مقایسه شاخص گلیسمیک (GI) عسل و شکر

درک بهتر شاخص گلوکز عسل و شکر می‌ تواند به شما کمک کند تا مصرف روزانه‌ شکرتان را بهتر کنترل کنید. آیا می ‌دانید امروز چقدر شکر مصرف کرده‌ اید؟

شکر معمولی (شیمیدانان به آن ساکارز می ‌گویند) از دو قند ساده با نام‌ های گلوکز و فروکتوز ساخته شده است و در غذاهای زیادی از جمله غلات صبحانه، نان، مایونز، مربا، کره بادام زمینی و کچاپ مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

ویدیوی مقایسه شاخص گلیسمیک (GI) عسل و شکر

[jwp-video n=”1″]

آیا عسل از شکر سالم تر است؟

عسل مایع غلیظ و چسبنده می باشد که توسط زنبور عسل از شهد گلها ساخته شده است، در طول چندین هزار سال، تا اوایل قرن هجدهم، عسل منبع اصلی غذای مصرفی انسانها محسوب می شد. در حالی که پس از آن در کمتر از سه قرن، مصرف آن نسبت به سایر انواع قندها به حدی کاهش یافته که از نظر ارقام، به مقدار ناچیزی رسیده است. عسل غالبا به عنوان “شکر” برتر به فروش می رسد. شاخص گلیسمی عسل بستگی به میزان فروکتوز در آن دسته خاص دارد.

در یک سو، قند سفید به صورت پودر، حبه یا نبات قرار دارد که ۹۹ درصد مردم آن را مصرف می کنند. این قند از نیشکر یا چغندر بدست آمده و البته تصفیه نیز هست. این قند، از مقداری ساکاروز تشکیل شده، شدیدأ تصفیه و از حالت طبیعی خود خارج شده و نیروی حیاتی خود را کاملا از دست داده است.

شاخص گلوکز چه اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذارد؟

شاخص گلوکز که برای هر غذا به صورت جداگانه محاسبه می ‌شود مشخص می ‌کند غذایی خاص چقدر روی سطح گلوکز خون تأثیر می ‌گذارد. هر چقدر این امتیاز پایین ‌تر باشد به این معنی است که سرعت جذب و هضم غذا نیز آهسته ‌تر است و ورود قند به خون تدریجی‌ تر و سالم ‌تر انجام می‌ شود، در حالی که شاخص بالا به معنای افزایش سریع گلوکز خون است که باعث فعال شدن لوزالمعده و ترشح انسولین می‌ شود تا سطح قند خون به سطحی ثابت و ایمن برسد، چنین فعالیتی باعث جلوگیری از ترشح هورمون رشد می ‌شود و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می ‌کند.

ورود ناگهانی قند زیاد به جریان خون نه تنها توازن قند خون را به هم می‌ ریزد بلکه انسولین ترشح شده باعث ذخیره‌ چربی و افزایش وزن می ‌شود که به چاقی و بیماری‌ های قلبی می ‌انجامد.

کربوهیدرات ‌های پیچیده ‌ای همچون میوه ‌ها و سبزیجات با سرعت کمتری جذب می‌ شوند، تأثیر کمتری روی توازن قند خون دارند و به همین دلیل بخش مهمی از رژیم غذایی افرادی هستند که می‌ خواهند وزن خود را کاهش دهند.

شاخص گلوکز عسل و شکر
مقایسه شاخص گلوکز عسل و شکر

شاخص گلوکز عسل و شکر

شاخص گلوکز برای افراد دیابتی اهمیت زیادی دارد و البته برای دیگران نیز می ‌تواند در تشخیص سلامت غذاها بسیار مفید باشد. رژیم ‌های غذایی با شاخص گلوکز پایین باعث ترشح مناسب انسولین می ‌شوند و سطح کلسترول خون را بهبود می ‌دهند. تحقیقات نشان می ‌دهند عسل شاخص گلوکز کمتری نسبت به شکر دارد و به همین دلیل نسبت به شکر منبع طولانی مدت و استوارتری برای دریافت انرژی است.

شاخص گلوکز عسل: 48 تا 55

شاخص گلوکز شکر: 58 تا 65

خرید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *