درمان تبخال با عسل خام

درمان تبخال با عسل خام بسیار مؤثرتر از پماد آسیکلوویر است. اکثر پزشکان اغلب پماد آسیکلوویر یا سایر داروهای موضعی را برای درمان تبخال تجویز میکنند. این دارو سریع تر از هر درمان دیگر و با عوارض جانبی کمتر، جواب میدهد.

عسل به مدت طولانی به عنوان بهترین التیام دهنده زخم و از بین برنده عفونت معرفی میشد. زمانی که یک محقق برای درمان تبخال، برای یک بیمار از آسیکلوویر و برای بیمار دیگر از عسل استفاده کرد، زمان کلی بهبود بوسیله عسل، برای زخم های روی لب 43% و برای زخم های ناحیه تناسلی 59 درصد بهتر از آسیکلوویر بود.

اغلب پزشکان اغلب پماد مرطوب کننده و یا دیگر داروهای موضعی را تجویز می‌کنندتا شیوع تب‌خال تناسلی را درمان کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که طبیعت راه‌حلبهتری دارد. این روش درمانی سریع‌تر از هر نوع درمان اصلی عمل می‌کند و عوارضجانبی کمتری دارد.

ویدئو درمان تبخال با عسل خام

[jwp-video n=”1″]

برخی از انواع عسل نباید به درد یا زخم باز اعمال شوند و فعالیت ضدباکتریایی دربرخی از عسل ها 100 برابر قدرتمندتر

از بقیه عسل ها است. عسل پردازش‌شده و تصفیه‌شده که به طور معمول در فروشگاه‌های خواربار فروشی پیدا می‌کنید برای استفاده در بخش مراقبت‌های زخم مناسب نیست.

هم چنین عسل پردازش شده به شما همان مزایای سلامتی را به عنوان عسل خام در هنگام مصرف ارائه نمی‌کند. زنبور، آنزیمی بنام گلوکز اکسیداز را به داخل شهد تبدیل می‌کند که درعسل تولید می‌کنند.

هنگامی که برای زخم‌ها به کارگرفته شد، این واکنش آنزیمی، اجازه انتشار سطوح پایین آب‌اکسیژنه را می‌دهد که با خواص

آنتی‌بیوتیک نسبت داده می‌شود.

طبق اظهارات سایت Nutrition and Healing:

«هیچ یکی از داوطلبین عوارض جانبی استفاده مکرر از عسل را تجربه نکردند، اگرچه خارش موضعی در سه نفر از بیمارانی که از آسیکلوویر استفاده میکردند گسترش یافت.»

دکتر مرکولا میگوید:

تبخال را میتوان به دو دسته عفونت تقسیم کرد:

 1. تبخال ساده (دهان و/یا تبخال آلت تناسلی)
 2. زونا (به نام شینگلز نیز شناخته میشود؛ نوعی عفونت عصبی ناشی از فعالسازی مجدد ویروس آبله مرغان)

در این مورد، نوع تبخال مورد بررسی از نوع تناسلی تبخال ساده است. در حالی که تبخال ناحیه تناسلی میتواند به شدت دردناک و درمان آن دشوار باشد، این مقاله، نمونه ای عالی برای نشان دادن ظرفیت طبیعت جهت ارائه راه حل برای هر نوع بیماری جسمی است.

درمان تبخال با عسل خام

16 فرد بالغ با سابقه عود مجدد تبخال لب و ناحیه تناسلی، در طی یکی از دفعات ابتلا از عسل و برای نوبت بعد از متداول ترین داروی ضد ویروس تجویز شده توسط پزشکان، یعنی پماد آسیکلوویر، استفاده کردند. (شایان ذکر است که نه عسل و نه آسیکلوویر قادر نیستند تبخال تناسلی را بطور قطع درمان کنند. آن ها تنها علائم مربوط به آن را درمان میکنند.)

جالب توجه است که عسل نتایج درمانی بسیار بهتری را ارائه داد.

برای تبخال لب، میانگین زمان بهبودی 43% و برای تبخال ناحیه تناسلی 59% بهتر از آسیکلوویر بود.

درمان تبخال با عسل طبیعی
درمان تبخال با عسل

هنگام استفاده از عسل، درد و ترک پوست نیز در مقایسه با دارو، کاهش چشمگیری داشت. دو مورد مبتلا به تبخال لب و یک مورد مبتلا به تبخال تناسلی، بوسیله درمان عسل به طور کامل بهبود یافتند، در حالی که هیچ یکی از آنها در زمان استفاده از آسیکلوویر بهبودی حاصل نکردند.

بهترین روش استفاده از عسل برای درمان تبخال  این است که ابتدا مطمئن شوید که عسل خام در اختیار دارید، زیرا عسل خام بهتر از عسل فرآوری شده معمولی جواب میدهد. ترجیح من برای درمان تبخال با عسل، عسل مانوکا یا عسل یونجه میباشد. مطمئن شوید که عسلی که در اختیار دارید، نیمه مایع باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کمی عسل را بطور مستقیم بر روی زخم باز استفاده نمایید. این کار را حداقل 4 بار در روز انجام دهید، اما به دلیل اینکه هدف از این کار، شستشوی زخم بوسیله عسل است، انجام این کار به دفعات بیشتر از 4 بار نتایج بهتری ارائه خواهد داد.

از لحاظ عوارض جانبی، استفاده از آسیکلوویر در سه نفر از افراد مورد آزمایش، باعث گسترش خارش موضعی شد، در حالی که هیچ گونه عوارض جانبی حتی در زمان استفاده چندباره از عسل مشاهده نگردید.

محققان نتیجه گرفتند که «استفاده موضعی از عسل در رفع نشانه و علائم زخم های برگشت پذیر ناشی از تبخال لب و ناحیه تناسلی، امن تر و موثرتر است.»

موارد مهم در درمان تبخال با عسل

عسل، که تا قرن 20 و زمان کشف و مورد توجه قرار گرفتن پنی سیلین، یکی از درمان های مرسوم برای عفونت بود، اخیراً در حال ورود مجدد به دنیای پزشکی است، اما لازم است بدانید که تمام عسل ها از نظر ارزش درمانی، با یکدیگر برابر نیستند.

برخی انواع عسل را نباید بر روی زخم یا جراحت باز استفاده نمود و فعالیت ضد باکتریایی در برخی عسل ها صد برابر قوی تر از سایر انواع آن است.

عسل های فرآوری و تصفیه شده که معمولاً در فروشگاه ها یافت میشوند، جهت استفاده در موارد مربوط به مراقبت از پوست مناسب نیستند. در واقع، یک عسل محلی درجه یک در منطقه شما، ممکن است حتی عفونت را افزایش دهد.

همچنین این نوع عسل، مزایای استفاده از عسل خام را به شما ارائه نخواهد داد.

درمان سریع تبخال باعسل

عسل باکیفیت، چندین مزیت در رابطه با مراقبت موضعی از زخم فراهم می آورد که برخی از موفقیت های آن به عنوان درمان زخم های تبخال را میتوان بصورت زیر بیان کرد:

 • مایعات درون زخم شما را جمع میکند.
 • مقدار بالای قند در عسل، مانع از رشد میکروارگانیزم ها میشود.
 • زنبورهای کارگر آنزیمی را به درون شهد ترشح میکنند (اکسیداز گلوکز) که در زمان تماس عسل با زخم شما، سطوح پایینی از پراکسید هیدروژن را آزاد میکند.

آزمایشهای بالینی مشخص نمودند که عسل مانوکا، ساخته شده از گرده های جمع آوری شده از بوته مانوکا (یک گیاه دارویی)، میتواند بیش از 250 گونه باکتریهای بالینی از جمله گونه های مقاوم زیر را از بین ببرد:

 • MRSA (استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم در برابر متی سیلین)
 • MSSA (استافیلوکوکوس اورئوس حساس به متی سیلین)
 • VRE (انتروکوک مقاوم در برابر وانکومایسین)
 • هلیکوباکتر پیلوری (که میتواند موجب زخم های شکمی شود)

با افزایش تهدید عفونت های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها و استفاده بیش از حد از داروها، بازگشت به استفاده از عسل به عنوان نوعی درمان چند کاره و طبیعی، قطعاً روش جایگزین خوبی خواهد بود.

سایر درمان های طبیعی برای عفونت های ناشی از تبخال

علاوه بر عسل، موارد زیر داروهای دیگری هستند که در درمان عفونت های تبخال موثر شناخته شده اند:

 • لیسین (یکی از آمینو اسیدهای پایه)
 • ویتامین ث
 • آلوئه ورا
 • بادرنجبویه یا وارنگ بو (با نام علمی Melissa officinalis)
 • رسوراترول (یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بدست آمده از دانه انگور)
 • سیر
 • لاکتوفرین (یک پروتئین ضدباکتریایی قوی که در آغوز (شیرماک) یافت میشود)

عسل برای درمان تبخال

علاوه بر این داروهای طبیعی، که طبق تجربه من، بسیار کارآمد هستند، دو شیوه درمانی مفید دیگر عبارتند از:

 1. فرمول هومیوپاتی تبخال ساده: این فرمولهای هومیوپاتی بسیار موثر هستند. همچنین این فرمولها غیرسمی هستند، بنابراین بسیار امن بوده و تقریباً هیچ عوارض جانبی ندارند.
 2. شیوه آزادی احساسی (EFT): این روش نوعی طب سوزنی روانی بدون استفاده از سوزن است. شما میتوانید با زدن ضربه های آرام به مریدین های مختلف (نقاط حساس و مخصوص طب سوزنی)، سابقه احساسی که باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن شما شده است را با استفاده از انرژی، رفع کنید، که این کار باعث متوقف شدن روند عفونت می شود. به محض اینکه به ریشه عاطفی دست یافتید، سیستم ایمنی شما به همراه تعدادی از ژن هایی که به رفع مشکل و بهبود وضعیت فیزیکی شما کمک میکنند، دوباره فعال خواهد شد.

آخرین نکته که اهمیت آن کمتر از موارد پیشین نیست، این است که شواهدی وجود دارند مبنی بر این که دوزهای بالای ویتامین دی میتوانند به درمان عفونت تبخال کمک کنند، اگرچه بنده تجربه شخصی در مورد این شیوه درمان ندارم. اما بر طبق گزارشات، موفقیت های زیادی در مورد افرادی که به مدت سه روز از دوز روزانه 50,000 واحد استفاده کرده اند، کسب شده است.

این دوز دارویی زمانی موثر خواهد بود که شما ویتامین دی را بطور منظم دریافته نکرده باشید یا به ندرت در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید.

در صورتی که سطح ویتامین دی خود را اندازه گرفته اید و میزان آن در بدن شما، درون بازه درمانی قرار داشته باشد، نیابد از این شیوه درمان استفاده نمایید، زیرا ممکن است ویتامین دی بیش از حد نیاز در بدن شما تشکیل شود. اگرچه، اگر سطح ویتامین دی مطلوبی داشتید، به احتمال زیاد از همان ابتدا به این عفونت مبتلا نمی­ شدید.

میدانیم که ویتامین دی برای رفع آنفلوانزا، سرفه و سرماخوردگی مفید است و به نظر میرسد که برای اکثر عفونت های ویروسی معمول، حتی عفونت هایی نظیر تبخال، نیز سودمند باشد.

شما چه تجربه ای درباره درمان تبخال با عسل خام دارید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *