10 ترکیب عسل

در اینجا 10 ترکیب عسل را به شما ارائه می‌دهیم که از عسل برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند. زمانی که در مورد خواص عسل برای سلامتی بحث می‌کنیم، هر مقاله با عبارت «فواید  عسل برای سلامتی که از زمان باستان شناخته شده بودند …» شروع می‌شود. البته درست است که انسان‌ها در آن زمان به اندازه حال حاضر متمدن نبودند، اما آن قدر باهوش بوده‌اند که عسل را نه تنها به عنوان غذا، بلکه به عنوان دارو نیز استفاده می‌کرده‌اند. به هر حال، گزینه‌های در دسترس مردم آن زمان نبوده و آن‌ها مجبور بوده‌اند برای بقای خود بهترین گزینه را بیابند.

ویدئو 10 ترکیب عسل

[jwp-video n=”1″]

امروزه، دانشمندان ما تحقیقات زیادی انجام داده‌اند تا مشخص نمایند که چه نوع عسل برای چه بیماری مفید است تا بتوانند درک کنند که ترکیباتی که برای بدن ما مفید هستند تا شاید بتوانند آن ترکیبات را تکثیر کرده و داروی بهتری برای همه افراد تولید نمایند. مطالعات بالینی بسیاری وجود دارند که می‌توانند برای ما مشخص کنند که در شرایط خاص، به چه مواد غذایی نیاز داریم.

این ماده بوسیله زنبور ساخته می‌شود و این بدین معناست که تمام عسل‌ها دارای ترکیب تقریباً یکسانی هستند. احتمالاً مهم‌ترین ترکیبات موجود در عسل، آنزیم‌هایی هستند که توسط زنبور عسل به شهد جمع‌آوری شده اضافه شده‌اند. این آنزیم‌ها در تمام انواع عسل مشابه هستند و به همین دلیل، عسل، صرف نظر از نوع آن، برای سلامتی ما مفید است.

ترکیب عسل
ترکیب عسل و دیگر مواد طبیعی

10 ترکیب عسل برای سلامتی

۱. برای درمان آنفلوآنزا

درون ۱ لیتر آب داغ، ۱ قاشق غذاخوری میوه گل رز، ۱ قاشق مویز و ۱ قاشق تمشک بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا در آب ترکیب شوند و سپس آن را از صافی بگذرانید. پس از خنک شدن مایع مخلوط، ۱ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و بصورت ۳ بار در روز و هر بار نصف لیوان از این ترکیب را میل نمایید.

۲. برای درمان زخم معده و اثنی عشر

۲ ساعت قبل از صبحانه و ناهار و ۳ ساعت پس از شام، یک لیوان آب گرم را به همراه ۱ قاشق غذاخوری عسل حل شده در آن بنوشید. گفته می‌شود که عسل باعث التیام موکوزیت دستگاه گوارش، کاهش شدت درد، از بین رفتن سوزش و استفراغ خواهد شد.

بهترین عسل‌های موثر در رفع زخم‌های معده و اثنی عشر:

* عسل تخم شلغم روغنی

* عسل شهد گیاه

۳. برای درمان کولیت

یک گل بابونه خشک را درون یک لیوان آب داغ قرار دهید تا مواد آن در آب حل شود. زمانی که آب خنک شد، محلول را از صافی عبور دهید و ۱ قاشق غذاخوری عسل به آن بیافزایید و روزانه ۲ تا ۳ لیوان از این محلول را بنوشید.

سایر محصولات استفاده شده برای درمان کولیت:

* بره موم

* عسل زیرفون یا لیمو

* زهر زنبور عسل

عسل طبیعی

۴. برای درمان مشکلات کبدی

مقادیر مساوی عسل و شاه توت را با یکدیگر مخلوط کنید و ۳۰ دقیقه پیش از هر وعده غذایی، ۱ قاشق از این ترکیب را مصرف کنید. محصولات دیگری که به درمان مشکلات کبدی کمک می‌کنند عبارت اند از:

* بره موم: از کبد محافظت می‌کند، دارای خاصیت ضد تابشی است، ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و فعالیت ضدالتهابی دارد.

[wpipa id=”3196″]

* عسل اسطوخودوس

* عسل گل گاوزبان

* عسل بلوط شیرین

۵. برای درمان فشار خون بالا

۱ قاشق غذاخوری عسل را با ۱ قاشق غذاخوری ریشه چغندر، ۱ قاشق غذاخوری ترب کوهی رنده شده (ترب کوهی باید به مدت ۳۶ ساعت قبل از رنده شدن، درون آب نگهداری شود) و آب ۱ عدد لیمو مخلوط کنید. ۱ قاشق از این ترکیب را بصورت ۳ بار در روز و ۱ ساعت پیش از هر وعده غذایی میل کنید.

در مواقع ابتلا به فشار خون بالا، می‌توانیم از موارد زیر نیز استفاده کنیم:

* زردچوبه

* بره موم

* سیاه دانه

* زهر زنبور عسل

* ژل رویال

۶. برای درمان آنژین (آنژین صدری)

آب ۲ عدد لیموی کامل، آب ۲ برگ بزرگ آلوئه‌ورا و ۵۰۰ گرم عسل را با یکدیگر ترکیب کنید. این ترکیب را به مدت ۷ روز در داخل یک ظرف در بسته درون یخچال بگذارید تا مواد آن‌ها کاملاً به خورد هم بروند. سپس مقدار ۱ قاشق غذاخوری از این ترکیب را سه بار در روز و پیش از هر وعده غذایی میل نمایید.

۷. برای درمان تصلب شرایین

برای این منظور از عسل و سیر استفاده کنید: یک عدد سیر له شده (۸ تا ۱۰ حبه) را با آب ۱ عدد لیموی کامل و ۲ قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید. این ترکیب را باید دو بار در روز و بصورت ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه و شام مصرف نمایید.

موارد زیر نیز برای درمان تصلب شرایین توصیه شده‌اند:

* عسل گل قاصدک

* ژل رویال

[wpipa id=”3142″]

* نان زنبور عسل

* گرده گل

خواص عسل

۸. جهت تسکین مشکلات تنفسی

یک عدد پیاز بزرگ را درون ۴۰۰ میلی‌لیتر آب بجوشانید تا زمانی که مقدار آب به نصف کاهش یابد. پس از خنک شدن آب، پیاز را برداشته و ۱۰۰ گرم عسل به آب اضافه کنید. این دارو دارای خواص آرام بخشی، تصفیه کنندگی و متوقف کننده رشد باکتری در غشای مخاطی مجرای تنفسی است. این ترکیب عسل و پیاز را باید به مقدار ۱ قاشق غذاخوری در صبح و شب استفاده نمایید.

موارد دیگر که برای رفع مشکلات تنفسی مفید هستند:

* بره موم

* عسل اسطوخودوس

* عسل گل گاوزبان

* عسل گل افعی رسمی

* عسل شیره کاج

* عسل گل قاصدک

[wpipa id=”2991″]

۹. جهت بهبود عملکرد جریان خون ( رگ‌های واریسی و گشاد شده)

۱ کیلوگرم پیاز را بشورید و بوسیله آبمیوه‌گیری آب آن‌ها را بگیرید. سپس این آب پیاز را به خوبی با ۳۰۰ گرم عسل مخلوط کرده و سپس درون یخچال قرار دهید. به مدت یک ماه، روزانه ۱۵۰ گرم از این مخلوط را بصورت ۵۰ گرم پیش از هر سه وعده غذایی اصلی مصرف کنید و پس از آن مصرف این مخلوط را یک هفته متوقف کنید. این مخلوط عملکرد مطلوبی بر جریان خون، بخصوص در پاها خواهد داشت و به تسکین رگ‌های واریسی کمک خواهد کرد. این مخلوط را در بیماران مبتلا به دیابت، التهاب معده، زخم‌های معده و اثنی عشر استفاده نکنید. این مخلوط را حداکثر یک هفته می‌توان در یخچال نگهداری کرد.

۱۰. برای تقویت بدن

از یک گیاه آلوئه‌ورا (حداقل سه ساله) استفاده کنید و ۷۵۰ گرم از برگ‌های آن را بردارید. این برگ‌ها را شسته و بسیار ریز خرد کنید و درون یک شیشه بریزید. ۱۲۵۰ گرم عسل را به شیشه اضافه کرده و آن دو را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس ۵۰۰ میلی‌لیتر آب لیمو را به آن اضافه کرده و ترکیب را دوباره هم بزنید. درب شیشه را بسته و مخلوط را به مدت ۵ روز در مکان خشک و خنک یا درون یخچال بگذارید تا مواد آن‌ها با یکدیگر ترکیب شوند. این مخلوط را حداکثر به مدت ۱ هفته می‌توان درون یخچال نگهداری کرد.

به مدت یک ماه، روزانه ۳ قاشق غذاخوری از این مخلوط را بصورت ۱ قاشق پیش از هر وعده غذای اصلی مصرف کنید و سپس به مدت یک ماه درمان را متوقف کنید.

این دارو تقویت کننده کل بدن بوده و محرک سیستم عصبی و غدد درون‌ریز می‌‌باشد. این دارو برای موارد خستگی، کم اشتهایی و دوره بازیابی بیماری‌های عفونی و مسری توصیه شده است و مصرف آن در موارد ابتلا به دیابت، چاقی و ناتوانی آلرژیک منع شده است.

ترکیبات دیگر عسل برای سلامتی:

درمان سرخک

30 گرم برگ بابا آدم را در نیم لیتر آب جوشانده و صاف کرده، آن را با مقدار کافی عسل مخلوط و هر 5 دقیقه یک قاشق مرباخوری میل نمایید.

بهبود ورم معده

3 قاشق غذاخوری پودر ریحان را در یک لیتر آب دم کرده و صاف کنید، آن را با 250 گرم عسل مخلوط و روزانه 3 استکان مصرف کنید. درمان کننده ورم معده، روده و یبوست است.

درمان آرتروز

در درمان آرتروز مقداری عسل خالص را روی پارچه تمیز پهن کنید و روی مفاصل بگذارید و هر 24 ساعت یکبار این کار تجدید شود و همچنین در درمان دردهای زانو، آرنج، رگ ها و ماهیچه ها هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری عسل بخورید و با کمی عسل موضع درد را ماساژ دهید.

درمان کوفتگی و خونمردگی

 • جهت مداوای کوفتگی دست و پا و… مقدار مساوی عسل و گلیسرین را مخلوط نموده و به محل کوفتگی بمالید، بهبود آن را تسریع می کند.
 • برای درمان خونمردگی زیر جلدی پودر زنیان را با عسل مخلوط نموده و به صورت ضماد  بگذارید.

نظر شما درباره ترکیب عسل با دیگر مواد و خواص آن ها چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

6 دیدگاه برای “10 ترکیب عسل

 1. ابوالفضل زارعی گفته:

  سلام درمان سوختگی سطحی توسط آب‌جوش یا بخار آب‌جوش ترکیب عسل با چی مفید است

 2. ناشناس گفته:

  مثلا سیر و عسل یا انار وعسل یا عسل و لیمو به غیر از اینا ترکیبی دیگه ای هم هست که با عسل درست بشه

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   ترکیبات بسیار زیادی برای عسل وجود دارد که در مقالات مختلفی در سایت قرار گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *