تاثیر عسل طبیعی بر افزایش قند خون و چاقی

آیا عسل قند خون را افزایش میدهد؟ آیا عسل طبیعی باعث چاقی می شود؟ سوالاتی که اغلب پرسیده میشود، اما نه توسط افراد مبتلا به دیابت. پزشکان آلوپاتی (دگردمانگر) به این افراد میگویند که عسل حاوی قند است، پس دیگر جای سوال ندارد.

ویدئو تاثیر عسل طبیعی بر افزایش قند خون و چاقی

[jwp-video n=”1″]

با این حال مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل استرس متابولیک را کاهش میدهد، بنابراین باعث کاهش ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ها و مشکلات مرتبط با سندروم متابولیک، از جمله چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی-عروقی میشود. قند دشمن درجه یک انسان است و همه این را میدانند. ماده ای خوشمزه که یک فرد نمیتواند مصرف آن را بطور کامل رها کند و نباید هم این کار را کرد.

آیا مصرف عسل طبیعی باعث چاقی می شود؟
آیا مصرف عسل طبیعی باعث چاقی و افزایش وزن می شود؟

تغییر در عادات غذایی

50 سال قبل، همزمان با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات عمده در سبک زندگی ما، برخی بیماری های نوین ظهور پیدا کردند: افسردگی، آلرژی ها، سوءجذب مواد غذایی، مقاومت در برابر انسولین، سندروم متابولیک، دیابت، سرطان و غیره.

مواردی که باعث آغاز شیوع این بیماری ها شد، استرس و تغییر در عادات غذایی هستند.

استرس مبنای تمام اختلالات انسان است. ثابت شده است که داشتن یک زندگی کاملاً آرام و یک رژیم غذایی تقریباً عاری از همه چیز، به غیر از سوپ گزنه، میتواند باعث طول عمر تا 90 سال شود.

امروزه ما برای ادامه زندگی و آمادگی داشتن در برابر مشکلات، چه در منزل و چه محل کار یا در ترافیک، باید تحت استرس زندگی کنیم. مطالعات ثابت نموده اند که استرس عامل اساسی اکثر بیماری ها میباشد.

تغییر در عادات غذایی 50 سال قبل (اواسط دهه 1960) و زمانی اتفاق افتاد که پزشکان مشخص کردند که کلسترول و غذا خوردن بیش از حد، مسئول بیماریهای قلبی-عروقی (حملات فلبی، سکته ها و فشار خون بالا) هستند. به دلیل وجود این ارتباط آشکار، غذاهای کم چرب یا بدون چربی، به عادت غذایی مطلوب عموم تبدیل شدند.

افزودن شکر به غذاها و نتایج وحشتناک آن !

تولیدکنندگان غذاهای فرآوری شده یاد گرفتند که چگونه میتوان غذاهای کم چرب یا بدون چربی را خوشمزه کرد: افزودن شکر یا HFCS (شیره ذرت با فروکتوز بالا) به غذاها. از این میان، HFCS به دلیل شیرین تر و ارزان تر بودن نسبت به شکر معمولی (در ایالات متحده، قیمت شکر دو تا سه برابر بیشتر از سایر نقاط جهان است)، نسبت به شکر ارجعیت پیدا کرد و این غذا ظاهراً گزینه سالمتری نسبت به غذاهای دیگر بود.

اما نتایج این کار بسیار وحشتناک بود. مصرف بالای ساکارز (قند)، با ابتلا به چاقی، دیابت، مقاومت در برابر انسولین، سندروم متابولیک و مسائل مربوط به آن همراه بود. سپس مشخص شد که افراد از طریق چربی خوردن چاق نمی شوند، بلکه مصرف زیاد قند انسان را چاق میکند.

مردم که از دست پزشکان و راه حل های غیر واقعی آنها که مردم را بیمارتر کرده بود، خسته شده بودند، به رژیم های گیاهخواری و خام خواری روی آوردند، و حتی برخی افراد گیاهانی را مصرف میکردند که خودشان پرورش داده بودن تا اطمینان حاصل نمایند که غذای طبیعی (ارگانیک) مصرف میکنند. انواع مختلف رژیم های غذایی ظهور کردند، که برخی نتیجه مثبت داشتند و بعضی دیگر نتیجه منفی، اما امروزه انجام همه این رژیم ها کار آسانی نیست. (غذاهای دارای ارزش غذایی پایین (هله هوله) ارزانتر و برای مردم جذاب تر هستند.)

امروزه رژیم کتوژنیک، به عنوان یک رژیم سالم در نظر گرفته میشود. این رژیم به عنوان رژیم دارای کربوهیدرات کم و چربی زیاد نیز شناخته میشود و بر مصرف چربی های مفید (70% رژیم غذایی) پروتئین متعادل (25% رژیم غذایی) و کربوهیدرات بسیار کم (5% رژیم غذایی) تمرکز دارد.

با این حال، رژیمی با چربی بالا (بخصوص چربی اشباع شده)، میتواند فرد را به اندوتوکسمی مبتلا کند که در افراد سالم، در ناحیه روده بوجود می آید. مطالعات نشان دادند که حتی در وضعیت سلامت، این رژیم ممکن است باعث ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر با نفوذپذیری بالا و تغییرات در میکروبیوتا (ریزاندامگان همزیست) شود که به التهاب سیستمیک سطح پایین منجر خواهد شد.

اما به نظر من، لزومی ندارد که فرد رژیم های غذایی شدید یا هر نوع رژیم غذایی را دنبال کند. من سخت بر این باور هستم که راز سلامت فرد، داشتن یک زندگی متعادل و یک رژیم غذایی متعادل، خواب مناسب و شاد بودن، هستند.

– اگر قند باعث بیماری ما میشود، آیا عسل نیز همین تأثیر را بر ما دارد؟

+ خیر

 

عسل و افزایش قند خون

آیا عسل نیز مانند مواد قندی دیگر است؟

خیر. اما عسل حاوی مقدار زیادی قند است؛ بیش از 25 نوع قند که اکثر آنها نیز جزو قندهای چندبخشی هستند، در حالی که قند خوراکی تنها یک نوع قند است. عسل خام معمولی، حاوی 38% فروکتوز و 31% گلوکز است و 31% باقیمانده، از انواع مختلف دیگر قندها هستند.

تاثیر عسل بر چاقی و قندخون

عسل دارای کالری و قند بالا است که مصرف طولانی مدت و مداوم آن ممکن است منجر به چاقی و افزایش قندخون شود. علی‌رغم فواید سلامتی که عسل برای شما دارد شیرینی و کالری بالایی نیز دارا می باشد که مصرف زیاد آن، باعث بروز مشکلاتی برای شما می شود.

در واقع, مطالعات نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی با قند بالا ممکن است با چاقی، التهاب، مقاومت به انسولین، مشکلات کبدی و بیماری‌های قلبی مرتبط باشند.

دریافت شکر اضافی نیز ممکن است به خطر بالاتر افسردگی، جنون و حتی انواعخاصی از سرطان‌ها مربوط باشد.

بنابراین بهترین راه برای استفاده از مزایای بالقوه مرتبط با عسل, انتخاب یک برند باکیفیت بالا، تهیه آن از زنبوردار و استفاده از آن برای جایگزین کردن شیرین‌کننده‌ها، مانند شربت ذرت بافروکتوز بالا و یا شکر تصفیه‌شده می‌باشد. با این حال مطمئن باشید که مصرف خود را تعدیل کنید و از آن به مقدار کم استفاده کنید تا ریسک عوارض جانبی خود را به حداقل برسانید.

تفاوت عسل با قند خوراکی یا HFCS چیست؟

قند خوراکی از 50% فروکتوز و 50% گلوکز تشکیل شده است. HFCS (شیره ذرت با فروکتوز بالا) علیرغم نام خود، تنها دارای 55% فروکتوز و 45% گلوکز بوده و در تولید نوشابه ها مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که مشاهده میکنید، تفاوت بین این دو نوع قند، زیاد نیست. نوع دیگری از HFCS شامل 42% فروکتوز و 53 درصد گلوکز است که در تولید آبجو، غذاهای فرآوری شده، صبحانه های دارای غلات و محصولات پخته شده مورد استفاده قرار میگیرد.

قند خوراکی و HFCS به دلیل دارا بودن مقادیر مشابه فروکتوز و گلوکز، دارای اثرات مشابهی بر روی شکل بدن و چاقی هستند. هر دوی این قندها، در صورت استفاده بیش از حد، به یک اندازه مضر هستند.

عسل یک فرآورده طبیعی است. آنچه که ما را به توجه بیشتر به عسل وادار میکند، نه فقط 38% فروکتوز و 31% گلوکز آن، بلکه تمام باقی اجزای تشکیل دهنده آن است: انواع دیگر قندها، آنزیم ها، پلی فنول ها، آمینو اسیدها، پروتئین ها، مواد معدنی و عناصر کم مقدار دیگر، ویتامین ها، مواد مغذی گیاهی، ترکیبات ناپایدار (آلدهید، کتون، اسید، الکل، هیدروکربن، نوریسوپرنوئیدها، ترکیبات بنزن و ترپین ها و مشتقات آنها، مشتقات فوران و پیران) و سایر موادی که تاکنون شناسایی نشده اند.

بیش از 180 ماده دیگر وجود دارند که در HFCS، قند خوراکی، نیشکر تصفیه شده و شکر چغندر یافت نمیشوند و همگی دلیل این موضوع هستند که چرا عسل درون بدن بصورت متفاوت تری متابولیزه، ذخیره و مصرف میشود.

این مود مغذی گیاهی که باعث تغییرات قابل توجهی میشوند، چه هستند؟

مواد مغذی گیاهی که به نام مواد فیتوشیمیایی نیز معروفند، موادی هستند که درون گیاهان و میوه ها وجود داشته و باعث منحصربفرد شدن آنها میشوند. «فیتو» (Phyto) به لغت یونانی به معنای «گیاه» اشاره دارد. این مواد شیمیایی به محافظت از گیاهان در برابر میکروب ها، قارچ ها، حشرات و سایر آفات کمک میکند.

مواد مغذی گیاهی برای زنده ماندن افراد ضروری نیستند، مگر ویتامین ها و مواد معدنی که در غذاهای حاوی گیاهان وجود دارند. اما زمانی که مواد مغذی گیاهی را میخورید یا مینوشید، ممکن است به پیشگیری از ابتلا به بیماریها و عملکرد درست بدن شما کمک کنند. بیش از 25,000 مواد مغذی گیاهی وجود دارند که در غذاهای حاوی گیاهان یافت میشوند. این مواد عبارتند از: کاروتنوئیدها، اسید الاژیک، فلاوونوئیدها، رزوراترول، گلوکزینولات ها، استروژن های گیاهی (فیتو استروژن ها) و مواد دیگر.

تحقیقات نشان داد که مصرف عسل تأثیر مثبتی بر تمام بیماریهای مزمن مرتبط با غدد فوق کلیوی، بیماریهای قلبی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، چاقی، پوکی استخوان، زخم های معده، عدم باروری، افسردگی، از دست دادن حافظه و زوال عقل میگذارد.

افزایش قند خون و چاقی با عسل

درون بدن ما چه اتفاقی برای قند رخ میدهد؟

ساکارز (قند خوراکی رایج) دارای 50% گلوکز و 50 درصد فروکتوز است. زمانی که ساکارز خورده شود، یکی از آنزیم های معده پیوند میان مولکول های گلوکز و فروکتوز را در هم شکسته و باعث جذب آسان تر آن ها درون جریان خون میشود. سپس خون در حال گردش، فروکتوز و گلوکز را به کبد و سایر سلول های بدن میرساند.

کبد بلافاصله فروکتوز و گلوکز را جهت ذخیره در سلولهای کبد به گلیکوژن تبدیل میکند، تا زمانیکه ظرفیت ذخیره آن در کبد تکمیل شود (معمولاً 100 تا 150 گرم برای فردی با وزن 70 کیلو).

مقداری از مقدار اضافی هر دو قند (بخصوص فروکتوز) به چربی تبدیل شده و درون سلولهای کبد ذخیره میشوند. گلوکز اضافی درون جریان خون باقی میماند و باعث افزایش سطح قند خون شده و منجر به ترشح انسولین از پانکراس میگردد.

گلوکز انرژی + چربی

در سبد غذایی ما، گلوکز در بسیاری از منابع وجود دارد که متداول ترین آنها غذاهایی هستند که ساکارز و HFCS به آنها اضافه شده اند. گلوکز اضافی از طریق میوه ها و سبزیجات، بخصوص غذاهای نشاسته دار نظیر برنج، سیب زمینی، پاستا، ذرت و غلاتی که از آنها آرد تولید میشود، بدست می آیند.

گلوکز، برای کسب انرژی، تقریباً بوسیله تمام سلولهای بدن مصرف میشود. کبد، گلوکز را به گلیکوژن تبدیل میکند، اما زمانیکه مقدار آن بسیار زیاد باشد، درون سیستم گردش خون باقی میماند (که به نام قند خون شناخته میشود). با کمک انسولین، گلوکز وارد سلولهای بدن شده و به عنوان انرژی مصرف میشود، یا برای استفاده در آینده، بصورت گلیکوژن درون سلول های عضلات ذخیره میشود و یا جهت ذخیره در بافت های چربی پیرامون اندام های شکمی، به چربی تبدیل میگردد.

مقدار گلوکزی که به چربی تبدیل میشود با شدت میزان فعالیت فرد و ظرفیت ذخیره کبد و سلولهای عضلانی، رابطه مستقیم دارد.

مغز و سلول های منحصربفرد آن (نورون ها) برای کسب انرژی، تقریباً بطور کامل به گلوکز وابسته هستند و این موضوع بر تمام الزامات بدن اولویت دارد. مغز به جز در شرایط شدید و محدود، نمیتواند چربی ها را بسوزاند. مغز از آمینو اسیدهای مشخص بدست آمده از پروتئین ها و تنها به مقدار کم و در زمان دسترسی به آنها، به عنوان سوخت خود استفاده میکند.

فروکتوز

فروکتوز، همانند گلوکز، قند ساده ای است که در میوه ها و عسل و از دهه 1970 تاکنون، در غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی های حاوی HFCS یافت میشود. این ماده 73% شیرین تر از ساکارز است.

در حالیکه گلوکز به منظور کسب انرژی، بوسیله تمام سلول های بدن مصرف میشود، فروکتوز تنها درون کبد متابولیزه (سوزانده شدن با هدف تبدیل به انرژی) می شود.

مصرف بیش از اندازه فروکتوز، با احتمال چاقی و افزایش سطح تری گلیسیرید همراه است.

همچنین ساکارز اضافی ممکن است به ایجاد بیماری کبد چرب غیرالکلی منجر شود. دکتر دی. مِیرا فیلد، یک پژوهشگر شیمیدان در USDA (سازمان کشاورزی ایالات متحده) درباره فروکتوز میگوید: «کبد موشهایی که تحت یک رژیم با فروکتوز بالا بودند، مانند کبد افراد الکلی، مملو از چربی و سیروز بود».

گلوکز=فروکتوز←انرژی

گلوکز>فروکتوز←انرژی+چربی+انسولین بالا

گلوکز<فروکتوز←انرژی+چربی

←انسولین پایین، یعنی هورمونهای اشتهای کمتر (در مقایسه با گلوکز)

←سوءجذب فروکتوز در روده کوچک

←بیماری کبد چرب غیرالکلی

فروکتوز در میوه ها و غذاهای کامل

مقدار فروکتوز در میوه ها و غذاهای کامل، در مجموع پایین تر است و احتمال اینکه مصرف این خوراکی ها  منجر به مصرف بیش از حد انرژی و افزایش وزن شود، پایین تر است. غذاهای کامل و میوه ها همچنین حاوی مواد مفید دیگر نظیر فیبر، ویتامین c و پلی فنول ها نیز هستند.

به عنوان مثال: زغال اخته، انار و انبه، با اینکه خودحاوی قند هستند، میتوانند به تنظیم قند خون کمک کنند.

این میوه ها شاید به تنهایی اثرات قوی داروها را نداشته باشند، اما رژیمی شامل انواع مختلف گیاهان، میتواند مزیت های هر یک از این گیاهان خوراکی را با یکدیگر ترکیب نماید. دلیل این امر، مواد شیمیایی گیاهی (فیتوشیمیایی) است که در این میوه ها یافت میشوند و عسل نیز در دسته بندی همین میوه ها جای میگیرد.

مصرف فروکتوز و افزایش وزن

فروکتوز، زمانی که با رژیم های غذایی با میزان کالری مشابه جایگزین میشود، باعث افزایش وزن نمیگردد. آنچه که بد به نظر میرسد، ترکیب غذاهای پر کالری و سطح بالای فروکتوز تصفیه شده (یا عموماً قند خوراکی) میباشد. بسیاری از افراد غذاهای شیرین میخورند، به غذاها شکر اضافه میکنند و نوشیدنی های شیرین مینوشند که این امر مجموع میزان انرژی دریافتی آنها را افزایش میدهد. این موضوع، با توجه به اینکه یک فرد تا چه حد فعال است، ممکن است به اختلالات کبدی و افزایش وزن منجر شود.

کاهش قندخون با عسل طبیعی

اثرات فروکتوز بر افراد مبتلا به دیابت

  • در مقایسه با شاخص 100 برای گلوکز و 5±ساکارز، فروکتوز با مقدار 2±19، دارای شاخص گلیسمی پایینی است.
  • به دلیل اینکه فروکتوز باعث تولید انسولین بوسیله سلولهای پانکراسی β نمیشود، مصرف آن اغلب به افراد مبتلا به دیابت توصیه میگردد؛ این احتمالاً به این دلیل است که سلولهای β دارای سطوح پایین GLUT5 هستند.
  • مطالعات نشان میدهند که فروکتوز مصرف شده پیش از یک وعده غذایی، حتی ممکن است واکنش گلیسمی آن غذا را کاهش دهد. غذاها و نوشیدنی های شیرین شده بوسیله فروکتوز، نسبت به محصولات تولید شده بوسیله ساکارز یا گلوکز، کمتر باعث افزایش سطوح گلوکز خون میشوند.

جذاب ترین ویژگی تأثیر مثبت مصرف عسل بر میزان قند خون این است که به نظر میرسد این کار برای افراد مسن تر یا افرادی که به دلیل انسولین بالا، ناتوانی بالایی در دریافت گلوکز دارند، بهتر و سازگارتر است. این ویژگی میتواند برای افراد با سنین بالا یا افراد با وابستگی بالا به دارو جهت کنترل میزان انسولین خون، خبر بسیار خوبی باشد.

خواص عسل برای افراد چاق و دارای قند خون بالا

اکنون اثرات مهم عسل بر بدن انسان را بیان خواهیم کرد که در کتاب ران فسندن به نام «انقلاب نوین عسل: بازگرداندن سلامتی به نسل آینده» شرح داده شده اند.

عسل، بر مبنای گرم به گرم، بیشتر از سایر غذاها درون کبد گلیکوژن تولید میکند. این ماده معیار اصلی کربوهیدرات ها جهت تولید و ذخیره گلیکوژن (ذخیره سوخت اصلی برای مغز) در کبد است. این ماده سطوح قند خون را تنظیم و کنترل کرده، از افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین جلوگیری میکند؛ سطوح کورتیزول و استرس متابولیک را کاهش میدهد؛ سطوح کلسترول و تری گلیسیریدها را کاهش داده و سطوح هموسیستین (HCY)، یک متابولیت متشکل از آمینو اسید متیونین که در سوخت و ساز سلولی و تولید پروتئین ها دخیل است را کاهش میدهد. سطوح بالای HCY هر ساله دلیل حدود 10% از مرگ های ناشی از انسداد عروق کرونری قلب در ایالات متحده است.

عسل شفابخش است، اما به تنهایی یک دارو نیست. عسل مانند یک قرص جادویی نیست و نمی تواند پس از یک عمر عادت غذایی نادرست شما را درمان کند، اما مصرف آن میتواند برخی از شاخصهای دیابت را معکوس نماید.

عسل میتواند به مرور زمان، سطوح قند خون و HbA1c را کاهش دهد. همچنین میتواند به کاهش تری گلیسیریدها و کلسترول خون کمک کند. این ماده غذایی همچنین میتواند عملکرد سیستم ایمنی را ارتقا بخشیده و در صورتیکه قبل از خواب یک قاشق چایخوری از آن را بخورید، به دلیل تأمین سوخت مغز و تضمین مقدار گلیکوژن مورد نیاز برای آن در طول شب، خواب سالم شما را تسهیل و تضمین خواهد کرد.

اما اگر به دنبال درمانی فوری هستید، تنها جابجایی قند مصرفی با عسل، کمکی به شما نخواهد کرد.

از همه مهمتر، عسل نوعی پیشگیری کننده است. کودکان باید مقادیر اضافی قند اصلاح شده و HFCS موجود درون غذاها را از سبد غذایی خود حذف و آن ها را با عسل جایگزین کنند. انجام این کار و کاهش ریسک ابتلا به برخی بیماریهای متابولیک، هنوز هم برای میلیون ها جوان و افراد میانسال دیر نیست.

مصرف بیش از حد: مهمترین دشمن سلامتی

زیاده روی در مصرف عسل

عسل ماده غذایی بسیار خوبی است اما مصرف زیاد آن مانند هر ماده دیگری برای بدن ضرر دارد. درست است که هر شخص نمیتواند بیشتر از یک حد مشخص غذا بخورد، اما دُز صحیح عسل برای ما+سایر میوه ها+نوشیدنی های شیرین+غذاهای شیرین فرآوری شده+کربوهیدرات های رایج (نان، برنج، سیب زمینی)، به معنای مصرف بیش از حد انواع قند است.

مصرف بیش از حد فروکتوز، یکی از دلایل اصلی مقاومت در برابر انسولین، چاقی، فشار خون بالا، بیماریهای قلبی-عروقی، بیماریهای کبد، سرطان، آرتروز و سایر بیماری هاست.

فروکتور تنها از طریق عسل یا میوه ها به بدن نمیرسد. خوردن مقادیر زیاد غذاهای شیرین، به مقدار بیش از حد نیاز برای تأمین انرژی بدن، ممکن است باعث ایجاد فشار بر عملکرد کبد شود.

آیا عسل طبیعی باعث چاقی و افزایش قند خون می شود ؟

همانطور که گفته شد در طی زمان عسل طبیعی می تواند، سطوح قند خون و HbA1c را کاهش دهد. همچنین میتواند به کاهش تری گلیسیریدها و کلسترول خون کمک کند. حتی در بسیاری از موارد مصرف عسل طبیعی می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود. اما مسئله اینجاست که آیا عسل های مورد استفاده اکثر مردم طبیعی است؟ آزمایش ها که چنین چیزی نشان نمی دهد.

مصرف عسل طبیعی برای سلامتی انسان بسیار موثر است و توصیه می شود بطور منظم استفاده شود. تنها خطر درباره آن برای چاقی و قند خون استفاده بیش از حد می باشد. خواص عسل طبیعی بسیار بیشتر از چیزی است که فکر میکنید، پس با اضافه کردن آن به رژیم غذایی تان از فواید آن بهره ببرید.

شما چه نظری درباره تاثیر عسل بر چاقی و افزایش قند خون دارید ؟

آیا مصرف عسل طبیعی باعث چاقی می شود؟ با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *