مقایسه شاخص گلیسمیک (GI) عسل و شکر

درک بهتر شاخص گلوکز عسل و شکر می‌تواند به شما کمک کند تا مصرف روزانه‌ي شکرتان را بهتر کنترل کنید. آیا می‌دانید امروز چقدر شکر مصرف کرده‌اید؟

شکر معمولی (شیمیدانان به آن ساکارز می‌گویند) از دو قند ساده با نام‌های گلوکز و فروکتوز ساخته شده است و در غذاهای زیادی از جمله غلات صبحانه، نان، مایونز، مربا، کره بادام زمینی و کچاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویدیوی مقایسه شاخص گلیسمیک (GI) عسل و شکر

درحال بارگذاری...

شاخص گلوکز چه اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذارد؟

شاخص گلوکز که برای هر غذا به صورت جداگانه محاسبه می‌شود مشخص می‌کند غذایی خاص چقدر روی سطح گلوکز خون تأثیر می‌گذارد. هر چقدر این امتیاز پایین‌تر باشد به این معنی است که سرعت جذب و هضم غذا نیز آهسته‌تر است و ورود قند به خون تدریجی‌تر و سالم‌تر انجام می‌شود، در حالی که شاخص بالا به معنای افزایش سریع گلوکز خون است که باعث فعال شدن لوزالمعده و ترشح انسولین می‌شود تا سطح قند خون به سطحی ثابت و ایمن برسد، چنین فعالیتی باعث جلوگیری از ترشح هورمون رشد می‌شود و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند.

ورود ناگهانی قند زیاد به جریان خون نه تنها توازن قند خون را به هم می‌ریزد بلکه انسولین ترشح شده باعث ذخیره‌ي چربی و افزایش وزن می‌شود که به چاقی و بیماری‌های قلبی می‌انجامد.

کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای همچون میوه‌ها و سبزیجات با سرعت کمتری جذب می‌شوند، تأثیر کمتری روی توازن قند خون دارند و به همین دلیل بخش مهمی از رژیم غذایی افرادی هستند که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند.

مطالعه  آنتی‌ اکسیدان‌ های موجود در عسل
شاخص گلوکز عسل و شکر
مقایسه شاخص گلوکز عسل و شکر

شاخص گلوکز عسل و شکر

شاخص گلوکز برای افراد دیابتی اهمیت زیادی دارد و البته برای دیگران نیز می‌تواند در تشخیص سلامت غذاها بسیار مفید باشد. رژیم‌های غذایی با شاخص گلوکز پایین باعث ترشح مناسب انسولین می‌شوند و سطح کلسترول خون را بهبود می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند عسل شاخص گلوکز کمتری نسبت به شکر دارد و به همین دلیل نسبت به شکر منبع طولانی مدت و استوارتری برای دریافت انرژی است.


عسل طبیعیبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم!  09152555501- 05836242521

 

شاخص گلوکز عسل: ۴۸ تا ۵۵

شاخص گلوکز شکر: ۵۸ تا ۶۵

4.5/5 ( 4 نظر )

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آهوتا
پاسخگویی تا 17 فروردین صرفا از طریق پیامک و تلگرام 09152555501 می باشد، ضمنا تا این تاریخ ارسالی نخواهیم داشت.