خواص عسل رازیانه طبیعی

خواص عسل رازیانه برای سیستم گوارشی، سیستم تنفسی و … را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. عسل رازیانه عسل تقریبا کمیابی است. همه ما درباره تخم رازیانه می ‌دانیم و از استفاده از آن بر روی انواع نان لذت می ‌بریم (که گاهی اوقات با تخم زیره اشتباه گرفته می ‌شود) و برخی از ما می ‌دانیم که رازیانه گیاه دارویی بسیار معطر و خوشمزه‌ ای است که هم در آشپزی و هم در پزشکی کاربرد دارد.

اما پیش از تشکیل این تخم ‌ها، گل‌ های زرد رنگ زیبایی بر روی گیاه رازیانه رشد می‌ کنند که سرشار از شهد و گرده گل بوده و برای زنبورها بسیار جذاب هستند.

ویدئو خواص عسل رازیانه طبیعی

[jwp-video n=”1″]

درباره گیاه رازیانه بیشتر بدانیم

نام: رازیانه

نام علمی: Foeniculum Vulgare

رازیانه گیاه بومی مناطق مدیترانه ‌ای است، اما در حال حاضر در سراسر جهان و بخصوص در خاک‌ های خشک نزدیک سواحل و ساحل رودخانه یافت می ‌شود.

رازیانه گیاهی علفی و چهار فصل از خانواده هویج (تیره چتریان) است. فصل رشد آن در سال اول ۱۰ تا ۱۷۰ روز و در سال ‌های بعدی ۱۵۰ روز است. در صورتی که بذر آن در اوایل بهار کاشته شود، شاید حتی در سال اول نیز محصول دهد. ریشه آن گسترده، چرخان و دارای شاخه‌ های جانبی است. ساقه آن بلند و قوی، دارای شاخه و صاف و لوله ‌ای است.

برگ ‌های آن بزرگ، دارای چند بخش بسیار نازک و شبیه به برگ ‌های شوید هستند. شکوفه ‌های آن از چندین ساقه گل کوتاه و لایه لایه تشکیل شده که به یک ساقه مرکزی متصل هستند که خوشه‌ های گل‌ های زرد طلایی روشن و ظریف از آن شکوفا می‌ شوند. گل‌ دهی این گیاه تا اواخر پاییز و تا زمان اولین سرما ادامه دارد.

فروش عسل رازیانه
خواص عسل رازیانه

شهد و گرده گل رازیانه : گل‌ های رازیانه حاوی گرده ‌ای به رنگ زرد روشن تا قهوه ‌ای طلایی هستند و بوی معطر مطبوع و گرمی دارند. این گل ‌ها بخصوص در روزهای گرم، شدیداً توسط زنبورعسل جستجو می ‌شوند.

میوه این گیاه، به طول ۴ تا ۱۰ میلیمتر به همراه بوی معطر و طعم شیرین خاص خود است که پس از رشد کامل، دچار ترک ‌خوردگی می ‌شود. دلیل اصلی کشت رازیانه، همین تخم‌ های آن است. این تخم دارای روغن عصاره ‌ای فرار حاوی آنتول است که ترکیبی با خاصیت درمانی می ‌باشد. میوه این گیاه به غیر از این روغن فرار، حاوی اسیدهای چرب، فیبر، کربوهیدرات و خاکستر می ‌باشد.

تخم خشک شده رازیانه اغلب به عنوان ادویه مطبوع در آشپزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. رازیانه به دلیل منطقه ‌ای که از آن نشأت گرفته، نیازمند گرما و نور بوده و مناطق آفتابی را ترجیح می ‌دهد. به دلیل اینکه این گیاه دارای سیستم ریشه گسترده و یک عامل تعریق (روغن پس دادن) است، نیاز به رطوبت در آن پایین است. هم خشکی و هم باران‌ های طولانی مدت در طی مراحل شکوفه‌ دهی و گل ‌دهی این گیاه می ‌تواند بر میزان محصول آن تأثیری جدی بگذارد. رازیانه باید در خاک‌ های حاصلخیز غنی از مواد مغذی با آب ‌های زیرزمینی کم عمق پرورش یابد.

رازیانه به سادگی با انیسون و زیره اشتباه گرفته می ‌شود، زیرا این سه گیاه شکل و طعم مشابهی داشته و جزو یک تیره از گیاهان هستند. با اینحال این گیاهان با یکدیگر متفاوت بوده و اثرات درمانی مشابهی ندارند (هر چند برخی این اثرات بین هر سه مشابه است).

عسل رازیانه در کهربایی روشن یک عسل نادر است. چیزهای خیلی بیشتری مثل مواد معدنی، ویتامین‌ ها و غیره وجود دارند.

فواید رازیانه و خواص عسل رازیانه

رازیانه به خاطر روغن و تخم‌ های رسیده خشک آن که برای تولید دارو استفاده می‌ شوند، کشت می ‌شود و عسل تنها یکی از فرآورده ‌های جانبی آن است.

۴ دسته ‌بندی اصلی وجود دارند که رازیانه در آن زمینه‌ ها کاربرد دارد:

– سیستم گوارشی: سوزش معده، باد روده، نفخ، کاهش اشتها و همچنین کولیک نوزادان؛

– سیستم تنفسی: عفونت ‌های دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه، برونشیت؛

– سیستم تولیدمثل زنان: افزایش میزان شیر مادر، افزایش دوران قاعدگی، تسهیل روند زایمان و افزایش برانگیختگی جنسی؛

از دیگر خواص عسل رازیانه گفته می شود که می تواند به درمان مشکلات بینایی کمک می ‌کند.

ادعاها حاکی از این هستند که رازیانه می ‌تواند وبا، کمردرد و تعریق شبانه را نیز درمان کند. رازیانه را می‌ توان به صورت پودر، به شکل کپسول خوراکی یا روغن گیاهی تهیه کرد.

خواص عسل رازیانه
خواص عسل رازیانه

عسل رازیانه طبیعی

همانند سایر انواع گیاهان، اینجا در مورد عسل رازیانه خالص صحبت می‌ کنیم. عسل واقعی همان عسل تهیه شده از شهد گل است.

رازیانه بطور طبیعی در کناره جاده‎ ها، علف زارها و بسیاری از فضاهای آزاد دیگر در بسیاری از مناطق، از جمله شمال اروپا، ایالات متحده، جنوب کانادا و بخش ‌های زیادی از آسیا و استرالیا رشد می ‌کند. این گیاه بوسیله دانه‌ های خود تکثیر می ‌شود و در استرالیا و ایالات متحده به عنوان یک گونه مهاجم و نوعی علف هرز در نظر گرفته می ‌شود. در غرب آمریکا شمالی، رازیانه را می ‌توان در مناطق ساحلی و نواحی مرزی بین شهر و طبیعت شرق به سمت تپه ‌ها و نواحی کوهستانی به جز زیستگاه‌ های بیابانی یافت.

به همین دلیل، شهد رازیانه بخشی از یک عسل ساخته شده از چندین گل است. در چمن ‌زارها همیشه نزدیک به سایر گیاهان می ‌روید، بنابراین بدست آوردن عسل ساخته شده از یک گل در این مناطق کار دشواری است.

این نوع عسل تک گل را تنها می ‌توان در مزارع رازیانه بدست آورد که این مزارع به منظور بدست آوردن مقادیر زیاد تخم زاریانه، توسط تولید کنندگان بزرگ کشت می‌ شوند و این در صورتی است که به زنبورداران اجازه انتقال کندوهایشان به اینگونه مناطق داده شده باشد.

عسل رازیانه تک گل، تیره رنگ، معطر و دارای مزه‌ای شبیه کارامل است. برخی می ‌گویند که این عسل را به سایر انواع عسل ترجیح می‌ دهند. این نوع عسل به کندی متبلور می‌ شود.

عسل رازیانه برای خانم ها

یکی از مهم ‌ترین خواص عسل رازیانه، اثرات سودمند آن برای خانم ‌ها است. مصرف این عسل قاعده ‌آور بوده و شفا مفیدی برای تنبلی تخمدان و آرامش قاعدگی دردناک است. مصرف عسل رازیانه باعث افزایش میل جنسی نسوان می ‌شود. عسل رازیانه با دربرداشتن مقادیر زیاد اسید فولیک، از ناهنجاری ‌های جنینی پیشگیری و به درمان خلق و عادت کمک می ‌کند.

از دیگر خواص عسل رازیانه برای زنان، کمک به زایمان آسان است. در ضمن مصرف همیشگی این عسل در دوران شیردهی، به افزایش شیر مادران شیرده کمک خواهد کرد.

عسل رازیانه را در کجا می ‌توان یافت؟

یافتن عسل رازیانه در بازار کار دشواری است، اما می ‌توان برای خرید عسل رازیانه به فروشگاه اینترنتی آهوتا مراجعه کرد. رازیانه تنها گیاه از تیره چتریان نیست که می ‌توان از آن عسل بدست آورد. زیره، گشنیز و جعفری منبع خوبی از شهد و گرده را برای زنبورهای عسل و همچنین سایر حشرات مفید از جمله پروانه‌ ها و زنبورهای انگلی فراهم می‌ کنند.

شربت سرفه رازیانه و شیرین بیان

۱. تخم ‌های رازیانه را به آرامی خرد کنید.

– ۱ اونس تخم رازیانه را درون یک شیشه ۱۶ اونسی قرار دهید.

– ۱۶ اونس آب را بصورت جداگانه جوشانده و سپس بر روی تخم‌ های رازیانه بریزید.

– درب شیشه را ببندید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در همان وضعیت بماند.

– محلول را صاف کرده و تخم‌ های رازیانه را از آن خارج کنید.

۲. به همین صورت یک جوشانده شیرین بیان درست کنید.

– ۱ اونس ریشه خشک شیرین بیان را درون ۱۶ اونس آب سرد بریزید.

– بگذارید این ریشه ‌ها به مدت ۱ ساعت یا بیشتر درون آب سرد باقی بمانند.

– سپس این مخلوط را به آرامی بجوشانید و سپس شعله زیر آن را کم کنید.

– بگذارید آب به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشد.

۳. یک دوم فنجان جوشانده رازیانه و یک دوم فنجان جوشانده ریشه شیرین بیان و ۲ فنجان عسل را درون دیگ بالایی یک دیگ دولایه بریزید. به آرامی حرارت دهید تا زمانیکه عسل و جوشانده‌ های گیاهی با یکدیگر مخلوط شوند.

– مخلوط حاصل را درون شیشه ‌ای با درب فلزی بریزید، بر روی آن برچسب بزنید و پس از یک ساعت آن را مصرف کنید. همچنین می ‌توانید به دلخواه، چند قطره روغن عصاره‌ ای اکالیپتوس یا نعناع به این عسل اضافه کنید.

عسل رازیانه AH

یک شربت آلمانی به نام عسل رازیانه AH وجود دارد که برای درمان سرفه و مشکلات دستگاه تنفسی فوقانی، از ترکیب عسل و روغن رازیانه ساخته می‌ شود.

خواص عسل رازیانه
خواص عسل رازیانه

دلیل گرایش به سمت گرده گل رازیانه چیست؟

گرده گل رازیانه و نه گرده زنبور رازیانه، توسط انسان و از گل ‌های زرد رنگ رازیانه جمع ‌آوری می ‌شود و یک ادویه رایج است.

پگی نیکربوکر نویسنده کتاب‌ های آشپزی در مقاله ‌ای برای مجله Saveur می‌ گوید: «اگر فرشته ‌های ادویه ‌ای را از بال ‌هایشان پخش کرده باشند، این ادویه گرده گل رازیانه خواهد بود.» آشپزهای سرآمد، گرده گل رازیانه را در مقایسه با شیرین بیان، عصاره مرکبات و گل ختمی پودر شده، به عنوان یک ادویه بسیار قوی می‌ شناسند.

از طرف دیگر، گرده زنبور ساخته شده از گرده رازیانه دارای مزیت‌ های سلامتی قوی برای مصرف کننده است. این ماده به سیستم ‌های گوارشی، تنفسی و ایمنی بدن کمک می ‌کند و توصیه شده است که به شکل خام و سرد مصرف شود.

در صورتی که در خانه خود باغچه سبزیجات دارید، پرورش گیاهان از تیره چتریان (از جمله هویج، کرفس، رازیانه، جعفری و هویج وحشی) نه تنها برای زنبورداران، بلکه برای باغ ‌دار، ایده بسیار خوبی است. این گیاهان همگی گیاهان سازگاری هستند.

برای کمک و نجات زنبورها، گل‌ های مولد عسل پرورش دهید.

ابتدا به این دلیل که گل ‌های کوچک بصورت خوشه ‌های چتری، برای کفشدوزک ‌ها، زنبورهای انگلی و مگس‌ های شکارچی که در واقع بر روی گل ‌های آن‌ها استراحت می ‌کنند، شهد آن‌ ها را می ‌خورند یا باعث تکثیر آن ‌ها می ‌شوند، مفید هستند. از این گذشته، حشرات آفت گیاهان مجاور را شکار می کنند که باعث نجات آن گیاهان می ‌شود.

برخی از آن‌ ها بوهایی تولید می‌ کنند که عطر گیاهان مجاور را پنهان می ‌کند، بنابراین یافتن آن گیاهان برای حشرات موذی دشوار می ‌شود.

همچنین از طریق استفاده از این گیاهان در آشپزخانه نیز نفع خواهید برد. طعم و بوی غذاهایتان بهتر شده و اعضای خانواده شما نیز از گیاهان دارویی تغذیه خواهند کرد. مطالعات متعدد نشان داده ‌اند که هویج، کرفس، رازیانه، جعفری و هویج وحشی حاوی پلیین‌ ها هستند (دسته ‌ای غیرمعمول از ترکیبات ارگانیک که فعالیت‌ های سیتوتوکسیک از خود نشان می ‌دهند). بسیاری از گونه ‌ها حاوی کومارین‌ ها یا مشتقات کومارین مانند فورانوکومارین‌ ها هستند. این بدین معناست که با تغذیه بوسیله این گیاهان، از ابتلا به التهاب و سرطان جلوگیری می ‌شود.

درباره خواص عسل رازیانه چه اطلاعاتی دارید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید.

خرید عسل

2 دیدگاه برای “خواص عسل رازیانه طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *