عسل تقلبی یا عسل مصنوعی چیست؟

عسل تقلبی عسلی است که با مواد دیگر مخلوط شده و ناخالص است. این ماده امکان دارد در ابتدا عسل واقعی بوده باشد، اما مواد دیگری به آن افزوده شده تا مقدار آن افزایش یابد یا ارزش آن بیشتر شود: گلوکز، دکستروز، ملاس (شیره چغندر)، شربت شکر، شیره ذرت، نشاسته یا سایر فرآورده‌ های مشابه به غیر از شهد گل.

ویدئو عسل تقلبی یا مصنوعی چیست؟

[jwp-video n=”1″]

برداشتن ارزان ‌ترین عسل در فروشگاه‌ های مواد غذایی به این معنی است که با وجود تبلیغات و برچسب‌ های تقلبی، عسل خالص خریداری نمی ‌کنید. تحقیقات امنیتی اخیر حقایق بسیار نگران ‌کننده درباره عسل یافت‌ شده در فروشگاه‌ ها ارائه کرده ‌است.

تا ۹۰ % از عسل یافت شده در سوپرمارکت ‌ها جمع ‌آوری و مورد بررسی قرار گرفت.تولید کنندگان می‌ گویند که فرآیند فیلتر کردن برای جلوگیری از تبلور و افزایش طول عمر محصول مهم است، با این حال اکثر مصرف کنندگان آگاه نیستند که گرده برایسلامتی ما بسیار مهم است.

حتی عسل مصنوعی را نیز می ‌توان به عسل واقعی افزود. برخی می‌ گویند این مخلوط قند معکوس و عسل طبیعی، کیفیت عسل را افزایش داده و مخصوصاً باعث هضم راحت‌ تر آن می ‌شود.

عسل تقلبی یا عسل مصنوعی

عسل تقلبی یا عسل مصنوعی چیست ؟

عسل مصنوعی مترادف قدیمی شربت قند معکوس است؛ مایعی که بوسیله روش ‌های شیمیایی تولید می‌ شود و ارتباطی با زنبورهای عسل ندارد. با این حال از لحاظ لغوی، عسل مصنوعی نوعی عسل تقلبی است.

باید اذعان نمود که هرگز این احتمال را در نظر نگرفته بودیم. عسل محصول فوق ‌العاده ‌ای است؛ چرا باید محصولی را بصورت مصنوعی تولید کنیم، در حالی که طبیعت به بهترین نحو آن را تولید می ‌کند؟

فهرست غذاهایی که در واقع تا مدت زیادی جزو غذاها محسوب نمی ‌شدند، عبارتند از: تخم مرغ، پنیر، خامه، شکلات تکه‌ ای، کارامل، خامه زده شده، کره بادام زمینی، بستنی، کره، سیب زمینی، شیر شکلات، آب پرتقال، شیره افرا، بیکن (گوشت نمک زده) و غیره. آیا بهتر نیست (حداقل برای سلامت روان خودمان) که این غذاها را نادیده بگیریم.

به هر حال، عسلی که شما هر روز می‌ خرید و در محصولات شیرینی ‌پزی ‌ها نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد، عسل واقعی نیست. عسلی که روی کیسه ‌های غلات درباره آن نوشته شده است، عسل واقعی نیست. تنها عسل واقعی که می ‌توانید خریدار کنید، عسلی است که بر روی شیشه آن عبارت «عسل خام» درج شده باشد و البته از جای معتبری تهیه کرده باشید.

چرا عسل تقلبی تولید می ‌شود؟

به دلیل اینکه این نوع عسل، نسبت به عسل ‌های طبیعی ارزان ‌تر است.

عسل مصنوعی به منظور استفاده در شیرینی ‌پزی ‌ها به عنوان شیرین کننده نان‌ های مخصوص و انواع دیگر شیرینی‌ ها نظیر پرینتن (کلوچه ‌های عسلی با روکش مغز بادام)، نان زنجبیلی و تمام محصولات شیرینی‌ پزی ‌ها و همچنین جهت استفاده در رستوران ‌ها به عنوان شیرین کننده نوشیدنی ‌های ترکیبی، مالیدن بر روی گوشت برای تهیه کباب ترد و لایه ‌دار و شیرین کردن انواع خوراکی ‌ها ابداع شد. در واقع در هیچ یکی از این موارد، از عسل واقعی استفاده نمی ‌شود.

تقلب در عطر و بوی عسل

[jwp-video n=”2″]

ترکیبات عسل مصنوعی

عسل تقلبی تا حد زیادی ساکارز تبدیل شده حاصل از چغندر و نیشکر است. این نوع عسل با یا بدون استفاده از قند نشاسته یا شربت نشاسته تولید می ‌شود و از لحاظ ظاهر، بو و طعم تبدیل شده تا شبیه به عسل واقعی باشد.

با توجه به روش تولید، چنین فرآورده‌ هایی حاوی مولفه ‌های قندی، مواد معدنی، ساکارز و فورفورال هیدروکسی ‌متیل نیستند.

عسل مصنوعی حاوی مواد زیر است:

 • قند معکوس، که بخش عمده آن از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است (≥۵۰٪)
 • ساکارز (≤۵/۳۸٪)
 • آب (≤۲۲٪)
 • خاکستر (≤۵/۰٪)
 • فرآورده‌ های نشاسته ساکاریددار (در صورت لزوم) (۵/۳۸٪)

pH این محصول باید بالاتر از ۵/۲ باشد. حامل بوی آن در درجه اول باید فنیل ‌استیک اسید اتیل استر، و در برخی مواقع، دی استیل باشد.

مقدار فورفورال هیدروکسی ‌متیل ۰۸/۰ تا ۱۴/۰ درصد است. رنگ آن نیز بنا به تقاضا تعیین می ‌شود. این مایع اغلب بوسیله رنگ ‌های خوراکی رنگ زده می‌ شود.

ساخت عسل تقلبی و مصنوعی
پلمپ کارگاه تولید و بسته بندی عسل تقلبی

تولید عسل تقلبی و مصنوعی چگونه است ؟

بر طبق کتاب شیمی مواد غذایی، نوشته پروفسور بلیتز و پروفسور گراش، عسل تقلبی طی مراحل زیر تولید می‌ شود:

ساکارز (۷۵٪ محلول) بوسیله هیدرولیز اسیدی با استفاده از اسیدهای هیدروکلریک، سولفوریک، فسفریک، کربنیک، فرمیک، لاکتیک، تارتاریک یا سیتریک، یا به ندرت بصورت آنزیمی بوسیله اینورتاز، به گلوکز و فروکتوز تقسیم می شود.

سپس اسید مورد استفاده برای معکوس‌ سازی، بوسیله کربنات یا بی ‌کربنات سدیم یا کربنات کلسیم، بی ‌اثر می‌ شود. پس از آن، قند معکوس معطر می ‌شود که این کار معمولاً بوسیله عسل طبیعی شدیداً مزه‌ دار شده انجام می ‌گیرد. جهت تسهیل تبلور، ذرات ریز مخلوط قند معکوس که قبلاً به صورت جامد در آمده و بوسیله دستگاه ‌های خودکار بسته ‌بندی شده ‌اند، به آن اضافه می‌ شوند.

در طی معکوس سازی، یک نوع اولیگوساکارید (یک «دکسترین معکوس سازی») نیز، اکثراً از فروکتوز، تشکیل می ‌شود. در انتهای معکوس سازی، حرارت دهی طولانی مدت، باعث تیره ‌تر شدن رنگ عسل و کمی تلخ‌ مزگی آن می ‌شود. (قابل توجه آن هایی که فکر می کنند بهترین رنگ عسل تیره و سیاه است!)

بعلاوه، تجزیه گلوکز و فروکتوز،‌ سطح قابل توجهی از فورفورال هیدروکسی ‌متیل را تشکیل می‌ دهد که این ماده را می ‌توان جهت شناسایی عسل مصنوعی مورد استفاده قرار داد.

عسل تقلبی مایع، از شربت ساکارز معکوس و خنثی شده تولید می‌ شود. برای جلوگیری از تبلور، تا ۲۰٪ شربت نشاسته به آرامی رقیق شده و غنی از دکسترین به آن افزوده می ‌شود (مقدار اضافه شده، کسری از وزن محصول نهایی است).

خطرات مصرف عسل مصنوعی و تقلبی

خود شما نیز می‌توانید عسل مصنوعی تولید کنید!

متاسفانه تهیه عسل تقلبی برای همگان امکان پذیر است، پروفسور هرزفلد روشی عملی برای تهیه قند ارائه می ‌دهد. 1 کیلوگرم شکر تصفیه شده با کیفیت را درون یک ظرف تمیز بریزید و 300 سانتیمتر مربع آب و ۱/۱ گرم اسید تارتاریک به آن اضافه کنید. این محلول را در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد درون ظرف درباز حرارت دهید و در تمام مدت این محلول را هم بزنید، تا زمانیکه محلول مایع رنگ طلایی به خود بگیرد. این کار ممکن است ۴۵ تا ۶۰ دقیقه زمان ببرد.

عسل تقلبی (معروف به عسل مصنوعی) را می ‌توان به راحتی بوسیله این روش تولید نمود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مایع بالا را پس از آماده شدن، درون یک شیشه عسل بریزید. (البته خواهش می کنیم اگر فکر سلامتی خود و دیگران هستید این کار را نکنید، توضیحات ما صرفا جهت اطلاع کسب کردن شماست).

آیا باید از مصرف غذاهای حاوی عسل مصنوعی، اجتناب کنیم؟

این ماده قند خالص است و نمی ‌تواند بیشتر از قند خوراکی معمولی یا HFCS به شما آسیب برساند. در صورتی که تولید کنندگان مواد غذایی این نکته را در نظر بگیرند که این مایع شیرین طعم بهتری دارد و نسبت به قند معمولی، تأثیر متفاوت ‌تری بر غذا می‌ گذارد. البته توقع نداشته باشید که خواص عسل طبیعی را داشته باشد.

طرز تهیه عسل تقلبی

سبک زندگی مصنوعی‌ تر

در واقع نوعی گرایش به این مقوله وجود دارد، زیرا ما موجودات باهوشی هستیم و تکنولوژی به ما این اجازه را می ‌دهد تا باهوش ‌تر باشیم. ما هوش مصنوعی را خلق کرده ‌ایم و این امر باعث خواهد شد که به سبک مصنوعی ‌تری زندگی کنیم.

چینی ‌ها نوعی تخم مرغ مصنوعی ابداع کرده ‌اند که قطعاً بسیار دشوارتر از تولید عسل بوده است. پوسته تخم مرغ مصنوعی از کربنات کلسیم ساخته می ‌شود. زرده و سفیده تخم مرغ نیز از سدیم آلژینات، زاج سفید، ژلاتین، کلرید کلسیم خوراکی تولید شده و سپس آب و رنگ خوراکی به آن افزوده می ‌شود. اگر بخواهیم عسل تقلبی را با تخم مرغ تقلبی مقایسه کنیم، عسل بسیار سالم‌ تر است.

تخم مرغ تقلبی مملو از مواد شیمیایی بوده و ماده اصلی آن یعنی کلسیم آلژینات، نوعی ژل است. زاج سفید، ژلاتین و بقیه مواد تنها به عنوان مواد افزودنی و عامل‌ های ثانویه به آن افزوده می ‌شوند. استانداردهای ملی در رابطه با استفاده از مواد افزودنی وجود دارند که مقدار این مواد بر اساس آن‌ ها تعیین می‌ شود. این مواد افزودنی، در تخم مرغ‌ های تقلبی، به اجزای اصلی تبدیل شده‌ اند و به هیچ وجه برای بدن انسان مفید نیستند. تخم مرغ تقلبی، در مقایسه با تخم مرغ واقعی، هیچ ارزش غذایی برای بدن انسان ندارد.

همچنین تخم مرغ ‌های تقلبی وجود دارند و از گیاهان تولید می ‌شوند که از سال ۲۰۱۳ با حمایت بیل گیتس و پیتر سی هل (بنیانگذار شرکت پی‌پال) در ایالات متحده به فروش می ‌رسند. این تخم مرغ‌ های تقلبی در تولید همه مواد غذایی، از پخت کیک گرفته تا تولید سس مایونز کاربرد دارند.

در این دنیا که همه چیز دارد به سمت مصنوعی و تقلبی بودن پیش می رود، پیدا کردن محصولات طبیعی کار سختی شده است. خصوصا درباره عسل طبیعی که تقلبات در آن بسیار بالاست. نگاهی به محصولات آهوتا بیندازید، در آهوتا زنبورداران صادقی جمع شده اند تا محصولات طبیعی خود را به دست شما مصرف کنندگان برسانند.

نظر شما درباره عسل تقلبی چیست ؟

آیا فکر می کنید عسلی که مصرف می کنید طبیعی است یا تقلبی؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

13 دیدگاه برای “عسل تقلبی یا عسل مصنوعی چیست؟

 1. حسین گودرزی گفته:

  من زنبور دار هستم و عسلی را که تولید میکنم کسی نمیتونه بخره و مجبورم عسل رو به عنوان کادو به اشنایان بدم خدا شاهده عسل زیر یه تومن واسه من نمیصرفه .ولی بعضی همکارا مجبورن دارن کیلویی ۳۵۰ میفروشن چون مجبورن و عسلهای تقلبی کار اینارو سخت کرده

 2. حسین گودرزی گفته:

  عسلی که با شربت توسط زنبور تولید میشه در هر صورت عسل است و حاصل کار،زنبور است و قابل مقایسه با عسل مصندعی نیست

 3. سید گفته:

  سلام
  بعضی از عسل های طبیعی هم ساکارز بالایی دارن ولی کاملا طبیعی هستن
  انواع مختلف عسل های طبیعی درصد ساکارز متفاوتی دارند
  همون عسل هایی که ب عنوان عسل تغذیه هم تولید میشه چون یک سری آنزیم زنبور به آن اضافه میکنه خاصیت هایی داره

 4. اکبر قربانی گواشینی گفته:

  اگر مردمان ایران به فهمی برسند که عسل خالص زنبور عسل باید رس ببندد ان موقع هیچ کلاهبرداری قادر نمی شود به هموطن ما عسل صنعتی قالب بکند .بنده زنبوردار هستم همیشه عسل خام می فروشم

 5. U گفته:

  چرا شکر اضافه میکننین خدایی چرا بمن هر عسلی خورذم طی این هفت هشت سال چنان شیرین بوده حالمو بد کرده

 6. مجید گفته:

  من عسل را از تولید کننده ای در آذربایجان می خرم در حالیکه در اصفهان هستم، چون به او اطمینان دارم
  برای خودم و فامیل و دوستان
  سالی حدود ۵۰۰ کیلو

 7. مرضیه گفته:

  سلام
  عسلی که ساکاروزش بالا باشه و تقلبی باشه رو میشه با ازمایش فهمید
  اما اگه زنبورها شهد یا آب شکر بخورن و عسل تولید کنن چی؟ در اینصورت ساکاروز بیشتر از حد طبیعی میشه و باز هم میشه از برگه ازمایشگاه این مورد رو تشخیص داد؟
  هر عسل باید چه ساکاروزی داشته باشه تا طبیعی باشه؟

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بله، در صورتی که در تغذیه زنبور از شکر و یا هر تغذیه مصنوعی دیگر استفاده شده باشد در آزمایشگاه قابل تشخیص است.
   توصیه میکنم مقاله و ویدئو زیر را مشاهده کنید تا کامل با ساکارز و دیگر موضوعات مربوط به آن آشنا شوید.
   ساکارز عسل طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *