عسل اُرگانیک با عسل طبیعی چه تفاوتی دارد؟

عسل اُرگانیک (organic honey) واژه ای است که این روزها در بین مصرف کنندگان عسل بسیار شنیده می شود. ما در این مقاله میخواهیم بدانیم عسل اُرگانیک چیست؟ چه فوایدی دارد و چگونه میتوانیم آن را تهیه کنیم و در ادامه به این سوال پاسخ دهیم که آیا عسل اُرگانیک با عسل طبیعی تفاوتی دارد؟

عسل طبیعی را در حالت منحصر به فرد آن میتوان عسل محسوب کرد چون توسط زنبورها درست شده است. متضاد عسل طبیعی، عسل مصنوعی است که در حال حاضر درباره آن هیچ بحثی نداریم. همچنین ممکن است به عسل افزودنی هایی بزنند که آن را از حالت طبیعی اش خارج کند.

ویدیو معرفی عسل اُرگانیک

[jwp-video n=”1″]

«اُرگانیک» اصطلاحی است که برای توصیف روش پرورش یا تولید محصول بکار برده میشود. عسل طبیعی میتواند بر اساس آئین نامه وزارت کشاورزی، هم اُرگانیک و هم غیر ارگانیک محسوب شود.

بهترین عسل ارگانیک

عسل اُرگانیک چیست؟

در بیشتر مواقع هنگامی که عسل از محل اصلی یعنی کندو گرفته میشود اُرگانیک است. برای اینکه خوراکی ارگانیک محسوب شود باید:

  • در خاک دست نخورده تولید شود.
  • در آن اصلاح و تصرفی صورت نگیرد.
  • از محصولات مرسوم یا محصولات غیر ارگانیک جدا بماند.
  • هیچ آفت کش غیر طبیعی، ژنهای زیست-مهندسی یا دیگر محصولات مصنوعی نباید در آماده سازی یا نگهداری عسل استفاده شود.

وقتی عسل بطور ایمن از کندو جمع آوری میشود، هنوز در مرحله ارگانیک قرار دارد. عسل ممکن است شامل اسپور (هاگ/تخم باکتری یا قارچ) هایی باشد که می توانند عفونتی مرگبار به نام بوتولیسم ایجاد کند.

 

بهترین عسل ارگانیک

برای پیشگیری از این عفونت، احتمالا عسل را پاستوریزه میکنند یا آن را تا جایی که باکتری از بین برود حرارت میدهند. این فرآیند اگر طبق استانداردهای وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) انجام شود، تأثیری بر حالت ارگانیک عسل نمیگذارد. افرادی که به دنبال طبیعی ترین و ارگانیک ترین حالت عسل باشند، معمولا عسل خام میخرند.

عسل اُرگانیک چه تفاوتی با عسل طبیعی دارد؟

از گذشته تاکنون از عسل طبیعی در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده که مهم ترین خاصیت عسل طبیعی، ضدمیکروب بودن آن است. درحالی که عسل یک ماده کاملا خوراکی است و قاعدتا بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد، ولی میکروب ها در معرض عسل طبیعی نابود شده و اجساد آن ها نیز به مرور از بین می روند. زیرا عسل طبیعی حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است.

عسل طبیعی که توسط زنبورها تولید میشود. زنبورداران آن را جمع آوری می کنند و برای عرضه به مشتری بسته بندی میشود. تا موقعی که عسل جمع آوری و در بسته بندی قرار میگیرد کاملا طبیعی است.

هر کار اضافه ای که کمپانی یا زنبوردار بعد از جمع آوری با عسل انجام دهد میتواند آن را از حالت طبیعی به غیر طبیعی تبدیل کند. عسل طبیعی که حداقل فرآوری روی آن انجام شده میتواند ارگانیک محسوب شود، اما مهر گواهی ارگانیک USDA را دریافت نمیکند.

عسل ارگانیک و طبیعی

عسل غیر طبیعی و غیر ارگانیک

افزودن مواد نگهدارنده، طعم دهنده ها یا استفاده از زنبورهایی که ژن آنها ارتقا داده شده، در بیشتر موارد عسل را هم غیر ارگانیک و هم غیر طبیعی میکند. انجمن تغذیه آمریکا ادعا دارد بعضی طعم دهنده های طبیعی ممکن است تمامیت عسل را حفظ کنند. این بخاطر این است که سازمان غذا و دارو (FDA) هیچ توضیح مشخصی درباره اینکه مواد طبیعی کدام اند نداده است.

اضافه کردن انواع توت تازه یا هرگونه مواد طبیعی دیگر به عسل، میتواند طعم آن را عوض کرده اما تمامیت طبیعی عسل را حفظ کند. وقتی ماده ای مصنوعی مثل رنگ شیمیایی یا شکر کارخانه ای به عسل اضافه شود عسل دیگر طبیعی نیست.

نحوه خرید عسل ارگانیک

برای خرید عسل ارگانیک و طبیعی می توانید به فروشگاه های محصولات زنبور عسل در شهرتان مراجعه کنید و یا از طریق فروشگاه های آنلاین مانند آهوتا سفارش خود را ثبت کنید. چند نمونه از عسل های ارگانیک و طبیعی را می توانید در قسمت زیر مشاهده کنید.

545 هزار تومان
535 هزار تومان
567 هزار تومان
517 هزار تومان

شما فکر میکنید عسل اُرگانیک با عسل طبیعی چه تفاوت های دیگری دارد؟ در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

3 دیدگاه برای “عسل اُرگانیک با عسل طبیعی چه تفاوتی دارد؟

  1. سید کاظم گفته:

    عسل ارگانیک عسلی است که زنبور از روی گیاهان کوهی و طبیعی که در تکثیر و رشد آنها از سموم و کودهای شیمیایی استفاده نشده جمع آوری کند و در خود کندو های عسل هم در زمان تولید عسل از دارو هایی که اثر شیمیایی روی عسل می گذارند استفاده نشده باشد. اما عسل طبیعی فقط از شهد گلها تهیه شده و ممکن است گیاهان مورد چرای زنبور با کود های شیمیایی رشد کرده باشند یا در کلنی از دارو ها و کنه کش های شیمیایی استفاده شده باشد. و عسل غیر طبیعی توسط زنبور و از شربت شکر یا شیره خرما و… ساخته می شود. و عسل تقلبی دست ساز انسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *