خواص شیر و عسل؛ 14 روش استفاده و عوارض جانبی آن!

خواص شیر و عسل آنقدر زیاد است که میتوان گفت مصرف آن، یکی از بهترین راه ها برای سلامت و بهبود بدن می باشد. با توجه به اینکه هریک دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی می باشند، معجون شیر با عسل یک روش خوب برای کاهش مصرف شکر و کمک به تغذیه سالم تر برای بدن است. برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند، عسل نه تنها خطر مرض های قلبی عروقی را کاهش می دهد، بلکه از افزایش وزن نیز جلوگیری می کند.

مخلوط شیر و عسل باعث به وجود آمدن یک غذای بسیار مقوی و سالم می شود که دیگر اثری از سردی شیر هم در آن مشاهده نمی شود. همچنین آنزیم های موجود در عسل به هضم شیر کمک می کنند. خواص عسل و شیر برای پوست و مو به طور جداگانه مفید بوده اما اگر باهم مصرف شود، این دو می توانند مکمل هم باشد و کمک بیشتری به سلامتی پوست و مو کنند.

ویدیو فواید شیر و عسل

[jwp-video n=”1″]

ویژگی های شیر و عسل

عسل به علت ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد باکتری و ضد قارچی و همچنین آرام بخش و ضد التهاب بودن آن بر مسائل تنفسی، برای سلامتی بسیار مفید بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر، شیر به علت داشتن ویتامین، مواد معدنی، کلسیم، پروتئین حیوانی و اسید لاکتیک مورد توجه می باشد. خواص شیر و عسل معجون سحر آمیزی است که تاثیر به سزایی بر سلامت و زیبایی بدن دارد، ویتامین های شیر و عسل زمانی که باهم ترکیب شوند منجر به برخی مزایای منحصر به فرد و مطلوب می شوند.

عسل و شیر

خواص شیر و عسل برای سلامت بدن

1) ضد پیری

مردم در بسیاری از تمدن های باستانی از جمله یونیان، رومی ها، مصری ها و سرخپوستان برای حفظ جوانی خود شیر و عسل می نوشیدند. از آنجایی که شیر و عسل می تواند به زندگی طولانی کمک کند، این ترکیب به عنوان “اکسیر زندگی” شناخته می شود.

خواص شیر و عسل باعث جوانی می شود؛ خواص آنتی اکسیدانی که هنگام ترکیب شیر و عسل اتفاق می افتد مهم است؛ زیرا آنتی اکسیدان ها به رادیکال های آزاد که باعث تخریب پوست، چین و چروک و لکه ها می شوند حمله کرده و از چروک پوست جلوگیری می کنند.

2) کمک به هضم غذا

سال هاست عسل به عنوان یک منبع پری بیوتیک شناخته شده و مواد مغذی باعث رشد روده و دستگاه گوارش می شود.

کربوهیدرات ها و الیگوساکاریدها در عسل باعث عملکرد سالم و مناسب این باکتری های مفید می شوند که برای نگهداری و سلامت دستگاه گوارش ضروری می باشند. هنگامی که توازن باکتری در دستگاه گوارش مناسب است، تعدادی از شرایط تحریک کننده از جمله: یبوست، گرفتگی، التهاب جلوگیری کرده و رشد باکتری های مضر را ازبین می برد.

3) افزایش استقامت بدن

یک لیوان شیر و عسل هر روز صبح به استقامت بدن کمک می کند. در حالی که شیر حاوی پروتئین است، عسل حاوی کربوهیدرات لازم برای تحرک مفید متابولیسم بدن می باشد. پروتئین های حیوانی از شیر توسط آنزیم ها به اسیدهای اساسی تجزیه می شوند و سپس برای ایجاد پروتئین قابل استفاده برای بدن اصلاح می شوند. مواد اضافی در این تغییر پس از آن اکسید شده و به عنوان انرژی قابل استفاده است. پروتئین بخش مهمی از رژیم غذایی انسان می باشد.

شیر و عسل برای کودکان و نوجوانان باعث افزایش نیروی جسمانی می شود.

شیر و عسل برای بی خوابی

4) جلوگیری از بی خوابی

شیر و عسل هر دو به طور سنتی به عنوان درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرند که عسل باعث افزایش ترشح مقدار انسولین شده و همچنین تریپتوفان را به مغز آزاد می کند. تریپتوفان به طور معمول به سروتونین تبدیل شده که موجب آرامش می شود، علاوه بر این سروتونین به طور معمول به ملاتونین تبدیل شده و می تواند کمک خوبی برای کاهش بی خوابی باشد.

5) سلامت استخوان

عسل در جذب کلسیم شیر به بدن کمک می کند. بنابراین، مصرف عسل و شیر با هم علاوه بر اینکه باعث به وجود آمدن مواد مغذی برای بدن می شود، به جذب آن نیز کمک می کند. مقدار کلسیم مناسب می تواند باعث از بین بردن پوکی استخوان و التهاب مفاصل شود.

6) پاک کننده پوست

عسل و شیر دارای خواص ضد میکروبی و پاک کننده هستند. این ویژگی ها هنگامی که هر دو باهم ترکیب شوند افزایش پیدا می کند. بسیاری از پاک کننده ها با استفاده از شیر و عسل تهیه شده؛ زیرا این مخلوط باعث سلامتی پوست می شوند. همچنین می توانید از حمام شیر و عسل لذت ببرید، به این صورت که شیر و عسل را به یک میزان مخلوط و به آب می افزاییم.

7) خواص ضد باکتری

تحقیقات نشان داده است که ترکیب شیر و عسل بر روی باکتری های استافیلوکوک تاثیر بیشتری نسبت به شیر و عسل به طور جداگانه دارند. همچنین افزودن عسل به شیر تقریبا گرم، یبوست و بیماری های روده را درمان کرده و برای درمان اختلالات تنفسی مانند: سرماخوردگی و سرفه مناسب است.

برای درمان بیماری های ریوی ازجمله: سرفه، خلط سینه و سل، به مدت 2 الی 3 ماه هر روز صبح و عصر یک لیوان شیر جوشیده و ولرم را با عسل مخلوط نموده و بنوشید. کسانی که ریه آنها عفونت کرده است از شربت عسل به مدت 1 الی 3 ماه استفاده کنند و یا عسل را با شیر ولرم مخلوط نموده و بنوشند.

8) درمان نقرس

کسانی که نقرس دارند 30 گرم فندق و یک قاشق غذا خوری عسل را همراه یک لیوان شیر بعنوان صبحانه میل کنند.

ابتدا فندق را خوب جویده و میل کنید سپس عسل را با شیر ولرم نزدیک به سرد مخلوط نموده و بنوشند.

شیر و عسل

9) برای سرماخوردگی در کودکان

خواص شیر و عسل برای سرماخوردگی کودک شما مفید بوده، به طوری که شما می توانید از ترکیب شیر و عسل برای بهبود علائم سرفه یا گلو درد استفاده کنید تا کودک بهتر بخوابد و بدن او به راحتی بتواند با بیماری مقابله کند.

10) برای چاقی

خواص شیر و عسل برای چاقی موثر بوده، به این صورت که همراه صبحانه یک لیوان شیر با یک قاشق عسل میل کنید و بعد از غذا ترکیب زنیان همراه یک قاشق عسل مصرف کنید.

[wpipa id=”2991″]

11) خشکی پوست

خواص شیر و عسل  به عنوان یک ماسک خانگی برای پوست، باعث در خشندگی و از بین بردن خشکی پوست می شود و خاصیت آبرسانی دارد و گاها برای درمان ترک لب هم مورد استفاده قرار می گیرد.

12) ترمیم مو

نصف قاشق غذا خوری عسل با یک فنجان شیر پرچرب را مخلوط کرده و روی مو قرار داده سپس بعد از یک ساعت با شامپوی معمولی آبکشی نمایید، که موجب درخشندگی و لطافت مو می شود.

13) کاهش استرس

شیر نیمه گرم و عسل باعث کاهش سطح استرس شما می شود. یکی از بهترین مزایای استفاده از شیر گرم با عسل است؛ زیرا عسل اعصاب و ذهن شما را آرام می کند، این معجون خوشمزه به شما کمک می کند تا از استرس رها گردید. شما می توانید این نوشیدنی را زمانی که سطح استرس شما بسیار زیاد است، مصرف کنید.

14) کمک به عفونت معده

این نوشیدنی می تواند در درمان عفونت های معده مفید باشد. این ارزش دارویی به دلیل خواص آنتی اکسیدان و ضد باکتری است. عسل میکروب های مضر بدن شما را از بین می برد.

عوارض جانبی شیر با عسل

 • افزایش وزن
 • عفونت
 • افزایش خطر خونریزی
 • برای افراد دارای ناتوانی لاکتوز مضر است
 • افزایش در چربی بد
 • آسیب عصب
 • واکنش های آلرژیک

خطر خوردن عسل با شیر داغ

خواص ضد میکروبی عسل و شیر و ترکیب آنها با هم افزایش می‌یابد و مصرف این معجون برای کسانی که در معرض عفونت قرار دارند، مفید است. ارزش تغذیه‌ ای شیر نیز با اضافه کردن عسل به آن افزایش می‌یابد و برای کسانی که سوءتغذیه دارند، مصرف این نوشیدنی بسیار کارساز خواهد بود. البته با وجود خواص  فراوان و نکات مثبتی که این شیرین‌کننده در مقایسه با قند و شکر دارد، باید به این نکته توجه کرد که در مصرفش زیاده‌ روی نشود؛ زیرا در این صورت نیز می‌تواند زمینه‌های چاقی و اضافه وزن را به بار آورد.

اما نکته مهم این است افرادیکه به مصرف نوشیدنی های داغ با عسل علاقه دارند باید بدانند که نباید عسل را در نوشیدنی های با حرارت بیش از 40 درجه سانتیگراد مخلوط کنند، زیرا دمای بالای عسل منجر به تولید و فعال شدن سمی موسوم به HMF می شود که اثر فوری ندارد و به مرور زمان در کبد ته نشین شده و سلامتی فرد را با خطر جدی مواجه می کند که دمای شیر یا هر نوشیدنی دیگری که قرار است عسل به آن اضافه شود، باید نیمه گرم یا ولرم بوده و از این دما بالاتر نباشد.

نظر شما درباره خواص شیر و عسل برای سلامتی بدن چیست؟ آیا شیر و عسل برای زیبایی و جوانی موثر است؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

firstcry.com

خرید عسل

34 دیدگاه برای “خواص شیر و عسل؛ 14 روش استفاده و عوارض جانبی آن!

 1. آیناز گفته:

  سلام من برای یه فردمسن که مادرم هست میخام این شیروعسل بهشون بدم امانمیدونم چه وقتی براش بهتره مادرم دوباربایدبشون قرص بدم یکی ساعت ۵صبح نویت بعدی قرصش ساعت ۱۱چون تایازده بایدبخابه آیامیشه شیرپاستوریزه پاکتی روبدون گرم کردن راباعسل مخلوط کنم وناشتابشون بدم وبعدش بخابه چون قرص خواب میخوره ونمیتونه بیداربمونه تاناهاربیدارمیشه

  • محمدجلیلی گفته:

   من زخم معده داشتم ..هر روز شب نعنا یک لیوان + بارهنگ 2 قاشق هنگام خواب به مدت 20روز خوردم وصبخ وشب وظهر دوعدد قرص شیرین بیان بنام د-رگلیس از داروخانه بگیر قبل از غذابخور ..بعد از صبحانه و نهار شربت بره موم بگیر از عطاری معتبر به اندازه دو قاشق بعد از غذا بخور بخور ..20روز ..زخم درست میشه …چای نخور .سرخ کردنی ها پیتزا وغذای چربی دار پرهیز ….بعداً که خوب شدی بخور …بعد از هر غذا هم حداقل نیم ساعت دراز نکش …هنگام دراز کشیدن هم اول به سمت چپ بخواب …‌عالی

 2. فاطمه گفته:

  سلام من دخترم ۴سالشه هر روز شیر و عسل میخوره روزی ی لیوان یا دوتا لیوان
  میخواستم بدونم ضرر نداره اینکه هر روز میخوره؟

 3. ? گفته:

  سلام من تصمیم داشتم شیر و عسل رو شب بخورم حالا که مطالب رو خوندم که چاق کننده هست نظرم تغییر کرد میزارم برا صبحانه☺

  • فرهاد گفته:

   واااای من از بچگی بخاطر مغازه بابام شیر و عسل با نون سنگک…!
   وااای
   الان دوباره در خوردنش دارم زیاده روی میکنم و خیلی واقعا چند روز پشت سر هم فقط ترکیب نون و عسل همراه شیر!!!
   دیونه اش هستم!!!

 4. فریده گفته:

  من خیلی وقت است سرفه میکنم ودهانم به شدت خشک میشودازلمشب تصمیم گرفتم شیروعسل بخورم البته چندیاردکتررفتم بی نتیجه بوده اگه نتیجه گرفتم. حتما اطلاع میدم

 5. محمودی گفته:

  سلام .الان توی سایتای متفاوت خوندم موقع سرماخوردگی شیر مصرف نکنید.و دلایلشم گفتن.حالا واقعا ماچکارکنیم بیشتر ادم گیج میشه.

  • براتی گفته:

   با سلام
   اینکه گفته می شود مصرف شیر در هنگام سرماخوردگی باعث تولید مایع مخاطی بیشتر می شود و مضر است به هیچ وجه صحیح نیست و پایه و اساس علمی ندارد.

  • براتی گفته:

   سلام
   سوال بسیار کلی هست. باید کالری دریافتی با توجه به مقدار مصرف رو محاسبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *