سیاه دانه و عسل؛ ۱۹ خواص شگفت انگیز که نمی دانید!


سیاه دانه و عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد و مصرف آن باعث از بین بردن ویروس و عفونت های باکتریایی می شود. قبل از اینکه به بررسی خواص سیاه دانه و عسل بپردازیم با خواص سیاه دانه آشنا می شویم.

نام های دیگر سیاه دانه: سیاه تخمه، سیاه سنوخ، سیاه سرنیچ، کمون اسود، حب السودا، شونیز، شونز و کمون هندی

ویدیو خواص سیاه دانه و عسل

در حال بارگذاری...

سیاه دانه به دو دسته وحشی و یا سیاه دانه دشتی تقسیم می شود: گیاه یکساله است که برگ های آن نازک و و به رنگ سبز، دانه های بیضی و مثلثی به رنگ سیاه، به ابعاد یک تا دو میلی متر می باشد.

این گیاه اغلب در مناطق اروپا، آفریقای شمالی، آسیای صغیر، آسیا و در ایران: مناطق شمالی در شمال لوشان به طور پرورشی نیز کشت می شود.

طبیعت آن خیلی گرم و خشک بوده و با وجود شباهت ظاهری و اشتراک در بعضی خواص با زیره اشتباه گرفته می شود، در صورتی که از خانواده زیره نیست. با توجه به اینکه سیاه دانه و عسل مزاج بسیار گرم و خشکی دارد توصیه می شود بیشتر در فصول سرد سال تهیه و مصرف شود.

ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه

در دانه های سیاه این گیاه، جوهر روغنی همراه با مواد معطر و ویتامین E و هورمون های جنسی قرار دارد که دارای ویتامین های  A و D می باشد.

سیاه دانه و عسل

کلیات خواص درمانی سیاه دانه

 • ترمیم ضعف بدن
 • رفع مسمومیت های خونی
 • رفع تهوع، شکم درد و یبوست
 • تسکین سرفه و یرقان
 • سقط جنین
 • بهبود سیاتیک
 • رفع زگیل و لک
 • خارج کردن سنگ کلیه
 • درمان ناراحتی های تنفسی
 • کشتن انگل های دستگاه گوارش
 • درمان تاول و آبسه
 • جلوگیری از ریزش مو
 • و…

درمان بیماری ها با سیاهدانه و عسل

۱) درمان سرگیجه و گوش درد

هر روز صبح یک قطره روغن سیاه دانه را در گوش ریخته و اطراف گوش ها را با آن چرب کرده و سپس یک قاشق مرباخوری عسل با چند قطره روغن سیاه دانه ترکیب کرده و هر روز صبح ناشتا، حداقل به مدت یازده روز میل کنید.

۲) درمان درد قاعدگی

از مناسب ترین نوشیدنی ها برای دوران قاعدگی و درد های ناشی از آن است، به این روش که سیاه دانه را با انار وحشی و در صورت در دسترس نبودن انار معمولی، آب جوشانده و با عسل شیرین کرده، سه بار در شبانه روز میل شود.

۳) درمان بیماری قند

 • یک لیوان سیاه دانه آسیاب شده
 • نصف لیوان بذر شاهی
 • یک لیوان انار آسیاب شده (که پس از خشک کردن آن به دست می آید)
 • یک لیوان ریشه کلم خشک آسیاب شده

این ترکیبات را خوب مخلوط کرده و نصف قاشق از این معجون، حداقل نیم ساعت قبل از خواب به مدت یک ماه میل شود.

۴) درمان ضعف قلب

برخی افراد مبتلا به تپش قلب، ضعف قلب و یا پمپاژ خون هستند که درمان آن با ترکیب روغن سیاه دانه با عسل خالص به نسبت مساوی می تواند درمان خوبی باشد.

یک قاشق مرباخوری از معجون به دست آمده هر روز صبح ناشتا همراه با برخی تمرینات سبک ورزشی موجب تنظیم ضربان قلب و درمان اضطراب و تپش های قلبی می شود.

[wpipa id=”2991″]

۵) درمان ناراحتی های کبدی

مقداری از پودر سیاه دانه با گیاه صبر زرد و آلوئه ورا را با عسل مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا به مدت هفت روز، یک قاشق مرباخوری از آن میل شود.

۶) تقویت گردش خون

بعضی افراد به علت تلاش و فعالیت بیش از حد و یا در اثر ابتلا به بعضی بیماری ها، مشکل ضعف جریان گردش خون دارند که درمان آن با یک قاشق چای خوری از روغن سیاه دانه و یک قاشق چای خوری عسل خالص همراه با دو حبه سیر له شده می تواند معجون مناسبی باشد. هر روز صبح ناشتا به مدت یک هفته میل نمایید.

۷) درمان میگرن

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده و نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) همراه با سه عدد میخک کوبیده شده را باهم مخلوط کرده و  با یک لیوان شیر بجوشانید و با کمی عسل ترکیب کنید.

یک فنجان از این معجون دارویی را می توان در هنگام احساس سردرد نوشید.

۸) درمان ناراحتی کلیوی

یک لیوان کوچک سیاه دانه را در یک لیتر آب جوشانده و با عسل شیرین کنید. به مدت یک هفته صبح ناشتا آن را میل نمایید.

۹) درمان سخت ادراری

مقداری سیاه دانه را جوشانده و با عسل شیرین کنید. هر روز یک لیوان صبح و یک لیوان شب در حالی که ولرم است میل کنید.

خواص سیاه دانه و عسل

۱۰) درمان دل پیچه

روده با میکروب ها و باکتری آلوده می شود. درمان آن با سیاه دانه و عسل به قرار زیر است:

مقدار مساوی زیره، نعناع و انیسون را جوشانده و ۷ قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید سپس با عسل خالص شیرین کرده و هنگام دل پیچه میل نمایید.

۱۱) درمان تنبلی کبد

برای تقویت فعالیت کبد، یک کیلو گرم انجیر را در دو لیتر آب جوشانده و سپس یک قاشق غذا خوری عسل خالص و ۷ قطره روغن سیاه دانه را اضافه نموده و صبح و شب به مدت یک هفته بنوشید.

۱۲) درمان کلسترول بالای خون

برای درمان کلسترول بالای خون با سیاه دانه و عسل توصیه می شود: یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با یک قاشق گیاه اخبلیا (گیاهی از آلاله معروف به هزار برگ) در یک فنجان عسل طبیعی مخلوط کرده، هر صبح به صورت ناشتا به مدت ۵ روز میل گردد.

۱۳) درمان سنگ کلیه

یک فنجان سیاه دانه آسیاب شده را با دو قاشق عسل مخلوط کرده، سه حبه سیر له شده را به آن اضافه و کاملا هم بزنید. این معجون را سه قسمت کرده و پس از صرف صبحانه، میل نمایید. بهتر است نیم ساعت پس از صرف معجون، شربت آبلیموی تازه که آبلیموی آن با پوست لیمو آبگیری شده باشد مصرف نمود.

۱۴) درمان بیماری پروستات

برای درمان بزرگی پروستات که یک عارضه دردناک در زیر مثانه است، توصیه می شود: یک قاشق سیاه دانه آسیاب شده را بعد از شام و یک قاشق عسل طبیعی را هر صبح ناشتا میل کنند.

۱۵) درمان نازایی و عقیم بودن

 • یک لیوان سیاه دانه آسیاب شده
 • نصف لیوان شنبلیله کوبیده شده
 • یک لیوان بذر خشک و آسیاب شده تربچه

این ترکیبات را با عسل مخلوط کرده و از معجون حاصل قبل از وعده غذایی صبح و شب به اندازه یک قاشق مرباخوری در هر وعده میل نموده و سپس یک لیوان شیر روی آن بنوشید و این روند را به مدت سه ماه ادامه دهید.

۱۶) درمان آسم و تنگی نفس

۱۵ گرم سیاه دانه را با ۱۵ گرم گل زوفا مخلوط و آسیاب کرده و مقداری عسل طبیعی به آن اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد، روزی یک قاشق مربا خوری از معجون را در دهان گذاشته و بمکید.

۱۷) درمان کم سویی چشم

جهت افزایش بینایی ۵ گرم سیاه دانه کوبیده شده را به طوری که ۲/۵ گرم آن را صبح و ۲/۵ گرم آن را عصر همراه با عسل میل نمایید.

۱۸) رفع ریزش مو

چنانچه موم عسل را گداخته و با روغن گل سرخ و کمی حنا خمیر کرده و مقداری پودر سوخته سیاه دانه را به آن بیفزایید و به سر ببندید، مانع ریختن موی سر شده و در صورت مصرف مداوم موجب رویش مو می شود.

درمان آلزایمر با سیاه دانه و عسل

۱۹) درمان فراموشی

جهت تقویت حافظه و رفع فراموشی ۱/۵ مثقال سیاه دانه را با ۱/۵ مثقال خردل آسیاب کرده سپس با عسل مخلوط و غرغره نمایید.

خواص سیاهدانه و عسل و دارچین

مردم هزاران سال است که از خواص سیاه دانه و عسل و دارچین، هر یک به طور جداگانه بهره برده اند. اما می دانید که ترکیب این سه عنصر ارزشمند و جادویی، خواص آن ها را چند برابر می کند؟

خواص عسل و سیاهدانه و دارچین تا به امروز بر هیچ کس پنهان نبوده و همه می دانند که این ترکیب قدرتمند، دارای ارزش دارویی فراوانی می باشند و امروزه در طب نوین بسیار مورد توجه پزشکان قرار گرفته است.

خواص سیاهدانه و عسل و دارچین عبارتند از:

 1. خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی
 2. چربی سوزی و جلوگیری از چاقی
 3. بهبود سرماخوردگی و گلو درد
 4. بهبود مشکلات گوارشی
 5. مبارزه با عفونت های قارچی
 6. مبارزه با سرطان
 7. بهبود دیابت
 8. بهبود زخم ها
 9. اختلالات قاعدگی
 10. بهبود مشکلات قلبی

فواید دیگر سیاهدانه و عسل:

درمان ضعف عمومی بدن با سیاه دانه

یک فنجان سیاه دانه و یک لیوان شنبلیله خشک را آسیاب کرده و بر مخلوط آن ها یک قاشق غذاخوری محلول عنبر اضافه نمایید. سپس دو لیوان عسل خالص را با آن مخلوط کرده و هر روز صبح با نان گندم سبوس دار میل نمایید.

تقویت قوای جنسی با سیاه دانه و عسل

چنانچه روغن سیاه دانه را با روغن زیتون و کندر خوراکی پودر شده مخلوط کرده و کمی عسل به ان افزوده و هر روز مقداری از آن را میل نمایید جهت برگرداندن قوای جنسی و افراد عقیم بسیار مفید است.

نحوه مصرف سیاه دانه و عسل

بهترین نحوه استفاده از سیاه دانه با توجه به نوع مصرف و بیماری متغیر می باشد ولی بصورت کلی میتوان گفت، تبدیل آن به پودر نرم و نیم کوب بهتر است؛ زیرا کوبیده آن تاثیری بیشتری دارد و هضم و جذب آن برای بدن راحت تر می باشد.

توصیه میکنیم دوسین را در مقدار بسیار زیاد تهیه نکنید و در هر نوبت برای چند بار مصرف ترکیب نمایید.

عوارض جانبی

افرادی که گرم مزاج هستند، با خوردن زیاد سیاه دانه موجب گلو درد و گرفتگی می شوند، به این دلیل باید آن را در سرکه خیس کنند و سپس بخورند. برای کلیه نیز مضر است و از این رو باید با کتیرا مصرف شود.

مقدار مصرف سیاه دانه در سرد مزاج ها ۸ گرم و در گرم مزاج ها تا ۲ گرم است.

نظر شما در مورد معجون سیاه دانه و عسل چیست؟ آیا خواص سیاه دانه و عسل برای بهبود بیماری ها مفید است؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

draxe.com

69 دیدگاه برای “سیاه دانه و عسل؛ ۱۹ خواص شگفت انگیز که نمی دانید!

 1. جواد گفته:

  خوب بود اما آیا مصرف سیاهدانه با غسل برای درد شانه هم مفید هست )تورم کپسولی شانه منظرم هست ()

  • براتی گفته:

   سلام جناب رنجبر
   لطفا برای رفع این مشکلات به پزشک متخصص مراجعه فرمایید و از عسل و سیاهدانه برای کمک به روند درمان اصلی استفاده کنید.

   • داود دنیا دوست گفته:

    سلام .بعضی ها دوزهای مختلف مصرفو میدن اول دوز مصرف را باقاشوق چای خوری بدین .بعد مخلوط کردن با زنجیل .وبعد چند روز بخوریم بلغمی مزاجم هستم .هر گرمیی بخورم به هرمقدار ازیتم نمیکنه .
    برا ترک عتیادم مفیده یا نه .وتوضیحاتی که خودتون نتیجه گرفتین

 2. بهزاد گفته:

  سلام . بنده ۴۵ سال دارم . اولا ۹۰ %موهایم سفید شده . و دوما زانو پای چپ بنده چند سال پیش درحین پیاده شده و پیچیدن بدنم زانو یک صدا داد و از وقت تا کنون پای چپم ضعیف شده و توان رفتن از پله ها کم شده .
  از امروز عسل و سیاه دانه مخلوط کردم تا مصرف کنم

 3. ناشناس گفته:

  باسلام،، ترکیبات گیاهی روسراغ دارید که بجای رنگ موی شیمیایی بتونه موهای سفیدرو رنگ کنه؟ باتشکروقدردانی

 4. ناشناس گفته:

  سلام من دچار نوسان فشار خون شدم دوماهی میشه اما دوهفته ای که سیا دانه دوسین شربت شونیسل مصرف میکنم به نظرتان تاوچه مدت باید این هارا مصرف کنم

 5. محمدحسین گفته:

  سلام لطفا درموردمقادیرلازم برای سیاهدانه،عسل ودارچین +مقداروتعداددفعات مصرف راهنمایی فرمایید

   • صیاد گفته:

    سلام ممنون از توضیحات خوبتون ،، من هم بسیار سرد مزاج هستم ولی از وقتی روغن سیاهدانه و عسل مصرف میکنم دمای بدنم تنظیم شده و خداروشکر خوبه همیشه م سوزش ادرار داشتم که دکتر گفت یکم عفونت مثانه س حالا با مصرف سیاهدانه و عسل در دو روز اول درد در ناحیه ی مثانه شدید شد که احتمال میدادم داره عفونت رو تخلیه میکنه و میزان ادرار آوریش خیلی زیاده طوری که در روز چهارم مصرف به کل سوزش ادرار و درد مثاله از بین رفت ،، برای چرک گلو هم استفاده کردیم فوق العاده س

 6. قاسم جوانمرد گفته:

  از مطالب آموزنده و سازنده شما در هیاهوی فضای مجازی تشکر میکنم امیدوارم برای آنهایی که مصرف کننده محصولات تان هستند مفید و سازگار باشد. آیا سیاه دانه های موجود در بازار با هم تفاوت دارند؟ممنون از پاسخ شما

 7. ناشناس گفته:

  سلام، چطوری باید فرق بین سیاه دانه دشتی و وحشی را تشخیص داد؟و ایا خواص آنها با همدیگر متفاوتند؟متشکرم ازتوضحات شما 💙⚘🙏

 8. ناشناس گفته:

  احتمالا زانوی شما در رفته .به متخصص طب فیزیکی ماهر مراجعه کنید.خیلی راحت براتون جا میندازه.زانوی من هم همین مشکل رو داشت،مدت ۳ سال درگیر بودم و هیچ کس نمی تونست تشخیص بده.حتی متخصص ارتوپد از روی عکس ام آر آی هم گفت چیزیش نیست.پیش متخصص طب فیزیکی بی تجربه ای هم که رفتم نتونست تشخیص بده.ولی پیش یه متخصص طب فیزیکی کار بلد توی سلامتکده حکیم توی تهران رفتم که اون خانوم از روی شکل ایستادن پاهام و بدون عکس تشخیص در رفتگی داد

  • ناشناس گفته:

   میشه اسم و ادرس دقیق اون خانوم دکتر رو بدین برا مامان منم همین مشکل پیش اومده چن سال درگیر ولی اصلا خب نمیشه ممنون میشم

 9. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشی من می‌خوام از عسل سیاهدانه و دارچین برا لاغری شکم استفاده کنم به نظر شما صبح ناشتا یک قاشق چایخوری بخورم هوبه

 10. محمدرضا گفته:

  سلام بزرگوار.
  سوالی داشتم!!
  خواستم ببینم سیاه دانه و عسل برا تقویت چشم
  مفید هست یا خیر!
  میشه جواب شو برام ایمیل کنید

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   اگر منظورتان ریختن عسل در چشم می باشد، تاکید میکنم از استفاده به این صورت خودداری کنید.

 11. مهدی گفته:

  من عادت دارم یک قاشق پر سیاهدانه رو در شیر داغ می خیسونم و بعد از خنک شدن با عسل طبیعی کوهی می خورم . اینجوری دانه های سفت سیاهدانه نرم و قابل جویدن می شه . این کار از نظر شما ایرادی نداره ؟

 12. لیلا گفته:

  سلام
  ایا سیاهدانه با عسل و دارچین میتونه برا کسی که سرد مزاجه و دارای غلظت خون بالایی هست مفید باشه

 13. جواد گفته:

  سلام. من هرروزسیرخام(ناشتا) وسپس سیاهدانه وعسل می خورم. الان. ۳ سال است سیر میخورم ولی خوردن سیاهدانه راتازه شروع کرده ام. آیاهرروزخوردن اینهافا یده ای هم دارد؟

 14. نیایش گفته:

  سلام،ترکیب عسل،سیاهدانه ،زنجبیل و تخم شوید چه خواصی داره،من هرروز یه قاق چایخوری ازش میخورم برای سردی معده.عوارضی نداره؟

 15. مهرداد گفته:

  مخلوط پودر سیاه دانه و عسل به نسبت خمیر شده برای دفع سرد مزاجی دستگاه گوارش و علی الخصوص زودانزالی بسیار تا بسیار نافع است آقایونی که زودانزالی دارند از این مخلوط تهیه کنند و صبح ناشتا و ۲ ساعت قبل از شام به اندازه ۲ قاشق غذا خوری در آب گرم حل کنند وبخورند باور کنید هیچ داروی شیمیایی به اندازه این معجون شفا بخش نیست

 16. ناشناس گفته:

  سیاه دانه و عسل برای لاغری عالیه
  به مدت ۲ماه معجون سیاه دانه عسل مصرف می کنم ۲۰ کیلو کم کردم

  • ناشناس گفته:

   سلام وقت بخیر عذرمیخوام میشه لطفا روش استفاده از معجون سیاه دانه و عسل بفرمائید برای لاغری

 17. محمد امین ازسیریک گفته:

  باعرض سلام من الان یک سال هست سوزش مثانه دارم درد درناحیه مقعد وسوزش درگشاله ران وسوزش درکف پا خیلی رنج میبرم متخصص خیلی رفتم هیچ نتیجی نگرفتم سیاه دانه باعسل تازه گرفتم که استفاده بکنم انشاالله که جوابی ببگیرم ایا دوستان همجنین مشکلی داشته برای من راهنمای بکنید ممنون میشم

 18. منصور گفته:

  سلام مدتی میران قند خونم بالاست
  چقدر سیاهدانه و عسل مخلوط کنم و چقدر مصرف نمایم تا جلوی افزایش قند رو بگیره اگه دارچین و زنجبیل بهش اضافه کنم بهتر است یا فقط عسل و سیاه دانه؟

 19. محسن گفته:

  ببخشید هرکی ی چیزی میگه .من یک قاشق مربا خوری سیاه دونه اسیاب شده را با ربع کیلو عسل قاطی کردم ک چندروز صبح و شب استفاده کنم حالا تو پیام ها دیدم میگن اگه چندروز بمونه سمی میشه ایا صحت داره .ممنون ازلطف شما

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   توصیه به ترکیب عسل با سیاهدانه آسیاب شده هست.به مقدار مصرف برای همان روز ترکیب کنید .

 20. عالیه گفته:

  من۵۰ گرم سیاه دانه را با نیم کیلو عسل مخلوط کردم گذاشتم روزانه مصرف کنم آیا سمی می‌شود چرا که نوشتید روزانه باید تهیه شود این مخلوط را دور بریزم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button