درمان سرطان با بره موم

درباره درمان سرطان با بره موم نظرات مختلفی وجود دارد اما در این مقاله میخواهیم به تحقیقات علمی درباره خواص بره موم در درمان سرطان بپردازیم و بدانیم آیا درمان سرطان با بره موم پایه علمی دارد یا خیر؟

 

ویدئو درمان سرطان با بره موم

در حال بارگذاری...

 

ثابت شده است که بره موم از ابتلا به لوسمی و سرطان جلوگیری می‌کند و آن‌ها را درمان می‌نماید و این موضوع جزو ادعاهای طب سنتی نیست، بلکه بوسیله تحقیقات اثبات شده است. بره موم یک ماده صمغی متابولیزه شده بوسیله زنبور عسل است که از شیره و صمغ گیاهان بدست می‌آید. زنبورها از بره موم برای پر کردن فضاها و پوشش‌ دهی دیوارهای کندو جهت محافظت از آن استفاده می‌کنند و اگر چه از دوران باستان به عنوان یک عامل بهبوددهنده مورد استفاده قرار می‌گرفته است، با این حال امروزه تنها در شرق اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا به عنوان نوعی تقویت کننده سلامتی شناخته می‌شود و به دلیل خواص درمانی‌اش، شدیداً مورد توجه قرار گرفته است.

درمان سرطان با بره موم
درمان سرطان با بره موم

 

درمان سرطان با بره موم

بسیاری از مطالعات تاکنون اثرات بیولوژیکی آن را اثبات کرده‌اند که عبارت اند از خواص ضد میکروبی، آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، ضد دیابت، محافظت از پوست، ضد آلرژی، ملین (ضد یبوست) و تنظیم کنندگی سیستم ایمنی بدن و ضد سرطان.

[wpipa id=”3196″]

 

تحقیقات درباره درمان سرطان با بره موم

در ۲۷ فوریه ۲۰۱۵، نشریه «مکمل‌های رژیمی» تحقیق «درمان کمکی در حال ظهور برای سرطان: بره موم و اجزای تشکیل دهنده آن» توسط دکتر سیما پاتل از مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی و بیوانفورماتیک دانشگاه ایالتی سن دیه‌گو ایالات متحده را منتشر نمود. این تحقیق گزارشی مستند از پیشرفت‌های اخیر و دامنه اصلاحی درمان سرطان با تأکید مناسب بر ویژگی ماده‌گرایی بره موم را ارائه می‌دهد.

این تحقیق بر سودمندی بره موم بر سرطان مغز، سرطان سر و گردن، سرطان پوست، سرطان سینه، سرطان کبد، سرطان پانکراس (لوزالمعده)، سرطان کلیه، سرطان مثانه، سرطان پروستات، سرطان کولون و سرطان خون تأکید می‌کند. «بازدارندگی متالوپروتئینازهای محیط، ضد رگ‌زایی، جلوگیری از متاستاز، توقف چرخه سلولی و القای مرگ سلول‌های سرطانی و متعادل‌سازی عوارض جانبی مضر ناشی از شیمی‌درمانی، به عنوان مکانیزم‌های کلیدی کنترل سرطان در نظر گرفته شده‌اند. ترکیبات بره موم، مسیرهای ژنتیکی و بیوشیمیایی متعدد پیشرفت سرطان را هدف قرار می‌دهند. با توجه به منبع گیاهی و منشأ جغرافیایی بره موم، خواص بیولوژیکی آن نیز متفاوت است.»

اسید کافئیک، فنتیل استر، کریسین، آرتپیلین سی، نموروزون، گالانژین، کاردانول و بسیاری مواد دیگر به عنوان اجزای دخیل در پتانسیل ضد توموری بره موم تشخیص داده شده‌اند.

دکتر سیما پاتل نتیجه‌گیری می‌کند که علیرغم پیشرفت‌های قابل توجه در تحقیقات مرتبط با سرطان، درمان سنتی، در مدیریت کامل تومور بدخیم ناتوان است. به همین دلیل نتایج بدست آمده تاکنون، این امید را ایجاد کرده‌اند که بره موم شاید بتواند به عنوان یک داروی مکمل، ممکن است لاکونا را کنترل نماید.

درمان سرطان و بره موم
درمان سرطان با بره موم

 

اثرات ضد لوسمی بره موم

در ۱۹ مارس ۲۰۱۴، موسسه انتشاراتی هینداوی تحقیق «پلی‌فنول‌ها به عنوان اجزای کلیدی اثرات ضد لوسمی در بره موم» را توسط مورتالا و ب. ابوبکر و همکارانش منتشر کرد. در این تحقیق گزارش شد که حالت خام بره موم و محتوای فنولی آن، اثرات ضد لوسمی در خطوط سلولی مختلف لوسمی از خود نشان دادند.

توانایی پلی‌فنول‌های یافت شده در بره موم جهت متوقف نمودن چرخه سلولی و القای مرگ سلولی و جداسازی آن‌ها، به علاوه جلوگیری از رشد و تکثیر سلولی، این مواد را به عامل‌های ضد لوسمی امیدوارکننده‌ای تبدیل می‌کند و بدین ترتیب باور بر این است که این مواد عامل‌های کلیدی اثرات ضد لوسمی بره موم در انواع مختلف لوسمی هستند.

این مقاله پایه‌های مولکولی فعالیت ضد لوسمی بره موم خام و پلی‌فنول‌های مجزا را هم در درمان و هم پیشگیری از ابتلا به لوسمی (سرطان خون) بررسی می‌کند. اگرچه این کار مستلزم بررسی‌های آزمایش‌های و انسانی و همچنین مطالعات اپیدمیولوژیکی و آزمایش‌های بالینی می‌باشد.

 

بره موم های مختلف مورد استفاده در تحقیقات

بره موم برزیلی، معروف به بره موم قرمز، مبحث تحقیق «اثر بازدارندگی بره موم بر رشد لوسمی انسانی U937» توسط کیکو آسو و همکارانش بود که مشخص نمودند که بره موم خام، نوعی اثر بازدارندگی وابسته به دوز و زمان بر روی رشد و همچنین سنتز DNA، RNA و پروتئین درون این سلول‌ها را از خود نشان داد.

این تحقیق با استفاده از یک ترکیب بره موم برزیلی بر روی سلول‌های لنفاوی هیستیوسیتیک انسانی U937 انجام شد. دانشمندان متوجه شدند که بره موم، از رشد سلول‌ها و سنتز ماکرومولکولی بصورت وابسته به دوز و زمان توسط بره موم به شدت جلوگیری کرد. «بره موم به مقدار ۵/۰-۰۱۵/۰ میکرولیتر در هر میلی‌لیتر، خاصیت ضد توموری یا IC50 به میزان ۱۸/۰ میکرولیتر در هر میلی‌لیتر به مدت ۳ روز از خود نشان داد. این ماده همچنین با IC50 به مقادیر ۰۸/۰، ۱۷/۰ و ۳/۴ میکرولیتر در هر میلی‌لیتر، به ترتیب مانع از سنتز DNA، RNA و پروتئین شد. اثر بازدارندگی آن بر روی سنتز DNA تا حدودی برگشت ناپذیر بود. بعلاوه، در همان محدوده غلظتی که رشد سلولی مهار شد، یک نردبان DNA دارای مرگ برنامه‌ریزی شده و تراکم کروماتین مشاهده گردید. مهارکننده کاسپاز، Z-Asp-CH2-DCB، از هم گسیختگی DNA جلوگیری کرد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهند که فعالیت ضد توموری بره موم، از طریق القای مرگ سلولی رخ می‌دهد.»

نتیجه‌گیری آن‌ها این بود که «بره موم میتواند به عنوان یک عامل پیشگیری کننده و درمانی شیمیایی موثر باشد.»

مشخص شد که بره موم برزیلی دیگری که به همراه آب یا اتانول استخراج شده بود، رشد سلولی را مهار می‌کند، که تصور می‌شد در نتیجه اثر سیتوتوکسیک مستقیم بره موم و القای تفکیک گرانولوسیتیک در سلول‌های HL-60 باشد. نتایج این تحقیق نیز در مقاله «اثرات بره موم بر رشد سلولی و تکثیر ژن در سلول‌های HL-60» توسط ساتوشی میشیما منتشر شد.

بره موم تُرکی، یا بره موم مانیسا: تحقیق «سنجش اثر بره موم مانیسا بر خط سلولی لوسمی بوسیله فعالیت تلومراز» توسط گوندوز و همکارانش نیز مکانیزم مرگ سلولی ناشی از بره موم را اثبات نمود. آن‌ها اثر بازدارندگی عصاره اتانولی بره موم مانیسا (تُرکی) بر فعالیت تلومراز در خط سلولی لوسمی لیمفوبلاستیک سلول T (CCFR-CEM) را از طریق تعیین نسبت تلومراز انسانی بر ترنسکریپتاز (یک زیر واحد کاتالیزی تلومراز مرتبط با فعالیت تلومراز) را نشان دادند، که مشخص شد بعد از درمان سلول‌ها بوسیله بره موم، از ۵۶/۱۹۵ به ۲۹/۱۳ کاهش یافت. بنابراین بیان کردند که یکی از مکانیزم‌های دخیل در مرگ سلولی ناشی از بره موم، ممکن است با مهار فعالیت تلومراز مرتبط باشد.

بره موم کره‌ای نیز توسط هیئون سو اوم و همکارانش مورد بررسی قرار گرفت. اکثر یافته‌های فوق‌الذکر، توسط این تحقیق با عنوان «بره موم بوسیله القای مرگ سلولی از طریق مسیرهای میتوکندری، از تکثیر سلول‌های HL-60 لوسمی انسانی جلوگیری می‌کند» تأیید شدند که هدف این تحقیق، بررسی اثر بره موم بر تکثیر سلول‌های HL-60 لوسمی انسانی بود و اینکه آیا بره موم می‌تواند مرگ سلولی را به سلول‌های HL-60 القا کند یا خیر.

«نتایج این تحقیق، افزایش وابسته به دوز و زمان در تکثیر سلول‌های HL-60 درمان شده بوسیله بره موم (با مقادیر بره موم بیشتر از ۳ میکروگرم بر میلی‌لیتر) را نشان دادند. مطالعات بعدی مشخص نمودند که اثرات ضد تکثیری بره موم، ناشی از القای مرگ سلولی بوده است. الکتروفورز آگارز DNA ژنوماتیک سلول‌های HL-60 درمان شده بوسیله بره موم، نوعی الگوی نردبانی معمولی برای سلول‌های دارای مرگ برنامه‌ریزی شده را نشان دادند. بره موم باعث فعالسازی کاسپاز-۳ و شکافت پلیمراز چندگانه (ADP-ریبوز) در سلول‌های HL-60 شد. بره موم همچنین باعث آزاد شدن میتوکندری‌های cfrom سیتوکروم به سمت سیتوسول شد. این یافته‌ها در مجموع نشان می‌دهند که اثر بازدارندگی بره موم بر تکثیر سلول‌های HL-60، ناشی از القای مرگ سلولی از طریق مسیرهای میتوکوندری است.

خرید بره موم

نتیجه‌گیری درباره بره موم و سرطان

* کریسین، نوعی فلاوونوئید یافت شده در بره موم که در مقابل بیماری‌های مرتبط با آسیب‌های اکسیداتیو ناشی از متیل‌جیوه، جلوگیری از بدن محافظت می‌کند.

در فوریه ۲۰۱۵، تحقیق «اثرات محافظتی فلاوونوئید کریسین در مقابل سمیت ژنتیکی ناشی از متیل‌جیوه و تغییرات وضعیت آنتی‌اکسیدانی درون بدن» توسط ادواردو اسکاندیناری مانزولی و همکارانش از دانشگاه سائوپائولو برزیل، نشان دادند که فلاوونوئیدهای یافت شده در بره موم و عسل، دارای اثر محافظتی در برابر آسیب‌های اکسیداتیو هستند.

فلاوونوئیدها اجزای اصلی عسل یا بره موم هستند که به آن‌ها خواص آنتی‌اکسیدانی می‌بخشند. بوسیله این محلول‌های ارزان قیمت می‌توان، از ابتلا به هرگونه بیماری مرتبط با آسیب اکسیداتیو جلوگیری کرد.

کریسین نام یکی از فلاوونوئیدهای خوراکی است که عمدتاً در میوه گل ساعتی، عسل و بره موم یافت می‌شود. متیل‌جیوه (MeHg) یک فلز سمی است که مکانیزم سمی اصلی آن، آسیب اکسیداتیو است.

هدف این تحقیق، بررسی اثرات آنتی‌اکسیدانی کریسین در مقابل آسیب اکسیداتیو ناشی از MeHg در موش‌های ویستار بود. این موش‌ها بوسیله (MeHg ۳۰ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) با و بدون وجود (CR ۱۰/۰، ۰/۱ و ۱۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) از طریق خوراندن بوسیله لوله گاواژ به مدت ۴۵ روز درمان شدند. مقدار گلوتاتیون موجود در خون با استفاده از طیف‌سنجی نوری تعیین شد و جهت نظارت بر آسیب DNA، آزمایش عنکبوتی در لوکوسیت‌ها و هپاتوسیت‌ها مورد استفاده قرار گرفت. MeHg به افزایش قابل توجه در شکل‎گیری کامت‎‌ها منجر شد و زمانی که موش‌ها در حضور CR در معرض فلز قرار گرفتند، غلظت‌های بالای CR اثرات محافظتی از خود به نمایش گذاشت. بعلاوه، قرار گرفتن در معرض MeHg، سطوح گلوتاتیون را کاهش داد. سطوح گلوتاتیون در موش‌هایی که CR بعلاوه MeHg دریافت کردند، به حالت اولیه خود بازگشت.

نتایج این تحقیق نشان داد که مصرف فلاوونوئیدهایی نظیر کریسین، می‌تواند از انسان در مقابل اثرات نامساعد سلامتی ناشی از متیل‌جیوه، محافظت نماید.

 

داروی ضد سرطان از بره موم

دانشمندان آلمانی در سال ۲۰۰۸ موفق شدند از بره موم زنبور عسل داروی ضدسرطان نروپلاستومسرطان تنه عصب تهیه کنند. به گفته پژوهشگران بوخوم المان صمغ زنبور عسل (بره موم) بدون آسیب رساندن به سلول های سالم سلول های سرطانی را نابود می کند. هنوز ساز و کار دقیق اثربخشی این دارو که اصطلاحا (اركلو ۵۰۲) نامیده می شود مشخص نشده است. اما بر اساس آزمایش ها، این دارو ابتدا ژنی را در سلول های سرطانی فعال می کنند و آن ژن از درون موجب مرگ سلول های سرطانی می شود.
در سال ۱۳۶۲ یک پزشک روسی بیماری را که از سرطان رنج می برد با مصرف بره موم از مرگ نجات داد. دکتر برای این بیمار ۱۰ تا ۱۵ قطره مایع بره موم داخل آب ۳ وعده قبل از غذا تجویز کرد. بیمار پس از ۶ هفته شروع به غذاخوردن و افزایش وزن نمود و انرژی از دست رفته خویش را بازیافت این بیمار درباره خواص بره موم می گوید:
بره موم گذشته ای ندارد چون تازه با آن آشنا شده ایم و از عوارض جانبی آن آگاه شده ایم. بره موم از طریق سیستم ایمنی فرد، مقاومت طبیعی بدن نسبت به عفونت ها و بیماری را افزایش می دهد.

علاوه بر آن بره موم تأمین کننده مقدار اضافی ویتامین ها و کلیه مواد معدنی ضروری شامل آهن، کلسیم، آلومینیم، منگنز و سیلیکون می باشد.

 

اگر بدنبال بره موم برای درمان سرطان هستید می توانید از فروشگاه آهوتا تهیه کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button