خواص عسل یونجه را بیشتر بشناسید!

خواص عسل یونجه و فواید این نوع عسل از مواردی است که در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اما قبل از آن باید بدانیم عسل یونجه دقیقا چیست؟ عسل یونجه نوعی از عسل است که از شهد و گرده‌ گل ‌های مدیکاگو ساتیوا ساخته می ‌شود. گیاه یونجه از دسته‌ حبوبات، باقلا، لوبیا و نخودفرنگی است و معمولاً در غذاهای با پروتئین بالا برای دام ‌ها استفاده می ‌شود. عسلی که از این گیاه تهیه می ‌شود پرطرفدار است و مزایای زیادی برای سلامتی دارد، باعث تشدید فعالیت ‌های پروبیوتیکی می ‌شود، ویژگی ‌های ضد عفونی‌ کننده و آنتی ‌باکتریایی دارد، ضد آکنه است، به تعادل سطح قند خون کمک می ‌کند، مانع از هیپوگلوسمیا می ‌شود و داروی طبیعی خوبی برای پوست، سرفه و گلودرد است.

ویدیوی خواص عسل یونجه

[jwp-video n=”1″]

علاوه بر اینکه استفاده‌ عمده از آن برای غذای حیوانات اهلی است از این گیاه برای غذاهای انسانی نیز می‌ توان استفاده کرد. دانه‌ های جوانه‌ یونجه و عسل این گیاه مخصوص استفاده‌ انسان هستند. این جوانه‌ ها منبع خوبی از مواد مغذی ضروری از جمله کلسیم، آهن، منیزنیم، فسفر، پتاسیم، زینک، ویتامین C و اسید فولیک و همچنین ویتامین ‌های B1، B2، B3 و B5، آنتی ‌اکسیدان ‌های کارتنوئیدی و کلروفیل هستند.

همچنین تحقیقات نشان می‌ دهند اینگونه، منبع ویتامین‌ های D2 و D3 است. درباره خواص عسل یونجه می توان گفت غذایی مغذی و درمانی طبیعی و فوق ‌العاده برای بسیاری از بیماری ‌ها است. بیماری هایی که شامل مشکلات پوستی، مشکلات هضم غذا و عفونت ‌های دستگاه تنفسی می‌ شود.

عسل یونجه مقوی مغز و اعصاب بوده و حافظه را افزایش می دهد، بیشترین ویتامین های A و K را دارد و برای افرادی که خون دماغ می شوند بسیار موثر است. همچنین برای بیماری های قلبی عروقی علاوه بر خواص ضد التهابی، ضد اکسید کننده و ضد باکتری نیز درمان طبیعی خوبی است. برای افرادی که دچار پارکینسون (لرزش اندام) شده اند هم می تواند مفید باشد.

خواص عسل یونجه
خواص عسل یونجه

عسل یونجه چه ظاهری دارد؟

این نوع از عسل رنگی روشن و شفاف و کهربایی دارد و هنگام کریستالی شدن کمی تیره و کدرتر می ‌شود. در مقایسه با زمان متوسط کریستالی شدن انواع عسل ‌ها، تقریباً به سرعت جامد و کریستالی می ‌شود.

چرا عسل یونجه با سرعت بیشتری کریستالی می ‌شود؟

به خاطر اینکه حاوی گلوکز بیشتری است. عسل‌ هایی که فروکتوز بیشتری دارند (برای مثال عسل اقاقیا) با سرعت کمتری کریستالی می ‌شوند اما شرایط نگهداری نیز می‌ تواند رو سرعت کریستالی شدن عسل تأثیر بگذارد. اما کریستالی شدن به معنای خراب شدن عسل نیست. فقط حالت جامدتری به عسل می ‌دهد و پخش کردن آن روی نان سخت ‌تر می ‌شود.

عسل یونجه چه طعم و عطری دارد؟

به طور کلی عسل یونجه خیلی شیرین نیست و طعم شدیدی نیز همراه خود ندارد. این نوع از عسل شیرینی ملایمی دارد و عطر غیر قابل‌ تمییز و پایه ‌ای عسل را می‌ توان در آن حس کرد. اگر فرآوری و فیلتر شده نباشد ممکن است طعم گیاهی یا کمی تند داشته و عطر گل نیز به سختی در آن قابل تمییز باشد. از آنجایی که طعم شدیدی ندارد عسلی است که آشپزان ترجیح می‌ دهند استفاده کنند. با این حال نباید فراموش کنیم که باز هم عسل و حاوی مقدار زیادی قند است و گرچه این قندها طبیعی ‌اند اما گرما دادن ‌شان می ‌تواند منجر به ایجاد فرآورده ‌های ثانوی سرطان‌ زا شود.

خواص عسل یونجه

به طور کلی هر عسلی حاوی عمده خواص و مزایای گیاهی بوده که از آن تهیه شده است. اما چیزی که عسل را تبدیل به غذایی مفید برای سلامتی می ‌کند مشارکت زنبوران عسل است که با مشخص کردن ترکیبات و خواص منحصربه‌ فرد عسل آن را تبدیل به عنصری مفید می ‌کنند که در غیر اینصورت نمی ‌توانستیم در غذاهایمان از آن لذت ببریم. در ادامه به بررسی خواص عسل یونجه می‌ پردازیم:

1) خواص ضد عفونی‌ کننده و ضدباکتریایی

عسل یونجه مانند دیگر عسل ‌ها حاوی ضد میکروب ‌هایی طبیعی با نام هیدروژن پروکساید است. هیدروژن پروکساید در نتیجه‌ واکنش بین قند گلوکز و آنزیمی از زنبورعسل با نام گلوکز اکسیدیز تولید می‌ شود. همچنین عسل اسیدی است و باکتری ‌ها در محیط اسیدی بقای خوبی ندارند و این یکی دیگر از دلایلی است که عسل ضد باکتری خوبی است. در نهایت حجم و تراکم کم رطوبت عسل آن را تبدیل به لایه‌ محافظی می‌ کند که مانع از رشد باکتری ‌ها می ‌شود. ضد عفونی ‌کننده یعنی عسل مانع از رشد باکتری‌ ها می‌ شود و ضد باکتری به این معنی است که علاوه بر ممانعت از رشد باعث از بین رفتن باکتری ‌ها نیز می ‌شود.

استفاده‌ ها: در حال حاضر پوشش ‌های زخم بر پایه‌ عسل در حال تولیدند. دلیل بهینه بودن این پوشش ‌ها این است که عسل خواص ضد عفونی‌ کننده و ضد باکتری دارد که جلوی رشد باکتری ‌ها را گرفته و سبب بهبود سریع ‌تر زخم می ‌شود.

همچنین دم‌ کرده‌ های حاوی عسل یا استفاده‌ مستقیم از خود عسل می ‌تواند به بهبود علائم و پیشرفت بیماری‌ های سرماخوردگی و آنفولانزا و دیگر بیماری ‌های عفونی دستگاه تنفسی کمک کند. عسل نه تنها به عدم پخش شدن باکتری و کاهش توانایی باکتری ‌ها کمک می ‌کند بلکه لایه ‌ای محافظ در گلو به وجود می ‌آورد و به گلو اجازه می ‌دهد خودش را ترمیم و بهبود بخشد و به ناراحتی ‌های این قسمت کمک می ‌کند.

خواص عسل یونجه
خواص عسل یونحه

2) اثر تسکین ‌دهنده

تراکم و محتویات عسل یونجه باعث می ‌شود این عسل بتواند لایه‌ ای محافظ در دیواره‌ مخاطی به وجود بیاورد. چنین چیزی به این دیواره اجازه می‌ دهد خودش را ترمیم و بهبود بخشد و به درمان بیماری ‌های مختلفی کمک کند.

استفاده‌ ها: عسل دارویی طبیعی است که برای درمان سرفه و ناراحتی‌ های گلو استفاده می ‌شود. اگر روز سردی را بیرون از خانه گذرانده باشم یا گلو درد داشته باشم چند بار در روز یک قاشق عسل می ‌خورم تا تحریک گلویم کمتر شود. من عسل خام را بیشتر ترجیح می ‌دهم و سعی می ‌کنم عسل را گرم نکنم چون چنین کاری می ‌تواند منجر به ایجاد عناصر خطرناک شود.

همچنین بعد از خوردن عسل به مدت یک ساعت چیزی نمی ‌خورم یا نمی ‌نوشم. اگر قرار باشد عسل را به چای اضافه کنم معمولاً صبر می ‌کنم که چای به دمای اتاق برسد و سپس عسل را به آن اضافه می کنم. این تأخیر به این دلیل است که گرما ترکیبات مفید عسل را تغییر داده و از بین می‌ برد. در نهایت عسل یونجه می ‌تواند به بهبود معده‌ تحریک ‌پذیر کمک کند و به همین دلیل می ‌تواند برای التهاب معده مفید باشد.

3) فعالیت پریبیوتیکی طبیعی

آزمایش‌ هایی که در محیط کشت انجام شده‌ اند نشان می‌ دهند عسل می ‌تواند به رشد چند نوع از باکتری‌ های مفید روده کمک کند، باکتری ‌هایی از جمله بیفیدوباکتریوم بیفیدوم، بیفیدوباکتریوم اینفنتیس، بیفیدوباکتریوم بریو، بیفیدوباکتریوم لانگوم، بیفیدوباکتریوم ادولسنتیس. به عبارت دیگر اثری پریبیوتیک و طبیعی دارد، باعث رشد باکتری‌ های مفید روده می ‌شود و به این ترتیب سلامتی هاضمه‌ را بهبود می‌ دهد. نباید اشتباه کرد: عسل مانند ماست یک فرآورده‌ پروبیوتیک نیست و حاوی باکتری‌ های زنده‌ پروبیوتیک نیست بلکه غذایی برای پروبیوتیک ‌های موجود است و به رشدشان کمک می ‌کند.

4) ماسک پوست عالی

در تجربه‌ من انواع عسل روشن مانند عسل یونجه یا اقاقیا برای پوست‌ های با تن ناهمگون عالی ‌اند و اثری روشن ‌کننده دارند. همچنین عسل به پوست تابشی طبیعی می‌ دهد و مانع از کدر شدن پوست می ‌شود. ماسک ‌های صورت بر پایه‌ عسل به باز شدن منفذهای پوست کمک می ‌کنند و اثر جمع‌ کنندگی ملایمی دارند. همچنین در صورت استفاده‌ مداوم می ‌توانند از بروز آکنه جلوگیری کنند. من عسل خام و گرما ندیده را به مدت 20 دقیقه روی پوست تمیز شده‌ ام می‌ گذارم و سپس پوستم را با آب ولرم شست ‌و شو مي ‌دهم.

5) اثرات انرژی ‌بخش و مواد مغذی

این نوع از عسل ترکیبات منحصربه ‌فردی دارد، سرشار از آنزیم های طبیعی، ویتامین ‌ها، مواد معدنی، کربوهیدرات ها و دیگر عناصری است که به طور غیر مستقیم به سلامتی ما کمک می‌ کنند. عسل یونجه به پیشگیری هیپوگلوسمی و بهبود اشتها کمک می ‌کند اما در این زمینه توانایی رقابت با ویتامین C را ندارد (ویتامین C بهترین درمان برای اشتهای کم است). همچنین جایگزین خوبی برای شکر فرآوری شده و شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی است اما به یاد داشته باشید که گرم کردن عسل هیچ وقت خوب نیست. گرچه چنین کاری تأثیری آنی روی سلامتی ‌مان نخواهد داشت اما چنین عادت‌ هایی می ‌توانند در طولانی ‌مدت اثرات خود را بگذارند.

خواص عسل یونجه
خواص عسل یونجه

6) منبع آنتی ‌اکسیدان ‌ها

عسل یونجه حاوی انواع ترکیبات آنتی ‌اکسیدان از جمله زردینه است. آنتی‌ اکسیدان‌ها از سلول‌ ها در برابر آسیب رادیکال‌ های آزاد که به آن استرس اکسایشی می‌ گویند، محافظت می ‌کنند. یافته ‌ها حاکی از این هستند که استرس اکسایشی می ‌تواند روی عملکردهای طبیعی سلول تأثیر بگذارد و باعث آسیب ‌ها و تحریکاتی شود که در طول زمان به بیماری ‌های مزمن بیانجامد. یکی از شیوه‌ های مورد علاقه‌ من برای استفاده از عسل یونجه این است که یک قاشق از آن را روی 100 گرم ماست بریزم. به نظرم تضاد بین شیرینی متوسط این عسل و اسیدی بودن و ترشی کم ماست خوشمزه و نشاط ‌بخش است.

7) تأثیرات ادرارآور و ضدمسمویت

مهم است که به وضوح بگوییم اثرات ضد مسمویت چیستند. اینطور نیست که یک غذا بتواند به طرز شگفت ‌آوری عملکردهای بدن ‌مان را تحت کنترل خود بگیرد و سیستم‌ مان را از تمام سمومی که در طی سال‌ ها و به دلیل انتخاب‌ های ضعیف‌ مان در سبک زندگی و غذا خوردن ایجاد شده ‌اند رفع کند. اینطور نیست. اما انتخاب غذاهای درست که به اندازه‌ ممکن به حالت طبیعی ‌شان نزدیک ‌اند (برای مثال فرآوری نشده ‌اند) می ‌تواند عملکرد بهینه را برای بدن ‌مان آسان کند که به بدن اجازه مي ‌دهد کارهای خود را انجام دهد که از آن جمله می ‌توان به رفع مسمومیت اشاره کرد. برای رفع مسمومیت از بدن ‌مان به یک کبد و دو کلیه‌ سالم نیاز داریم، وظیفه‌ ما این است که با انتخاب غذای سالم و درست زندگی کردن در کار این اعضا بهشان کمک کنیم. و عسل یونجه برای چنین هدفی، غذای خوبی است.

خواص عسل یونجه برای واکنش های حساسیتی

هر چیزی که در خود گرده گل دارد می ‌تواند برای افرادی که سیستم ایمنی پیش فعالی دارند، و سیستم ایمنی ‌شان حتی عناصر طبیعی همچون گرده را خطرناک می ‌داند، حساسیت ‌زا باشد. به طور کلی عسل حاوی گرده است. میزان گرده‌ موجود در عسلی خاص، میزان حساسیت‌ زا بودن آن نوع عسل را مشخص می کند. برای مثال عسل اقاقیا تقریباً 15 درصد گرده دارد که باعث می ‌شود حساسیت کمتری نسبت به دیگر انواع عسل ایجاد کند.

با این حال اگر به گرده‌ گیاه خاصی حساسیت دارید، چه اقاقیا، یونجه، شکوفه‌ های گیلاس یا پرتقال یا گیاهان مختلف باشد یا حساسیت‌ تان به طور کلی به عسل یا عناصری از جمله شهدها، صمغ‌ها و آنزیم‌هایی است که در آن پیدا می‌ شود بهتر است عسل مصرف نکنید. اگر به حساسیت‌تان شک دارید می ‌توانید قبل از خوردن عسل آن را روی پوست ‌تان امتحان کنید.

نظر شما درباره خواص عسل یونجه چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

8 دیدگاه برای “خواص عسل یونجه را بیشتر بشناسید!

 1. سومعه بان گفته:

  سلام من آلرژي تنفسي دارم و عسل (برادران ) ميخوردم احساس كردم بعد از خوردن وضعيتم بدتر ميشه راهنمايي مي كنيد چه عسلي مناسب آلرژي هست البته به بنده پيشنهاد عسل يونجه را دادند ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   چیزی بنام بهترین عسل وجود ندارد و هر عسل طبیعی و خام ای میتواند فواید مخصوص خود را داشته باشد.

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   بله عسل یونجه میتواند در روند افزایش وزن به شما کمک کند ولی اینکه تصور کنید تنها با مصرف عسل یونجه وزن شما افزایش می یابد صحیح نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *