عسل خام چیست؟ خواص عسل خام و مضرات آن

عسل خام مستقیم از کندو به دست می آید و یک اَبَر خوراکی قدرتمند و شیرین کننده مفید است. خواص عسل خام و تفاوت های آن با عسل معمولی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. عسل شکل و فرم های زیادی دارد، قرن هاست عسل بعنوان دارو و شیرین کننده طبیعی استفاده می شود. بعضی ها مستقیما از زنبوردارها عسل تهیه می کنند و بعضی آن را از فروشگاه می خرند. اما همه عسل ها یکسان نیستند.

خواص عسل خام را در دنیای جدید بطور جدی بررسی می‌ کنند و در نتیجه می‌ توانند فواید عسل خام را اثبات و توضیح دهند. بسیاری از خواص عسل خام از لحاظ علمی تأیید شده ‌اند و سعی بر این داریم تا در این مقاله این موضوع را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

ویدیوی آشنایی با عسل خام

کسانی که به طور منظم عسل خام مصرف می کنند عمرشان طولانی ‌تر است نسبت به کسانی که مصرف نمی ‌کنند و بدن آن ها از سلامتی بهتری برخوردار است. این موضوع باعث تعجب نیست. هنگامی که شما نظر بسیاری از مطالعات دیگر انجام‌ شده در مورد خواص عسل خام را بررسی می ‌کنید، این موضوع نشان می ‌دهد که عسل خام پیشگیری یا درمان بیماری ‌های فردی مانند سرطان، دیابت و بیماری‌ های قلب را در پی دارد.

Benefits of raw honey

خواص عسل خام

در این تحقیق ابتدا ۶۶۵ مرد را مورد بررسی قرار دادند و تنها عوامل خطر، برای بیماری‌ های عروقی را در میان دیگران اندازه‌ گیری کردند. از این ۶۶۵ مرد، ۴۱ نفر در طی هفت روز با غذا عسل می ‌خوردند. باز هم تعجب ندارد که ۴۱ مرد که عسل می ‌خوردند، به طور کلی سالم‌ تر از ۶۲۴ مرد که عسل مصرف نمی کردند باشند. پس این موضوع چه چیزی را به ما می‌گوید؟ ما تنها خوردن عسل را فقط در یک هفته نگاه نکنیم چون ما با همین موضوع نمی ‌توانیم نتایج بسیار زیادی را به دست آوریم. با این وجود ما می ‌توانیم بر اساس مطالعات پیگیری ۲۵ ساله نتیجه ‌گیری کنیم و این موضوع مهمی است که بگوییم عسل بخشی از یک رژیم واقعاً سالم است که منجر به زندگی طولانی ‌تر می ‌شود.

عسل خام و عسل معمولی

تهیه عسل از زنبوردارها به این معناست که می توانید اطلاعات کاملی راجع به این که چه نوع عسلی می خرید بدست آورید. وقتی از فروشگاه خرید می کنید ممکن است ندانسته عسل تقلبی بخرید و ضرر کنید. اکثر اوقات عسلی که از فروشگاه می خرید بیش از حد در فرآیند پاستوریزه، فرآوری شده است.

فرآیند پاستوریزه کردن، بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی، آمینو اسیدها و آنزیم های عسل را از بین می برد و ارزش غذایی آن را پایین می آورد. بعضی از مردم هم معتقدند که عسل خام و عسل معمولی فرقی ندارند، اما ما در این مقاله این سوء تفاهم را از بین می بریم.

قبل از اینکه به بررسی تفاوت بین این دو بپردازیم اول باید عسل خام را شرح دهیم.

عسل خام چیست

عسل خام چیست؟

عسل خام منحصر بفرد ترین مایع شیرینی است که زنبورها از شهد فشرده شده گل ها تولید می کنند. عسل خام واقعی مستقیم از کندو می آید و یک اَبَر خوراکی قدرتمند شیرین کننده است که توسط یکی از شگفت انگیزترین موجودات کره زمین یعنی زنبورعسل درست می شود. به هیچ وجه حرارت ندیده، پاستوریزه نشده و فرآوری نشده است.

گرده گل یکی از بهترین و مقوی ترین خوراکی های طبیعت بحساب می آید. سرشار از پروتئین همراه با اسید آمینو هایی است که می تواند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد. گرده گل برای بهبود تغذیه نامتعادل، سر زندگی و شادابی، طول عمر و افزایش انرژی استفاده می شود. همچنین برای کنترل وزن، سلامتی، زیبایی، حساسیت، جلوگیری از پیری و…نیز مصرف می گردد.

ویژگی های عسل خام؟

عسلی که روی آن برچسب خام خورده نباید:

۱. گرم شده باشد: زیرا حتی فقط استفاده از یک چاقوی گرمکن دار الکتریکی برای بریدن لایه مومی پوشش دهنده شان عسل، می تواند بر عسل تاثیر بگذارد.

۲. فیلتر شده باشد: به جای آن می توان عسل را به سادگی با استفاده از یک توری فولادی ضد زنگ عریض از موم جدا کرد.

۳. کرم مانند شده باشد.

۴. پرتوتابی شده باشد: عسل خام را به آرامی (به وسیله نیرو جاذبه) یا، در غیر این صورت، به شیوه مکانیکی از شان جدا می کنند، سپس در حدود یک هفته به حال خود می گذارند تا بتوان ذرات روآمده و حباب ها را از سطح آن جمع کرد.

عسل خام در مقایسه با عسل حرارت دیده، سطوح بالاتری از آنزیم ها و ترکیبات عطر و طعم دهنده دارد  و در آن هیچ نوع خطر دگرگونی ترکیبات دیگر به وسیله حرارت وجود ندارد.

مراقب عسل های پاستوریزه و بی کیفیت بازار باشید

بیشتر عسلی که در سوپرمارکت ها پیدا می شود عسل خام نیست، بلکه عسل تجاری معمولی است که پاستوریزه شده ( در ۷۰ درجه سانتی گراد یا بیشتر حرارت دیده و سریعا سرد شده است) تا تصفیه  آن آسانتر شود بسته بندی آن تمیزتر، روان تر و جذابتر بنظر برسد.

پاستوریزه کردن هرگونه سلول های مخمری درون عسل را از بین می برد و از تخمیر آن جلوگیری می کند. پاستوریزه کردن و فرآوری بیش از حد تقریبا ۱۰۰٪ ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و خواص آنتی بیوتیکی را که معمولا در عسل اصل و خام کندو موجود است از بین می برد.

خواص عسل خام

همچنین این عسل ها تصفیه هم می شوند که گرده ای هم در آن باقی نمی ماند. جداسازی این بخش های میکروسکوپی گرده گل باعث می شود کیفیت محصول طبق بسیاری از آژانس های سلامت غیر قابل تایید باشد.

در آزمایشی توسط آزمایشگاه تحقیقات پالینولوژی در دانشگاه تگزاس، 60 مورد عسل از بازارها و سوپر مارکت ها را آزمایش کردند و دریافتند که ۷۵٪ حتی ذره ای گرده در آنها نبود که احتمالا با مقادیر مواد شیمیایی نیز ترکیب شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) معتقد است هر عسلی که مانند این ها زیاد فیلتر شده باشد، در حقیقت عسل نیست و قطعا از آن نمی توان انتظار مزایای دارویی عسل را داشت. چنین عسل فیلتر شده ای تقریبا هیچ ارزش غذایی ندارد چون حتی گرده آن هم تصفیه شده است.

بعضی عسل ها حتی ممکن است حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باشند!

چرا شرکت ها گرده گل را از عسل جدا می کنند؟

عملیات تصفیه گرده گل از عسل از کشور چین شروع شد. بعد از اینکه بسیاری از مردم به خواص عسل پی بردند، خرید عسل در آمریکا افزایش یافت و چینی ها شروع به تولید عسلی با کیفیت بسیار پایین کردند تا بتوانند به مشتری های بیشتری بفروشند. تولید عسل آن ها آنقدر زیاد بود که به کشورهای دیگر نیز صادر می کردند.

از طریق گرده، ریشه ابتدایی عسل را در چین پیدا کرده اند. گرده حاوی DNA است که می توان توسط آن محل اصلی تولید عسل را پیدا کرد. اینگونه آمریکا دریافت که بسیاری از این عسل های بی کیفیت و به اصطلاح تقلبی، محصول وارداتی است.

آمریکا برای مقابله با این موضوع تمام واردات عسل از چین را ممنوع کرد. از آنجایی که عسل زیادی روی دست چینی ها باد کرده بود و فروش نمی رفت، چین آنها را به هند فرستاد. در هند عسل چینی را با عسل هندی دارای گرده مخلوط کردند. با این کار تشخیص محل اصلی تولید عسل از روی گرده های مختلف دشوار می شود و اینگونه نوع جدیدی از عسل تقلبی بوجود آمد.

بعدها استفاده از تصفیه افراطی را شروع کردند. تصفیه افراطی فرآیندی است که در آن گرده گل موجود در عسل جدا می شود. این فرآیند عسل را از مواد مغذی عاری می سازد، اما طول عمر آن را بالا میبرد. گاهی برای راه گم کردن آنهایی که می خواهند محل اصلی تولید آن را از روی گرده پیدا کنند، این عسل را با عسل گرده دار مخلوط می کنند.

عسل خام مصرف کنید

بازار، حسابی از عسل های ارزان و مضر برای سلامتی اشباع شده است، پس موقع انتخاب مراقب باشید. عسلی پیدا کنید که طبیعی و خام باشد. خیلی وقت ها، این عسل فیلتر نشده تنها در مزرعه یافت می شود.

عسل خام بعد از مدتی کمی مات شده و کریستالیزه می شود(به زبان عامیانه: شکرک زده) مزایای بسیاری دارد و سلامتی شما را به خطر نمی اندازد (مگر اینکه حساسیت داشته باشید).

فواید عسل خام

خواص عسل خام و تفاوت آن با عسل پاستوریزه

تمام ویتامین ها، آنزیم ها و مواد مغذی عسل خام دست نخورده و سالم اند.

عسل خام خواص ضد ویروس و ضد قارچ دارد.

عسل خام به جلوگیری از حساسیت کمک می کند.

عسل خام حاوی آنتی اکسیدان های قوی می باشد.

عسل خام به تنظیم فشار و قند خون کمک می کند.

عسل خام به درمان مشکلات پوستی کمک می نماید.

عسل خام به سیستم ایمنی کمک می کند.

عسل پاستوریزه ممکن است حاوی آنتی بیوتیک های شیمیایی باشد.

عسل پاستوریزه هیچ گرده ای ندارد.

ماده اصلی سازنده عسل پاستوریزه، شربت ذرت با فروکتوز بالا است.

عسل پاستوریزه حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باعث چاقی، دیابت، فشار خون و آسیب دیدن کبد می شود.

عسل پاستوریزه حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا معمولا تمام GMO آن گرفته شده است.

عسل پاستوریزه منجر به تشکیل پلاک و تنگی رگ های خونی می شود.

خواص عسل خام

۱. افزایش طول عمر با مصرف عسل خام

آیا عسل به تنهایی زندگی را طولانی ‌تر می ‌کند؟ یا تنها یک غذای مصرف ‌شده توسط این افراد است که اغلب آن‌ ها از غذای فرآورده شده، تصفیه شده و مصنوعی جلوگیری می ‌کنند؟ من معتقدم که مصرف عسل بخشی از شیوه‌ زندگی سالم است که این افراد به دنبال آن هستند. از سوی دیگر، مطالعات اخیر نشان داده ‌اند که عسل ممکن است در جلوگیری یا درمان در حیوانات، انسان ‌ها و در شرایط آزمایشگاهی و شرایطی نظیر دیابت، فشار خون بالا، کلسترول و مسائل ایمنی و غیره به ما کمک کند.

ما همچنین می ‌دانیم که عسل خام در آنتی‌ اکسیدان‌ ها و باکتری‌ های سالم مانند اسید و فیلوس تأثیر بسیار زیادی دارد که هر دو به زندگی طولانی ‌تر و سالم ‌تر مرتبط هستند. با توجه به سن خود، اگر فشار خون پایین یا کلسترول کم و قند خون متعادل دارید، میزان بالایی از آنتی‌ اکسیدان ‌های طبیعی در بدن شما وجود دارد. چه چیزی باعث شده که عسل یک عنصر جادویی باشد و یا عسل یک غذا در رده‌ غذاهای سالم باشد؟

تحقیقات بیش ‌تری لازم است اما هیچ خطری را در بر نخواهد داشت. روزانه یک قاشق غذاخوری عسل خالص و خام در صبحانه تان داشته باشید و همراه با نان یا دیگر موارد مصرف کنید.

Destruction of sinusitis bacteria with honey

۲. درمان سینوزیت با مصرف عسل خام

آیا مسائل سینوسی مزمن را عسل حل می کند؟ مطالعه جدیدی از محققان دانشگاه آمستردام نشان می‌ دهد که عسل دلیل موثر در کشتن باکتری ‌هایی که سبب سینوزیت مزمن می‌ شود، است. سینوزیت مزمن هر ساله میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. در سینوزیت مزمن، غشاهای مخاطی در حفره ‌های سینوسی، ملتهب می ‌شوند، باعث سردرد، گرفتگی بینی و دشواری تنفس می ‌شوند. اگر چه این می‌ تواند به علت آلرژی ایجاد شود، سینوزیت مزمن نیز می ‌تواند توسط باکتری ‌هایی ایجاد شود که در بینی و سینوس ‌ها مستعمره می ‌شوند. آنچه که من برای افراد مبتلا به سینوس پیشنهاد می ‌کنم این است که روزانه ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری عسل خام را مصرف کنند یا در چای گیاهی بریزند و نوش جان کنند.

۳. کاهش سطح کلسترول

دانشمندان اخیراً خواص عسل خام را به عنوان یک جایگزین برای قندهای تصفیه شده مورد بررسی قرار دادند و نشان دادند که در مقایسه با شکر، عسل ممکن است تری گلیسیرید پایین خون تولید کند. هدف از پژوهش حاضر تعيين تأثير قند عسل بر تجمع چربي و کلسترول در دو گروه موش بيش از ۱۱۶ روز بود. آنچه که آن ‌ها یافتند این بود که کلسترول کل در موش ‌های تغذیه شده با عسل پایین ‌تر بود. نتایج نشان می ‌دهد که مصرف عسل خام ممکن است به طور بالقوه کلسترول پایین تر را در طول یک دوره طولانی ایجاد کند. جزئیات مطالعه را می ‌توان در مجله فدراسیون انجمن ‌های آمریکایی برای زیست شناسی تجربی یافت.

Honey mask for pimples

۴. درمان آکنه با عسل خام

پزشکان اخیرا موفق به استفاده از عسل برای درمان فرم شدید آکنه به نام (Hydradentitis Suppurative HS) شده اند. این یک اختلال مزمن و ناتوان کننده است که در عمق پوست است و در آن غده عرق واقع شده است. دکتر یک داروی ویژه عسل به نام Leptospermum بر روی زخم استفاده می ‌کند. این نوع از اثرات ضد باکتری عسل برای بسیاری از ارگانیسم‌ هایی که در زخم‌ های مزمن یافت می ‌شود، حتی با کسانی که مقاومت آنتی‌ بیوتیکی دارند، ثبت شده است.

این اثرات ضد ‌باکتریایی قابل توجهی را نشان می‌ دهد. در یک مورد خاص، یک مرد جوان ۱۷ سال با سابقه ۳ ساله این نوع آکنه و قسمت ‌های تکراری آن از تشکیل آبسه دردناک که نیازمند مراقبت‌ های پزشکی و جراحی بود پانسمان عسل را انجام داد و با هر تغییر پانسمان، سلامتی تا زمان بهبودی کامل دیده شد.

شما لازم نیست که از این فرم آکنه شدید رنج ببرید تا خواص عسل بر روی پوست خود را تجربه کنید. آنتی اکسیدان ‌های طبیعی، ضد باکتری‌ ها و پروبیوتیک‌ های موجود در عسل خام اثبات شده است که در برابر تمام نوع های  آکنه و ریزش مو موثر باشد. من به شدت استفاده از محصولات مراقبت از پوست که عسل خام  نیز یکی از آن هاست را توصیه می کنم.

۵. خواص ضد باکتری و ضد قارچی عسل خام

تحقیقات نشان داده اند که عسل خام می تواند باکتری ها و قارچ های ناخواسته را از بین ببرد. این به طور طبیعی شامل پراکسید هیدروژن، یک ضدعفونی کننده است. اثربخشی آن به عنوان یک ضد باکتری یا ضد قارچی بسته به عسل متفاوت است، اما مصرف عسل خام، درمان طبیعی برای مقابله با این نوع عفونت ها است.

۶. عسل بهتر از NyQuil در کنترل سرفه کودکان است

The anti inflammatory benefits of honey

یک مطالعه کار آزمایی بالینی انجام شد که در آن ۱۳۹ کودک مبتلا به عفونت‌ های تنفسی فوقانی مبتلا به سرفه که در سن ۲۴ تا ۶۰ ماهگی بودند انتخاب و به صورت تصادفی به ۴ گروه تقسیم شدند.

گروه اول عسل، دومین DPH، DM سوم را دریافت کرد، اما گروه چهارم یا گروه کنترل به درمان حمایتی اختصاص یافت. پس از تقریبا یک مداخله ۲۴ ساعته، ۴ گروه مورد بررسی مجدد قرار گرفتند و میزان سرفه، شدت سرفه و کیفیت خواب در کودکان و والدین آن ها ثبت شد. نتیجه این مطالعه نشان داد که دریافت دوز ۲.۵ میلی لیتر عسل قبل از خواب باعث کاهش بیشتر اثرات سرفه در مقایسه با دوز این داروها می‌شود. برای کسانی که به دنبال استفاده از عسل به عنوان یک درمان سرفه استفاده می ‌کنند، دوز مورد استفاده در این مطالعه بسیار کم است. ۲.۵ میلی لیتر تقریبا یک قاشق چای خوری عسل خام است. برای اطمینان از حداکثر کارآیی، توصیه می کنم که به یک قاشق غذاخوری کامل نزدیک شوید.

۷. بازیابی عضلات بعد از استفراغ و اسهال

خواص عسل خام بسیار زیاد است که شامل اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی هم می شود. از آنجا که گاستروانتریت یک التهاب حاد می باشد، این که چگونه عسل می ‌تواند به افزایش سرعت بهبودی از استفراغ و اسهال کمک کند، ممکن است توسط یک میکروب (باکتری) ایجاد شود.

یک صد نوزاد و کودکان مبتلا به گاستروانتریت حاد به طور تصادفی به یکی از دو گروه درمان تقسیم شدند که هر کدام شامل ۵۰ نفر بودند: گروه اول یک نوشیدنی برای هیدراتاسیون دریافت کردند و گروه دوم نوشیدنی مخلوط با عسل را دریافت کردند. در گروه عسل، فراواني استفراغ و اسهال به طور معني داري نسبت به گروه دیگر كاهش يافت. همچنین زمان بهبودی پس از خوردن عسل به طور قابل توجهی کوتاه ‌تر شد. در نتیجه، عسل تجمع مجدد هیدراتاسیون بدن را افزایش داده و بهبودی پس از استفراغ و اسهال را  افزایش داد.

۸. خواص عسل خام برای درمان روماتیسم

بیمار مبتلا به روماتیسم برای درمان می تواند هر روز ناشتا یک قاشق عسل خام را که چند قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه شده است، میل نماید. به منظور تسکین دردهای ناشی از روماتیسم نیز می توان مقداری از موم عسل را با روغن سیاه دانه و روغن زیتون و روغن کافور به نسبت مساوی از هر یک مخلوط نموده و در موضعی که درد روماتیسم احساس می شود، قبل از خواب مالید و آن را با پارچه ای بست تا گرم شده، درمان حاصل شود.

The benefits of honey for the heart

۹. خواص عسل خام برای اختلالات قلب و عروق

بیماری قلب علت اصلی مرگ و میر مردان و زنان در آمریکای شمالی است. حدود ۶۰۰.۰۰۰ آمریکایی بدلیل بیماری قلب هر سال می ‌میرند. برای بیماری ‌های قلبی عروقی صرفاً ایالات متحده ۱۰۸.۹ میلیارد دلار در هر سال هزینه می‌ کند. این مجموع شامل هزینه خدمات بهداشتی، داروها و بهره‌ وری از دست رفته است. علاوه بر این، چند بیمار قلب بدون بیمه می ‌تواند هزینه های متزلزل داروهای قلبی را تامین کند؟ باید به محققان و افراد مرتبط کمک کرد تا بتوان با استفاده  از محصولات خانگی معمول و ارزان قیمت مثل عسل طبیعی برای پیشگیری و درمان مسائل مهمی مثل مشکلات قلب و عروق استفاده کرد.

محققان برای ارزیابی اثربخشی استفاده از عسل خام در آریتمی های قلبی و اندازه انفارکتوس در موش صحرایی تحقیقی کردند. اندازه انفارکتوس مربوط به مقدار بافت قلب است که به دلیل خاموش شدن خون از بین می ‌رود. در بیماری‌ های قلبی، این معمولا توسط یک شریان مسدود شده ایجاد می ‌شود. هنگامی که درمان بوسیله عسل خام تجویز شد، دانشمندان نتایج جالبی را به دست آوردند:

عسل خام تعداد و مدت زمان تأخیری بطنی (VT) را کاهش می‌دهد. VT یک ضربان قلب سریع است که در یکی از اتاق‌های پایین (بطن چپ) قلب ایجاد می‌شود.

عسل خام باعث کاهش تعداد ضربان ‌های اکستوپیک بطنی (VEB) می‌ شود. VEB یک ضربان قلب اضافی است که در محفظه پایین قلب قرار دارد.

عسل خام باعث کاهش طول و بروز فیبریلاسیون بطنی می ‌شود. VF یک مجموعه بسیار سریع و غیر هماهنگ و بی ‌اثر از انقباضات در سراسر اتاق ‌های پایین قلب است.

عسل خام باعث کاهش اندازه و میزان آسیب بافت قلب می ‌شود. واقعا ناشناخته است که چرا و چگونه عسل این کار را انجام می‌ دهد، اما در این تحقیق فرض بر این است که فعالیت ضد عفونی کننده و رادیکال آزاد عسل این عمل را انجام می دهد.

انواع عسل خام

انواع بسیاری عسل خام مختلف وجود دارد که در فروشگاه ها قابل دسترسی هستند. بعضی از آن ها اصلا تصفیه نشده اند و بعضی دیگر برای ظاهری شفاف تر و روان تر تصفیه شده اند. عسلی که از کندو می آید مخلوطی از کریستال های جامد و مایع است و رنگ آن میتواند بسته به گلی که از آن تهیه شده، از زرد روشن تا قهوه ای سوخته یا حتی سیاه تغییر کند.

عسل میتواند بافتی کریستالیزه داشته باشد که هنگام سرد شدن رنگ آن بخاطر گلوکز، موم، گرده و صمغ درون آن به کرمی روشن تغییر میکند یا میتواند شربتی چسبناک و بی رنگ با آب بیشتر باشد.

گاهی تشخیص تفاوت عسل خام و عسل معمولی چالش برانگیز است. اما شما باید از تمام خواص عسل بهره ببرید. اضافه کردن به رژیم غذایی تان یا استفاده دارویی از آن، وقتی تمام ارزش طبیعی آن از بین رفته باشد بی فایده است.

Natural honey detection method

برای اینکه مطمئن شوید عسل خام می خرید حتما از فروشنده برگه آنالیز بخواهید و نمونه ای از عسل را به آزمایشگاه برده تا از خام بودن آن خیالتان راحت شود. چک کردن برچسب هایی چون «غیر پاستوریزه» و «پاکسازی نشده» نمی تواند هیچ کمکی در تشخیص عسل خام و یا تغذیه ای داشته باشد.

از کجا عسل خام تهیه کنیم؟

بهترین راه اطمینان از اینکه عسلی که می خرید خام است، خرید آن از زنبوردارهای محلی یا فروشگاه عسل آهوتا می باشد که کاملا قابل اعتماد است. این روش محل و محتوای عسلی که می خرید را نیز در اختیار شما میگذارد.

شما چه معیارهایی برای تشخیص عسل خام و طبیعی می شناسید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با کاربران آهوتا در میان بگذارید.

18 دیدگاه برای “عسل خام چیست؟ خواص عسل خام و مضرات آن

 1. مسعود گفته:

  سلام
  آیا با خریدن عسل موم دار (به جای عسل از موم جدا شده) می توان تا حد زیادی مطمئن بود که عسل حرارت ندیده و خام هست؟

 2. علی رستگار گفته:

  سلام
  آیا شما برای هر نوع عسل مثلا عسل آویشن و یا عسل چهل گیاه و یا … یک عسل خام جداگانه دارید ؟

 3. ایرج گفته:

  سلام جالب بود و آموزنده اگراجازه بدید از قسمتی از مطالبتون در پیج استفاده کنم باتشکر

 4. H گفته:

  سلام شما عسل هاتون رو چطوری تمیز میکنید؟ یعنی واقعا یک چاقوی گرم هم به عسلی که داخل شان هست وارد نمیکنید؟ حتی با بخار آب عسل رو گرما نمیدید یعنی؟

 5. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید از اینه شرکت اهوتا سعی داره محصول خوب وبا کیفیت به مردم ارائه کنه خیلی عالیه ازتمامی عوامل متشکریم .سوال من دررابط با قیمت محصولات شماست یکی اینکه قیمت ژل رویال چنده دوم اینکه قیمت عسل خام شرکت شما چنده؟ متشکر

 6. رستمی گفته:

  سلام
  ممنون از مقاله تون
  دو تا سوال داشتم اول اینکه چرا برخی زنبورداران یا شرکت ها عسل را حرارت میدهند؟
  سوال دومم اینه که نحوه تشخیص عسل خام چطوریه
  منتظر پاسخ هستم
  ممنون

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر. اکثر عسل های طبیعی پس از مدتی رس میبندند (شکرک میزنند) و بسیاری از زنبورداران برای جلوگیری از این کار عسل را حرارت میدهند که در نتیجه این اتفاق بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین می رود.
   تشخیص عسل خام به این راحتی ها نیست بلکه باید عسل را به آزمایشگاه بفرستید. معمولا از روی میزان HMf میتوان از این موضوع اطلاع پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *