10 خاصیت عسل و دارچین که احتمالا نمی دانید!

آیا از خواص عسل و دارچین اطلاع دارید؟ این ترکیب می تواند در درمان حساسیت، دیابت، سرماخوردگی، گوارش و بیماری های پوستی بسیار موثر عمل کند. دارچین توسط چینی ها و اقوام آیوروِدایی بیش از ۲۰۰۰ سال است که استفاده می شود. عسل هم تاریخی غنی به قدمت یونان و روم باستان، وِداها و کتیبه های مصری دارد. در این مقاله به بررسی فواید دارچین و عسل می پردازیم و در انتها بهترین روش مصرف عسل و دارچین را بیان خواهیم کرد.

به خاصیت های درمانی عسل توسط ارسطو و شاگردش اریستوکسنوس نیز اشاره شده است. داستان های بی شماری از مردمی که با عسل از هرگونه بیماری چون دیابت (نوع ۲) گرفته تا کَک مَک و جوش صورت شفا پیدا کرده اند.

ویدیوی خواص دارچین و عسل

در اینجا به برخی از قدیمی ترین روش های عمومی استفاده درمانی از عسل و دارچین برای بیماری های مختلف اشاره می کنیم:

عسل و دارچین با هم مؤثرترند

از زمانی که بیاتریکس دِکستِر برای نشریه اخبار هفتگی جهان در سال ۱۹۹۵ مقاله ای نوشت که ادعا داشت عسل و دارچین هر چیزی که تصور کنید را شفا میدهند. این ترکیب خوش طعم مورد بررسی شدیدا موشکافانه کارشناسان و دانشمندان تغذیه قرارگرفته است.

خواص عسل و دارچین

در حال حاضر، مدرکی قطعی حاکی بر اینکه ترکیب عسل و دارچین نتایج معجزه آسایی دارد در نوشته های علمی وجود ندارد که باعث بی میلی جامعه پزشکی نسبت به پیشنهاد آن به مراجعین خود می شود.

با این حال از نظر من اگر خواص درمانی هریک را بررسی کنیم، غیر منطقی نیست که بگوییم اگر هر کدام به تنهایی خوب است، پس هر دو باهم می توانند عالی باشند!

در مطالعات اساسی روغن های ماساژ بسیار مشاهده کردم که ترکیبات خاص، تاثیر درمانی چندین برابر قوی تری نسبت به هر یک از اجزای ترکیب به تنهایی دارند و من عقیده دارم که این موضوع در مورد دارچین و عسل نیز صدق می کند.

خواص عسل و دارچین برای سلامتی

دارچین در درمان اختلالات گوارشی، ناراحتی های هنگام عادت ماهانه و دردهای مفصلی، فواید و خواص اساسی خود را نشان داده است. تاثیر آن روی دردهای مفصلی ناشی از وجود مقدار زیادی سینامالدهید در آن است. (ترکیب مولکولی ضد التهابی که به دارچین طعم و عطر خاصش را میدهد.)

عسل نیز بخاطر خواص ضد التهابش شناخته شده است، بعلاوه فراوانی مواد مغذی چون:

 • اسید آمینو ها
 • ویتامین C
 • ریبوفِلاوین
 • نیاسین . ویتامین B6
 • فولات (همان ویتامین B9 یا اسید فولیک)
 • کلسیم
 • آهن
 • منیزیم
 • فسفر
 • پتاسیم
 • روی

در انتها، تحقیقات معاصر تازه کم کم دارد به سمت خاصیت های قوی ضد باکتریایی، ضد التهاب و آنتی اُکسیدانی عسل متمایل می شود. احتمالش زیاد است که این خواص درمانی بسیار قوی از ابتدای تاریخ باعث شفا بخشی های معجزه گونه برای افراد زیادی شده باشد.

حتما بخوانید: خواص بی نظیر عسل و زنجبیل که احتمالا نمیدانید

۸ خاصیت درمانی عسل و دارچین

دلایل اینکه این دو اَبَر خوراکی چنین تاثیر قدرتمندی روی بدن دارند خیلی زیاد است، اما اکثرا روی قابلیت آن ها در کنترل عفونت و التهاب، مبارزه با عوامل بیماری زای آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن تمرکز دارند. برخی دیگر از فواید درمانی تجربه شده در اکثر مواقع توسط افرادی که عسل و دارچین را مخلوط می کنند عبارتند از:

عسل و دارچین

۱. حساسیت

مثالی کامل از اینکه دارچین چگونه می تواند به حساسیت ها کمک کند در یک مطالعه مصری دیده می شود که حاکی بر این است که دارچین توانایی بالایی در کنترل مایت های (هیره، موجودات میکروسکوپی از خانواده عنکبوتیان) حساسیت زا دارد. این موجودات حساسیت زا به مشکلی جهانی تبدیل شده اند و کالج کشاورزی، خوراک و محیطِ دانشگاه کِنتاکی، ادعا دارد که حداقل ۴۵٪ جوانان مبتلا به آسم به مایت های موجود در گرد و خاک خانگی حساسیت دارند.

محققان مصری تاثیر عصاره گیاهان مختلف را در نابود کردن مایت های خانگیِ شدیدا حساسیت زا را بررسی کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که دارچین موثرترین آن هاست.

در رابطه با عسل، مصرف روزانه تنها یک قاشق چای خوری عسل خام می تواند با بالا بردن مقاومت در برابر گرده های محیط و مقابله با عوامل حساسیت زا به صورت طبیعی سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

آرشیو بین المللی آلرژی و ایمنی شناسی، مقاله ای منتشر کرده که این ایده را بررسی می کند و به نتیجه دست یافته که استفاده از عسل توس (غان) پیش از فصل گرده افشانی این درخت به افرادی که به گرده آن حساسیت داشتند با ۶۰٪ کاهش واکنش های حساسیت کمک کرده است، یعنی دو برابر روزهای بدون علائم حساسیت، ۷۰٪ کمتر روزهای با واکنش های شدید و همچنین استفاده ۵۰٪ کمتر از آنتی هیستامین (قرص ضد حساسیت) در مقایسه با گروهی که روش های مرسوم را بکار بردند.

۲. دیابت

مطالعات اخیرا منتشر شده در مجلات مرکز تحقیقات فارماکوگنوزی و تغذیه نشان می دهد که تا حد ۱۵۰۰ میلی گرم دارچین بصورت مکمل می تواند به میزان چربی بدن، کبد، آنزیم ها، مقاومت در برابر انسولین و حساسیت بالای پروتئین واکنشی C در دیابتی ها و افرادی که بیماری کبد چرب غیر الکلی دارند کمک کند.

در تحقیقی از دوبی، مشاهده شده که عسل درجه گلوکز پلاسمای خون را در دیابتی ها نسبت به دکستروز و ساکارز کمتر بالا میبرد. بعضی معتقدند که خاصیت تقویت کننده انسولینِ دارچین می تواند با این موضوع مقابله کرده و درنتیجه با خوردن عسل و دارچین با هم میزان گلوکز خون حتی کمتر از این ها افزایش می یابد و این ترکیب را به یک خوراکی با شاخص گلیسمی پایین تبدیل می کند!

۳. آکنه و عفونت های پوستی

روغن دارچین با عسل در سرتاسر جهان برای درمان ناراحتی های پوستی همچون آکنه و عفونت های پوستی بخاطر خواص ضد باکتری آن استفاده می شود.

محققان ایرانی کشف کرده اند که بدلیل خواص ضد باکتریایی، ضد التهاب و آنتی اکسیدانی آن عسل حتی در درمان زخم و سوختگی هم قوی تر عمل کرده و نسبت به داروهای شیمیایی مرسوم، آثار کمتری از عفونت روی پوست بجا می گذارد!

۴. سرماخوردگی

در تحقیقی منتشر شده در نشریه آمریکایی داروهای چینی، مشخص شد عصاره دارچین می تواند تاثیر بسیار زیادی در کند سازی چندین باکتری و قارچ بگذارد از جمله E. coli, Candida و Staph aureus ( میکرو اُرگانیسم هایی که می توانند بیماری های زیادی همچون سرماخوردگی بوجود آورند.)

در اصل، زمانی که افراد به طور معمول از عسل خام استفاده کنند، مقاومت بدن آن ها افزایش می یابد یا اصلا مریض نمی شوند یا اگر هم سرما بخورند بسرعت خوب می شوند.

۵. عفونت دستگاه ادراری

نشریه ایرانی علوم پزشکی، مقاله ای را سال پیش منتشر کرد که تاثیر عصاره ی ۲۸ گیاه را در برابر باکتری هایی مثل ای-کولی اندازه می گیرد. (باکتری اصلی در ایجاد عفونت ادرار)

درخت اصلی دارچین (Cinnamomum zeylanicum)، در بین چهار مورد از قوی ترین درختان است. این موضوع مقاومت بدنی بالای افرادی که عسل را با دارچین به رژیم غذایی خود اضافه کرده اند را توضیح می دهد. همچنین دلیلی بر این است که این افراد عفونت های ادراری کمتری را تجربه می کنند.

خواص عسل و دارچین

۶. مشکلات گوارشی

عسل و دارچین در کنترل مشکلات گوارشی از جمله یبوست، حالت تهوع و زخم معده معروف شده اند. چون عسل مایعی از پیش گوارش شده است، هضم آن آسان تر بوده که می تواند سیستم گوارشی آسیب دیده را تسکین دهد.

دارچین نیز بخاطر خاصیت های ضدمیکروبی اش، به افراد بی شماری در مورد باکتری های بیش از اندازه موجود در دستگاه گوارشی شان کمک کرده است؛ مخصوصا به افرادی که از باکتری ای-کولی رنج میبرند، همان گونه که در بخشی که از ایران گفتیم مطالعه کردید.

۷. انرژی

داروخانه های گیاهی چینی، دارچین را برای افزایش انرژی حیاتی قرن هاست استفاده می کنند و بخاطر خاصیت انسولین افزون آن، دارچین به مردم انرژی می دهد در حالی که قند خون را نیز تنظیم می کند.

البته، عسل انرژی خالص است. بنابراین وقتی یک قاشق چای خوری از ترکیب این دو را بخورید، یک افزایش انرژی بالا با گلیسمی پایین دریافت می کنید که به شما در فعالیت های سنگین یا هنگام خستگی میان کار کمک می کند.

۸. ورم لثه

سال های اخیر، مطالعات زیادی منتشر شده که ادعا دارند عسل مانوکا می تواند انواع ورم لثه و ناراحتی های اطراف دندان را درمان کند.

بخاطر خواص ضدمیکروبی بالای آن، محققان دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه اوتاگو، دانیدین و نیوزیلند دریافتند که مکیدن یا جویدن محصولات عسل مانوکا نه تنها ۳۵٪ خرابی های سطح دندان را کم می کند، بلکه ۳۵٪ هم احتمال خونریزی در افراد مبتلا به ورم لثه را کاهش میدهد!

۹. بیماری های قلبی

استفاده روزانه از ترکیب پودر دارچین به عسل برای صبحانه و خوردن آن با نان می تواند به کاهش کلسترول در شریان ها و کاهش حملات قلبی جلوگیری کند.

۱۰. افزایش طول عمر

روزانه یک قاشق پودر دارچین و سه فنجان آب را بجوشانید تا چای به دست آورید. سپس بگذارید ولرم شود و بعد از آن کمی عسل به آن اضافه نمایید. مصرف این چای خوشمزه به طور مداوم باعث جوانی و جلوگیری از پیری زود رس می شود.

حتما بخوانید: خواص عسل و زردچوبه و روش های استفاده آن 

ترکیب عسل و دارچین

مخلوط دارچین و عسل زیر به همراه خواص ضدمیکروبی اش می تواند لبخندی شگفت انگیز به شما بدهد! عسل و دارچین حیقتاً ترکیبی عالی هستند.

برای درست کردن این ترکیب ساده و خارق العاده کافی است مواد زیر را مخلوط کنید:

 • ۱ پیمانه آب گرم
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل خالص
 • ۱ قاشق چای خوری دارچین

خواص عسل و دارچین برای پوست

عسل و دارچین برای پوست دارای خواص بی شماری هستند و ترکیب این دو ماده شگفت انگیز برای درمان آکنه و مراقبت از پوست بی نظیر است. عسل دارای سابقه طولانی مراقبت از پوست می باشد که مصرف آن هزاران سال به طول می انجامد. محبوبیت عسل در بین علاقه مندان به مراقبت طبیعی از پوست، امروزه همچنان ادامه دارد و اغلب با طیف وسیعی از مواد طبیعی مانند دارچین که دارای خاصیت محافظتی و ترمیمی برای پوست است، ترکیب می شود.

یکی از محبوب ترین روش های استفاده از عسل، ماسک عسل و دارچین است. این ترکیب در بین افرادی که از آکنه و جوش رنج می برند، بسیار محبوب می باشد. همچنین اگر می خواهید چهره جوانی داشته باشید و خطوط ریز پوستی خود را کاهش دهید، خواص عسل و دارچین باعث درمان این مشکلات پوستی می شود.

ما در این بخش از مقاله شما را با روش تهیه و مصرف عسل و دارچین برای پوست و مزایایی که این دو ماده فوق العاده برای مشکلات پوستی شما دارند، آشنا می کنیم.

عسل و دارچین برای پوست

عسل و دارچین هر دو دارای خواص زیادی هستند که برای جوان سازی پوست و مقابله با آکنه می توانند موثر باشند. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از فوایدی که عسل و دارچین برای پوست دارند، بیاندازیم.

خواص عسل و دارچین برای پوست

۱. خاصیت آنتی اکسیدانی

عسل حاوی تعدادی آنتی اکسیدان قدرتمند از جمله ویتامین های گروه B و C، پلی فنول ها و فلاونوئیدها است. این آنتی اکسیدان ها به محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد که پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شوند، کمک می کنند. این آسیب یکی از اصلی ترین عوامل پیری پوست شما و بروز خطوط و چین و چروک است. آنتی اکسیدان ها همچنین می توانند در جلوگیری از عفونت آکنه نقش داشته باشند.

دارچین نیز سرشار از آنتی اکسیدان های محافظ پوست می باشد. در حقیقت یک مطالعه که به ظرفیت آنتی اکسیدان 26 ادویه مختلف که معمولاً در دسترس است، پرداخته و دارچین به عنوان رتبه دوم شناخته شده، این رتبه بندی تا حد زیادی به دلیل ترکیبات فنولیک موجود در آن است.

عسل و دارچین برای پوست

۲. خاصیت لایه برداری

عسل به دلیل اسیدهای آلی، مانند: اسید گلوکونیک به عنوان یک لایه بردار پوست عمل می کند. لایه برداری به از بین بردن پوست مرده از سطح صورت، عدم انسداد منافذ پوستی و ایجاد پوست تازه و صاف کمک می کند. همچنین به کاهش خطوط ریز کمک خواهد کرد.

نه تنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارچین از پوست در برابر صدمه محافظت می کند، بلکه مطالعات نشان داده اند که می تواند تولید کلاژن درون پوست را هنگام استفاده موضعی تحریک کرده، این می تواند به معکوس کردن علائم پیری و سلامت پوست شما کمک کند.

۳. خاصیت مرطوب کنندگی

عسل یک ماده آرام بخش است که باعث جذب و انتقال آب می شود و می تواند به جلوگیری از خشکی پوست شما کمک کند، از این رو باعث شده تا پوست شما مرطوب شود.

دارچین نیز به‌ خاطر خواص آنتی‌ باکتریال و ضد میکروبی خود از پوست در برابر سوزش، جوش، حساسیت و عفونت محافظت می‌کند. روغن دارچین باعث کاهش تورم، درد و قرمزی پوست می‌شود. ماسک عسل و دارچین برای محافظت از پوست در برابر آکنه و خشکی پوست مفید می باشد.

در نتیجه ماسک عسل و دارچین نیز یک مرطوب کننده بسیار قوی محسوب می شود. این عمل با جذب آب از محیط و قفل شدن آن در زیر پوست شما عمل می کند. به همین دلیل است که شما اغلب عسل را به عنوان یک عنصر اصلی در درمان های مختلف خشکی پوست مشاهده می کنید.

ماسک عسل و دارچین برای جای جوش

ماسک عسل و دارچین برای جای جوش بسیار تاثیر گذار بوده و با استفاده مداوم و به موقع از آن می توانید شاهد رفع هر گونه جای جوشی از روی صورت خود باشید. ولی این نکته مهم است که بدانید بیشتر عسل هایی که معمولاً در فروشگاه ها مشاهده می کنید، برای استفاده روی پوست شما بسیار مفید نیستند. دلیل این امر به خاطر آن است که با گرما فرآوری شده اند و بسیاری از ترکیبات مفیدی که در عسل موجود می باشد، از بین می رود.

پس اگر می خواهید طیف کاملی از خواص عسل برای پوست خود داشته باشید، بهترین نوع عسل را برای مراقبت از پوست خود انتخاب کنید. همچنین می توانید عسل طبیعی و خام را مستقیما از خود زنبوردار و یا فروشگاه آنلاین آهوتا خریداری کنید.

Boiling face treatment with honey and cinnamon

درمان جوش صورت با عسل و دارچین

جوش های سر سیاه روی صورت، در ناحیه بینی و چانه، در گردن، پشت و قفسه سینه ایجاد می شوند. این جوش ها در افراد با پوست های مختلف قابل مشاهده است، اما افرادی که پوست چرب تری دارند، بیشترین آسیب را می بینند.

محصولات زیادی در بازار موجود است که می تواند به درمان جوش های سرسیاه شما کمک کنند، اما برخی از داروهای خانگی می توانند در حل این مشکلات پوستی تاثیر چشمگیر تری داشته باشند.

دیده شده است که عسل هنگام استفاده در فرم خام یا با برخی از مواد دیگر می تواند به از بین بردن این جوش های سرسیاه کمک کند. عسل به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی، خواص آنتی اکسیدانی، آنتی بیوتیکی و ضد باکتری می تواند با از بین بردن میکروب ها و پاک کردن آلودگی های پوست و سایر ناخالصی ها که عامل اصلی جوش های سر سیاه هستند را درمان کند.

روش تهیه ماسک عسل و دارچین برای درمان جوش های سرسیاه

مواد لازم برای تهیه ماسک عسل و دارچین

 • 3 قاشق غذاخوری عسل خام را در یک کاسه کوچک قرار دهید.
 • 1 قاشق غذاخوری دارچین را به عسل اضافه کنید.
 • دارچین و عسل را با استفاده از یک قاشق به خوبی مخلوط کنید.

روش مصرف:

 •  ماسک عسل و دارچین را به آرامی در ناحیه آسیب دیده اعمال کنید تا یک لایه ضخیم تشکیل شود. قبل از شستشو با آب ولرم آن را برای مدتی روی پوست خود باقی بگذارید. بعد از استفاده از این ماسک، تغییر قابل توجهی در تعداد جوش های سر سیاه، حتی بعد از اولین مصرف خواهید دید. بنابراین برای رها شدن از شر تمام جوش های سر سیاه، باید این روش را بطور مکرر انجام داد.
 • برای پاک کردن بینی از جوش های سرسیاه و آکنه، می توانید مخلوطی از پودر دارچین و عسل ارگانیک را در تمام بینی، روی ناحیه آسیب دیده بمالید، یک لایه نازک تشکیل دهید و مقداری پنبه را روی آن فشار دهید و ۵ دقیقه روی آن بگذارید سپس با آب ولرم بشویید.
 • ۱/۲ قاشق چای خوری پودر چوب دارچین را بگیرید و با کمی عسل مخلوط کنید تا خمیر بسیار غلیظ بدست آید و جایی که جوش های سر سیاه بسیار است، بمالید و ناحیه را با حرکت دایره ای ماساژ دهید، سپس با آب بشویید. تغییر چشمگیر در تعداد جوش های سر سیاه ایجاد خواهد شد.

Side effects of honey and cinnamon for the skin

نتیجه

 • عسل و دارچین برای پوست در هنگام استفاده، دارای چندین خاصیت مفید هستند.
 • به ویژه این ترکیب در بین افرادی که سعی در درمان آکنه دارند، بسیار محبوب شده است.
 • در صورت استفاده منظم از عسل و دارچین، ظاهری جوان تر و سالم تر خواهید داشت.

ماسک عسل و دارچین چه فوایدی دارد؟ اگر همه ما به آشپزخانه نگاه کنیم متوجه می شویم داروهای طبیعی زیادی برای بهبود مشکلاتمان یافت می شود. بسیاری از مواد غذایی که در همه آشپزخانه ها موجود است، ارزش آنها هرگز شناخته نشده است، اما اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرند، می توانند معجزه ای برای اکثر بیماری ها باشند. ماسک عسل و دارچین هم از این قاعده مستثنی نیست.

ماسک عسل و دارچین

خواص عسل

 • عسل ممکن است به درمان بیماری های پوست مانند زخم و سوختگی کمک کند.
 • عسل خام، عسل تجاری نیست، مزایای دارویی دارد.
 • عسل دارای خواص ضد میکروبی می باشد.

عسل به عنوان یک درمان برای تعدادی از بیماری های پوستی توجه بسیاری را به خود جلب می کند. این مشکلات شامل زخم و سوختگی است. عسل به بهبود زخم کمک می کند و باکتری ها را دفع می کند. همچنین، عسل ممکن است به کاهش التهاب کمک کند و محیطی را برای بهبود زخم ها ایجاد کند.

نوع عسل که اغلب با این اثرات شناخته می شود، نوعی نیست که شما به راحتی در فروشگاه مواد غذایی خود پیدا کنید. عسل مانوکا بهترین گزینه برای مصارف دارویی است. به شرطی که یک نوع عسل خام باشد نه یک عسل تصفیه شده.

خواص دارچین

دارچین برای درمان بسیاری از بیماری های تنفسی، گوارشی و حتی بیماری های زنان استفاده می شود. در بررسی اخیر پزشکی نشان داده شده است دارچین دارای خواص ضد میکروبی، ضد انگلی، ضد اکسید کننده و ضد التهابی است که همین خواص باعث بهبود زخم می شود.

همانند عسل، یک نوع خاص دارچین وجود دارد که بیشترین مزایا را تولید می کند. این نوع دارچین Cinnamomum zeylanicum یا دارچین واقعی نامیده می شود.

ماسک عسل و دارچین

۱. جوان سازی

ماسک عسل و دارچین یک اکسیر فوق العاده در جوان سازی پوست می باشد، این ماسک حاوی ترکیباتی است که گردش خون را افزایش می دهد و خون بیشتری نسبت به خون مورد نیاز بدن تولید می کند. با مصرف این ماسک، خطوط روی پوست شروع به محو شدن خواهند کرد.

۲. لایه بردار

عسل حاوی اسید گلیکولیک و چند نوع دیگر از اسیدهای آلی با خواص منحصر به فرد است و دارچین دارای خواص ضد میکروبی می باشد. این دو ماده به عنوان ماسک از طریق فرآیند شستشوی معمول خود، لایه برداری را ترویج می دهند. به این ترتیب، پوست شما را بدون دردسر جوان سازی می کند.

 

۴. اگزما

ترکیبی از عسل و دارچین برای پوست هایی که در معرض اگزما قرار دارند می تواند به شما کمک کند تا برخی از تحریکات و خارش ناشی از این بیماری را از بین ببرد.

۵. موهای درخشان

ماسک عسل و دارچین به ما کمک می کند تا از شر موهای خشک رها شویم و موهای درخشان و صاف داشته باشیم .خواص عسل نقش مهمی در این روند ایفا می کند.

۶. رشد مو

علاوه بر افزودن یک درخشش طبیعی به مو، این ماسک به رشد مو کمک می کند. استفاده مداوم از این ماسک باعث رشد مو می شود.

نکته: استفاده از ماسک عسل و دارچین برای مو باید بسیار دقیق باشد. شما باید به آرامی موی سر خود را ماساژ دهید. اگر در انجام این روش عجله کنید باعث آسیب رساندن به موهای خود می شوید.

ماسک عسل و دارچین
درمان آکنه با عسل و دارچین

۷. درمان آکنه

عسل یکی از محبوب ترین داروهای طبیعی برای درمان آکنه است. این امر به این دلیل است که شواهد زیادی از طرف افرادی وجود دارد که ادعا می کنند در درمان آکنه از ماسک های صورت خانگی مانند عسل با موفقیت استفاده کرده اند. آنچه که در مورد عسل مشهور بوده، این است که دارای فعالیت ضد باکتریایی می باشد. مطالعات علمی نشان داده که این فعالیت ضد باکتریایی می تواند طیف وسیعی از باکتری های موجود در پوست را از بین ببرد.

عسل مانوکا، عسلی است که بیشترین فعالیت ضد باکتریایی را دارا می باشد. این عسل خاص، خاصیت ضد باکتریایی غیر پراکسید دارد و محبوب ترین گزینه برای افرادی است که سعی در درمان آکنه دارند. همچنین دارچین حاوی ترکیبات فنولیک مانند: اوژنول و سینامالدئید است که به آن خاصیت ضد باکتریایی قدرتمندی می بخشد. عصاره دارچین در مطالعات علمی نشان داده که قادر به کشتن باکتری های آکنه است.

عوارض جانبی عسل و دارچین

 • بیشتر افراد هنگام استفاده از ماسک عسل و دارچین برای پوست مشکلی نخواهند داشت. اما خوب است قبل از استفاده از آن برای اولین بار، مقدار کمی از مخلوط را روی مچ دست خود آزمایش کنید. حدود ۲۰ دقیقه آن را روی پوست خود بگذارید تا ببینید که آیا واکنشی نشان می دهید یا خیر.
 • افرادی که از آلرژی به گرده رنج می برند ممکن است به دلیل گرده موجود در عسل به آن حساسیت داشته باشند.
 • اگر به دارچین آلرژی دارید، ممکن است قرمزی یا سوزش داشته باشید.

علائم عبارتند از:

 • مشکل بلع
 • التهاب
 • خارش
 • تنگی نفس
 • تورم پوست
 • خستگی یا سایر مشکلات تنفسی

آیا سعی کرده اید از ماسک عسل و دارچین برای آکنه و مراقبت از پوست استفاده کنید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آیا عسل و دارچین را باهم مصرف می کنید؟ چه خواصی از عسل و دارچین و این ترکیب خارق العاده غذایی کشف کرده اید؟

medicalnewstoday.com

medicalnewstoday.com

خرید عسل

48 دیدگاه برای “10 خاصیت عسل و دارچین که احتمالا نمی دانید!

 1. نیلای گفته:

  سلام دوستان منم حدود ۳ ماهه استفاده میکنم واقعا عالی هست هم لاغر میکنه هم درد های مفصلی وگوارشی رو کم میکنه وبدن رو به بهبودی میره

 2. نازی گفته:

  با سلام من موهای خیلی آسیب دیده و خشک دارم میخوام ماسک عسل و دارچین استفاده کنم لطفا میفرمایید باید به موهای خشک بزنم یا بعد از شامپو ممنون از راهنماییتون

 3. بهروز گفته:

  سلام من سر کارم بیرون هست من همیشه احساس سردی داشتم صبح نااشتها عسل با دارچین استفاده کردم درست شدم با تشکر

 4. حبیب چابک گفته:

  ترکیب عسل دارچین و آویشن مسکن درد گلو است.هر نوع التهاب گلویی رو آروم میکنه

 5. سعید گفته:

  دوستان گرامی
  بنده در زنبورستان خودم عسل رو به طور سنتی و کاملا طبیعی برداشت میکنم
  خواستم بگم که عسل طبیعی در روش سنتی سالی یکبار برداشت میشه
  ولی در روش صنعتی چند بار در سال برداشت عسل صورت میگیره و درصد خالصی آن بسیار پایین میباشد.

 6. ناشناس گفته:

  من پارسال دودوزه 40 روزه برای لاغری آب‌جوش عسل ودارچین استفاده کردم قبل خواب وصبح ناشتا، ده کیلو کم کردم… والان مجدد سه هفته ای هست شروع کردم

 7. الهام خانم گفته:

  سلام به دوستان پریودی شدید داشتم …۳وعده در روز عسل و دارچین و ابجوش رو مخلوط کردم و خوردم‌‌…پریودی شدید بسیار بسیار کم شد واقعا عالیه..‌کاملا اتفاقی خوردم الان ک سرچ کردم دیدم چقدر خوبه

 8. سارا گفته:

  من یک سال به طور داعم ناشتا استفاده میکنم و بیماری آرتریید روماتویید داشتم که کامل خوب شدم و دیگه از درد های مفصلی خبری نیست معجزه گره

  • نازنین گفته:

   عزیزم عرق اسطوخودوس رو حتما امتحان کن دیدید سرفه ها داره شروع میشه نصف استکان بهش بدین میل کنه گاها یه قاشق چای خوری عسل طبیعی هم داخلش حل کنید آرامش بخش قوی و ضد سرفه هستش

 9. دریا گفته:

  سلام
  من تازه میخوام از امروز شروع کنم برای همتون آرزوی سلامتی موقعیت میکنم برای منم دعا کنید سپاسگزارم از اینکه دانشتون رو با ما شریک شدین

   • ناشناس گفته:

    سلام
    من هم کولیت اولسروز ( التهاب روده همراه با زخم روده) دارم
    حدود دو ساله که هرصبح یک قاشق مربا خوری عسل رو در یک لیوان آب نسبتا گرم حل می کنیم و می خورم . تا این لحظه به نظرم زخم روده ترمیم شده
    جدیدا کمی زنجبیل و دارچین هم به این محلول اضافه کرده ام

 10. عادل مروتی گفته:

  باسلام…آنچه که باعث شد امروز خواص عسل ودارچین را سرچ کنم اثر فوق العاده ای بود که درآن دیدم همیشه قند دو ساعته من خیلی بالا بود امروز بعداز نهار اندازه گرفتم 106 شده بود اینقدر خوشحال شدم که نهایت نداشت…..به امید بهبودی همه بیماران .

 11. محمد آریا گفته:

  سلام من مدتی بود ناراحتی گوارشی و معده داشتم حلق و بینیم بوی بسیار بدی میداد که واقعا اذیتم میکرد به گفته پزشکان دریچه معدم ضعیف شده بود و گاز معده به حلق و بینیم میزده واقعا آزار دهندست
  هرچی دکتر رفتم فایده نداشت یه سری قرص میدادن که فقط موقتی بود تا اینکه
  مصرف عسل دارچین و مریم نخودی رو شروع کردم باید بگم یکم طول کشید دوران درمان اما واقعا معجزه کرد مخصوصا دارچین که با هروعده چاییم استفاده میکردم حتی با اینکه دکتر‌گفته بود چای رو قطع کن کاملا
  واقعا داروهای گیاهی معجزه میکنن

 12. توحید عبدی گفته:

  سلام دوست عزیز :
  این معجون را به چه صورت در روز باید استفاده کرد و آیا مصرف روزانه آن مشکلی ندارد
  با تشکر

 13. نسرين گفته:

  سلام من چند روز ميشه كه از دارچين و عسل استفاده ميكنم واقعاً عالي است با تشكر از مطالب خوب تان

 14. امام دوست گفته:

  این چند روز ی که من استفاده کردم نتیجش فوق العاده بود
  1-نیم ساعت قبل خواب باعث شده خواب راحتی داشته باشم دیگه کم خواب و زود زود بیدار شدن نصف شبی ندارم
  2-من مدت 5 ساله که کولیت روده دارم و درد نسبتا شدیدی علاوه بر مصرف دارو یی که توسط پزشک تجویز شده دارم که مصرف این معجون باعث شده 99% درد روده نداشته باشم
  باتشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *