سیاه دانه و عسل؛ 22 خواص شگفت انگیز که نمی دانید!

سیاه دانه و عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد و مصرف آن باعث از بین بردن ویروس و عفونت های باکتریایی می شود. قبل از اینکه به بررسی خواص سیاه دانه و عسل بپردازیم با خواص سیاه دانه آشنا می شویم.

نام های دیگر سیاه دانه: سیاه تخمه، سیاه سنوخ، سیاه سرنیچ، کمون اسود، حب السودا، شونیز، شونز و کمون هندی

ویدیو خواص سیاه دانه و عسل

سیاه دانه به دو دسته وحشی و یا سیاه دانه دشتی تقسیم می شود: گیاه یکساله است که برگ های آن نازک و و به رنگ سبز، دانه های بیضی و مثلثی به رنگ سیاه، به ابعاد یک تا دو میلی متر می باشد.

این گیاه اغلب در مناطق اروپا، آفریقای شمالی، آسیای صغیر، آسیا و در ایران: مناطق شمالی در شمال لوشان به طور پرورشی نیز کشت می شود.

طبیعت آن خیلی گرم و خشک بوده و با وجود شباهت ظاهری و اشتراک در بعضی خواص با زیره اشتباه گرفته می شود، در صورتی که از خانواده زیره نیست. با توجه به اینکه سیاه دانه و عسل مزاج بسیار گرم و خشکی دارد توصیه می شود بیشتر در فصول سرد سال تهیه و مصرف شود.

ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه

در دانه های سیاه این گیاه، جوهر روغنی همراه با مواد معطر و ویتامین E و هورمون های جنسی قرار دارد که دارای ویتامین های  A و D می باشد.

خواص سیاه دانه

کلیات خواص درمانی سیاه دانه

 • ترمیم ضعف بدن
 • رفع مسمومیت های خونی
 • رفع تهوع، شکم درد و یبوست
 • تسکین سرفه و یرقان
 • سقط جنین
 • بهبود سیاتیک
 • رفع زگیل و لک
 • خارج کردن سنگ کلیه
 • درمان ناراحتی های تنفسی
 • کشتن انگل های دستگاه گوارش
 • درمان تاول و آبسه
 • جلوگیری از ریزش مو
 • و…

درمان بیماری ها با سیاهدانه و عسل

1) درمان سرگیجه و گوش درد

هر روز صبح یک قطره روغن سیاه دانه را در گوش ریخته و اطراف گوش ها را با آن چرب کرده و سپس یک قاشق مرباخوری عسل با چند قطره روغن سیاه دانه ترکیب کرده و هر روز صبح ناشتا، حداقل به مدت یازده روز میل کنید.

2) درمان درد قاعدگی

از مناسب ترین نوشیدنی ها برای دوران قاعدگی و درد های ناشی از آن است، به این روش که سیاه دانه را با انار وحشی و در صورت در دسترس نبودن انار معمولی، آب جوشانده و با عسل شیرین کرده، سه بار در شبانه روز میل شود.

3) درمان دیابت و قند خون بالا

سیاه‌ دانه با عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می‌شود و مصرف آن به صورت مداوم و در صورتی که مصرف شیرینی های غیرطبیعی ممنوع شود یا کمتر مصرف شود می‌تواند یک داروی مؤثر در درمان بیماری های قندی باشد. برای ساختن این ترکیب باید مقداری سیاه‌دانه شسته شده و دوسین شده همراه با عسل، یک لیوان دانه انار آسیاب شده را ترکیب کنید و مقداری آب به آن اضافه کنید، هر شب قبل از خواب آن را بنوشید و به مدت یک ماه این کار را هر شب نیم ساعت قبل از خواب میل کنید. همچنین میتوانید از ترکیب زیر استفاده کنید.

 • یک لیوان سیاه دانه آسیاب شده
 • نصف لیوان بذر شاهی
 • یک لیوان انار آسیاب شده (که پس از خشک کردن آن به دست می آید)
 • یک لیوان ریشه کلم خشک آسیاب شده

این ترکیبات را خوب مخلوط کرده و نصف قاشق از این معجون، حداقل نیم ساعت قبل از خواب به مدت یک ماه میل شود.

4) درمان مشکلات قلبی

در جامعه امروزه بسیاری از افراد دچار بیماری قلبی، ضعف قلب، تپش‌های مداوم در قلب هستند در نتیجه اگر روغن خالص سیاه دانه و بدون ماده اضافی همراه با عسل طبیعی و خالص میل شود می تواند در تسکین و بهبود بیماری های قلبی بسیار خوب عمل کند و ضربان قلب را پس مدت کوتاهی تنظیم و کنترل کند.

برخی افراد مبتلا به تپش قلب، ضعف قلب و یا پمپاژ خون هستند که درمان آن با ترکیب روغن سیاه دانه با عسل خالص به نسبت مساوی می تواند درمان خوبی باشد.

یک قاشق مرباخوری از معجون به دست آمده هر روز صبح ناشتا همراه با برخی تمرینات سبک ورزشی موجب تنظیم ضربان قلب و درمان اضطراب و تپش های قلبی می شود.

5) درمان ناراحتی های کبدی

مقداری از پودر سیاه دانه با گیاه صبر زرد و آلوئه ورا را با عسل مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا به مدت هفت روز، یک قاشق مرباخوری از آن میل شود.

6) تقویت گردش خون

بعضی افراد به علت تلاش و فعالیت بیش از حد و یا در اثر ابتلا به بعضی بیماری ها، مشکل ضعف جریان گردش خون دارند که درمان آن با یک قاشق چای خوری از روغن سیاه دانه و یک قاشق چای خوری عسل خالص همراه با دو حبه سیر له شده می تواند معجون مناسبی باشد. هر روز صبح ناشتا به مدت یک هفته میل نمایید.

7) درمان میگرن

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده و نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) همراه با سه عدد میخک کوبیده شده را باهم مخلوط کرده و  با یک لیوان شیر بجوشانید و با کمی عسل ترکیب کنید.

یک فنجان از این معجون دارویی را می توان در هنگام احساس سردرد نوشید.

8) درمان ناراحتی کلیوی

یک لیوان کوچک سیاه دانه را در یک لیتر آب جوشانده و با عسل شیرین کنید. به مدت یک هفته صبح ناشتا آن را میل نمایید.

9) درمان سخت ادراری

مقداری سیاه دانه را جوشانده و با عسل شیرین کنید. هر روز یک لیوان صبح و یک لیوان شب در حالی که ولرم است میل کنید.

سیاه دانه و عسل

10) درمان دل پیچه

روده با میکروب ها و باکتری آلوده می شود. درمان آن با سیاه دانه و عسل به قرار زیر است:

مقدار مساوی زیره، نعناع و انیسون را جوشانده و 7 قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید سپس با عسل خالص شیرین کرده و هنگام دل پیچه میل نمایید.

11) درمان تنبلی کبد

برای تقویت فعالیت کبد، یک کیلو گرم انجیر را در دو لیتر آب جوشانده و سپس یک قاشق غذا خوری عسل خالص و 7 قطره روغن سیاه دانه را اضافه نموده و صبح و شب به مدت یک هفته بنوشید.

12) درمان کلسترول بالای خون

برای درمان کلسترول بالای خون با سیاه دانه و عسل توصیه می شود: یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با یک قاشق گیاه اخبلیا (گیاهی از آلاله معروف به هزار برگ) در یک فنجان عسل طبیعی مخلوط کرده، هر صبح به صورت ناشتا به مدت 5 روز میل گردد.

13) درمان سنگ کلیه

یک فنجان سیاه دانه آسیاب شده را با دو قاشق عسل مخلوط کرده، سه حبه سیر له شده را به آن اضافه و کاملا هم بزنید. این معجون را سه قسمت کرده و پس از صرف صبحانه، میل نمایید. بهتر است نیم ساعت پس از صرف معجون، شربت آبلیموی تازه که آبلیموی آن با پوست لیمو آبگیری شده باشد مصرف نمود.

14) درمان بیماری پروستات

برای درمان بزرگی پروستات که یک عارضه دردناک در زیر مثانه است، توصیه می شود: یک قاشق سیاه دانه آسیاب شده را بعد از شام و یک قاشق عسل طبیعی را هر صبح ناشتا میل کنند.

15) درمان نازایی و عقیم بودن

 • یک لیوان سیاه دانه آسیاب شده
 • نصف لیوان شنبلیله کوبیده شده
 • یک لیوان بذر خشک و آسیاب شده تربچه

این ترکیبات را با عسل مخلوط کرده و از معجون حاصل قبل از وعده غذایی صبح و شب به اندازه یک قاشق مرباخوری در هر وعده میل نموده و سپس یک لیوان شیر روی آن بنوشید و این روند را به مدت سه ماه ادامه دهید.

16) درمان آسم و تنگی نفس

15 گرم سیاه دانه را با 15 گرم گل زوفا مخلوط و آسیاب کرده و مقداری عسل طبیعی به آن اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد، روزی یک قاشق مربا خوری از معجون را در دهان گذاشته و بمکید.

17) درمان کم سویی چشم

جهت افزایش بینایی 5 گرم سیاه دانه کوبیده شده را به طوری که 2/5 گرم آن را صبح و 2/5 گرم آن را عصر همراه با عسل میل نمایید.

18) رفع ریزش مو

چنانچه موم عسل را گداخته و با روغن گل سرخ و کمی حنا خمیر کرده و مقداری پودر سوخته سیاه دانه را به آن بیفزایید و به سر ببندید، مانع ریختن موی سر شده و در صورت مصرف مداوم موجب رویش مو می شود.

درمان آلزایمر

19) درمان فراموشی

جهت تقویت حافظه و رفع فراموشی 1/5 مثقال سیاه دانه را با 1/5 مثقال خردل آسیاب کرده سپس با عسل مخلوط و غرغره نمایید.

20- فواید سیاه دانه و عسل برای پوست صورت

یکی از فواید سیاه دانه با عسل ایجاد درخشندگی برای پوست است و اگر شما یک ماسک با این دو ترکیب ایجاد کنید و روی صورت خود استعمال کنید در طول زمان و با استفاده مداوم می‌توانید پوستی درخشنده و شفاف داشته باشید. بهتر است بدانید سیاه دانه خواص زیادی برای پوست صورت دارد و به‌سلامتی و درخشندگی پوست صورت برای صورت‌های چرب و خشک کمک می‌کند.

همچنین اگر شما دارای جوش های بلغمی هستید می‌توانید با استفاده از این ترکیب در طول زمان صورت خود را پاک سازی کنید و از ایجاد میکروب ها و آلودگی ها به روی صورت خود جلوگیری کنید تا پوستی خوب و شفاف داشته باشید.

21- سیاه دانه و عسل برای لاغری

این ترکیب فوق العاده برای کاهش وزن و چربی سوزی نیز مؤثر است و هنگامی می‌توانید اثر سیاه دانه با عسل را احساس کنید که هرروز و به طور مداوم این ترکیب را استفاده کنید و نتیجه آن را ببینید. بهتر است بدانید برای اینکه این ترکیب و نوشیدنی تاثیر خوبی داشته باشد باید از طبیعی بودن عسل و خالص بودن آن و همچنین تازه بودن سیاه دانه اطمینان حاصل کنید.

برای درست کردن این نوشیدنی خوشمزه بهتر است یک شربت عسل و آبلیمو همراه با سیاه دانه تهیه کنید و هر صبح به صورت منظم در میان وعده میل کنید. در تهیه این نوشیدنی بهتر است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که حتما سیاه دانه را ابتدا بشویید و سپس نیم کوب کنید تا باکتری هایی که ممکن است از هوا به آن چسبیده باشند از بین بروند.

اگرچه سیاه دانه با ترکیب عسل می تواند در لاغری تاثیر داشته باشد اما برای لاغری و چربی سوزی یک محرکه ای نیز لازم است که آن ورزش کردن و یا پیاده روی به صورت مداوم است در نتیجه شربت سیاه دانه با عسل به تهایی نمی تواند عامل لاغری شما باشد.

22- ترکیب معجزه آسا برای ضد پیری

با گذشت دوران نوجوانی و جوانی بسیاری از افراد به دنبال ترمیم پوست و مو خود هستند تا زیبا تر به نظر برسند. با وجود کلاژن که در دوران نوجوانی و جوانی در پوست و مو وجود دارد تمام نواقص که در پوست و مو وجود دارد را ازبین می برد اما با گذشت این زمان و از بین رفتن کلاژن یک ترکیب فوق العاده مثل عسل و سیاه دانه می تواند به بهبود صورت و شفافیت آن کمک می کند.

اگر دوست دارید که تاثیر پذیری این ترکیب را در صورت خود احساس کنید بهتر از این دو ماده یک ماسک درست کنید و بر روی صورت خود ماساژ دهید و پس از ده دقیقه آن را بشویید. این ماسک بسیار پرخاصیت برای از بین بردن چین و چروک صورت، استحکام پوست، از بین بردن سیاهی دور چشم موثر است. همچنین استفاده مداوم از این ماسک برای از بین بردن لک ها و آکنه هایی که در صورت وجود دارد، میتواند مفید باشد.

خواص سیاهدانه و عسل و دارچین

مردم هزاران سال است که از خواص سیاه دانه و عسل و دارچین، هر یک به طور جداگانه بهره برده اند. اما می دانید که ترکیب این سه عنصر ارزشمند و جادویی، خواص آن ها را چند برابر می کند؟

خواص عسل و سیاهدانه و دارچین تا به امروز بر هیچ کس پنهان نبوده و همه می دانند که این ترکیب قدرتمند، دارای ارزش دارویی فراوانی می باشند و امروزه در طب نوین بسیار مورد توجه پزشکان قرار گرفته است.

خواص سیاهدانه و عسل و دارچین عبارتند از:

 1. خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی
 2. چربی سوزی و جلوگیری از چاقی
 3. بهبود سرماخوردگی و گلو درد
 4. بهبود مشکلات گوارشی
 5. مبارزه با عفونت های قارچی
 6. مبارزه با سرطان
 7. بهبود دیابت
 8. بهبود زخم ها
 9. اختلالات قاعدگی
 10. بهبود مشکلات قلبی

فواید دیگر سیاهدانه و عسل:

درمان ضعف عمومی بدن با سیاه دانه

یک فنجان سیاه دانه و یک لیوان شنبلیله خشک را آسیاب کرده و بر مخلوط آن ها یک قاشق غذاخوری محلول عنبر اضافه نمایید. سپس دو لیوان عسل خالص را با آن مخلوط کرده و هر روز صبح با نان گندم سبوس دار میل نمایید.

تقویت قوای جنسی با سیاه دانه و عسل

چنانچه روغن سیاه دانه را با روغن زیتون و کندر خوراکی پودر شده مخلوط کرده و کمی عسل به ان افزوده و هر روز مقداری از آن را میل نمایید جهت برگرداندن قوای جنسی و افراد عقیم بسیار مفید است.

نحوه مصرف سیاه دانه و عسل چگونه است؟

بهترین نحوه استفاده از سیاه دانه با توجه به نوع مصرف و بیماری متغیر می باشد ولی بصورت کلی میتوان گفت، تبدیل آن به پودر نرم و نیم کوب بهتر است؛ زیرا کوبیده آن تاثیری بیشتری دارد و هضم و جذب آن برای بدن راحت تر می باشد.

توصیه میکنیم دوسین را در مقدار بسیار زیاد تهیه نکنید و در هر نوبت برای چند بار مصرف ترکیب نمایید.

مضرات احتمالی سیاه دانه و عسل

افرادی که گرم مزاج هستند، با خوردن زیاد سیاه دانه موجب گلو درد و گرفتگی می شوند، به این دلیل باید آن را در سرکه خیس کنند و سپس بخورند. برای کلیه نیز مضر است و از این رو باید با کتیرا مصرف شود.

مقدار مصرف سیاه دانه در سرد مزاج ها 8 گرم و در گرم مزاج ها تا 2 گرم است.

نظر شما در مورد معجون سیاه دانه و عسل چیست؟ آیا خواص سیاه دانه و عسل برای بهبود بیماری ها مفید است؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

draxe.com

 

خرید عسل

116 دیدگاه برای “سیاه دانه و عسل؛ 22 خواص شگفت انگیز که نمی دانید!

 1. هامانه گفته:

  من الان بخاطر مشکل کلیه دارم سیاه دانه و عسل میخورم همه جا نوشتن خوبه اما شما نوشتید مشکل داره و ضرر داره،من گیج شدم الان بخورم یا نه…خواهشا جواب بدید…من واسه دفع سرب ناشی از مصرف تریاک و سنگ کلیه می خورم

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   سیاهدانه آسیاب شده نباید در معرض هوا باشد و درون کیسه پلاستیکی و یا ظرفی قرار بدید که درب دار هست .

 2. منا گفته:

  سلام وقت بخیر.
  من ۴۵ روز از قاعدگی من گذشت و پریود نشدم . و گفتن که مصرف سیاه دانه با عسل برای پریود شدن بسیار مفید است

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   عسل در جهت رفع مشکلات گوارشی و معده تاثیرات بسزایی داره ضمن اینکه در ترکیب با سیاهدانه اثر گذار تر نیز هست .

 3. محسن ازنهاوند گفته:

  سلام من پروستات دارم وخیلی اذیت میشم چطورمیتونم باترکیب عسل وسیاهدانه خودم‌درمان کنم.وچطوراین ترکیب رومصرف کنم.باتشکرازشکیبایی شما

 4. محمد گفته:

  تمام مطالب عالی و آموزنده بو من تازه مطالعاتم درباره سیاه دانه و عسل و دارچین شروع کردم ممون از سایت خوبتون

 5. بخشی گفته:

  سلام مقدار کم سیاهدانه مثلاً یک قاشق چایخوری را چگونه آسیاب کنیم باتوجه به اینکه توصیه به مقدار مصرف روزانه شده و جویدن هم عملاً کار مشکلی است و درثانی کاملاً آسیاب هم نمی شود

  • احمد گفته:

   یه قاشق بریز تو آسیاب یه حبه قند هم بنداز داخلش راحت پودر پودر میشه واسه سه روز استفاده کن

 6. عالیه گفته:

  من۵۰ گرم سیاه دانه را با نیم کیلو عسل مخلوط کردم گذاشتم روزانه مصرف کنم آیا سمی می‌شود چرا که نوشتید روزانه باید تهیه شود این مخلوط را دور بریزم؟

  • کیمیا گفته:

   ویدئو دکتر ضیائی رو ببینید و سایتهای معتبر رو مطالعه کنین اگه سیاهدانه آسیاب شده همون موقع با عسل مخلوط بشه تا یکسال سالم میمونه فقط در معرض نور شدید نباید باشه

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   توصیه به ترکیب عسل با سیاهدانه آسیاب شده هست.به مقدار مصرف برای همان روز ترکیب کنید .

 7. محسن گفته:

  ببخشید هرکی ی چیزی میگه .من یک قاشق مربا خوری سیاه دونه اسیاب شده را با ربع کیلو عسل قاطی کردم ک چندروز صبح و شب استفاده کنم حالا تو پیام ها دیدم میگن اگه چندروز بمونه سمی میشه ایا صحت داره .ممنون ازلطف شما

  • همایون گفته:

   درود
   نگران نباشیدچنانچه سیاهدانه پودربشه بایستی همان گاه باعسل ترکیب بشه و این ترکیب میتونه برای مصرف همان هنگام باشه

  • وحید گفته:

   من بیشتر از یکساله آسیاب سیا دانه و عسل رو با هم قاطی کردم و تو ظرف شیشه ای گذاشتم یخجال یادم رفته بود چند شبه دارم میخورم

   • خانزاده (پشتیبان) گفته:

    مسلما دیگه نباید از این ترکیب استفاده کنید !
    یخچال محل مناسبی برای نگهداری عسل نیست ، ضمن اینکه ترکیب عسل با سیاهدانه نباید تا یکسال نگهداری بشه .

 8. ناشناس گفته:

  سلام من امروز سیاه دانه آسیاب شده خریدم ریختم تو ظرف شیشه ای و در یخچال گذاشتم،چیکار کنم سمی نشه درضمن تو هر غذایی که میپزم میتونم بریزم؟ممنون

 9. ناهید رشید گفته:

  سلام مطالب عالی بود،لطفا بفرمایید سیاه دانه وعسل برای ازبین بردن صفرا مفید است ، اگر نیست راهنمایی بفرمایید

 10. منصور گفته:

  سلام مدتی میران قند خونم بالاست
  چقدر سیاهدانه و عسل مخلوط کنم و چقدر مصرف نمایم تا جلوی افزایش قند رو بگیره اگه دارچین و زنجبیل بهش اضافه کنم بهتر است یا فقط عسل و سیاه دانه؟

 11. محمد امین ازسیریک گفته:

  باعرض سلام من الان یک سال هست سوزش مثانه دارم درد درناحیه مقعد وسوزش درگشاله ران وسوزش درکف پا خیلی رنج میبرم متخصص خیلی رفتم هیچ نتیجی نگرفتم سیاه دانه باعسل تازه گرفتم که استفاده بکنم انشاالله که جوابی ببگیرم ایا دوستان همجنین مشکلی داشته برای من راهنمای بکنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *