کالری عسل؛ و هرآنچه درباره آن باید بدانید!

کالری عسل با توجه به مقدار مصرف آن بسیار متفاوت می باشد، مثلا کالری عسل با موم با عسل شهد متفاوت است. ما در این مقاله از سایت آهوتا ابتدا درباره تفاوت ها و شباهت های عسل و شکر نکاتی را مطرح میکنیم، سپس به مقدار کالری عسل با توجه به پیمانه های مختلف می پردازیم و در آخر نیز درباره برخی ویژگی ها و ترکیبات عسل میخواهیم توضیحاتی ارائه بدهیم. پس با ما همراه باشید.

اما قبل از شروع مقاله میخواهیم از شما بپرسیم به نظر شما کالری عسل بیشتر است یا کالری شکر؟ شما فکر میکنید استفاده کدام یک از این دو برای سلامتی ما بهتر است؟

ویدیو کالری عسل

عسل جانشین مناسب برای تمام قندها

عسل تنها ماده شیرین کننده ای است که به همان صورت که در طبیعت تولید می شود، می تواند به مصرف برسد. برای استفاده از آن تصفیه یا تغییر شکلی لازم نیست و این ماده منحصر به فرد در تمام ذوره ها به همین صورت مصرف شده است. عسل اولین ماده شیرینی است که به وسیله انسان مصرف شد و ابتدا به عنوان یک ماده گرانبهای تشریفاتی و یک دارو مورد استفاده قرار می گرفت، بعدها از آن به عنوان غذا استفاده کردند. حدود صد سال پیش تاکنون قند و شکر از چغندر قند و نیشکر استخراج شده جای آن را گرفته است.

شباهت ها و تفاوت ها

وجود قند بعنوان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده عسل، دلیل شیرینی منحصر بفرد آن است. نسبت درصد موجود از هر قند به گلی که از آن تهیه شده و آنزیم اینورتاز که قند معمولی موجود در میوه ها و انگور را تجزیه میکند، بستگی دارد. این آنزیم مقداری در گل هایی است که زنبورها از آنها شیره جمع میکنند و مقداری نیز در بدن خود زنبورها میباشد.

میدانیم که عسل خام حاوی مواد مغذی بسیاری می باشد (آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی، اسید آمینوها و بسیاری دیگر). با اینکه برای سلامتی ما فواید بسیاری دارد، میزان کالری عسل نباید نادیده گرفته شود.

کالری عسل

کالری عسل با توجه به پیمانه های مختلف

یک پیمانه عسل ۱۰۳۱ کالری دارد.

یک اونس (حدود ۳۱ گرم) عسل ۸۶ کالری دارد.

یک قاشق غذاخوری عسل ۶۴ کالری دارد.

یک قاشق چایخوری عسل ۱۳ کالری دارد.

کالری ۱۰۰ گرم عسل برابر با ۳۰۴ می باشد.

مقایسه کالری عسل و شکر

با دیدن میزان کالری عسل شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا بعنوان خوراکی سالم پیشنهاد میشود؟ آیا عسل مصرف کنیم؟ برای مثال، میتوانیم عسل را با شکر تصفیه شده بعنوان دو شیرین کننده مقایسه کنیم.

  • ۱۰۰ گرم شکر تقریبا ۱۰۰ کالری بیشتر از همان مقدار عسل دارد که تفاوت بزرگی است.
  • شکر سفید، ساکارز خالص است و فایده ای برای بدن شما ندارد و در واقع میتوان گفت فقط کالری کاذب دارد.
  • عسل حاوی فروکتوز و گلوکز کمتر در مقایسه با قند است، اما کالری آن نسبت به شکر بیشتر می باشد.

عسل و شکر هر دو کربوهیدرات بوده و شامل دو نوع قند: گلوکز و فروکتوز هستند. فروکتوز تصفیه شده که در شیرین کننده ها یافت می شود، توسط کبد متابولیزه می شود. همچنین  فروکتوز و گلوکز، به سرعت توسط بدن تجزیه شده و می توانند موجب افزایش سطح قند خون شوند.

ویژگی‌های عسل

عسل از زمان های قدیم به عنوان شیرین کننده و دارو استفاده میشد، با اینکه قند عسل کمتر از شکر است اما نسبت به شکر، شیرینی و کالری بیشتری دارد و اگر جایگزین شکر شود میزان کمتری مورد استفاده قرار میگیرد؛ قابل ذکر است که مصرف بیش از حد هر دوی آنها منجر به اضافه وزن خواهد شد.

عسل یک مایع چسبناک است که توسط زنبور عسل ساخته شده و در رنگ های مختلف از زرد تا قهوه ای تیره است. زنبورها از گل ها شهد را جمع آوری کرده و قبل از ذخیره آنزیم ها در سلول های لانه زنبوری، با استفاده از آنزیم ها آن را تغییر شکل داده سپس بصورت عسل آن را ذخیره میکنند.

یکی از ویژگی های عسل این است که در ساختار تشکیل دهنده خود عنصر آب ندارد و در شرایطی که رطوبت نبیند، در مدت طولانی فاسد نمی‌شود. برای جلوگیری از فساد سایر مواد غذایی مثل میوه ها نیز می توان از عسل استفاده کرد. مثلاً شاه‌توت را با آن مخلوط می‌کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می‌کنند تا عسل به همه جای آن برسد که موجب می شود شاه‌توت تا یک سال فاسد نشود. عسل تنها ماده غذایی طبیعی است که فاسد نمی‌شود. اما اگر بیشتر از 60 درجه حرارت ببیند خواص غذایی خود را از دست می دهد.

ترکیبات عسل

ترکیبات عسل

این مقادیر مربوط به مواد مغذی موجود در یک نمونه ۱۰۰ گرمی عسل می باشد:

انرژی ۳۰۴ کیلوکالری
آب ۱۷ گرم
کربوهیدرات ۷۸٫۰۹ گرم
پروتئین ۰٫۲۰۱ گرم
کلسیم ۱۱٫۰۲ میلی‌گرم
فسفر ۱۱٫۰۲ میلی‌گرم
آهن ۰٫۷ میلی‌گرم
پتاسیم ۲۶٫۰۴ میلی‌گرم
سدیم ۵٫۰۱۸ میلی‌گرم
ویتامین ک ویتامین ک
ویتامین ب ۲ ۰٫۰۶ میلی‌گرم
نیا سین ۰٫۰۹۹ میلی‌گرم

فواید مصرف عسل  بجای شکر

از خواص بی شمار و فوق العاده عسل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیشتر مواد مغذی و کمتر از شکر فرآوری شده است؛ زیرا معمولا قبل از استفاده پاستوریزه می شود. عسل خام نیز خوراکی است و حاوی آنتی اکسیدان ها و آنزیم های بیشتری از انواع پاستوریزه است. ترکیب عناصر غذایی عسل بستگی به گیاهانی دارد که زنبور از آن ها تغذیه کرده است.

به طور کلی، حاوی مقدار کمی از گرده های محلی همراه با سایر مواد مانند: آمینو اسید ها، آنتی اکسیدان ها، آنزیم ها، مواد معدنی و ویتامین ها می باشد.

عسل نسبت به شکر آسان تر هضم می شود و دلیل آن این است که قندها قبل از مصرف توسط زنبورها تجزیه شده اند.

عسل حاوی قند های طبیعی مانند فروکتوز و گلوکز می باشد. فروکتوز شیرین تر از گلوکز بوده که یکی از دلایلی است که امروزه فروکتوز در بسیاری از محصولات غذایی استفاده می شود. با این حال، فروکتوز به طور موثر مانند گلوکز به انرژی تبدیل نمی شود. در نتیجه، غذاهای فرآوری شده حاوی قند گرانول بالا در فروکتوز به راحتی به عسل تبدیل می شوند.

عسل خام، یک شیرین کننده طبیعی می باشد که هیچگونه حرارتی ندیده یا فرآوری نشده و حتی عسل پاستوریزه تجاری فقط یک مرحله فرآوری دارد که با حرارت دیدن از رس بستن عسل که یک امر طبیعی است و تخمیر مخمر جلوگیری می کند؛ به همین دلیل است که به طرز عجیبی در کشورهای توسعه یافته، بسیاری از افراد دچار اضافه وزن هستند که از سوء تغذیه رنج می برند!

در نتیجه با حذف شکلات های سخت، قند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. اگر شما به سادگی نمی توانید در برابر خوراکی های شیرین مقاومت کنید، عسل را که یک شیرین کننده طبیعی مغذی است جایگزین آنها کنید.

نظر شما درباره کالری عسل و ارزش غذایی عسل چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

verywellfit

خرید عسل

5 دیدگاه برای “کالری عسل؛ و هرآنچه درباره آن باید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *