خواص زنجبیل و عسل و 12 فایده باورنکردنی آن

عسل و زنجبیل بعنوان ترکیبی نیروبخش و مفید در سرتاسر جهان شناخته شده است. در ذیل توضیحات بیشتری درباره خواص زنجبیل و عسل ارائه خواهیم داد. خود زنجبیل به تنهایی فواید زیادی دارد اما وقتی با عسل ترکیب شود فواید بیشتری برای انسان دارد. در حال حاضر گیاهان طبیعی بعنوان موثرترین روش درمان برخی بیماری ها بصورت طبیعی مورد توجه قرار گرفته اند.

یکی از گیاهانی که در حال حاضر عموما برای درمان و شفا مورد استفاده قرار میگیرد زنجبیل است. زنجبیل بدلیل خواص درمانی مشابه‌ با هِل و زردچوبه برای سلامتی انسان بسیار مفید است. این خواص همچنین دلیل این هستند که زنجبیل قابل خوردن با غذا و نوشیدنی ها و حتی بعنوان دارو است.

ویدیو خواص زنجبیل و عسل

نام علمی گیاه زنجبیل Zingiber Officinale است. در قاره آسیا شهرت دارد و بعنوان ممتاز ترین گیاه برای درمان بسیاری از بیماری ها شناخته شده است. برای مثال در چین، پس از کشف این که در آب و بصورت مایع کاربرد دارد از آن برای درست کردن معجون های دارویی استفاده میکردند. از زمان های بسیار قدیم در طب باستانی از آن استفاده میشده. در کره، ژاپن و هند نیز چنین اتفاقی رخ داد. آنها نیز از دیرباز از زنجبیل بعنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده میکردند.

خواص زنجبیل و عسل
خواص عسل و زنجبیل

خواص زنجبیل و عسل

از خیلی وقت پیش، زنجبیل مورد بررسی اساسی پزشکی قرار گرفته است. از آنجایی که سرشار از مواد شیمیایی است. مزایای درمانی آن به خوبی شناخته شده است. خواص اصلی آن آنتی اکسیدانی و ضد قارچ هستند که ثابت میکنند زنجبیل بعنوان دارویی طبیعی میتواند زندگی انسان را سرشار از شادابی کند. از آنجایی که زنجبیل بعنوان گیاهی چند کارآمدی شناخته شده، بسیاری از محققان سعی کرده اند فواید آن در صورت ترکیب با مواد پر خاصیت دیگر همچون عسل را ثابت کنند.

۱ – ضد میکروب برای جلوگیری از مشکلات دندان

آنتی بیوتیک ها نقش مهمی در کنترل فعالیت عفونت در بدن ایفا می کنند. داروی گیاهی درست شده از عسل و زنجبیل به عنوان ضدمیکروبی موثر استفاده می شود. زنجبیل به عنوان گیاه چند کار آمد در جهان شناخته شده است، در حالی که عسل یا Apis mellifera (عسل زنبور اروپایی) به عنوان دارویی سازگار با طبیعت شناخته شده است و برای درمان زخم ها و زخم معده مفید است. در ادامه، مطالعات نشان داده که عسل حتی می تواند عفونت های گوارشی و عفونت چشم را نیز درمان کند.

مطالعه ای که در مورد عسل و زنجبیل انجام شده است نشان داده که خاصیت ضد باکتریایی و انسجام عسل بخاطر ترکیب آن با هیدروژن پراکسید است که در عسل هم تولید می شود. هیدروژن پراکسید، اسید گلوکونیک را بوجود می آورد که به طور بالقوه برای درمان مشکلات دندان مفید است. این پژوهش ثابت کرد که اثر متقابل بین زنجبیل و عسل بر فعالیت ضد میکروبی تاثیر می گذارد که به وضوح مشکل دندان ها را از بین می برد. همچنین برای درمان درد و سوزش دهان و گلو مفید است.

خواص زنجبیل و عسل
خاصیت ضد التهابی عسل و زنجبیل

۲ – ضد التهاب

زنجبیل حاوی صمغی چرب در ریشه خود میباشد که این صمغ چرب آن را به گیاهی با خاصیت ضد التهاب تبدیل میکند. خود عسل نیز آنتی بیوتیک هایی دارد که درواقع منجر به درمان التهاب میشوند. به احتمال زیاد ترکیب عسل با زنجبیل قابلیت بسیار بالایی در درمان درد عضلات یا دیگر دردهای مفصلی دارد.

بعضی از مطالعات نشان داده که زنجبیل می تواند فعالیت های التهابی را در سطح سلولی تحت تأثیر قرار بدهد. قرمزی زنجبیل و عسل خام نیز به عنوان درمان موثر برای التهاب مزمن استفاده می شود. این مطالعه خود، ثابت کرد که اغلب بیماران آرتروز پس از مصرف ترکیب زنجبیل و عسل، بهبود یافتند.

روغن زنجبیل به عنوان دارویی موثر برای درمان زخم ها و همچنین مشکلات مفصلی شناخته شده است. به همین دلیل ترکیب زنجبیل و عسل نیز برای درمان فعالیت های التهابی که در بالا ذکر شد بسیار مفید است.

۳ – تسکین دردهای دوره ماهانه

از طریق فواید زنجبیل و عسل کشف شد که برای مقابله با مشکلات قاعدگی نیز مفید است. ترکیبات زنجبیل می تواند به کاهش درد ناشی از قاعدگی های دردناک کمک کند. پژوهشی هم همین موضوع را بررسی کرده و ثابت کرد که ترکیب زنجبیل و عسل می تواند باعث کاهش و حتی جلوگیری از علائم قاعدگی دردناک شود.

 

۴ – درمان میگرن و مشکلات مفصلی

میگرن مشکلی جدی نیست. اما در زمان های باستان، مردم همیشه از گیاهان طبیعی برای درمان میگرن استفاده می کردند. میگرن می تواند توسط داروهای طبیعی مانند زنجبیل درمان شود.

در حالي كه مطالعات اخیر نيز نشان داد كه ترکیب زنجبيل و عسل مي تواند اثرات زيادي بر روی سر داشته باشد. نه تنها میگرن را درمان می کند، بلکه برای مغز نیز مفید است. حتی کسانی که همیشه از میگرن رنج می بردند، مشکل شان زمانی که شروع به مصرف منظم زنجبیل و عسل کردند، برطرف شد.

 

۵ – جلوگیری از سکته مغزی

سکته مغزی یکی از خطرناک ترین و جدی ترین بیماری ها در سراسر جهان است. بسیاری از محققان پزشکی در تلاش اند تا داروهای موثری برای درمان این مشکل جدی خون را پیدا کنند. یکی از تحقیقات ثابت کرد که ترکیب زنجبیل و عسل می تواند از سکته مغزی جلوگیری کند.

به علت قابلیت ضد انعقاد خون در زنجبیل و عسل است که این ترکیب می تواند این بیماری خطرناک را درمان کند. هنگامی که آن ها با هم مخلوط شوند، فواید مهمی برای جلوگیری از بیماری مانند سکته مغزی بوجود می آورند.

خواص زنجبیل و عسل
درمان مشکلات تنفسی با مصرف عسل و زنجبیل

۶ – درمان مشکلات تنفسی

اثر ترکیب زنجبیل و عسل می تواند سلامت انسان را بهبود بخشد. مخلوط زنجبیل و عسل می تواند سرفه، گلودرد و سوزش و درد دهان و حتی سرماخوردگی را درمان کند. خوردن زنجبیل و عسل بصورت مخلوط بدن را از سرماخوردگی پاک می سازد و در درمان مشکلات تنفسی موثر است.

۷ – تقویت سیستم ایمنی

ترکیب زنجبیل و عسل نه تنها خوشمزه است بلکه به عنوان نوشیدنی روزانه مصرف می شود. همچنین برای سلامتی به ویژه در تقویت سیستم ایمنی مفید است. ترکیب عسل و زنجبیل می تواند تولید گلبول های سفید را افزایش دهد که در واقع باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

Cure cancer with honey and ginger
درمان سرطان با مصرف عسل و زنجبیل

۸ – پیشگیری از سرطان

با بحث درباره سیستم ایمنی به بیماری بسیار جدی رسیدیم، که نامش سرطان است. در حال حاضر محققانی هستند که میگویند زنجبیل میتواند از پیشرفت فعالیت سلول های سرطانی در بدن جلوگیری کند. عسل-زنجبیل ترکیبی قدرتمند و  ضد سرطان است که در مقابل رشد سلول های سرطانی مبارزه میکند.

خوردن عسل و زنجبیل حقیقتا جلوی ریشه اصلی فعالیت سرطان در بدن را میگیرد. بعنوان راه طبیعی درمان سرطان توصیه میشود. همچنین تحقیقاتی مشخص کرد که ترکیب عسل و زنجبیل نه تنها در حال جلوگیری از سرطان است بلکه بدن را در مقابل عوارض شیمی درمانی نیز مقاوم میسازد. به همین صورت عسل و زنجبیل برای درمان سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و حتی سرطان پروستات نیز موثر است.

در این باره میتوانبد مقاله فواید زنجبیل و عسل در درمان سرطان را مطالعه بفرمایید.

۹ – درمان دیابت

یکی دیگر از مزایای ترکیب زنجبیل و عسل این است که می تواند از دیابت جلوگیری و آن را درمان کند. می تواند حساسیت انسولین را افزایش دهد. همچنین قابلیت تعادل و حفظ میزان مناسب قند خون را نیز داراست.

همچنین نتایج پژوهشی نشان داد که ترکیب زنجبیل و عسل برای کنترل قند خون بسیار موثر است، زیرا باعث افزایش جذب گلوکز به سلول های ماهیچه ای می شود. پس مصرف ترکیب زنجبیل و عسل باعث جلوگیری از دیابت و کاهش میزان قند خون و LDL کلسترول می شود.

 

۱۰ – درمان آسم

مخلوط زنجبیل و عسل داروی آسم هم هست. فواید سلامتی عسل و زنجبیل خواص زیادی برای درمان آسم دارد. خس خس را نیز درمان می کند. عملکرد این ترکیب در درمان مشکلات تنفسی نشان دهنده مزایای بالقوه آن در درمان آسم است.

این معجون می تواند آنزیم هایی که در اطراف عضلات راه هوایی قرار می گیرند را مهار کند و همچنین آنزیم های دیگری را فعال می کند که برای شل کردن آنها کارآمدند.

Honey and ginger for heart health
خواص عسل و زنجبیل برای سلامت قلب

11 – کمک به سلامت قلب

مطالعات نشان می دهد که عسل برای سلامت قلب مفید بوده، زنجبیل همچنین در پیشگیری از لخته شدن خون و کاهش کلسترول بسیار مفید است. مصرف این دو ماده شگفت انگیز باهم کمک به مبارزه با بیماری های قلبی کرده که در آن رگ های خونی دچار گرفتگی شده اند.

 

12 – از تهوع جلوگیری می کند

یکی از قدیمی ترین درمان های طبیعی برای تهوع مصرف عسل و زنجبیل است، به خصوص نوع تهوعی که در دوران بارداری ایجاد می شود، می توانید عسل و زنجبیل را در آب گرم مخلوط کنید و بنوشید.

 

عوارض مصرف ترکیب عسل و زنجبیل

ترکیب زنجبیل و عسل به طور گسترده غنی از ویتامین های سالم و دیگر اجزای مفید شناخته شده است که برای سلامت انسان مفید هستند. در مقابل، اگر بیش از حد از آن مصرف کنید، اثرات آن کمی غیر دوستانه خواهد بود، زیرا ممکن است برخی از عوارض جانبی مانند مشکل گاز معده، درد معده، درد در دهان و همچنین گلو داشته باشد و همچنین باعث تحریک دهان به ویژه زبان می شود.

بنابراین، اگر با دکتر درباره مقدار مصرف ترکیب زنجبیل و عسل مشورت کنید بهتر است.

آیا شما تابحال از خواص زنجبیل و عسل بهره برده اید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

87 دیدگاه برای “خواص زنجبیل و عسل و 12 فایده باورنکردنی آن

 1. خسروانی گفته:

  سلام ببخشید در خصوص ترکیب عسل و زعفران خواستم بدونم اگه ناشتا بخواهیم مصرف کنیم مقدار هریک به چه نسبتی باشد و اینکه زنجبیل تازه باشد یا پودر آن را مصرف کنیم

 2. مریم قنبری گفته:

  مدت یکساله به صورت مداوم از دمنوش زیره سبز و زنجبیل و ابلیمو عسل استفاده می کنم البته صبحها قبل از ورزش مصرف میکنم هم به چربی سوزی کمک کرد و هم سیستم ایمنی بالا رفت مصرف این دمنوش رو به همه توصیه میکنم

 3. آرمین گفته:

  من برای حالت تهوع ناشی از مشکل معده مصرف کردم حالم بهتر شد ولی اگر رعایت نشود و با مصرف نوشابه، فست فود، سس و امثال اینها مشکل بر میگردد

 4. باقر بیرانوند گفته:

  سلام من یک قاشق مربا خوری پودر زنجبیل و یک قاشق عسل رابا یک لیوان آب جوشیده شبها مصرف میکنم سیستم ایمنی بدنم بسیار قوی شده و همیشه سالم هستم،،حالا فواید دیگری هم دارد

 5. رسول خالقی گفته:

  سلام من مخلوط زنجبیل وعسل ویک لیوان آب گرم را شبها درست کردم وصبح ناشتا نوشیدم در عرض یک هفته درد مفصل مچ پام رو که مدت سه سال بود اذیتم میکرد رو درمان نمود.

 6. پناهی گفته:

  سلام من درفصول پاییزوزمستان دائم دچارگرفتگی بینی میشدم وشبهابادهان بازخواب بی کیفیتی داشتم کلابادهان نفس میکشیدم ازوقتی نسخه کرونایی حب زنجبیل رواستفاده میکنم بینی من همیشه بازه وراحت شدم فقط شبهایک حب میخورم.

 7. احسان گفته:

  من کرونام مثبت شده هم من خم خانوم و مادر خانومم.از امروز که فهمیدم همش دارم ابلیمو عسل زنجبیل و دارچین با اب داغ یه لیوان هر دو ساعت میخورم.خدارو شکر عالیه حالم همش خلط میارم بیرون

 8. .. گفته:

  سلام پدرم بعد از سکته ی مغزی حافظه کوتاه مدتشون مشکل جدی برداشته بهمون این ترکیب رو پیشنهاد کردن به نظرتون خوبه؟

 9. مائده گفته:

  سلام این ترکیب برای التهاب روده و ریفلاکس معده خوبه من هر دوتاشو دارم نمیدونم استفاده کنم یا نه ؟

 10. بهرام گفته:

  شاید باورش برای شما سخت باشد اما جوشانده آن با عسل طی دو ماه کبد من که دچار هپاتیت الکلی بود و مثانه که بزرگ شده بود را درمان کرد و مشکلات دیگرم اما مرتب استفاده شود و در کنار آن آب هویج و سیب و کرفس و کاهو و گل کلم بنفش نیز مرتب مصرف میکردم و میکنم با تشکر

 11. م گفته:

  باسلام من درطول سال زیاد سرفه میکنم کاری به سرماوگرماهم نداره هرشب موقع خواب پودر زنجبیل رو باعسل توی آب گرم مخلوط میکنم راحت میخابم تا صبح اصلا سرفه نمیکنم واقعا اثرشو دیدم بهتراز شربتو قرصه

 12. س :ی گفته:

  من میخوردم این معجون و خیلی هم خوب بود اما چشمام خشک شد مجبور شدم قطع کنم و از اشک مصنوعی تا مدتی استفادده کنم هنوزم نفهمیدم علت چی بود

  • صادق مسعودي گفته:

   سلام شما ظاهرا فردي گرم مزاج وخشك هستيد. احتمالا براي همين اذيت شديد عسل بيشتر ميل بفرماييد

 13. هما گفته:

  من سردیم خیلی زیاد شده و طبعم دموی هست ولی سیبزمینی و گوجه میخورم حالت تهوع میگیرم قبلا عسلو زنجبیل میخوردم اوکی بودم ولی میگن گرمی زیاد میسوزونه دگ نخورم یعنی؟من حدود یک قاشق مرباخوری عسلو بایکوچولو زنجبیل درحد نوک قاشق چایخوری میخوردم .خوب نیس بخورم؟

 14. الهام گفته:

  سلام. ببخشید میخواستم بپرسم اگه روزی یه لیوان زنجبیل و عسل تو آب جوش بخوریم ضرر که نداره؟چون نوشته بودید زیاد مصرف شه ممکنه ضرر داشته باشه?يه ليوان هر روز زياده؟

 15. نیکا گفته:

  سلام ممنون از مطالبت خوبتون.فقط این معجون چجوری باید درست کرد؟با آب گرم قاطی کنیم؟میشه دقیق تر توضیح بدید لطفا

 16. قدرت الله گفته:

  بسیارعالی درودخدابرعزیزانی که اگاهی میدن دانشمندان که تحقیق میکنندزحمت میکشند براسلامتی مردم تمام ملت های جهان خدانگهدار

 17. رضا گفته:

  با سلام ..من می‌خوام از تجربه خودم بنویسم .. من کرونا گرفتم روزای آخر دوباره برای چندمین بار حالم خراب شد .. یک از دوستان که دارو گیاهی داشت این معجون رو بهم پیشنهاد داد..من تنگی
  تنفس داشتم که خوابم نمی‌برد سرفه از سرفه جمح نمی شد…همین معجون رو خوردم همه چیز اوکی شد

 18. حسین شهبازی گفته:

  با سلام.
  من ی ۲ سالی میشه ک التهاب مفاصل دارم و همش بدن درد و زانوهام ورم داره و بعضی از انگشتان دستم داره کج میشه..
  ۱۶ سالمه.میخاستم بپرسم ک چ ساعتی باید شیر و زنجبیل و عسل رو بخورم.. چون به درمان و قطعیش واقف هستم.

 19. محمدکرمی گفته:

  باسلام
  بیماری کروناکه داشتم اول خدادوم دکترحکاکی فر سوم عسل وزنجبیل نجاتم داد الان پس از۵ماه بهبودی مصرف میکنم عالیه عالی

 20. نسرین گفته:

  سلام و تشکر بابت مقاله خوبتون؛
  میخواستم بدونم اگر بخوایم گلاب را برای بر طرف کردن جوش صورت استفاده کنیم بهتره که بمالیم یا از عرق آن استفاده کنیم و بنوشیم؟؟

 21. پاییز گفته:

  سلام
  من مشکل حساسیت ریه دارم و مشکل تنفسی
  چ مقدار و چطور از عسل و زنجبیل استفاده کنم؟

 22. نادعلی امیری گفته:

  سلام الژی شدید دارم تنتند سرما میخورم دوازده ماه عسل وزنجبیل با فلفل سیا درست کردم خوب است برای درمانم چگونه مصرف ‌کنم منون

 23. ملیحه گفته:

  سلام
  با تشکر از مطالب خیلی مفیدتون
  من از پا درد خیلی رنج می بردم که با عسل و زنجبیل خیلی خوب شد ، طب سنتی همیشه معجزه می کنه

  • بیژن گفته:

   شیرین بیان بهترین داروی زخم معده می باشد. اما فشار را بالا میبرد. حتما از طریق افراد متخصص میزان مصرف و نحوه مصرف آن را بپرسید. معمولا با عناب مصرف میشود تا فشار را بالا نبرد.

  • یاسر گفته:

   سلام عزیزم مشکل معده شما با این دارو حل میشه: یک قاشق بارهنگ را در یک لیوان عرق نعنا دم کنید پس از سرد شدن یک قاشق عسل در آن حل کنید

 24. مریم گفته:

  خیلی ممنون برا مطلب مفیدتون مخصوصا مطلبی که گفتید ترکیب عسل و زنجبیل برای درمان آسم مفید است ممنونم

 25. رضایی گفته:

  سلام دوستان من مشکل تنفسی داشتم چندروز معجون زنجبیل وعسل میخورم خیلی حالم خوب شده تشکرمیکنم از راهنمایهایتون.

 26. Zaman گفته:

  سلام مطالبتون عالیه به اندازه ده سال درس خواندن دردانشگاههابه علم آدم میافزایدخداقوت عزیزان??

 27. مرضیه گفته:

  پسرم خیلی وقته سیستم ایمنیش ضعیفه گلبول های سفیدبدنش کم شده ?زنجبیل و عسل معجزه است ممنون??

 28. مطهره گفته:

  سلام دمنوش زنجبیل و عسل در اب گرم به علت اینکه بدن رو گرم میکنه و برای سرماخوردگی خوبه معجون شفا بخشیست مخصوصا برای زمانی که احساس لرز در بدن دارید و یک ضد ویروس عالیه . البته همون اوایلی که احساس بیماری سرماخوردگی و انفولانزا رو پیدا میکنید.

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   چاقی و لاغری بستگی به میزان کالری دریافتی بدن دارد .
   عسل میتواند هم چاق و هم لاغر کننده باشد که بستگی به اصلاح تغذیه ای دارد .

 29. خیری گفته:

  سلام.من روماتیسم دارم واز دردهای شدید در رنج بودم از وقتی روزانه زنجبیل مصرف می کنم دیگه هیچ دردی ندارم.خیلی عالیه .به تمام کسانی که درد دارندتوصیه می کنم مصرف کنندو اثرش را ببینند.

 30. مینا گفته:

  سلام
  من پدرم متاسفانه در اثر سکته مغزی فوت کردند?
  شب قبل از این اتفاق پدرم بر خلاف همیشه شام نخوردند، گفت اشتها نداره.
  من براشون ترکیب دمنوش زنجبیل و عسل درست کرده بودم
  که میخواستم قبل از شام بخورند
  پدرم دمنوش رو خورد ولی بدلیل اشتها نداشتن شام نخورد
  پدرم قرص فشار خون بالا، هم مصرف میکردند
  حالا پیوسته عذاب وجدان دارم نکنه سکته مغزی پدرم در صبح اونروز بخاطر اون دمنوش عسل و زنجبیل شب قبل بوده؟?

  • براتی گفته:

   سلام
   خداوند رحمتشان کند، بسیار بعید است که این دو ارتباطی با یکدیگر داشته باشند و حتی یک مورد هم تابحال در هیچ کجا چنین موردی گزارش نشده است.
   موفق باشید

  • نسرین گفته:

   نه عزیزم ربطی نداره خدا رحمت کنه روحش شاد اتفاقا مادر منم سال ۹۶ سکته کرده و هنوز زمین گیر هست علتهای زیادی برای سکته وجود دارد عذاب وجدان نداشته باش به شما ربطی نداره مرگ ایشون

 31. مصطفی گفته:

  سلام و تشکر فراوان از مطالب عالیتون
  من بخاطر عصبی شدن و بلافاصله غذا خوردن حدود ۲۰ ساعت دچار دل درد و دل پیچه بسیار شدید شده بودم تا جاییکه حتی نمیتونستم درازبکشم ولی بمحض مصرف جوشیده ی زنجبیل و پونه کوهی، دل دردم بطور کامل از بین رفت. واقعا انگار جادو شد….
  کاش بجای درسهای غیرمفید مدرسه و دانشگاه، این مطالب مفید رو یادمون داده بودند… 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *