خواص عسل برای چشم؛ 9 روش درمانی فوق العاده که نمی دانید!

خواص عسل برای چشم، همراه با ویژگی های آرام بخش، ضد میکروبی و ضد التهابی آن، یک درمان شگفت انگیز برای بیماری های چشمی است. عسل برای چشم به عنوان یک ضماد در بهبود التیام زخم ها و سوختگی های نواحی مختلف بدن و نیز در التیام سریع تر زخم، سوختگی و ورم چشم مؤثر است. در مصر قدیم عسل برای چشم به عنوان یکی از بهترین داروهای مؤثر، مورد توجه بود. ابوعلی سینا می گوید: «عسل دید چشم را زیاد می کند». همچنین عسل به عنوان یک داروی محبوب در فرهنگ غربی و آیورودا، قرن هاست که برای بیماری های چشم استفاده شده است.

ویدیو فواید عسل برای چشم

آیا می شود در چشم عسل ریخت؟ نه تنها برای بهبود چشم، این مایع شیرین نیز فوق العاده است بلکه برای کاهش التهاب چشم هم مفید می باشد. اگر از تحریک و یا قرمزی در چشم رنج می برید، عسل می تواند کمک خوبی برای بهبود آن باشد. محققان گزارش داده اند که عسل یک داروی طبیعی بهتر از اشک مصنوعی برای چشم های خشک است. اگرچه این محلول حاوی 20٪ عسل است، اما خواص عسل برای چشم حتی در فرم رقیقش مفید است.

خواص عسل برای چشم
عسل برای بیماری چشم

عسل مانوکا که بهترین عسل برای پوست است، در درمان بلفاریت و خشکی چشم موثر است. یک قاشق غذاخوری از عسل مانوکا در آب سرد و ریختن آن بر روی پلک ها دو بار در روز می تواند آن را به طور دائم درمان کند. در حال حاضر هر کس می خواهد جوانتر به نظر برسد، اما یکی از مشکلات رایج این است که بیماری های چشمی خیلی سریع تر خود را نمایان می کنند. عسل یک ماده گیاهی طبیعی است که علاوه بر کاهش چین و چروک ها و خطوط پوست به بینایی بهتر شما کمک می کند.

تحقیقات انجام گرفته

 • هاور دانشمند آمریکایی در سال ۱۸۴۶ میلادی اعلام نمود که عسل در سوختگی های مخصوص چشم موثر است.
 • گوئیکس دانشمند روسی در سال ۱۸۹۸ اعلام کرد که عسل برای معالجه آماس و التهاب چشم  مفید می باشد.
 • در کنگره چشم پزشکی سنگاپور هم یکی از دانشمندان مصری عسل را موفق تر از داروهای شیمیایی دانست.
 • مصرف عسل در درمان بیماری های ناشی از کمبود ویتامین های A و B و درمان شب کوری مؤثر است.

ابن سینا سودمند بودن عسل با آب پیاز، شبدر، گیاه بید گیاه را برای درمان بیماری های چشم توصیه می کند. در سوخومی (قفقاز) آ. میخائیلوف” برای درمان ورم پلک، ورم ملتحمه، زخم های قرنیه و سایر بیماری های چشم ضمادی بر پایه عسل اکالیپتوس به کار برده است. در بخش چشم پزشکی بیمارستان محلی اودسا، زخم های گوناگون قرنیه را با پمادهایی بر پایه عسل معالجه کرده اند. در آغاز کار با افزودن عسل به مرهمی که دارای ۳۰ درصد سولفادین بود، اکتفا شد (عسل جایگزین وازلین). با این روش جراحات مقاوم قرنیه با به هم آمدن زخم به خوبی درمان شدند. بیمارانی که دچار ورم قرنیه حاد بودند با مصرف قطره چشم ۳۰ درصد سولفامید سدیم، پماد وازلین و سولفیدین نتیجه نگرفتند، مگر پس از استعمال پماد عسل و سولفیدین. در آینده نزدیک علم پزشکی متوجه خواهد شد که خواص عسل برای چشم بی شمار است.

اهمیت عسل در عصر ما

 • تجویز عسل توسط بسیاری از چشم پزشکان
 • توصیه پزشکان: مصرف عسل استریل شده و مستقیما از شان برداشت شده

بهداشت و سلامت چشم:

اهمیت ویتامین A در حفظ سلامتی چشم از سایر ویتامین ها و مواد غذایی بیشتر است. ویتامین ها نقش مستقیم در بازده کار چشم دارند و کمبود آن در بدن، علاوه بر کم شدن قدرت دید چش باعث شب کوری و در مراحل پیشرفته تر خشکی قرنیه چشم و در نهایت کوری کامل می شود، بنابراین هرنوع غذا که از ویتامین A سرشار باشد، به حفظ سلامت چشم کمک مؤثری می کند.

هشدارها

علاوه بر داشتن خواص عسل برای چشم، با توجه به حساسیت فوق العاده چشم و ضرورت اقدام فوری برای معالجه هرگونه بیماری یا مشکل چشمی، اشتباه بسیار بزرگی است که به جای مراجعه به چشم پزشک و رعایت دستورات وی، با اعمالی خودسرانه؛ مثل، ماليدن عسل به تنهایی یا مخلوط عسل و مواد دیگر به چشم، در صدد معالجه ناراحتی های چشمی برآییم.

تحت هر شرایط، به خصوص در مورد اعضای حساس بدن و بیماری های خاص، در صورتی که پزشک یا درمانگاهی در دسترس باشد، به هیچ وجه توصیه نمی شود که از روش سنتی معالجه امراض استفاده شود. البته چنانچه روش های سنتی معالجه بیماری ها توسط پزشک تجویز شود، عمل به آنها بلامانع است. گاهی پزشک ضمن تجویز داروهای جدید برای معالجه یک بیماری، صلاح می بیند که از داروهای سنتی با برخی از غذاها نیز به عنوان مکمل در عمل معالجه استفاده کند.

[wpipa id=”3155″]

فواید عسل برای چشم:

1) دید چشم

یکی از مزیت های عسل برای چشم: تقویت اعصاب و بینایی می باشد که به دلیل وجود ویتامین های موجود در عسل (روی، منیزیم و آهن) است. عسل غنی از پروتئین، ویتامین ،C B3 و B2 است که همه در تقویت بافت های عضلانی چشم مفید هستند.

خواص عسل برای چشم
عسل برای خشکی چشم

2) خواص عسل برای چشم های خشک

وقتی که چشم ها روانکاری کافی ندارند، آن ها خشک می شوند. این منجر به مشکلاتی مانند درد در چشم و تحریک می شود. برای این مشکل، به آب آشامیدنی چند قطره عسل اضافه کنید و چشمان خود را بشویید. این به مشکل چشم خشک کمک می کند.

3) چروک در اطراف چشم

مشکل چروک در اطراف چشم منجر به نشانه پیری می شود. یکی دیگر از مزیت های عسل برای چشم، حذف این چین و چروک ها می باشد. برای این کار عسل را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید و آن قسمت را ماساژ دهید. این پوست را نرم کرده و مشکل چین و چروک زود هنگام را برطرف می کند.

4) درد چشم

در تمام شب عفونت چشم منجر به درد در چشم می شود. برای رفع کردن این مشکل هر روز عسل را روی پلک بگذارید تا به مرور زمان درد شما کمتر و بهبود یابد.

5) نزدیک بینی و دوربینی

نزدیک بینی و دوربینی ناشی از عضلات ضعیف و غیر قابل انعطاف چشم هستند که قادر به تنظیم دقیق تغییر بینایی از دور یا نزدیک و یا برعکس آن نیستند. آنها نتیجه قرنیه و لنز چشم هستند که نادرست نور را به آن وارد می کنند. نزدیک بینی زمانی اتفاق می افتد که نور در مقابل شبکیه متمرکز شده است، هنگامی که نور به اشتباه در پشت شبکیه متمرکز است، رخ می دهد. در مورد دید کامل، نور ورودی به درستی روی شبکیه متمرکز است. مصرف عسل به طور منظم می تواند این مشکلات را حل کند.

6) محافظت چشم ها از آب سیاه

گلوکوم (آب سیاه) حالتی است که قسمت جلویی چشم با مایعی پر شده که می تواند به طور دائمی عصب بینایی را منجر به از دست دادن بینایی کند. با استفاده از عسل به عنوان یک قطره چشم به طور مرتب می توانید احتمال این بیماری را با 50٪ کاهش دهید.

7) جلوگیری از دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد)

همانطور که ما رشد می کنیم، بینایی ضعیف تر می شود و این دیدگاه جزئی با تباهی لکه زرد همراه است. با کمک عسل می توان از آن جلوگیری کرد. استفاده عسل بر روی چشم به طور منظم عضلات چشم شما را سالم و قوی نگه می دارد.

8) خواص عسل برای چشم های خسته

هنگامی که شما مدت زمان زیادی را با کامپیوتر سپری می کنید، با مشکلی از خستگی در چشم خود مواجه می شوید. برای رفع این مشکل چشمان خود را بسته و مقداری عسل را روی پلک های خود قرار دهید و برای نیم ساعت استراحت و سپس آن را با آب سرد بشویید.

خواص عسل برای چشم
بهبود عفونت چشم با عسل

9) بهبود عفونت چشم

روش درمان عفونت چشم با عسل: برای رفع عفونت چشم با عسل، با استفاده از توپ پنبه، از راه حل عسل و آب روی چشمان خود استفاده کنید. برای تهیه محلول، عسل و آب گرم را در مقادیر مساوی مخلوط کنید.

خواص دیگر:

 • درمان خارش چشم
 • آبریزش چشم و شفاف شدن قرنیه
 • بهبود سوء چشم
 • رفع لکه سفیدی چشم
 • رفع تورم چشم
 • شب کوری
 • زخم های قرنیه
 • ورم و خون مردگی اطراف چشم
 • کبودی اطراف چشم
 • جهت التيام جراحت چشم
 • ورم زیر چشم

احتیاط

خطرات ریختن عسل در چشم چیست؟

 • در نظر گرفتن همه خطرات احتمالی مربوط به هر محصول طبیعی دارویی
 • آگاه بودن از حساسیت نسبت به گرده و سایر محصولات زنبورعسل
 • این عمل می تواند عفونت را تشدید کند و باعث از دست رفتن موقتی بینایی شود.
 • بسیاری از انواع عسل می توانند نسبتا اسیدی باشند، بنابراین می تواند ناراحتی های جدی در چشم شما ایجاد کند.

توجه: قبل از مصرف عسل برای بهبود مشکلات چشم، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید، زیرا استفاده خود سرانه از آن ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

نظر شما درباره ریختن عسل در چشم چیست؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با مجموعه آهوتا در میان بگذارید.

healthline.com

خرید عسل

87 دیدگاه برای “خواص عسل برای چشم؛ 9 روش درمانی فوق العاده که نمی دانید!

 1. مجتبی گفته:

  سلام
  ما همسایمون عسل طبیعی داره اگه کسی خواست بهم پیام بده البته چون طبیعی هست زیاد ندارن ولی در حد درمان چشم میتونم بفرستم براتون
  بنده اهل طارم هستم

 2. فاطمه گفته:

  سلام من ناخنک داشتم خوب نمیشد عسل ریختم رفت که رفت حالام برا نزدیک بینی و دوربینی شروع کردم البته عسل مورد استفاده ام عسل خوبیه

  • زهرا گفته:

   سلام عزیزم میشه بهم بگی چندروز و چطوری از عسل استفاده کردی‌؟ یعنی واقعا خوب شد؟لکه‌ی برآمده‌ای که روی سفیدی چشم به وجود اومده هم از بین میبره یعنی؟

 3. سید گفته:

  سلام استفاده منطقی و کم لیمو ترش رقیق شده مثلاً دو هفته یکبار یا ماهی یکبار هیچ ضرری ندارد و منفعت آن زیاد است توجه کنید یک قطره لیمو معجزه می‌کنه

 4. فریده گفته:

  مادر منم تو بچگی نابینا شده بود مادر بزرگم به دستور دکترش عسل سرمه میکشیده به چشش بیناییش برمیگرده

 5. محمد گفته:

  سلام، چشم بچه ام بر اثر ضربه شبکیه اش پاره شده چون شبکیه چشمش خیلی نازک بوده الان بیناییش از دست داده و دکتر هم گفته درمان نداره ، آیا ریختن عسل طبیعی تو چشمش کارساز هست ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید .ممنونم

 6. Shakila گفته:

  سلام
  من مادرم ناخنک داشت چن باری عسل ریختم تو چشاش البته مستقیم نه روی مژه هاش ریختم بعدش خودش پلک میزد عسل جذب میشد
  خداروشکر مشکلش برطرف شد
  اما عسل ما طبیعی بود

 7. کریم زائی گفته:

  سلام بنظرم عسل بهترین درمانه برای هرچیزی. ولی اگه عسل برای چشم می‌خوایی.نباید ازهر عسلی استفاده کنی باید بهترین عسل کوهستانی وحشی باشه البته برای چشم. نباید دست خورده باشه خواهشن خواص تون باشه عسل مستقیم به دست نخورده باشه

 8. سید گفته:

  سلام من خستگی چشم داشتم وخیلی درد میکرد دوسال هرچی دکتر میرفتم درست نشد با ورزش یوگا و ریختن آب پیاز الحمد…کلا درست شده
  الان هم واسه مگس پران میخوام عسل طبیعی استفاده کنم هیچی به طب سنتی نمیرسه

 9. احمد گفته:

  سلام.من حدود ۲۰ سال هست که چشم هام قرمز میشه و خارش داره…هر دکتری که رفتم فایده نداره…ممکنه با عسل خوب بشه

 10. سید رضا گفته:

  سلام خسته نباشید بنده ۵بار عمل شبکیه چشم انجام دادم و الان هم دید ندارم دکترا میگن سلولهای دید شما از بین رفته عسل میتونه دارین به کمکی کند یا نه

 11. ماهان گفته:

  باسلام بعدازجراحی اب سیاه دوساله روی چشم مادرم یه دونه چرکی زده لطفاکمکم کنیدمادرم همین یه چشموداره

 12. فاطمه گفته:

  من برا مگس پران عسل مستقیم تو چشمم ریختم مردمک چشم پاره شد وماده ژله ای زجاجیه از چشمم بیرون آمد چون سوراخ شد

 13. محمد گفته:

  سلام وقت تون بخیر من چشمه راستم درد میکنه عفونت میکنه میشه بگید عسل را چطوری استفاده کنم.چهار بار متخصص رفتم ولی خوب نشده خواهشاً اگه میشه کمکم کنید ممنون میشم

 14. احمدی گفته:

  سلام
  ما تولید کننده عسل هستیم در صورت لزوم از عسل خودمون به چشمم میریزم
  خیییییییلی عالیه

 15. ناشناس گفته:

  من هم بمدت یکهفته هر روز از عسل استفاده کردم مگس پرانم خوب شده و قدرت بینایی ام نیز قوی تر شده ، بمحض ریختن عسل در چشم کمی احساس سوزش طبیعیه نترسید ، اصلا هم چسبندگی ایجاد نمیکنه بعداز نیم ساعت با اب خنک میشورم و قوی شدن دیدچشمها رو کاملا احساس میکنیم

  • ناشناس گفته:

   سلام لطف مکنین شرایط استفاده اشو بگین منم مگس پران دارم خیلی اذیت میشم به همه پزشکانم مراجعه کردم ولی نتیجه ای نگرفتم باتشکر

  • حسین گفته:

   سلام .عسل برای خارش هم خوبه .لاش رو باز کرده و انگشت سبابه رو عسلی کن و بمال لاش .خارشتکت میشینه .فقط باید کمی بالا و پایینش کنی .و برای اینکه عفونت نکنه هر دقیقه انگشتت رو روی زبونت بکشی

   • بهروز گفته:

    سلام. خشکی چشم داشتم و نزدیک بینی مدت ۵۰ روز هست هر شب عسل خوب هر شب در هر چشم یک قطره ریختم هم خشکی برطرف شده هم بجز در موارد خیلی خاص از عینک نزدیک بینی (پیر چشم) هم استفاده نمیکنم .
    عالی بوده تا الان

 16. ناشناس گفته:

  من چشمم گل مژه داشت دکتر گفت فقط با عمل برداشته میشه ولی من ی کم عسل اصلی پشت چشمم کشیدم و با یک خلال دندون تمیز هم کمی عسل روی لبه ی پلکم (محل رویش مژه) کشیدم البته به مدت ۵شب خدا را شکر خوب شد

 17. حلما گفته:

  سلام مجرای اشکی چششم بسته شده دکتر میگه باید عمل کنی ایاعسل بریزم باز میشه یا نه

 18. اراد گفته:

  باسلام من مدت ده روزه ازعسل استفاده میکنم هم مگس پرون خیلی کم شده ی چشم برای اب مروارید عمل باید میشد که توی این شرایط انجام ندادم ازوقتی ازعسل استفاده میکنم چشمم دیدش شفاف شده عالیه به شرطی که عسل خالص باشه گوش به حرف دکترای پولکی ندین

 19. M گفته:

  سلام من دوربینم ضعیفه بدون عینک اصلا خوب نمیبینم ۲ونیم نمره چشممه ایا اگ عسل بریزم تاریش بهتر نمیشه اخه چشمم تنبلی داره

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   باتوجه به خطرات احتمالی ریختن عسل در چشم توصیه نمیشود مگر با مشورت و توصیه پزشک .

 20. میعاد گفته:

  سلام من یکی از چشمام تار میبینه از عسل واسه چشمم چطور استفاده کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 21. فاطمه گفته:

  البته عسل گون خیلی موثر است ریختن خودسرانه هرنوع عسل درچشم موجب مشکلات گوناگون چشم میشود.

 22. ارغوان گفته:

  سلام‌من چشمم ی ناخونک کوچک داره خیلی ناراحتم دوست دارم‌هیچ‌چیز رو سفیدی چشمم نباش چون‌واقعا اینجوری زیبایی نداره چشمم نمیدونم چکارش کنم لطفا کمکم کنید

 23. یاسر گفته:

  سلام خسته نباشید من رفتم دکتر گفته قوز قرنیه داری یا همون استیکماتی بالا به نظر شما استفاده از عسل میتونه کمکم کنه؟

 24. مریم محمودی گفته:

  سلام خسته نباشید.
  من 68سال سن دارم یبار چشمم عمل شده وقرنیه برام گذاشتن یه مدتی هست چشمم درد دارد افونت دارد یکم قرمز شده است دست رسی به دکتر ندارم سه شب است عسل طبیعی شبی به قطره میریزم داخلش ولی خیلی موقع که میریزم داخلش خیلی چشمم میسوزه چون دور از دس رس دکترم کمکم کنید

   • 989172965020 گفته:

    دوستان این پشتیبان در جواب همه تنها حرفش اینه که از عسل استفاده نکنید و فقط به پزشک مراجعه کنید .
    بنده طب سنتی کار میکنم اندازه کافی اطلاعات دارم اگه سلامتی میخواین به پزشک مراجعه نکنید به هیچ عنوان
    عسل طبیعی خالص گیر بیارین یه قطره بریزین گوشه چشم تا با پلک زدن جذب بشه باور کنید تمام مشکلات چشمی برطرف میشه

    • پشتیبان سایت گفته:

     سلام بزرگوار
     بدون معاینه تخصصی توسط پزشک نمیشه به هیچ فردی چنین توصیه ای داشت چرا که بار حقوقی بالایی داره اگر خدایی نکرده برای یکی از عزیزان مشکلی بوجود بیاد.

 25. مریم گفته:

  سلام من چشمم رو ۳سال پیش عمل لیزر انجام دادم حدود ۲ساله که گوشه ی چشمام قرمز شده پیش هردکتری رفتم هرچی دارو نوشت فرقی نکرد یکی که طب سنتی بلد بود به من پیشنهاد کرد عسل و با عرق رازیانه رو داخل چشمم بریزم میخوام بدونم ایا تاثیری داره به نظرتون و ممکنه که خوب بشه تورو خدا کمکم کنید دیگه خسته شدم ازبس تو آیینه نگاه کردم واقعا ناراحت کنندست

 26. تنیان گفته:

  باعرض سلام خدمتتون عارضم عسل طبیعی داروی بسیاری ازبیماریهامخصوصأ چشم است،بدانیدخداوندمتعال که آفریدگارتمامی مخلوقات است درقرآن کریم ازعسل وشگفتیهای آن یادفرمودن

 27. نگین گفته:

  بسیلر مطالب جالب و ارزنده ای می باشد باید اگاهی مردم از علم سنتی بیشتر باشد این منوط به آموزش افراد چون شماس سربلند و پیروز باشید

 28. سالار گفته:

  در بحث عسل درمانی باید عرض کنم خدمتتون که بنده خودم امتحان کردم خیلی عالی بود و طب سنتی عالی هست حتما دوستان با مطالعه کامل و تحقیقات کامل از عسل خالص استفاده کنند که حتما جواب خواهند گرفت

 29. مجمد گفته:

  باسلام من 4روزه که دارم عسل درچشم همسرم میریزم بخاطراینکه چشماش شن سازه ازوقتی که شروع کرده همه شنادارن بیرون میان گفته شده تا5روزادامه بده درذمن عسل راکیلوی700تومان خریدم

 30. نرگس گفته:

  باسلام چشمای من بعضی موقع ها تار میبینه خودشم یکم ضعیفه و تعادل چشم کمه میتونم از عسل استفاده کنم اخه به دکتر میگیم میگن طب سنتی رو ول کنین اگر واقعا ایرادی نداره خاهشا بگین که استفاده کنم

 31. علی گفته:

  سلام و درود
  مادر بنده ۳ سالی هست که چشمانش عفونت کرده و بعضا شاهد درد در ناحیه چشم بود. بنده حدود ۲۰ روز در چشمش، هر چشم یک قطره عسل ریختم و بعد از یک هفته چرک عفونت شدیدا کاهش پیدا کردو بعد از ۲۰ روز عفونت از بین رفت. عسل حتما باید طبیعی باشه. اگر عسل شکری بریزین وضع بدتر میشه.

  بنابر این گهگاهی میبینم که این علم سنتی رو پزشکان برای کشاندن مردم به سمت خود و دریافت پول بیشتر تخریب میکنن اما باید در نظر داشت گذشتان ما همیشه برای درمان بیماری ها از همین روش های سنتی استفاده میکردن و عمر طولانی هم داشتند.

  پس لطفا گول اراجیف دکترها رو نخورید. مرسی

  • براتی گفته:

   سلام
   خوشحالیم که مورد بهبود قرار گرفتند و همچنین متشکریم که نظرتان را با ما در میان گذاشتید.
   با این حال از آنجایی که این امر نیازمند عسل کاملا خالص است و همچنین کار حساسی می باشد ما به دیگران معرفی نمیکنیم.
   شاد باشید و سلامت

  • فاطمه گفته:

   سلام
   وقتی عسل داخل چشم مادر ریختین پلک ها به هم نچسبید ؟!
   منم چشمم عفونت کرده دکتر هم رفتم دارو داده ولی یه روز بهتره یه روزنه .
   می خوام عسل داخل چشم بریزم ولی می ترسم پلک هام بخاطر چسبندگی عسل به هم بچسبه و باز نشه

   • خانزاده (پشتیبان) گفته:

    خطرات جانبی در خصوص ریختن عسل در چشم زیاد هست که بجای درمان ، گاها سبب بدتر شدن بیماری شده بدین جهت ریختن عسل در چشم اکیدا توصیه نمیشود .

   • عباس .روز... گفته:

    سلام این حرف چیه
    عسل دواء لکل دا
    دوای هر دردی ست
    هیچ چسبندگی نداره فقط بگید اصل طبیعی میخواهید نه عسل شکری
    با شستن هم پاک میشه اولش کمی سوزش داره که اون برای از بین بردن عفونت ایجاد میشه

  • براتی گفته:

   این مطلب صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و با توجه به خطرات ریختن عسل در چشم به هیچ عنوان استفاده خود سرانه آن توصیه نمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *