خواص عسل و پیاز

خواص عسل و پیاز در درمان بیماری ها به خوبی شناخته نشده و افراد کمی با فواید مصرف پیاز و عسل آشنا هستند. بر خلاف دیگر مقالات ما در آهوتا که بیشتر درباره عسل درمانی می باشد، در این مقاله تمرکز بیشتری بر روی پیاز داریم! در صورتی که از شربت سرفه کنونی خود ناراضی هستید، عسل و پیاز را امتحان کنید که نوعی داروی سرفه است. این ترکیب، نوعی شربت خوش طعم و موثر می‌باشد. شاید باورتان نشود، اما با استفاده از پیاز می‌توان داروهای طبیعی زیادی تولید نمود. با ترکیب پیاز و عسل، دارویی طبیعی برای عفونت باکتریایی بدست می‌آید. ممکن است از این موضوع اطلاعی نداشته باشید، زیرا دانشمندان تنها بر روی داروهای سنتی قدیمی ما تحقیق می‌کنند. آن‌ها اکنون روش ترکیب مواد غذایی جهت بهره‌ مندی از حداکثر فواید این مواد برای سلامتی را مجدداً کشف کرده‌اند.

خواص عسل و پیاز
خواص عسل و پیاز

ویدئو خواص عسل و پیاز

اخیراً مطلبی در اینترنت منتشر شده است درباره اینکه چگونه یک دونده حرفه‌ای ماراتن با سالم‌ترین سبک زندگی، به دیابت مبتلا شده است. نوعی از دیابت که روز به روز وخیم‌ تر می‌شود و تفاوتی ندارد که فرد چه دارو یا غذایی مصرف می‌کند. یک شخص کاملاً سالم و سرحال در دهه ۴۰ زندگی خود، دارای خانواده‌ای شاد و دو فرزند، ناگهان دچار این بیماری شده است.

ماجرا از این قرار است که این مرد پس از آزمایش تمام داروهای ممکن و پاسخگو نبودن این داروها، تنها انتظار مرگ را می‌کشید، تا اینکه راه‌حلی پیدا کرد. این راه‌حل متشکل از سبزیجات بود. اما با توجه به اینکه خود این فرد از قبل نیز زندگی سالمی داشته، صرفاً مصرف سبزیجات تفاوتی در وضعیت او ایجاد نمی‌کرد و نکته اصلی در این موضوع، نحوه ترکیب این سبزیجات برای ساخت بهترین داروی طبیعی جهت مقابله با عوارض عفونت‌های باکتریایی بود.

خواص پیاز و عسل

 

بهبودی معجزه‌آسایی حاصل شد و البته پزشکی که این ترکیب را برای او فراهم کرده بود، انتشار اطلاعات مربوط به آن ترکیب را برای او ممنوع کرد. اما نکته اصلی در مورد این ماجرا این است که داروی مشکلات ما، درون مواد غذایی ماست و آگاهی از چگونگی مصرف آن‌ها، می‌تواند ما را از بیماری‌ها رهایی ببخشد.

اگر سالم باشیم، هیچ گونه نگرانی برای ما وجود ندارد و می‌توانیم از زندگی خود لذت ببریم. اما ما در حال حاضر تقریباً در یک دوران بدگمانی نسبت به مواد غذایی به سر می‌بریم. برخی افراد هیچ گونه مراقبتی از خود نمی‌کنند و به مقدار زیاد غذا مصرف می‌کنند و سالم بودن غذا برای آن‌ها هیچ اهمیتی ندارد و برخی دیگر شدیداً دچار وسواس شده و هزینه‌های گزافی را صرفاً برای تهیه مواد غذایی ارگانیک و کمیاب صرف می‌کنند و افراد میانه‌رو در حال محو شدن هستند.

در صورتی که فرد سالمی هستید، باید بصورت متعادل غذا بخورید، در صورتی که بیمار هستید، باید به رژیم غذایی خود توجه نمایید. اما اگر به بیماری شدیدی مبتلا هستید، نه تنها در رژیم غذایی، بلکه باید در کل روند زندگی، سبک زندگی، رفتارها، افکار و شخصیت خود تجدید نظر کنید.

خبر خوب در این باره این است که دانشمندان تحقیق بر روی روش‌های ترکیب مواد غذایی جهت بهره‌مندی از بیشترین فواید آن‌ها را آغاز کرده‌اند. یکی از جالب‌ترین ترکیباتی که اخیراً مورد بررسی قرار گرفته، عبارت است از:

فواید عسل و پیاز

پیاز و عسل

این تحقیق با عنوان «خواص ضد میکروبی آب پیاز (Allium cepa)، عسل و ترکیب پیاز و عسل بر روی برخی میکروارگانیزم‌های حساس و چند مقاومتی در سال ۲۰۱۲ در نشریه «علم زندگی» منتشر شد. این تحقیق توسط سعد ب. المسعودی و مونا او. البوریکان از دپارتمان زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه شاه عبدالعزیز عربستان انجام شد.

این محققان، اثرات پیاز تنها، عسل تنها و ترکیب عسل و پیاز را بر روی ۸ گونه میکروبی زیر بررسی نمودند:

* استرپتوکوکوس پیوژنس

* MSSA (استافیلوکوکوس اورئوس حساس به متی‌سیلین)

* MRSA (استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم در برابر متی‌سیلین)

* VSE (انتروکوک حساس به ونکومایسین)

* VRE (انتروکوک مقاوم به ونکومایسین)

* اشریشیا کولی

* سودوموناس آئروژینوسا

* کاندیدا آلبیکانز

نتیجه‌گیری تحقیق آن‌ها این بود، در حالی که هر یک از دو ماده غذایی عسل و پیاز دارای فواید خارق‌العاده‌ای برای سلامتی هستند، ترکیب آن‌ها نتایج بهتری را بدست می‌دهد.

آن‌ها در این تحقیق، از مواد زیر استفاده کردند:

منبع و نوع عسل: عسل جنگل سیاه (عسل Langaneza) از آلمان

منبع و نوع پیاز: پیاز قرمز مصری (Allium cepa). پیازهای تازه بطور کامل درون آب مقطر شسته شده و در معرض هوا خشک شدند. سپس ۲۰۰ گرم از آن له شد. خمیر بدست آمده به مدت ۲۴ ساعت دست نخورده باقی ماند. سپس آب آن از صافی گذرانده و از تفاله پیاز جدا شده و در دمای زیر ۴ درجه سانتی گراد نگهداری شد.

پیاز و عسل

خواص پیاز و عسل برای سلامتی

پیاز یکی از قدیمی‌ترین سبزیجات کشت شده در تاریخ است که خواص ضد باکتریایی و قارچی دارد. همچنین پیاز خاصیت ضد میکروبی در مقابل میکروب‌های آزمایش شده دارد، زیرا منبع سرشاری از فلاوونوئیدها، پلی‌ فنول‌ ها، گوگرد طبیعی، ساپونین‌ها و بسیاری از متابولیت‌های ثانویه است که اساساً مسئول فعالیت‌های دارویی آن هستند.

عسل نیز دارای خاصیت ضد میکروبی در مقابل میکروب‌های آزمایش شده است، زیرا حاوی فنول، اسیدهای چرب، چربی‌ها، آمیلازها، اسید آسکوربیک، پراکسیدازها و فروکتوز بوده و پتانسیل اسمزی بالا و pH پایینی دارد.

هر دوی این مواد غذایی دارای ارزش‌های تغذیه‌ای بسیار خوبی هستند و مصرف آن‌ها باعث ارتقای ایمنی بدن در جهت کمک به درمان عفونت‌های باکتریایی می‌شود. این عناصر مغذی (چه در پیاز و چه در عسل) می‌توانند به تنهایی یا با همکاری یکدیگر عمل نمایند و ممکن است کمک شایانی به فعالیت ضد باکتریایی ترکیب نمایند که منجر به کاهش بیشتر رشد باکتری‌ها و تقویت فعالیت از بین برنده میکروارگانیزم‌ها می‌شود.

پیاز و عسل در ترکیب با یکدیگر ممکن است زمان نگهداری یکدیگر را افزایش دهند یا بهبود ببخشند.

نتیجه تحقیق

آب پیاز تنها: در غلظت‌های ۱۰۰، ۵۰، ۲۰ و ۱۰ درصد، در مقایسه ب گروه کنترل، دارای اثری قوی بر رشد تمام گونه‌های میکروبی مورد آزمایش بود و استافیلوکوکوس اورئوس حساس‌ترین میکروب در این گروه بود.

عسل تنها: در غلظت‌های ۱۰۰، ۵۰، ۲۰ و ۱۰ درصد، دارای اثری قوی بر رشد تمام گونه‌های میکروبی مورد آزمایش بود، تأثیر بسیار کمتری نسبت به اثر آب پیاز داشت.

ترکیب پیاز و عسل به نسبت ۱:۱: با غلظت‌های مختلف، بر روی تمام میکروب‌های مورد مطالعه تأثیر بسیار قابل توجهی را از خود نشان داد. نتایج همچنین نشان دادند که ترکیب پیاز و عسل، در مقایسه با پیاز یا عسل تنها، بسیار مؤثرتر و دارای اثر قوی‌تری بر میکروارگانیزم‌ها بود.

ترکیب پیاز و عسل

خواص عسل و پیاز برای انسان

یک ویروس بسیار ناخوشایند درون بدن ما وجود دارد که هیچ پزشکی نمی‌تواند آن را از بین ببرد. این ویروس جدید، تازه و قوی است که هیچکس منشأ آن را نمی‌داند و نمی‌توان با استفاده از واکسن از دست این ویروس رها شد.

اتفاقی در یک کودکستان برای پسرم رخ داد که از قبل تحت تأثیر مصرف بره موم (پروپولیس) بوده و بدن او تا حدی مقاوم بود. با این حال به نوعی تب ویروسی مبتلا شد که شامل آبریزش بینی و سرفه می‌شد. وضعیت گلوی او خوب بود که احتمالاً به دلیل مصرف بره موم بوده است، اما سرفه‌های او بسیار شدید بود.

ابتدا مصرف روزانه ۴ قاشق چای خوری شربت جوانه کاج برای او تجویز شد که اثر چندانی در رفع مشکل او نداشت. دوست داشتم مقادیر بیشتری شربت جوانه کاج مصرف نماید، اما این شربت حاوی بنزوات سدیم بود که مصرف مقدار زیاد آن باعث مسمومیت می‌شود.

سپس شربت سیاه خانگی را امتحان کردم که از تربچه سیاه تولید می‌شود، اما این شربت بیشتر بر روی گلوی او اثر داشت، بنابراین تأثیری بر سرفه نداشت. سپس روش‌های پزشکی را امتحان کردیم: افشانه‌ای حاوی ۱ میلی‌لیتر دگزامتازون و ۲ میلی‌لیتر آب شور، که هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت.

پس از دو هفته، خود من نیز به این ویروس مبتلا شدم. من لوزه خود را در دوران جوانی جراحی کرده بودم، بنابراین این ویروس مستقیماً وارد حنجره من شده و باعث سوزش گلو و سپس گُنگی و سرفه من شد. ترکیب عسل و شربت تربچه سیاه تأثیر خوبی بر گلوی من داشت.

 

چرا پیاز برای بدن مفید است؟

پیاز حاوی مواد زیر است:

– مواد معدنی: پتاسیم، فسفر، کلسیم، منگنز، سدیم، گوگرد، آهن، روی، مس، سلنیوم

– ویتامین‌ها: ویتامین B1 و B2، ویتامین C، اسید فولیک، ویتامین‌های A و E

– آمینو اسیدها: اسید گلوتامین، آرژینین، لیسین، گلیسین و غیره

– روغن‌های اساسی به همراه ترکیبات گوگرد

– کورستین

– آلیسین (مقدار آن در پیاز کمتر از سیر است)

پیاز در طول تاریخ

 • * پلینیوس، یک دانشمند رومی معروف قرن اول در زمینه علوم طبیعی، برای افرادی که توسط سگ هار گاز گرفته شده بودند، مصرف خوراکی پیاز خام یا استفاده از آن به عنوان یک ضماد موضعی را تجویز می‌کرد.
 • * پلاتتوس پیاز را برای مقابله با جذام توصیه می‌کرد.
 • * سلسوس، نویسنده قدیمی ۸ کتاب پزشکی، پیاز را جهت مقابله با تب نوبه تجویز می‌کرد.
 • * نرو، امپراطور روم در قرن اول میلادی، با داشتن صدایی رسا، پیش از خوانندگی پیاز مصرف می‌کرد.
 • * لیک از پیاز برای درمان نیش پشه‌ها استفاده می‌کرد.
 • * لوییس می‌گفت که پیاز دارویی شگفت‌انگیز برای درمان تاول است.
 • * سیدنهام و کولم، پیاز را برای مقابله با هیدروپسی توصیه می‌کردند.
 • * پاخاگورو از پیاز به عنوان داروی یرقان استفاده می‌کرد.
 • * برخی افراد بومی آمریکای شمالی، از پیاز برای مقابله با روماتیسم و فلج استفاده می‌کردند.
 • * قبیله‌های زولو در آفریقای جنوبی، پیاز و سیر را برای درمان جوش و دمل بکار می‌بردند.

خواص عسل و پیاز

 

خواص پیاز

۱. پیاز و عسل برای لاغری

دهلی‌ نو: چای سبز, زردچوبه و سبزیجات پر شاخ و برگ برخی از افرادی هستند که به کاهش وزن کمک می‌کنند، اما به ندرت در هنگام کاهش لاغری، به پیاز فکر می‌ کنیم.

پیاز سالم می باشد، چه شما آن‌ را خام بخورید یا پخته. پیاز مملو ازمواد غذایی بوده که برای سلامتی شما به چند روش مصرف مفید هستند.

در واقع پیاز یک نوع آنتی‌اکسیدان می باشد که متابولیسم را تقویت می‌ کند و مانع تجمع چربی می‌ شود. پیاز دارای کالری پایین است و سدیم بسیار کمی دارد و حاوی چربی یا کلسترول نیست. از این رو، اگر شما واقعاً در مورد لاغر شدن واقعا جدی هستید حتما آن را در رژیم غذایی  خود بگنجانید.

اما مهم است که بدانیم چگونه از آن به درستی استفاده کنیم تا منافع بهینه بدست آید. یکی از موثرترین و ساده‌ ترین راه‌ ها برای استفاده از پیاز برای کاهش وزن، مصرف عصاره پیاز با  عسل در معده خالی است.

معتقدند که نوشیدن شیره پیاز با عسل با معده خالی هر روز صبح می‌ تواند به کاهش چربی اضافی از بدن شما کمک کند. عسل که یک ماده عالی برای کاهش وزن است، بنابراین  مخلوط به صورتاکسیر برای کاهش وزن مفید است، اگر به طور منظم با معده خالی مصرف کنید.

 

شربت عسل و پیاز

۲. پیاز دارای خواص ضدباکتریایی است

پیاز گیاه خارق‌ العاده‌ ای است. تحقیقات متعددی درباره ظرفیت ضد میکروبی وجود داشته‌ اند و نتایج آن‌ ها بسیار خوب بوده و نشان دهنده فعالیت ضدمیکروبی آن در برابر ۸ گونه میکروب هستند. حتی زمانی که پیاز با عسل ترکیب شود، این خاصیت‌ ها بیشتر می‌ شوند.

تحقیق دیگری نشان می‌ دهد که پیاز و عسل خاصیت مقابله با استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوکوس فکالیس، کاندیدا آلبیکانس، کلبسیلا پنومونیه، سودوموناس آئروژینوزا، اشریشیا کولی، گونه‌های سالمونلا و شیگلا دیسانتری را دارند.

۳. پیاز به تنظیم فشار خون بالا کمک می‌ کند

طب سنتی چینی برای کنترل فشار خون بالا، از غذا درمانی استفاده می‌ کند. بر اساس تحلیل‌های آماری غذاهای ضد فشار خون، که در ۲۰ کتاب با موضوع استفاده از غذا درمانی برای کنترل فشار خون بالا پیشنهاد شده‌ اند، پیاز بیشترین دفعات توصیه را به خود اختصاص داده است.

محصولات خاصی وجود دارند که حاوی عصاره‌ های پوست انگور، پیاز، روغن زیتون، ال‌کارنیتین، ویتامین E، ویتامین C، لیکوپن و اسید فولیک هستند. مصرف روزانه این محصولات به مدت یک هفته می‌ تواند فشار خون سیستولیک (رقم بالا) را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد و تأثیری بر فشار خون دیاستولیک (رقم پایین) آن‌ها نگذارد.

۴. پیاز حتی پس از پخته شدن، دارای خاصیت ضدالتهابی قوی است

در تحقیقی که اثر ضدالتهابی ۱۱۵ نمونه مواد غذایی پس از حرارت‌ دهی را بررسی می‌ کرد، پیاز در دسته مواد غذایی بسیار فعال قرار گرفت. سایر غذاهای این دسته عبارتند از: پوره کوهی و سیب‌ زمینی شیرین قرمز، برگ چای صبحانه انگلیسی، قارچ صدفی، دارچین و قارچ دکمه‌ ای.

آب پیاز و عسل برای پوست

۵. پیاز و عسل به درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک می‌ کند

برای این منظور، دارویی طبیعی به شرح زیر تهیه کنید:

– ۲ قاشق غذاخوری آب پیاز

– ۱ قاشق غذاخوری عسل

– ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو

– ۱ فنجان چای یا آب گرم

این مخلوط را ۳ بار در روز، یا در موارد شدید، ۶ بار در روز بنوشید.

۶. پیاز می‌تواند تب را کاهش دهد

یک پیاز را بصورت تکه‌ های نازک خرد کنید. کف پاهای خود را با روغن نارگیل ماساژ دهید. کمی از تکه‌ های پیاز را درون قوس کف پا قرار داده و آن را با یک تکه پارچه یا باند ببندید. روی این بانداژ را در طول شب با جوراب بپوشانید تا پیاز سموم بدن و بیماری را از بدن شما خارج نماید و بدین ترتیب تب شما نیز فروکش خواهد کرد.

با در نظر گرفتن این نکته که در کف پاهای ما، انتهای تقریباً ۷۰۰۰ عصب وجود دارد که به اندام‌ های مختلف در سرتاسر بدن متصل هستند، این روش منطقی به نظر خواهد رسید.

نوشیدن آب پیاز رقیق شده با آب نیز می‌ تواند به تسکین تب شما کمک کند.

۷. عسل و پیاز به تغذیه باکتری‌ های مفید روده کمک می‌ کند

پری‌ بیوتیک‌ ها به عنوان غذای پروبیوتیک‌ ها (باکتری‌ های مفید روده) شناخته می‌ شوند. یکی از این پری‌ بیوتیک‌ ها فروکتواولیگوساکارید (FOD) است که بطور طبیعی در مواد غذایی مانند گندم، پیاز، موز، عسل، سیر یا تره فرنگی یافت می‌شود. «تخمیر FOS درون روده بزرگ منجر به ایجاد اثرات فیزیولوژیک زیادی از جمله افزایش تعداد بی‌ فیدوباکتری‌ ها درون روده بزرگ، افزایش جذب کلسیم، افزایش وزن مدفوع، کاهش زمان عبور مواد غذایی از دستگاه گوارشی و احتمال کاهش سطوح چربی خون می‌ شود. تصور شده که افزایش بی‌ فیدوباکتری‌ ها، به دلیل تولید ترکیباتی جهت جلوگیری از پاتوژن‌ های بازدارنده بالقوه، کاهش سطوح آمونیاک خون و تولید ویتامین‌ ها و آنزیم‌ های گوارشی، برای بدن مفید باشد.»

اگرچه این پری‌ بیوتیک‌ ها برای ما مفید هستند، با این حال ممکن است در برخی افراد، منبع تولید گاز روده نیز باشند. تولید گاز روده می‌تواند بصورت ورم یا ناراحتی شکمی، افزایش نفخ شکمی و بوی بد دهان بروز نماید. در صورتیکه مبتلا به IBS (سندروم روده تحریک‌پذیر) هستید، در مصرف این مواد احتیاط کنید.

۸. پیاز و عسل از ابتلا به سرطان دستگاه گوارش پیشگیری می‌ کند

پیاز دارای خواص آنتی‌ اکسیدانی، سیتوتوکسیک و آپوپتوتیک پیشرفته است. پیاز به همراه سایر مواد غذایی نظیر گوجه فرنگی، روغن زیتون، بروکلی، سیر، انواع توت‌ها، سویا، عسل، چای، آلوئه‌ورا، انگور، رزماری (اکلیل کوهی)، ریحان، فلفل تند، هویج، انار و زردچوبه، حاوی اجزای فعالی هستند که می‌ توانند آغاز و پیشرفت عامل‌های سرطان‌ زا را تحت تأثیر قرار داده، در مسیرهای تعیین شده در تکثیر، مرگ برنامه‌ ریزی شده و متاستاز سلولی اثر بگذارند.

تحقیقات دیگر، نتایج خوب پیاز در روند درمان لوسمی را نیز نشان داده‌اند.

۹. درد و عفونت گوش

پیاز را خرد کرده و درون یک جوراب نازک بریزید و دهانه جوراب را ببندید. جوراب پهن شده حاوی پیاز را بر روی گوش ناخوش خود قرار دهید و سر، گوش و جوراب را با استفاده از یک کلاه بپوشانید تا جوراب در محل خود ثابت بماند. سپس زمانی که درد گوش از بین رفت، جوراب را از روی گوش بردارید.

مزایا عسل و پیاز

۱۰. کمک به کاهش اثر زخم یا سوختگی

تحقیقات بسیاری نشان می‌ دهند که استفاده از عصاره پیاز، به عنوان محصولی خاص حاوی هپارین و آلانتوئین بر روی پوست به مدت ۱۰ هفته تا ۶ ماه، رنگ، ظاهر و همچنین درد و خارش جای زخم افراد که ناشی از سوختگی، پاک کردن تتو، انواع زخم‌ها یا حذف بافت‌ها بوسیله جراحی هستند، را بهبود می‌ بخشد.

۱۱. پیاز به درمان التهاب‌های پوستی مختلف کمک می‌ کند

گذاشتن پیاز خرد یا له شده بر روی نواحی مبتلا به التهاب پوستی، نتایج بسیار خوبی در بر خواهد داشت. این کار همچنین می‌ تواند رشد موها را تسریع ببخشد. یک تحقیق قدیمی نشان می‌ دهد که بکار بردن آب پیاز بر روی پوست سر به مدت ۸ هفته، می‌ تواند رشد موها در افراد دارای ریزش مو به دلیل طاسی موضعی را بهبود ببخشد.

۱۲. کمک به مشکلات مربوط به کلیه

مصرف پیاز به هر شکل (خام، آب‌ پز یا پخته شده) داروی بسیار خوبی برای کلیه بوده و به از بین بردن سنگ کلیه نیز کمک می‌ کند.

۱۳. کمک به بی‌ خوابی

پیاز خاصیت آرام بخش بر اعصاب ما دارد، بنابراین به خواب راحت و بهتر ما کمک می‌ کند. برای این منظور باید پیاز را در ساعات اولیه شب مصرف کنید.

شربت پیاز و عسل

۱۴. پیاز برای دیابت نیز مفید است

پیاز به دلیل خاصیت کاهندگی قند خون، غذای بسیار مهمی برای افراد مبتلا به دیابت می‌ باشد.

۱۵. ترکیب پیاز و عسل از داروهای ضد ریزش مو بسیار امن تر است:

بسیاری از داروهای ریزش مو اغلب حاوی استروئید می باشند. اما آب پیاز در مقایسه با بعضی از داروهایی که واقعا دردناک هستند یا حتی باعث افزایش وزن می شوند کاملا ایمن و موثر است.

یکی دیگر از اثرات مثبت استفاده از آب پیاز عوارض جانبی ناچیز آن است. استروئیدها می توانند باعث عدم تعادل هورمونی و همچنین دوره های دردناک در اکثر زنان شوند. آب یا رنده کردن حداقل دو پیاز متوسط ​​و اضافه کردن 2 قاشق غذاخوری عسل.

این ترکیب را دو تا سه بار در هفته به موهای خود آغشته کنید. یک توپ پنبه ای در آن بگذارید و روی پوست خود بمالید. ماساژ را به آرامی و سپس مواد را بیست دقیقه روی موی خود ترک کنید. پس از آن با آب و شامپوی معمولی موهای خود را آبکشی نمایید.

بعد از انجام یک دوره یک ماهه به طرز عجیبی شاهد متوقف شدن ریزش موی خود می شود که این ماسک طبیعی چگونه معجزه می کند.

16- ترکیب عسل و پیاز برای درمان سرفه

تصمیم گرفتم تا برای رفع مشکل سرفه فرزندم، از ترکیب عسل و پیاز استفاده کنم. این کار پس از ۲ روز، سرفه او را کاملاً رفع کرد.

تهیه این داروی طبیعی بسیار ساده است. یک پیاز را بصورت خلالی خرد کرده و درون یک کاسه بریزید. بر روی آن عسل بریزید و بگذارید این مواد به مدت چند ساعت با یکدیگر ترکیب شوند. پس از آن، ترکیب شما آماده است.

به مدت دو روز، یا هر مدت زمانی که دفعات سرفه شما کاهش می‌یابد، هر دو ساعت ۱ قاشق چایخوری از این ترکیب را میل کنید. پس از آن، دفعات مصرف را کم کنید تا زمانیکه به میزان ۳ بار در روز برسید. حتی در صورتی که سرفه‌های شما متوقف شدند، این شربت را به مدت یک هفته تا ۱۰ روز مصرف نمایید. کودکان نیز می‌توانند این ترکیب را مصرف نمایند، زیرا مصرف پیاز هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، مگر در مواقعی که اثر ملین خفیف بر روی روده داشته باشد.

عسلی که انتخاب می‌کنید، می‌تواند از هر نوعی باشد، به شرط اینکه عسل خام تهیه کنید. همچنین عسل موجود باید مایع باشد، زیرا در صورتی که عسل متبلور شده باشد، در واقع نمی‌توانید از آن استفاده کنید. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، باید آن را گرم کنید تا مجدداً به حالت مایع در بیاید. برای این منظور شیشه عسل را درون آب داغ قرار دهید و هر چند دقیقه یک بار آن را به هم بزنید. سپس آن را از درون آب در آورده و بگذارید تا خنک شود، زیرا تنها در این حالت می‌توانید آن را با پیاز ترکیب کنید و هرگز عسل داغ را بر روی پیاز نریزید.

 

 

عسل و پیاز

احتیاط درباره مصرف عسل و پیاز

* «نشریه پزشکی دستگاه گوارش آمریکا» اظهار می‌ کند در حالی که افرادی در حالت طبیعی سوزش معده را تجربه نمی‌ کنند می‌ توانند پیاز خام را بدون مشکل مصرف نمایند، اما مصرف پیاز در افرادی که مبتلا به سوزش معده مزمن یا بیماری رفلاکس معده هستند، می‌ تواند این علائم را وخیم‌ تر کند.

* مصرف مقادیر زیاد پیاز می‌ تواند باعث رقیق‌ تر شدن خون شود. در صورتی که مقدار زیادی پیاز سبز بخورید یا میزان مصرف خود را سریع افزایش دهید، ویتامین K موجود در آن ممکن است با داروهای مشخص رقیق کننده خون مانند کومادین، تداخل ایجاد کند.

در صورت مصرف به مقدار زیاد، بروز برخی عوارض جانبی محتمل است. این ترکیب در اکثر افرادی که مقادیر زیادی از این ترکیب را بصورت خوراکی مصرف می‌ کردند، بی‌ خطر در نظر گرفته شده است. کارشناسان تغذیه عنوان می‌ کنند که مصرف عنصر «دی‌فنیل‌آمین» موجود در پیاز تا مقدار ۲۵ میلی گرم در روز به مدت چندین ماه، خطری برای شخص مصرف کننده ندارد.

با این حال، افراد مبتلا به دیابت (ممکن است باعث کاهش قند خون شود)، اختلالات خونریزی (پیاز می‌ تواند باعث کاهش انعقاد خون شود)، زنان باردار یا شیرده و نیز افراد تحت عمل جراحی نباید مقادیر بیشتر از میزان مورد نیاز پیاز را مصرف نمایند.

عسل و پیاز

در صورتی که مبتلا به یک اختلال خونریزی هستید، به خاطر داشته باشید که پیاز ممکن است سرعت انعقاد خون را کاهش داده و زمانی که به عنوان دارو مصرف می‌ شود، ریسک خونریزی را افزایش دهد. مشخص نیست که آیا مصرف آن بصورت دمنوش نیز همین اثر را دارد یا خیر، اما ممکن است بخواهید این شربت را به دفعات کمتری مصرف نمایید. هیچ تحقیقی بر روی اثرات این شربت در اینگونه شرایط انجام نشده است.

اگر یک فرد بزرگسال هستید و نمی‌ توانید پیاز و عسل را در طول روز مصرف نمایید، بهتر است ترکیب قهوه و عسل را امتحان کنید.

تداخل دارویی

در صورتی که هر یک از شرایط بالا را دارا هستید، پیاز را به مقدار زیاد به همراه داروهای خود مصرف نکنید، زیرا ممکن است با داروهای مصرفی شما تداخل ایجاد نماید.

بعلاوه، در صورتی که قرص لیتیم مصرف می‌کنید، از آنجایی که پیاز دارای خاصیت مُدِر است، مصرف آن ممکن است میزان حذف لیتیم خون را کاهش دهد. این امر ممکن است باعث افزایش مقدار لیتیم بدن شما شده و منجر به بروز عوارض جانبی جدی شود. اگر لیتیم مصرف می‌کنید، پیش از مصرف پیاز، با کارشناس سلامت خود مشورت نمایید، زیرا ممکن است کاهش دوز مصرفی ضروری باشد.

آلرژی: اگر می‌ دانید که به پیاز آلرژی دارید، مصرف آن به همراه آسپرین می‌ تواند باعث افزایش علائم آلرژی شود.

نتیجه‌گیری

ترکیب دو یا چند عامل ضد باکتری، مؤثرتر از هر یک از عامل‌ها به تنهایی است. این گروه دانشمندان اثبات کردند که نتایج مطالعات پیشین دانشمندان دیگر، صحیح بوده است: ترکیب عامل‌ها عملکرد بهتری نسبت به استفاده تنها از یک عامل دارد. بعلاوه، آن‌ها اثبات نمودند که فعالیت ضد باکتریایی ترکیب پیاز و عسل به نسبت ۱:۱، مقادیر بالاتری نسبت به هر یک از این عناصر بصورت مجزا دارد.

۱. ترکیب عسل بعلاوه برخی افزودنی‌های طبیعی، نسبت به عسل خالص و برخی عامل‌ های موضعی بهبود زخم، نتایج بهتری بر روی خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و افزایش بهبود زخم دارد.

۲. ترکیب عسل با شیر گاوی، خاصیت ضد میکروبی قوی‌ تری نسبت به عسل یا شیر به تنهایی دارد.

۳. ترکیب عسل با آنتی‌ بیوتیک، نسبت به عسل یا آنتی‌ بیوتیک تنها، دارای اثر کشندگی بهتر باکتری در عرض نیم ساعت است. ترکیب عسل و جنتامایسین اثر ضد میکروبی قوی‌ تری نسبت به عسل تنها یا جنتامایسین تنها داشت. همچنین هم‌ افزایی بین پنی‌ سیلین و استرپتومایسین و بین سولفامتوکسازول و تری‌متوپرام نیز مشاهده شده است.

۴. اثبات شده است که ترکیب عسل و تموزولومید (TMZ) (یکی از داروهای شیمی‌درمانی رایج خوراکی) که برای درمان انواع مشخصی از تومورهای مغزی استفاده شده است، فعالیت سیتوتاکسیک قوی‌ تری دارد.

۵. ترکیب عصاره‌های گیاهان دارویی مانند G. kola (گیاه آب قاشقی) و V. amygdalina مخلوط شده در عسل، که از رشد برخی میکروب‌ ها جلوگیری می‌ کند، تأثیر قوی‌ تری نسبت به عسل تنها یا گیاهان دارویی به تنهایی دارد.

۶. مطالعات دیگر اثرات قدرتمند برخی دیگر از ترکیبات عسل و عامل‌ های طبیعی، مانند دارچین، قهوه، تربچه سیاه، سنجد تلخ، سیاه دانه یا لیمو را نشان داده‌ اند.

نظر شما درباره ترکیب پیاز و عسل چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

12 دیدگاه برای “خواص عسل و پیاز

 1. داوود گفته:

  سلام من در حال حاضر از پیاز و شکر سفید باهم مخلوط کرده و کوبیدم له کردم و داخل یخچال نگهداری میکنن و بعد روزی سه بار برای خلط گلو و ریه ام استفاده میکنن امروز روز سوم است و نن از دیروز غروب تا الان خییییلی خییییلی خیلی بهترم از خلط داشتم دیوونه میشدم و به داروهای شیمیایی علاقه ندارم

 2. فاطمه گفته:

  سلام صبح تون بخیر من امروز یک عدد پیاز رو با عسل خوردم بعد از یک ساعت تمام بدن شروع به سوزش و سوزن سوزن شدن کرده .طبع من گرم است فکر کنم بخاطر طبع گرم پیاز و عسل باشه .این حالت رو قبلا موقع خوردن سرکه داشتم.یادم نیست چکار کردم خوب شدم.

 3. ناشناس گفته:

  سلام عسل و پیاز را چطوری درست کنیم و بخوریم که سرفه مون خوب شه ما درمان سرفه را گفته بودیم نه اینو

 4. مهناز گفته:

  شوهرم سرماخورده بود وسرفه های زیادی میکرداین شیوه روبهم پیشنهاد کردن براش درست کردم خورد حالامیگه دل دردشدم نمیدونم چراااا؟

 5. جواددانش گفته:

  سلام. من روزدرمیان عسل وپیازونان بعنوان صبحانه میخورم وابسیاربرای سرماخوردگی مفیدبوده است.

 6. هم وطن گفته:

  با سلام ، خدا قوت
  من همین الان!!! سرماخورده بودم و حالم خوب نبود رفتم توآشپزخونه یه چیزی بوخورم که دیدم چیزی نداریم جز پیاز و عسل و نان و نک و آب خب خنده نداره نخندین !
  آره شما درست میگین خیلی خاصیت داره ولی هرگز زیاده روی نکنین مثا من!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *