8 خواص گرده گل برای سلامتی انسان

آیا می ‌دانستید که گرده‌ گل تقریباً تمام مواد مغذی مورد نیاز رشد بدن انسان را دار است؟ در این مقاله می خواهیم به خواص گرده گل برای سلامتی بپردازیم، جالب است بدانید که هیئت مدیره فدرال آلمان رسماً آن را به عنوان یک دارو شناخته است. گرده گل برای تسکین آلرژی فوق‌ العاده است و عسل خام، فواید زیادی برای سلامتی دارد.

ویدیوی فواید گرده گل برای سلامتی انسان

برخی از خواص گرده گل برای سلامتی انسان

گرده گل غنی از مواد معدنی، ویتامین ‌ها، پروتئین ‌ها، چربی‌ ها، اسیدهای چرب و آنزیم‌ ها می ‌باشد. کاروتنوئیدها بیوفلاوونوئی‌ ها، گرده گل را عامل ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس می‌ دانند، که مویرگ‌ ها را تقویت می ‌کند و التهاب را کاهش می ‌دهد و سیستم ایمنی را تحریک می ‌کند و همچنین سطح کلسترول را به طور طبیعی کاهش می ‌دهد.

در حقیقت، گرده گل پروتئین بیشتری نسبت به هر منبع حیوانی و اسیدهای آمینه بیشتری نسبت به وزن تخم مرغ یا گوشت گاو دارد و این ‌ها فقط برخی از خواص گرده گل برای سلامتی است.

خواص گرده گل برای سلامتی
خواص گرده گل برای سلامتی

جمع آوری گرده گل توسط زنبور عسل

زنبورها گرده را از بذرهای گیاه جمع ‌آوری می ‌کنند و آن را با مقدار کوچکی ترشح از غدد بزاقی یا شهد مخلوط می‌ کنند و آن را در محل‌ های ویژه به نام corbiculae قرار می‌ دهند که بر روی پاهای عقبی زنبور قرار دارند. زنبورها بعد از جمع ‌آوری گرده، آن را به کندو که سلول‌ های شان عسل در آن بسته ‌بندی شده می ‌برند.

سپس سطحی از گرده‌ های جمع‌ آوری شده را با یک لایه نازک از عسل و موم می‌ پوشانند و سرانجام نان عسل تولید می ‌شود. نان زنبورعسل در معرض فرآیند هوازی (بدون هوا و اکسیژن) قرار می‌ گیرد و توسط اسید‌لاکتیک ناشی از آن حفظ می ‌شود. نان زنبورعسل به عنوان منبع اصلی پروتئین برای کندو زنبورعسل استفاده می ‌شود.

 

بر اساس آخرین اطلاعات ملی، یک کندو زنبور عسل یک تا هفت کیلوگرم گرده گل در سال به ارمغان می‌ آورد و هر روز میزان گرده جمع‌ آوری ‌شده از یک کندو به 50 تا 250 گرم می ‌رسد. در اینجا بخش ویژه‌ ای قرار دارد که زنبورها برای استفاده و جمع ‌آوری گرده گیاه از محوطه مزرعه به کار می‌ برند و به صورت برآمدگی (ورم) سبد مانندی جمع‌ می ‌کنند و دوباره بر می ‌گردند.

بیش ‌ترین نیرو را زنبورها در جهت جمع‌ آوری گرده به کار می ‌برند و آن‌ ها بخشی از سبد گرده را در هنگام ورود از دست می ‌دهند و این باعث می ‌شود که دوباره برای گرده بیش‌ تر برگردند.

گرده گل چه رنگی است؟

رنگ گرده متفاوت است، از زرد روشن تا سیاه متغیر است. زنبورها معمولاً گرده را از گیاهان شبیه به هم جمع ‌آوری می ‌کنند، اما گاهی اوقات گرده گل را از تعدادی گونه‌ های گیاهی مختلف نیز جمع ‌آوری می ‌کنند.

دانه‌ های گرده گل بستگی به گونه‌ های گیاهی دارند، آن ‌ها در شکل، رنگ، اندازه و وزن متفاوت هستند. گرده گل به عنوان یک محصول درمان دارویی شناخته شده است، زیرا حاوی گروه‌ های ترکیبات شیمیایی است که توسط زنبورها ساخته شده‌ اند و برای اهداف دارویی استفاده می‌ شوند. در ترکیب گرده گل، حدود 250 ماده که شامل آمینو اسیدها، چربی ‌ها، ویتامین‌ ها، ماکرو و مواد مغذی و فلاونوئیدها وجود دارد.

خواص گرده گل
خواص گرده گل برای سلامتی انسان

ترکیب شیمیایی گرده گل

 • 30 درصد آن کربوهیدرات قابل هضم
 • 26 درصد آن قند (عمدتاً فروکتوز و گلوکز)
 • 23 درصد آن پروتئین (شامل 10 درصد اسید آمینه ضروری)
 • 5 درصد آن چربی که (شامل اسیدهای چرب ضروری است)
 • 2 درصد آن ترکیبات فنولیک (که شامل فلاونوئیدهاست)
 • 6/1 درصد آن مواد معدنی است که شامل (کلسیم- فسفر- منیزیم- سدیم- پتاسیم- آهن- مس- روی- منگنز- سیلکون و سلنیوم است.)
 • 6/0 درصد آن ویتامین‌ ها و اسیدهای محلول در آب هستند که شامل (c و b6 و b2 و b1) است.
 • 1/0 درصد آن ویتامین‌ های محلول در چربی است که شامل (ویتامین‌های E و A و D) است.

خواص گرده گل برای سلامتی 

۱. کاهش دهنده‌ التهاب

فعالیت ضد التهابی گرده گل با داروهایی مانند ناپروکسین، آنالگین، فنیل بوتازون و اندرو متازین برابری می ‌کند. محققان معتقدند که گرده گل را می ‌توان در شرایط التهابی حاد و مزمن، شرایط فاسد شدن اولیه و بیماری ‌های کبدی یا سمی‌ شدن مورد استفاده قرار داد. یک مطالعه سال 2010 که در زیست ‌شناسی دارویی منتشر شده است، نشان می ‌دهد که گرده‌ های گل در هنگام مواجه شدن با فساد کبدی ناشی از خوردن استامینوفن، فعالیت ضد التهابی مؤثری را از خود نشان می ‌دهند.

۲. به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان عمل می ‌کند

مطالعات اخیر نشان داده است که هیدرولیز آنزیمی از گرده گل برای بیماران مبتلا به بیماری‌ های مختلف مانند سرطان، بیماری‌ های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا مفید است. خواص آنتی‌ اکسیدانی، در یک مطالعه سال 2005 مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند که آن آنتی ‌اکیسدان قابل توجهی دارد. محققان حتی بیان کردند که فعالیت ‌های مهار‌کننده گرده گل مشابه آن در غذاهای غنی‌ شده مانند تاتو، خوراک ژاپنی مخلوط سویا و نمک، پنیر و سرکه یافت می ‌شود.

۳. محافظت در برابر سمیت کبد

در یک مقاله سال 2013 که در شواهد و مدارک پزشکی مبتنی بر مکمل و جایگزین دارو پیدا شد، این گرده خرمایی‌ رنگ از  فشار اکسید کبد محافظت می‌ کند و باعث بهبود آسیب‌ های کبدی ناشی از سمیت می ‌شود. موش‌ هایی با آسیب کبدی به 2 گروه تقسیم شدند. یک گروه دو غلظت متفاوت گرده گل را به صورت خوراکی 400-200 میلی‌گرم در هر کیلوگرم در روز مصرف کرد و یک گروه دیگر یک داروی حاوی فلاونوئید‌ها را مصرف کرده بود.

محققان دریافتند که هر دو دارو، آسیب کبدی را درمان کرده‌ اند اما داروی سیلیبینین به علت اسهال شدید، هنگامی که به موش‌ ها داده می ‌شد باعث کاهش قابل توجه وزن و مرگ آن ‌ها می ‌شود. این یافته ‌ها نشان می ‌دهد که گرده گل جایگزین ایمن برای داروی سیلیبینین در درمان آسیب ‌های کبدی است و می ‌تواند بخشی از پاک‌ کردن کبد را بر عهده داشته باشد.

فواید مصرف گرده گل

۴. تقویت سیستم ایمنی بدن

از دیگر خواص گرده گل برای سلامتی، ضد میکروبی و ضد ویروسی بودن آن است. مقاله 2014 در مورد سم‌ شناسی مواد غذایی و شیمیایی و ارزیابی فعالیت های زیستی 8 گرده‌ گل خریداری شده از بازار نشان داد تمام نمونه ‌ها دارای فعالیت ضد میکروبی بودند و مشخص شد گرده‌ گل ممکن است یک جنگنده و محافظ آلرژی طبیعی باشد.

تحقیقات سال 2008 در ژاپن، در مورد تأثیر گرده گل بر فعال شدن سلول‌ های دست، که نقش مهمی را در بیماری ‌های مختلف آلرژیک دارد، مورد بررسی قرار داد. محققان آزمایش‌ های VIVO و VITRO را انجام دادند و دریافتند که گرده گل به علت توانایی‌ اش در مهار فعال شدن سلول‌ های دست، نقش مهمی را در مرحله‌ اول و بعد واکنش‌ های آلرژیک ایفا می‌ کند.

مطالعات حیوانی نشان می ‌دهد که گرده گل می ‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی ارزشمند استفاده شود.

مطالعات نشان داده است که موش‌ و موش ‌های تغذیه ‌شده با گرده دارای ویتامین C و منیزیم در عضلاتشان تپش قلب و ماهیچه اسکلتی مشکل به وجود آمده است. آن ‌ها بعد از مصرف گرده، هموگلوبین و تعداد گلبول ‌های قرمزشان بالاتر رفت. گرده گل طول عمر حیوانات آزمایشی (موش) را افزایش داده است.

۵. رفع علائم یائسگی

مطالعات انجام شده در سال 2015 در آلمان نشان داد که هر دو ماده گرده گل و عسل باعث بهبود مشکلات جنسی و درمان یائسگی در بیماران مبتلا به آن بوده است و در بیماران مبتلا به سرطان پستان درمان ضد هورمونی دارد. بیشتر بیمارانی که در این مطالعه حضور داشتند، بهبود علائم شان گزارش شده است.

محققان معتقدند که گرده گل اگر به زنانی که علائم یائسگی دارند داده شود، باعث می ‌شود که در مقابل یائسگی مقاوم شوند. همچنین  باید به خاطر داشت که فلاونوئیدهای موجود در عسل از سرطان سینه جلوگیری می ‌کند. استفاده از این محصول در زنان با علائم یائسگی و با مشکلات سرطانی و یا بدون سابقه سرطان سینه، موجب جلوگیری از این مشکلات می ‌شود.

خواص گرده گل
خواص گرده گل برای سلامتی انسان

۶. عسل باعث کاهش استرس می ‌شود

عسل کمک می ‌کند تا استرس کاهش یابد و از آن جایی که خواص تغذیه‌ ای موم زنبور عسل موجب خون ‌رسانی به بافت عصبی، تقویت ظرفیت ذهنی و تقویت سیستم عصبی می ‌شود، این عامل باعث کاهش استرس می شود. این خاصیت عسل موجب می ‌شود که یکی از بهترین و مؤثرترین مواد آرایشی طبیعی باشد. عسل برای افرادی که کمبود انرژی دارند به ویژه افراد پیر مفید است. حتی مقدار کمی از گرده گل در طولانی مدت موجب می‌ شود که خلق و خوی بهتری داشته باشیم و آن استقامت فیزیکی را نیز بهبود می ‌بخشد. در نتیجه، تقویت میل به زندگی را افزایش می‌ دهد. همچنین می‌ توان از آن به عنوان یک پد ضد درد استفاده کرد. به این ترتیب می ‌توان درد را کاهش داد که این امر کاهش استرس را به همراه دارد.

۷. گرده گل موجب درمان می‌ شود

گرده‌ گل به عنوان یک پماد موضعی جهت سرعت بخشیدن به روند درمان استفاده می ‌شود. مخصوصاً که از این روش به عنوان درمان خانگی جهت رفع سوختگی استفاده می ‌شود. گرده شامل کپس فیل است که فعالیت آنزیم ‌ها را پس از سوختگی مهار می ‌کند  و واکنش التهابی و تورم را کاهش می ‌دهد.

گرده‌ ها باعث می ‌شوند که گردش خون در عروق بهتر شود و پوست را خشک می‌ کند. اثر ضد التهابی و ضد درد فلاونویدها در گرده گل باعث کاهش درد و همچنین از تجمع پلاکت‌ها جلوگیری می کند. همچنین به علت فعالیت ضد میکروبی مانع از عفونت می ‌شود و به زخم کمک می ‌کند زودتر بهبود یابد.

گرده گل منبع خوبی از ویتامین ‌ها و مواد معدنی است. همچنین می ‌تواند پوست را جوان و درخشان‌ تر کند. گرده گل خون را به تمام سلول ‌های پوست می ‌رساند، به بدن در سم ‌زدایی کمک می ‌کند و چین و چروک ظاهری را کاهش می ‌دهد.

۸. کاهش وزن با گرده گل

آیا گرده گل باعث کاهش وزن می ‌شود؟ مطالعات نشان داده‌ اند که گرده گل در بهبود متابولیسم انرژی و پروتئین عضلانی در موش‌ هایی که در معرض محدودیت شدید غذایی هستند کمک می‌ کند و این ثابت می ‌کند که گرده گل موجب پیشگیری یا بهبود سوء تغذیه می ‌شود. اما در مورد کاهش وزن چطور؟ آیا موم زنبورعسل موجب تقویت متابولیسم می ‌شود؟ گرده گل به تنظیم هورمون ‌ها کمک می ‌کند و دارای فعالیت متابولیکی است که حاوی آمینو ‌اسیدها هستند و موجب حل شدن سلول‌ های چربی در بدن می ‌شود و افزایش متابولیسم را به دنبال دارد.

همچنین می ‌دانیم که گرده گل دارای مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی ضروری است که به تغذیه بدن افراد با عادت ‌های غذایی مختلف کمک می ‌کند. تنها مقدار کمی دریافت این مواد غذایی، باعث جذب سریع می‌ شود. بسیاری از تولید‌کننده‌ های قرص و مکمل گرده گل ادعا می ‌کنند که این ماده می‌ تواند وزن را سریع کاهش دهد. شواهد علمی وجود دارد که نشان می‌ دهد این درست است، در واقع FDA تولید‌ کننده داروهای کاهش وزن در آمریکا با استفاده از گرده گل یادآوری می ‌کند که با استفاده از سیبوترامین و فنول فاتالئین داروهای کاهش وزن ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

FDA گزارش می ‌دهد که بیش از 50 گزارش مربوط به استفاده از محصولات کاهش وزن گرده گل از مشتریان و ارائه ‌دهندگان خدمات بهداشتی دریافت کرده ‌اند. بدون شواهد علمی گرده گل به عنوان محصول کاهش وزن شناخته می‌ شود. اما ما می ‌دانیم که می ‌تواند باعث التهاب، افزایش انرژی و فراهم آوردن طیف وسیعی از ویتامین ‌ها و مواد معدنی مهم شود. همچنین باعث بهبود سلامت پوست و سرعت درمان را زیاد می ‌کند به همین دلیل گرده یک جایگزین مفید است.

طریقه مصرف گرده گل 

نحوه مصرف گرده گل

طریقه مصرف گرده گل

گرده گل به عنوان دارو هم قابل استفاده است. می‌ توان آن را به ماست اضافه کرد، با غلات آن‌ ها را پخت که بسیار مفید می باشد.  می ‌توان آن را روی سالاد به مقدار زیاد بریزیم، زیرا گرده می‌ تواند باعث دفع مسمومیت شود. با آن می‌ توان یک نوشیدنی ضد سم درست کرد. البته دقت کنید دانه‌ های گرده گل اگر به آب گرم اضافه شوند پس از 2 تا 3 ساعت، ارزش غذایی خود را از دست می ‌دهند.

گرده گل را می ‌توان با آب شیر (سرد)، میوه و سبزیجات مصرف کرد. شما می‌ توانید ترکیب را به صورت مایع بخورید یا آن را به ترکیب غذایی اضافه کنید و از مزایای گرده زنبورعسل بهره کافی را ببرید. اثرات جانبی بالقوه گرده برای اکثر افراد مفید است.

عوارض مصرف گرده گل

بزرگ‌ ترین نگرانی مربوط به واکنش‎ هایی است که به آلرژیک گرده دارند. اگر بعد از مصرف مکمل‎ های گرده گل، خارش، تورم، ضعف تنفس یا سرگیجه گرفتید حتماً قبل از استفاده با متخصص مراقبت‌ های بهداشتی خود صحبت کنید.

مصرف گرده ممکن است باعث تحریک رحم شود و این امر حاملگی را تهدید می ‌کند. به همین دلیل زنان باردار باید با استفاده از راهنمای خدمات بهداشتی از گرده استفاده کنند. گرده غنی از ویتامین‌ ها، مواد معدنی، پروتئین‌ ها، چربی ‌ها و اسیدهای چرب، آنزیم ‌ها و بیوفلاوونوئیدها است. این گرده خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی دارند و باعث تقویت مویرگ‌ ها، کاهش التهاب و تحریک سیستم ایمنی بدن و کاهش سطح کلسترول می‌ شود.

مطالعات نشان دادند که در جلوگیری از سوء تغذیه و تغذیه‌ نامناسب موثر است. شما می ‌توانید گرده گل را از فروشگاه آهوتا خریداری کرده و آن را با کیک، ماست و پنیر و غلات و محصولات آبپز و سالاد مصرف کنید یا می ‌توانید آن را به طور طبیعی با آب گرم مخلوط کرده و برای استفاده از ویتامین ‌ها و مواد معدنی مصرف کنید.

نتیجه گیری در مورد خواص درمانی گرده گل 

منظور کردن مقدار مناسب گرده به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند در رژیم غذایی هر فرد غیر حساس به گرده، به خصوص بیماران، افراد ضعیف و کم بنیه، ورزشکاران و افرادی با قدرت جنسی اندک، مفید است. اثر مثبت گرده گل در بهبود سلامت و تقویت عمومی بدن، به این دلیل است که گرده از لحاظ مواد غذایی ضروری برای بدن، ماده ای است مغذی و مقوی که در اثر مصرف آن، رژیم غذایی کامل تر می شود و هرگونه کمبود و نیاز به مواد غذایی جبران می شود.

نظر شما درباره خواص گرده گل برای سلامتی چیست؟ لطفا تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید گرده گل

4.7/5 - (7 امتیاز)

31 دیدگاه برای “8 خواص گرده گل برای سلامتی انسان

 1. پرویز احمدی نیا گفته:

  معجون سیر و عسل ناشتا مصرف میکنم مدتی است گرده گل هم اضافه کرده ام.
  برای مشکلی به کلینیک مراجعه کردم
  فشارم بالای 210 یا همون 21 بود
  پزشکان کلینیک باورشون نمیشد که من سرحال و بدون کمترین مشکلی آروم هستم.
  من فتق داشتم.
  معجون منو نجات داده با اینکه فشار خون بالا و رگ قلبم گرفته است.

 2. دعا گفته:

  سلام آیا گرده گل تاریخ مصرف داره وبعد از چه مدتی خراب میشه.درمنزل مادرم یک شیشه گرده هست که مربوط به چندسال پیشه‌.پسرعموم که درکار تولید عسل بوده براشون آورده بود ولی استفاده نکردند وحالاچندسال هست که دریخچال نگهداری میکنند.میخواستم ببینم قابل استفاده هست یانه.ممنون

 3. احمد کشاورز گفته:

  سلام اقای دکتر من کولیت روده دارم وبعضی موقع خوریزی دارم ایا گرده گل استفاده کنم خوبه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار
   آهوتا سایت پزشکی نیست، لطفا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  • سلام گفته:

   برادر بنده هم کولیت داشتم و خون ریزی و یک دوره چهل روزه خام گیاه خواری کردم و خوب شدم تو اینترنت راجبش تحقیق کنید

 4. ملکا گفته:

  سلام
  ببیشتر برای کسیکه مسن هست و یبوست شدید دارد ودستگاه گوارشی او تنبل است، گرفتم ، ظاهرا کمی تاثیر گذار بوده ولی باتوجه به عوارض که سرگیجه…. هست چکار باید کرد؟ تحت نظر دکتر خاصی نبوده برای فرد مذکور

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   با توجه به علائم سر گیجه احتمال وجود حساسیت در ایشون بالاست .
   میزان دوز گرده گل مصرفی چک کنید .
   در صورت برطرف نشدن علائم استفاده از گرده گل قطع کنید .

 5. سلیم گفته:

  دیروز یه بسته خیلی کوچیک گرفتم سی پنج فروشنده گفت برای مشکلات معده و زخم معده خوبه .منم اطلاعاتی نداشتم گرفتم، اما الان میبینم چیز دیگس خاصیتش.

 6. فریاد گفته:

  یبوست را سریع درمان میکنه من سالها هر شب باید از انجیر استفاده میکردم اما گرده گل از مصرف هر شب انجیر نجاتم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *