خواص زنجبیل و عسل و 12 فایده باورنکردنی آن

 عسل و زنجبیل بعنوان ترکیبی نیروبخش و مفید در سرتاسر جهان شناخته شده است. در ذیل توضیحات بیشتری درباره خواص زنجبیل و عسل ارائه خواهیم داد. خود زنجبیل به تنهایی فواید زیادی دارد اما وقتی با عسل ترکیب شود فواید بیشتری برای انسان دارد. در حال حاضر گیاهان طبیعی بعنوان موثرترین روش درمان برخی بیماری ها بصورت طبیعی مورد توجه قرار گرفته اند.

یکی از گیاهانی که در حال حاضر عموما برای درمان و شفا مورد استفاده قرار میگیرد زنجبیل است. زنجبیل بدلیل خواص درمانی مشابه‌ با هِل و زردچوبه برای سلامتی انسان بسیار مفید است. این خواص همچنین دلیل این هستند که زنجبیل قابل خوردن با غذا و نوشیدنی ها و حتی بعنوان دارو است.

ویدیو خواص زنجبیل و عسل

نام علمی گیاه زنجبیل Zingiber Officinale است. در قاره آسیا شهرت دارد و بعنوان ممتاز ترین گیاه برای درمان بسیاری از بیماری ها شناخته شده است. برای مثال در چین، پس از کشف این که در آب و بصورت مایع کاربرد دارد از آن برای درست کردن معجون های دارویی استفاده میکردند. از زمان های بسیار قدیم در طب باستانی از آن استفاده میشده. در کره، ژاپن و هند نیز چنین اتفاقی رخ داد. آنها نیز از دیرباز از زنجبیل بعنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده میکردند.

خواص زنجبیل و عسل
خواص عسل و زنجبیل

خواص زنجبیل و عسل

از خیلی وقت پیش، زنجبیل مورد بررسی اساسی پزشکی قرار گرفته است. از آنجایی که سرشار از مواد شیمیایی است. مزایای درمانی آن به خوبی شناخته شده است. خواص اصلی آن آنتی اکسیدانی و ضد قارچ هستند که ثابت میکنند زنجبیل بعنوان دارویی طبیعی میتواند زندگی انسان را سرشار از شادابی کند. از آنجایی که زنجبیل بعنوان گیاهی چند کارآمدی شناخته شده، بسیاری از محققان سعی کرده اند فواید آن در صورت ترکیب با مواد پر خاصیت دیگر همچون عسل را ثابت کنند.

۱ – ضد میکروب برای جلوگیری از مشکلات دندان

آنتی بیوتیک ها نقش مهمی در کنترل فعالیت عفونت در بدن ایفا می کنند. داروی گیاهی درست شده از عسل و زنجبیل به عنوان ضدمیکروبی موثر استفاده می شود. زنجبیل به عنوان گیاه چند کار آمد در جهان شناخته شده است، در حالی که عسل یا Apis mellifera (عسل زنبور اروپایی) به عنوان دارویی سازگار با طبیعت شناخته شده است و برای درمان زخم ها و زخم معده مفید است. در ادامه، مطالعات نشان داده که عسل حتی می تواند عفونت های گوارشی و عفونت چشم را نیز درمان کند.

مطالعه ای که در مورد عسل و زنجبیل انجام شده است نشان داده که خاصیت ضد باکتریایی و انسجام عسل بخاطر ترکیب آن با هیدروژن پراکسید است که در عسل هم تولید می شود. هیدروژن پراکسید، اسید گلوکونیک را بوجود می آورد که به طور بالقوه برای درمان مشکلات دندان مفید است. این پژوهش ثابت کرد که اثر متقابل بین زنجبیل و عسل بر فعالیت ضد میکروبی تاثیر می گذارد که به وضوح مشکل دندان ها را از بین می برد. همچنین برای درمان درد و سوزش دهان و گلو مفید است.

خواص زنجبیل و عسل
خاصیت ضد التهابی عسل و زنجبیل

۲ – ضد التهاب

زنجبیل حاوی صمغی چرب در ریشه خود میباشد که این صمغ چرب آن را به گیاهی با خاصیت ضد التهاب تبدیل میکند. خود عسل نیز آنتی بیوتیک هایی دارد که درواقع منجر به درمان التهاب میشوند. به احتمال زیاد ترکیب عسل با زنجبیل قابلیت بسیار بالایی در درمان درد عضلات یا دیگر دردهای مفصلی دارد.

بعضی از مطالعات نشان داده که زنجبیل می تواند فعالیت های التهابی را در سطح سلولی تحت تأثیر قرار بدهد. قرمزی زنجبیل و عسل خام نیز به عنوان درمان موثر برای التهاب مزمن استفاده می شود. این مطالعه خود، ثابت کرد که اغلب بیماران آرتروز پس از مصرف ترکیب زنجبیل و عسل، بهبود یافتند.

روغن زنجبیل به عنوان دارویی موثر برای درمان زخم ها و همچنین مشکلات مفصلی شناخته شده است. به همین دلیل ترکیب زنجبیل و عسل نیز برای درمان فعالیت های التهابی که در بالا ذکر شد بسیار مفید است.

۳ – تسکین دردهای دوره ماهانه

از طریق فواید زنجبیل و عسل کشف شد که برای مقابله با مشکلات قاعدگی نیز مفید است. ترکیبات زنجبیل می تواند به کاهش درد ناشی از قاعدگی های دردناک کمک کند. پژوهشی هم همین موضوع را بررسی کرده و ثابت کرد که ترکیب زنجبیل و عسل می تواند باعث کاهش و حتی جلوگیری از علائم قاعدگی دردناک شود.

 

۴ – درمان میگرن و مشکلات مفصلی

میگرن مشکلی جدی نیست. اما در زمان های باستان، مردم همیشه از گیاهان طبیعی برای درمان میگرن استفاده می کردند. میگرن می تواند توسط داروهای طبیعی مانند زنجبیل درمان شود.

در حالي كه مطالعات اخیر نيز نشان داد كه ترکیب زنجبيل و عسل مي تواند اثرات زيادي بر روی سر داشته باشد. نه تنها میگرن را درمان می کند، بلکه برای مغز نیز مفید است. حتی کسانی که همیشه از میگرن رنج می بردند، مشکل شان زمانی که شروع به مصرف منظم زنجبیل و عسل کردند، برطرف شد.

 

۵ – جلوگیری از سکته مغزی

سکته مغزی یکی از خطرناک ترین و جدی ترین بیماری ها در سراسر جهان است. بسیاری از محققان پزشکی در تلاش اند تا داروهای موثری برای درمان این مشکل جدی خون را پیدا کنند. یکی از تحقیقات ثابت کرد که ترکیب زنجبیل و عسل می تواند از سکته مغزی جلوگیری کند.

به علت قابلیت ضد انعقاد خون در زنجبیل و عسل است که این ترکیب می تواند این بیماری خطرناک را درمان کند. هنگامی که آن ها با هم مخلوط شوند، فواید مهمی برای جلوگیری از بیماری مانند سکته مغزی بوجود می آورند.

خواص زنجبیل و عسل
درمان مشکلات تنفسی با مصرف عسل و زنجبیل

۶ – درمان مشکلات تنفسی

اثر ترکیب زنجبیل و عسل می تواند سلامت انسان را بهبود بخشد. مخلوط زنجبیل و عسل می تواند سرفه، گلودرد و سوزش و درد دهان و حتی سرماخوردگی را درمان کند. خوردن زنجبیل و عسل بصورت مخلوط بدن را از سرماخوردگی پاک می سازد و در درمان مشکلات تنفسی موثر است.

۷ – تقویت سیستم ایمنی

ترکیب زنجبیل و عسل نه تنها خوشمزه است بلکه به عنوان نوشیدنی روزانه مصرف می شود. همچنین برای سلامتی به ویژه در تقویت سیستم ایمنی مفید است. ترکیب عسل و زنجبیل می تواند تولید گلبول های سفید را افزایش دهد که در واقع باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

Cure cancer with honey and ginger
درمان سرطان با مصرف عسل و زنجبیل

۸ – پیشگیری از سرطان

با بحث درباره سیستم ایمنی به بیماری بسیار جدی رسیدیم، که نامش سرطان است. در حال حاضر محققانی هستند که میگویند زنجبیل میتواند از پیشرفت فعالیت سلول های سرطانی در بدن جلوگیری کند. عسل-زنجبیل ترکیبی قدرتمند و  ضد سرطان است که در مقابل رشد سلول های سرطانی مبارزه میکند.

خوردن عسل و زنجبیل حقیقتا جلوی ریشه اصلی فعالیت سرطان در بدن را میگیرد. بعنوان راه طبیعی درمان سرطان توصیه میشود. همچنین تحقیقاتی مشخص کرد که ترکیب عسل و زنجبیل نه تنها در حال جلوگیری از سرطان است بلکه بدن را در مقابل عوارض شیمی درمانی نیز مقاوم میسازد. به همین صورت عسل و زنجبیل برای درمان سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و حتی سرطان پروستات نیز موثر است.

در این باره میتوانبد مقاله فواید زنجبیل و عسل در درمان سرطان را مطالعه بفرمایید.

۹ – درمان دیابت

یکی دیگر از مزایای ترکیب زنجبیل و عسل این است که می تواند از دیابت جلوگیری و آن را درمان کند. می تواند حساسیت انسولین را افزایش دهد. همچنین قابلیت تعادل و حفظ میزان مناسب قند خون را نیز داراست.

همچنین نتایج پژوهشی نشان داد که ترکیب زنجبیل و عسل برای کنترل قند خون بسیار موثر است، زیرا باعث افزایش جذب گلوکز به سلول های ماهیچه ای می شود. پس مصرف ترکیب زنجبیل و عسل باعث جلوگیری از دیابت و کاهش میزان قند خون و LDL کلسترول می شود.

 

۱۰ – درمان آسم

مخلوط زنجبیل و عسل داروی آسم هم هست. فواید سلامتی عسل و زنجبیل خواص زیادی برای درمان آسم دارد. خس خس را نیز درمان می کند. عملکرد این ترکیب در درمان مشکلات تنفسی نشان دهنده مزایای بالقوه آن در درمان آسم است.

این معجون می تواند آنزیم هایی که در اطراف عضلات راه هوایی قرار می گیرند را مهار کند و همچنین آنزیم های دیگری را فعال می کند که برای شل کردن آنها کارآمدند.

Honey and ginger for heart health
خواص عسل و زنجبیل برای سلامت قلب

11 – کمک به سلامت قلب

مطالعات نشان می دهد که عسل برای سلامت قلب مفید بوده، زنجبیل همچنین در پیشگیری از لخته شدن خون و کاهش کلسترول بسیار مفید است. مصرف این دو ماده شگفت انگیز باهم کمک به مبارزه با بیماری های قلبی کرده که در آن رگ های خونی دچار گرفتگی شده اند.

 

12 – از تهوع جلوگیری می کند

یکی از قدیمی ترین درمان های طبیعی برای تهوع مصرف عسل و زنجبیل است، به خصوص نوع تهوعی که در دوران بارداری ایجاد می شود، می توانید عسل و زنجبیل را در آب گرم مخلوط کنید و بنوشید.

 

عوارض مصرف ترکیب عسل و زنجبیل

ترکیب زنجبیل و عسل به طور گسترده غنی از ویتامین های سالم و دیگر اجزای مفید شناخته شده است که برای سلامت انسان مفید هستند. در مقابل، اگر بیش از حد از آن مصرف کنید، اثرات آن کمی غیر دوستانه خواهد بود، زیرا ممکن است برخی از عوارض جانبی مانند مشکل گاز معده، درد معده، درد در دهان و همچنین گلو داشته باشد و همچنین باعث تحریک دهان به ویژه زبان می شود.

بنابراین، اگر با دکتر درباره مقدار مصرف ترکیب زنجبیل و عسل مشورت کنید بهتر است.

آیا شما تابحال از خواص زنجبیل و عسل بهره برده اید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

4.2/5 - (13 امتیاز)

73 دیدگاه برای “خواص زنجبیل و عسل و 12 فایده باورنکردنی آن

 1. احسان گفته:

  من کرونام مثبت شده هم من خم خانوم و مادر خانومم.از امروز که فهمیدم همش دارم ابلیمو عسل زنجبیل و دارچین با اب داغ یه لیوان هر دو ساعت میخورم.خدارو شکر عالیه حالم همش خلط میارم بیرون

 2. .. گفته:

  سلام پدرم بعد از سکته ی مغزی حافظه کوتاه مدتشون مشکل جدی برداشته بهمون این ترکیب رو پیشنهاد کردن به نظرتون خوبه؟

 3. مائده گفته:

  سلام این ترکیب برای التهاب روده و ریفلاکس معده خوبه من هر دوتاشو دارم نمیدونم استفاده کنم یا نه ؟

 4. بهرام گفته:

  شاید باورش برای شما سخت باشد اما جوشانده آن با عسل طی دو ماه کبد من که دچار هپاتیت الکلی بود و مثانه که بزرگ شده بود را درمان کرد و مشکلات دیگرم اما مرتب استفاده شود و در کنار آن آب هویج و سیب و کرفس و کاهو و گل کلم بنفش نیز مرتب مصرف میکردم و میکنم با تشکر

 5. م گفته:

  باسلام من درطول سال زیاد سرفه میکنم کاری به سرماوگرماهم نداره هرشب موقع خواب پودر زنجبیل رو باعسل توی آب گرم مخلوط میکنم راحت میخابم تا صبح اصلا سرفه نمیکنم واقعا اثرشو دیدم بهتراز شربتو قرصه

 6. س :ی گفته:

  من میخوردم این معجون و خیلی هم خوب بود اما چشمام خشک شد مجبور شدم قطع کنم و از اشک مصنوعی تا مدتی استفادده کنم هنوزم نفهمیدم علت چی بود

  • صادق مسعودي گفته:

   سلام شما ظاهرا فردي گرم مزاج وخشك هستيد. احتمالا براي همين اذيت شديد عسل بيشتر ميل بفرماييد

 7. هما گفته:

  من سردیم خیلی زیاد شده و طبعم دموی هست ولی سیبزمینی و گوجه میخورم حالت تهوع میگیرم قبلا عسلو زنجبیل میخوردم اوکی بودم ولی میگن گرمی زیاد میسوزونه دگ نخورم یعنی؟من حدود یک قاشق مرباخوری عسلو بایکوچولو زنجبیل درحد نوک قاشق چایخوری میخوردم .خوب نیس بخورم؟

 8. الهام گفته:

  سلام. ببخشید میخواستم بپرسم اگه روزی یه لیوان زنجبیل و عسل تو آب جوش بخوریم ضرر که نداره؟چون نوشته بودید زیاد مصرف شه ممکنه ضرر داشته باشه?يه ليوان هر روز زياده؟

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   در ترکیب عسل با هرچیز داغی سبب از بین رفتن آنزیم های مهم عسل میشود .
   بستگی به طبع بدنتون دارد .

 9. نیکا گفته:

  سلام ممنون از مطالبت خوبتون.فقط این معجون چجوری باید درست کرد؟با آب گرم قاطی کنیم؟میشه دقیق تر توضیح بدید لطفا

 10. قدرت الله گفته:

  بسیارعالی درودخدابرعزیزانی که اگاهی میدن دانشمندان که تحقیق میکنندزحمت میکشند براسلامتی مردم تمام ملت های جهان خدانگهدار

 11. رضا گفته:

  با سلام ..من می‌خوام از تجربه خودم بنویسم .. من کرونا گرفتم روزای آخر دوباره برای چندمین بار حالم خراب شد .. یک از دوستان که دارو گیاهی داشت این معجون رو بهم پیشنهاد داد..من تنگی
  تنفس داشتم که خوابم نمی‌برد سرفه از سرفه جمح نمی شد…همین معجون رو خوردم همه چیز اوکی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه ارسال تمام محصولات تا پنج شنبه رایگان است !
بریم به فروشگاه
close-image