مصرف عسل در بارداری ؛ خواص،مضرات و نحوه مصرف

ممکن است شنیده باشید که عسل می تواند در هنگام بارداری زنان خطرناک باشد، اما در واقع کاملا بی خطر است؛ ما در این مقاله از آهوتا به شما می گوییم نه تنها مصرف عسل در بارداری با رعایت اصول، ضرری ندارد بلکه شما را با خواص شگفت انگیز آن نیز آشنا می کنیم.

ویدیو فواید عسل در دوران بارداری

[jwp-video n=”1″]

ممکن است شنیده باشید که عسل برای نوزادان مناسب نیست. عسل می تواند حاوی باکتری باشد که می تواند در روده کودک ایجاد و باعث بوتولیسم نوزاد شود، بیماری نادر اما بالقوه کشنده است. روده های نوزادان به اندازه کافی بالغ نیستند تا باکتری ها را از بین ببرند. با این حال، بزرگسالان در معرض خطر بوتولیسم عسل، حتی در دوران بارداری نیستند. بیشتر عسل هایی که در فروشگاه ها به فروش می رسند پاستوریزه می شوند البته با استفاده از یک روش مشابه با پاستوریزه شیر، هرچند که این کار برای مسائل ایمنی انجام نمی شود. عسل به مدت 15 تا 30 ثانیه به 161 درجه فارنهایت حرارت داده می شود و سپس به سرعت سرد می شود. این کار سلولهای مخمر را می کشد (البته اسپور بوتولیسم)، بنابراین عسل فرایند کریستالیزه را بسیار کند انجام می دهد، به همین دلیل عسل به مدت طولانی تری مایع باقی می ماند.

مصرف عسل در بارداری؛ خواص،مضرات و نحوه مصرف
خواص مصرف عسل در بارداری

مزایای شگفت انگیز مصرف عسل در بارداری

عسل در دوران بارداری بی خطر است در صورتی که پاستوریزه شده باشد. یکی از دلایل نگرانی در مورد عسل خام این است که می تواند باعث بوتولیسم شود. سیستم گوارش در بزرگسالان شامل باکتری هایی است که از سم بوتولیسم جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد که به جفت منتقل شود.

علاوه بر خواص فوق العاده عسل برای افراد عادی، عسل در طی دوران بارداری نیز مزایای متعددی برای زنان باردار دارد؛ زیرا غنی از قندهایی مانند فروکتوز و گلوکز، علاوه بر مواد مغذی می باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

خواص آنتی باکتریال و آنتی اکسیدانی عسل باعث افزایش ایمنی بدن می شود. همچنین اسید معده، زخم، سوختگی جزئی و سوزش سر دل را درمان می کند.

درمان بی خوابی

عسل به غلبه بر بی خوابی کمک می کند. نوشیدن مخلوط شیر با یک قاشق عسل قبل از خواب، به شما کمک می کند تا خواب آرامی داشته باشید.

سرماخوردگی و سرفه را کاهش می دهد

خواص ضد ویروسی عسل باعث مهار فعالیت ویروسی در بدن شده که باعث جلوگیری از سرماخوردگی می شود. عسل یک درمان کننده موثر سرفه است. با این حال، هیچ شواهد علمی برای استفاده از آن برای مبارزه با سرفه وجود ندارد.

گلودرد

خواص ضد التهاب عسل باعث تحریک گلو می شود. اضافه کردن عسل به چای زنجبیل یا لیمو برای تسکین گلو درد پیشنهاد می شود.

درمان زخم ها

مطالعات نشان داده است که مصرف منظم عسل باعث کاهش رشد باکتری های هلیکو باکترپیلوری که مسئول ایجاد زخم ها است می شود.

بهبود سلامت پوست سر

طبیعت ضد باکتری عسل نه تنها گلو درد را درمان می کند، بلکه به طور موثر در از بین بردن شوره سر و خارش پوستی موثر است. عسل را در آب گرم رقیق کنید و با توجه به شرایط مو، روی پوست سر استفاده کنید.

آلرژی را کاهش می دهد

مصرف منظم عسل، بدن را در برابر گرگرفتگی و آلرژی فصلی محافظت می کند.

کاهش احساس تهوع   

خانم های باردار از احساس تهوع و استفراغ رنج می برند که به همین دلیل نمی توانند به درستی غذا بخورند. استفراغ بیش از حد حتی می تواند باعث کمبود آب بدن شود که باعث بستری شدن در بیمارستان می شود. برای جلوگیری از تهوع و استفراغ، مصرف عسل توصیه می شود.

درمان سوء هاضمه

سه ماهه سوم بارداری یک زمان دشوار است؛ زیرا بیشتر زنان در معرض سوزش سر دل هستند. رحم رشد می کند این باعث می شود که فشار روی معده و روده ایجاد شود. داشتن یک لیوان شیر گرم با یک قاشق غذاخوری عسل کمک می کند تا ناراحتی را تسکین دهد.

 

مصرف عسل در بارداری؛ خواص،مضرات و نحوه مصرف
خطرات مصرف عسل در بارداری

خطرات مصرف عسل در بارداری

مصرف بیش از حد عسل می تواند منجر به عوارض جانبی خاصی شود.

مزایای عسل زیاد است و شما ممکن است وسوسه مصرف آن به طور منظم باشد. به استثنای کسانی که در معرض آلرژی به محصولات زنبور عسل هستند، عسل به طور کلی برای زنان باردار هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد. با این حال، حاملگی مستلزم این است که زنان با توجه به مصرف مواد غذایی خود با احتیاط بیشتری برخورد کنند. بدانید که چقدر عسل برای شما مناسب است و مقدار بهینه ای که می توانید بدون تاثیر بر روی قند خون یا سلامت کودک خود داشته باشید. همچنین زنان باردار باید خود را برای دیابت بارداری بررسی کنند. وضعیتی که به آنها نیاز دارد به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنند. عسل حاوی گلوکز است از این رو چنین بیماران باید محتاط باشند.

حساسیت به انسولین را افزایش می دهد

عسل باعث افزایش سطح قند خون می شود و مقاومت به انسولین را افزایش می دهد؛ زیرا در دوران بارداری، مصرف بیش از 25 گرم فروکتوز در روزخطرناک است.

باعث گرفتگی عضله میشود

عسل باعث گرفتگی عضلات شکم، اسهال، یبوست و نفخ می شود. مصرف بیش از حد عسل بدن شما را اسیدی می کند و بر دستگاه گوارش اثر می گذارد و بنابراین سرعت هضم شدن را کاهش می دهد.

بر سلامت بهداشت دهان و دندان تاثیر می گذارد

سطوح بالای قند در عسل موجب حفره های دندانی و فرسایش دندان می شود.

افزایش وزن

کالری غنی موجود در عسل، باعث اضافه وزن می شود.

[wpipa id=”2991″]

خوردن چه مقدارعسل در حین بارداری مجاز است؟

سه تا پنج قاشق غذاخوری (180 تا 200 کالری) عسل در روز بی خطراست؛ زیرا یک قاشق غذاخوری حاوی حدود 60 کالری است. کالری های قند ساده نباید بیش از 10٪ کل کالری مورد نیاز در دوران بارداری (که حدود 1800 تا 2400 کالری در روز است) باشد.

هشدارها هنگام خوردن عسل

عسل را در آب داغ یا نوشیدنی ها اضافه نکنید؛ زیرا آنزیم های سالم آن را از بین می برند. شما می توانید آن را به آب ولرم اضافه کنید.

عسل را در غذاهای غنی از ویتامین های C و D اضافه نکنید؛ زیرا مواد معدنی موجود در عسل، مزایای ویتامین ها را خنثی می کنند.

از مخلوط كردن عسل با نخود فرنگی اجتناب کنید؛ زیرا می تواند فواید آن را را معكوس كند و باعث سوء هاضمه شود.

مصرف عسل در بارداری؛ خواص،مضرات و نحوه مصرف
مصرف عسل و لیمو در بارداری

 مصرف عسل و لیمو در بارداری

حاملگی با درد و زحمت همراه است اما زمانی که در دوران بارداری بیمار می شوید، می تواند حتی سخت تر شود. هنگامی که شما حامله نیستید، هرعلامتی از سرماخوردگی یا آنفولانزا باعث می شود تا شما سراغ دارو بروید، اما وقتی که باردار هستید، باید جایگزین های مطمئن تری پیدا کنید. عسل و لیمو محبوب ترین روش هستند. اما آیا میتوانید از عسل و لیمو در بارداری استفاده کنید؟ آیا روش بی خطری است؟

لیستی از چیزهایی که در حین بارداری نمی توانید بخورید یا بنوشید وجود دارد، اما خوشبختانه عسل و لیمو دراین لیست قرار ندارند. عسل و لیمو، گرم یا سرد، در طول بارداری برای نوشیدن کاملا مناسب است.”یک فنجان چای گرم لیمو و عسل در واقع می تواند تسکین دهنده گلو درد باشد” و به خصوص برای کاهش سرفه نیز موثر است.

لیمو و عسل وقتی می تواند مسئله شود که شما مشکل دستگاه گوارش داشته باشید. “اگر از سوزش سردل یا رفلاکس اسید رنج می برید، اسیدیته و قند لیمو و عسل می تواند کمی تحریک کننده باشد.

حالا که می دانید عسل و لیمو در طول بارداری بی خطر هستند، ممکن است بخواهید درباره چگونگی مصرف آن بدانید. ساده ترین راه، اضافه کردن نصف لیمو (با پوست) و یک قاشق غذا خوری عسل خام به یک لیوان آب جوش است. این مقاله اشاره کرد که ویتامین C در آب لیمو و خواص ضد باکتری و آرامش بخشی که در عسل وجود دارد با هم می توانند به کاهش علائم شما کمک کنند.

نظر یا تجربه شما درباره مصرف عسل در بارداری چیست؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

momjunction

romper

خرید عسل

3 دیدگاه برای “مصرف عسل در بارداری ؛ خواص،مضرات و نحوه مصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *