11 خواص گرده گل برای سلامتی انسان

آیا می ‌دانستید که گرده‌ گل تقریباً تمام مواد مغذی مورد نیاز رشد بدن انسان را دار است؟ در این مقاله می خواهیم به خواص گرده گل برای سلامتی بپردازیم، جالب است بدانید که هیئت مدیره فدرال آلمان رسماً آن را به عنوان یک دارو شناخته است. گرده گل برای تسکین آلرژی فوق‌ العاده است و عسل خام، فواید زیادی برای سلامتی دارد.

خواص گرده گل

ویدیوی فواید گرده گل برای سلامتی انسان

برخی از خواص گرده گل برای سلامتی انسان

گرده گل غنی از مواد معدنی، ویتامین ‌ها، پروتئین ‌ها، چربی‌ ها، اسیدهای چرب و آنزیم‌ ها می ‌باشد. کاروتنوئیدها بیوفلاوونوئی‌ ها، گرده گل را عامل ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس می‌ دانند، که مویرگ‌ ها را تقویت می ‌کند و التهاب را کاهش می ‌دهد و سیستم ایمنی را تحریک می ‌کند و همچنین سطح کلسترول را به طور طبیعی کاهش می ‌دهد.

در حقیقت، گرده گل پروتئین بیشتری نسبت به هر منبع حیوانی و اسیدهای آمینه بیشتری نسبت به وزن تخم مرغ یا گوشت گاو دارد و این ‌ها فقط برخی از خواص گرده گل برای سلامتی است.

جمع آوری گرده گل توسط زنبور عسل

زنبورها گرده را از بذرهای گیاه جمع ‌آوری می ‌کنند و آن را با مقدار کوچکی ترشح از غدد بزاقی یا شهد مخلوط می‌ کنند و آن را در محل‌ های ویژه به نام corbiculae قرار می‌ دهند که بر روی پاهای عقبی زنبور قرار دارند. زنبورها بعد از جمع ‌آوری گرده، آن را به کندو که سلول‌ های شان عسل در آن بسته ‌بندی شده می ‌برند.

سپس سطحی از گرده‌ های جمع‌ آوری شده را با یک لایه نازک از عسل و موم می‌ پوشانند و سرانجام نان عسل تولید می ‌شود. نان زنبورعسل در معرض فرآیند هوازی (بدون هوا و اکسیژن) قرار می‌ گیرد و توسط اسید‌لاکتیک ناشی از آن حفظ می ‌شود. نان زنبورعسل به عنوان منبع اصلی پروتئین برای کندو زنبورعسل استفاده می ‌شود.

بر اساس آخرین اطلاعات ملی، یک کندو زنبور عسل یک تا هفت کیلوگرم گرده گل در سال به ارمغان می‌ آورد و هر روز میزان گرده جمع‌ آوری ‌شده از یک کندو به 50 تا 250 گرم می ‌رسد. در اینجا بخش ویژه‌ ای قرار دارد که زنبورها برای استفاده و جمع ‌آوری گرده گیاه از محوطه مزرعه به کار می‌ برند و به صورت برآمدگی (ورم) سبد مانندی جمع‌ می ‌کنند و دوباره بر می ‌گردند.

بیشترین نیرو را زنبورها در جهت جمع‌ آوری گرده به کار می ‌برند و آن‌ ها بخشی از سبد گرده را در هنگام ورود از دست می ‌دهند و این باعث می ‌شود که دوباره برای گرده بیش‌ تر برگردند.

گرده گل چه رنگی است؟

رنگ گرده متفاوت است، از زرد روشن تا سیاه متغیر است. زنبورها معمولاً گرده را از گیاهان شبیه به هم جمع ‌آوری می ‌کنند، اما گاهی اوقات گرده گل را از تعدادی گونه‌ های گیاهی مختلف نیز جمع ‌آوری می ‌کنند.

دانه‌ های گرده گل بستگی به گونه‌ های گیاهی دارند، آن ‌ها در شکل، رنگ، اندازه و وزن متفاوت هستند. گرده گل به عنوان یک محصول درمان دارویی شناخته شده است، زیرا حاوی گروه‌ های ترکیبات شیمیایی است که توسط زنبورها ساخته شده‌ اند و برای اهداف دارویی استفاده می‌ شوند. در ترکیب گرده گل، حدود 250 ماده که شامل آمینو اسیدها، چربی ‌ها، ویتامین‌ ها، ماکرو و مواد مغذی و فلاونوئیدها وجود دارد.

ترکیبات شیمیایی گرده گل

ترکیبات شیمیایی گرده گل

 • 30 درصد آن کربوهیدرات قابل هضم
 • 26 درصد آن قند (عمدتاً فروکتوز و گلوکز)
 • 23 درصد آن پروتئین (شامل 10 درصد اسید آمینه ضروری)
 • 5 درصد آن چربی که (شامل اسیدهای چرب ضروری است)
 • 2 درصد آن ترکیبات فنولیک (که شامل فلاونوئیدهاست)
 • 6/1 درصد آن مواد معدنی است که شامل (کلسیم- فسفر- منیزیم- سدیم- پتاسیم- آهن- مس- روی- منگنز- سیلکون و سلنیوم است.)
 • 6/0 درصد آن ویتامین‌ ها و اسیدهای محلول در آب هستند که شامل (c و b6 و b2 و b1) است.
 • 1/0 درصد آن ویتامین‌ های محلول در چربی است که شامل (ویتامین‌های E و A و D) است.

تغذیه کامل با گرده گل

گرده گل حاوی تمام اجزای ضروری زندگی می باشد. درصد عناصر نیروبخش در گرده گل بطور قابل توجهی از درصد مربوط به مخمر آبجوسازی و جوانه گندم بیشتر است. گرده گل، کمبود یا عدم تعادل مواد مغذی رایج در عادات روزانه غذاهای ناکامل زندگی متمدن امروزی را اصلاح می کند؛ غذاهایی که اغلب از اجزاء شیمیایی اضافی تشکیل شده اند و ما را در معرض بروز مشکلات فیزیولوژیکی متعدد قرار می دهند.

گرده گل، در طب چینی به عنوان یک ماده مغذی و انرژی زا در نظر گرفته می شود. فرهنگ های مختلف در سرتاسر جهان، برای کاربردهای بسیار زیادی از این ماده استفاده می کنند:

بهبود استقامت و قدرت حیات افزایش طول عمر کمک به ریکاوری پس از یک دوره ابتلا به بیماری های مزمن
افزایش وزن در دوران نقاهت بیماریها کاهش تمایلات شدید و اعتیادها تنظیم کارکرد سیستم گوارشی
خون سازی جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مسری نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا (به دلیل دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی) کمک به غلبه بر خستگی و سایر مشکلات رشدی در کودکان

همچنین تصور می شود که گرده گل در مقابل تشعشعات از بدن محافظت می کند و همچنین دارای خواص ضدسرطانی است.

کمبود ماده مغذی و تمام مشکلات سلامت ناشی از آن، به عنوان مسئله ای روزافزون در سراسر جهان شناخته می شود. به دلیل اینکه گرده گل حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای ادامه زندگی است، این ماده در مقیاس بسیار بزرگ در حوزه تغذیه و سلامت انسان مورد استفاده قرار می گیرد. علم به ما می آموزد که گرده گل حاوی مواد بسیاری است که آن را در مجموع به غذایی سالم، مغذی و کامل تبدیل می کند. گزارشات متعددی حاصل از آزمایشات پزشکی وجود دارند که نشان می دهد بطور ویژه فواید مصرف گرده گل فراتر از یک غذای ساده معمولی است، در حالی که زنبورها بیشترین زحمت را برای تولید آن می کشند.

گرده های جمع آوری شده بوسیله زنبورها، غنی از پروتئین، آمینو اسیدهای آزاد و ویتامین ها از جمله ویتامین ب-کمپلکس و همچنین اسید فولیک می باشند.

بر طبق اظهارات پژوهشگران موسسه زنبورداری در شهر تارانوف روسیه:

«گرده گل، غنی ترین منبع ویتامین ها است که در طبیعت در یک غذای واحد یافت می شود. حتی اگر گرده گل، سایر اجزای حیاتی دیگر خود را دارا نبود، حتی اگر مصرف آن هیچ دلیلی غیر از تقویت مویرگ ها نداشت، مقدار روتین موجود در آن به تنهایی می توانست توجیهی برای مصرف حداقل یک قاشق چایخوری در روز از این ماده باشد. گرده گل بسیار غنی از ویتامین ها بوده و شاید از هر منبع غذایی، بالاترین مقدار را دارا باشد. بعلاوه، این ماده مقدار زیادی RNA نوکلئیک (اسید ریبونوکلئیک) و DNA (اسید دی اکسی ریبونوکلئیک) را تأمین می کند».

گرده گل غذایی کامل بوده و حاوی عناصر بسیاری است که در فرآورده های حیوانی وجود ندارند. گرده گل از لحاظ دارا بودن پروتئین، از هر منبع حیوانی دیگر غنی تر است. این ماده حاوی آمینو اسیدهای بیشتری نسبت به گوشت، تخم مرغ پنیر با وزن برابر می باشد. تمام عناصر ضروری برای حیات، بطور ویژه ای در گرده گل جمع شده اند.

فواید مصرف گرده گل برای انسان

پژوهشگران نشان دادند که ماده ای در گرده گل وجود دارد که از رشد تعدادی از باکتری های مضر جلوگیری می کند. آزمایشات نشان دادند که گرده گل حاوی یک عامل آنتی بیوتیک موثر در برابر سالمونلا و برخی گونه های دیگر باکتری ها می باشد. در حوزه پزشکی، مطالعات نشان دادند که یک اثر تنظیمی بر عملکرد دستگاه گوارش را می توان به گرده گل نسبت داد. وجود درصد بالایی از سلولز و فیبر  در گرده گل، و نیز وجود عامل های آنتی بیوتیک، توجیهی برای این اثر سودمند هستند.

کار با حیوانات آزمایشگاهی نشان داد که هضم گرده گل اثر مثبتی بر تنظیم خون دارد. افزایش قابل توجه و همزمان گلبولهای سفید و قرمز خون در این موارد مشاهده شده اند. زمانی که گرده گل به بیماران مبتلا به آنمی (کم خونی فقر آهن) خورانده شد، سطح هموگلوبین (سلول های قرمز خون حامل اکسیژن) آنها بطور چشمگیری افزایش یافت.

گزارش شده است که گرده گل در رژیم غذایی، به عنوان تنظیم کننده سطوح کلسترول و تری گلیسرید خون عمل می کند: کاهش کلسترول و تری گلیسرید، به محض هضم عادی گرده گل مشاهده شدند. لیپوپروتئین با غلظت بالا (HDL) افزایش و لیپوپروتئین با غلظت پایین (LDL) کاهش می یابند. تنظیم سطح کلسترول سروم خون نیز مشاهده شده است.

خواص گرده گل برای سلامتی 

۱. کاهش دهنده‌ التهاب

فعالیت ضد التهابی گرده گل با داروهایی مانند ناپروکسن، آنالگین، فنیل بوتازون و اندرو متازین برابری می ‌کند. محققان معتقدند که گرده گل را می ‌توان در شرایط التهابی حاد و مزمن، شرایط فاسد شدن اولیه و بیماری ‌های کبدی یا سمی‌ شدن مورد استفاده قرار داد. یک مطالعه سال 2010 که در زیست ‌شناسی دارویی منتشر شده است، نشان می ‌دهد که گرده‌ های گل در هنگام مواجه شدن با فساد کبدی ناشی از خوردن استامینوفن، فعالیت ضدالتهابی مؤثری را از خود نشان می ‌دهند.

۲. به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان عمل می ‌کند

مطالعات اخیر نشان داده است که هیدرولیز آنزیمی از گرده گل برای بیماران مبتلا به بیماری‌ های مختلف مانند سرطان، بیماری‌ های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا مفید است. خواص آنتی‌ اکسیدانی، در یک مطالعه سال 2005 مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند که این ماده مغذی آنتی ‌اکیسدان قابل توجهی دارد. محققان حتی بیان کردند که فعالیت ‌های مهار‌کننده گرده گل مشابه آن در غذاهای غنی‌ شده مانند تاتو، خوراک ژاپنی مخلوط سویا و نمک، پنیر و سرکه یافت می ‌شود.

۳. محافظت در برابر سمیت کبد

در یک مقاله سال 2013 که در شواهد و مدارک پزشکی مبتنی بر مکمل و جایگزین دارو پیدا شد، این گرده خرمایی‌ رنگ از  فشار اکسید کبد محافظت می‌ کند و باعث بهبود آسیب‌ های کبدی ناشی از سمیت می ‌شود. موش‌ هایی با آسیب کبدی به 2 گروه تقسیم شدند. یک گروه دو غلظت متفاوت گرده گل را به صورت خوراکی 400-200 میلی‌گرم در هر کیلوگرم در روز مصرف کرد و یک گروه دیگر یک داروی حاوی فلاونوئید‌ها را مصرف کرده بود.

محققان دریافتند که هر دو دارو، آسیب کبدی را درمان کرده‌ اند اما داروی سیلیبینین به علت اسهال شدید، هنگامی که به موش‌ ها داده می ‌شد باعث کاهش قابل توجه وزن و مرگ آن ‌ها می ‌شود. این یافته ‌ها نشان می ‌دهد که گرده گل جایگزین ایمن برای داروی سیلیبینین در درمان آسیب ‌های کبدی است و می ‌تواند بخشی از پاک‌ کردن کبد را بر عهده داشته باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

۴. تقویت سیستم ایمنی بدن

از دیگر خواص گرده گل برای سلامتی، ضد میکروبی و ضد ویروسی بودن آن است. مقاله 2014 در مورد سم‌ شناسی مواد غذایی و شیمیایی و ارزیابی فعالیت های زیستی 8 گرده‌ گل خریداری شده از بازار نشان داد تمام نمونه ‌ها دارای فعالیت ضد میکروبی بودند و مشخص شد گرده‌ گل ممکن است یک جنگنده و محافظ آلرژی طبیعی باشد.

تحقیقات سال 2008 در ژاپن، در مورد تأثیر گرده گل بر فعال شدن سلول‌ های دست، که نقش مهمی را در بیماری ‌های مختلف آلرژیک دارد، مورد بررسی قرار داد. محققان آزمایش‌ های VIVO و VITRO را انجام دادند و دریافتند که گرده گل به علت توانایی‌ اش در مهار فعال شدن سلول‌ های دست، نقش مهمی را در مرحله‌ اول و بعد واکنش‌ های آلرژیک ایفا می‌ کند.

مطالعات حیوانی نشان می ‌دهد که گرده گل می ‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی ارزشمند استفاده شود.

همچنین موش ‌های تغذیه ‌شده بعد از مصرف گرده، هموگلوبین و تعداد گلبول ‌های قرمزشان بالاتر رفت. گرده گل طول عمر حیوانات آزمایشی (موش) را افزایش داده است.

۵. رفع علائم یائسگی

مطالعات انجام شده در سال 2015 در آلمان نشان داد که هر دو ماده گرده گل و عسل باعث بهبود مشکلات جنسی و درمان یائسگی در بیماران مبتلا به آن بوده است و در بیماران مبتلا به سرطان پستان درمان ضد هورمونی دارد. بیشتر بیمارانی که در این مطالعه حضور داشتند، بهبود علائم شان گزارش شده است.

محققان معتقدند که گرده گل اگر به زنانی که علائم یائسگی دارند داده شود، باعث می ‌شود که در مقابل یائسگی مقاوم شوند. همچنین  باید به خاطر داشت که فلاونوئیدهای موجود در عسل از سرطان سینه جلوگیری می ‌کند. استفاده از این محصول در زنان با علائم یائسگی و با مشکلات سرطانی و یا بدون سابقه سرطان سینه، موجب جلوگیری از این مشکلات می ‌شود.

کاهش استرس

۶. گرده گل موجب درمان سوختگی می‌ شود

گرده‌ گل به عنوان یک پماد موضعی جهت سرعت بخشیدن به روند درمان استفاده می ‌شود. مخصوصاً که از این روش به عنوان درمان خانگی جهت رفع سوختگی استفاده می ‌شود. گرده شامل کپس فیل است که فعالیت آنزیم ‌ها را پس از سوختگی مهار می ‌کند  و واکنش التهابی و تورم را کاهش می ‌دهد.

گرده‌ ها باعث می ‌شوند که گردش خون در عروق بهتر شود و پوست را خشک می‌ کند. اثر ضد التهابی و ضد درد فلاونویدها در گرده گل باعث کاهش درد و همچنین از تجمع پلاکت‌ها جلوگیری می کند. همچنین به علت فعالیت ضدمیکروبی مانع از عفونت می ‌شود و به زخم کمک می ‌کند زودتر بهبود یابد.

گرده گل منبع خوبی از ویتامین ‌ها و مواد معدنی است. همچنین می ‌تواند پوست را جوان و درخشان‌ تر کند. گرده گل خون را به تمام سلول ‌های پوست می ‌رساند، به بدن در سم ‌زدایی کمک می ‌کند و چین و چروک پوست را کاهش می ‌دهد.

۷. کاهش وزن با گرده گل

آیا گرده گل باعث کاهش وزن می ‌شود؟ مطالعات نشان داده‌ اند که گرده گل در بهبود متابولیسم انرژی و پروتئین عضلانی در موش‌ هایی که در معرض محدودیت شدید غذایی هستند کمک می‌ کند و این ثابت می ‌کند که گرده گل موجب پیشگیری یا بهبود سوءتغذیه می ‌شود. اما در مورد کاهش وزن چطور؟ آیا موجب تقویت متابولیسم می ‌شود؟ گرده گل به تنظیم هورمون ‌ها کمک می ‌کند و دارای فعالیت متابولیکی است که حاوی آمینو ‌اسیدها هستند و موجب حل شدن سلول‌ های چربی در بدن می ‌شود و افزایش متابولیسم را به دنبال دارد.

همچنین می ‌دانیم که گرده گل دارای مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی ضروری است که به تغذیه بدن افراد با عادت ‌های غذایی مختلف کمک می ‌کند. تنها مقدار کمی دریافت این مواد غذایی، باعث جذب سریع می‌ شود. بسیاری از تولید‌کننده‌ های قرص و مکمل گرده گل ادعا می ‌کنند که این ماده می‌ تواند وزن را سریع کاهش دهد. شواهد علمی وجود دارد که نشان می‌ دهد این درست است، در واقع FDA تولید‌ کننده داروهای کاهش وزن در آمریکا با استفاده از گرده گل یادآوری می ‌کند که با استفاده از سیبوترامین و فنول فاتالئین داروهای کاهش وزن ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

FDA گزارش می ‌دهد که بیش از 50 گزارش مربوط به استفاده از محصولات کاهش وزن گرده گل از مشتریان و ارائه ‌دهندگان خدمات بهداشتی دریافت کرده ‌اند. بدون شواهد علمی گرده گل به عنوان محصول کاهش وزن شناخته می‌ شود. اما ما می ‌دانیم که می ‌تواند باعث التهاب، افزایش انرژی و فراهم آوردن طیف وسیعی از ویتامین ‌ها و مواد معدنی مهم شود. همچنین باعث بهبود سلامت پوست و سرعت درمان را زیاد می ‌کند به همین دلیل گرده یک جایگزین مفید است.

طریقه مصرف گرده گل

۸. درمان ناباروری با گرده گل

گرده گل عملکرد تخمدان را تشدید می کند. بهترین نتایج در این مورد، با هم­ آوری 2 سهم گرده گل در هر 100 سهم درون جیره غذایی و جایگزینی آن با پروتئین حیوانی با نسبت 5 به 100 بدست آمده اند، شدت تکامل افزایش یافت. به موازات این افزایش در تغییر شکل، گرده گل همچنین به بهبود دوام تخمک ها در دوره نهفتگی نیز کمک می کند. بهترین نتایج با مقدار نسبت 4 به 100 گرده گل اضافه شده به جیره غذایی بدست آمدند، که منجر به افزایش درصد تخمک ها نسبت به گروه کنترل شد.

هر زمان که نتایج نهایی شامل افزایش تخمک جهت تولید مثل باشد، استفاده از گرده گل توصیه می شود.

۹. درمان آلرژی با گرده گل

گرده گل درمانی برای تب یونجه و آلرژی ها نیز هست. هرچند، در صورتی که بخواهیم درمان نتیجه دهد، استفاده از آن حداقل باید 6 هفته پیش از آغاز فصل شروع شده و سپس در طول فصل ادامه یابد.

گرده گل به مدت سالیان طولانی، برای رهایی افراد مبتلا به آلرژی از رنج این بیماری، بطور موثر مورد استفاده قرار میگرفته است. این شیوه که حساسیت زدایی نامیده می شود، در اوایل قرن 21، در دانشکده پزشکی بیمارستان سنت ماری در لندن ایجاد شد. این شیوه درمانی شامل استفاده از مقادیر کم ماده آلرژی زا جهت تحریک سیستم ایمنی بدن بیمار برای تولید آنتی بادی هایی است که واکنش های آلرژیک را از بین می برند. این روش همانند واکسیناسیون در مقابل بیماریهای کودکان عمل می کند.

حساسیت زدایی، با این فرض انجام می شود که استفاده از ماده آلرژی زا، به تولید آنتی بادی در بدن منجر خواهد شد که اثرات ماده حساسیت زا را در زمان مواجهه مجدد بیمار با آن، از بین خواهد برد.

دکتر لئو کانوی، ساکن دنور ایالت کلرادو، بیماران خود را با گرده گل درمان کرد. دکتر کانوی بیان می کند: «تمام بیمارانی که آنتی­ژن (گرده گل) را به مدت سه سال دریافت کردند، صرف نظر از محل زندگی و نوع رژیم غذایی خود، از دست تمام علائم آلرژی رها شدند. کنترل بر روی 100% بیماران ابتدایی من بدست آمد و این دامنه همواره در حال گسترش یافتن است». از آنجایی که تغذیه دهانی گرده گل برای این منظور برای اولین بار در آزمایشگاه او تکمیل شد، نتایج عجیبی بدست آمدند. هیچ نوع عواقب زیان آوری حاصل نشد. 94 درصد تمام بیماران کاملاً عاری از علائم آلرژی بودند. از میان افرادی که جزو 6 درصد باقیمانده بودند، هیچ یک دستورالعمل های مربوطه را اجرا نکردند، اما همین درصد کم هیچ یک حتی بصورت جزئی نیز تسکین نیافتند.

تسکین تب یونجه، آسم ناشی از گرده گل، حتی افزایش کنترل برونشیت، زخم های دستگاه گوارشی، کولیت، سردردهای میگرنی و اختلالات ادراری همگی با موفقیت رفع شدند. متأسفانه، دکتر کانوی، یکی از اولین پیشگامان حوزه آلرژی، در حال حاضر فوت کرده است. آنچه که ما نمیدانستم این است که یک جرقه سریع، چطور می تواند باعث آرامش همگان شود. این روش در واقع علائم طولانی مدت افراد را در عرض چند دقیقه از بین برد. همه مشکلات از آسم گرفته تا آلرژی و مشکلات سینوسی، همگی رفع شدند. این آزمایشات تأیید کردند که گرده گل در مقابل طیف وسیعی از اختلالات تنفسی، بطرز اعجاب آوری موثر است.

۱۰. مصرف گرده گل برای ورزشکاران

مصرف گرده گل برای ورزشکاران فواید بسیاری دارد. شورای ورزش بریتانیا، افزایش توان تا 40-50 درصد در افرادی که بطور منظم گرده گل مصرف می کردند را گزارش نموده است. حتی عجیب تر اینکه انجمن سلطنتی بریتانیا، افزایش بیشتری را در بزرگسالانی که از گرده گل استفاده می کردند، گزارش کرد.

آنتی لاناناکی، مربی فنلاندی دو و میدانی که مدالهای المپیک 1972 را از آن خود کرد، بیان کرده است که «اکثر ورزشکاران ما از مکمل های غذایی دارای گرده گل استفاده می کنند. بررسی ها نشان داده است که این ماده عملکرد افراد را بطور قابل توجهی افزایش می دهد. از زمانی که برای ورزشکاران گرده گل فراهم میکنن، هیچگونه نتایج منفی مشاهده نشده است.»

آلکس وودلی، مدیر اجرایی باشگاه معروف ورزشی آموزشی (Education Athletic Club) در فیلادلفیا گفت: «گرده گل واقعاً موثر است و نتیجه عالی دارد. گرده گل به ستارگان ورزشی این اجازه را می دهد تا توان و استقامت خود را تا 25 درصد افزایش دهند. این افزایش در توان و مقاومت می تواند کلیدی برای نیروی احیا کننده سری گرده گل باشد. گرده گل باعث افزایش آشکار ضربان قلب می شود. تمام نکته مثبت گرده گل این است که ماده ای طبیعی بوده و می توانید به راحتی آن را مصرف نمایید و حاوی هیچگونه مواد شیمیایی و استروئیدی نیست.»

فرانسیس هوبر، طبیعت شناس مشهور آلمانی، یکی از هواداران این غذای اسرارآمیز حاصل از کندو بود. هوبر گرده گل را «بزرگترین بدنساز در جهان» نامید.

۱۱. سلامتی و زیبایی با مصرف منظم گرده گل

زمانی که گرده گل بصورت روزانه در رژیم غذایی گنجانده شود، نه تنها باعث سالم تر شدن شما میشود و به کاهش وزن دائمی و پایدار شما کمک میکند، بلکه ظاهراً میتوان آن را با برخی «معجون های جادویی» ترکیب نمود تا پوست سراسر بدن شما را نرم، لطیف و شاداب نماید. برخی ترکیبات نسبتاً ارزان بدست آمده از فرآورده های کندوی زنبور عسل که بصورت خارجی استعمال میشوند، میتوانند صورت شما را بازسازی و شاداب کرده و حتی آکنه را از بین ببرند.

دکتر لارس اریک اسن، یک متخصص پوست در هلسینگ بورگ سوئد، اولین شخصی بود که از محصولات بدست آمده از زنبور عسل، برای مشکلات پوستی استفاده کرد. او بسیاری از بیماران خود را که مبتلا به آکنه بودند، با موفقیت درمان کرد.

دکتر اسن میگوید، «از میان مواد مغذی که جذب پوست میشوند، گرده گل اثر بیولوژیکی بسیار محسوسی از خود نشان میدهد. به نظر میرسد که این ماده از پیری زودهنگام سلول ها جلوگیری کرده و رشد بافت های پوستی جدید را تشدید میکند. همچنین محافظت بالایی در برابر خشکی پوست ارائه داده و حیات تازه ای به سلولهای خشک پوست میبخشد. بعلاوه، پوست را نرم کرده، چروک آن را از بین میبرد و خون­رسانی حیات بخش به سلول های پوست را افزایش میدهد. با استفاده از گرده گل، پوست جوان تر شده، در مقابل چین و چروک کمتر آسیب پذیر میشود، و سالم تر و نرم تر به نظر می آید».

طریقه مصرف گرده گل

گرده گل به عنوان دارو هم قابل استفاده است. می‌ توان آن را به ماست اضافه کرد، با غلات آن‌ ها را پخت که بسیار مفید می باشد.  می ‌توان آن را روی سالاد به مقدار زیاد بریزیم، زیرا گرده می‌ تواند باعث دفع مسمومیت شود. با آن می‌ توان یک نوشیدنی ضد سم درست کرد. البته دقت کنید دانه‌ های گرده گل اگر به آب گرم اضافه شوند پس از 2 تا 3 ساعت، ارزش غذایی خود را از دست می ‌دهند.

گرده گل را می ‌توان با آب یا شیر (سرد)، میوه و سبزیجات مصرف کرد. شما می‌ توانید ترکیب را به صورت مایع بخورید یا آن را به ترکیب غذایی اضافه کنید و از مزایای گرده زنبورعسل بهره کافی را ببرید. اثرات جانبی بالقوه گرده برای اکثر افراد مفید است.

عوارض مصرف گرده گل

بزرگ‌ ترین نگرانی مربوط به واکنش‎ هایی است که حساسیت آلرژیک به گرده دارند. اگر بعد از مصرف مکمل‎ های گرده گل، خارش، تورم، ضعف تنفس یا سرگیجه گرفتید حتماً قبل از استفاده با متخصص مراقبت‌ های بهداشتی خود صحبت کنید.

مصرف گرده ممکن است باعث تحریک رحم شود و این امر حاملگی را تهدید می ‌کند. به همین دلیل زنان باردار باید با استفاده از راهنمای خدمات بهداشتی از گرده استفاده کنند. گرده غنی از ویتامین‌ ها، مواد معدنی، پروتئین‌ ها، چربی ‌ها و اسیدهای چرب، آنزیم ‌ها و بیوفلاوونوئیدها است. این گرده خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی دارند و باعث تقویت مویرگ‌ ها، کاهش التهاب و تحریک سیستم ایمنی بدن و کاهش سطح کلسترول می‌ شود.

مطالعات نشان دادند که در جلوگیری از سوء تغذیه و تغذیه‌ نامناسب موثر است. شما می ‌توانید گرده گل را از فروشگاه آهوتا خریداری کرده و آن را با کیک، ماست و پنیر و غلات و محصولات آبپز و سالاد مصرف کنید یا می ‌توانید آن را به طور طبیعی با آب ولرم مخلوط کرده و برای استفاده از ویتامین ‌ها و مواد معدنی مصرف کنید.

نتیجه گیری در مورد خواص درمانی گرده گل 

منظور کردن مقدار مناسب گرده به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند در رژیم غذایی هر فرد غیر حساس به گرده، به خصوص بیماران، افراد ضعیف و کم بنیه، ورزشکاران و افرادی با قدرت جنسی اندک، مفید است. اثر مثبت گرده گل در بهبود سلامت و تقویت عمومی بدن، به این دلیل است که گرده از لحاظ مواد غذایی ضروری برای بدن، ماده ای است مغذی و مقوی که در اثر مصرف آن، رژیم غذایی کامل تر می شود و هرگونه کمبود و نیاز به مواد غذایی جبران می شود.

نظر شما درباره خواص گرده گل برای سلامتی چیست؟ لطفا تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید گرده گل

37 دیدگاه برای “11 خواص گرده گل برای سلامتی انسان

 1. محمد سنندج گفته:

  ممون از کار تحقیقیتان در مورد گل ساوان وگل آفتا بگردان چه می دانید؟و آیا برای ناباروری مردان هم مفید است ؟
  راهنمایی کنید

 2. کمال الدین عبداللهی گفته:

  سلام و وقت بخیر. تجربه من در مورد استفاده روزانه گرده گل بسیار چشمگیر و عجیب است.مقاومت در برابر سرماخوردگی، اثرات ضد التهابی، بهبود پوست و موارد دیگر.

 3. پرویز احمدی نیا گفته:

  معجون سیر و عسل ناشتا مصرف میکنم مدتی است گرده گل هم اضافه کرده ام.
  برای مشکلی به کلینیک مراجعه کردم
  فشارم بالای 210 یا همون 21 بود
  پزشکان کلینیک باورشون نمیشد که من سرحال و بدون کمترین مشکلی آروم هستم.
  من فتق داشتم.
  معجون منو نجات داده با اینکه فشار خون بالا و رگ قلبم گرفته است.

 4. دعا گفته:

  سلام آیا گرده گل تاریخ مصرف داره وبعد از چه مدتی خراب میشه.درمنزل مادرم یک شیشه گرده هست که مربوط به چندسال پیشه‌.پسرعموم که درکار تولید عسل بوده براشون آورده بود ولی استفاده نکردند وحالاچندسال هست که دریخچال نگهداری میکنند.میخواستم ببینم قابل استفاده هست یانه.ممنون

 5. احمد کشاورز گفته:

  سلام اقای دکتر من کولیت روده دارم وبعضی موقع خوریزی دارم ایا گرده گل استفاده کنم خوبه؟

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام بزرگوار
   آهوتا سایت پزشکی نیست، لطفا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  • سلام گفته:

   برادر بنده هم کولیت داشتم و خون ریزی و یک دوره چهل روزه خام گیاه خواری کردم و خوب شدم تو اینترنت راجبش تحقیق کنید

 6. ملکا گفته:

  سلام
  ببیشتر برای کسیکه مسن هست و یبوست شدید دارد ودستگاه گوارشی او تنبل است، گرفتم ، ظاهرا کمی تاثیر گذار بوده ولی باتوجه به عوارض که سرگیجه…. هست چکار باید کرد؟ تحت نظر دکتر خاصی نبوده برای فرد مذکور

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   با توجه به علائم سر گیجه احتمال وجود حساسیت در ایشون بالاست .
   میزان دوز گرده گل مصرفی چک کنید .
   در صورت برطرف نشدن علائم استفاده از گرده گل قطع کنید .

 7. سلیم گفته:

  دیروز یه بسته خیلی کوچیک گرفتم سی پنج فروشنده گفت برای مشکلات معده و زخم معده خوبه .منم اطلاعاتی نداشتم گرفتم، اما الان میبینم چیز دیگس خاصیتش.

 8. فریاد گفته:

  یبوست را سریع درمان میکنه من سالها هر شب باید از انجیر استفاده میکردم اما گرده گل از مصرف هر شب انجیر نجاتم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *