری‌زدایی یا توقف رشد باکتری در ژل رویال، ارتباط نزدیکی با منشأ جغرافیایی، گونه‌های گیاهی مرتبط و تنوع ژنتیکی کولونی‌ها داشت.

 

اثر اپیژنتیک ژل رویال

اگرچه هم ملکه و هم زنبورهای کارگر دارای ژنوتیپ یکسانی هستند، زنبورهای ملکه دارای بدن‌های بزرگ‌تر، عمر طولانی‌تر و غدد جنسی رشدیافته‌تری در مقایسه با زنبورهای کارگر می‌باشند. در سال ۲۰۱۱، یک مقاله بسیار معروف در نشریه نیچر (Nature) نشان داد که رویالاکتین می‌تواند از طریق متیلاسیون تفکیکی DNA موجود در دریافت‌کننده عامل رشد اپیدرمی مسئول کدگذاری ناحیه ژنومی، باعث تفکیک لاروهای زنبور عسل به زنبورهای ملکه شود.

ژل رویال چیست؟ همه چیز درباره این ماده شگفت انگیز

 

سایر خواص ژل رویال

 • ژل رویال می تواند باعث  طول عمر انسان را شود.
 • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و واکنش های حساسیتی را خنثی می کند.
 • ژل رویال می تواند موجب محافظت مغز از بیماری آلزایمر شود؛ مصرف ژل رویال باعث بهبود حافظه مکانی، یادگیری و عملکرد مغز شده و باعث پیشگیری از بیماری آلزایمر می شود.
 • ژله رویال میتواند عوارض یائسگی را کم کند و احساس سلامتی را در زنان یائسه بهبود دهد.
 • ژله رویال چین و چروک های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش B را تنظیم میکند. این تاثیرات ضد پیری روی پوست با تعیین محتوای کلاژن و ضخامت اپیدرمی بافت پوست اندازه گیری می شوند. ژله رویال میتواند با افزایش تولید کلاژن، از پوست در برابر پیری محافظت کند.
 • میزان کلسیم و فسفات بافت استخوانی در کسانی که ژل رویال مصرف می کنند بیشتر است و می توانند باعث کاهش از بین رفتن استخوان ها بدلیل پوکی شوند.
 • مدت زیادی است که عسل بعنوان کمکی در درمان زخم ها شناخته می شود. تحقیقات نشان میدهد ژل رویال نیز فایده های قابل توجهی در درمان زخم دارد.
 • نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله داروهای گیاهی ابن سینا (Avicenna Journal of Phytomedicine) فواید ژله رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش را ارزیابی کرده است. تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آن ها در این آزمایش آنالیز شدند. نتایج اشاره بر این دارد که درمان توسط ژل رویال میتواند ناباروری جنس نر را بهبود بخشد.
 • ژله رویال میتواند یک سری نشانگرهای دیابت نوع دو را در مردان و زنان بهبود بخشد، ژل رویال باعث تغییراتی در درجه گلوکز خون می شود که میتواند برای دیابت نوع ۲ مفید باشد. یعنی ژله رویال میتواند درمان طبیعی برای دیابت باشد.
 • ژل رویال می تواند گلبول های قرمز را افزایش داده و باعث کاهش کم خونی شود.
 • ژل رویال می تواند سوخت و ساز چربی را افزایش دهد و باعث کاهش کلسترول شود.

 

طریقه مصرف ژل رویال

۱- مصرف ژل رویال خالص

۲- مصرف ژل رویال مخلوط با عسل (۱ تا ۵ گرم ژل رویال در ۱۲۵ گرم عسل)

۳- مصرف ژل رویال مخلوط با عسل و گرده گل

۴- ژل رویال مخلوط در آب یا مواد دیگر

۵- ژل رویال در سایر مکمل های غذایی

۷- استفاده از ژل رویال به عنوان یک عنصر محرک به علت داشتن ویتامین B (اسید پانتوتنیک) در بسیاری از تولیدات بهداشتی

رایج ترین شکلی که می توان ژل رویال را مشاهده کرد، مخلوط عسل با این ماده است. بهترین طریقه نگهداری ژل رویال، مخلوط کردن آن با عسل به محض برداشت آن است که در اندازه های ۳ گرم ژل در ۱۲۵ گرم عسل بکار می رود.

اگر می توانید ژل رویال خالص را مستقیما از زنبوردار تهیه کنید، هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت ۳ هفته انجام دهید. ولی توصیه میکنیم که مراقب ژل رویال خالصی که توسط عسل تثبیت نشده و در مدت کوتاهی از بین می رود باشید. تنها یک زنبوردار واقعی می تواند ژل رویال خالص که به شکل مناسبی نگهداری شده باشد به شما بدهد.

مصرف زیر زبانی ژل رویال، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره های معده که این کار را فقط کند ساخته و مختل می کنند، فراهم می سازد. مصرف هر ظرف ۱۲۵ گرمی باید یک هفته و نیم طول بکشد. بنابراین، در هر دوره درمانی ضرورتاً باید دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل مصرف شود. برای کودکان، از مقادیر کمتری (۲ گرم یا حتی ۱ گرم برای کودکان کم سن در ۱۲۵ گرم عسل) استفاده می شود.

ژل رویال چیست؟ همه چیز درباره این ماده شگفت انگیز

 

میزان و مدت مصرف ژل رویال

الف: کودکان بیش از یک سال ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم قبل از صبحانه

ب: بزرگسالان ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در سه وعده قبل از غذا

ج: مخلوط با گرده و عسل روزی ۲ قاشق چای خوری قبل از صبحانه و ناهار

بهترین شکل مصرف برای استفاده از خواص ژل رویال، مصرف آن به صورت دو دوره درمانی بیست و یک روزه، یکی در پاییز و دیگری در بهار می باشد. در هر دوره درمان دو ظرف ۱۲۵ گرمی عسل، از هر ظرف را با ۶ گرم ژل رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیر زبان قرار داده تا با بزاق دهان مخلوط گردد. این شکل مصرف بهترین روش ممکن است. مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژل رویال باید یک و نیم هفته طول بکشد. برای کودکان از مقادیر کمتری ۱ تا ۲ گرم ژل رویال در ۱۲۵ گرم عسل استفاده می شود. اگر امکان تهیه ژل رویال خالص باشد هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر زبان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته ادامه دهید.

موارد احتیاط مصرف ژل رویال

 • اگر سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت دارید از مصرف ژله رویال خودداری کنید، چون میتواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا هرگونه داروی دیگری مصرف میکنید، یا حامله هستید یا شیرده، حتما قبل از خوردن ژل رویال با دکتر خود صحبت کنید.
 • حائز اهمیت است که بدانید از علت های موارد زیادی آنافیلاکسی، آسم و کولیت هموراژی، مصرف ژل رویال گزارش شده است. افرادی که حساسیت شدید به نیش زنبور عسل دارند هرگز نباید ژله رویال مصرف کنند.

 

تزریق ها

تزریق های وریدی اندکی موجب گشادشدن موقت رگهای خونی می گردد و باعث پایین این فشار خون می شود که هر دو به سبب وجود استیل کولین در ژله سلطنتی است (جاکولی، ۱۹۵۶، شینودا” و همکاران، ۱۹۷۸). تزریق محلول های ژله سلطنتی نسبت به خوراکی موجب افزایش قند خون می شود (چاوین، ۱۹۶۸). أفيفي” و همکاران (۱۹۸۹) افزایش وزن را در خوکچه های هندی بعد از تزریق یکصد تا سیصد میلی گرم ژله سلطنتی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن گزارش کردند. درهای کم به گربه ها تعداد هموگلوبین و گلبول های قرمز را افزایش داد و تکرار دوزهای تا ده میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن فعالیت حرکتی و افزایش وزن در موش های خانگی را تحریک کرده است؛ با وجود این، تکرار دوزهای یکصد میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در موش های خانگی سبب کم شدن وزن و تضعیف متابولیسم سلولی قشر مغز آنها گردید (لوپاچیو، ۱۹۶۳).

آزمایش های حیوانی

در بررسی های دیگر بررسی برخی از بیماری های انسانی در جانداران به منظور تشخیص مکانیسم های تأثیر ژله سلطنتی تقلید گردیدند. بدین ترتیب مشخص شده است که ژله سلطنتی می تواند مقادیر کلسترول و تری گلیسریدهای پلاسمای خون را کاهش دهد (چاوه ۱۹۷۷) و کلسترول شریانی در خرگوشها زمانی که این اختلال ها از راه آزمایش فراهم گردیدند، رسوب می کند. (چارلی و همکاران، ۱۹۷۵). ناکاجون و همکاران (۱۹۸۲) اظهار کردند که هرچند ژله سلطنتی هیچگونه تأثیری روی مقادیر چربی در پلاسمای خون در خرگوش
خون جانداران تغذیه شده با جیره غذایی های معمولی ندارد ولی می تواند کلسترول را که موجب مقادیر زیاد کلسترول خون آنها شده کاهش دهد.

ژل رویال چیست ؟ همه چیز درباره این ماده شگفت انگیز

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی کردیم بطور علمی بیان کنیم که ژل رویال چیست؟ و چه فوایدی دارد؟ ژل رویال محصولی طبیعی است که به عنوان غذا مصرف می‌شود و می‌تواند سلامت را ارتقاء بخشیده و میزان ابتلا به بیماری را کاهش دهد. بر اساس شواهد تحقیقات جدید، محصولات زنبور دارای طیف وسیعی از عملکردهای دارویی و ارتقای سلامت در انسان‌ها هستند. عملکردهای اصلی مرتبط با ژل رویال، شامل فعالیت‌های ضدباکتریایی، اپیژنتیک (پس‌زایی)، ضدسرطان و آنتی‌اکسیدانی می‌شود. در نتیجه ظهور شواهد تحقیقات تقریباً روزمره در رابطه با محصولات زنبور، علاقه روز افزون به محصولات طبیعی و پیشرفت‌های صنایع غذایی، انتظار می‌رود که استفاده از آن افزایش یابد.

همچنین استفاده روز افزون از آنتی‌بیوتیک‌ها، منجر به انتخاب کلون‌های مقاومی شده که برای بسیاری از آن‌ها، درمان مناسبی ارائه نشده است. درمان باکتری‌های مقاوم در برابر چندین دارو، به توجه بیشتری به مولکول‌ها محصولات مورد استفاده نیاز دارد. به همین دلیل، محققان در سال‌های اخیر به دنبال کشف مواد ضدمیکروب، بخصوص مواد طبیعی مانند عصاره‌های گیاهی، اسانس‌ها (روغن‌های عصاره‌ای) و پپتیدهای ضدمیکروبی جدا شده از بسیاری از حیوانات مختلف بوده‌اند. به دلیل این واقعیت که محصولات کندوی زنبور عسل همیشه به عنوان منبع مهمی از غذاهای کاربردی شناخته می‌شده‌اند که نه تنها دارای کاربرد تغذیه‌ای، بلکه غذایی دارویی هستند و به دلیل وجود مولکول‌های جلوگیری کننده یا مقابله کننده در برابر حالت‌های مختلف بیماری جهت بهبود و ارتقای سلامت انسان بکار برده می‌شوند، توجه به اینگونه محصولات نیز افزایش یافته است.

بر اساس نتایج بدست آمده توسط مطالعات متعدد درباره خواص ضدباکتریایی ژل رویال، به نظر می‌رسد که این محصول کندوی زنبور عسل، می‌تواند موضوع بالقوه تحقیقات آینده توسط دنیای علم باشد.

یافته‌های جدید در رابطه با اجزای فعال آن، مکانیزم‌های عملکرد داخلی آن‌ها و امکان جداسازی و تصفیه مواد خالص آن، نشان‌دهنده نقطه آغازی برای تهیه محصولات جدید برای کاربردهای درمانی و دارویی به عنوان جایگزینی برای آنتی‌بیوتیک‌های رایج می‌باشد. پپتیدهای طبیعی، همانند پروتئین‌های اصلی ژل رویال را شاید بتوان به عنوان جایگزین‌های بالقوه برای این منظور در نظر گرفت. استفاده از ژل رویال می‌تواند به تحقق استفاده از محصولات غذادارویی با ارزش افزوده قابل ملاحظه منجر شود.

علیرغم اینکه مصرف این محصولات زنبور توسط انسان باعث مسمومیت نمی‌شود، تعدادی عوارض جانبی از جمله واکنش‌های آلرژیک در مورد این دسته از مواد غذایی مشاهده شده است. بنابراین تحقیقات بالینی و واگیرشناسی بیشتر درباره این محصولات، از لحاظ عوارض جانبی و فعل و انفعالات آن‌ها با سایر مکمل‌ها و داروها، امری ضروری است.

نظر شما درباره فواید ژل رویال چیست؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید.

 

sciencedirect.com

sciencedirect.com

2 دیدگاه برای “ژل رویال چیست؟ نکاتی که باید درباره این ماده شگفت انگیز بدانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button