آشنایی با عسل خام ، خواص و تفاوت آن با عسل معمولی

عسل خام واقعا مستقیم از کندو می آید و یک اَبَر خوراکی قدرتمند و شیرین کننده ای مفید است. خواص عسل خام و تفاوت های آن با عسل معمولی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. عسل اشکال و فرم های زیادی دارد، قرن هاست عسل بعنوان دارو و شیرین کننده طبیعی استفاده میشود. بعضی ها مستقیما از زنبوردارها عسل تهیه میکنند و بعضی آن را از فروشگاه میخرند. اما همه عسل ها یکسان نیستند.

ویدیوی آشنایی با عسل خام

در حال بارگذاری...

عسل خام و عسل معمولی

تهیه عسل از زنبوردارها به این معناست که میتوانید اطلاعات کاملی راجع به این که چه نوع عسلی میخرید بدست آورید. وقتی از فروشگاه خرید میکنید ممکن است ندانسته عسل تقلبی بخرید و ضرر کنید. اکثر اوقات عسلی که از فروشگاه میخرید بیش از حد در فرآیند پاستوریزه، فرآوری شده است.

فرآیند پاستوریزه کردن، بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی، آمینو اسیدها و آنزیم های عسل را از بین میبرد و ارزش غذایی آن را پایین می آورد. بعضی از مردم هم معتقدند که عسل خام و عسل معمولی فرقی ندارند، اما ما در این مقاله این سوء تفاهم را از بین میبریم.

قبل از اینکه به بررسی تفاوت بین این دو بپردازیم اول باید عسل خام را شرح دهیم.

عسل خام چیست

عسل خام چیست؟

عسل خام منحصر بفرد ترین مایع شیرینی است که زنبورها از شهد فشرده شده گل ها تولید میکنند. عسل خام واقعی یکراست از کندو می آید و یک اَبَر خوراکی قدرتمند شیرین کننده است که توسط یکی از شگفت انگیزترین موجودات کره زمین یعنی زنبورعسل درست می شود. به هیچ وجه حرارت ندیده، پاستوریزه نشده و فرآوری نشده است.

گرده گل یکی از بهترین و مقوی ترین خوراکی های طبیعت بحساب می آید. سرشار از پروتئین همراه با اسید آمینو هایی است که میتواند به راحتی مورد استفاده بدن شما قرار بگیرد. گرده گل برای بهبود تغذیه نامتعادل، سر زندگی و شادابی، طول عمر و افزایش انرژی استفاده میشود. همچنین برای کنترل وزن، سلامتی، زیبایی، حساسیت، جلوگیری از پیری و… نیز استفاده میشود.

ویژگی های عسل خام؟

عسلی که روی آن برچسب خام خورده نباید:

1) گرم شده باشد: زیرا حتی فقط استفاده از یک چاقوی گرمکن دار الکتریکی برای بریدن لایه مومی پوشش دهنده شان عسل، می تواند بر عسل تاثیر بگذارد.

2) فیلتر شده باشد: به جای آن می توان عسل را به سادگی با استفاده از یک توری فولادی ضد زنگ عریض از موم جدا کرد.

3) کرم مانند شده باشد.

4) پرتوتابی شده باشد: عسل خام را به آرامی (به وسیله نیرو جاذبه) یا، در غیر این صورت، به شیوه مکانیکی از شان جدا می کنند، سپس در حدود یک هفته به حال خود می گذارند تا بتوان ذرات روآمده و حباب ها را از سطح آن جمع کرد.

عسل خام در مقایسه با عسل حرارت دیده، سطوح بالاتری از آنزیم ها و ترکیبات عطر و طعم دهنده دارد  و در آن هیچ نوع خطر دگرگونی ترکیبات دیگر به وسیله حرارت وجود ندارد.

مراقب عسل های پاستوریزه و بی کیفیت بازار باشید

بیشتر عسلی که در سوپرمارکت ها پیدا میشود عسل خام نیست، بلکه عسل تجاری معمولی است که پاستوریزه شده ( در ۷۰ درجه ی سانتی گراد یا بیشتر حرارت دیده و سریعا سرد شده است) تا تصفیه  آن آسانتر شود بسته بندی آن تمیزتر، روان تر  و جذابتر بنظر برسد.

پاستوریزه کردن هرگونه سلول های مخمری درون عسل را از بین میبرد و از تخمیر آن جلوگیری میکند. پاستوریزه کردن و فرآوری بیش از حد تقریبا ۱۰۰٪ ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و خواص آنتی بیوتیکی را که معمولا در عسل اصل و خام کندو موجود است از بین میبرد.

خواص عسل خام

همچنین این عسل ها تصفیه هم میشوند که گرده ای هم در آن باقی نمی ماند. جداسازی این بخش های میکروسکوپی گرده گل باعث میشود کیفیت محصول طبق بسیاری از آژانس های سلامت غیر قابل تایید باشد.

در آزمایشی توسط آزمایشگاه تحقیقات پالینولوژی در دانشگاه تگزاس، 60 مورد عسل از بازارها و سوپر مارکت ها را آزمایش کردند و دریافتند که ۷۵٪ حتی ذره ای گرده در آنها نبود که احتمالا با مقادیر مواد شیمیایی نیز ترکیب شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) معتقد است هر عسلی که مانند این ها زیاد فیلتر شده باشد، در حقیقت عسل نیست و قطعا از آن نمیتوان انتظار مزایای دارویی عسل را داشت. چنین عسل فیلتر شده ای تقریبا هیچ ارزش غذایی ندارد چون حتی گرده آن هم تصفیه شده است.

بعضی عسل ها حتی ممکن است حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باشند!

چرا شرکت ها گرده گل را از عسل جدا می کنند؟

عملیات تصفیه گرده گل از عسل از کشور چین شروع شد. بعد از اینکه بسیاری از مردم به خواص عسل پی بردند، خرید عسل در آمریکا افزایش یافت و چینی ها شروع به تولید عسلی با کیفیت بسیار پایین کردند تا بتوانند به مشتری های بیشتری بفروشند. تولید عسل آن ها آنقدر زیاد بود که به کشورهای دیگر نیز صادر میکردند.

از طریق گرده، ریشه ابتدایی عسل را در چین پیدا کرده اند. گرده حاوی DNA است که میتوان توسط آن محل اصلی تولید عسل را پیدا کرد. اینگونه آمریکا دریافت که بسیاری از این عسل های بی کیفیت و به اصطلاح تقلبی، محصول وارداتی است.

آمریکا برای مقابله با این موضوع تمام واردات عسل از چین را ممنوع کرد. از آنجایی که عسل زیادی روی دست چینی ها باد کرده بود و فروش نمیرفت، چین آنها را به هند فرستاد. در هند عسل چینی را با عسل هندی دارای گرده مخلوط کردند. با این کار تشخیص محل اصلی تولید عسل از روی گرده های مختلف دشوار میشود و اینگونه نوع جدیدی از عسل تقلبی بوجود آمد.

بعدها استفاده از تصفیه افراطی را شروع کردند. تصفیه افراطی فرآیندی است که در آن گرده گل موجود در عسل جدا میشود. این فرآیند عسل را از مواد مغذی عاری میسازد، اما طول عمر آن را بالا میبرد. گاهی برای راه گم کردن آنهایی که میخواهند محل اصلی تولید آن را از روی گرده پیدا کنند، این عسل را با عسل گرده دار مخلوط میکنند

عسل خام مصرف کنید

بازار، حسابی از عسل های ارزان و مضر برای سلامتی اشباع شده است، پس موقع انتخاب مراقب باشید. عسلی پیدا کنید که طبیعی و خام باشد. خیلی وقت ها، این عسل فیلتر نشده تنها در مزرعه یافت میشود.

عسل خام کمی مات بوده و کریستال های شکر خوش فرمی دارد (به زبان عامیانه: شکرک زده) مزایای بسیاری دارد و سلامتی شما را به خطر نمی اندازد (مگر اینکه حساسیت داشته باشید).

فواید عسل خام

خواص عسل خام و تفاوت آن با عسل پاستوریزه

تمام ویتامین ها، آنزیم ها و مواد مغذی عسل خام دست نخورده و سالم اند.

عسل خام خواص ضد ویروس و ضد قارچ دارد.

عسل خام به جلوگیری از حساسیت کمک میکند.

عسل خام حاوی آنتی اکسیدان های قوی می باشد.

عسل خام به تنظیم فشار و قند خون کمک میکند.

عسل خام به درمان مشکلات پوستی کمک میکند.

عسل خام به سیستم ایمنی کمک میکند.

عسل پاستوریزه ممکن است حاوی آنتی بیوتیک های شیمیایی باشد.

عسل پاستوریزه هیچ گرده ای ندارد.

ماده اصلی سازنده عسل پاستوریزه، شربت ذرت با فروکتوز بالا است.

عسل پاستوریزه حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باعث چاقی، دیابت، فشار خون و آسیب دیدن کبد میشود.

عسل پاستوریزه حاوی شربت ذرت با فراکتوز بالا معمولا تمام GMO آن گرفته شده.

عسل پاستوریزه منجر به تشکیل پلاک و تنگی رگ های خونی میشود.

البته هنوز درباره ی مالیدن عسل خام روی پوست، ترکیب عسل با دارچین، جوش شیرین و … حرفی نزده ایم.

انواع عسل خام

انواع بسیاری عسل خام مختلف وجود دارد که در فروشگاه ها قابل دسترسی هستند. بعضی از آن ها اصلا تصفیه نشده اند و بعضی دیگر برای ظاهری شفاف تر و روان تر تصفیه شده اند. عسلی که از کندو می آید مخلوطی از کریستال های جامد و مایع است و رنگ آن میتواند بسته به گلی که از آن تهیه شده، از زرد روشن تا قهوه ای سوخته یا حتی سیاه تغییر کند.

عسل میتواند بافتی کریستالیزه داشته باشد که هنگام سرد شدن رنگ آن بخاطر گلوکز، موم، گرده و صمغ درون آن به کرمی روشن تغییر میکند یا میتواند شربتی چسبناک و بی رنگ با آب بیشتر باشد.

گاهی تشخیص تفاوت عسل خام و عسل معمولی چالش برانگیز است. اما شما باید از تمام خواص عسل بهره ببرید. اضافه کردن به رژیم غذایی تان یا استفاده دارویی از آن، وقتی تمام ارزش طبیعی آن از بین رفته باشد بی فایده است.

Natural honey detection method

برای اینکه مطمئن شوید عسل خام میخرید باید روی برچسب آن را چک کنید. د رحال حاضر مقررات یکسانی برای عسل خام وجود ندارد. برچسب هایی چون «غیر پاستوریزه» و «پاکسازی نشده» ممکن است کمکی بکند، اما تعیین کننده خام بودن عسل نیستند.

برچسب پاستوریزه قطعا به این معناست که عسل به هیچ وجه خام نیست.

از کجا عسل خام تهیه کنیم؟

بهترین راه اطمینان از اینکه عسلی که میخرید خام است، خرید آن از زنبوردارهای محلی یا فروشگاه عسل آهوتا می باشد که کاملا قابل اعتماد است. این روش محل و محتوای عسلی که میخرید را نیز در اختیار شما میگذارد.

آیا عسلی که مصرف می کنید خام است یا پاستوریزه؟ با ما در میان بگذارید.

11 دیدگاه برای “آشنایی با عسل خام ، خواص و تفاوت آن با عسل معمولی

 1. H گفته:

  سلام شما عسل هاتون رو چطوری تمیز میکنید؟ یعنی واقعا یک چاقوی گرم هم به عسلی که داخل شان هست وارد نمیکنید؟ حتی با بخار آب عسل رو گرما نمیدید یعنی؟

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   به وسیله دستگاه اکستراکتور و بدون نیاز به هیچ حرارتی از موم جدا می شود .

 2. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید از اینه شرکت اهوتا سعی داره محصول خوب وبا کیفیت به مردم ارائه کنه خیلی عالیه ازتمامی عوامل متشکریم .سوال من دررابط با قیمت محصولات شماست یکی اینکه قیمت ژل رویال چنده دوم اینکه قیمت عسل خام شرکت شما چنده؟ متشکر

 3. رستمی گفته:

  سلام
  ممنون از مقاله تون
  دو تا سوال داشتم اول اینکه چرا برخی زنبورداران یا شرکت ها عسل را حرارت میدهند؟
  سوال دومم اینه که نحوه تشخیص عسل خام چطوریه
  منتظر پاسخ هستم
  ممنون

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر. اکثر عسل های طبیعی پس از مدتی رس میبندند (شکرک میزنند) و بسیاری از زنبورداران برای جلوگیری از این کار عسل را حرارت میدهند که در نتیجه این اتفاق بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین می رود.
   تشخیص عسل خام به این راحتی ها نیست بلکه باید عسل را به آزمایشگاه بفرستید. معمولا از روی میزان HMf میتوان از این موضوع اطلاع پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *